Lutgehetmann kwam zegevierend uit de zeer zware strijd te voorschijn Nieuwe taakverdeling tussen K+C en de bondscoach De eerste klassers wensen met 4x14 clubs te spelen Amateursucces in de Cubstrijd MAANDAG 12 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 EUROPEES KAMPIOENSCHAP 47/2 EINDSTRIJD TUSSEN DUITSERS Lutgehetmann is zegevierend te voorschijn gekomen uit het Groning se tournooi. Een merkwaardig tour nooi, waarin elke ontmoeting een duel op leven en dood werd, uit te vechten niet op de vierkante decime ter, zoals de vitruozen van de serie a la ligne dat zouden wensen, maar op het gehele biljart. De deelneming van een paar sterke bandspelers, in de eerste plaats Tiedtke, heeft een nieuw element in de strijd gebracht en het karakter ervan gewijzigd. Het waren niet meer de specialisten van de grote serie, die ditmaal altijd het laatste woord hadden, meesterschap op alle wapens werd vereist. Lutgehetmann had op de eerste dag van het tournooi voor de eerste maal een partij 47/2 van Tiedtke verloren. Hij was er blijkbaar van te voren ze ker van, dat dit incident zich niet zou herhalen, want in de barrage speelde hij zo rustig en onbevangen als gold het een oefenpartijtje. Hij scoorde 23 in zijn eerste beurt, 116 in zijn tweede (de reeks brak af op een kets), 40 in zijn derde en had toen 169 punten voorsprong op Tiedt. ke, die vrijwel niet aan het woord gekomen was en een beetje sip naar deze demonstratie had zitten kijken. Het verweer van Tiedtke bleef voors hands zwak (hij speelde met een van Metz geleende keu. omdat het leer van de zijne te zacht was geworden) en na 5 beurten stond hij met 60 te gen 209, na 10 met 114 tegen 361, achter. Zo eenzijdig zou de partij echter niet blijven van Lutgehetmann had een paar zwakke beurten en Tiedtke, plotseling geweldig op dreef, scoorde in zijn 15e beurt aan de kop van de tafel een serie van 113 in zo'n enorm tempo, dat de arbiter moeite had het tellen bij te houden. Lutgehetmann kreeg een slechts aanvangsstoot, maakte er slechts 2 en de stand werd 254 tegen 381. Tiedtke kwam nog met een briljante serie van 34 op een to taal van 288. Toen maakte Lutgehet mann zonder moeite de 400 vol. Al met al een zeer eervolle nederlaag voor Tiedtke. Ongetwijfeld is de zege in dit kampioenschap ten deel gevallen aan de sterkste van de 8 deelnemers. Lut gehetmann heeft het beste algemene en het beste particuliere gemiddelde behaald, en ook de hoogste serie ge scoord. De titel is bij hem in goede handen. Er zijn in dit tournooi 22 series van 100 en meer punten gemaakt, als volgt verdeeld: Lutgehetmann 224, 109, 113, 117, 116; Vingerhoedt 113, 144, 176; Tiedtke 120 113; Metz 113, 149; van Hassel 150, 102, 218; De Ruyter 100, 220, 121, 141; Galmiche 113, 146; Van de Pol 217. Kees de Ruyter legde Zaterdag middag in zijn eerste beurt tegen Vin gerhoedt een reeks van 220 op tafel Hij had, heel in- het begin, een voor deeltje toen hij een bal maakte door klos waarop hij niet gerekend had. Maar daarna werd de reeks door geen vlek ontsierd. Hij speelde zoals hij dat doen kan als de geest over hem vaardig wordt. Op 220 kwam de eer ste lange rapel, de ballen raakten wat verder uit elkaar en de Maas trichtse virtuoos, even iets minder le klas: Carambole 2't Centrum 62; Spijkerbak 2Rijnegom 1 44; 't Spoortje 1Spijkerbak 2 44; UVS 1—Carambole 1 6—2. 2e klas: DVH 1—Royal 1 4—4; t Centrum 2't Zuid 1 6—2; Morsch- poort 1De Vriendschap 26; TOG 1Rijnegom 2 44. 3e klas: Sport 1—TOP 2 6—2; TOG 2't Spoortje 2 44; Drei Pottekens 1Morschpoort 2 26; Spijkerbak 3 —De Valk 1 8—0. 