Min* v*d* Kieft verwacht geen directe conjunctuur-omslag Politieke misdadigers hedennacht naar andere kampen overgebracht Katholieke bezorgdheid over Humanistische activiteit Internationale Bidweek Aanvaring in Rode Zee door aankomst van „Willem Ruys" niet opgehelderd Hoe breed is uw wagen? Meeft u nag, oude f. 25- (tUjetteu DONDERDAG 22 JANUARI 1953 DE LEIPSL COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I EERSTE KAMER De minister van financiën, de heer VAN DE KIEPT, heeft gisteren in de Eerste Kamer de algemene beschou wingen over het financieel regerings beleid beantwoord. De minister erkende, dat Neder land bestaat door een open economie en dat ons land de wortels van zijn bestaan afsnijdt, wanneer het zich van de wereld afsluit. Werkgelegen heid, betalingsbalans en monetaire politiek moeten echter in onderling verband worden gezien. De investeringen blijven achter bij voorgaande jaren en de werkloos heidscijfers zijn verontrustend, dat zijn de twee punten waarop men zich moet gronden, zo betoogde de minister verder. Onredelijk is het, de regering te verwijten, dat zij on trouw zou zijn aan haar voornemens. Er zijn niet alleen investeringen in de particuliere sector, er zijn ook al tijd belangrijke investeringen door de overheid. In een periode van aar zeling in het economische leven, van terughouding in investeringen in de particuliere sector en van stijgende werkloosheid, zijn overheidsinveste ringen van grote betekenis voor de werkgelegenheid. Voor de bestrijding der conjunctu rele werkloosheid heeft zowel het vorige als het huidige kabinet maat regelen genomen. Spr. begrijpt niet, dat men kan vragen of er iets ge daan wordt. De regering is z.i. te bang voor publicatie, omdat deze zou kunnen worden uitgelegd als een po ging tot verdediging van het rege lingsbeleid. Wanneer men maatregelen neemt op belastinggebied om de investering te stimuleren, dan zit men daar lange tijd aan vast, want de ervaring leert dat men moeilijk tot intrekking van maatregelen komt. Met zijn ambtge noot zal spr. overleggen of er aan leiding is de politiek met betrekking tot de bestrijding der werkloosheid en tot werkverruiming duidelijker tot ons volk te doen spreken. Replieken Tijdens de replieken zeide de heer MOLENAAR (WD) het toe te jui chen, dat er enige maatregelen op fiscaal gebied in overweging zijn. Maar snel handelen is hier géboden. De belastingpolitiek kan er wel eens toe leiden, dat overheidsinvesterin gen onvermijdelijk zijn; daartegen wenste spr. te waken. De heer HELLEMA (AR) betoogde dat er symptomen zijn dat 'n omslag van conjunctuur komende is. Dat is aanleiding om te vragen iets te doen aan de belastingen, die ten aanzien van vennnootschaps- en inkomsten belasting tot excessieve tarieven voeren. Hij vroeg toezegging, dat, als uit de cijfers blijkt, dat zijn pessi misme met betrekking tot de doel treffendheid der regeling voor giften voor charitatieve doeleinden gegrond is, een verbeterde regeling zal wor den ingevoerd. De minister antwoordde tenslotte, dat een aansporing om meer tempo bij het nemen van maatregelen te betrachten, onjuist is. Er zijn geen aanduidingen, die een directe con junctuuromslag doen verwachten. Men hoeft overigens geen zorg te hebben over de andere maatregelen, die de regering tijdig aan de Kamers zal voorleggen. De Kamer komt Dinsdag 27 Jan. weer bijeen, te half twee 's middags, ter behandeling van het wetsontwerp inzake de dividendbespreking. RECTOR DR. F. HOLTHUIZEN ADVISEUR DER A.K.W.V. Naar het K.N.P. verneemt heeft het Hoogwaardig Episcopaat dr. F. C. J. Holthuizen, rector van Huize „St Augi'.stinus" te Aikmaar, be noemd tot