S)e CeidaeSou/fcci/iit De ontdekking van het Nazi-complot in West-Duitsland Joodse leiders vluchtten uit Oost-Duitsland Spionnage-web in Wenen verscheurd Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 16 JANUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12790 De wereld lijkt één groot complot Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ f 2.p. tnnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 Nog een zevende gearresteerd De indruk in het buitenland WERKLOZE LANDARBEIDERS r\E LAATSTE TIJD zijn er op ver- U schillende K.A.B.-vergaderin- gen in de omgeving van Leiden, en meer speciaal in de Bollenstreek, klachten geuit over het slechte func- tionneren van het apparaat, dat be last is met de uitkeringen inzake de werkloosheidsverzekering aan land arbeiders. Er waren gezinnen, die twee of drie weken op geld moesten wachten en dat is uiteraard een gang van za ken, die hoogst ongewenst is. Wij hebben daarom informaties over de ze kwestie ingewonnen en konden uiteindelijk tot de slotsom komen, dat er inderdaad fouten gemaakt zijn.Fouten echter, die niet onver- fritted TOrdie™en,ekwelkèetin soS-l van ecn 2«ende ex-nazi, Karl Kaufmann, vroegere Gauleiter van Hamburg. ge persorganen werd geleverd. Het gisteren gemelde ingrijpen door de Britse bezettingsautoriteiten in Wesl- Duitstand om de hand te leggen op zes voormalige leidende nazi's, onder beschuldiging te pogen de macht in de West-Duitse republiek in handen te krijgen, heeft alom grote opschudding gewekt. Men vraagt zich af, welke gevolgen deze actie zal hebben op de pogingen tot integratie van West- Europa, die in de laatste maanden toch reeds op zo grote moeilijkheden stuiten. In het bijzonder in Frankrijk heeft de mededeling van het Foreign Office, dat in een communiqué van de actie melding maakte, een diepe in druk gemaakt. Gisteravond maakte het Foreign Office de arrestatie bekend Het aantal klachten, dat bij de of ficiële instanties is binnengekomen, betreft ongeveer 2% van het totaal aantal werkloze landarbeiders. Bij onderzoek bleek, dat de schuld niet altijd lag bij de bedrijfsvereniging, die de uitkeringen regelt. Het is voorschrift, dat de werkloze weke lijks een weekbriefje inlevert, waar op vermeld dient te worden, of hij inkomsten had. Naar deze opgave wordt de uitkering namelijk vastge steld. Sommigen hebben verzuimd dit briefje op te sturen. Niet uit kwa de wil, maar omdat zij in de onjuiste veronderstelling leefden, dat opgave alleen dan nodig was, als er werke lijk inkomsten waren geweest. Bij het niet ontvangen van het week briefje nam men bij de bedrijfsver eniging echter aan, dat de betrok kene weer werk had gevonden. Hier bij dient nog opgemerkt te worden, dat bij ontdekking van het misver stand direct voorschotten werden verleend, om de ontstane nood te le nigen. Bij de bedrijfsvereniging zelf zijn natuurlijk ook fouten gemaakt, het geen ruiterlijk wordt toegegeven met verwijzing naar enkele verzach-_ tende omstandigheden. Men dient te' bedenken, dat in de agrarische be drijven hoofdzakelijk seizoen-werk loosheid voorkomt, zodat het aantal werklozen in de zomer laag en in de winter buitengewoon groot is Het personeel van de bedrijfsvereni ging is derhalve zomers kleiner dan in de wintermaanden. Nu is men de ze winter voor een dubbele vuur proef komen te staan. Op de eerste plaats is het appa raat van de werkloosheidsverzeke ring pas in werking, waardoor er nog allerlei kinderziekten te overwinnen zijn, maar daarnaast viel de winter een maand eerder in dan gewoon lijk. Men werd dus onverwacht over stelpt met aanvragen voor uitkerin gen. Hoewel er bij de bedrijfsvereni ging hard gewerkt werd was een achterstand niet te voorkomen. Het personeel