Kees Broekman een ernstige candidaat voor de wereldtitel Vanavond start Rallye Monte Carlo het I i 1 I I' Ssli 1 i i i iö' I r ft 1 LORRIE DINSDAG 20 JANUARI 1953 je LEIDSL COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Aldus schrijven de Noorse bladen „De Noorse bladen hebben geschre ven, dat Kees Broekman bijna in top vorm is en als de meest ernstige can didaat moet worden beschouwd voor de Europese en de wereldtitel", aldus Klaas Schenk, toen hij gistermiddag uit het vliegtuig, dat hem van Oslo naar Schip hol had gebracht, stapte. „Kijk zelf maar", en de leider van do KNSB-kern- ploeg overhandigde ons een pak Noorse kranten, waarin de prachtige zege van Kees Broekman in de tweedaagse wed strijd in het Blsletstadion, uitbundig werd geprezen, al kon men hier en daar tussen de regels doorlezen, dat de Noorse officials het toch wel heel erg betreur den, dat de koning van de schaatssport (Hjalmar Andersen) niet had meege reden. En dit seizoen ook niet mee zal rijden. Klaas Schenk was geheel onver wacht naar Nederland teruggekomen: zijn echtgenote, die thuis ziek te bed lag. wilde hij verrassen en bovendien had hfj enkele dringende besprekingen te voeren met hel bestuur van de KNSB en met de commissie langebaanrijden in verband met de aanstaande Europese kampioenschappen, welke, naar men weet op 31 Januari en 1 Februari door de KNSB te Hamar, in samenwerking met de ijsclub ter plaatse, worden ge organiseerd. „Wij hebben een paar.nuttige en bij zonder prettige weken achter de rug", zo vertelde Schenk ons. Het verblijf op de boerderij Fjetre van de Sinne- ruds is ontzaglijk fijn geweest. De acht man van de kernploeg en ik zelf als negende bezorgden Anna, de vrouw des huizes, heel wat werk, maar eerlijk ge zegd vonden wij het jammer, dat wij een paar dagen geleden er vandaan moesten en ons oude verblijf in Bonde- heimen opzochten. Er was ons een sta tioncar ter beschikking gesteld, hetgeen een groot gemak was, want de boerderij ligt vele kilometers buiten Hamar. Hoe was de geest in de ploeg?vroe gen wij. „Prima", luidde het vlotte antwoord. „Het kon niet beter. Er heerst een prachtige saamhorigheid en de jongens, ook degenen, die nog niet zo'n buiten landse ervaring hebben, hebben zich voortreffelijk aangepast. Denk eens even in. Kees Broekman, wiens sprintcapa citeiten niet daverend zijn, wordt daar bij fiks geholpen door Gerard Maarse. En op zijn beurt helpt Broekman zijn ploeggenoot op de lange afstand. Het bestuur van de Nederlandse Wandelsportbond verstrekte ons de vol gende mededeling. Het komt het bestuur van de Neder landse Wandelsport Bond ongewenst voor, hangende de informatieve besprc- king met de Minister van Onderwijs, te worden in het klassement en mij Kunsten en Wetenschappen, categorisch dunkt zo verklaarde Schenk niet zon- - te antwoorden op hetgeen de heer Breu- us. nege op zaterdag 17 Februari te Hen- WANDELSPORT. HET CONFLICT VAN DE VIERDAAGSE. der trots, „in Oslo heeft hij reeds be wezen, dat de Scandinaviërs en ook de Russen, als zij naar Helsinki komen, zeer ernstig rekening met hem moeten houden. Ik zeg niet, dat hij Europees kampioen wordt", zegt Schenk voor zichtig, „maar de deskundigen in Noor wegen en Zweden beweren dat. Vlak Finn Hodt, die plotseling weer populair is geworden in Noorwegen, niet uit en let op Roald Aas, die beslist beter rijdt dan het vorig seizoen. En de oude rot Ivar Martinsen, de plaatselijke favoriet van Hamar is en blijft een zeer gevaar lijke man. Een ongelukkige 500 meter en elke kans is verkeken. Maar Broek man heeft zelfvertrouwen, al weet hij drommels goed, dat hij er voor vechten moet. Zijn voorsprong in de eindklas sering bijna een vol punt bete kende Zondag toch