4e klas: 't Zuid 2Rijnegom 3 3—5; Carambole 3—DVH 2 6—2; 't Vierkantje 1—De Heul 2 8—0; MBO 1—TOP 2 4—4; TOG 3—Ca rambole 3 62. 5e klas: De Valk 2't Spoortje 3 2—6; 't Zuid 3—UVS 2 5—2; Sport 2 Morschpoort 3 0—8; Spijkerbak 4 Drei Pottekens 2 62. 6e klas: DVH 3Vriendschap 2 0—2; UVS 3—MBO 2 6—2; 't Vier kantje 2't Spoortje 4 26; Morsch poort 4De Valk 3 62. 7e klas: Vriendschap 4UVS 4 62; 't Centrum 3—Royals 3 26; Morschpoort 4De Heul 3 08. N Het programma voor deze week luidt als volgt: le klas, Maandag 12 Jan.: Caram bole 1Caramb. 2; UVS't Spoortje 1; Spijkerbak 1TOP 1; Rijnegom 't Centrum 1. 2e klas, Maandag 12 Jan.: TOG 1 Vriendschap 1; Morschpoort 1 't Zuid 1; 't Centrum 2Royal 1; DVH 1—De Heul 1. 3e klas, Dinsdag 13 Jan.: 't Spoortje 2—De Valk 1; TOG 2—Morschp. 2. 3e klas, Woensdag 14 Jan.: Drei Pottekens 1Sport 1; TOP 2Spij kerbak 3. 4e klas, Maandag 12 Jan.: 't Zuid 2—DVH 2. 4e klas, Dinsdag 13 Jan.: 't Vier kantje 1—TOG 3; Carambole 3 Rijnegom 3. 4e klas, Vrijdag 16 Jan.: MBO 1 De Heul 2. 5e klas, Woensdag 14 Jan.: De Valk 2UVS 2: 't Zuid 3Morschpoort 3; Sport 2Drei Pottekens 2; Spijker bak 4Royal 2. 6e klas, Vrijdag 16 Jan.: UVS 3— Vriendschap 2; DVH 3—De Valk 3; Morschpoort 4't Spoortje 4; 't Vier kantje 2MBO 2. 7e klas, Donderdag 15 Jan.: Roual 3De Heul 3; Morschpoort 5UVS 4; Vriendschap 4Vriendschap 3. geconcentreerd en paraat, miste de volgende bal. Vingerhoedt, die van acquit 11 ge scoord had, stond toen voor de op gaaf een achterstand van meter dan 200 punten weg te werken. Maar vijf beurten later kon men op het sco- ringsbord lezen: Vingerhoedt 249, De Ruyter 228. De Nederlander bleek in die ene grote serie al zijn krachten te hebben gespendeerd en de Belg, strij dend met alle wapens uit zijn rijk voorzien arsenaal en ook met groot zelfvertrouwen, was hem voorbij ge streefd. De Ruyter kreeg in de 10e beurt het ivoor gepresenteerd in de ideale trosstelling aan de korte band. Een klein kwartier later weerklonk een daverend applaus, want hij had, door fijn en voorzichtig spel, de kloof van 121 overbrugd, welke hem van de zege scheidde. Vingerhoedt bleef op 312 staan. Lutgehetmann rekende in 8 beur ten met Galmiche af, zodat hij ook in deze partij weer een gemiddelde haalde, dat door geen van zijn con currenten tot nu toe is geëvenaard. Galmiche bleef ruim 200 punten bij hem ten achter. Van de Pol speelde op winst. Van de Pol wist dat hjj tegen Tiedtke tal van beurten zou krijgen. Hij speelde niet op moyenne, maar op de winst alleen. Beurten kreeg de Rotterdam genoeg, en daarmee de kansen op de hoge series, die zijn tegenstander buiten gevecht moesten stellen. Maar de vastheid van hand, het maatgevoel, de vreugde in het spel en het rustige zelfvertrouwen waren ook ditmaal bij hem volko men ziek. Hij leed een zware neder laag. Metz vocht, in weerwil van de spierpijn in zijn linkerarm, die hem al dagenlang heeft gehandicapt, met zijn gewone moed en verbetenheid voor zijn kans op de titel tegen Van Hassel. De Belg streed voornamelijk voor zijn reputatie. Na 8 beurten was de stand 121 tegen. 