heeft 's avonds overge werkt en zelfs de vrije 2e Kerstdag opgeofferd, om de gezinnen zo spoe dig mogelijk geld te doen toekomen. Naast te late uitkeringen zijn er ook fouten gemaakt bij de berekening van de bedragen. Men dient hier in het oog te houden, dat er in de agra rische bedrijven veile C.A.O.'s zijn (bollenbedrijven, tuinderij, landbouw enz.). De bij de C.A.O. overeengeko men lonen vormen het uitgangspunt bij de berekening der uitkeringen. De practijk leert, dat een landarbei der vaak de ene maand op een tuin derij werkt, de andere op een land bouwbedrijf en vervolgens weer er gens anders. Hij moet een opsom- PARIJS HUIVERIGER DAN OOIT. e Straatsburg verklaarde de Franse socialistische leider Guy Mol- let, dat alle maatregelen van de En gelsen de volledige steun van de Franse openbare mening zouden heb ben. De activiteit van de nazi's in West-Duitsland was de laatste tijd duidelijk en intensief geworden. Het Parijse blad Le Monde overigens bekend vanwege zijn neutralistische activiteit, waardoor het blad zich reeds meer dan eens in de vingers sneed schreef: „Laat ons voorzich tig zijn met het verschaffen van Europese eenheden aan Adenauer, opdat wij niet op een dag ontwaken met een Wehrmacht van een nieuwe Hitier. De ontdekking van het com plot is een nieuwe waarschuwing". Von Manteuffel, voormalig gene raal der Duitse pantsertroepen en thans militair deskundige van de Vrije Democr. Partij in West-Duits land, zeide: „Wij doen ons best om de grondslagen van onize staat te verze keren en deze schurken proberen deze te ondermijnen". In Engeland is men teleurgesteld over het feit, dat de Duitse autori teiten zelf hier niet hebben ingegre pen. De Engelsen hebben thans besloten de gehele zaak te onderzoeken. Het onderzoek zal vooral de vraag be treffen in hoeverre deze nazi's een gevaar vormden voor de veiligheid ming geven van de bedrijven, waar hij de laatste IS maanden gewerkt heeft en aan de hand daarvan moet de bedrijfsvereniging uitmaken, in welke groep de etreffende persoon behoort. Wanneer men al deze dingen on bevooroordeeld bekijkt, is het duide lijk, dat men zich voor vele moeilijk heden geplaatst ziet, welke dcor d^ ervaring voor korte termijn zullen worden opge lost. Er is reden om aan te nemen, dat de kinderziekten de vele klach ten op vergaderingen voor hun reke ning moeten nemen. Daarnaast zijn er nog verschillende technische on volkomenheden en onbillijkheden, dit in de practijk pas aan het licht zijn gekomen e. enigszins moeilij ker zijn op te lossen. Ook hieraan geeft men echter alle krachten. Op de successen, welke reeds zijn geboekt, hopen wij binnenkort terug te komen. Moge dit artikel alvast bij dragen tot bestrijding van de hier en daaï ontstane mening, dat de be drijfsvereniging voor de arbeiders in de agrarische bedrijven onvol doende acht zou slaan op de belan der geallieerde strijdkrachten. Reuter vernam, dat de Westduitse veiligheidsdienst, één der thans ge arresteerden, Naumann, sinds enige tijd gadesloeg omdat hij verdacht werd van het onderhouden van in vloedrijke verbindingen in vele rich tingen. Men beschouwde hem als iemand, die in staat was de leiding op zich te nemen van onverschillig welk centrum van onrust. Het Engel se ministerie acht Hamburg en Dus- seldorp de voornaamste centra der nazi-bedrij vigheid. De Westduitse regering zal geen commentaar geven, voordat haar alle bijzonderheden bekend zijn. Oostduitse minister gearresteerd Naar het orgaan van de Oost-Duit se socialistische Eenheidspartij, „Neues Deutschland", meldt, is de Oost-Duitse minister van buitenland se zaken, Georg. Dertinger, gearres teerd. De arrestatie was geschied wegens het „vijandige optreden van de minister jegens de