S)e £eid6e(Boii/tct/nt tMeer goed, dan kwaad" SlwueA MargrietUt Canada gebaren, ap haan, tienjarige teaenatacht Amerikaans toestel DE ZUIVERINGSGOLF OVER OOST-DUITSLAND ARRESTATIES AAN DE LOPENDE BAND HET ONTWERP GRONDWET VOOR EUROPA Gespannen toestand in Teheran Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 19 JANUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12792 (Duitsland 1953) Papengracht 32» Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.— p. tnnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 WERKLOZE LANDARBEIDERS n. IN EEN VORIG ARTIKEL hebben wij getracht begrip te wekken voor kinderziekten, welke zich bij de uitvoering van de werkloosheids wet in het algemeen voordoen en daarbij nog in het bijzonder gewe zen op de moeilijkheden, waarvoor de bedrijfsvereniging voor de agra rische sector geplaatst werd, toen de vorst en daarmede de werkloos heid ongeveer een maand eerder intrad dan op grond van de ervaring verwacht kon worden. Desondanks blijft het voor dege nen, die langer dan normaal op hun uitkering moesten wachten, een min der prettige herinnering en zij zullen zich wellicht afvragen, hoeveel tijd ermede gemoed zal zijn, eei de al te grote rompslomp en de onbillijkhe den, welke bij de uitvoering van de wet eerst duidelijk aan het licht ko men, uit de weg zijn geruimd. Wat dit betreft zijn de vooruitzichten gunstig. Er zijn de laatste weken reeds diverse verbeteringen inge voerd, waarop wij hier de aandacht willen vestigen. Op de eerste plaats is er een einde gekomen aan de wachtdagenkwestie. Het Algemeen Werkloosheidsfonds heeft bepaald, dat met ingang van 1 Jan. j.l. de wachtgeldregeling in het werkloosheidsreglement verval len is, tenzij de bedrijfsvereniging in haar wachtgeldreglement een bij zondere wachtdagregeling heeft op genomen. De bedrijfsvereniging voor de agra rische sector heeft zo'n bijzondere regeling en deze bepaalt, dat de eer ste twee dagen van een periode van werkloosheid worden beschouwd als wachtdagen, waarvoor geen wacht geld wordt toegekend, tenzij de werkloosheid op de derde dag nog bestaat. Deze bepaling is nu dus ook van kracht geworden voor landar beiders, die werkloos worden en niet voor wachtgeld, doch voor werk loosheidsuitkering in aanmerking komen. Er moeten helemaal geen wachtda gen worden doorgemaakt ook niet als de werkloosheid korter dan 3 da gen duurt bij onderbreking van het werk wegens vorst sneeuw of hoog water. Hiermede is dus de eerste gunsti ge verandering ingevoerd. De tweede wijziging, die men zal toejuichen, is die van de aftrekrege ling. Wanneer een werkloze tijdens een periode van werkloosheid eens een dag kan werken, zal de aftrek van zijn uitkering soepeler zijn dan voorheen. Geen aftrek zal voortaan plaats vinden, wanneer de verdiensten van een arbeider 150 van het dagloon bedragen. Als hij dus een uitkering ontvangt naar een loon van 6.— per dag en hij verdient tijdens zijn werkloosheid 9,dan zal er geen aftrek plaats vinden. Verdient hij meer dan 9,dan wordt van dit meerdere 80, 70 of 60 afgetrokken naar gelang het percentage van de uitkering is. De opgave van werkgevers, welke moet worden gedaan als er een pe riode van werkloosheid optreedt, is voor velen te omslachtig gebleken. Het is namelijk zó, dat iemand, die op 20 Januari werkloos wordt, recht heeft op 21 weken uitkering, indien hij tenminste kan aantonen sinds 20 Januari van het vorig jaar 78 dagen of 13 weken in loondienst te hebben gewerkt. Voor de landarbeider, die allerlei los werk doet zoals aardappelen rooien, grondwerk, de bietencampag ne enz., is zo'n opgave vaak moeilijk. Soms kent hij de naam van de werk gever niet eens, maar alleen de ploegbaas, die hem uitbetaalde. Met dergelijke vage gegevens is de opga ve vaak moeilijker dan een kruis