S)e ftzidóeSou/fca/nt KARDINAALSBENOEMING IN GEHEIM CONSISTORIE 1 JU Adenauer houdt vast aan E*D*G* COMPLOT VAN RUSSISCHE MEDICI 7 Gezamenlijke macht voor kolen en staal Het drama van Oradour herleeft Truman en de anti-trustwetten Nier-offer niet vergeefs Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 13 JANUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12787 Zulke ondeugende dokters te Moskou Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. i 6.80. - Adverts 15 ct, p. mm. Telefotrntjes f 1.50 Luisterrijke plechtigheid te Rome Z. H. DE PAUS HIELD TOESPRAAK Cisteren heeft Z.H. de Paus officieel de nieuwe kardinalen benoemd in een Geheim Consistorie, waaraan werd deelgenomen door 22 kardinalen, van wie 12 van de Curie en 10 residerende aartsbisschoppen H.ermede is het lleilig College van Kardinalen wederom op de maximale sterkte van zeven t)g leden gebracht. De creatie geschiedde met de uitgesproken bedoeling van de Paus om de „vertegenwoordiging in het Heilig College van Kardi nalen uit te breiden tot de gehele wereld." „EXTRA OMNES". Z.H. de Paus droeg een kanten superplie, een schoudermantel van rood fluweel, afgeze* met herme- lein, en een rode met goud bestikte stool. Voorafgegaan door een pre laat met een draagkruis, begaf de Paus zich naar zijn troon en nam daar de eerbetuigingen van de kar dinalen in ontvangst. De ceremoniemeester, mgr. Enrico Dante, sprak daarop de formule „extra omnes" uit, waarbij allen be halve de aan het Consistorie deelne mende kardinalen, verzocht wordt zich te verwijderen. De deur van de zaal werd gesloten en daarmee had het geheim Consistorie een aanvang genomen. Z.H. de Paus hield in het Latijn een toespraak, waarbij hij er aan her innerde, dat zeven jaar zijn voorbij gegaan sinds het Consistorie van Fe bruari 1946, toen hij 32 nieuwe kar dinalen benoemde; het hoogste aantal dat ooit bij één gelegenheid is ge creëerd. Hij benadrukte dan de in de aanhef weergegeven bedoeling der kardinaalsverheffing van heden. „Eveneens"', zo zeide hij, „leefde het verlangen hen te belonen, die zich hebben onderscheiden in onze ogen door hun werkzaam en voorzichtig gedrag, en aanmerkelijke diensten hebben bewezen aan de christelijke godsdienst". Met droefheid maakte de Heilige Vader dan gewag van de prelaten van Zuid-Slavië en Polen, de afwezige aartsbisschoppen Stepi- nac en Wyszynski. De Paus ontkende dat hij mgr. Ste- pinac tot het Heilig College had ver heven bij wijze van uitcaging aan Zuid-Slavië iets waarvan de Paus op 18 December in een speciale zit ting van het Zuid-Slavische parle ment is beschuldigd door de minister van buitenlandse zaken, Andref Kar- delj, nadat het land de dag tevoren de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan had afgebroken. „Wij willen ook niet," aldus de Paus, dat de bekendmaking van deze uitverkiezing wordt opgevat als een antwoord op de buitengev/oon felle taal, welke de politieke autoriteiten van Zuid-Slavië bezigen tegen Onze Persoon en deze Apostolische Stoel. Dit is een onhoffelijke wijze van spreken, welke Wij van harte gere delijk vergeven en hun niet toereke nen.*' De positie van de primaat van Po len, kardinaal Wyszynski, was, vol gens de Paus, „een tweede grote smart, die onze ziel pijnigt". De Paus deelde mee, dat aartsbisschop Wyszynski hem enkele dagen gele den in een korte boodschap had la ten weten, dat hij niet naar Rome kon komen. De redenen, waarom hij niet is gekomen zijn Ons tot nu toe onbe kend", aldus de Paus. „Het is echter een grote zekerheid en Wij wen sen dat dit allen bekend zij dat Wij, toen Wij Desloten hem tot de waardigheid van het Romeinse pur per te verheffen, niet slechts de be doeling hadden deze aartsbisschop, die zich zo verdienstelijk maakt voor de Kerk, op pastnde wijze te belo nen, maaf tevens een hoog getuigenis te geven van