Wijziging rijkswegenplan werd geheime zitting besproken in We th* Van Schaik als heibaas Frans Schneiders sprak over zn parlementaire ervaringen 100 j* Christelijk Onderwijs DINSDAG 20 JANUARI 1953 OE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Leidse Gemeenteraad vergaderde Kort principieel debat over conf. beroepskeuze-bureaux Nadat de Gemeenteraad van Lei den, die gistermiddag onder voorzit ter schap van burgemeester jhr. mr. F. II. van Kinschot, in openbare zit ting bijeenkwam, geluisterd had naai de nieuwjaarsrede van de voorzitter en mevr. BraggaarDe Does als oudste raadslid een dankwoord ge sproken had, werd mevr. Gouds waardKnipscheer (WD) benoemd tot lid van de Commissie voor Open bare Werken, wegens het bedanken hiervoor van de heer Frohwein. Ver volgens werden de heren H. Zunder- man jr., G. van Zwieten, P. J. Koole en J. C. F. Koers herkozen als leden van de Raad van Beheer der Sport stichting. Daarna ging de raad in ge heime zitting, die ruim twee uur duurde. Na hervatting van de openbare zitting kreeg het R.K. Schoolbestuur ƒ1.526.voor aanschaffing van leer middelen voor de ULO Vrouwen kerkhof. lijk de Rijkswaterstaat verzocht het plan voor de aanleg van rijksweg 4 b te wijzigen om Leiden meer uit breidingsmogelijkheden te geven. De Rijkswaterstaat wil aan dit verzoek voldoen, mits Leiden de hierdoor overbodig geworden grond wil kopen en bijdraagt in de kosten van de eveneens overbodige kunstwerken. Aangezien over dit belangrijke voorstel slechts heel kort gesproken werd, is het waarschijnlijk, dat de geheime zitting over dit punt gehan deld heeft. In de openbare zitting vroeg de heer Geertsema (WD) wat er gebeurt wanneer Leiden dit voor stel niet aanvaardt. Komt die ver bindingsweg er dan niet? Of gaat de Rijkswaterstaat dan voort met het oude plan (verbindingsweg via de Vink naar de Slaagh)? Wanneer Leiden ook zonder te betalen wel kan krijgen wat de stad wil hebben, valt het te overwegen dit voorstel niet aan te nerr/en. Het is een zekere gok, J maar spr. was er vast van overtuigd, Bij behandeling van het prae- dat het nieuwe plan toch door zou advies op het adres van de heer W. I gaan. Vis inzake de vordering van woning Leuvenst-aat 4, dat voor kennis geving werd aangenomen, bepleitte de heer Geertsema (WD) het in stellen van een Commissie voor de Verzoekschriften, hetgeen de voor zitter niet wilde toezeggen, maar wel overwegen. Het rijkswegenplan. Daarna kwam het voorstel aan de orde om 478.000,beschikbaar te stellen voor de aankoop van door 't rijk onteigende gronden en deling in de kosten van enige kunstwerken, o.a. het viaduct bij de Slaagh te Oegstgeest. B. en W. hebben name- Geheime zitting Wil de democratie aan haar doel beantwoorden, dan dient zij gedra gen te worden door de belangstelling der burgers. In dit verband hebben wij bij herhaling een grotere belang stelling bepleit voor de vergaderin gen van de Leidse gemeenteraad. Meestal wordt de publieke tribune door drie a vijf personen bezet, het geen bedroevend is als teken van belangstelling der Leidse burgerij voor het wel en wee" van de stad, voor zover diei n de gemeenteraad be sproken worden. Ter verdediging dient opgemerkt te worden, dat de raadsvergaderingen over het algemeen niet bijster aan trekkelijk zijn voor het grote publiek. Slechts zelden maakt men tegen woordig een raadsdebat over grote zaken mee. Voor 'n groot deel is dit te wijten aan het systeem van beslo ten zittingen. Het publiek wordt de zaal uitgestuurd en heeft zelfs geen overdekte wachtruimte, zodat de belangstelling wel af moet koelen. Bovendien hebben de bezoekers het onaangename gevoel, dat zij juist worden weggestuurd