geestelijk adviseur van de Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging (A.KW.V.) als opvolger van or. Cassianus Hentzen O.F.M. Van zijn hand verschenen verschei dene publicaties over onderwerpen, die met de bercepskeuze verband houuen, o.u kortgeleden een boekje, dat nij schreef in samenwerking met prof. dr J. Th Snijders, „Probleem van net beroepswerk*. Onverwachte politionele actie Norgerhaven en Eygelshoven verlaten: de „Krententuin" te Hoorn overbevolkt De maatregelen, die de minister van Justitie gisteren heeft aangekondigd, n.l., dat de zware politieke delinquenten uit Norgerhaven en Eygelshoven zouden worden verplaatst naar strengere strafkampen, is verrassend snel ten uitvoer gebracht. Hedennacht zijn de kampen Norgerhaven en Eygels hoven practisch leeggehaald en hun bewoners zijn verhuisd naar kampen in Groningen en Noord-Holland. De actie was vooral bij het Zuid-Limburgse Eygelshoven groots opgezet. In de afgelopen nacht kwam een colonne rijkspolitie het plaatsje binnen rijden, omsingelde het kamp, sloegen zelfs in een nabijgelegen café een commandopost op en begonnen de 150 ernstige misdadigers in overvalwa gens te laden. Iedere automobilist, die in de buurt van het kamp kwam, werd zorgvuldig op papieren gecontroleerd en niemand kwam gedurende dc geheele actie binnen het politie-cordon. Blijkbaar heeft men in politiekringen met de mogelijkheid rekening gehouden, dat organisaties op het laatste moment pogingen in het werk zouden stellen, om enkele misdadigers te bevrijden. De gehele actie, zowel die te Norgerhaven waai alles veel rustiger en minder opzienbarend geschiedde als in Eygelshoven, was zorgvuldie geheimgehouden. Deze geheimhouding is zelfs aanleiding geworden voor de r.irectie van de Limburgse mijnen Laura en Vereniging om bij het ministe rie té protesteren tegen het plotseling overplaatsen van honderd van haar arbeiders vele gevangenen waren werkzaam als mijnwerkers waar door de werkzaamheden ernstig in de war zullen lopen de eerste dagen. Het merendeel der gevangenen is overgebracht naar de zgn. „Krenten tuin" in Hoorn, de strafgevangenis, die door water omgeven wordt en waar '*lak na de oorlog ook politieke delinquenten gevangen hebben gezeten. Evenals in de kampen Norgerhaven en Eygelshoven, was men ook in „De krententuin" niet op de hoogte van de ministeriële actie en er waren geen voorbereidingen voor de komst van de gevangenen getroffen In de hedennacht ontruimde kampen bevinden zich momenteel nog alleen me gevangenen, die hun voorwaardelijke invrijheidsstelling in de loop van dit jaar of het volgend tegemoet kunnen zien. Standsorganisaties adresseren aan parlement Het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg heeft een advies gericht aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal. De tekst van deze principiële stellingneming laten wij hieronder onverkort volgen. Het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, ge vormd door de navolgende organisaties: de Katholieke Actie in Nederland, de St. Adelbertvereniging, de Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging, ae Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging, de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, de Werknemende Middenstand, heeft de eer het volgende onder Uw" aandacht te brengen. De toenemende mate, waarin de Burgerlijke Overheden aan het streven van het Humanistisch Verbond in Nederland tegemoet komen, vervult de Katholieke maatschappelijke en culturele organisaties met ernstige zorg. Zij hebben daarbij het oog op verscheidene vormen van Overheidsbemoeiing, o.m. het leger, de D.U.W.