woordpuzzel. Het bestuur van de bedrijfsvereni ging heeft ook hier een oplossing voor gevonden. Aan alle arbeiders worden boek jes verstrekt, die de werkgevers bij uitbetaling van het loon moeten af tekenen. Indien dan werkloosheid optreedt heeft men direct een vol- ledig_ overzicht. Wij menen met het bovenstaande te hebben aangetoond, dat de uit voering van de werkloosheidswet, hoewel bij de aanvang enigszins stroef functionnerend, geleidelijk aan in een meer overzichtelijke sfeer komt en tevens, dat er geen enkele reden is om te veronderstellen, dat de bedrijfsverenigingen zich. niet de uiterste krachtsinspanning getroos ten, om alles zo soepel mogelijk te laten verlopen. y J v neergeschoten Vandaag viert Frinses Margriet haar tiende verjaardag. Deze combinatie van foto's bevat beelden uit deze eerste tien jaren van haar leven, dat tijdens de oorlogsjaren in Canada aanving. Boven van links naar rechts: óók tijdens de wintersport-vacantie te Sankt Ankton gaan de lessen door. Trinses Margriet krijgt leesles (zij was toen 7 jaar oud). De tweede foto werd gemaakt in de tuin van het huis, waarin de Koninklijke Familie te Montreal, woonde. Prinses Margriet als baby, zit bij moeder op schoot (toen nog Prinses Juliana). Prinses Margriet houdt van lezen. „Plaatjes-kijken" vond ze toen ze 4 jaar was heerlijk. Onder van links naar rechts: ter ere van de geboorte van Prinses Marijke kregen de Prinsessen de traditionele beschuit met muisjes. Prinses Margriet liet zich de hare goed smaken! Vijf jaar was het Prinsesje, toen deze foto van haar werd gemaakt. Margriet op haar achtste verjaardag. Een der cadeaux was een taart met 8 kaarsjes,, geschonken door het Prinses Margriet Fonds. In 1948 werd deze aardige foto van het Prinsesje gemaakt. Prinses Margriets zesde verjaardag. Totale bolsjewisatie „De jongste golf van terreur, die door Oost-Duitsland slaat, is het be gin van een totale bolsjewisatie van dit gebied", verklaarde de Westduit- se minister voor zaken, geheel Duits land betreffende, Jakob Kaiser, in een Zaterdagavond voor radio-„Rias", het Amerikaanse radiostation in West- Berlijn, uitgesproken rede. „De Oostduitse regering heeft het thans niet langer nodig de schijn te handhaven, door gebruik te maken van niet-communistische politici. De communisten worden gelikwideerd, wanneer zij, door een verblijf in het buitenland, de Westerse vrijheid heb ben geproefd en de niet-communisten worden uitgeschakeld, indien zij er, in de goede tijd, niet in geslaagd zijn „neen" tegen het communisme te zeg gen". In een commentaar op de arrestatie van de gewezen Oostduitse minister van buitenlandse zaken Dertinger, zeide Kaiser: „Dertinger had zijn rol gespeeld. Hij was, in politiek opzicht voor de communisten tot afval ge worden". Kaiser zeide voorts, dat het com munisme thans werkt met hetzelfde anti-semitisme, dat onder Hitier op geld deed, „vermoedelijk om aan trekkingskracht te oefenen op en kele voormalige nazi's in West-Duits- land en in andere Westerse landen. Doch hoe heviger de terreur, des te krachtiger zal de wil tot verzet van het volk worden". Inmiddels meldt de „Neue Zei- ZWAAR WEER IN NOORWEGEN. Zware stormen langs de Noorse West-kust hebben in het afgelopen weekeinde aanzienlijke schade aan schepen, opstanden en verbindingen toegebracht. Een Deense haringboot met acht man aan boord wordt ver mist. Een Brits en een Noors ertsschip hadden moeilijkheden met de stuur inrichting. Het Britse schip heeft eni ge tijd geheel stuurloos rondgedre ven, doch men slaagde er in een nood- roer te maken waardoor men uit de kust kon blijven. Een geheel nieuw huis aam de kust werd verwoest door de storm. Vijf kleine Noorse vaartuigen liepen aan de grond. Geen samenzwering in optima forma Generaal Naguib heeft Zaterdag avond op