Felle brand te Enschede bracht Nederland de grootste schadepost van na de oorlog Zeer scherpe maatregelen in Achtkarspel als onrust blijft V MAANDAG 12 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Drie loodsen met 6.500 balen katoen verloren gegaan Zaterdagavond, even half zes, werd bij de Enschedese brandweerkazerne „groot alarm" gegeven en enige ogen blikken later was een strijd van uren begonnen tegen een laaiende vuurzee die trots het werk van de 'brandweer lieden in de eerste tijd steeds meer terrein won. In de haven van Enschede was een brand uitgebroken, die de zwaarste tol zou eisen, die een brand na de oorlog aan Nederland heeft opgelegd. De volgende morgen konden vijftig brandweerlieden, na een nacht van strijd, het vuur onder contróle bren gen, maar toen waren drie loodsen veranderd in een massa verwrongen staal en waren 6500 balen katoen geheel of gedeeltelijk door het vuur verwoest. De brand werd ontdekt te ongeveer half zes door" een voorbijganger. On middellijk rukte de Enschedese brandweer met groot materiaal uit, maar toen zij op de plaats des on- heils arriveerde, was het vuur, dat buiten bij een voorraad ruwe katoen haar verwoestende opmars begonnen was, overgeslagen in een der grote iporisen en drong het diep door in de daar opgeslagen balen geperste ka toen. De brand nam weldra zo'n omvang aan, dat het vuur op verre afstand te zien was en duizenden inwoners stroomden toe, om de strijd tussen de mens en het vuur gade te slaan. Doorlopend werden de mannen, die met rookmaskers poogden het vuur zo dicht mogelijk te naderen, teruggedrongen, door de fel uitschie tende vlammen. Na een nacht van strijd was men in de vroege Zondag ochtend-uren de brand eindelijk meester. Het blussingswerk zal ech ter, naar men verwacht, nog vele da gen in beslag nemen. Oorzaak en schade Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets met zekerheid bekend. Wel heeft de politie bericht ontvan gen, dat bij het uitbreken van de brand enige kinderen van het ter rein wegvluchtten, zodat men het niet uitgesloten acht, dat deze een vuurtje gestookt hebben. De schade beloopt, volgens voorlopige schattin gen, ongeveer vijf en een half mil- Ëoen gulden. Daar de balen niet tot op het hart zijn doorgebrand hoopt men nog een restant katoen voor ver werkingsindustrieën te kunnen ge bruiken. Door het verloren gaan van deze loodsen, zijn drie grote textiel fabrieken van hun voorraden be roofd. Men verwacht echter, dat zij door andere fabrieken geholpen zul len worden, zodat zij hun industrieën draaiende kunnen houden. „Opsporing en aanhouding verzocht van de grote onbekende, die milli- oenen mensen belaagt," De grote onbekende, dat is het ver- koudheidsvirus, de oorzaak van Uw nies- en hoestbuien, van Uw smel tende ogen, van Uw hoofdpijn en benauwdheid. Stel U veilig tegen de aanvallen van deze „bandiet". Gebruik Italiano, dat U beschermt tegen hoest en verkoudheid. Italiano smaakt heerlijk en is medicijn en lekkernij tegelijk. (Advertentie) GIFTIGE SNEEUWVAL IN LIMBURG. Op het s*:kstofbindingsbedrijf te Lutterade-Geleen is gistermiddag een ketel met staalzuur anhydride ont ploft. De anhydride verspreidde zich met geweldige hoeveelheden in de vorm van sneeuw over Lutterade en Geleen en zelfs tot in Brunssum. Deze anhydride is licht vergiftig en ver wekt bij aanraking blaren op het lichaam. De directie van de Staats mijnen deed evenwel de geruststel lende mededeling dat er geen gevaar voor de bevolking ontstond. In de straten van Geleen en Lutterade be reikte de „sneeuw" zelfs een flinke dikte. HET RUMOER RONDOM „DE OMMELANDEN" „De Ommelanden" gaat procederen tegen een van haar vroegere medewerkers De burgemeester van de Friese ge- sympathie bij die