k unstleven in Leiöen RIJNSTREEK Duinstreek Oegstgeestse zwanen zwemmen in het Leidse singelwater Mij* v* Tuinbouw en Plantkunde besloot feest met cabaretavond DONDERDAG 22 JANUARI 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Symbool van goede verstandhouding Gemeentebesturen bij de overdracht Leiden heeft weer stadszwanen! Hedenmorgen om negen uur werd het nieuwe zwanenpaar in de Zoetei- woudse Singel te water gelaten in te genwoordigheid van de gemeentebe sturen van Leiden en Oegstgeest. Zoals bekend, heeft de gemeente Oegstgeest het sympathieke gebaar gemaakt een paar zwanen aan te bie den ter vervanging van Leida en Leido, die onlangs door vergiftiging om het leven kwamen. Wethouder Den Ouden, loco-bur gemeester van Oegstgeest, bracht dit tragisch gebeuren in herinnering en sprak de wens uit, dat deze zwanen lange jaren een sieraad voor de Leid se singels zouaen mogen zijn. De lo co-burgemeester was vergezeld van de gemeente-secretaris, de heer Vis ser en de directeur van Gemeente werken, ae heer Van Goorkom. Burgemeester Van Kinschot, .die geflanKeerd werd door wethouder Jongeleen en de chef van de Plant soendienst, de heer Galjaard, dankte het Oegstgeeste gemeentebestuur voor dit zeer sympathieke gebaar, dat de hartelijke verstandhouding tus sen Oegstgeest en Leiden symboli seerde. Spr. hoopte, dat beide ge meenten nog vele jaren gezamenlijk zouden mogen werken aan de groei en bloei van Oegstgeest en Leiden. Toen kwam het grote moment van de te water lating. De manden werden geopend en vol goede moed stapte het mannetje naar buiten, direct het water in. Het vrouwtje had blijk baar heimwee, want zij vluchtte tus sen de struiken in de richting Oegst geest. Een zachte wenk maakte haar echter duidelijk, dat zij van woon plaats was veranderd en zich dien. tengevolge maar had te schikken naar het verblijf, dat haar nieuw gemeente het zwanen-paar had aan gewezen: het ganzeverblijf bij de Plantage. De Leidse ganzen en eenden volg den een en ander met wantrouwige belangstelling. Aanvankelijk stelden zij helemaal geen prijs op deze Oegst- geester emigranten, maar de zwanen begonnen onverstoorbaar hun inspec tietocht in het met hout en gaas werk afgezette singeldeel, zonder zich om de boze ganzen- en eenden- blikken te bekommeren. De laatsten haalden toen bijna merkbaar even Ouden van dagen vergaderden Ondanks de verbeteringen, die sinds de laatste halve eeuw in de ouderdomsvoorziening zijn aange bracht, hebben vele ouden van da gen moeite om de eindjes aan elkan der te knopen. Het leven is duur en in vele gevallen het pensioen laag. Om hierover te spreken had de afd. Leiden van de Alg. Bond van Ouden van Dagen gistermiddag in de foyer van de Stadsgehoorzaal een bijeen komst belegd, waarop enige hoofd bestuursleden het woord hebben ge voerd. Na een inleidend woord van de voorzitter van de afd., de heer W. Oppelaar, sprak de landelijk voor zitter, de heer W. van Beek uit Schie dam ,die de moeilijke omstandighe den schetste, waarin deze mensen in het begin van deze eeuw verkeerden. Het was een tijd, waarin van over heidswege voor de ouden van dagen niets werd gedaan. Gaandeweg is daarin enige verbetering gebracht en kwam de Armenwet tot stand. Thans vallen daarvoor in aanmerking ko mende ouden van dagen onder de Noodwet-Ouderdomsvoorziening, die veel verbetering bracht, doch nog niet voldoende is. De heer C. Kitsz, het 80-jarige hoofdbestuurslid uit Amsterdam, merkte op, dat het grote aantal ouden van dagen voor de overheid een groot probleem uitmaakt. Met be langstelling voor hen te