-kampen, de gevangenissen en het .sociaal-cultu rele" werk onder de werklozen. Het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg is van oordeel, dat het dienstig is U zijn standpunt ten aanzien van het Humanis tisch Verbond bekend te maken en U zijn wensen, welke uit dit standpunt ten aanzien van de Overheidsbemoeiingen in het algemeen voortvloeien, uit te spreken. Omtrent de goddelijke zaken zijn de Katholieken in dogmatisch opzicht strikt intolerant én wijzen zij iedere Godsontkepning, ook in het maatschap pelijk bestel, af als allerfundamenteelste dwaling. In maatschappelijk opzicht meent het Katholiek Bureau voor Maatschap pelijk en Cultureel Overleg, dat de Katholieken in onze pluriforme Neder landse samenleving uit Evangelische motieven een houding past van strikte 'verdraagzaamheid ten aanzien van die bonafide bevolkingsgroepen, welke een minderheid respecteren, derhalve ook ten aanzien van het Humanistisch Verbond. Dit neemt echter niet weg, dat het Humanistisch Verbond in tweeërlei opzicht door haar optreden een mis leidende indruk wekt. In de eerste plaats doet het Hu manistisch Verbond het voorkomen, alsof het verzorger is van „cultu rele belangen" en kondigt het zich onder soortgelijke termen ook bij de Overheid aan, terwijl het in werke lijkheid de bedoeling heeft op de we reldbeschouwelijke grondslag van het a-religieuse humanisme geestelijke leiding te geven aan hen, voor wie persoonlijk de godsdienst voor het maatschappelijk leven zonder bete kenis is, een leiding derhalve, die het Verbond in hetzelfde vlak plaatst als de Kerk. In de tweede plaats werpt het Hu manistisch Verbond zich op als ver tegenwoordiger .van alle buitenker kelijken, terwijl in werkelijkheid on der deze bevolkingsgroep zeer ve len zijn, die geen enkele geestelijke verwantschap hebben met deze ver eniging. Het Katholiek Bureau voor Maat schappelijk en Cultureel Overleg protesteert met klem tegen deze mis leidende voorstelling van zaken en verzoekt u dan ook bij voortduring met nauwlettende gestrengheid toe te zien, dat steeds door de Rege ring en door de militaire en burger lijke autoriteiten wordt gevergd, dat het Humanistisch Verbond zich overeenkomstig zijn werkelijke be doeling aankondigt en wordt aange kondigd, en dat het Humanistisch Verbond steeds wordt beschouwd als de vertegenwoordiger uitsluitend van hen, die persoonlijk de beteke nis van God voor de samenleving ontkennen en zich tot dit Humanis tisch Verbond hebben bekend. Het Katholiek Bureau voor Maat schappelijk en Cultureel Overleg ver zoekt u voorts, nimmer toe te staan, dat het Humanistisch Verbond met hulp, instemming of dulden van Re geringszijde, zich opwerpt als de geestelijke verzorger van de buiten kerkelijken in het algemeen. DE VROEDE VROUWEN VAN EENRUM. In de gemeenteraad van Eenrum, die uit elf leden bestaat, heeft het derde vrouwelijke lid haar intrede gedaan. Vermoedelijk staat deze ge meente hiermede in ons land aan de spits wat de percentsgewijze ver houding betreft tussen de vrouwelij ke en mannelijke vertegenwoordigers der ingezetenen. Eén dezer dames vervult, ondanks het feit dat zij een gezin heeft met drie kinderen, met veel ambitie een wethoudersfunctie. Prins Bernhard naar New York Prins Bernhard heeft een uitnodi ging ontvangen om als spreker op te treden in de plechtige bijeenkomst die de St. Nicolas Society te New York op 2 Februari zal houden, ter herdenking van het feit, dat 300 jaar geleden aan het vroegere Nieuw Amsterdam stadsrechten werden verleend. De Prins heeft deze uitnodiging aanvaard en zal zich op 30 Januari per vliegtuie voor enkele dagen naar New York begeven. De Prins zal tijdens zijn verblijf