als er eens iets werkelijk belangrijks behandeld gaat worden.' Ook de pers dient voor een beslo ten zitting de zaal te verlaten en kan dus de duizenden lezers in de stad niet voorlichten over hetgeen er in die zitting besproken wordt. Vooral gistermiddag heeft dit ons onaange- genaam getroften, toen de raad ruim twee uur in geheime zitting bleef, kennelijk om te spreken over de wij- ziging in het Rijkswegenplan, die j verband houdt n.et de uitbreidings- j mogelijkheden van Leiden, waarover wij veneden week reeas schreven, i Nu willen wij allerminst pleiten voor afschaffing van de geheime zit tingen. Er kunnen -inderdaad zaken zijn waarvan publicatie zeer nadelige gevolgen kan hebber, voor de ge meente, o.a met grond-speculaties e.d. Maar wel vragen wij ons af of er gistermiddag louter en alleen over zaken gesproken is, die met-raads leden beslist niet weten mogen. Heeft men niet gemakshalve deze i, ic aangeiegenneiG in geheime zit ting besproken en voor de show sieciits enige minder belangrijke on derdelen voor de openbare zitting bewaard? Tenslotte is het toch zó, dat er gis- termiddag 34 raadsleden, gekozen door de Leidse bevolking en hande lend in naam van de kiezers, beslist hebben over liet beschikbaar stellen v'an biina een hall millioen gulden, opgebracht door de Leidse burgers, voor een zeer belangrijke aangele- «enheid, die duizenden mensen in en b 'itcn Leiden interesseert omda. z« er direct of indirect mee te maken Die mensen moeten zien tevreden stellen met het geen de krant kan schrijven: niets, geheime zitting, Kan men zo nog vve. belangstelling voor de Gemeenteraao verwachten? Wii willen een dringend beroep doen op het college van B. en W. om zo weinig mogelijk gebruik te walsen van het recht van geheime zittingen. En op de raadsleden om in die ge heime zittingen - wanneer deze in- derdaad noodzakelijk zijn slecht, datgene te zeggen, wat beslist niet ge hoord mag worden en zoveel mogelijk te bewaren voor de openbare zittm- S6De kiezers hebben recht te weten wat hun vertegenwoordigers doen; de bevolking heeft het recht te we en waaraan en waarom het gemeen lijk geld wordt uitgegeven. En de Wethouder Jongeleen was het daar niet mee eens. Dat de rijksweg 4 a komt (Rotterdam, Ypenburg, Burgerveen, Amsterdam) staat vast; reeds dit jaar wordt er aan begon nen. Maar dat de verbindingsweg er komt, is nog niet zeker. Daarom moet Leiden voorzichtig zijn. Met het oog op de behoefte aan grond vond de wethouder het gevraagde bedrag ten volle gerechtvaardigd Wanneer Leiden niet betaalt, zou het rijk wel eens terug kunnen grijpen naar het eerste plan (via de Vink), dat twee millioen gulden goedkoper is dan het nieuwe. Aangenomen. Wel een Leidse gegadigde? Bij behandeling van het prae- advies op het adres van de Leidse melkhandel inzake de toewijzing van een winkel in het nieuwe Haagweg- kwartier aan de Katwijkse zuivel fabriek „De Hoop", dat B. en W. voor kennisgeving aan wilden nemen, merkte de heer Lardee (P. v. d. A.) op, dat er wel een Leidse melkhan delaar geweest zou zijn, die deze winkel wilde hebben. Hiervan was weth. Jongeleen echter niets bekend. De Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose wilde de subsidie voor 1952 met 7.000,— tot 26 000, verhoogd zien, waartegen de raad géén bezwaar had. De heer Ten Broek (KVP) merkte echter op, dat uit de begroting bleek hoe de Emmabloem collecte duizend gulden aan onkos ten had meegebracht, hetgeen hij on verklaarbaar hoog vond. Wethouder Menken meende, dat dit een vereni gingsaangelegenheid was, die hij on der de aandacht van de Sociale Raad zal brengen. Even raakte de raad in een prin cipieel debat