democratische Duitse republiek". Dertinger stond, aldus het blad, in dienst van een „imperialistische spionnagedienst". Dertinger was minister van bui tenlandse zaken sedert September 1949. In October van dat jaar werd de Oost-Duitse republiek gesticht. Hij trad vooral op de voorgrond bij de uitwerking van de overeenkomst over de erkenning van de Oder- Neisse-grens tussen Polen en Oost- Duitsland. Hij heeft hiervoor een hoge Poolse onderscheiding gekre gen. Volgens politieke waarnemers be rustte de leiding van het ministerie van buitenlandse zaken reeds van het begin af bij de staatssecretaris Anton Ackermann (S.E.D.) en de .burgerlijke" politicus Dertinger zou slechts als „uithangbord" hebben ge fungeerd. Dertinger is het tweede burgerlij ke lid van de Oost-Duitse regering, dat is weggezuiverd, Kortgleden werd dr. Karl Hamann, voormalig minister voor de bevoording en voor zitter van de liberale partij in Oost- Duitsland gearresteerd. Dertinger is 50 jaar. 8 DAGEN COUPONS Haarlemmerstr. 172-174-179 1000den KOOPJES ZIE SPECIALE ETALAGE Politie zat hen reeds op de hielen Vier Joodse leiders uit Oost-Duitsland, allen lid van de communistische paitij, kwamen gisteren bepakt en bezakt West-Ber'ijn binnenvluchten. Te zamen met nog enkele andere Joodse autoriteiten en hun naaste familie- ii zuiii weme uuu- u- leden vormden zij een groep van ruim twintig personen. „Dit is voor ons het merendeel op vrij de somberste daS sinds Hitier", verklaarde een hunner. „De nazi's vervolg den ons wegens rassenhaat, de Russen valiec ons thans aan om politieke redenen." Deze ontsnapten waren van mening, dat hun vlucht het sein zou zijn tot een overhaast vertrek van zeer veel andere Joden uit het door Rus land bezette gebied. NET DE DANS ONTSPRONGEN De namen van de vier gevluchte Joodse leiders zijn: Julius Meyer, par lementslid en president van alle Joodse gemeenschappen in Oost- Duitsland. Helmuth Losher, voorzit ter van de Joodse gemeenschap in van de Thuringse Joodse gemeen schap, en Leo Loewenkopf, voorzit ter van de Dresdener Joodse ge meenschap. De vier, die thans tijdelijk met hun gen van de gezinnen van werklozen, familie en bezittingen een .onderdak hebben gevonden, verklaarden, dat zij de dans nog maar net ontsoron- gen waren: „De veiligheidspolitie zat ons al op de hielen". In Oost-Berlijn en Oost-Duitsland wonen nu nog slechts 2500 van de 5000 Joden, die er de tweede wereld- ooorlog overleefden. Rabbi Peter Levi- Lei>pzich. Gunter Singer, voorzitter s9n heeft aan de West-Duitse rege- Z. M. de JlauA met de nieuwe Jlatdinaten Voor de eerste maal, sinds hun benoeming tot Kardinaal, poseerde Z. H. de Paus, met de nieuwe Prinsen der Kerk, die in Rome aanwezig waren om het purper te ontvangen. Van links naar rechts: John Kardinaal d'Alton van Ierland; George Maria Saverio kardinaal Grente, aartsbisschop van le Mans (Frankrijk); Carlo Maria kardinaal de la Torre, aartsbisschop van Quito (Equador); Marcello kardinaal Mimmi, aartsbisschop van Na pels; Maurice kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs; Valerio kardinaal Veleri, aartsbisschop (titulair) van Efese, Augusto Alvaro kardinaal Da Silva .aartsbisschop van San Salvador van Baia (Brazilië); Celso kar dinaal Constantini, secretqris van de Heilige Congregatie; Mgr. Callori, Pauselijk Secretaris; Mgr. Giovan Battista Montini, tweede secretaris van het Vaticaan, Z.H. Paus Pius XII; vervolgens twee onbekende leden van de Pau selijke staf; Mgr. Dante, Pauselijk Ceremoniemeester; Alfredo kardinaal Ottaviani, verbonden aan de Heilige Congregatie; Joseph kardinaal Wendel, aartsbisschop van München en Freising (Duitsland); Valeriano kardi naal Grazias, aartsbisschop van Bombay; Crisanto kardinaal