al- dè.ar tevens een tentoonstelling ope nen die ter gelegenheid van de her denking wordt gehouden en waarvoor Let materiaal uit Nederland zal worden overgtbrach".. Hierbij zijn o.a. de koopbrief waarbij net eiland Manhattan /an de Indianen werd ge kocht, de oudste prerton van Nieuw Amsterdam oude kaarten uit het begin van de 17e eeuw een brief van Stuyvesant uit het archief van de Universiteit van Franepei, waar hij gestudeerd beeft schiiderijen uit de Collectie Pauw, een mode: van een schip uit de stichtingstijd en een aantal schi.berijen uit ï-ei Rijksmu seum. die een beeld g^ven van de Nederlandse schilderkunst uit de 17e eeuw. C.P.N. KAMERLID „Is de burgemeester onbeheerst geweest" Minister: Neen! Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Haken, (C.P.N.) heeft de Minister van Binnenlandse Zaken on kend „dat de burgemeester van Finsterwolde op 20 December jl. onbeheerst is opgetreden en dat hij op die dag niet heeft ontzien om twee personen, waaronder een hoog zwangere vrouw, te slaan en te stompen." „De burgemeester heeft nier ge slagen of gestompt", zo zegt de mi nister. „Een der mannen die geen gehoor gaven aan het bevel om het gemeentehuis te verlaten, heeft hij aangegrepen en in de richting van de buitendeur geduwd. De in het gemeentehuis binnen gedrongen personen, aan wie de bur gemeester in het kort de uitvoering der sociale voorzieningsregeling heeft uiteengezet traden in zoverre beheerst op, dat geen handtastelijk heden werden gepleegd. De wijze, waarop men de burgemeester toe sprak, was echte* onbeheerst en be ledigend. Toen de aanwezigen, nadat de burgemeester hun enkele malen ver zocht had het gemeentehuis te ver laten, noch aan dit verzoek, noch aan de daaropvolgende lastgeving gevolg gaven, gaf de burgemeester aan dc aanwezige politiemannen op dracht tot verwijdering van de weer barstige personen over te gaan. De politie heeft hierop de aanwe zigen verwijderd", aldus de minister Intentie voor Vrijdag 23 Januari: Terugkeer van alle slechte en afgevallen katholieken. „Gij zijt het zout der aarde" (Mt. V, 13). Woorden wekken, doch voorbeelden trekken. Hoeveel bekeringen zijn om het slechte gedrag van een katholiek niet alleen uitgesteld, maar ook afgesteld! Daar zit natuurlijk een verkeerde redenering achter: men wordt niet katholiek, omdat ik of U goec katholiek zijn. Men wordt katholiek, o-mdat God wil. dat we kathohek zijn. Ik ge loofomdat Gij het hebt gezegd". Maar de menselijke wil wordt nu eenmaal beinvloed door het goede en het slechte voorbeeld En het slechte voorbeeld is niet gerechtvaardigd door het pharizees schandaal". Trouwens hoeveel slechte en afvallige katholieken zitten niet vast aan deze verkeerde redenering? Je een kan het kerke- zakje niet uitstaan, de ander vindt de katholieke moraal verouderd, omdat hij de moed niet heeft haar te onderhouden Als we moeten bidden om de verlichting van hun verstand door de H. Geest, dan is het niet eens nodig te vragen om de „gave des verstands", het is voldoende te vragen om doodgewoon gezond verstand. Gezagvoerder vertelde alleen, waardoor aanvaring niet geschied was Met de aankomst van de „Willem Ruys" in de Rotterdamse haven is het raadsel van de aanvaring, die dit schip met de „Oranje" in de Rode Zee gehad heeft, niet opgelost. De kapitein wilde zijn mening niet bekend maken en men zal het oordeel van bevoegde instanties, die de kwes tie in onderzoek hebben, moeten af wachten. Wel deelde kapitein Goede- waagen mede, dat de oorzaak der aanvaring noch een manoeuvre van een derde schip, noch een naar elkaar toevaren om de passagiers van beide schepen gelegenheid te geven, elkaar te