Groninger boeren meente Achtkarspelen heeft zich tot kweken, dig nog melk leveren aan de bevolking gewend met een schrij ven waarin hij de bevolking ver zoekt rustig te blijven. Hij verzoekt de bevolking in de acties zo nodig positie te kiezen, maar ten alle tijde zorg te dragen voor de rust in de gemeente. Met ingang van de vol gende week zullen excessen, zo no dig met gebruik van wapens, door de rijkspolitie worden tegengegaan. Dit is een vervolg van de her haaldelijke pogingen van de bevol king van Achtkarspelen om de bus dienst van „De Ommelanden" met werkwilligen tegen te gaan. Men heeft stenen geworpen door de rui ten van de bus en zelfs een hamer door de voorruit, waardoor een der chauffeurs gewond werd. Ook van de zijde der politie werd verzekerd dat zeer streng zal worden opgetre den, wanneer zich weer relletjes voordoen. Dé afgelopen week is door de bevolking van Achtkarspelen het samenscholingsverbod, dat door de burgemeester werd afgekondigd, met voeten getreden. andere zuivelfabrieken. Door een in tensieve propaganda zouden deze boeren uit waardering voor de actie van „De Ommelanden" de melk uit sluitend aan „De Ommelanden" gaan leveren. Dit vond ir. Vos immoreel en heeft daarom ontslag genomen. Hij beroept zich thans op artikel 639 q. van het burgerlijk wetboek, welk artikel een concurrentiebeding ongeldig maakt, wanneer er dringen de redenen aanwezig zijn, welke tot ontslagname geleid hebben. Deze dringende redenen waren volgens ir. Vos volop aanwezig. Concurrentiebeding ongeldig gemaakt. De baard van „ome" Jan van Zut- phen staat momenteel op het spel. Hij heeft er zelf schuld aan, want voor de Varamicrofoon heeft hij Za terdagavond ten aanhore van alle luisteraars gezegd: „Ik verwed er mijn baard onder". De heer Van Zutphen leidt de radio-actie voor een nieuw hospitaal-kerkschip „De Koop". Hij deelde mede, dat deze actie in vier weken een bedrag van 60.000,heeft opgeleverd, een ge middelde van 15.000,per week. Ir. E. A. Vos, die onlangs ontslag „Ome" Jan verwedde er zijn baard nam bij de Coöperatieve fabriek voor onder, dat ook in de komende week zuivelproducten „De Ommelanden" te Groningen is thans benoemd tot adjunct-directeur bij de „Sterovita"- zuivelfabrieken te Breukelen. Naar aanleiding van deze benoeming zal de directie van „De Ommelanden" bij de rechtbank een proces tegen ir. Vos aanhangig maken wegens het niet nakomen van het concurrentie beding, dat ir. Vos getekend heeft en waarin hij verplicht is binnen V/2 jaar na zijn ontslag bij „De Omme landen" geen functie bij een concur rerende zuivelfabriek te aanvaarden. Naar c aanleiding hiervan deelde ir. Vos ons mede, dat hij tot voor kort adjunct-directeur van „De Omme landen" was, doch ontslag heeft ge nomen omdat hij zich niet kon ver enigen met de wijze waarop de di recteur van „De Ommelanden" zijn melkpolitiek voerde en zich verzette tegen elke poging om bij de staking bij „De Ommelanden", welke reeds een half jaar duurt, op te lossen. Door de bemiddelingspogingen van de hand te wijzen, aldus ir. Vos, heeft de directie van „De Ommelan- len" propaganda willen maken bij 'o Groninger Boeren voor het ver zet dat zij voert tegen de arbeiders- zulk een bedrag zal binnenvloeien. Bij de volgende verantwoording, Zaterdagavond a.s. zal blijken of „Ome" Jan zijn baard zal mogen be houden. Het geval „Radmar" voor de scheepsraad In hoeverre is kapitein schuldig De afgelopen dagen heeft de En gelse raad voor de scheepvaart in Londen de zaak behandeld van de stranding van het Britse vrachtschip „Radmar" in Januari 1952 op de Maasvlakte bij Hoek van Holland. Uit berichten daarover in „The Ti mes" blijkt, dat binnenkort uitspraak zal worden gedaan. Meü zal zich herinneren datde „Radmar" 