S)e C^kLeSoti/fco/nf De Europese grondwet Melk per pakje Kerkvervolging ook in Oost-Duitsland 1 Bijna 75% van Amerika s begroting voor Defensie Vissersvloot gaat varen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 10 JANUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12785 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. mnd., f 6— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1.50 ZWANENZANG BLOEDIGE BOTSINGEN IN KARACHI Ziuwce aneeuuwal in Maaid JtaCië TRUMAN HEEFT ZIJN zwanen zang gezongen. Zijn laatste bood schap aan het Congres, waarin hij een overzicht geeft van de stand van zaken in en rond de Verenigde Sta ten, is deze week gepubliceerd. Men kan die boodschap beschouwen als zijn politieke testament, zijn reken schap aan de wereld en aan zijn land 'van het door hem gevoerde beleid. Het voornaamste probleem, dat zijn gehele regeerperiode van 8 jaren heeft beheerst, is de afweer van de communistische bedreiging geweest, hetgeen blijkt uit de uitvoerige wijze, waarop Truman zich bezig houdt met het communisme. Welk een grote waarde Truman daarbij toekent aan de ontwikkeling van de atoomenergie, blijkt uit de woorden, welke hij rechtstreeks tot Stalin richt: „Gij zegt, dat gy gelooft in de voorspelling van Lenin, dat een der etappes in de vestiging van 0 de communistische maat schappij gevormd zal worden door oorlog tussen uw wereld en de onze. Doch Lenin was een mens van vóór het atomische tijdperk, die de maatschappij en de geschiedenis nog bezag met „pre-atomische" ogen. En sedertdien is de oorlog van aanschijn en afmeting veranderd. Hij kan geen stadium meer zijn in de ontwikke ling van wat dan ook zonder de on dergang te brengen voor uw regiem en vaderland." Truman wees er op, dat de atoom bommen, waarover Amerika thans beschikt, vele malen gevaarlijker zijn~ dan de paddestoel wolkjes" van Hirosjima en Nagasaki, welke „niet veel zaaks" waren vergeleken bij die van tegenwoordig. En daarom doet Truman een beroep op Stalin om een meer realistische politiek te voeren, d.w.z. een politiek, die reke ning houdt met de werkelijkheid, dat eèn moderne oorlog tot geen over winning leiden kan, doch slechts tot de ondergang van de beide tegen standers. Het enige waar de scheidende pre sident nog bang voor is, is de in vloed van de „koude oorlog". Als wij ons maar niet bang laten ma ken, aldus zegt hij, is er geen vuil tje aan de lucht, integendeel dan zal" Moskou vandaag of morgen tot de conclusie komen, dat het geen zin heeft. Zelfs ziet hij in de toekomst een onvermijdelijke ommekeer. „Als wij voortgaan de verwachtingen der Russen te verijdelen en onze wereld in kracht blijft toenemen, meer verenigd, aantrekkelijker voor de mensen aan weerskanten van het IJzeren Gordijn, zal onvermijdelijk het ogenblik aanbreken van een ver andering in de boezem van de com munistische wereld. Wij weten niet wanneer dit zal zijn, noch of het zal gebeuren als gevolg van een welover wogen beslissing van het Kremlin, van een staatsgreep, een revolutie, afvalligheid van de satellieten of van een onvoorziene samenloop van der gelijke factoren; maar wanneer de communistische leiders begrijpen dat zij niet met oorlog kunnen winnen, en wanneer wij, hun pogingen om door ondermijning de baas te worden schipbreuk doen lijden, is 't niet over dreven te verwachten, dat wij hun wereld van aanschijn zullen zien ver anderen, hun plannen realistischer zullen zien worden en minder onver zoenlijk en de door hen begonnen koude oorlog zullen zien opgeven." ALS ééN VAN DE voorwaarden om tot zulk een meer realistische politiek te geraken noemt Truman: het in eenheid en kracht toenemen van de Westerse wereld. Dat is in derdaad waar, maar wij geloven dat dit juist het meest