3)e CöidóeSoii^cmt Plechtige eed van president Eisenhower NOG EENS SURINAME Eden over het nazi-gevaar ONRUSTIGE DAG IN EEUWIGE STAD DE De lijnen van Eisenhowers politiek WOENSDAG 21 JANUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12794 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. HOOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De gaande en komende man Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.— p. tnnd., f 6— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE onderhandelingen met Suriname, die in het ongerede waren- ge raakt door de tijdbom, die de heer de Kort onder de besprekingen van minister Kernkamp met de verte genwoordigers van de West in de Tweede Kamer had gelegd, zijn weer enigszins in het rechte spoor gebracht door de verklaringen van dr. Drees, die deze in de Eerste Kamer deze week bij de algemene beschouwingen heeft afgelegd. Men herinnert zich waarom het ginig. Om het eeuwigdurend recht van secessie, dat minister Kernkamp bij zijn besprekingen met de delegaties van de Ned. Antillen en Suriname, welke in November van het vorig jaar in New York werden gehouden, practisch zou hebben verleend. Dit kwam eerst tot uiting een maand na datum bij de behandeling van de begroting van- het departement van Overzeese Rijksdelen en men mocht zich afvragen, waarom de regering deze mededeling niet eerder had ge daan. Dit eeuwigdurende recht van se cessie dreigde zich toen voor minister Kernkamp alleronaangenaamst te ontwikkelen en slechts door een ver klaring, dat hij, indien de Kamer daarmee niet instemde, bereid zou zijn het beleid om te buigen, ver mocht hij de storm te bezweren. De mededelingen van minister-pre sident Drees in de Eerste Kamer heb ben deze zaak nu echter een geheel ander aanzien gegeven. Nu pas, bij de algemene beschou wingen in de Eerste Kamer, is het dan duidelijk geworden, dat er van het toekennen van het secessierecht eigenlijk officieel geen sprake is ge weest. Noch in de bekende vijf pun ten, waarop met Suriname en de An tillen overeenstemming werd bereikt, noch in het statuut werd van een se cessierecht gesproken. Er werd al leen in de praeambule gesproken van het zelfbeschikkingsrecht en daarmee was de regering in tegenstelling met vroeger, toen de onderhandelingen hierop waren gestrand, van te voren d.w.z. voordat minister Kernkamp naar New York vertrok, reeds ac- coord gegaan. Eerst toen hem later na de onder handelingen werd gevraagd naar zyn mening of het nu in de toekomst nog mogelijk zou zijn uit dit verband met het Koninkrijk te treden-, had deze minister als zijn persoonlijke mening geuit, dat dit in de practijk mogelijk zou zijn, omdat men een partner nu eenmaal niet tegen zijn zin eeuwig in een bepaald verband zou kunnen houden. Hij zou dus kunnen uittre den ook al was dat recht niet na drukkelijk in de overeenkomst gesti puleerd. Men denkt hier ongewild aan de vergelijkingen, welke prof. Gerritson in de Kamer bezigde om zich tegen het verlenen van dat eeuwigdurende recht van secessie te verzetten, waarmee hij feitelijk ar gumenten aandroeg ter versterking var. prof. Kernkamps persoonlijke mening. Prof. Gerritson- vergeleek deze overeenkomst met een huwelijk als een duurzame verbintenis voor het leven. Als de minnaar echter bij het aangaan van de verbintenis zou zeg gen: ik wil wel met je trouwen, maar ik moet er weer af kunnen als het mis gaat, zou het meisje van zulk een verbintenis ongetwijfeld afzien. Op zulk een overeenkomst zou men volgens prof. Gerritson alleen een liaison kunnen beginnen en geen vast contract. Daarom kon dr. Drees nu verklaren, dat het hem was of hij minister Kernkamp hoorde spreken. XXX K1EEMT men hiervan aldus kennis, dan lijkt het erop alsof de tijd bom, die de heer de Kort in de Tweede Kamer liet ontploffen eigen lijk een storm in een glas water heeft veroorzaakt. Men mag zich nu ach teraf afvragen waarom dr. Drees niet aanstonds bij