NIEUW GUINEA Rusland verlegt zijn productie naar 't Oosten Drie welhaast vergeten landen DUINSTREEK MAANDAG 12 JANUARI 1953 CJE LE1DSE COURANT CEKSTE BLAD PAGTNA 2 Het zwaartepunt ligt over de Oeral Voor wie de schaarse berichten en literatuur van achter het ijzeren gor dijn weet te verzamelen en te lezen, komen opmerkelijke feiten aan het licht. Zelfs gebaseerd op de altijd nog onvolledige berichtgeving van het communistische blok, geven deze ge deeltelijke bekendmakingen voor de econoom en statisticus in dv vrije we reld stof genoeg om conclusies te trekken. Eén daarvan is, dat het zwaartepunt van de Russische macht bezig is zich Oostwaarts te verplaat sen! Slechts luttele jaren geleden» lag het zwaartepunt van de gehele grote Russische industrie in Zuid-Rusland en het Donetzbekken. Bijna de ge hele «taalproductie was gegroepeerd om Kriwoi Rog. Hoewel een deel van de machinefabrieken zich ook in Mos kou en Leningrad bevond, waren deze fabrieken toen geheel afhanke lijk van de mijnen in het Zuiden van Rusland. Doch thans is de ge hele Sovjet-Russische economie gron dig veranderd en ten dele nog steeds bezig te veranderen, al dan niet voor geschreven door de vijfjarenplannen. Hoewel voor het uitbreken van de oorlog en tijdens de Duitse overval, reeds nieuwe industriële centra in Si berië bezig waren te ontstaan of reeds bestonden, wordt deze grote en van boven af gerichte ontwikke ling in de na-oorlogse jaren steeds verder en met nog grotere kracht op gevoerd. Het gehele na-oorlogse Vijf jarenplan is gericht op het verplaat sen cn ontsluiten van nieuwe gebie den en centra in Siberië. Aan deze beweging wordt welhaast alles on dergeschikt gemaakt. Hele volksgroe pen zijn- in hun geheel naar Siberië overgeplaatst. Grote ïndustriën wer den, of worden, afgebroken en ver rijzen steen voor steen weer in het Sovjet-Azië. Zo zijn b.v. de Kirof- werken uit Leningrad tezamen met de Dieselfabrieken van Charkoff in hun geheel overgebracht naar het Oeral „Kombinaat" in Siberië. Sinds 1945 is er in het Petsjora gebied bezig een nieuw industriëel centrum op te komen. Dit gebied is het grote nieuwe brandstofcentrum voor het gehele Noord-Europese deel der Sov jet-Unie. En dat in een oord dat al tijd als een onherbergzaam terrein beschouwd werd. Bij Oefa ini het Oeral „kombinaat", zijn vliegtuigfabrieken gesticht, die werk gegeven aan 70.000 arbeiders. Door al dezo gigantische verplaatsin gen en nieuwe vestigingen heeft Si berië er liefst vijf millioen inwoners bij gekregen I' Het aandeel van Sibe rië in dc productiekracht van geheel Rusland, doet dan ook zeer duidelijk uitkomen, dat de Russische macht zich inderdaad naar het Oosten, naar Azië, verplaatst. Dit is een feit, dat niet te logenstraffen is. Zelfs uit de bekendmakingen van de Russen zelf, komt dit onweerlegbare feit naar vo ren. Het officiële blad „Bolshevik" gaf enige cijfers over de Russische industrie. Machtsverschuiving. Hieruit blijkt duidelijk, als men deze cijfers met de vooroorlogse ver gelijkt, de verschuiving van de Rus sische macht. Al sprak men hier na tuurlijk niet in deze termen. Men sprak hier zeer onschuldig van het aandeel van de oostelijke industrie centra in de gehele productie. Verge lijken wy deze cijfers nu eens met die van voor de oorlog, dan» blijkt het dat Siberië in 1950 44 pet. van al het ijzererts produceerde. (Voor de oorlog 29 pet.). Aan staal leverde Si berië liefst 51 pet., (voor de oorlog 34 pet.!) In de productie aan olie kwam Siberië in 1950 met 36 pet. naar voren tegen 12 pet. voor de oor log!! De stijging van deze oliepro ductie is ook hier weer voornamelijk te danken aan de