wel iets" Klaas Schenk was enthousiast over de prestaties van Anton Huiskes. „Hij is in voortreffelijke vorm en misschien slaat hij Broekman nog wel eens op de 10.000 meter .in dit seizoen. Hij heeft ijverig getraind en zijn moraal Is uit stekend. Hijzelf had er schik in, dat Kees en hij de grote mannen waren van de 5000 en de 10.000 meter. Twee maal een eerste en een tweede plaats en dan Wim van der Voort nog een tweede plaats op de 1500 meter. Nederland heeft weer een goede beurt gemaakt in Noor wegen". gelo heeft gemeend te moeten lanceren. Over do persoonlijke openbare aan val van de heer Breunesse op drs. Bij- leveld, hetgeen hoegenaamd niets met het conflict NBVLO—NWB te maken heeft, zal van de zijde van de heer Bijleveld het antwoord zeker niet ach terwege blijven. OLYMPISCHE SPELEN. DE MOEILIJKHEDEN IN MELBOURNE. De Australische premier Robert Men- zies zal Maandag a.s. naar Melbourne vliegen met voorstellen, welke ten doel hebben een einde te .maken aan de financiële crisis, die het' doorgaan van de spelen in 1956 in Melbourne bedreigt. Hij heeft met financiële deskundigen van zijn departement de huidige moei lijkheden besproken. Volgens de geldende regeling worden do kosten van de spelen gedragen door de Federale regering van Australië, de regering van de staat Australië en de gemeente Melbourne. Maar de Federale regering neemt het grootste gedeelte voor haar rekening. Naar verluidt zou Menzies verontrust zijn door de in som mige kringen heersende mening als zou de Federale regering fondsen voor de voorbereiding der spelen inhouden. DE PORCHES WEER GEDUPEERD „Het was een allesbehalve prettige en gemoedelijke sfeer, waarin de dag vóór de start van de Rallye Monte Carlo 1953 is verlopen", aldus de heer J. H. van Haaren, sportcommissaris van de KNAC, die in Monte Carlo vertoeft om bij de Zo start en over enkele dagen bij de aan- laat ook de samenwerking tussen Anton komst van de deelnemers van dit klas- Huiskes en Wim van der Voort niets te wensen over." Voelt Broekman zich in zo'n goede vorm, dat hij een gooi naar de titels wil doen? „Kees is inderdaad in prima conditie. Hij weet, dat het dit seizoen niet gaat om een of twee gespecialiseerde afstan den, zoals bij de winterspelen het geval was. Hij traint zich geheel om eerste WATERPOLO. LWV-GONA (DAMES) 3—0. De gasten verschenen met 5 dames, waarbij de thuisclub sportief liet uit vallen. Ondanks deze handicap werd er veel gezwommen, veel „geslagen" maar geen doelpunten gemaakt. Vlak voor rust „een uitschieter". Mej. Lambooy kwam geheel vrij, schoot in grote haast tegen het latwerk, bemachtigde op nieuw de bal en schooit nu raak (10). In de tweede helft vlotte het bij de thuisclub veel beter en spoedig wist mej. Olivier twee goede doelpunten te produceren (30), waarmede tevens het einde kwam. ZWEMMEN. Georganinseerd door DONK te Gouda vond Zondag de eerste ontmoeting plaats in dit jaar van de zevenkamp voor R.K. verenigingen in het bisdom Haarlem. Vorig jaar was dit nog een vijf kamp, doch door deelname van LAC uit Rot terdam en Sub Aqua uit Dordrecht zijn er thans zeven verenigingen, die aan deze wedstrijden deelnemen. De Leidse Golfbrekers kwamen in deze wedstrijden op de derde plaats te staan met slechts 8 punten verschil op nummer één. De stand aan de kop is na deze wed strijden als volgt: 1. Swift (Den Haag) 781.3 pnt.; 2. LAC (R'dam) 784.3 pnt.; 3. Leidse Golf brekers 789.3 pnt. De Leidse zwemmers en zwemsters hebben hiermede blijk gegeven, dat de prestaties zich nog steeds in stijgende iyn bewegen. Er werden op deze mid dag dan ook verschillende clubrecords gebroken, terwijl er een gezellige en sportieve sfeer rond de wedstrijden in Gouda hing. De tweede ontmoeting van deze com petitie zal op Zondag 15 Febr. in Den Haag plaats hebben. Tenslotte nog enkele van de behaalde resultaten. 