tonen, zoals thans in vele kringen geschiedt, is men er niet. Er zullen daden op moe ten volgen. De steunnormen vara de Noodwet zullen gelijk moeten worden gesteld met die van Sociale Zaken, welke laatste hoger liggen. Compensatie zullen de ouden van dagen straks ook moeten ontvangen als de huren om hoog gaan. Foto: „De Leidse Courant". hun schouders op, blijkbaar met de troostende gedachte, dat de zwanen slechts tijdelijk dit ganzenverblijf zullen beheersen, totdat de vergiftige olie uit de Rijnsburgersingel afgedre ven zal zijn en het zwanenpaar naar zijn eigen vaarwater kan worden overgebracht. Leidse Raad bij de jongeren op bezoek De Politiek Jongeren Contact Raad (PJCR) belegt op Woensdag 28 Ja nuari 1953 een openbare forum avond in de kleine zaal van de Stads gehoorzaal, aanvang 8 uur precies, toegang gratis. Het forum wordt ge vormd door de heren wethouders en raadsleden J. C. van Schaik, voor zitter, F. C. de Hosson (K.V.P.), mr. W. Geertscma (V.V.D.), D. v. d. Kwaak (CHU), drs. J. M. van Stra len (P. v. d. A.) en mr. C. J. Woud stra (A.R.). De bedoeling hiervan is belang stelling te wekken en een mening te doen vormen t.a.v. 't werk, de ta ken van het gemeentebestuur' en wat daar verder mee samenhangt. Men tracht dit te bereiken door elk der aanwezigen in de gelegenheid te stel len, hetzij mondeling, hetzij schrifte lijk, vragen aan het forum te stel len, die door het forum beantwoord zullen worden. Deze vragen kunnen van uiteenlopende aard zijn, vanaf het dempen van de Mare tot aan de gemeentelijke autonomie toe. Het is vooral een gelegenhed om de jonge mensen meer stemrijp te maken, het geen o.a. het doel van het werk der PJCR is. Het programma wordt afgewisseld met films over de Lichtfabrieken en de Gemeentereiniging. Alle jonge burgers en burgeressen kunnen var. deze unieke gelegenheid gebruik maken om bij de forumleden I hun licht op te steken en hun me- ning kenbaar te maken over een of andere kwestie. De PJCR vernacht een grote opkomst, temeer omdat een I dergelijk direct contact tussen de jon ge bevolking en de vroede vaderen J van Leiden nog niet tot stand is ge komen. Vanzelfsprekend zijn ook oudere gemeentenaren van harte welkom. Balische dansen voor K. en O. Het is voor ons Westerlingen altijd wat moeilijk ons standpunt te bepa len tegenover Aziatische kunstvor men. Een avond als deze, (door K. en O. georganiseerd) en mogelijk geworden door de medewerking van Sticuse (Stichting voor de culturele samenwerking te Amsterdam) heeft een verhelderende invloed gehad. Door drs. G. yan Wengen werd een inleiding gegeven, over de Balische Danskunst terwijl Lalu Usman een drietal dansen zou laten zien. De hal van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde hiertoe beschikbaar ge steld, is een stijlvolle omgeving voor uitleg en vertoning van de Balische dansen, temeer omdat verschillende voorwerpen van deze inheemse kunst hier waren geplaatst of aan de wan den opgehangen. Jammer is het, dat drs. Van Wengen, die als geheel in gewijde de nodige toelichtingen gaf, omtrent de Balinese danskunst, in de grote hoge hal heel moeilijk ver staanbaar was, althans aan.de over zijde van de katheder, waar ons een plaats was aangewezen. De Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Leiden en Om streken, heeft verleden jaar zomer het 75-jarig bestaan met grote luister gevierd. Er werd in Leiden een ge slaagd onderwijs-congres gehouden, er was een door zeer velen bijge woonde vriendschappelijke bijeen komst en in de Stadsgehoorzaal werd een tentoonstelling ingericht, die uit