verwikkeld, toen aan de orde kwam het voorstel tot sub- sldëring van het Kath. en het Prot. Bureau voor Beroepskeuze. De heer Piena (P. v. d. A.) vond het grote dwaasheid de keuze van een beroep te binden aan de levensbeschouwing, omdat het in het algemeen slechts gaat over voorlichting omtrent aan- begaafdheid, arbeidsmogelijk heden, enz. Spr. zag meer heil in een gemeentelijk beroepskeuzebur. in samenwerking met alle groepe ringen. Bij enkele voorkomende ge vallen zou dan verwezen kunnen orden naar de daarvoor geëigende levensbeschouwelijke organen. De d. A.-fractie zou echter nog niet tegenstemmen en het eerst een jaar afwachten. Ook de heer Van Weizen (CPN) vond, dat levensbeschouwing en beroepskeuze slechts weinig met elkaar te maken hadden. De beer Woudstra (Prot. Chr.) was echter een andere mening toegedaan. De behandelende psycholoog op een beroepskeuzebureau dringt in de per soon van degene, die om advies komt. Bij een dergelijk, diepgaand onderzoek naar iemands persoonlijk heid komt men onvermijdelijk in aanraking met de levensbeschouwing Ook de heer Dirks (KVP) zag het principiële belang van confessionele beroepskeuze bureau's in. Het onder zoek heeft zowel psychologische als paedagogische aspecten. Het onder zoek moet gezien worden als een verlengstuk op de op*>eding, het op weg helpen naar 's mensen bestem ming. De psycholoog zal zich daarbij ook met religieuze kwesties bezig moeten houden. Wethouder Menken wilde maar lie ver niet ingaan op deze levensbe schouwelijke kwestie, omdat men daarover toch niet uitgepraat raakt, al liet hij duidelijk doorschemeren, welk standpunt hij persoonlijk in nam. Spr. wees er op, dat deze bu reau's samenwerken met het Gewes telijk Arbeidsbureau. De confessio nele 'beroepskeuze-bureau's staan aan het moeilijke begin; zij dienen de volle kans te krijgen. Het voorstel werd aangenomen, nadat mevr. Goudswaard-Knipscheer (VVD) had medegedeeld geacht te willen worden te hebben tegenge stemd. Rondvraag Bij de rondvraag vroeg mevr. Goudswaard-Knipscheer (VVD) of 't waar was, dat de Kanaalweg ver breed zal worden en dat daartoe een aantal bomen gerooid moeten wor den. Wethouder Jongeleen wist van niets; het is trouwens een provin ciale weg. De heer Van Dijk (KVP) was een kijkje gaan nemen in enige huizen van de woningbouwvereniging „De Goede Woning" en had tot zijn ge noegen geconstateerd, dat de bewo ners nog zulke rustige burgers zijn gebleven, ondanks de grote achter stand in het onderhoud. Vele keu kens mogen die naam niet meer heb ben. De administrateur bleek alle mogelijke moeiten gedaan te hebben en diverse malen hebben ambtenaren van gemeentewerken de zaak opge nomen met de toezegging van repa ratie. Maar daar blijft het bij. Ergens in een tuin ligt reeds vier maanden een nieuwe aanrecht te wachten om in de keuken aangebracht te worden, Wethouder Jongeleen zei, dat er aan dit plan bijzondere aandacht wordt besteed. Hij had echter de ambtenaren gezegd niet meer repa- GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN. )e Burgemeester van Leiden brengt ter algemene kennis, dat Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij besluit van 21 Oc tober 1952, no 228 hebben goedge keurd het bij raadsbesluit van 9 Juni 1952 vastgestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, vastgesteld bij raadsbesluit van 6 November 1933, zoals dit sindsdien is gewijzigd, met betrekking tot een terrein, kadastraal bekend gemente Leiden, sectie P. no. 1860, gelegen ten noorden van de Wassenaarseweg, hoek Rijnsburger- weg. Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage ter gemeente-se cretarie, afdeling Openbare Werken (kamer no. 111). 