25 m. schoolslag meisjes: 1. Adri Pley 20.1. 50 m. rugsiag jongens: 3. Theo Bik 38.8; 50 m. vrije slag dames: 4. Loes Zandvliet 35.1; 25 m. vlinderslag dames: 1. Cora v. Dijk 18.4; 2. Adri Pley 18.7. 50 m. vrije slag heren: 4. H. Oostrom 31.2. 100 m. schoolslag dames: 3. Adri Pley 1.37.8. 4 x 25 m. wisselslag est jongens: 1. Leidse Golfbr. 1.06.7. 5 x 25 m. schoolsl. est. meisjes: 2. Leidse Golf brekers 1.43.8. sieke autosport-evenement aanwezig te zijn. Er is nl. een hooglopende ruzie ont staan tussen de Porsche-rijders en de organisatoren en de aanleiding was de zelfde als die, waaruit verleden jaar zo'n grote beroering is voortgekomen. Zoals men weet voldeden de binnen- maten van de carosserie van deze kleine snelel Duitse wagens niet aan de eisen, welke er door het reglement in zake de klasse II (cylinderinhoud van 1100 tot 1500 cc) aan zijn gesteld. Het gevolg was, dat Porsch verleden jaar zijn offi ciële equipe terugtrok. Men had ver zuimd na te gaan welke de afmetingen waren, die al jaren lang in het regle ment van de rallye waren voorgeschre ven. Er is vooral van Duitse zijde toen fel gereageerd en enkele Duitse kran ten schreven zelfs, dat de organisatoren bang waren voor de Porsche's en daar om het -reglement hadden veranderd. Om voor de Rallye van nu alle na righeden te voorkomen heeft de voor zitter van het organisatie-comité, de er varen Antony Noghes, reeds lange tijd geleden de Porsche-fabriek verzocht om een officiële opgave van de maten. Het lag in de bedoeling van de organisato ren om indien mogelijk de reglementen aan deze afmetingen aan te passen om een herhaling van de strubbelingen te vermijden. De Porsche-fabriek zond als antwoord een aantal blauwdrukken en deze tekeningen gaven als binnenhoogte van de carosserie aan 90 cm. .Daarop heeft Noghes medegedeeld, dat de mini male binnenhoogte 90 cm. zou bedra gen,- zodat de Porsche's in ieder geval zouden kunnen meedoen. Tot zover was alles dus in kannen en kruiken. Maar. toen kwamen de Porches in Monte Carlo aan, zij werden gemeten en met de beste wil van de wereld konden de officials, die deze metingen verrichtten, er geen 90 cm. van maken. Men kwam niet verder dan 88 cm! Vanaf dat ogenblik zat men te Monte Carlo weer in de ruzies en strubbelin gen, want wat is het gevolg? Elke Por- sche-rijder krijgt nog voor hij een meter van het traject heeft afgelegd, al een aantal strafpunten in zijn boekje aan getekend en wel: 1 voor de eerste centimeter, 2 voor de tweede centi meter, totaal 3 strafpunten dus. Intussen hadden de deelnemers er rijden vooral veel Duitsers en Zwitsers met Porsche voor het merendeel wel ingezien, dat protesten verder niet zou den helpen en dus werd naar een an dere oplossing gezocht. Verleden jaar kwamen de Porsches 7 centimeter te kort en dus viel er weinig meer aan te doen. Nu zijn het slechts 2 centimeters en dit heeft de Porsche-rijders op een idee gebracht. „Wij nemen een voor hamer, geven een fikse klap op de ver warmingstunnel en herhalen dat net zo lang tot wij er 2 centimeter bij gekre gen hebben", was het voorstel van en kele vindingrijke lieden. Wie dacht, dat de hemel hiermede as opgeklaard, Hall ye MonteCarlo AflonWrlIjkerouf» O Eindpun^Mon/e-Cdrio) SrarfuirdP vprsOiillendP Dl aar- en 20 Januari flankomifi 'f-Carlo 23 Jt door de fabriek moeten geschieden. Goede raad was duur, zo vertelde de heer Van Haaren ons verder, en het ge volg was, dat de sportcommissarissen van de rallye een vergadering belegden om de problemen te bespreken. Een be slissing is in deze kwestie nog niet ge nomen, maar het ziet er