onze levendige vader lijke toegenegenheic. voor het zeer edele Poolse volk, dat in de annalen van de Christelijke geschiedenis zelfs in moeilijke en stormachtige tijden hadden. „WAT DUNKT U?" Aan het eind van zijn toespraak las de Paus de namen van ae nieu we kardinalen voor. Met de term „Quid vobis videtur" (Wat dunkt u?) vroeg hij de aanwezige kardinalen naar hun mening waarop deze laat- sten wij wijze van instemming hun kruinkapje van het hoofd namen. Door het luiden van een zilveren bel gaf de Paus vervolgens aan de cere moniemeester fe kennen, dat déze de deuren van de zaal v.eer kon openen en kon binnentreden. De Paus gaf hem daarop order van zijn besluit mededeling te doen aan de nieiiwe kardinalen. De Paus heeft een speciale bood schap van genegenhedsbetuiging ge zonden aan de kardinalen Stepinac en Wyszynski. Hij deelde verder nog mede, dat de twee hoofdfunctionna- rissen van zijn staats-secretariaat (mgr. Montini en mgr. Tardini) het aanbod van karcinaalsbenoeming hadden afgewezen om in het college van kardinalen plaats te laten anderen. De Paus noemde deze twee medewerkers „z'-er eminent" en zei- de, dat zij door hun ijverig en be kwaam werken zijn volle goedkeuring Eigenaardig dat het weer een Joodse organisatie is Het officiële Russische Persbureau „Tass" heeft Dinsdagochtend bekend ge maakt, dat een groep Russische medici is gearresteerd, „die poogde het leven van enige. Sovjet-politici te verkorten". De betrokkenen hadden bekend, verantwoordelijk te zijn voor de dood van de voormalige secretaris van het centrale comité van de Russische communistische partij en lid van het poli tieke bureau, generaal Andrei Alexandrewitsj Zhdanof, die in 1948 tenge volge van een hartkwaal overleed. De medici, die zich in hechtenis bevin den, worden voorts beschuldigd-van pogingen om een aantal militaire lei ders van de Sovjet-Unie uit de weg te ruimen, zoals de maarschalk Wassi- lefsky, Govorof en Konief, generaal Sjtemenko, admiraad Levtsjenko en anderen. Volgens „Tass" behoorde het merendeel van de gearresteerden tot een internationale Joodse organisatie. Andere leden van de groep waren ontmaskerd als voormalige agenten van de Britse geheime dienst. „DE MISDADIGERS" BEKENDEN, i tiek van de Sowjet-Unie had hij in 1947 de leiding bij de oprichting van „De misdadigers bekenden"', zo de Kominform Een jaar tevoren tot wordt in het bericht gezegd, „dat zij secretaris van de Russische commu- misbruik hadden gemaakt van de nistische partij benoemd, werd hij ziekte van Zhdanof, een verkeerde dixwijls beschouwd als opvolger van diagnose van zijn ziekte hadden be- i Stalin, wiens naaste medewerker hij ,Gapa", de supersonische proefraket y /'W Voor het eerst, sinds de eerste proef nemingen met de „Gapa" in 1946, stond het Departement van Defensie der V.S. toe, dat er enige proeven met dit van de grond af bestuurbare wapen worden gepubliceerd. De proeven met deze raket eindigden in 1949. Het wapen werd ontworpen onder auspiciën van de Luchtmacht der V. S. als onderdeel in het pro gramma ter ontwikkeling van nieu we verdedigingswapens tegen moge lijke vijandelijke bombardementen. In 1946 werden te Wendover in Utah voor het eerst enige van deze projectielen afgevuurd. Later wer den de onderzoekingen in Alamo- gordó voortgezet. „Gapa" bereikte snelheden van 1500 mijl per uur doch werd nooit ïd de productie ge plaatst voor regelmatig gebruikt. Enige stadia bij het afschieten van de „Gapa". Als president van het Hoge Gezagsorgaan van het plan-Schuman, heeft Jean Monnet gisteren in de bijeenkomst van het „Parlement" van de Euro pese kolen- en staalgemeenschap medegedeeld, dat op 10 Februari a.s. een gezamenlijke markt voor de zes deelnemende landen zal worden openge steld voor steenkool, metaalschroot en ijzererts, en op 10 April a.s. voor staal. grote sprongen