2606 Leiden, 20 Januari 1953. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. STREMMING SCHEEPVAART VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brehgen ter openbare kennis, dat, m verband met de werkzaamhe den tot demping van de Stille- en de Lange Mare, genoemde wateren met ingang van heden gesloten zijn voor alle scheepvaartverkeer. raties toe te staan, dan dringend noodzakelijk was, omdat spr. niet de verantwoording wilde geven voor het uitgeven van meer geld voor onder houd dan is toegestaan. De wethou der meende, dat hier een politiek spelletje wordt gespeeld, waarvoor hij een stokje heeft gestoken. Moge lijk dat er straks een overschotje zal zijn, waarmee iets gedaan kan wor den. Er is bovendien een aanvullend rapport samengesteld over algehele herziening van de keukens. Wanneer het departement dit goedkeurt, zal er een extra bijdrage komen. De keukens deugen inderdaad niet, maar het herstel kan niet uit het onder- houdsfonds betaald worden. hebuen. Dinsdag ZJ Januari. Oni bereikt een verheugend be richt voor de Leidse bridgers. De Leidse Mater Amabilisschool organi seert een bridge-drive ten bate van haar werk onder Leidse meisjes, die gehouden wordt op Zaterdag 23 Jan. a.s. in het internaat van de R.K. Huishoudschool, Noordeinde 50, aan vang half acht. Bridgers, die hiervoor een üitnodiging ontvangen hebben, Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heren J. J. v. d. Weel, Middelburg, F. A. M. Hui gen, Den Haag. GOUDEN DOCTORATEN. Donderdag 22 Januari a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap de heer Mr. B. H. Drijber, geboren te Akkermonde en thans wonende te Amsterdam. Vrijdag 23 Janari a.s. zal het vijf tig jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Klassieke Letteren de heer K. Sneyders de Vogel, oud hoogleraar te Groningen, geboren te Schiedam en thans domicilie hou dende te Groningen. K. V. P., aid. Leiden Gemeente-politiek is zeer belangrijk Het moet voor de heer Frans Schneiders, parlementair redacteur van De Maasbode en oud-redacteur van De Leidse Courant, een eigen aardige gewaarwording geweest zijn, toen- hij gisteravond in de bovenzaal van In den Vergulden Turk achter het spreekgestoelte stond. Hoe vaak en sprak over de voordelen van een Gemeente-politiek. In het tweede deel van zijn betoog schakelde de heer Schneiders over naar de gemeente-politiek, waarbij hij de uitspraak van Thorbecke aan haalde: actief burgerschap begint bij de gemeente. Spr. bleek zijn hart nog steeds aan Leiden verpand te hebben Zoals wij gisteren reeds berichtten, heeft wethouder J. C. van Schaik gis lerraorgen aan de Bocrhaavelaan de eerste paal geslagen voor de R. K. Technische School, die 1 Sept. a.s. gereed moet zijn en in gebruik genoei"» zal worden. Terwijl de wethouder de touwen laat vieren, kijken deken D. Bont van Zoe mt °eiu wuiu. terwoude, die deken A. Homulle vervangt (geheel links) en rector L. P. M. ('§r ook wel voor de vrolijke noot ge- rs heeft de plicht haar' lezers daar- i Vester, voorzitter van het schoolbestuur, belangstellend naar het op deze jtorgd dóór figuren als ds. Zandt, de over van voorlichting te dienen! foto onzichtbaar heiblok. (Foto: „De Leidse Courant") föeer Scheps en prof. Gerbrandy. heeft hij in diezelfde zaal achter dat zelfde spreekgestoelte een spreker zien staan, wiens rede hij voor ons biad moest verslaan? „Ik weet zeker, dat ik in deze zaal meer avonden heb doorgebracht dan een van U al len", zei de heer Schneiders, terwijl hij z'n „opklap-bril" opklapte en een flink aantal leden van de Leidse K. V.P. bijeen zag om te luisteren naar zijn parlementaire ervaringen, Bij de aanvang herdacht