stekend slaagde, zij het dan, dat het aantal bezoeker, tegen is gevallen. Maar met dit alles was het feest nog niet compleet; er mankeerde een sluitstuk aan. De voorzitter, de heer Joh. Jonker, herinnerde hieraan, toen hij gister avond in de grote zaal var.' Den Burcht de jubileum-cabaretavond opende, die dit sluitstuk zou moeten vormen. Hij verwelkomde een zeer groot aantal leden met hun dames en een aantal genodigden uit de aan de Mij. verwante verenigingen. Bo vendien deed de voc-rzitter een drin gend beroep op de dames hun echt genoten trouwer naar de vergaderin gen te sturen. Voordat het programma kon begin nen, kwam er eerst een aantal spre kers op het toneel. De eerste was de heer J,. H. Smit, vice-voorzitter van de afd. en lid van het hoofdbestuur. Hij sprak in die laatste hoedanigheid vriendelijke woorden over de Leidse afdeling en bood namens het hoofd bestuur een prachtige lezenaar aan. Daarna kwam het damescomité voor het voetlicht, onder aanvoering van mevr. Eratrop, om het bestuur als feestgeschenk namens de leden een modern projectie-scherm aan te bieden. Mevr. Jonker ontving als te genprestatie voor de vele uren, die zij zonder haar druk bezette man had moeten doorbrengen, een bouquet mooie anjers. Namens de bevriende verenigingen sprak de heer J. J. v. d. Berg. Hij bracht een oude foto en een receptie- boek mee. De heer J Maandag voerde het woord namens de bloemisten-pa troons en droeg een lamp voor de le zenaar aan. Namens de afd. Wasse naar sprak de heer De Rooy hartelij ke woorden van gelukwens. Voor al deze vriendelijke woorden en mooie geschenken dankte voorzit ter Jonker, die zeer verheugd was met de nieuwe aanwinsten van de af deling, waardoor het bestuur de avonden nog beter kan verzorgen. Na dit officiële gedeelte richtten de aanwezigen hun aandacht op het Leids Ambtenaren-cabaret, onder lei ding van de heer J. D. Tielenburg, dat een geveriëerd programma Wat lezers schrijven DE GOEDE WONING Als trouw bezoeker van de ge meenteraadszittingen (op de publieke tribune) en belangstellend lezer van het verslag in uw geëerd blad, het volgende: Met aandacht las ik, dat de heer v. Dijk (KVP) 'n kijkje was gaan ne men in enige huizen van de woning bouwvereniging „De Goede Woning" en tot zijn genoegen had geconsta teerd. dat de bewoners nog zulke rustige burgers zijn gebleven, on danks de grote achterstand in het onderhoud. Vele keukens mogen die naam niet meer hebben, enz. Nu is mij het antwoord van wet houder Jongeleen niet duidelijk. Wat kan de wethouder wel bedoelen met het spelen van een politiek spelletje? De huizen worden toch bewoond door verscheidene groeperingen van onze bevolking en niet alleen door katho lieken. Intussen hopen de bewoners waar dit dringend nodig is, op spoe dige verbetering. Een bewoner van „De Goede Woning". bracht, waarover wij bij andere ge legenheden reeds eerder schreven. Van het zeer gewaardeerde program ma willen wij vooral het optreden van de zanger Chris van Woerkom noemen, een uitstekend nummer, dat geweldig insloeg. Het was een vrolijk, slot van een mooie feestviering. Burgerlijke Stand Geboren: Jeltsje Hendrika, d- v. H. S. Zondervan en H. Bosma; Johan na, d. v. P. de Klerk en J. Sieders; Willem Frederik Antoon, z. v. A. van der Blom en J. K. Hermes; Maria Johanna, d. v. M. J. Kleijn en G. W. Bakker; Leonardus Hubertus Mnria, z. v. H. van der Zwaan en C. M. Wesselman; Jannie, d. v. E. G. Turk en E. T. van Harberden; Ju lian Alexander Joseph, z. v. J. M. Aniba en E. S. Roach; Robbert, z. v J. M. Gauke en J. P. de Rooij. Gehuwd: J. Need en A. A. Hen driks; J. Dreef en P. G. A. Ravens- bergen; A. C. P. Hartkoorn en P. M. Schroder; F. P. de Vries en T. Swit- zer; W. Sjardin en S. Segijn. Overleden: J. van Dijk, wedn., 86 j.; J. M. van Vliet, huisvr. van Van der Born, 51 j.; A. Wallaart, huisvr. van Heijmans. 