91 in het voordeel van Van Hassel. Daarna liep de Belg met een serie van 102 ver uit en toen hij door de finish ging stond Metz op 273. Toen..om 2 uur Zaterdagnacht be stek werd opgemaakt, bleek, dat er nog maar drie candidaten voor het kampioenschap waren overgebleven: Tiedtke, Ludgehetmann en Metz. De beide Belgen waren in de eerste avondpartijen zonder pardon, uitge schakeld. Daar hadden Metz en Gal miche voor gezorgd. Metz trof in Vin gerhoedt een tegenstander, die nog veelzijdiger is dan hijzelf en boven dien wat sterker in alle onderdelen. Maar de Hagenaar vertrok geen spier toen Vingerhoedt met een serie van 91 in zijn achtste beurt bijna 100 pun ten uitliep. Hij gaf met 89 en 41 twee harde klappen terug en maakte de partij in vier beurten later uit met een slotserie van 87. NederlandDuitsland. De beide laatste avondpartijen van Zaterdagavond werden een tweevou dige Nederlands-Duitse krachtme ting. Van de Pol tegen Lutgehet mann; De Ruyter tegen Tiedtke, twee uitgeschakelden tegen twee kansheb bers. Onze beide spelers hebben hun uiterste best gedaan om de beide Duitsers op de knieën te krijgen, waarmee zij tevens de beste diensten aan Metz zouden bewijzen. De Ruyter had zich vast voorgenomen Tiedtke zijn wil op te leggen, maar na twaalf beurten by de stand 26194 in zijn nadeel, was De Ruyter al een ge slagen man. Van de Pol dwong Lutgehetmann een remise af en kwam voor het eerst in dit tournooi met zijn moyen ne boven de 20. Het slot was adem benemend. Nadat Van de Pol steeds een variërende voorsprong had ge had, nam Lutgehetmann in de 16e beurt met een serietje van 47 voor het eerst de leiding over: 344342. Van de Pol, trad aan voor de 58 ca ramboles, die hem van de 400 scheid den. Op 12 miste hij door klossen de ideale positie, waarne Lutgehetmann. in het gezicht van de haven strandde na zijn totaal op 386 te hebben ge bracht. Van de Pol kreeg dus toch nog een kans. waarvan hij gebruik maakte, maar de Duitser kwam in de nastoot eveneens op 400, zodat de partij onbeslist eindigde. De beslissende partijen. Toen de beslissende partijen Zon dagmiddag een aanvang namen was de stand zó, dat Lutgehetmann en Metz. die tegen elkaar uitkwamen, beiden 8 matchpunten telden en Tiedtke, die Vingerhoedt tegenover zich vond,10. Een zege zou of Lutge hetmann of de Hagenaar een kans geven in een barrage, op voorwaar de, dat Tiedtke van Vingerhoedt ver loor. Er stond dus voor deze drie ma- tadoren heel wat op het spel. Metz en Lutgehetmann bleven 5 Ned. Elftal in nieuwe banen De leden van de Technische en Keuze-commissie van de K.NV.B. hebben zich Zaterdagmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam aan de Nederlandse sportjournalisten voor gesteld. Vrijdag 9 Januari kwam de nieuwe Technische Commissie voor de eerste maal bijeen, aldus werd medegedeeld, en op deze vergadering werd de taak verdeling voor de T.C., voor de K.C. en voor de bondscoach vastgelegd. Besloten werd de oefenwedstrij den, voor de eerstkomende inter landwedstrijden tegen Zwitserland en^ België niet 10, maar 17 dagen vóór de lande'nontmoeting te doen houden. De Technische Commissie achtte het onjuist, dat de spelers in een tijdsbestek van 10 dagen een zware oefenwedstrijd moesten spelen, vervolgens een competitiewedstrijd en daarna een niet minder zware in terland wedstrij d. Er werd een oefenprogramma sa mengesteld van zes weken. Op de eerste avond zal uitsluitend contact met de spelers worden gezocht, ver volgens zullen er vier trainingsavon den plaats vinden, onderbroken door een oefenwedstrijd. Eerst later zal worden bepaald of de centrale trai ning, zoals die tot nu toe werd ge houden, gehandhaafd zal blijven. Mocht men daartoe overgaan, dan zal de centrale training het volgend seizoen beginnen. De Keuze-com missie werd defeinitief samengesteld, bestaande uit de heren Holboom, ir. Denis en Van Es als leden. Zo snel mogelijk zal men contact zoeken met verenigingsbesturen, verenigings- oefenmeesters en de leden van de districts