's avonds de Nieuwe Wa terweg is uitgevaren Het weer was, naar ons nogmaals is bevestigd, niet slecht: de windkracht was om streeks zes. De loods heeft op de normale wijze de „Radmar" verla ten. Ongeveer een half uur daarna is de boot op de Maasvlakte aan de grond gelopen. Het begin van het einde van de „Radmar" brak aan, toen de Ned. seinpost seinde: „U raakt in moei lijkheden". De kapitein meende ech ter, dat deze boodschap een ander schip gold. De roerganger rapporteerde later dat het schip niet meer naar het roer luisterde Enkele minuten daar na liep het aan de grond en alle pogingen om het vlot te krijgen mis lukten. De bemanning van de Rad mar" ging van boord en het schip werd als verloren beschouwd. Maar ongeveer zes weken daarna aldus „The Times" werd de „Radmar" door de Nederlanders in een droog dok gebracht De boot was zwaar beschadigd Voordat de loods het schip verliet had hij aan de kapitein de instructie gegeven om het schip zo te laten stu ren dat hij twee lichten in één lijn hield. Bovendien deelde de loods de koers mede. Kapitein F. Stockton uit Londen, gezagvoerder van de „Radmar" ver telde, dat nadat de loods van boord was gegaan er enige „ruimte" was gekomen tussen de lichten. Hij had daarom de koers een kwart streep naar stuurboord veranderd en kreeg de lichten weer in één lijn Spoedig daarna zag hij het sein van een sein post. Toen de roerganger berichtte, dat de boot niet meer naar het roer luisterde, zette de kapitein de ma chine stop. De Engelse scheepvaartraad zal nu te beslissen krijgen m hoeverre de gezagvoerder schuldig is aan het verongelukken van de „Radmar" Het zeiljacht uil Vlaardingen. dat half Novembe'r uit IJmuiden vertrok /oor een reis om de wereid, is 5 dagen vroeger, dan was geplan- ned te Geivestor aangekomen. geraakte zelf te water en organisaties. Men wüde op deze wijze jongens zijn jammerlijk verdronken. Zwak ijs eiste afgelopen weekend het leven van vijf kinderen Het slechte ijs heeft het afgelopen weekend aan 5 kinderen het leven ge bost. Drie jongetjes uit Volendam en twee jongens uit Zwaagdijk zijn in de afgelopen dagen tijdens het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdron ken. De stoffelijke overschotten van de kinderen uit Volendam konden nog aezelfde dag geborgen worden. Zaterdagmiddags begaf een grote groep jongens uit Volendam zich op de schaats naar de Gouwzee, waar het ijs in zeer slechte conditie verkeerde. Op een gegeven moment zakten twee jongens ter hoogte van de dijk bij Marken door het ijs. Vier vriendjes trachtten hulp te bieden, maar twee hunner zakten eveneens door het ijs. Van deze laatste twee kon er een gered worden; de tweede verdween ook ik de diepte. De verdronken kin deren waren 10, 12 en 13 jaar oud. Zondagmorgen waren een 14- en een 19-jarige jongen uit Zwaagdijk aan lm schaatsen op de Grote Vliet bij het dorp Onderdijk Het ijs, dat ook hier zter slecht was, kon de jongens niet dragen en zij geraakten te water. Hun 15-jarig broertje dat het ongeluk zag gebeuren, poogde hen ie redden, maar kon met veel moeite de kant bereiken. De beide Jongetje stootte petroleumstel om Twee gezinnen dakloos Een petroleumstel, omgestoten door een lH-jarig jongetje, heeft Zondag in de Nieuwe Looiersstraat 116 te Amsterdam een brand veroorzaakt, waardoor twee gezinnen dakloos zijn geworden. Dank zij de aanwezigheid van een dakluik en het ingrijpen van de 29- jarige automonteur Van der Vaart, die met vrouw en vier kinderen, tus sen een H en 5 jaar oud, de eerste verdieping bewoonde, hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. Terwijl zijn vrouw met 2 kinderen aan het wandelen was, hoorde Van der Vaart om half vier een gerucht, dat hem naar de achter kamer deed