een persconferentie iets medegedeeld over de jongste politieke ontwikkelingen in Egypte. „De mannen, die Woensdag j.l. zijn gearresteerd, waren bezig tegen mijn regering te kuipen. Zij stonden in contact met buitenlandse mogendhe den en personen", aldus Naguib. De generaal zeide, niet van mening te zijn, dat het hier een „samenzwe ring in optima forma" betrof, om zijn bewind omver te werpen". Men moet er echter voor waken, dat een der gelijke beweging geen ernstige vor men aanneemt", verklaarde hij. De premier weigerde, hangende het ingestelde onderzoek, de namen der arrestanten te onthullen». Toen hem gevraagd werd, of Groot- Brittannië zich onder de mogendhe den bevond, waarmede de samen zweerders in verbinding stonden, zei de hij: „Ik kan deze vraa{* niet beant woorden". Radio-Cairo heeft thans de arresta tie van prins Abbas Halim en Serag el Din, oud-secretaris-generaal vam de Wafd, in het complot tegen de Egyptische regering bekend gemaakt. Kolonel Mohammed Rashad Mahan- na, die deel uitmaakte van de regent- schapsraad van drie, toen generaal Naguib voor het eerst de macht aan zich had getrokken, is eveneens ge arresteerd. Radio-Cairo zegt verder, dat 21 officieren en 5 burgers zijn vastgehouden. tung", het te West-Berlyn verschij nende blad van de Amerikaanse ho ge commissie, dat functionarissen) van de C.D.U. de veiligheidspolitie hebben verzocht Nuschke in het oog te houden. Deze zou, volgens de „Neue Zeitung", na de arrestatie van Dertinger hebben gezegd: „Ik heb meer dan genoeg van dit alles". Na de arrestatie van de liberale minister van bevoorrading, dr. Hamann, vo rige maand, zou hij tegenover vrien den- te kennen hebben gegeven, dat hij er over dacht af te treden. Tot dusverre konden deze berich ten niet bevestigd worden. In de Westberlijnse „Morgenpost" wordt de autoriteiten op het hart ge drukt, geen gastvrijheid te verlenen aan uit Oost-Duitsland gevluchte regeringspersonen, die „eerst mee- IN VLIEGTUIG OVERLEDEN. Mgr. John Cawley, vicaris-gene-1 raai te Los Angeles, is Zaterdagmor- I gen op het vliegveld van Genève aan boord van een vliegtuig van de dagavond een aardbeving voorge- Transworld Airlines ov.erleden. Hij daan. Elf personen kwamen om het was op de terugweg naar de VS. van i leven en een zestigtal werd ernstig het consistorie te Rome voor de kar dinaalsverheffing. Mgr. Cawley werd in Ierland ge boren. (Reuter). I NEDERDANDS VLIEGER IN AMERIKA VERONGELUKT. Tengevolge van een ongeval met een „Thunderjet" is op 17 Januri jl. in Amerika om het leven gekoomen de eerste luitenant-vlieger G. M. J. Adang uit Eindhoven. Het 27-jarige slachtoffer was ongehuwd. Het ongeluk gebeurde Zaterdag morgen jl. op veertig mijl ten Zuid- Oosten van Phoenix in de staat Arizona. De eerste luitenant-vlieger Adang ontving zijn vliegopleiding gewond. De materiële schade is aan zienlijk. Volgens officiële Amerikaanse be richten is een patrouille-vliegtuig van de Amerikaanse vloot boven Straat-Formosa neergeschoten door luchtafweergeschut van Chinese communisten op het eiland Namoa, voor de kust van Zuid-China. Een reddingsvliegtuig, uitgezonden van Okinawa, zonk, toen het trachtte op de ruwe zee te dalen. Nadat het bericht was ontvangen, dat het vliegtuig was neergestort, werden het fregat „Morecambe" en een Sunderland-vliegboot uitgezon den om overlevenden te redden. De torpedobootjager „Everett" voer van Tapeh op Formosa uit. Ongeveer een uur later werd van de Sunderland-vliegboot bericht ont vangen, dat een reddingsvlot met tien man aan boord was waargeno men. Er stond een wind van 25 mij len per uur en gevreesd werd, dat het vlot naar communistische wate ren zou drijven. De bemanning van het vlo£ is la ter opgepikt door een Martin vlieg- boot, die op zijn beurt weer neer stortte, toen hij wilde