ontwikkeling van een nieuwe olie-industrie in het Oos ten van Rusland. Bedroeg de gehele productie van petroleum in 1950 34,4 millioen ton, Malenkow heeft mede gedeeld dat de productie voor 1952 ca. 47 millioen ton zal bedragen Hoe wel dit veel lijkt, moeten wij toch even bedenken dat de Amerikaanse olieproductie in 1921 ruim 307 mill, ton bedroeg. Rusland staat dus nog wel zeer ten achter bij Amerika. De nieu we plannen van Rusland rekenen echter met een productieverhoging van 85 pet., waaruit dus kan blijken dat voor de Russische machthebbers de petroleu.nproductie een snel groeiende loot moet worden, Laat men echter niet denken dat de nieu we olie-industrie voor de Sovjet- rs een willig werktuig waarmede men het „oude" achter kan stellen. Het nieuwe cen trum zal vermoedelijk veel minder produceren» dan men van officiële kant wil doen geloven. De nieuwe lagen die men aldaar exploiteert zijn tamelijk ondiep. Zware industrie. Volgens berekeningen moet thans de helft van de zware industrie naar Siberië verplaatst zijn. Nieuwe ste den zijn er sinds 1945 vele gebouwd en hoe snel dergelijke nieuwe steden, die men a.h.w. uit de grond heeft ge stampt, kunnen groeien bewijst de stad Komsomolsk in het uiterste Oos ten. Deze stad, die hoewel pas in 1932 werd gesticht is in nauwelijks 10 ja ren uitgegroeid tot een plaats als Dordrecht! Bijgaande kaart geeft de ligging van enkele bekend geworden steden, waarvan de naam echter on bekend is. Maar niet alleen bouwt men daar in Siberië nieuwe steden, men heeft er ook drie gigantische on dergrondse werkplaatsen aangelegd, volgens Bedell Smits, oud-ambassa deur van de Ver. Staten in Moskou. Deze werkplaatsen zouden uitge strekte fabriekshallen omvatten, be veiligd tegen de atoombom. Naast deze werkplaatsen is echter een Sov jet geheim bekend geworden, name lijk de aanleg van een nieuwe Trans- siberische spoorlijn, die ten Noorden en ten Zuiden van de „oude" Trans- Siberische spoorlijn loopt. Voor een deel maakt deze nieuwe lijn echter gebruik van reeds bestaande spoor lijnen die nu echter aan de nieuwe eisen worden aangepast en waarover men zelfs berichten var.- el >ctrificatie verneemt. Een zeer groot deel van dit traject geeft voorrang aan het vervoer van ertsen en steenkolen. Het „kombinaat". Verreweg het grootste ontstane industriecentrum van de Sovjet-Unie is dat van het Oeral-Koesnetzk „kom binaat". Liefst 12 pet. van het gehele grondgebied van Rusland wordt door dit „kombinaat" bestreken. Voor een duidelijk begrip over de grootte hier van kunnen wij U zeggen dat dit cen trum in Europese verhoudingen zich zou uitstrekken van Spanje tot Ne derland! Een belemmering voor de ontwikkeling zoals de Moskouse he ren deze uitvoeren, is het spoorweg net. Vooral nu de Russische spoorwe gen toch al zo zwaar zijn belast door de lange olietranfporten. Overigens zijn cr wel meer leemten te ontdek ken in de gigantische plannen. Den ken wij hier aan het tekort aan ge schoolde arbeiders. De toename van de arbeidskampen en de deportaties uit de Bnltische staten wijzen hier wol op. De kolen in het Koesnetzbek- keni moeten, volgens rapporten steeds d*eper gedolven worden. Als wij dan ook nog kunnen vernemen dat de ijzerertsen in de buurt van Oefa voor een groot gedeelte aan de oppervlakte uitgeput raken, kunnen wij zeker aannemen dat men in Moskou vele zorgen heeft. Men kan echter vast stellen- dot de Russen zeker vorderin gen hebben gemaakt in hun produc tie cn de door hen gestelde plannen. Het heeft geen zin zulks te ontken nen daar wjj anders tot denkbeeldi ge en gevaarlijke gedachten kunnen komen. Het is cn blijft daarom de taak van de vrije