naar uit, dat de Porsche-fabriek toestemming zal worden gevraagd om de tunnels, waar de verwarming door loopt, bij elke Porsche zover in te deuken, dat de minimum hoogte van 90 cm. verkre gen is. Nog groter is de puzzle, waarvoor de enige Nederlandse Porsche-rijder, prof. dr ir. W. P. A. van Lammeren uit Wa- geningen zich ziet geplaatst. Hij heeft nl. een harmonica schuifdak in zijn wa gen laten aanbrengen. Daartoe was de montage van een soort rail-constructie noodzakelijk, waarbij geen rekening ^erd gehouden met de voorgeschreven minimum maten. Zo mist prof. Van Lammeren maar liefst 8 centimeter. Het is duidelijk, dat dit met geen 10 moker slagen te verhelpen is. Alles wat Ne derlands is in Monte Carlo is nu aan het dokteren geslagen om voor deze Nederlandse Porsche een goede oplos sing te vinden. Er zal wel niets ander* ergiste zich. want het opzitten dan het slopen van de rail-con In ieder geval zal prof. Van Lammeren de rallye rijden, want, zegt hij, het is mij in de eerste plaats te doen om het deelnemen, het rijden van dat interes sante en moeilijke parcours. Het gehele rallye-kamp te Monte Carlo verkeerde Maandagavond in spanning omtrent het lot van de Porsches, waaromtrent met het oog op de start, die hedenavond plaats vindt, spoedig zou moeten worden Het weer in Monte Carlo is uitste kend, doch in de nacht van Zondag op Maandag deed zich langs de Middel landse Zeekust een fikse nachtvorst voor, dio hier en daar temperaturen van 10 graden onder nul opleverde. Op de Col do Braus en andere hoog gelegen delen zijn de wegen dan ook met een flinke laag ijzel bedekt. BILJARTEN. Tijdens het tournooi om het Duits kampioenschap 71/2, dat te Mannheim wordt gehouden, bewees de Europese kampioen Lütgehetmann, die de vorige week te Groningen Europees kampioen 47/2 werd, opnieuw dat hij in uitste kende vorm is. In de openingsparrtij, waarin hü tegen dr. Jeitter uitkwam, legde hij een hoogste serie 254 caram boles op tafel, een serie, die zowel het wereld- als het Europees record over trof. Hij maakte de 300 punten in 3 beurten vol, een gemiddelde dus van 100 en ook hiermede overtrof hij het Europees -en het wereldrecord. De prestaties kunnen evenwel niet als Euro pees- of wereldrecord worden erkend, aangezien het hier een nationaal kam pioenschap betreft. VOLLEYBAL. RKL. Voor de NeVeBo-competitle lieren le klasse zou Vrijdag verspeeld worden de wedstrijd RKLDES (Al phen), maar wegens het niet opkomen der tegenpartij kon deze wedstrijd geen doorgang vindén. Donderdagavond wordt om 9 uur in het Gymnasium aan de Fruinlaan ge speeld tegen Prof.wijk III. Dit zal een zeer spannende wedstrijd worden, te meer daar Prof.wijk III theoretisch nog ingelopen kan worden. RKL staat nu op de 3e plaats met 9 punten minder, maar 3 wedstrijden minder gespeeld. Dus als deze wedstrijd gewonnen wordt staat RKL er nog bijzonder gunstig voor. Voor de noodcompetitie is de wed strijd RKL IICycloon gespeeld. Uit slag 22. De wedstrijd RKL IIZuld- wijck gaf tot uitslag 31. Woensdagmiddag 2.30 trainen Mariën- poelstraat 4. BRIDGE. BRIDGE-DRIVE VOOR DE BLOEDTRANSFUSIEDIENST. Er bestond inderdaad veel belangstel ling voor de bridgedrive, welke gister avond in hotel Het Witte Huis te Oegst- geest werd gehouden ten bate van de Bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis. En prof. dr. P. J. Gaillard, voorz. van de afd. Leiden van het Roode Kruis, sprak daarover terecht zijn vreugde uit, omdat de Bloedtrans fusiedienst veel geld nodig heeft. En toch is dat nog weer niet de grootste zorg. Als er maar donores zijn, als er maar bloed gegeven wordt, dan komt de rest ook wel. Daarom sprak prof. Gaillard de Hoop uit, dat er onder de bridge-spelers ook velen