66 j.; J. Duin dam, wedn., 81 j.; I. Jiskoot, zoon, 7 jaar. R.K. Meisjes-lyceum vierde St. Aguesfeest Het St. Agnes-lyceum, dat zich langzamerhand een belangrijke plaats in Leiden heeft weten te veroveren, vierde Woensdagavond in het St. An- tonius-clubhuis aan de Mare het jaarlijkse St. Agnesfeest dat ditmaal een speciaal karakter droeg door de herdenking van het eerste lustrum. Onder leiding van mej. v. Starren- burg voerde de balletgroep enige dansen uit, die door de fraaie costu- mering goed tot hun recht kwamen. Wij moeten echter niet vergeten, hier met amateurs te doen te hebben, waarbij vooral de techniek nog wel iets te wensen overliet. Het volgende nummer was de opvoering van een zangspel „De fortuinlijke kist van Johan Wagenaar". De heer L. v. Ha gen, die zich blijkbaar zeer grote in spanning heeft getroost om de jonge dilettanten de kust van het zingend acteren bij te brengen, zag zijn moei te met een prachtig resultaat be loond. Hoewel wij natuurlijk niet in staat zijn de prestaties van elk der medewerkenden aan deze feestavond te noemen, menen wij toch een uit zondering te moeten maken /oor de dames Ria van Hetgren als Fatima en Ries van Schie als Abu Hassan. Het gedeelte na de pauze hield de gehele zaal in spanning met een vlot detective-spel „Huize Klimroos" van» Marcel Dubois. Ingewonnen informaties hebben aan het licht gebracht, dat het grote succes van dit speurdersverhaal te danken i^aan de fantasierijke regie van zus ter Mediatrix. Men kon zich dikwijls verwonderen over de natuurlijke manier waarop de spelers hun rol wisten te vervullen. Vooral de da mes Jeanette Smit als Claude Gia- nelli en Trees Vlaming als Amelie Letroquet komt een woord van lof over de wijze waarop .zij hun crea tie voor het voetlicht brachten, ruim schoots toe. Een verloting ten bate van de mis sie bracht in de pauze f 80.op. Hij vertelde van de plaats in de maatschappij, die de danskunstenaar inneemt, en dat hoezeer er standen- verschil is bij de bevolking dit niet 9Q 'suep ap fiq ;pjoM pjeegpucqoS dans wordt door de gamelan bege leid. De opleiding (veelal reeds bij jonge kinderen) geschiedt door de achter de leerling geplaatste dans- leraar, die zijn bewegingen op de leerling overbrengt, terwijl hij met de mond 't volledig gamelan-orkest nabootst. Ambachten en kunsten zijn van grote invloed op de dans, en met alle verschillen aan diverse uitingen eigen, bestaat er één lijn. Bij de rc- ligieuse feesten (oud-Indonesisch), bij geboorte en overlijden, bh oogst en andere feesten luistert, de dans de gebeurtenis op, een ware kunstuiting bij dit artistieke begaafde volk. Voorouders en ouders spelen een grote rol, goede en kwade geesten eveneens. Het goede overwint. De relatie tussen dans en religie is nauw, waar de dansen door de gods dienst geinspireerd worden Lalu Usman, die een klassieke Balische opvoeding heeft gehad, zou een drietal karakteristieke dansen laten zien. Eerst een klassieke Baris- dans, die voor de tempel gedanst wordt, en alle mogelijke dansvormen inhoudt Dan een dans uit het Ja vaanse maskertoneel, aan de Ba lische kunst ontleend. Gehele ver halen worden hierin gedaan. Deze dans heet Ken Angrobi (bekende Javaanse vorst) en werd vertolkt door de heer Willem van Rijn. De belangrijkheid van de clowns in het