de voor zitter, de heer St. Menken, de oud voorzitter mr. E. Bolsius, die twee maanden geleden plotseling overleed, kort nadat deze vergadering hem luide hulde had gebracht voor zijn vele werkzaamheden als voorzitter en later als bestuurslid van de Leid se K.V.P. De heer Menken schetste de bijzondere plaats, die mr. Bolsius in het bestuur van Zuid Holland heeft ingenomen, waarop hij de be langen van Leiden steeds gediend heeft. Voor zijn zielerust werd door de vergadering gebeden. De heer H. Bokern is benoemd tot propaganda-leider en daarom uit het bestuur getreden. In zijn plaats stel de het bestuur de heer K. F. de Bree candidaat, die met grote meerder heid gekozen werd. Het nieuwe be stuurslid was zeer erkentelijk voor het feit, dat met hem een vertegen woordiger van de arbeidersgroepe ring zijn intrede in het bestuur had 1 gedaan. Saai en serieus parlement. De heer Schneiders bevestigde, dat de Eerste en Tweede Kamer het meest saaie parlement van Europa vormen. Maar ook het meest se rieuze. Er gebeuren nooit gezellige dingen zoals in andere landen, waar de afgevaardigden elkaar met inkt potten en stoelen gooien. Er valt zelfs nooit een onvertogen woord Nadat hij vervolgens in korte trek ken de werkwijze van de Tweede Kamer had geschetst en de totstand koming van een wet, schilderde de heer Schneiders een der grootste par lementaire figuren van tegenwoor dig, mr. Oud van de V.V.D., die in wijlen minister Van Maarsseveen een geduchte tegenspeler vond. De vraag of de Kamer nog veel grote figuren telt, moest spr. ontkennend beantwoorden, wanneer men tenmin ste grote redenaars bedoelt, die a l'improviste een boeiende rede kunnen houden zoals Romme en Weiter dat kunnen. De tegenwoordi ge tijd, nu grote politieke kwesties zoals onderwijs, enz.) niet meer zo- -eer op de voorgrond reden, vraagt in de eerst*, plaats deskundigen, die op de hoogte zijn van de vele tech nische kwesties welke in de Kamer behandeld worden. Overigens wordt niet al te grote stad, waarin men veel intiemer leeft an waarin de politieke kwesties door de bevolking gekend kunnen worden. De heer Schneiders wees op het grote belang van de gemeente-poli tiek, omdat die zo vaak te maken heeft met het geestelijke heil van de mens: openbare leeszalen, onderwijs, jeugdzaken, enz.. De mens is het uit gangspunt van alle staatkundig den ken en het is de gemeente, die door het voeren van een bepaalde politiek het mogelijk kan maken, dat de „spes patriae" wordt opgevoed tot goede staatsburgers. Daarom is de gemeente politiek nog belangrijker dan landspolitiek. De gemeente bouwt met verordeningen voort op de wet ten, die in de landspolitiek gemaakt worden. Na een enthousiast pleidooi voor de gemeentelijke autonomie gehou den te hebben, benadrukte de heer Schneiders het belang van de ko mende gemeenteraadsverkiezingen, die vooral voor de KVP belangrijk zijn, omdat zij mogelijk de laatste gelieven hun aanmelding zo spoedig mogelijk te zenden aan mej. M. Noordman, Haagweg 59. Belangstel lenden, die geen uitnodiging ontvin gen, kunnen zich aan dit adres toch opgeven voor deelname. De Leidse K. J. M. V. houdt mor genavond een bijeenkomst in het Gulden Vlies (om 3 uur) ter bespre king van de viering van het vasten avondfeest en van nog enige andere punten. In verband met het overlijden van het lid mevr. J. M. van der Born van Vliet worden de leden van de Leidse K.A.V., verzocht Dinsdag- en Woensdagavond om zeven uur aan wezig te zijn by het rozenkransgebed in de rouwkapel van het St. Elisa- beth-ziekenhuis. In het Van der Werffpark aan het water van de Steenschuur, recht te genover het standbeeld van onze dappere burgemeester, heeft