zouden zijn, die zich wilden opgeven voor de Bloed transfusiedienst, want het is dringend nodig de rijen der bloedgevers te ver sterken, omdat er zo ontzettend veel bloed nodig is. De drive zelf verliep natuurlijk uit stekend en was door de geschonken prijzen zeer attractief. De organisatie van deze drive was in uitstekende handen bij de heren G. A. v. d. Meer, J. Peeters en P. v. d. Voort. Uit de verschillende groepen van 144 deelnemers en deelneemsters, kwamen de volgende dames en heren als win naars te voorschijn: Groep zwart: mevr. Jacobsv. Noort; groep rood: heer en mevr. Kleefstra; groep groen: mevr. v. Heusden—mevr. Seis; groep zwart-wit: heren Colpa; groep rood-wit: mevr. v. d. Togt Cunaeus; groep groen-wit: heer en mevr. Schippers; groep blauw: heren Klinkenberg en l'Ami; groep blauw wit: heer en mevr. Munninghoff; groep oranje: dr. De Snoo en zr. v. Duinen. DAMMEN. WEER EEN VIER DORPEN TOURNOOI. Evenals vorige jaren organiseren de dammers uit de bollenstreek ook dit jaar wederom het traditionele „Vier Dorpen Tournooi". Deelnemers zullen deze keer zijn de damclubs Hillegom, Lisse, Sassenjieim en Heemstede. Daar de club uit Bennebroek zich niet sterk genoeg voelde en Rijnsburg, dat het vorig jaar meedeed, nu een over belast programma had, moest er wor den uitgezien naar een nieuwe partner uit de omgeving en daarom werd de damclub „St. Bavo" uit Heemstede uit genodigd, dat het verzoek gaarne aan vaardde, omdat deze vereniging waar schijnlijk degradatiewedstrijden zal moe ten spelen en het Vier Dorpen Tournooi graag opvat als een goede training voor deze belangrijke wedstrijden. Zoals bekend heeft de damclub „Lisse Vooruit" reeds eenmaal defini tief de wisselbeker gewonnen en het vorig jaar wisten de Lissenaren een nieuw uitgeloofde wisselbeker wederom voor 1 jaar in hun bezit te krijgen, doch gezien het geringe krachtsverschil van deze vier verenigingen laat het zich aanzien, dat do strijd voor dit jaarlijkse interessante damtournool nog spannen der dan voorheen belooft te worden. Reeds zijn de eerste wedstrijden vast gesteld en wel als volgt: Vrijdag 30 Jan. LisseHillegom; Woensdag 4 Februari St. BavoSassenheim. SCHAKEN. Tijdens het internationaal hoogoven schaaktournooi in Beverwijk is ook een internationale tienkamp voor dames ge houden, welke met 7'A punten is ge wonnen door de Belgische mej. S. Bus- sers. De verdere klassering was: 2. Mevrouw Fenny Heemskerk (Ned.) 7 pnt.; 3. mej. L. Bacic (Zuid-Slavië) 6pnt.; 4. en 5. mevr. R. Bruce (Gr. Br.) en mevr. C. RoodzandtGlimmer veen (Ncd.) ieder 6 pnt.; 6. mej. C. Bouwman (Ned.) 3J^ pnt.; 7. mevr. A. van der Veen (Ned.) 3 pnt.; 8. mevr. A. Kleyn (Ned.) 2'/, pnt.; 9. mevr. A. J van Aalst (Ned.) 2 pnt.; 10. mevr. G Veis (Ned.) 1 pnt. Schaakspel ï'.un bekende term In de verslagen j over meesterwedstrijden is, helaas, de kwalificatie „Grootmeesterremise". Hier- mee bedoelt men die partijtjes van 15 hoogstens 20 zetten, waarin van weers- zijden niets wordt ondernomen en liefst veel geruild. Na een 10 12 zetten j boekjeswijsheid weten de grootmeesters precies hoe ze zonder verwikkelingen nog enige zetten verder kunnen en dan zegt een van beidon: „remise?" en de ander accepteert onmiddellijk. De „gro ten" doen elkaar dan geen kwaad. Hoe verfrissend ls het daarom, een partij Ivan grootmeesters te kunnen naspelen, waarin van zulk geschuif geen sprake is. Zoals de nu volgende partij uit het kampioenschap van Rusland 1952, welke van begin tot einde een en al span ning is. Wit: Botwinnik. Zwart: Goldenow. 