technische commissies, wier werk men wenst te activeren. De heer H. P. Holboom gaf een uiteenzetting over de taakverdeling van de Technische Commissie, de keuze commissie en de bondscoach. Hij voegde eraan toe, dat de leden van de commissie nauwlettend zul len toezien, hoe de spelers van het Nederlands elftal trainen en ook hoe zij trainen bij hun clubs. Juist dit contact met de verenigingen zal veel kwaad bij de clubs wegnemen. Ook het contact met de vereniging van eerste klassers en de federatie van 2e, 3e en 4e klasse voetbalverenigin gen zal nauwer worden aangehaald. De Technische Commissie staat op het standpunt aldus deelde de K.C.- voorzitter nog mede, dat als een spe ler op een gegeven ogenblik in bui tengewone vorm is en hy behoort niet bij de centrale in het Nederlands elftal te kiezen. Op een vraag hoe men tegenover het geval Lenstra-Huil stond, werd geantwoord dat men Lenstra in de gaten zou houden. Het bestuur van de bond is voorts een groot voorstan der van de districtswedstrijden, maar of het programma het dit sei zoen toelaat, is zeer de vraag. De commissie is zich bewust, dat het clubvoetbal in Nederland lager staat dan in het buitenland. Dat verschil moet worden overbrugd, een van de moeilijke opgaven van de T.C.. De regionale bijeenkomsten, de unifor miteit van de training en het stimu leren van de activietit in de distric ten zijn middelen om dit euvel te verhelpen. Op een vraag, hoe de T.C. staat te genover het probleem „Hoofdklasse" werd geantwoord, dat de beslissing bij de verenigingen ligt, of men een hoofdklasse wil hebben, ja of neen. In dat opzicht dient de T.C. geen initiatief te tonen, maar af te wach ten. Voor elke wedstrijd zal de Tech nische Commissie beslissen over het systeem, dat gespeeld zal worden, hetgeen van verschillende factoren afhankelijk is. De taak van de Tech nische Commissie bestaat o.a. uit de technische verzorging van de door het Nederlands elftal, en door Bonds- elftallen te spelen wedstrijden. On der deze technische verzorging ook te verstaan het systeem, welk in der gelijke wedstrijden zal worden ge volgd. De Keuze-commissie heeft: 1. Reg lementair tot taak de samenstelling der bondselftallen c.q. vertegenwoor digende elftallen. 2. Verband hier mede houdend, heeft de K C. ook tot taak de regeling en verzorging van oefenbijeenkomsten der bondselftal len. 3. De K C. onderhoudt het con tact met de spelers, die in bondself tallen zijn gekozen, resp. als reserve voor dergelijke elftallen. De K.C. is meer «bijzonder aangewezen voor de zorg en de nazorg ten aanzien van de voor bedoelde elftallen gekozen spelers. Ze beoordeelt al dan niet in overleg met de medicus of gebles seerden mogen uitkomen De bondscoach voert de besluiten van de T.C. en K.C. uit en treedt op als toegevoegd secretaris van de T.C. en K.C Als zodanig is hij belast met het voeren van de administratie van het technische werk. Hij heeft de technische leiding der oefenbijeen komsten van de Bondselftallen en stelt de oefenstof samen in overleg met de Keuze-commissie. Hij advi seert de T.C. in alle technische aan gelegenheden en kan namens de T.C. in technische bijeenkomsten spreken. Hij heeft een adviserende stem bij de samenstelling der bondselftallen. LEIDSE VOETBALBOND. Het programma van Zaterdag 10 Januari wordt verschoven naar Za terdag 17 Januari. Het programma van Zondag 4 Januari geldt thans voor Zondag 18 Januari 1953. beurten lang elkaar op de voet vol gen. Lutgehetmann bracht met een vlot gescoorde serie van 89 zyn to taal in de 9e beurt