begroeten, is geweest. Omtrent de ontdekkingen, die hij aan boord van zijn schip deed, ver telde de gezagvoerder het volgende: „Het schip had geen grote snelheid, omdat de „Willem Ruys" met het avondconvooi door het Suezkanaal moest. Het bericht dat de „Willem Ruys" n-iet meer zeewaardig zou zijn geweest, werd door de kapitein ont kend. „Als het schip een noodrepa- ratie doet en daarna van experts een bewijs van zeewaardigheid krijgt, dan is het schip voor honderd procent zeewaardig". Foto links: de beschadigde neus van de „Ruys", die in Port Said een voor lopige reparatie onderging. Foto rechts: Kapitein C. C. Goedewaagen, en achter hem, de directeur van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, de heer Ruys, staan de journalisten een interview toe. Geen tankboot gezien. Onder hilariteit vertelde de kapi tein, dat een passagier na de aanva ring het licht van zijn hut niet kon aankrijgen en zijn deur niet kon openkrijgen maarde man had vergeten zowel zijn lichtknopje als zijn sleutel om te draaien. Na de aanvaring, die schade aan de boeg, lichte schade aan de midscheeps en een gekraakte sloep ten gevolge had, ontstond een gat van twee bij drie meter aan stuurboordzijde boven de waterspiegel, zo vervolgde de gezag voerder voorts. Er is geen zee, waar men zoveel tankboten ziet als in de Rode Zee, maar bij de aanvaring had hij geen tankboot gezien. Er was wel een ander schip in de buurt, doch dit had niets met de aanvaring te ma ken. Direct na de aanvaring werden de veiligheidsmaatregelen genomen, doch de sloepenrol kon spoedig wor den afgelast, omdat er geen gevaar was. Kapitein Goedewaagen was ge troffen door de voorbeeldige houding van de passagiers. Er was geen spra ke van enig paniek. Gedurende de vier en een halve dag oponthoud in Port Saïd was voor verpozing van de passagiers gezorgd: trips naar Cairo, extra films etc. Geen aardappel beschadigd. „Bij wijze van spreken is er geen aardappel beschadigd", zo vertelde de kapitein nog verder, die het be richt als zouden de koel- en vriesin- stallaties van het schip onklaar zijn geraakt, naar het rijk der fabelen verwees. Er is geen noemenswaardige waterschade geweest, zeide tenslotte kapitein Goedewaagen, die door de mist gedurende de laatste zestig uren zijn bed niet meer had gezien, omdat zijn aanwezigheid op de brug voort durend vereist was geweest. De Lloyd heeft besloten niet aan de verladers te vragen bij te dragen in de schade van de kosten van de noodreparatie en de haverukosten in Port Saïd. Zaterdag of Maandag a.s. gaat de „Willem Ruys" bij Wilton-Fijenoord in het dok en indien er zich geen bijzondere omstandigheden voordoen, dan wordt verwacht, dat het schip op 7 Maart a.s. weer kan varen. 5000 man meer per maand voor herhalingsoefeningen De herhalingsoefeningen in 1953 van de Koninklijke Landmacht, die ook ditmaal internationale manoeu vres in September bevatten, zullen het oproepen van ruim 5000 man per maand noodzakelijk maken. Het meerendeel zal ong. een maand onder de wapenen blijven. Practisch komt het er op neer, dat de oefeningen van Maart tot November zullen du ren. In Augustus zal er een oefening zijn van de divisie, die vorig jaar aan Hold Fast in Duitsland deelnam. Daar het oproepen van dergelijke grote groepen dienstplichtigen en re servisten een zware wissel trekt op het Nederlandse bedrijfsleven, zijn de directies van de belangrijkste on dernemingen in kennis gesteld van enkele algemene gegevens hierom trent aldus meldt het „Alg. Dg. bl." Aan de hand hiervan zullen deze bedrijven hun personeelsbeleid kunnen bepalen er* maatregelen ne men tot vervanging van het opgeroe pen personeel, voor