1. c2—c4, e7e6; 2. g2—g3, d7—d5; 3. Lflg2, d5xc4; 4. Ddl—a4t, Dd8—d7; 5. Da4xc4, c7—c5; 6. Pbl—a3 Pb8—c6; 7 Dc4b5, a7aG (Deze behandeling van de Engelse opening doet wel heel anders aan, dan we meestal gewend zijn. In de volgende zetten zien we, dat wit zijn koningsloper al direct tegen het paard afruilt. We leerden toch, zo enigszins mogelijk de lopers te behou den cn dan bovendien dat gat op g2, terwijl de zwarte dame loper nog op het bord is! Maar Botwinnik speelt 't en dus8. Lg2xc6. b7xc6; 9. Db5a4, Ta8b8; 10. Pgl—f3, £7—f6; 11. d2— d3 Pg8c712. Pa3c4, e6—e5; 13. Lel—d2, Pe7—d5; 14. Ld2—a5, Lf8—c7; 15. e2e4! Nu begint de grote strijd. Er volgt een duel van dreigingen en tegendreiglngen. Zo naspelend lijkt het soms nogal voor de hand liggend, maar hoe diep en juist moet dit alles berekend I worden. Wit wist natuurlijk heel goed, dat zijn e2e4 beantwoord zou worden I met de volgende gevaarlijk uitziende paardzet. Bovendien rocheert wit straks naar de zijde waar zwart n.b. een open torenlijn heeft. Zelf zo spelend zouden we aan „zelfmoord" denken! 15 Pd5—b4; 16. 0—0—0, Dd7—g4 (op Pxd3 volgt Kc2 met stukwinst). 17. Pf3el, Lc8d718. a2—a3, Pb4—d5! f4! De6h6: En zo staan nu beide paar den in! Dat kost oen van beiden het leven. Het ls verrassend te zien hoe na enkele zetten vanuit deze stelling de nog zo veilig schijnende zwarte konings stelling bedreigd zal worden. 1 s i •Abv mifk lk m j it m ABCDEFGH 27. Telxe5!, d5xc4; 28. Te5—h5. Dh6 f6; (op Txb2 eerst Dxc4t on dan Tx h6) 29. La5c3, Df6—f7; 30. d3xc4 (dreigt maar mat op h7) g7—g6: Nu wordt het laatste verzet gebroken: 31. Tdlxd7! Df7xd7; 32. Pf4xg6!, Tb5—b6 (want hxg6; 33. Dxg6r, Lg7: 34. cxbö geeft evenmin enige kans) 33. Pg6xf8, Kg8xf8; 34. Th5xh7, Dd7g4 cn ten slotte 35. Dc2f2f! uit! Dit is modern schaak! Ter oplossing. k k m l m -4- P§É i 2 m - •n Wit aan zet geeft mat in twaalf zetten! DE KERSTWEDSTRIJD. De oplossingen luiden: I. 1. 0—Ot. Ke7; 2. Telt, Kf6; 3. Te6t. Kf5; 4. Pe3t, Kf4; 5. Pd3t, Kg3; 6. Tg6t. Kxh4; 7. Tg4t, Kxh5; 8. Pf4t, Kh6; 9. Tg6 mat. II a. 1. Pb5t, Kb8; 2. Ta8t. Kxa8; 3. Tc8t. Kb7; 4. PfdOt, Ka6; 5. Ta8 mat. II b. 1Tf2t; 2. Kxf2. Te2t; 3. Kfl, Pd2t; 4. Kgl, P4f3t; 5. Khl, Th2 mat. III. 1. Th5! (Txh5; 2. Ta6t, K i/> 3. Txh5). Goede oplossingen van: Th. P. v. d. Berg; B. van Meijgaarden; P. J. Pree- nen; P. Rozemcijer. allen te Leiden; T. J. Langeveld, Voorhout; A. J. C. Nord- lohne, Goes. Alleen de stellingen II en j III van W. Koppers te Leiden. Na loting werden de prijzen toege kend aan: P. Rozemeijer te Leiden en E. v. Meijgaarden te Sassenheim. Gri6Pf zware hoofd- en borstverkoudheid, diep vastzit tend slijm, snuift en wrijft weg >D&MPQ (Advertentie) Dit dappere paard gaat tenslotte op deze sleutelstelling verloren, maar niet, dan nadat het verscheidene zetten door zijn mede-officieren indirect is be schermd. Op direct e4xd5 volgt c6xd5 en wegens de loperaanval op de dame sneuvelt ook Pc4. Daarom: 19. Da4c2, Tb8b5 (nu zou exd5, cxd5. P lS> de raadsheer a5 kosten) 20. £2—£3. Dg4—e6; 21. Pel—g2, 0—0; 22. Thlel, Tf8b8. Het lijkt er nu wel veel op, dat zwart overwegend is komen te staan. Zie alleen reeds die toren-bat- I terij op de b-lijn. 23. £3—£4! Nauwkeu- rig schat de wereldkampioen zijn tegen- kansen. De zwarte bedreiging staat machteloos, zolang wit de pionnen op a- en c-lijn tegen kan houden en onder- I wijl begint de tegenactie in 't centrum. 23Le7—f8; 24. f4xe5, f6xe5; 25. e4x I d5! Nu is de tijd gekomen! Er volgt nu een aaneenschakeling van mokerslagen cp de zwarte veste. Nogmaals zij het gezegd: zo naspelend lijkt alles heel vanzelfsprekend. Maar van hier tot het einde tien zetten later was alles reeds j klaargemaakt! 