op 317. MetZi die op 164 stond, antwoordde met 25 en liet de ballen na een gemiste masse in gunstige positie liggen, waarvan de Duitser prompt profiteerde om met een slotserie van 83 de 400 vol te maken. Metz miste de nastoot. Tiedtke had aan remise tegen Vin gerhoedt genoeg voor de titel. Maar hij kreeg te maken met een speler, die in alle onderdelen, waarin hij zelf uitmunt, nog wel een tikje beter is. Na 16 beurten was de stand: Vinger hoedt 219, Tiedtke 101. Op dat mo mten tekende de nederlaag van Tiedtke zich reeds af en toen de Belg, die op het kleine spel had over geschakeld, en positieverlies telkens met prachtige bandstoten had her steld, na zijn volgende beurt ging zitten, stond er 397 op het score bord achter zijn naam. Hij had 176 punten gescoord en kwam op 400 in de volgende beurt. Tiedtke op 106 latend. Zo werd een barragepartij om de titel tussen de beide Duitsers noodzakelijk. Het eindklassement. Met inbegrip van de barragepartij tournooi om het Europees Kampioen schap 47/2 als volgt: 1. Lutgehetmann 2. Tiedtke 3. Metz 4. Vingerhoedt 5. Van Hassel 6. De Ruyter 7. Van de Pol 8. Galmiche 12 3041 224 26,67 10 2634 120 15.58 8 2325 149 18.60 7 2339 176 21.67 6 2294 218 17.64 6 2305 220 16.11 6 2262 217 15.49 3 2128 146 14.28 Ook België verzet de voetbal-bakens De zware nederlaag, die het Bel gisch elftal te Londen tegen Enge land heeft geleden, is oorzaak ge weest, dat de K.B.V.B. een speciale commissie benoemde welke tot taak heeft richtlijnen aan te geven op wel ke wijze de krachi van het team der Rode Duivels in de toekomst kan worden vergroot. De commissie heeft thans aanbe volen om de centrale training in het Heyselstadion geregeld te doen plaats vinden. In vroegere jaren kwamen de spelers, die voor het Belgisch Elf tal in aanmerking kwamen slechts een korte periode voor de datum van de ontmoeting in het Heyselstadion bij elkaar. Hierin zal nu verande ring komen, want de clubs uit de ere-divisie hebben besloten, dat zy bereid zyn spelers voor deze centrale training af te staan op twee avon den in de maand, ongeacht of er een wedstrijd voor de deur staat. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat in de toekomst de centrale training we kelijks wordt gehouden. In diezelfde vergadering, waarin afgevaardigden van de eerste divisie clubs tezamen kwamen, werd van ge dachten gewisseld inzake het opne men van twee buitenlanders, als be roepsspelers, in iedere eerste klas ploeg. De meningen bleken verdeeld te zyn. Enkele clubs waren voorstan ders van> dit denkbeeld, andere ver enigingen waren er tegen. Intussen dient niet vergeten te worden, dat mocht dit voorstel in de toekomst worden verwerkelijkt, de structuur v|an de Kon. Belgische Voetbal-bond zal moeten worden gewijzigd. Bin nenkort komen de verenigingen van dp eerste divisie bij elkaar om de aangelegenheid opnieuw te bespre ken. Ned. Elftal als stok achter de deur Onder zeer grote belangstelling is Zaterdagmiddag in Esplanada te Utrecht een buitengewone algemene vergadering van de Vereniging van Eerste Klassers gehouden onder lei ding van de heer J. Hekman (Gro ningen). Het bestuur van de VEK gaf bij monde van de voorzitter verslag van de besprekingen met het bestuur van de Federatie van tweede, derae en vierde klassers en het Bonds be stuur van de KNVB over het zg. Plan-Burgwal, dat beoogt de eerste klassers te brengen op viermaal 12, terwijl de eerste klassers zelf een verdere afbraak wensen te voorko men en destijds een voorstel hebben gelanceerd op de Bondsvergadering van de KNVB om