wereld waakzaam te blijven en zeker niet dc ogen te sluiten voor feiten. Waar zijn de bewoners gebleven Als een verre herinnering klinken de namen Estland, Letland, Litauen. We moeten terug naar onze school jaren, of in elk geval naar onze goe de, oude tijd, om nog iets te kunnen terug vinden van de glorie dezér kleine staatjes, op de kaart van Eu ropa verschenen ten gevolge van het zelfbeschikkingsrecht der volken, dat in 1918 in vredesverdragen van Vei-- sailles werd vastgelegd en dat sinds dien..., reeds lang vergeten is. Bij het uitspreken van de namen Estland, Letland cn Litauen, rijst hoogstens nog even weer de gedach te in ons op van: geofferd aan de Russen. Ir de huidige constellatie van Europa dit offei' waard geweest? Ie het een voorspel van de nog veel grotere offers die Europa brengen moet, aleer het oude zelfbeschik kingsrecht nog weer eens van stal wordt gehaald? Of mogen we de plaatsen, waar deze landen liggen, nog aanwijzen als een hoop, die in de toekomst werkelijkheid zal wor den? Estland, Letland, Litauen, wat is er van hen geworden? Hun geschie denis van de laatste tien jaar is een tragedie. We kunnen ze vergelijken nogtuit, MC JVUM11CI1 VClgCHJ.-.CH J met België en Nederland, samen de lage landen aan dc zee, zoals-men de drie vergeten staatjes de Baltische landen pleegt of placht te noemen. Ons land is niet groter dan één van hen. Ook zij leven als wij bij de gratie van de zee. Wij hebben een eigen cultuur en sterk nationaliteitsge voel, en onverwoestbaar geloof in 't recht, dat uiteindelijk zal zegevieren, evenals de Letten, Esten en Litauers. Zij zijn geofferd op het altaar van de machtspolitiek. De lage landjes aan de Noordzee zijn vrij en kunnen hun nationale gevoelens uitleven. Nog uit" leven De geschiedenis van de bewoners der Baltische landen is somber. Reeds in de twaalfde en dertiende eeuw werden zij getrapt door de laars der Duitse landheren, die zich daar ves tigden. Zij kochten het land op of roofden het en maakten er zgn. heer lijkheden van. De heerlijkheid was voor hen wol te verstaan, de ellende voor de Balten, die allelei slavenar beid moesten doen. De landheren speelden eeuwenlang de baas langs de zoom van de Oostzee en de be woners van die streken waren rech teloos, de Russen. Hun Gestapo is even fel, niet minder sadistisch dan de Russi sche geheime politie. Alle voorstan ders van onafhankelijkheid worden gearresteerd en naar Duitsland ge bracht om er te sterven in de con centratiekampen of te werken als een slaaf. Enkele jaren daarna komen de Russen terug. Opnieuw arrestaties. Eerst gaan de vrienden van Duits land naar de slavenkampen of naar Siberië. Opnieuw vloeit er een golf van nationalisme door het land. Maar Stalin weet reeds, dat hij in de Bah tische landen zou blijven. Nationalis ten? Uitstekend, dan wisten de Rus sen meteen, wie er gevaarlijk zouden worden. Even liet men dat nationale vuur branden. Dan kwamen de lege goederentreinen. Ze gingen gevuld naar Rusland terug. Het begte deel van de Baltische volken werd gedeporteerd. Spoqdig werden hele dorpen en steden naar het Oosten overgebracht. De Baltische volken moesten worden opgelost in het grote Russische rijk. Wat is er nog van over? In de bossen van Letland, Estland en Litauen leven nog grote groepen verzetslieden, die ontembaar zijn na alles wat ze hebben doorgemaakt. Overigens is er nog maar weinig Na tionalisme te vinden in de „vergeten Even onafhankelijk Vanzelfsprekend groeide het ver zet en de haat. Eindelijk daagt het, als in 1918 Duitsland de eerste we reldoorlog verloren heeft. De Sovjets moeten dan hun rijk nog bouwen. Een kwarteeuw van onafhankelijk