vooruitgingen en markten veroverden, met een kracht en een vertrouwen, die blijken uk de cijfers." Monnet wees er op dat alle lan den gelijkgeschakeld moesten wor den, vóór een dergelijk experiment kon slagen. W aarschu wing van Monnet Hierdoor zal volgens Monnet aan de Europeanen een kans worden ge geven op het heroveren van hun plaats in de wereld en voor het spe len van de hun daarin toekomende rol, tussen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten. Monnet deelde aan de vergadering mede, dat de openstelling van een gemeenschappelijke markt zou bete kenen onmiddellijke opheffing van douanerechten, van in- en uitvoer- quota en van de dubbele pi ijzen. Monnet drong er sterk bij de leden der K.S.G. op aan, spoedig „één grote binnenlandse markt" ook op andere gebieden te vormen, indien zij niet verder achter willen raken op „de industriële reuzen van de moderne wereld". Door de huidige verdeeldheid en de handelsbarrières kon Europa niet langer tred houden met de rest van de wereld. Hij wees er op, dat, „terwijl Euro pa worstelde om het peil te handha ven, Amerika en de Sowjet-Unie me? Kolonisten in Kenya organiseren zich Honderden blanke kolonisten uit geheel Kenya zijn Maandag te Thom- som Falls bijeen gekomen. Zij beslo ten een „verenigde organisatie ter bescherming van Kenya" te vormen. De boeren stelden de eis, dat in de een of andere vorm een „verenigde leiding" voor de strijd tegen de Mau-Mau zal worden gevormd. Ook willen zij dat onverwijld zal worden overgegaan tot een stelstel van „snel recht". Op de bijeenkomst der blanke ko lonisten werd voorts uiting gegeven aan „de vaste overtuiging, dat er geen vrede in Kenya zal zijn, zolang dit gebied nog onder toezicht van het Britse ministerie van koloniën staat". Geëist wordt, dat een „regering van Kenya voor de inwoners van Kenya" zal worden gevormd, die onder blan ke leiding zou moeten staan. De blanke kolonisten achten de tot nu toe in Kenya getroffen veilig heidsmaatregelen onvoldoende. kend gemaakt en de symptomen van zijn hartkwaal hadden verzwegen. Later schreven zij een geensemid- del voor, dat schadelijk was voor deze ernstige kwaal, waardoor zij Zhdanof doodden." Op 31 Augustus 1948 meldde ra dio Moskou, dat kolonel-generaal Zhdanof „na een ernstige ziekte" in de ouderdom van 52 jaar was over leden. Als een van de belangrijkste opstellers van de buitenlandse poli- &a&tzegeCpiy,aui'uiag. dei Hei. J\taL r15! euwn i' Af;} /Wt SS i PI 11^?^*'"." A 0 1 25* De uitslag van de postzegelprijs vraag, die werd uitgeschreven door de Verenigde Naties, voor het ont werpen van een aantal postzegels, die door dit lichaam zouden kunnen worden gebruikt, is sinds enige tijd bekend. Er werden in het geheel door 67 mededingers uit 32 leden-staten, 194 ontwerpen ingestuurd die door een internationale jurj van 5 experts, aangewezen door de Secretaris-Ge neraal werden beoordeeld Hier bo ven ziet U de dr«e ontwerpen, die werden bekroond in groep II (de af kondiging var de menselijke rechten) De ontwerpen werden ingestuurd door. Katharine Harries (links) uit Zuid-Afrika; Leonard C. Mitchell 'midden) uit Nieuw Zeeland en Dirk van Gelder (rechts) Nederland. Hier naast de foto van Dirk van Gelder leraar aan de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten. was. Maarschalk Wassilefsky, die ge noemd wordt als een van de mili taire leiders, die de gearjresteerdn uit de weg wilden ruimen, is minister van het leger. Maarschalk Konief is opperbevelhebber van alle Russi sche grondstrijdkrachten. Volgens „Tass" is de organisatie „Joint", waartoe de medici behoor den, door de Amerikaanse geheime dienst opgericht z.g. om materiële hulp aan Joden in andere landen te verlenen, „doch in werkelijkheid om spionnage, terrorisme en andere on dergrondse activiteit in een aantal landen, waaronder de Sowjet-Unie, te