vacanties en uit betaling van lonen en salarissen. Haarlem verlangt onderwijsvergoeding Tussen de gemeente Haarlem en 'n aantal gemeenten daaromheen gele den is een financieel conflict ont staan over de vergoeding der kosten van leerlingen die in Haarlem het gymnasium of een middelbare school bezoeken. Van de 1700 leerlingen die in 1951 de gemeentelijke middelbare scholen bezochten waren niet min der dan 700 van de buitengemeenten afkomstig. Daartegenover stond een rijkssubsidie van 100 000 met de verplichting alle leerlingen van bui ten, die de lessen wilden volgen toe te laten. Maar die ton was veel te weinig, want de extra kosten daaraan be steed bedroegen minstens het vier dubbele. De buitengemeenten kregen daar om het vriendelijke verzoek een vrij willige extra vergoeding te geven, waarop echter nauwelijks gereageerd werd meldt „Trouw" Dezer dagen is nu een circulaire uitgegeven waarin Haarlem verzoekt een bijdrage per leerling te geven tot de helft van hetgeen de werkelijke kosten zijn, echter met dien verstan de, dat nog enkele jaren een mindere bijdrage is toegestaan. Er is thans 'n stok achter de deur. Haarlem' kan dc rijkssubsidie weige ren, waardoor tegelijk de verplich ting vervalt om leerlingen uit de bui ten Temeenten op te nemen. Het gemeentebestuur van Heemste de stelt de raad al voor 25 000 voor dit onderwijsdoel uit te trekken. Bloemendaal zal zijn standpunt bepalen in de begrotingszitting. Vel- sen en Zandvoort hebben de kwestie nog binnenkamers in onderzoek. Nieuwe vinding „Fakkellicht" vertelt hetl Onder de naam „fakkellicht" zal binnenkort een apparaat in de han del verschijnen, dat door middel van een verticale lichtstreep bij duister nis de begrenzing van auto's aan geeft Het is een vinding van een in woner van Oosterhout, die hierbij uitging van de bekende paaltjes, die vooral bij grotere vrachtwagens op de uiteinden van de bumpers worden geplaatst ter oriëntering van de chauffeur bij het draaien. Bij het .fakkellicht" zijn deze paaltjes ge maakt van hol metaal, m_>t een spleet aan de voorzijde. Hierin wordt een glazen verlichtingsbuis aangebracht, die wordt ingeschakeld op het dim licht. Hierdoor kunnen tegenliggers direct zien hoe breed de auto is, wat vooral op smalle wegen van groot belang kan zijn. Het apparaat wordt in de handel gebracht door handelsonderneming „Limbra", en gefabriceerd door me- taalwarenindustrie „Mio" beide in Oosterhout. Patent is aangevraagd voor de gehele wereld. Met het bui tenland heeft men reeds contacten gelegd voor export of licentiebouw. De vinding zal voorts in kleiner mo del worden vervaardigd voor luxe wagens. FABRIEK VAN JAMIN NAAR OOSTERHOUT De gemeenteraad van Oosterhout (N.B.) heeft besloten een door de ge meente volledig bouwrij/p te maken stuk grond van circa 35 hectare te verkopen aan de N.V. C. Jamin, wier bedrijf thans is gevestigd te Rotter dam. De N.V. C. Jamin heeft als essen tiële voorwaarde voor deze verkoop de verplichting aanvaard nog voor 1 Januari 1955 op het terrein te Oos terhout een fabriekscomplex te stich ten en in bedrijf te stellen, met een totale oppervlakte van ten minste tienduizend vierkante meter. Dit biljet moet vóór 1 Februari 1953 zijn ingewisseld bij de bijbank, agent schappen en correspondentschappen van de Ned. Bank. Na deze datum is inwisseling mogelijk bij het hoofdkantoor der Ned. Bank in Amsterdam. Het gaat hier om het roodbruine biljet gedateerd op 7 Mei 1945 en aan de voorzijde bedrukt met een meisjesportret. Men heeft lus nog een goede wepk om deze biljetten in te wisselen, voordat zij uit de circulatie zijn.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5