viermaal 14 te handhaven, eventueel vijfmaal 12, doch in geen geval 4 maal 12. Aan gezien de stemverhouding van de eerste klasseds tegenover de lagere klassen en de afdelingen die ge meenlijk één lijn trekken tegen de eerste klassers van dien aard is, dat geen enkel voorstel van de eerste TONEG1DORKAW 3—3. Door de onverwacht behoorlijke weersgesteldheid kon gisteren de reeds lang in petto zijnde wedtrijd TonegidoRKAW doorgang heb ben. Door de radio was op deze ont moeting de aandacht gevestigd en daar de Leidschendammers voor deze wedstrijd veel belangstelling hadden was de opkomst zeer groot. R.KAVV heeft een mooie faire wed strijd gespeeld. De uitslag 33 zou de indruk kunnen vestigen dat de sterkte van beide ploegen vrijwel ge lijk stond, maar dat was toch niet het geval. RKAW was overwegend ster ker wat ook verwacht werd daar zy in de derde klasse en Tonegido, hoe wel met tot nu toe goede resultaten, in de vierde klasse speelt. De kee per van Tonegido heeft het dan ook tijdens de gehele wedstrijd hard te vedurend gehad. Het begon al bij het begin. Frans Hakkaart wist back Toms te omspelen, maar door de gladheid van het veld kon hij niet voldoende doorgeven doch onmid dellijk daarna kwam hij terug en gaf aan RKAW de leiding (0—1). Weer was Tonegido in gevaar, maar toen Voorburg een doorbraak tot stand had gebracht hau zij geen te genstand en zo kwam via v. d. Dool de gelijkmaker (11) Weer was het Frans Hakkaart, die prachtig op bracht en toen de keeper uitliep gaf hij heel handig door aan Aat Ruiter- man, die zonder bezwaar scoorde en de stand op 12 bracht. Tot aan de rust bleef de stand on gewijzigd en ook na de rust kwam tot 7 minuten voor het einde geen verandering RKAW was we) steeds in de aanval, maar de bal ging tot driemaal over de lat en herhaalde ma len juist langs de paal. Toen werd Tonegido actief, brak door en door toedoen van Pul werd de stand 22. Ook RKAW beantwoordde via Toon Rui terman met een doelpunt (23) en toen elk ogenblik de eindfluit verwacht kon worden scoorde To negido nog juist een doelpunt, zodat deze geanimeerde wedstrijd uitliep op een gelyk spel (33). Van de Engelse velden In de derde ronde voor de F. A. cup vielen nog al wat verrassingen te noteren Walthamtstow Avenue, hou ders van de F A. amateurbeker, slaagde er in de profclub Stockport CouM met 21 te slaan Voor de ee .-.te maai sedert 24 jaar is een ama teurclub er in geslaagd de laatste 32te bereiken, een bijzonder fraaie prestatie. In 1923 wisten de Corinthians een soon.ge ijk stout stukie uit te halen Walthamstow Avenue heeft in een vorige ronde ook al een derde divisieclub gewipt, nl. Watford. Beide doelpunten van de amateurclub kwamen van rechts binnen Lucas. Finchle eveneens een amateur club uit Londen, kon het tegen Shresbury Town niet bolwerken. Met 20 werd een nederlaag geleden. Scunthorne trok tegen het machtige Sunderland ten strijde. Van zenuwen was bij Scunthorne geen sprake en de bezoeker*; s'aagden er in een ge lijk spel te bewerkstelligen. Of Scunthorne de vierde ronde zal ha len mag evenwel worden betwijfeld, want Sunderland zal a.s. Donderdag bij 't ovespelen uit een ander vaatje tappen. Gateshead en Halifax, derde divisie clubs sloegen nun grote broers uit de eerste divisie resp. Liverpool en Cardiff City. Gateshead scoorde het enige doelpunt van de wedstrijd te gen Liverpool vijf minuten voor tijd en Halifax behaaïde een 31 zege op Cardiff City, cijfers, die aan duide lijkheid niets te wensen over lieten. Tranmere Rovers, ook een derde di visieclub, krijgt