leiden". Prof. Vovsi had bij zijn ar restatie bekend, dat hij opdracht had gekregen „de leidinggevende figuren van de Sowjet-Unie uit de weg te ruimen". Dit bevel had hij van de organisatie „Joint" ontvangen via Sjomelowitsj en een arts uit Mos kou, „een welbekende Joodse bour geois-nationalist". Zal proces opheldering brengen Veel erger nog dan de bewoners van Lidice of van Putten is het in de zomer van 1944 de bewoners van het Franse dorpje Oradour-sur-Glane in Midden-Frankrijk vergaan; 642 van de 648 inwoners werden er op 10 Juni 1944 door een afdeling der S.S. omgebracht of direct gedood door machinegeweervuur, of daarna ver brand in de kerk, schuren en garages, waar zij ingedreven waren. Zoals het uitgebreide dorp achter gelaten werd, is het er nu nog, met „De Saar erbuiten" van de Saarkwestie niet zou maken tot voorwaarde van ratificatie van 't Europese legerplan. Ik weet buiten de idee van een Eu ropees leger geen andere oplossing voor een Duitse herbewapening, zo sprak Adenauer tenslotte, zelfs niet een nieuw nationaal Duits leger. Konrad Adenauer, kanselier van West-Duitsland, heeft gisteren mens zijn regering doen weten, dat West-Duitsland zich zal houden aan het verdrag tot vorming van een Europese defensiegemeenschap en onc'er geen omstandigheid zal berus ten in uitstel van de parlementaire goedkeuring daarvan. Het verdrag zou zo spoedig moge lijk door de onderscheidene parle menten moeten worden geratificeerd om aan maarschalk Stalin's hoop op een splitsing in het Westelijk kamp, de bodem-in te slaan. Elke week en elke maand uitstel, Versterkt het Kremlin in zijn hoop, dat zijn poli tiek toch nog vruchten zal dragen, aldus Adenauer. Volgens Adenauer sluit ratificatie echter niet uit, dat aan het verdrag achteraf verhelderende en complete rende bepalingen worden gehecht, maar die zouden altijd slechts een toevoeging moeten zijn. Bovendien verklaarde kanselier Adenauer, die een gezelschap Duitse journalisten over dit onderwerp toe sprak, dat volgens hem de Franse I le communisten uitgeroepen, ter be-1 deringeh van de plaatsvervangers, premier, René Mayer, een oplossing J vordering van zuivere partijbelangen. I vastgelopen op het eind van 1951. Rode spoorwegstaking in Italië De Italiaanse regering heeft vlieg tuigen, bussen en legerauto's gemobi liseerd om het hoofd te kunnen bie den aan een 24-uur staking van naar raming 200.000 leden van de commu nistische bond van spoorwegperso neel, die heden te middernacht is be gonnen. Ongeveer 600 treinen, die rijden met personeel, dat niet lid is van deze bond, worden niet door de staking getroffen, doch in geheel Italië staan ongeveer 6.000 treinen een muur omgeven als een nalionaat gedenkteken, terwijl op korte afstand een nieuw Oradour gebouwd werd. Van de 150 S.S.-ers, die aan deze massamoord deelnamen, kon men 22 bijeenbrengen voor een proces. Dit proces is gisteren in Bordeaux aange vangen en men verwacht, dat het 14 dagen duren zal. Zeven overlevenden zullen als ge tuigen worden gehoord. Men tast omtrent de reden van de moord op dit dorp nog in het duister. De bataljonscommandant van de be treffende afdeling S.S.-ers majoor Dickmann, is later in Normandië ge sneuveld. Vermoed wordt dat het een wraak neming was op de Résistance (ver zetsmensen) die een divisiecomman dant der Duitsers hadden „gekidnap- ped". De vriend van deze commandant zou daarom zijn mannen bevolen President Truman heeft gisteren opdracht gegeven, het onderzoek, dat reeds geruime tijd gaande is naar de activiteit van vijf belangrijke olie maatschappijen, te staken mits de oliemaatschappijen de gegevens ver schaffen voor een burgerlijk rechts geding. Truman zei in zijn brief niet, welke factoren invloed op zijn besluit heb ben geoefend, doch er hebben ge ruchten de ronde gedaan, dat de Na tionale Veiligheidsraad