25c6xd5; 26. Pg2— STRIJD OM DE INVOERING VAN BEROEPSVOETBAL IN DUITSLAND. Te Bremen kwamen de Noord- Duitse Ligaverenigingen bijeen ten einde zich te berauen over de voor stellen, welke binnenkort op een buitengewone algemene vergadering' van de Duitse Voetbalbond te Frankfurt a. d Main behandeld zul len worden. De West-Duitse Voetbal bond heeft nl. eer, voorstel inge diend om het volledige beroeps voetbal in Duitsland in te voeren, terwijl Rijnland-Pfalz wijziging wil brengen in het aantal clubs, dat in het tournooi om het nationale kam pioenschap zal kunnen uitkomen. De verenigingen, spelend in de Noord- Duitse Liga hebben zich tegen in voering van beroepsspel verklaard, op grond van d- economische toe stand en de nog niet opgehelderde kwestie van de vermakelijkheidsbe lasting. Ook verzette men zich te Bremen tegen uitbreiding van het aantal clubs, die gerechtigd zijn deel te nemen aan het Duitse kampioen schap. Voorts kwam het conflict tussen de Duitse Voetbalbond en de radio inzake het uitzenden van landen- wedstrijden ter sprake. De Noord - Duitse Ligaverenigingen warén van mening, dat de beste oplossing zou zijn om de landenwedstrijden in den vervolge op een Zaterdag te spelen. De radio kon de ontmoetingen dan „life" uitzenden, omdat de compe titiewedstrijden toch pas op de vol gende dag worden gespeeld. DOOR CHARLES GARVICE 76) „Kijk eens hoe belangrijk het is, Dolores, om altijd het huis in orde te hebben. Niemand kan zeggen, dat ik niet altijd voorbereid ben. Sommige mensen stellen zich tevreden met 'n voorjaarsschoonmaak, of op z'n hoogst een maandelijkse beurt, maar neen, ik niet. Ik heb altijd gezegd: Wees klaar, Martha en de vijand zal je niet bij verrassing nemen." „Heeft een vijand gedreigd u bij verrassing te nemen?" vroeg Lorrie met een flauw glimlachje. Een vijand! Neen. Goede hemel! Hoe kom ik op zo'n dwaas denk beeld? Heb ik je niet gezegd dat lady Famham een heel oude vriendin is?" „Lady Farnham!" herhaalde Lor rie en het bleke gezichtje kreeg voor een ogenblikje de ouide kleur terug. „Wat is er met haar?" „O, met haar niet veel," antwoord de lady Collop. „Ze zou alleen maar "i de stad komen, omdat ze daar een "*3r mensen te logeren kreeg en h, wat weten we toch weinig, wat er met ons gebeuren kan nu is het plafond van haar huis in Park Lane naar beneden gevallen en vraagt ze me om ze hier te laten logeren, tot ze de zoldering hersteld hebben.' „Wiede werklui?" vroeg Dolo res, die 't verhaal niet helemaal be greep. „Dolores, ik vrees, dat je niet op let," zei lady Collop streng, terwijl ze haar over haar bril heenzag. „De werklui! Denk je, dat lady Farnham me zou verzoeken om een troep werklieden te logeren? „Neen; na tuurlijk die twee jongelui!" „U spreekt nu voor het eerst over jongelui," zei Lorrie glimlachend en toen nieuwsgierig: Wie zijn het?,, Lady Collop las nog een ogenblik de brief over en zeide toen: Het zijn lord Kendale en Diana Meiford zijn verloofde.' „Neem neem mij niet kwalijk," zei Lorrie opstaande, met een vuur rood gezicht en half geopende lippen. „Zei u," e ze zweeg even om adem te halen „zei u lord Kendale?" „Ja, het is Kendale of Pendale," antwoordde de oude dame. „Maar lees het zelf maar," en ze hield haai de brief voor. Lorrie nam' hem bevende aan en zocht naar de namen. Ja, het was lord Kendale. Guy en Diana kwamen naar Manchenster Square, naar het huis waarin zy woonde. Het scheen zo onmogelijk, zo onwezenlijk, dat ze 'n ogenblik als versuft naar de brief bleef staren. „Wel?" vroeg lady Collop niet be grijpend. „Is het Kendale of anders?" „Het is Kendale,' zei' Lorrie zacht. Toen vatte ze moet. Ze moesten in geen geval hier komen. Hij zou niet kom en als hij wist, dat zij hier was, ze moest zorgen, dat hij het hoorde. „U kunt ze natuurlijk niet hebben, hé?" zei ze zwakjes. „Waarom niet?" vroeg de oude da me. „Waarom zouden ze niet komen? Het huis is, hoop ik, groot