snellen, waar hij de oud ste van de jongste twee kinderen, met wie hij zich in huis bevond, voor oplaaiende vlammen de keuken- in zag vluchten. Hij slaagde erin zowel dit kind als de baby. die zich nog in de kamer aan de straatzijde bevond, in veilig heid te brengen. Het vuur was toen al van buiten af waarneembaar en overburen telefoneerden de brand weer, die in- een ommezien ter plaat se was. Inmiddels hielp Van der Vaarts zijn bejaarde bovenburen de straat op, en -bracht een familie die de tot wo ning ingerichte vliering op de derde verdieping bewoonde, via een nobd- luik door de dakgoot in veiligheid. Met zes stralen was de brandweer het vuur binnen een half uur meester. De eerste verdieping was toen ge heel uitgebrand, evenals de vliering. Op twee hoog bleef de achterkamer gespaard. Deze en het benedenhuis liepen- veel waterschade op. Van der Vaart is voor f 3000 verzekerd. Hij vertelde voornemens te zijn zich aan een politiebureau te vervoegen om een oplossing voor zijn woningpro bleem te vinden. Oosterbeekse kinderen naar Engelse kroning Ongeveer veertig schoolkinderen uit Oosterbeek zullen de komende zomer in Londen te kroningsfeesten mogen meemaken, als gasten van de Londense gemeente Woolwich. Zoals men weet leggen kinderen uit Ooster- béek ieder jaar op 17 September bij de herdenking van de „Airborne"- troepen, bloemen op de graven der gesneuvelden. Inwoners van Wool wich hebben dat op het filmjournaal gezien en zijn vonden dat deze kin deren tot een bezoek aan Engeland moesten worden uitgenodigd. Een Engels reisbureau was bereid het vervoer voor zijn rekening te ne men. Men is nu nog bezig, de veertig gelukkigen aan» te wijzen. Zij zullen van alle Oosterbeekse scholen af komstig zijn. In Woolwich zullen zij in gezinnen worden ondergebracht, terwijl het gemeentebestuur van de ze plaats de kosten voor zijn reke ning neemt. Ook kinderen uit vele andere lan den zullen tijdens de kroningsfeesten gastvrijheid genieten in Londense gezinnen, n.l. uit Zwitserland, West- Duitsland, Spanje, Oostenrijk, Frank rijk, Denemarken, Noorwegen en Ita lië. In totaal zullen e ongeveer drie honderd van deze jeugdige gasten ko men. De centrale org&nisatie is in handen van de „World Council of Friends", een organisatie voor vacan- tie-uitwisseling. Men hoopt voor de kinderen plaatsen te reserveren langs de Theemsoever, vanwaar zij de kro- iïïngsstoet zullen kunnen zien. KONINGIN EN PRINSESSEN OP TERUGREIS. Hoewel het weer de laatste dagen zeer slecht is, met veel sneeuwval en bijna geen zon, hebben de ko ningin en de prinsessen geregeld skitochten in het bergland van Sankt Anton gemaakt. Zaterdagavond heeft de koningin in hotel „Post"' de gid sen ontvangen om hen te danken voor hun lessen en hun dagelijkse hulp bij het skiën. De koningin, de drie prinsessen en het overige reis gezelschap werden heden in de loop van de dag in Nederland terugver wacht. Zij maakten de terugtocht per trein. K.L.M. FIKST HET WEER. Vrijdag is een KLM-vracht „Sky- master" op Curagao geland met aan boord een vier ton zwaar machine onderdeel voor het Engelse tank schip „Theobaldius". De Theobal- dius", van de „Anglo Saxon Petro leum Company", had bij Curagao machineschade opgelopen, die alleen snel hersteld zou kunnen worden als een nieuwe turbine-rotor kon wor den aangebracht. De petroleummaat- schappij stelde zich in 'verbinding met de KLM, die haar voor New York bestemde vrachtmachine een tussenlanding liet maken te Londen om daar het zware machine onder deel in te laden Onder toezicht van enige vracht- en .beladingsspecialis ten van de Nederlandse Luchtvaart maatschappij is de vracht aan boord gebracht. Hogere veiligheid bij de Spoorwegen Betere overwegbeveiligingen Een contactgroep, bestaande