Luque, aartsbisschop van Bogota (Colum bia). Paul Emil kardinaal Leger, aartsbisschop van Montreal (Canada); Giacomo kardinaal Lercaro, aarts bisschop van Bologna; en James kardinaal Mc Intire, aartsbisschop van Los Angeles (Californië). ring verzocht onmiddellijk asyl te verlenen aan alle democratische Jo den. Berlijn wordt overigens dag aan dag overstroomd door 500 tot 1000 vluchtelingen van alle gezindten, die het „ijzeren gordijn" weten te passe ren. Vliegmachines onderhouden een soort heen en weer dienst met de in de Westelijke zóne gelegen vluchte lingenkampen, die toch al in ruime mate overbevolkt zijn. Zaken onteigend Onder de vluchtelingen van de laatste tien dagen zijn er velen, die vertellen, dat hun zaken werden ont eigend, dat hun ouderdomspensioen zonder geldige reden werd ingetrok ken en dat hun aanspraak op vroe gere bezittingen welke ten tijde van Hitler in beslag werden geno men volkomen genegeerd werden. 9Win&e& MatgtietMaandag. 10 j. Prinses Margriet, die op 39 Januari a.s. haar 10de verjaardag hoopt te vieren Verzachting van de belastingpolitiek IN ons artikel van gister gaven we hier aan hoe de stijging van de werkloosheid mede een gevolg is van verschillende financiële maatregelen, welke getroffen werden ter verbete ring van de positie van onze beta lingsbalans. Vooral de beperking op het gebied der investeringen en de consumptie, welke mede moesten worden verkregen door de te voeren belastingpolitiek, moesten de ont plooiing van de werkgelegenheid in de ondernemingen wel in de weg staan. Algemeen is men van oordeel dat er thans bijzondere maatregelen, ook op belastinggebied, zullen moeten worden getroffen om deze arbeidsge legenheid weer te verruimen. Maar ook voor een verzachting van de fis cale druk staan er verschillende we gen voor ons open. Voor het bedrijfs leven is daar allereerst een vermin dering van de Vennootschapsbelas ting, doch het laat zich, blijkens de uitlatingen in de Kamer van de Mi nister van Financiën, niet aanzien, dat hiervan nog dit jaar iets zal ko men. Maar oök bijzondere facilitei ten op fiscaal-economisch gebied, zo als de mogelijkheid van hogere af schrijvingen en waardering op ver vangingswaarde, verdienen de volle aandacht. Vooral als volledig wordt toegestaan- van de vervangingswaar de uit te gaan zal een meer reëele winst aan de belastingheffing onder worpen worden. Voor de prikkeling tot investering is de hogere afschrij vingsmogelijkheid niet te onderschat ten. Nu is reeds bij de Wet Belasting herziening van 1950 een belangrijke faciliteit op dit gebied gekomen, die door haar winstnivellerende werking de financiering van de nieuwe aan schaffingen belangrijk kan verge makkelijken. We doelen hier op de mogelijkheid van vervroegd afschrij ven op bedrijfsmiddelen, welke na 31 Twee Amerikanen gearresteerd De Amerikaanse regering heeft gis teren de terugroeping geëist van Joeri Novikof, de tweede secretaris van de Russische ambassade te Washington, en tevens bekendge- en Ponger verder werken, om te zien hoe ver hun verbindingen zich uit strekten. De relatie met de Russische diplomaat kwam vast te staan, toen Ponger in Januari 1951 in Salzburg een afspraak maakte voor een ont moeting tussen een Amerikaanse ambtenaar en Novikof, die in April inderdaad plaats had in Washington. Volgens de acte van beschuldiging hebben de twee mannen zich al jaren maakt, dat Woensdag te Wenen twee l geleden door de Rus laten bepraten genaturaliseerde Amerikanen, die in zijn opdracht spionnage hadden ge pleegd, zijn gearresteerd. De 31-jarige Otto Verber en zijn zwager Kurt Ponger, 38 jaar, zijn terstond op een vliegtuig naar Washington gezet. De twee zwagers werden al sedert 1949 geschaduwd door de