de algemene beschou wingen in de Tweede Kamer, toen hij daar toch aanwezig was en voor zijn collega Kernkamp in het krijt trad, deze mededelingen heeft ge daan. Men moet toch aannemen, dat prof. Kern-kamp na zijn terugkeer uit New York en de West dienaangaande alle mededelingen in de ministerraad heeft gedaan, die er te doen vielen. En als er toen werkelijk van een eeuwigdurend recht van secessie zou zijn gesproken zou men zich in de ministerraad daartegen wel hebben verzet. Er zouden nu na de eerste uiteenzetting door minister Kern kamp in de ministerraad wel lichte lijk bezwaren zijn geweest, maar men meende deze dan toch te moeten ac cepteren om de onderhandelingen met Suriname niet opnieuw te ver storen. Het schijnt, dat er later eerst ernstiger bezwaren zijn ontwikkeld en dat zal dan wel zijn geweest na dat de heer de Kort zijn tijdbom in de Tweede Kamer had laten ontplof fen. Dit verklaart dan tevens waar om de regering eerst een maand na datum met deze toelichtingen is ge komen. Er is iets in deze zaak, dat niet be vredigt. Wij hebben te dezer plaatse aanstonds na het ontspringen van deze bom reeds betoogd, dat men moeilijk het recht van secessie aan een partner ten eeuwige dage zou kunnen ontzeggen, wat nog niet het zelfde is als het nadrukkelijk toe kennen van dit recht. Dit laatste schijnt nu volgens de mededelingen De president begon zijn ambtsperiode met gebed Een lange imposante parade trok voorbij Blootshoofds staande op de trappen van het kapitool sprak Eisenhower gisteren de volgende formule uit: „Ik zweer plechtig, dat ik getrouwelijk het ambt van president van de Verenigde Staten zal vervullen en naar mijn beste vermogen de Grondwet der Verenigde Staten zal bewaren, bescher men en verdedigen". De nieuwe president sprak de woorden op korte, krachtige wijze uit. Vervolgens schudde hij ex-president Truman de hand en kuste zijn echtgenote. Alvorens zijn inaugurele rede te beginnen, sprak Eisenhower het volgen de gebed uit: „Almachtige God, zoals wij hier op dit ogenblik staan, sme ken mijn toekomstige medewerkers in de uitvoerende macht der regering en ik U, dat gij onze toewijding in dienst van de aanwezigen hier en hun medeburgers overal elders volledig en compleet wilt maken. Geef ons, zo bidden wij, de macht om duidelijk goed van kwaad te onderscheiden en maak dat al onze woorden en daden hierdoor en door de v/etten van dit land worden bestuurd. In het bijzonder bidden wij, dat onze zorg zich moge uitstrekken over een ieder, ongeacht stand, ras of kleur. Moge samenwer king ons zijn gegeven en het gemeenschappelijke doe1 zijn van degenen, die, naar de geest van de Grondwet, er verschillende politieke overtuigingen op na houden, opdat allen kunnen werken voor het welzijn van ons geliefd land en Uw glorie. Amen." Daarna sprak Eisenhower met ernstige stem zijn inhuldigingsrede uit, na afloop waarvan de aanwezigen hem staande een ovatie brachten. Zodra ht was uitgesproken keerde Eisenhower zich om en schudde zijn voorgan ger hartelijk de hand. De eigenlijke plechtigheid der in huldiging met alle traditionele pracht en praal begon tegen elf uur plaatse lijke tijd op het plein vóór het Kapi tool. De toeschouwers stonden hier opgepakt, tegen de winterkoude be schermd in hun overjassen. De nieuwe president en zijn echt genote hadden zich in een open auto naar het Witte Huis begeven om van daar met president Truman en diens echtgenote naar het Kapitool te gaan. Eisenhower droeg, zoals hij reeds had aangekondigd, een zwarte deukhoed. Het was voor het eerst sedert 20 jaar, toen de gekozen president Franklin Roosevelt met Herbert Hoover reed, dat de aftredende en de nieuwe pre sident alclus te zamen gingen. Met gezang en gejuich werd de stoet op het plein voor het Kapitool ontvangen. Mevrouw Eisenhower droeg een grijze tailleur en een cape van marterbont. De leden van het op perste gerechtshof waren gekleed in zwarte toga. In de handen