heid volgt. Dan komt de Duitse in vasie van Polen, dat tenslotte ver deeld wordt tussen Hitler en Stalin. Het duurt slechts kort. Na de eer ste Russische invasie komen spoedig de Duitse veroveraars. Het leven lijkt er lichter door te worden. Het is maar schijn. De Duitsers mergelen de kleine landjes niet minder uit dan NIEUWE ONTWIKKELING IN DL SOVJET-UNIE Is het een "wonder? In twee dagen tijds werden er m Juni 1941 meer dan 30.000 Litauers over de Russi sche grens getransporteerd: met on bekende bestemming. Nu zijn er al meer dan 350.000 inwoners van dit land gevallen of verdwenen. In Let land werden 300.000 mensen zonder meer omgebracht wegens verzet te gen het vreemde bewind. In Estland is de oorspronkelijke bevolking 10% verminderd. De plaatsvervangers komen uit Rusland of uit Azië: de sovjetisering van de Baltische sta ten wordt met kracht voortgezet. Leven er nog vrije Letten, Esten en Litauers? Men moet hen in Duits land zoeken, waar zij in moeizaam gevormde kolonies, dikwijls in de grootste armoede, hun eigen lands aard, taal en leven nog trachten te bewaren. Maar hun aantal wordt steeds klemer. Vergeten. We vinden tussen Bremen en Osna- brück een kolonie van ruim driehon derd Litauers. De Duitsers noemen hen slaven en verachten hen. De Engelsen en Amerikanen zijn hen vergeten. Hun vaderland is bezet, maar toch begrijpen ze hun histo rische opdracht. Ze hebben een ei gen school, waar de kinderen nog de Litause taal loren en opgevoed wor den in de liefde 'oor hun vaderland. Ze mesten zelf hun varkens, versteh len hun slechte kleding en gaan voor de rest stempelen, want een Duitse werkgever kunnen ze niet vinden. Hun enige troost is de hoop, die zo dun is en ver. Zullen ze hun land nog ooit terugzien? De toestand der in Duitsland ver- blij vendo Letten en Esten is niet veel beter. De meesten onder hen zijn in- telectuelen en groepen uit de voor malige bezittende klassen van de Baltische landen. Zij hebben een ei gen kunst, organiseren nog zelf con gressen en bijeenkomsten voor land genoten, die een nieuwe, blijvende woonplaats gevonden hebben aan de overkant van de Oceaan. De echte vaderlanders kunnen daartoe niet gemakkelijk komen. Zij hangen aan hun land en willen in de buurt blijven, voor het geval Maar hun hoo-p vloeit weg op de drift der tijden en op de roepstem uit andere landen waar Letten en Es ten wonen en die er 'n nieuw vader land hebben gevonden met 'n nieuwe toekomst. Het getal der getrouwen brokkelt langzaam af. Zo sterft temidden van de onrust dezer eeuw een drietal landen. Hun getal was klein, hun recht wae zuiverder dan goud, maar hun namen zijn bijkansvergeten. Voor spoedige uitzending in legerverband naar kunnen zich opgeven: niet in werkelijke dienst zijnde militairen en cx-O. V. W.-ers afkomstig van de Infanterie, Gerie, Technische Dienst en Verbindingsdienst, alsmede administratief personeel en chauffeurs. Verblijf in Nieuw-Guinea minimum 1 X< jaar. Nadere inlichtingen kunnep schriftelijk of mondeling worden verkregen bij de Adju dant-Generaal, Nieuwe Frederikkazeme, Gebouw E 4 te 's-Gravenhage (tel. 18.48.70, toestel 1481). Gegadigden, die zich reeds eerder hebben gemeld, behoeven zich thans niet opnieuw op t.e geven. In werkelijke dienst zijnde militairen, die voor deze uitzending in aanmerking wensen te komen, dienen zich te wenden tot hun commandant. Voorts worden nog gevraagd oen operatie-assistent tn een röntgen- assistent, beiden In de rang van sergeant en een topografisch teke naar in de rang van korporaal (Militaire vooropleiding is voor deze functies niet noodzakelijk). LEIDSCHENDAM Bridgeclub. In de jaarvergade ring