nog een kansje zich vcor de vierde ronde te klasseren, in verband met het gelijke spel tegen Tottenham Hotspur. Tranmere leid de met rust met 10, maar in de tweede helft wist midvoor Len Du- quemin de gelijkmaker te forceren. Mist was weer een spelbreker bij twee ontmoetingen. Bolton Wande- resFulham kon in bet geheel geen doorgang vinden en de wedstrijd tus sen Newcastle United, de cuphou- ders en Swansea Town moest reeds na acht minuten worden gestaakt. In tussen bleken niet minder dan 83.480 toeschouwers op het veld van Newcastle te zijn en zy allen zullen nogmaals naar het veld trekken, want a.s. Woensdag wordt de ontmoe ting tegen Swansea Town opnieuw gespeeld. Overigens bleek het pu bliek het eens te zijn met de beslis sing van de scheidsrechter, die ver der spelen onmogelijk achtte. In enkele plaatsen werden witte ballen te voorschijn getoverd om het euvel van de mist te verhelpen en zelfs bleek oranje in trek te zijn. Stanley Mattews, die men in Mei ook in Nederland zal kunnen bewon deren, maakte een schitterende come back voor Blackpool, Naar bekend is Matthews enkele maanden „buiten spel" geweest wegens 'n blessure. Hij scoorde tegen Sheffield Wednesday de eerste goal en had een groot aan deel in de 21 zege, welke zijn club op de Wenesday behaalde. En ook te Sheffield waren meer dan 60.000 toe schouwers aanwezig Mn zegt de laatse tyd, dat de be langstelling voor Engels voetbal ta nende is, maar bij de 31 cupwedstrij den bleken meer dan 1 millioen toe schouwers aanwezig te zijn, een be wijs dat^het nog al meevalt met de aantrekkingskracht van Soccer in En geland. Preston won de match tussen de beide eerste divisieclubs na een span nende en opwindende, kamp met 52, de kleine midvoor Charlie Wayman scoorde een hattrick voor Preston. Chelsea stond met 41 achter te gen Derby County. Zo was de stand ruim 20 minuten voor het einde. On der leiding van de international Roy Bentley werden de zaken in het laat ste kwartier krachtig aangepakt en zo slaagde Chelsea er in nog een gelijk spel (44) uit het vuur te ha len, waardoor de ontmoeting Woens dag a.s. moet worden overgespeeld. Barnsley stond met 30 achter tegen Brugthon maar het einde kwam met een 43 zege voor Barnslev. een wonderlijk verloop van eer wedstrijd, welke volop spanning bood. De cup- favoriet Arsenale sloeg Doncaster Roveis met 4- -0 Hart, de binnen- speler van Manchester City was top scorer van de dag met vier doelpun ten +egen Swindon. klassers kans van slagen heeft en het bestur 'van de VEK zich daar van volkomen bewust is, werd door het bestuur voorgesteld op de ko mende buitengewone bondsvergade ring van 24 Jan. a.s. het voorstel van „vier maal 14" in te trekken, waar na de inmiddels gevormde com missie, gekozen uit de VEK en de Federatie voor het Lagere Voetbal, de belangen van beide groepen nader zal bespreken. Dit voorstel werd door slechts en kele afgevaardigden ondersteund. Het overgrote deel der aangesloten eerste klassers stelde het geduld en de lankmoedigheid van het bestuur en de besprekingscommissie met de afgevaardigden van de tweede, der de en vierde klasers ten zeerste op prys met algemene stemmen werd het voltalige bestuur hiervoor hulde gebracht maar de vergadering wenste niet in te gaan op het be stuursvoorstel om wederom het hoofd in de schoot te leggen met de hoop, dat door komende besprekin gen de kwestie wel tot een goede oplosing zou komen. Deze zeer gro te meerderheid, 46 tegen 8 afge vaardigden, wenste, dat het bestuur van de VEK het voorstel „vier maal 14" zou handhaven