maskertoneel werd toegelicht Ten slotte de Kebyar-dans, meer geïn spireerd op de muziekuitbeelding door 't orkest. Achtereenvolgens ver tolkten Lalu Usman en Willem van Rijn in gehurkte houding deze merk waardige dans. Zonder onderschat ting van wat Van Rijn hier presteer de was 't verschil in uiting opval lend. De een is Oosterling, de ander Westers en dat zegt veel. De vaak ongelooflijk zware eisen, die deze dansen stellen, worden met gemak volbracht, alsof er geen moeilijk heden zijn. De dramatische uitbeel dingen bewegen zich op hoog niveau dus was 't een waardige vertolking van ware fraaie danskunst. De be geleidende gamelanmuziek werd van Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlandse taal- en letter kunde de heer P. A. Hoogeveen. Wassenaar. ROTTERDAMSE HOGESCHOOL. Aan de Economische Hogeschool te Rotterdam werd tot accountant bevorderd de heer H. B. Kips uit Leiden. J. KORTMANN. STRAWINSKY'S „PETROUCHKA." Op hot concert, dat door het Rot- lerdamsch Philharmonisch Orkest op 29 Januari in de Stadsgehoorzaal voor K. O. wordt gegeven, zal een van de belangrijkste werken van de laatste 50 jaar worden uitgevoerd en wel Strawinsky's „Petrouchka". Igor Strawinsky is een van de meest dominerende figuren in de muziekhistorio van deze tijd. Het eerste werk, dat de algemene aan dacht trok. is zijn muziek bij het ballet „De Vuurvogel". In 1912 volg de het grote ballet „Petrouchka" en de opera „De Nachtegaal" en in 1913 de opmerkelijke muziek bij de ,.Sa- cre du Printemps". Dat Petrouchka een meesterwerk is, daaraan hoeft niet te worden getwijfeld. Het is geschreven in een heldere en door zichtige stijl -en een brillante rhyth- miek. Het is balletmuziek, maar des ondanks heeft het bewezen in de concertzaal als zelfstandige muziek te kunnen worden uitgevoerd, ook al ontbreekt het visuele element. Met het oog op Strawinsky's naam, zou men zich kunnen voorstellen dat voor een liefhebber, die het werk voor het eerst benadert, hem deze muziek wat ingewikkeld voorkomt, echter het tegendeel is het geval. Het merendeel van dit werk is zo doorzichtig, als b.v. „Shéhérazade" en er zijn slechts enkele passages, die als „moeilijk" kunnen worden bestempeld. Indien men dit werk enige malen heeft ge hoord, is men er geheel mee ver trouwd geraakt en zal men er ten volle van kunnen genieten. Als soliste treedt op dit concert op de beroemde violiste Ida Haendel, die het vioolconcert in D van Joh. Brahms zal vertolken. Donderdag 22 Januari We helbben gisteren verstek laten gaan, inderdaad. Maar u kunt ons geloven of niet wij hebben de hele dag by de Zoeterwoudsesingel staan wachten op Oegstgeestse zwanen, die echter pas hedenmorgen om 9 uur in de Sleutelstad arriveerden. Wat daar bij gebeurde kunt u elders op deze pagina lezen. Bij dat wachten hebben we staan overpeinzen, dat die gan zen en eenden daar ter plaatse toch wel een 'bijzondere attractie zijn rond en op dat grappige eilandje met bomen in de singel. Er zouden veel meer Loidenaars moeten zijn, die zo nu en dan eens gaan kijken en de dieren en stukje brood brengen. Hoe vaak wordt er oud brood aangetrof fen in de vuilnisemmers.... Laten de Leidenaars liever een wandelin getje naar de plantage maken en hun oude brood een goede bestemming geven. Zij zullen er met de ganzen en eenden veel plezier van beleven 1 Nu bovendien de zwanen er (tijde lijk) ondergebracht zijn, mag een gang naar de singel wel extra aanbe volen worden, hetgeen uw stadskok hierbij doet, want wy houden van dieren. Wy houden vooral van die ren in het water, zeker als het