van de Bridgeclub heeft de waarnemend voorz., de heer N. Hal verhout, zijn voldoening uitgesproken over de steeds voldoende opkomst van» de leden, waardoor tevens steeds een gezellige sfeer op de bijeenkom sten heerste. Spr. hoopte dat het le dental nog iets zal toenemen, opdat nog meerdere viertallige competities gehouden kunnen worden. Wegens vertrek uit de gemeente van mr. van Delft moest een nieuwe voorz. geko. zen worden. Met alg. stemmen werd gekozen de heer J. C. Coomans. De overige bestuursleden werden bij en kele candidaatstelling herkozen. Op voorstel van de voorz. ging de vergadering er mede accoord, dat ieder jaar 100 gereserveerd wordt om de eerste lustrumviering op waar dige wijze te kunnen doen plaats heb ben. „Verbetering zij ons streven". De afdeling Leidschendarn van de ver eniging tot bestrijding van T.B.C. en andere ziekten onder het rur.dvee heeft een vergadering gehouden on der voorzitterschap van de heer A. Westgeest. De heer S. Paul, adjunct- directeur van de Gezondheidsdienst, sprak over de onvruchtbaarheid bij het rundvee. Uit de verschillende ziekten, die door de spr, werden be handeld, bleek dat vele ziekten ver holpen kunnen worden door tijdig operatief ingrijpen. De onvruchtbaar heid bij het rund komt veel voor door slecht en beschimmeld voer, bevroren voer, vergiftige planten en ook door slecht drinkwater. Na deze voor de boeren zeer be langwekkende uiteenzetting volgde nog per film een getrouwe weergave van de verscnillende stadia van vee ziekten. NOORD WIJKERHOUT WARMOND Wethouder J. M.J. de Greeff HOE wordt het weer? Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER Overwegend droog weer met plaatselijk mist of overdrijvende wolkenvelden, maar ook enkele opklaringen. Zwakke, later ma tige wind uit Zuidelijke richtin gen. Temperatuur orp het vries punt tot lichte vorst. 12 Jan.: zon op 8.44 en onder 16.53; maan op 6.09 en ander 13.06 uur. Het «tecA in SuïcKp.a De weerrapport<?n van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO mist. —15 c STOCKHOLM mist. 9 KOPENHAGEN geh. bew. 0„ LONDEN geh. bew. 0„ AMSTERDAM zwaar bew. 1 BRUSSEL onbew. —3 PARIJS mist. 4 BORDEAUX onbew. 3„ NICE onbew. 1 WARSCHAU geh. bew. —5 BERLIJN sneeuw. o„ FRANKFORT nevel. MUNCHEN nevel. —4 ZURICH mist. —13 WENEN sneeuw. 0„ Postduivententconsteliing „De Duin- klievers". De jaarlijkse tentoon stelling van de postduivenver. „De Duinklievers". is weer een groot suc ces geworden. Er waren veel inzendingen; de uit- siag was als volgt: Kampioen 1953 werd Chr. Broek hof. Broekhof had ook de beste dof- fer-jong van de tentoonstelling, waarvoor hij eveneens een wisselbe ker behaalde. In totaal behaalde hij 6 prijzerf, 2 eerste 2 tweede en twee derde prijzen. De beste doffer-oud was van Pav. St. Pieter, waarvoor een wisselbeker. „St. Pieter" behaalde 6 prijzen, 3 eei'sts, 1 tweede, - derde en 1 vierde, benevens vijf eervolle vermeldingen. A. v. d. Burg had de beste duivin- jong, waarvoor een wisselbeker. Van den Burg behaalde totaal één eerste, een vijfde prijs en 3 eervolle vermel dingen. De beste late-duif was van W. Broekhof. Broekhof behaalde een eer ste en 1 derde prijs. Pav. St. Jan behaalde 7 prijzen, nl. 3 eerste, 3 tweede, 1 vijfde en drie eervolle vermeldingen. Jan Duyndam behaalde 4 prijzen, 2 eerste, 1 tweede, 1 vierde en drie eer volle vermeldingen. Jac. Peeters behaalde 2 prijzen, 1 eerste, 1 derde en 1 eervolle vermel ding. P. Duivenvoorde P.zn. kreeg 5 prij zen, 2 tweede, 1 derde, 1 vierde, 1 zesde en 1 eer /olie vermelding. H. Dijkstra behaalde 2 prijzen, 1 eerste, 1 tweede, en 1 eervolle ver melding. A. Dijkstra behaalde 2 prijzen, 1 eerste