startten. Oude moord op Java aan het licht Eerst thans is aan het licht geko men, dat twee jeugdige Nederlanders uit Soerabaja, die sinds eind 1949 werden vermist, zijn vermoord. De politie heeft hun stoffelijke resten ge vonden in de dessa Lowoksoroe in het Toempangse (Oost-Java). Van de bevolking vernam de po litie, dat de beide vermoorden, de heren J. B. Regensburg en K. N. Graichen, eind 1949 werden wegge voerd door enkele personen, die in middels zelf om. het leven zouden zijn gekomen. Op 24 October gingen Graichen, die toen 24 was en onderwijzer aan de R.K. fröbelschool te Soerabaja en Regensburg, die te Soerabaja op de H.B.S. ging, samen op de fiets naar Malang. De volgende dag gingen zij, eveneens per fiets van Malang naar Wendit. Na hun vertrek uit Malang had men nooit meer iets van hen ver nomen. hielpen aan de organisatie van de op de vliegbasis Luke. Na het beha- communistische terreur, en daarna len van zijn brevet aldaar, genoot hij met een onschuldig gezicht bij ons om een opleiding voor straaljagervlie- redding komen aankloppen". ger. So w j et-minister ontslagen Sterke binding aan Raad van Europa De Assemblée van de Raad van Europa heeft haar vierdaagse speciale zit ting te Straatsburg Zaterdagavond besloten met een stemming over het ontwerp voor een Europese Grondwet, zoals die is opgesteld door vertegen woordigers der zes §chuman-landen. Met de stemmen der Duitse socialis ten tegen werd dit ontwerp goedgekeurd, doch de Assemblée nam tegelij kertijd een voorstel van het Engels-Scandinavische blok aan, dat de voorge stelde politieke federatie van de zes Schuman-landen aan sterke banden legt. Dit voorstel houdt namelijk in, dat deze federatie alle belangrijke be sluiten zal opschorten, tot de Raad van Europa ze zal hebben besproken. De stemverhouding bij dit voorstel was 38 tegen 34. SPAAK WILDE HET ANDERS Volgens de „Daily TelegTaph" zou de Sowjet-minister voor de staatsvei ligheid, Abakoemof, ontslagen zijn. Abakoemof zou rechtstreeks onder Beria staan. Het blad acht het niet onmogelijk, dat hij zelfs gearres teerd is. De minister haf het bestrijden van spionnage tot voornaamste taak. Be- ria's positie zou door een en ander niet geschaad worden, aldus de poli tieke redacteur van de „Daily Tele graph". Volgens het orgaan van de Russi sche communistische partij „Prawda", is een functionaris van het Russische ministerie voor non-ferro-metalen „ter verantwoording geroepen", om dat een belangrijk document uit het ministerie verdwenen was. De be trokkene, Korsiin genaamd, was, hoe wel hij uit de communistische partij was gestoten wegens ernstig wange drag en niet politiek betrouwbaar was, toch by het ministerie te werk gesteld. Ook „complot" in Bulgarije. Het officiële Bulgaarse nieuwsbu reau meldde gisteravond, dat er een complot is ontdekt tegen het huidige communistische regiem in Bulgarije. De staatsgreep, die de samenzweer ders van plan waren, zou ten uitvoer worden- gebracht met behulp van ge wapende interventie uit het buiten land. Er zijn tien personen gearres teerd, die er van worden beschul digd, dat ze hun orders hadden ge kregen van een Amerikaans spion- nagecentrum in Turkije. Verder wordt meegedeeld, dat heden in So fia het proces tegen de tien samen zweerders zal beginnen. Arrestatie in Hongarije. Officieel is te Boedapest medege deeld, dat Lajos Stoeckler, president Dit besluit, dat voor de zes landen niet bindend is, ging lijnrecht in te- gen een voorstel van de Belg Spaak, van de Hongaarse Joodse gemeen- de andere landen van de Raad van schap, is gearresteerd. Europa het recht te ontnemen, het in Het communique, dat uit een zin bestaat, zegt, dat de politie in de wo ning van Stoeckler „een belangrijk bedrag in dollars en Zwitserse francs heeft aangetroffen". Stoeckler wordt „een voormalig industrieel" genoemd. Stoeckler stond sinds het einde van de tweede wereldoorlog aan het hoofd van de Joodse gemeenschap. Men neemt aan, dat deze gemeen schap de fondsen van de American Joint Distribution Comittee beheerde, aangezien deze instelling hier drie jaren geleden ophield als een zelf standig lichaam te bestaan. werking treden van de ontworpen zeslandenfederatie te verragen of te gen te gaan. Spaak voorstel werd verworpen. De Assemblée legde ook vast, hoe de federatie van de zes gekoppeld zal worden aan de Europese Raad. Met 76 tegen 9 stemmen keurde zij het door de Engelsman lord Hope inge diende plan goed, de Senaat van de Sohuman-federatie in de Europese Assemblée op te nemen, en dit aldus samengestelde lichaam enkele malen per jaar te laten bijeenkomen, om de Om Mossadeq's volmachten Een ernstige breuk tussen premier Mossadeq en de voorzitter van het Perzische parlement, Kasjani, die te vens de voornaamste religieuze leider van het land is, heeft de hoop op een spoedige regeling van het Brits-Perzi sche olieconflict, nog Zaterdag door minister Hoessein Ftemo Buiten 1. Zaken) in het vooruitzicht gesteld, weer doen dalen. Mossadeq had de Majlis (het Perzi sche Lagerhuis) gevraagd, de hem een half jaar geleden verleende vol machten weer met een jaar te ver lengen, daar hij dit nodig had om de onderhandelingen over het oliecon flict tot een goed einde te brengen. Toen de Majlis Zaterdag bijeen kwam om dit verzoek te bespreken de regering had er zelfs de ver trouwenskwestie aan verbonden kregen de parlementsleden een brief voorgelezen waarin de voorzitter, Kasjani hun verbood op grond van hun op de Grondwet afgelegde eed, dit verzoek van de premier te be handelen, daar het in strijd met de constitutie was. „Wij hebbeni zes maanden geleden een fout gemaakt door deze volmach ten te verlenen en mogen deze fout niet continueren", aldus Kasjani. De Majlis is vervolgens in geheime zit ting gegaan, maar niet tot een be sluit gekomen. Zaterdag en Zondag zijn aanhan gers van Mossadeq en Kasjini voort durend aan het onderhandelen ge weest om te trachten alsnog de breuk te helen, doch tot dusver zonder re sultaat. Inmiddels zijn er in de oliesteden Abadan en Khorramsjar in Zuid-Per- zië grote massa-demonstraties gehou den ten gunste van premier Mossa deq. Tweehonderd aanhangers van de premier zijni zelfs een „mars naar Te heran" begonnen. plannen van de Schuiman-landen te behandelen. Verder dienen de Schuman-minis- ters periodieke bijeenkomsten te heb ben met andere ministers der andere leden van de Europese Raad en zal het geprojecteerde politieke gezags orgaan der Schuman-federatie jaar lijks een rapport aan de Europese Assemblée dien voor te leggen. Al dus de besluiten van de Assemblée, die nu in de vorm van aanbevelingen aan het minister-comité van de Raad van Europa worden voorgelegd. Zaterdag zijn in de haven van Cal cutta, tengevolge van het omslaan Vin een boot met 38 passagiers en vier bemanningsleden aan boord, 29 personen, waaronder vele vrouwen en kinderen, verdronken. Aan boord van de boot bevonden zich bede vaartgangers, die Vrijdag in de „hei lige wateren" van de Golf van Ben galen hadden gebaad. Een ooggetuige verklaarde dat het omslaan van de boot door een vloed golf is veroorzaakt. Benoemingen Bisdom Haarlem ZH. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan van het Bagijnhof te Amsterdam, de weleerw. heer J. C. J. Sanders; tot kapelaan te Wassenaar (H. Willibr) de weleerw. heer J. C. P. Plantinga; tot kape laan te Santpoort de weleerw heer R. J. van der Steen, Tot rector van het St. Jozefhuis te Poeldijk, de weleerw. heer H. H Westdijk. Jiarrettje Moedeloosheid is als 'n spons, zij wordt zwaarder door tranen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1