van de president van dit hof, Vinson, legde de nieuwe president, na vice-presi dent Nixon, de eed af. Een correspondent van Reuter, die de inhuldigingsplechtigheid van na bij gadesloeg, meldt nog: „President Eisenhower zag er erg streng en strak uit, als van granietgeheel en al een soldaat. Toen hij de ambts eed aflegde. Maar evenals vele be roemde soldaten vóór hem was hij niet ongevoelig voor tranen, die zijn wangen bevochtigden, toen hij de tra ditionele woorden herhaalde". DE PARADE. Na zijn inhuldiging lunchte Eisen hower met de door hem benoemde leden van het kabinet. Vervolgens reed hij aan het hoofd van een lange stoet door de hoofdstad naar het Wit te Huis, waar hij de parade zou ga deslaan. De president was ditmaal blootshoofds, maar droeg een dikke jas en das. Hij zat in een open witte Cadillac en naast hem zat Mamie Eisenhower. Zij bogen en wuifden herhaaldelijk naar de toeschouwers. Er werden 21 saluutschoten gelost toen de nieuwe president het plein van het Kapitool tussen de juichende van de minister-president ook niet te zijn geschied. Noch in de vijf pun ten noch in het statuut zou hiervan zijn gerept. Maar dan blijft toch de vraag waarom daarvan nu eerst mededeling is gedaan in de duidelijke vorm, waarin dr. Drees dat nu deed. Indien dat in de Tweede Kamer aldus was geschied, zou er- een min der onaangename indruk zijn ont staan bij een partner, die eigenlijk nietsliever wil dan in het verband van het koninkrijk te blijven. menigte opreed. Daarop begon de pa rade, die bestond uit 50 praalwagens, Indianen, militaire eenheden, w.o. militairen te paard, orkesten, fan farecorpsen en olifanten. Gestrikt. Een ruiter in cowboy-uitrusting reed naar de plaats, waar Eisenhower de parade afnam en wierp een lasso naar de nieuwe president. De ruiter zei: „Met uw permissie, Blootshoofds staande op de trappen van het Kapitool legt Eisenhower, de nieuwe president van de Verenig de Staten, de eed af in handen van de president van het opperste ge rechtshof, Fred. M. Vinson. Deze foto werd radiografisch naar Londen overgebracht en vandaar per telefoonlijn naar Amsterdam. TELEfoto ANP. meneer de president, mag ik een las so over uw hoofd werpen?" De president stond op en de cow boy slaagde er bij zijn tweede poging van een afstand van ongeveer vijf meter in de lasso om de schouders van Eisenhower te werpen. Het was de derde maal, dat Eisen hower aan een parade ter gelegen heid van- de inhuldiging van een pre sident deelnam. In 1912 liep hij bij de inhuldiging van president Woodrow Wilson de parade mee in de afdeling van de mi litaire'academie van West Point. In 1945 was hij een van de voor aanstaande militaire persoonlijkhe den die achter president Truman re den. Nu nam hij de parade af, die voor hem zelf werd gehouden. De inhuldigingsparade duurde ruim vijf uur, twee uur langer dan men verwachtte. De stoet was meer dan zestien kilometer lang en het was reeds lang donker, toen de laatste contingenten langs de nieuwe presi dent en diens echtgenote trokken. Bij de parade werd voor de eerste maal het vernielendste stuk geschut van het Amerikaanse leger, het 85 ton wegende atoomkanon, dat grana ten kan afvuren over een afstand van 30 kilometer, aan het publiek ge toond. TRUMANS AFSCHEID. Toen oud-president Truman zich na de inhuldiging van president Eisenhower naar de woning van de oud-minister van buitenlandse zaken Dean Acheson begaf, verzamelden zich meer dan 300 vrienden van Acheson op straat om Truman te be groeten. Truman voldeed aan het verzoek van de menigte om te verschijnen en hij zei met een brede glimlach: „Ik stel dit meer op prijs dan elke andere toejuiching, die my ooit als president, als vice-president of als senator ten deel is gevallen. Dit is de grootste be toging die voor iemand gehouden kan worden. Ik ben eenvoudig Truman, ambteloos staatsburger". De bijbels van de President Bij zijn beëdiging tot president maakte generaal