Leids water is. Wij dromen wel eens van Leidse singels vol statige zwanen, de slanke hals fier geheven, bijna rim- peloos het water doorklievend. Leidse zwanen lezen echter geen krant, zelfs geen Hutspot; zij zullen dus nooit te weten komen wat wij zo graag zou den willen. Maar toch hopen wij, dat dit nieuwe zwanenpaar, stammend uit een vruchtbaar Oegstgeest zwa- nengeslacht, zich zodanig moge ver menigvuldigen, dat onze droom nog eens ooit werkelijkheid wordt! Nu we de laatste dagen zo vaak de namen Leiden en Oegstgeest in één adem genoemd hebben, valt ons van zelf het volgende bericht in: De Kerstzegelactie, ten bate van de TBC bestrijding heeft in beide gemeen ten het mooie bedrag van 2.259,53 opgebracht, waarvoor de organisa toren de medewerkers en gevers har telijk dank. De speeltuinvereniging „Zijloord" is aangenomen als lid van dc Bond van speeltuinverenigingen voor Lei den en Omstreken. Wij haasten ons, u dit bericht te brengen. En gistermiddag om half drie is de 76-jarige mevr. A. de R.de V.. wo nend aan het Rapenburg, gestruikeld in de Scheepmakerssteeg, waarbij zij haar linkerai'm brak, zodat de EHD haar naar het Academisch Zieken huis moest brengen. Dinsdag a.s. viert de heer F. A. Wempe, commies ter gemeente secretarie, afd. Openbare Werken, zyn 40-jarig jubileum. De heer Wem pe trad reeds op jeugdige leeftijd in dienst der gemeente en werd als vo lontair werkzaam gesteld aan de afd. Financiën. Eind 1947, als gevolg van interne reorganisatie, ging hij over naar de afd. Openbare Werken. Voor belangstellenden bestaat in de mid daguren gelegenheid ten huize van de jubilaris Verdamstraat 30, geluk wensen aan te bieden. Op Woensdag 28 Januari a.s. zal voor de Leidse kunstkring „Voor Allen" optreden de Roemeense pia niste Clara Haskil. Voor de pauze speelt zij werken van Bach, Mozart en Schubert. Na de pauze werken van Beethoven, Schuman en Ravel. STADSKOK. MARKTBERICHTEN GOUDA, 22 Jan. Kaas. Aanvoer 53 partijen. Prijzen: le soort 2.32 2.36. 2e soort 2.272.31 per kg. Handel kalm. ALPHEN AAN DEN RIJN NIEUW KANTOOR VAN ZIEKENFONDS Naar wy vernemen wordt aan het nieuwe kantoor van het Ziekenfonds Alphen aan den Rijn e.o., welk kan toor wordt ondergebracht in het oude raadhuis van Aarlanderveen aan de Raadhuisstraat, de laatste hand ge legd aan de ingrijpende verbouwing Indien deze werkzaamheden naar wens blijven verlopen zal het nieuwe kantoor in de komende week aldaar worden ingericht en zal Zaterdag 31 Januari e.k. officieel in gebruik wor den genomen. Het nieuwe kantoorgebouw zal er zeer fraai uitzien. Het bevat boven niet minder dan zes kamers en be neden aan weerszijde van de ruime hal, twee grote vertrekken, welke tot stand kwamen door samenvoeging aan beide zijden van twee grote ka mers, thans echter door een boog gescheiden. LEIDERDORP Naar we vernemen zal het op 10 Februari a.s. 25 jaar geleden zijn dat de heer B. G. Corts in dienst der WASSENAAR Nieuwe machine bij Paridon en Menken Bij de Melkinrichting Paridon en Menken in Wassenaar is sinds enkele dagen een nieuwe machine in ge bruik, die met een capaciteit van 1000 flessen per uur een nieuwe soort gesteriliseerde melk afleverd. Het is een z.g. continu-sterillsator van een nieuwe type, waarvan de fa. Paridon en Menken in het Westen van het land de primeur heeft. De sterilisator bestaat o.m. uit een toren van ongeveer 10 meter hoog te, waarin de flessen melk door wa ter- en stoombaden gesteriliseerd worden, nadat de melk eerst enkele andere bewerkingen heeft ondergaan. Dank zij dit nieuwe procédé blyft de vitaminewaarde van