en eiste verbreking van het contact met de vertegenwoordigers van het lager voetbal, omdat gebleken is, dat on danks alle moeite van het bestuur en onderhandelaars dit collegge toch niet tot andere gedachten zal zijn te brengen. De afgevaardigden lieten duidelijk uitkomen, dat zij de con sequenties van hun voorstel hadden overwogen. Zij wensten echter niet, dat met de belangen der eerste klasers nog verder gesold zal worden. De Vereniging van Eerste Klassers verwacht, naar vernomen wordt, dat het voorstel tot handhaving van de 4 x 14 eerste klassers op de buitenge wone bondsvergadering zal woTden verworpen. De Vereniging van Eer ste Klassers zal. indien dit mocht ge beuren, zo spoedig mogelyk zijn standpunt bepalen, waarby de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat men zal besluiten om geen spelers meer af te staan aan het Nederlands Elftal en dat zijn vertegenwoordigers zich zul len terugtrekken uit diverse com missies van de K.N.V.B. Nat. zwemwedstrijden Nieuw Ned. record 400 m. vrije slag Tydens nationale wedstrijden van Sportfondsenbad, heeft Plet ten Thye van LZO (Leeuwarden) 'n geslaagde aanval gedaan op het sinds Novem ber 1951 met 4 min. 49.4 sec. op naam van Piet Elzenga (Zwemclub Gro ningen) staande Nederlandse record 400 meter vrije slag De Fries bleef 1.6 sec. onder het Oude record en bracht het op 4 min. 47,8, welke tijd door de 3 waarnemers werd afge drukt Ten Thye had een snelle start en ging na 50 meter in een rustig, doch straf tempo over de baan. De tussentijden waren: 100 meter 1 min. 0.4.200 meter 2 min. 17.300 meter 3 min. 33. Naar later bleek hadden de drie tijd waarnemers niet allen 4 min. 47.8, doch resp. 4 .nin. 47.8, 4 min. 47.8 en 4 min. 47.7 genoteerd. De uitslagen luiden: Dames: 100 meter vrije slag: 1. Els van der Ploeg (ADZ) 1 min. 08.5. 2. Ria Vonk (HDZ) 1 min 10.3; 3. Fran- cien Wanrooy (Aegir) 1 min. 13. 200 meter schoolslag- 1. Nel Garrit- sen (RDZ) 2 min. 57.2: 2. Jenny Wel ling (HZC) 3 min. 001; 3. Nel van Opstal (Surae) 3 min 01. 100 meter rugslag: 1 Geertje Wie- lema (KNZB) 1 min. 11.7; 2. Joke de Korte (ODZ) 1 min. 13.8; 3. Ria van der Horst (RDZ) 1 min. 18.8 (gediskw 3 x 100 meter wisselslag estafette: 1. De Robben 4 min 2. ODZ 4 min. 00.3: 3. RDZ 4 min 00.8. Heren: 100 meter vlinderslag: 1. Dikstaal ('t Y) 1 min 12.1; 2. De Jong (DAW) 1 min. 14.2, 3. Wiering (t Y) 1 min. 16.6. 100 meter vrije slag: 1. Hermsen (HCZ) 59.8 sec.; 2- De Vreng (AZ 1870) 1 min. 00.7; 3. Zijlstra (SCZ) 1 min 00.8. 100 meter rugslag: 1. Van der Veen (LZO) 1 min. 08.4. 2. Boxem (DAW) 1 min 11 3—4. Sonneveld (RZC) en De Graeve (HZ en PC) 1 min. 14.2. 4 x 100 meter wisselslag estafette: 1. RZC 5 min. 03.2: 2. GZC 5 min. 07.5; 3. RZ en PC 5 min. 13.4. De tot slot gespeelde waterpolo- wedstrijd tussen het officieuze Ne derlands zevental, De Kikfvorsen" en een z.g. Rest van Nederland-nloeg werd door de Kikvorsen met 32 ge wonnen (rust 31). Voor de Kikvor sen zorgden van Feggelen (2 x) en Smol voor de doelpunten, terwijl voor de „rest" Van der Tooren en Smael scoorden. VOLLEYBAL UITSLAGEN VAN DE LEIDSE VOLLEYBALBOND. Dames kl. I: NRMNw. Brunh. I 1—3; DSO—Cycloon 2—2; SIX— Prof.-W. n 22; DonarProf.-W. I 0—3. Dames kl. II: Rouwkoop ICy cloon n 0—3; K. en G.—Prof.-W. III 22; RouwkoopARGOS 22. Heren kl. I: Sleutelr.Donar 22; Prof.-W. II—HVL 0—3. Heren kl. II: SIX—GGV I 2—2; RouwkoopOOO 03; BLIJF-FIT ARVA. Heren kl. I (Res.): Rouwkoop II HVL II 0—3; Donar II—Prof.-W. T 3—1; NRM II—GGV II 2—2.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5