geheime dienst van het leger, nadat deze een tip had ontvangen van een loyale ambtenaar, die door Verber in We nen was aangeklampt. Men liet hem om voor hem als agent op te treden. In 1948 vertrokken- zij naar Wenen, waar zij onder het mom van student en correspondent voor een persagent schap hun ware bedrijf uitoefenden, dat bestond in het verzamelen van militaire gegevens voor de Russen. In sommige gevallen betaalden zij hun informanten met contant geld. Op omzichtige wijze zijn> zij ten slotte gisteren gearresteerd: Verber, die in de Russische sector woont, toen hij zijn dochtertje naar school bracht in het Amerikaanse stadsgedeelte; Ponger een kwartier later., Mei 1949 doch vóór 1 Januari 1953 zijn besteld of aanbesteed. Deze ver vroegde afschrijving van het derde gedeelte der aanschaffimgskosten mag geheel willekeurig geschieden, dus behoeft niet plaats te hebben tussen de genoemde data waarin tot aan schaffing moet zijn overgegaan. Deze gunstige bepaling vergemak kelijkt de financiering van nieuwe investeringen zodanig, dat tal vani bedrijven vóór 1953 zijn overgegaan tot uitbreiding en vervanging van hun productieapparaat. Immers, doordat de afschrijvingen willekeu rig mogen geschieden, kan de grootte van de fiscale winst belangrijk naar eigen inzicht bepaald worden en daardoor dus mede de hierover ver schuldigde belasting. Dit bedrag der afschrijving werkt dus winstnivelle- rend en daardoor matigend op de pro gressie van het belastingtarief. Te vens wordt door.de verschuiving van belastingschuld naar later de finan ciering van de .aanschaffingen ge makkelijker gemaakt en betekent ook nog rentevoordeel. Vooral is dit be langrijk bij bedrijfsmiddelen- met een lange levensduur, zoals fabrieken en kantoorgebouwen. Maar nu, na 1 Januari 1953, is aan deze mogelijkheid van vervroegd af schrijven op na deze datum aange schafte bedrijfsmiddelen een eind ge komen. Reeds was in verband met de slechte pos'tie van onze betalings balans in 1951, een Wet tot stand ge komen, die deze vervroegde afschrij ving ging beperken tot jaarlijks tien percent van de aanschaffingskosten van bepaald aangewezen bedrijfsmid delen, aangeschaft na 1 Januari 1952 (de z.g. temporisering). In- de prak tijd betekent het nadeel dezer tempo risering niet veel, als maar spoedig tot vervroegde afschrijving wordt overgegaan. Maar, wil de ontplooiing van de' werkverruiming in particuliere be drijven doorgaan, dan moet deze zeer gunstige bepaling van kracht blijven. De deviezenpositie kan hier voorlopig zeker geen belemmering meer zijn. In het bijzonder heeft de opkomende industrie thans nog behoefte aan deze vlugge afschrijvingsmethode. Als een verdere fiscale maatregel met een zelfue strekking, dient nog eens aandacht te worden besteed aan de mogelijkheid een deel van de winst fiscaal onbelast te reserveren. Ook op dit deel van de winst zal de fiscus een claim houden. Doordat de bedrijfs-uitkomsten dikwijls sterk fluctuëren, is winstnivellering op deze wijzr zeker te billiijken. Bij uitstek zullen deze fiscale maat regelen de investering stimuleren, doch om de productieverhoging op te vangen zal binnenkort zeker de gedwongen consumptiebeperking moeten worden- opgeheven. Ook een algemene belastingverlaging zal hier bij te overwegen zijn. Beide maatre gelen werken op hun beurt weer mee aan een ontplooiing van de arbeids gelegenheid. Tenslotte willen wij zeker nog wij zen op het grote belang van het aan trekken van meer buitenlands kapi taal en op buitenlandse vestigingen. Ook een fiscaal gunstig klimaat zal hierbij van zeer groot belang zijn. F. D. JlowteUje Het is leeg in onze volle wereld en eenzaam in onze drukke tijd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1