prijs en twee eervolle vermel- lingen. P. Heshof behaalde 3 prijzen, 1 tweede en 2 derde. Een eerste prijs behaalden G. Kru- se en W. de Kan. H. Looijestijn: 3e prijs; G. Rotteveel, 4j prijs en 2 eer volle vermeldingen; N. Nulkes, 3e eervolle vermeldingen; P. Duiven voorde A.zn., 2 eervolle vermeldin gen; C. P. van den Berg, 1 eervolle vermelding; Br. Kok, 1 eervolle ver melding; E. v. d. Rotten, 1 eervolle vermelding; J. Traas en B. Ooms bei den een eervolle vermelding; J. van Denzen een 2e prijs cn een eervolle vermelding. STOMP WIJK Stompw. Boys. Morgenavond gaat de training beginnen in de gym zaal van de jongensschool, de ju nioren om 7 uur, de senioren om 8 uur. Zaterdagavond is in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden op 57» jarige leeftijd overleden, de heer J. M. J. de Greef die tijdens zijn leven wethouder was van Warmond en lid van de RK, raadsfractie. De gemeente Warmond verliest in de heer de Greef een man, dia de ge meentenaren een goed hart toedroeg en die in alle stilte bergen werk ver zette, werk, dat maar al te vaak tc veel was om door één man gedaan te worden, Naast deze veelomvatten de werkzaamheden werden door hem nog vervuld de functies van voorz. van de R.K. Middenstands vereniging en van de voetbalvereni ging „Warmunda", welke beide ver enigingen in hem een stuwende kracht~verliezen. Zonder twijfel zul len in deze dagen vele gebeden ge stort worden voor zijn zieleheil cn om sterkte voor zijn echtgenote en kinderen. In verband met het overlijden van weth. De Greef zal de gemeen teraad hedenavond om 8 uur bij eenkomen in een herdenkingsverga dering. De voor deze avond reeds vastgestelde raadsagenda komt te vervallen. Leerlingen van koorschool ver zorgde sluiting Kersttijd. Dat ons Bisdom een Koorschool bezit, zal bij velen bekend zijn, doch slechts wei nigen zullen weten, wat de direc teur, dr. L. Kat weet te presteren met zijn leerlingen. Zondagmiddag was dr. Kat met zijn leerlingen, ver sterkt met het mannenkoor, in War mond, om op verzoek van het kerk bestuur, de Kersttijd te sluiten en afscheid te nemen van de kribbe. Nadat het Ons Heer uit de kerk was gedragen, gaf dr. Kat een korte uit leg van het uit te voeren px-ogram- ma. Begonnen werd met Vita, van Casimiri, als heilwens aan Z. H. de Paus en onze Bisschop Joannes. Hierna werden uitgevoerd: Exsultata Justi, van Viadana, Manus tual van Palestrina gevolgd door Puer natus est en Alleluia: Vidimus stellam, beiden van Greg. De Nederlandse liederen die hier na volgden, t.w. Een kindje is gebo ren van Huygens en Herderkens, herderkens, van de Vocht, besloten het eerste gedeelte. Na ox'gelspel werd het programma voortgezet met met enkele buitenl kerstliederen: Dormi non piangere, Aggiè nato, Persche sipovero, Quittez pasteurs en besloot met Heft aan, door O. Koop. Tijdens het Lof dat hierna werd gecelebreerd, werden de gezangen door het zelfde koor uitgevoerd. Ge zongen werden Ave Verum, van Mo zart, Verbum supernum van Perosi Ave Maria van Vittoria en het Tan tum ego van Perosi. Tot slot zong hét koor een Cata laans Kerstlied, dat in het Neder land was vertaald. Dr. Kat heeft men de zijnen een genotvolle en stemmige middag be zorgd aan de talrijke aanwezigen. Deze middag is een overtuigend be wijs geweest van de noodzaak, dat deze Koorschool, die enig is in Ne derland, blijft voortbestaan, hetwelk alleen dan mogelijk is. als er van alle kanten steun wordt geboden. Dit instituut is opgericht in 1951 en telt thans 38 leerlingen, waarvan er 12 intern zijn, die dxis te allen tij de beschikbaar zijn voor de dienst in de Kathedraal en overal daar, waar zij gevraagd worden. Elke