uit deskundigen, heeft de beveiligings problemen van spoorwegovergangen bestudeerd en adviezen gegeven in zake op te stellen richtlijnen. Voor de beveiliging van spoorweg overgangen zal een zo efficiënt mo gelijk gebruik dienen te worden ge maakt van moderne waarschuwings- lichten in diverse vormen, waarbij speciale aandacht moet worden ge schonken aan de zichtbaarheid over dag. Internationaal zijn voorstellen ge daan tot vereenvoudiging van het systeem der huidige automatische knipperlichtinstallaties voor onbe waakte overwegen, zulks ten behoe ve van een mogelijke vaststelling van een algemeen standaard-type. Er zijn voorstellen gedaan het ro de knipperlicht te laten gelden als ab soluut stopverbod, terwijl het groene lichtsein op een veilige toestand wijst. Het zogenaamde storingssein zou kunnen vervallen. Teneinde de opvallendheid van alle voor het wegverkeer bestemde ken tekenen te verhogen wordt het wen selijk geoordeeld op doelmatige wij ze natriumlampen te plaatsen, op de overwegsluitbomen driehoekige bor den aan te brengen en gebruik te maken van intensief lichtreflecteren- de middelen. De Nederlandse Spoorwegen zullen in het eerste kwartaal van 1953 de afsluitbomen van een 500-tal afgeslo ten overwegen voorzien van lichtre- flecterende driehoekige borden. In de eerste plaats zal dit geschieden bij overwegen, waarvan de sluitbomen veelvuldig worden aangereden en verder bij alle overwegen in wegen met snelverkeer. Bij het merendeel der onbewaakte overwegen van enige betekenis zullen voorts de schrikhekken van reflec terende middelen worden voorzien. De aanslag op Indon. Attaché De officier van justitie hééft ho ger beroep aangetekend tegen het door de Haagse Rechtbank gewezen vonnis inzake de aanslag op luite nant-kolonel Harjono, de Indonesische militaire attaché. Naar de officier meedeelde, acht hij zich met dit aan tekenen van hoger beroep zeer sterk te staan. Geen winterslaap voor smokkelaars 394 jaar gevangenisstraf De laatste maand van het vorige jaar heeft de Akense douane op 539 smokkelaars een buit van 8500 kg. koffie en van 20.000 cigaretten ver overd; tevens werden 14 auto's en 4 fietsen, waarmee langs de Neder lands-Duitse en de Belgisch-Duitse grens smokkelarij was bedreven, in beslag genomen. Over het hele jaar 1952 werd bij Aken per maand ge middeld 6150 kg. koffie geconfis- ceerd. Dit gemiddelde werd in De cember overschreden met meer dan 2000 kg. Blijkbaar zijn dus de gure maar ook lange winternachten bijzonder aantrekkelijk voor de smok kelaars. De Akense rechtbanken beboetten in December 151 smokkelaars samen met 27 jaar gevangenisstraf en 84.000 D.M. boete. In totaal deelde zij ver leden jaar aan de smokkelaars 1.130.000 D.M. boete en 394 jaar ge vangenisstraf uit. Specialisten in verzet Bescherming vrije beroep Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Specialisten heeft Zaterdag op een te Utrecht gehou den persconferentie haar standpunt inzake de moeilijkheden met de zie kenfondsen uiteengezet. Al jarenlang warden onderhande lingen gevoerd met het Gfeptraal Overleg Ziekenfondsen over de hono rering en de Nederlandse Vereniging van Specialisten is niet bereid zich vrijwillig neev te leggen bij een re geling waartegen de leden princi piële bezwaren hebben Dit is ook de reden geweest, waarom de 300 spe cialisten die zich later in de nieuwe organisatie hebben verenigd, het lidmaatschap van de Landelijke Spe cialisten Vereniging hebben opge zegd. Door de ziekenfondsen wordt jaar lijks een bedrag vastgesteld voor de honorering van de gezamenlijke spe cialisten. Overschrijdt het totaalbe drag der gezamenlijke verrichtingen dit vastgestelde bedrag, dan wordt een korting toegepast op de honore ring per