Eisenhower gebruik van twee Bijbels, die waren opengelegd bij passages, welke hij zelf had uitgekozen. De ene is de By bel, die de eerste president van de V.S., Georg Washington, bij zijn in huldiging in 1798 gebruikte. Hij lag opengeslagen bij psalm 127, vers 1, luidende: „Als de Heer het huis niet bouwt, bouwen de werklieden tevergeefs." De tweede Bijbel is die, welke Eisenhower als cadet op de Amerikaanse militaire academie te West Point gebruikte. Deze lag open bij 2 kronieken, hoofd stuk 7, vers 14: „Wanneer mijn volk, waarover Myn naam is uitgeroepen, zich verootmoedigt en bidt en Mijn aangezicht zoekt en zich bekeert van hun slechte wegen, dan zal Ik uit de hemel horen en hun zonde vergeven en hun land herstellen." Minister Eden heeft gisteren in het Lagerhuis de arrestatie van de zeven nazi-leiders in Duitsland gemoti veerd met de verklaring, dat „hun potentiële gevaar in de toekomst niet kan worden veronachtzaamd". Voor de naaste toekomst had deze grote groep, voor zover thans vaststaat, geen gevaar voor de Duitse democra tie opgeleverd. In antwoord op een verzoek van Attlee, zo spoedig mogelijk een uit voeriger verklaring over de zaak te geven, antwoordde Eden dit stellig te willen doen, maar het onderzoek naar de grote hoeveelheid iri beslag genomen documenten zal geruime tijd vergen. Het Labourlid Paget vond, dat het Britse optreden, zo vlak voor de ra tificatie van de Conventie van Bonn, een teken van gebrek aan vertrou wen in de West-Duitse regering was. Maar Eden antwoordde: „De Britse regering draagt in deze zaak nog al tijd bepaalde verantwoordelijkheden en zolang zij deze heeft, is het haar plicht op te treden". Het Labourlid Patrick Gordon Walker suggereerde, dat het beter was geweest, wanneer men de rege ring te Bonn de arrestaties had laten verrichten, waarop Eden slechts ant woordde, dat dit door de Britse re gering wel was overwogen, maar zij had over meer gegevens beschikt dan de Duitse. Frankrijk in de greep van de griep Ongeveer twee millioen Fransen, dat wil zeggen één op elke twintig, lijden aan influenza. De griep heeft geen kwaadaardig karakter en open baart zich met een kou, pijnlijke le dematen en een koorts, die drie of vier dagen aanhoudt. Sommige dro gisten dreigen hun hele voorraad hoesttabletten en aspirines uit te putten. Een tiende van het personeel van het ministerie van Volksgezondheid is uitgeschakeld. De minister van Onderwijs, André Marie, is een van de slachtoffers. Voldoende macht om agressie af te schrikken Na zijn beëdiging als 33e president der Verenigde Staten heeft generaal Eisenhower vanaf de trappen van het Kapitool te Washington zijn inhuldi gingsrede uitgesproken waarin hij in grote trekken zijn te voeren politiek schetste. Hij beloofde een voldoende macht te zullen scheppen om hen, die agressieve bedoelingen zouden hebben, te ontmoedigen. Hij zou echter be reid blijven met iedereen besprekingen te voeren over middelen om de oor zaken van de huidige spanningen weg te nemen en de bewapeningswedloop aanzienlijk te verminderen. EUROPESE EENHEID. Eisenhower deed in deze rede, die zowel een politieke geloofsbelijdenis als een regeringprogram inhield, een beroep op Europa om met hernieuw de inspanning te streven naar ver wezenlijking van de Europese een heid. Hij liet uitkomen, dat zyn regering nooit haar toevlucht zou nemen tot een sussingspolitiek en hij beloofde de Amerikaanse bondgenoten hulp, teneinde hun veiligheid en welzijn te verzekeren. Op dit punt zouden de Verenigde Staten verschil weten te maken tussen het volgen van een wereldpolitiek en imperialisme, zo zei Eisenhower. Amerika zou nooit trachten andere landen zijn politieke en economische instellingen op te dringen. De nieuwe president sprak zich uit voor eenheid van de vrije wereld. Hij verklaarde, dat de Verenigde Staten „niet slechts door een nobel, gemeenschappelijk ideaal, doch ook door nóodzaak" verbonden waren met