jongen, die een goede stem heeft en muzikaal talent bezit is op de school welkom, aldus dr. L. Kat, terwijl een diepe godsdienstzin, te vens een vereiste is. KATWIJK AAN DEN RIJN Toneel. De R.K. Toneelvereni ging,^ Derde Slag" gaf met veel succes weer eens een uitvoering in het Parochiehuis. Voor het voetlicht werd gebracht de vrolijke geschie denis in drie bedrijven „Het Begon in 'n gracht". De rollen waren in goede handen en het applaus na ieder bedrijf bewees ieder bedrijf be wees meer den voldoende, dat het auditorium zich met dit stuk koste lijk had vermaakt. Het was pas de tweede maal dat „De Derde slag" op trad. We zijn er zeker van dat met verlangen op de derde keer en vol gende malen op hun optreden ge wacht wordt. Feest. Het 60 jarig bestaan van dev ..IJsclub Voorwaarts" alhier zal op feestelijke wijze herdacht worden met twee vrolijke avonden in het Parochiehuis en wel op a.s. Woens dag en Donderdag, natuurlijk alleen voor de leden met hun dames. NOORDWIJK M.S.V feestelijke bijeenkomst. Kon gisteren de buitensport geen doorgang vinden voor de dames handbalsters, toch is deze dag goed benut door het houden van een gees telijke en feestelijke sportdag, 's Mor gens te half acht werd door de geest, adv. kap. Hartog een H. Mis opge dragen tot intentie van M.S.V.waar bij de vertegenwoordiging der leden bijzonder groot was. In de middag kwamen de adspi- ranten in een feestelijke bijeenkomst tezamen, waarbij de voorz., de heer Boeters, de hoop uitsprak, dat deze dag de nodige inspiratie zal brengen tot grootmaking van M.S.V.. Des avonds kwamen de senioren en ju nioren bijeen onder leiding van de heer Schreurs, die na opening en kele sportprestaties beloonde met het uitreiken van de behaalde nrijzen. Mej. J. de Ridder, die met 27.78 club» kampoene is geworden, ontving de uitgeloofde wisselbeker; tevens ver kreeg zij een diploma voor het vèr- SDringen 4.15 m. Mei. C. Turnhout diploma hardlopen 100 m, 141 sec, en 200 m. 31.1 sec. M«i. Gré v. d. Holst hoogspringen 1.30 M Van de herenafdelin? behaalde Th. v. d Kluet de wisselbeker met 31.82 p., diploma vèrsprin^en 4.59 m. en soeerwerpen 33.90 m.; C.,v. Deuren 100 m. hardlonen 12.9 sec. en hoog springen 1.45 m. 200. m. 28 sec. De T.eider van de e.fd eym en atbWiek, de heer Gravend aal, was zeer tevre- den over hetgeen de leden in dit eerst jaar hebben gepresteerd wat veel beloofd voor de toekomst. Met een bont aPerlei pn een ieuk° film, werd deze bh'zónder goed geslaagde sportdag besloten. VOORSrHOTF.N VIER JONGENS DOOR IJS GEZAKT. Zondagochtend omstreeks fialf elf is eon viertal jongens van ongeveer 17 jaar door het ijs gezpkt op, een sloot langs de spoorbadn Den Haag Leiden. De politie werd gewaar schuwd via de stationschef in Haar lem, die van treinreizigers dit be richt had gehoord. De jongens ble ken zich zelf te hebben kunnen redden. Toneel voor de blinden. Zondag avond heeft in het R K. Verenigings gebouw dc R. K. Blindenbond St. Odilia een toneelavond aangeboden aan donateurs en verdere belangstel lenden. De zaal was vrijwel geheel gevuld. De G A. van het district Leiden, pater v Swelm O F M. druk te de aanwezigen op net hart, steeds belangstelling te blij/en tonen voor de blinden en ook anderen voor het wérk te interesseren De toneelclub „Die Blauwe Schuyte" uit Leiden vermaakte de aanwezigen met de klucht van H. Frieling ,De klomp en des goudvis", een vx-olijk spel van een boer, die aan een vrouw gehol pen moest worden, hetgeen inderdaad na drie weken gelukte. Tezamen met de verloting in de pauze bezorgde het spel aan allen een gezellige avond.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2