verrichting. Bij overschrij ding van het vooraf vastgesteld inko men van een bepaalde specialist, treedt een progressieve korting in werking. Dit inkomen is bepaald op een bruto fondsinkomen van 10.000 per jaar. Naarmate de practijk toe neemt wordt de berekening per ver richting lager Het gaat volgens de N. V. S. dus niet om de hoogte van de honorering doch om het beginsel De honorering van de geneeskundige diensten be hoort niet direct afhankelijk te zijn van het verzekeringslichaam. Voor de huisartsen, apothekers, masseurs e. d. wordt door de zieken fondsen geen vast bedrag en dus ook geen eventuele progressieve kor ting De roof te Blaricutn Twee Hilversummers in arrest De rijkspolitie van Blaricum heeft Zaterdagavond in samenwerking met de Hilversumse recherche twee in woners van Hilversum gearresteerd, die er van verdacht werden betrok ken te zijn geweest bij de overval op de Coöperatieve Boerenleenbank te Blaricum op Donderdag 8 Januari jl. waarbij een bedrag van ƒ17.000 werd gestolen. Een van de mannen is inmiddels op vrije voeten gesteld. De ander is geconfronteerd met de Hilversumse taxichauffeur, die op de bewuste avond twee mannen naar de Rijks weg heeft vervoerd. De taxichauffeur heeft de gearres teerde niet als een der passagiers herkend. FLOREREND EREFONDS VOOR OUD-VERPLEEGSTERS. De opbrengst van de rebusactie voor het erefonds voor oud-verpleeg sters bedraagt op bet ogenblik meer dan 80.000,het erefonds streeft er naar de netto-opbrengst tot ƒ100.000,op te voeren. Het werkcomité, waarvan het se cretariaat gevestigd is in Amsterdam (Herengracht 306), heeft nog een be perkt aantal rebuskaarten gratis ter beschikking. Er wérken Qp het ogenblik 85 plaatselijke comité's. De gemeente Philippine, die zich kort geleden aansloot, heeft reeds een actie ge houden, die netto ƒ400,heeft op gebracht. Deze gemeente telt slechts 1300 inwoners. Naast de rebusactie voert het ere fonds voor oud-verpleegsters ook een lepeltjesactie. Vele lepeltjes, voor zien van het verpleegstersinsigne, hebben reeds hun weg door Neder land gevonden. SKMJU GOLF Het IJsselmeer bij Lemmer bood gisteren enkele kilometers buiten de vaargeul een uitstekende ijsbaan, waarop honderden inwoners van Lemmer menig baantje gereden heb ben. Vier waterspuitende monumen ten, die Rotterdam oezit, hebben tot nu toe maar zeer zelden gespoten, omdat het .allemaal zoveel geld kost en omdat de jeugd er een modder poel bij pleegde te maken. Men wil nu gaan proberen, d: het. spuiten op Zon- en feestdagen geen tradi ie kan worden Het eerste drieling, dat m het Te- gelense ziekenhuis gebo'cr werd, is Zaterdag op het stadhuis 'aangege ven Wellicht geïnspireerd aoor Bre da hebben enige criminele gevange nen te Veenhuizen een ontsnapping voorbereid Een doorgezaagd traFe- venster werd ontdekt en het uit stapje ging niet door. Het Ned. Studentenorkest heeft Zaterdagavond o.l.v. Yvon Baarspul zijn eerste concert gegeven in de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam. De bijna geheel gevulde zaal, had veel waardering voor de wijze van uitvoering. „De Wageningse berg", het hotel, dat in 1944 door granaat vuur werd verwoest, zal hoogstwaarschijnlijk het volgend jaar herrijzen. BÖ de „Spiegelschool" te Am sterdam is Zaterdagmiddag een korte herdenkingsplechtigheid gehouden ter herinnering aan de verzetsstrij ders, die hier in Januari 1945, na de geslaagde aanslag op het gewestelijk arbeidsbureau, werden gefusilleerd. Veertien maal in de tijd van 2 Yt jaar zijn de spoorbomen op de Helvoirtseweg bij Vught aangere den. De spoorwegen vinden dat meer dan genoeg en gaan er nu knipper lichten aanbrengen, zodat men van te voren gewaarschuwd is.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8