genoeg." „Maar maar de tijd is zo kort. O schrok ze, toen ze weer in de brief keek „er staat de vierde. Dat is vandaag vanavond. Het is onmo gelijk!'5 ging ze voort, terwijl ze weer moed vatte, toen ze de trek van verbazing op het domme, goedharti ge gelaat zag. „Er is geen tijd genoeg om alles voor hen in orde te maken" Maar ongelukkigerwijze had ze la dy Collop op een gevoelig punt ge raakt. „In orde makenI Ik ben dankbaar, Dolores, dat ik kan zeggen, dat ik altijd alles in orde heb. Ik geloof, dat ik mijn plicht ken en ik geloof, dat ik kracht zal hebben mijn plicht te doen. Lady Farnham zal niet kunnen zeggen, dat ze in tijd van nood te vergeefs een beroep op me heeft ge daan. Neen Dolores, ik ken mijn plicht en ik zal niet versagen," „Maarmaar," zei Lorrie wan hopig, „ze kunnen al met het diner hier zijn. Juffrouw Meiford zal een kamenier meetorengende kamers zijn...." „Zijn klaar," zei de oude dame, die koppig werd door haar tegenspraak. „Wat het diner betreft; Jane kan bij Fortuum wel een paar schotels kant en klaar halen. Dolores, het spijt mij zeer, dat ik het moet zeggen, maar je schijnt een gebrek aan energie te hebben, dat bepaald treurig is voor zo'n jong meisje. Op jouw leeftijd zou ik altijd bereid geweest zijn de roep stem van mijn plicht te volgen. He" bedacht ze plotseling „zei lk niet Meiford? Het is zeker familie van Seymour Meifordhet is bepaald zijn zuster. Je eigen schoonzuster en die zou je de deur willen wijzen!" „Zij is mijn schoonzuster nog niet," zei Lorrie, bleek wordend. „Maar ik zal niets meer zeggen. Als u al be sloten bent. „Dat ben ik zeker," zei mylady met een knikje. „Ik..ik.ik zal doen wat ik kan." „Dat is beter", merkte de oude dame goedkeurend op. „Ik ben blij, dat ik een beter gevoel in je heb wakker geroepen, Dolores. We behoe ven toch nooit te vertwijfelen. Wie weet? Misschien is dit bezoek wel 'n zegen voor je. Misschien wekt het je op om je plichten in het leven te vervullen; plichten, Dolores, die jij schijnt. Maar Lorrie was al heengegaan. Nadat ze de nodige huishoudelijke beschikkingen had getroffen ging ze naar haar eigen kamer. Ze zat op haar bed en trachtte te denken, zich voor te stellen, dat ze Guy over een paar uur zou terugzien. Ze had hem niet meer ontmoet sinds hij haar op het kerkhof in zijn armen had ge houden, toen ze voor altijd afscheid van elkaar hadden genomen. Ze waste zich, trok haar zwarte merinos japon uit en deed een zachte kashmiren aan, die als avondjapon dienst deed en borstelde het zachte, zijdeachtige haai-, waarvan Guy had beweerd, dat het rond zijn hart was gewonden. Zij was nog niet klaar, toen er luid werd gebeld. Met kloppend hart trachtte zij een kalm gezicht te zet ten, hoewel al haar zenuwen trilden van opwinding. Ze keek nog eens in de spiegel en ging naar beneden. Bij de deur van de salon wachtte ze even om adem? te scheppen on Di ana's helder, metalen stem drong tot haar door. „Wat vriendelijk van u, lady Cal- lop. Natuurlijk wilde ik niet graag misbruik van uw goedheid maken; maar mijn vader en mijn broer zijn samen in Zuid-Frankrijk, zodat 'ik nergens anders heen kon gaan. Lord Kendale logeert in een hotel, maar hij komt vanavond hier dineren, als het u ten minste schikt. Ik moet wel naar de stad komen, ziet u, want ik ben alles voor ons huwelijk in orde aan het maken en er komt zoveel kij ken, nietwaar. Bent u niet boos, dat we u zo overrompeld hebben? Die lieve lady Farnham verzekerde ons, dat het u niet zou kunnen schelen, dat we u slechts zo kort van te vo ren waarschuwden, anders zouden we het niet gewaagd hebben Lorrie wachtte niet langer, maar deed zacht de deur open en trad bin nen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5