vreest, dat de behandeling van de zaak door een Grand Jury de Amerikaanse belan gen o\ede gehele wereld zou kun nen schaden. Het gevolg zal waar schijnlijk zijn, dat de maatschappijen o vereer komsten tekenen, waarin zij beloven zich strikt aan de anti-trust- welten te zullen houden. De advocaten van de oliemaat schappijen hebben bereids te ken nen gegeven, dat zij het aanbod van Truman als beledigend beschouwen. Een van hen sprak van „ergerlijke chantage". De 16-jarige Marius Renard, de Parijse jongen, die een bijzondere nier-operatie heeft ondergaan, is gis teren voor het eerst uit zijn bed ge weest. Hij had, zoals men zich herinneren zal, bij een ongeluk een van zijn nie ren verloren en toen de dokter hem goed onderzocht, bleek, dat hij niet twee nieren had, maar één. Men heeft toen bij zijn moeder een nier wegge nomen en die „geënt" op haar zoon. Dat gebeurde op Eerste Kerstdag. De dokter had gezegd, dat het wel twee weken zou duren, voor men met zekerheid zou kunnen zeggen, dat de operatie geslaagd was. Gisteren kon de chirurg verklaren, dat de jongen geheel genezen is en het veel beter maakt dan men had% durven hopen. Dader verried zich door snippers De nieuwsgierigheid van een vrouw heeft tot de arrestatie geleid van 'n employé van de KLM, zekere Eric Harpman, wegens de op 31 December IJ. gepleegde diefstal van bijna S 4.000 aan contanten, Cheques enz., uit de safe van het KLM-kantoor te New York. De vrouw had aan de politie mede gedeeld, dat zij een man in een per sonenauto had zien stoppen bij een op straat geplaatste papierbak. Hij verscheurde enige papieren, wierp die in de bak en reed door. De vrouw verliet haar woning en keek eens in de bak en vond o.a. verscheurde cheques. De politie, die sinds de diefstal te gen Harpman en nog twee KLM- employé's, die allen toegang tot de safe hadden, reeds enige verdenking koesterde, deed een inval in Harp- hebben het eerste het beste dorp dat man's woning en vond 200 in een z(j passeerden uit tt branden en de - - bevolking uit te jroeien. De troep, uit 150 man bestaande, heeft toen op bevel van deze majoor het kleine dorp Oradour dat door een aantal vluchtelingen uit Oost-Frank rijk aanmerkelijk meer bewoners had dan gewoonlijk, later uitkammen, de mensen verzameld, vrouwen en kin deren in de kerk, de mannen in zes schuren en garages, en heeft ze toen omgebracht. Vervolgens heeft men de kerk en andere gebouwen in brand gestoken. Velen dergenen die deel uitmaakten van het „moordcomman do", zijn gesneuveld of onvindbaar. Opnieuw Oostenrijk Frankrijk, Engeland en Amerika, hebben gisteren een nieuwe uitnodi ging gericht tot de Sovjet Unie om de onderhandelingen te heropenen over een vredesverdrag met Oosten rijk. Het is de derde poging in een jaar tijds van de Westelijke mogend heden om de Russen aan de confe rentietafel te krijgen voor de vol tooiing van het Oostenrijkse staats - stil. Volgens de leden van de niet-1 verdrag. communistische bond is de staking, De onderhandelingen, die in 1947 ter ondersteuning van looneisen, doori waren begonnen, zijn na 250 verga- lessenaar en bovendien 1000 in een kast in het kantoor van een textiel- import-firma, waarin Harpman deel genoot was. Bij zijn arrestatie verklaarde Harp man aan de politie, dat hij geheel van de kook was geraakt omdat hij geen kerstgratificatie van de KLM had gekregen. Hij is twee jaar geleden als ont heemde uit Tsjechoslowakije naar de Ver. Saten gekomen. DE STILLE OMGANG De algemene intentie voor de Stil le Omgang van dit jaar luidt: „Da^ in ons vaderland de Katho lieken de eensgezindheid bewaren en de Christenen de eenheid vin den." De data van de Stille Omgang zijn vastgesteld op 8, 15 en 22 Maart. Jiaiieltje Van het slechte kan men nooit te weinig en van het goedé nooit te veel lezen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1