de melk be houden en wordt ook het gehalte aan melksuiker niet aangetast. De melk behoudt daardoor haar heldere witte kleur en de andere natuurlijke eigen- schaopen van de melk, die onder sterilisatie altijd enigszins te lijden hebben, worden niet aangetast. De sterilisator werd gefabriceerd door de N.V. Gebr. Stork Appara- tenfabriek te Amsterdam. De fa. Paridon en Menken heeft het nieuwe product, dat door deze machine geproduceerd wordt de toe passelijke naam van „Torenmelk" ge geven. Het in dienst stellen van de sterilisator betekend een belangrijke stap vooruit in dc ontwikkeling van de firma, die in 1925 in Oegstgeest werd opgericht in een schuurtje van 4 bij 4 meter, en die thans beschikt over zes bedrijven, in Oegstgeest, Leiden, Voorschoten en Wassenaar met een omzet van 15 millioen liter melk per jaar. gemeente trad als secretaris. De heer Corts ving zyn loopbaan als ambtenaar aan in October 1917 in de naburige gemeente Koudekerk, waar hij tot 1928 als zodanig in 1919 op de gemeente secretarie werk zaam was. Op 16 Augustus 1919 werd hij benoemd als ambtenaar op de gemeente-secretarie te Leiderdorp waar hij vanaf die datum tot Sept. functie was onder burgemeester Van der Valk Bouman, die tevens het se cretariaat waarnam. Na het overlij den van de burgemeester in dat jaar werden deze functie's gesplitst en volgde op 10 Februari de benoeming van de heer Corts als secretaris. In verband met zijn kennis van het wa terschapsrecht werd hij in Maart 1928 tevens benoemd als secretaris van de Slaght- of grote en kleine polder, de Munnikenpolder, de Zijl- laan- en Meijepolder, de Kalkpolder en de polder Achthoven zodat hy ook die functie's reeds 25 jaren ver vuld. Het zal de heer Corts, die de gemeente in deze kwarteeuw zag groeien van ongeveer 2000 tot ruim 5000 zielen, naar we verwachten, op deze dag wel niet aan belangstelling ontbreken. Aanbesteding Van der Valk Bou- manweg. Bij de aanbesteding van de reconstructie van de Van der Valk Boumanweg, welke heden plaats vond in het Dorpshuis, was de laagste in schrijving van de fa. Deeronberg en gebr. Van Wijk te Alphen aan den Rijn, met volgens inschrijvings methode A een bedrag van 559.895 en volgens methode B 551.39b. De volgende waren de fa. Bunscho ten en Zn. te Noordwijk A 561.870 en B 553.780 en de N.V. Splinters Aannemersmaatsc-happy te Ridder kerk met A ƒ571 .500 en B 564.000. De hoogste inschijfster was de N.B.M. te Zaandam met A ƒ634.700 en B 626.700. In totaal waren er 16 inschr»5vingen. Voor A was een be groting opgemaakt van ƒ583.000. Laatste Berichten RECORD UITVOER VAN KAAS De Nederlandse vereniging van kaasexporteurs verwacht op grond van de cijfers van het C. B. S. over de eerste tien maanden van 1952, dat in dit jaar voor het eerst sinds 1933 de uitvoer van kaas de 75.000 ton overschreden heeft. In 1951 werd ruim 72.500 ton yitgc- voerd tegen 'n waarde van 174.916.476 gulden. Dit bedrag was tot en met November 1952 reeds met rujm" 7.5 millioen gulden overschreden, ter wijl de uitvoer nog slechts 500 ton beneden die van 1951 lag. De gemiddelde prijs van uitgevoer- do kaas tot cn met November 1952 bedroeg 2.53 per kilogram. SPOORWEG IN BERLIJN WORDT AFGEBROKEN Oostduitse spoorwegarbeiders zijn begonnen de spoorlijn, die Wannsee in dc Amerikaanse zóne en Stahns- dorf in de Russische zóne verbindt, af te breken. In de Russische zóne is de rails over enige honderden meters ver dwenen. De Oostduitse autoriteiten hadden op 19 Januari het verkeer langs deze lijn stop gezet.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3