alle vrije volken. „Wij geven ons er rekenschap van", zo zei hy, „dat economisch evenwicht de on misbare voorwaarde is voor militaire kracht." „Wij zullen overal produc tie en unstig handelsverkeer aan moedigen." Voorts sprak Eisenhower zyn ge loof uit in de Verenigde Naties die hij „het levende zinnebeeld van de De Gasperi overwon toch Speciale eenheden van de Italiaan se politic hebben gisteren meer dan 2000 personen, die tegen de hervor ming van de kieswet demonstreer den, gearresteerd. Grote groepen de monstranten trachten het parle mentsgebouw te bereiken, waar de communisten en socialisten langza merhand aan het einde kwamen van hun „filibuster-campagne", doch de politie wist al deze pogingen te ver ijdelen. Het openbaar vervoer in Rome lag gistermiddag een uur stil, aangezien het personeel van de tram- en bus lijnen, de order van de communisti sche vakvereniging om een uur te staken prompt opvolgde. In de Kamer kwam het eveneens tot heftige tonelen. De communisti sche afgevaardigde, Pietro Ingra, de hoofdredacteur van het grote dag blad „Unita" kwam met een zak doek tegen zijn voorhoofd gedrukt, de zaal binnen en schreeuwde, dat de politie hem een pak slaag had gege ven. Als één man rezen toen de 186 communisten en hun links-socialis tische strijdmakkers van hun zetels en „rukten op" naar de banken van de afgevaardigden van de regerings partij. Maar de boden, die reeds 60 uur op een dergelyke actie hadden ge wacht, kregen nu hun kans en voer den onmiddellijk een tegenaanval uit. Slechts premier de Gasperi sloeg de stryd rustig gade en verliet even later te zamen met de voorzitter de vergaderzaal. De zitting werd voor anderhalf uur geschorst. Na de hervatting nam de premier het woord en hij verklaarde, dat In gra de klappen opliep toen hij pro beerde een reeds uit elkaar geslagen demonstratie weer op gang te bren gen. Aan het slot van het rumoerige de bat heeft de Italiaanse Kamer Woensdagochtend haar vertrouwen uitgesproken in premier de Gaspcri's regering. Het was de langste onafge broken vergadering in de Italiaanse parlementaire geschiedenis geweest. Jiiavieitje Zy, die vertrouwen, hebben vaker gelijk dan zij, die wantrouwen. Laat echter Uw vertrouwen wel volko men, doch niet blind zijn. Op, jacht nawt de Mau Mau President Eisenhower besloot met de plechtige verklaring, dat aan gezien de Verenigde Staten, de ver dediging van de vrijheid, evenah de vrijheid zelf, als één en ondeel baar beschouwen, zij voor alle vol ken dezelfde eerbied en belangstel ling koesteren." EuenAomCii. iatalU Het netto salaris van Eisen hower zal per jaar 39.000 dollar minder bedragen dan dat van Truman. Den speciale wet stelde Truman vrij van belasting over zijn representatietoelage van 50 duizend dollar; Truman had ge wild, dat het congres deze wet ook op Ike van toepassing zou verklaren, doch de commissie van het huis van afgevaardigden er wierp dit voorstel. Als Eisenhower van zijn jaar salaris van 100.000 dollar en zijn representatie toelage van 50.000 dollar, belasting heeft betaald, houdt hij 55.000 dollar over. Truman betaalde over zyn jaarsalaris 56.000 dollar en hield in totaal 94.000 dollar over. Ongeveer ieder denkbaar type wapen wordt gebruikt door de kortgeleden gevormde anti-Mau-Mau-eenheid. Deze mannen van de Aberdare pa trouille, die toezicht houdt op de Masai, Eigejo en Kikoejoestammen, zijn niet alleen in het bezit van moderne wapens, zoals pistolen, maar gebrui ken ook pijl en boog en speren in de strijd tegen de terroristen. Een walkie talkie zorgt voor het onderling contact. Mannen van de anti-Mau-Mau-een- lieid, bewapend met alle mogelijke wapens, brengen een verdachte op. Op de achtergrond Mount Kenya. Het vliegtuig wordt gebruikt door de pa trouille, voor het uitwerpen van voedsel en wapens voor anti-terrorist- groepen, die op patrouille zijn. Radiografisch overgebrachte foto.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1