een ko lossale treurwilg alle reden tot treu ren, omdat enige houthakkers be zig zijn de boom om te hakken we gens ziekte. Een prachtige boom, die jaarlijks haar lichtgroene sluier met grote luister droeg. We zullen haar missen.. STADSKOK. Burgerlijke Stand Geb.: Jeleyntje Anna d. v. T. v. d. Horst en K. M. J. Mos; Elisabeth Cornelia Petronella d. v. C. P. Hoo- geveen en M. Gieling; Maria d. v. A. Tegelaar en C. Westerhoven; Josep- hus Nicolaas z. v. J. Bouwmeester en W. v. Haastregt; Marianne Ellen d. v. C. J. Geene en M. A. A. Branse; Comelis Johannes z. v. C. J. Krom- hont en T. A. d. Vries; Wilhelir/ina Cornelia Maria d. v. L. J., L. Gordijn en E. H. Wetten; Johanna Christina d. v. J. Riethoven en E. A. Oudshoorn; Robertus Cornelis Andreas z. v. C. Koordes en J. M. Knijnenburg; Jo hannes z. v. J.. Martens en W. A. Ke tel; Leonardus Jozef Adolf z. v. W. J. Stroombergen en C. G. Beugels- dijk; Jacobus Dirk z. v. D. Bazuin en W. C. D. Groenheijde; Pieter Jan Hendrik z. v, A. S. Krol en A. v. d. Heide; Pieter Johannes z. v. Th. P. v. d. Berg en M. H. J. Wubbels; Dieuwertje d. v. H. v. Leeuwen en D. v. Duyvenvoorde; Pieter z. v. H. v. d. Luit en S. J. E. v. Polanen; Louise Frieda d. v, E. D.. Vlasveld en G. Verkaik; Gerardus Alois z. v. D. v. d. Burg en J. v. Eek; Marga- retha Wilhelmina Maria d. v. J. F. Grounewoud en Th. Tettroo. Overl.t T. v. Wijk man 52 j.; H. Veen man 58 j.; D. v. d. Tuyn man 61 j.; J C. v. Houten wed van: Fas- seur 82 j.; J. A. Slewe man 61 j.; B. E. F. Milleck vrouw 42 j.; J. J.Dirk- se huisvr. van: Duiverman 91 j. kamerverkiezingen kunnen corrige ren. Tenslotte moest de heer Schnei ders zich nog door een grote berg vragen heen werken, waarbij hij be paalde opmerkingen over de K.V.P.- politiek ontzenuwde met er op te wijzen, dat politiek de kunst van het bereikbare is en dat de K.V.P. een minderheid vormt, dus moer werken met compromissen, zoals ook de P. v. d. A. dat moet doen. Aan het einde mocht de inleider hartelijke dankwoorden van de voorzitter horen voor zijn gedegen en toch geestige causerie, die de le den bijzonder gewaardeerd hadden. De voorzitter deelde nog mede, dat er in Februari een vergadering zal worden gehouden waarop de candi- daatstelling voor de komende ge meenteraadsverkiezing besproken zal worden. Gisteren was het honderd jaar geleden, dat de Vereniging voor Chrisie- Jijk Onderwijs te Leiden werd opgericht. Er werd begonnen in een schooltje aan de Stille Rijn met 70 leerlingen. Thans zijn er 13 scholen met 3000 leer lingen! Ter gelegenheid van dit feest recipieerde het bestuur gistermiddag in „Het Gulden Vlies". Op de foto ziet men pastoor Th. Beukers zijn geluk wensen aanbieden aan (v. r. n. 1.) ds. D. J. Vossers, voorzitter, J. Gathier, secretaris (gedeeltelijk zichtbaar) en M. H. de Reede, penningmeester. On der de vele receptiegangers bevonden zich bovendien wethouder J. C. van Schaik, de gemeente-secretaris mr. J. Bool, de heer II. A. Vriend, gcm. insp. L. O., inspecteur J. Machielsen, oud-insp. J. B. van Julsinhga, dr. J. G. Bazuin, schoolarts, mr. H. R. Goudsmit, secretaris van de Voogdijraad, dr. C. R. Zijerveld, directeur van de Geneeskundige Dienst, rector F. A. M. Bernefeld en enige andere leden van het R. K. Schoolbestuur, zuster Accursia van het St. Lidwinahuis, de heren Van Iterson en Questroo namen* de Prot. Chr. raadsfractie, enige hoofden van dienst, leraren, vele onder wijzers en als ere gast de heer H. Tilanus, voorzitter van de Christ. Hist, fractie in de Tweede Kamer en van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs. (Foto: N. v. d. Horst). i

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3