critieke punt is in de hele opzet. Wanneer wij de gang van zaken in het afgelopen jaar'betrekkelijk en wij zien, hoe er is omgesprongen met het plan van het Europese leger, dan moeten wij constateren, dat alle aan vallen van de Russen op dit plan niet half zoveel hebben uitgericht als de onenigheid onder de Westerlingen zelf. Wanneer straks het plan in dig gelen ligt wat zeer waarschijnlijk is, al weten wij nog niet precies v/at de bedoelingen van de nieuwe Franse premier Mayer zijn ten op zichte van dit plan wanneer het plan straks in duigen ligt, zal dat op de eerste plaats het gevolg zijn van de houding der Fransen zelf, van wier eigen minister Schuman nota bene de gedachte is uitgegaan. Men kan in Straatsburg nog zulke mooie plannen maken en een Grond wet voor Europa opstellen, die klinkt als een klok wanneer de nationale regeringen weigeren een stukje van hun souvereiniteit prijs te geven, wanneer zij allen baas in eigen huis willen blijven, komt er van de hoog nodige eenheid niets terecht. De Nederlandse delegatie te Straats burg heeft zo juist een voorstel er door gekregen om in de Grondwet voor Europa wat meer economische bevoegdheid toe te kennen aan het Europese gezagsorgaan. Het grootste gedeelte der Neder landse afgevaardigden had tijdens het algemene debat met kracht ge- oleit voor bevoegdheden vin het po litieke gezagsorgaan om de eerste stappen te doen naar de vorming van een eenheidsmarkt in Europa. De Franse socialisten verzetten zich echter bij monde van hun leider Mol- let tegen het Nederlandse voorstel. Wanneer men van de landen zou eisen, afstand van de economische souvereinite-t te doen, zou dat vol gens Mollet een totstandkoming van een politieke autoriteit en daarmee Studentenrel breidde zich snel uit Doden en honderden gewonden In de oude winkelwijk van Karachi zijn de straten bedekt met stenen, scherven van ruiten en flessen, en omgeworpen verkeersborden. De laatste drie dagen hebben er relletjes plaatsgevonden tussen de politie en een deel der bevolking, waarbij reeds vijftien doden en een honderdtal gewonden vielen, onder wie naar schatting vijftig man van politie en de te hulp ge roepen legertroepen. Er werden ruim tweehonderd arrestaties verricht. WAPENWINKEL BESTORMD. Militaire pantserwagens, vracht auto s en jeeps met gewapende man schappen patrouilleren door het cen trum van de stad. Voor de woningen der ministers en het paleis van de gouverneur-generaal zijn wachtpos ten opgesteld. Ook zijn extra-wach ten bij de buitenlandse ambassades geplaatst. De ongeregeldheden zijn begonnen met demonstraties van de studenten, die in optocht door Karachi trokken, lagere collegegelden en andere ver beteringen van hun positie eisend. Weldra voegden zich andere elemen ten der bevolking in hun rijen, zo dat een brede golf van onrust dooi de stad sloeg. De autoriteiten vaardigden een uitgaansverbod uit voor de tijd tus sen 5 uur in de middag en 7 uur 's morgens, waar niet iedereen zich aan blijkt te houden. Toen de duisternis viel, waren er nog verspreide groepen onrustzaaiers op de been en zag men tegen de avonduren de vlammen afsteken van een paar brandende winkels en van vaten sterke drank, die eveneens in brand waren gestoken. Aanvankelijk verzette de massa zich met stokken en straatstenen te gen de politie, die zelf uitsluitend met de knuppel chargeerde, waarbij ze zich echter in de rug lieten dek ken door troepen, die de blanke ba jonet getrokken hadden. Maar gisteren bestormden de op roerige elementen een paar wapen winkels, waar zij een 300-tal pisto len en geweren wisten buit te maken. Dientengevolge werd een vuurge vecht mogelijk tussen de politie en de rumoerge menigte, waarbij 3 do den en 21 gewonden vielen. In een twaalftal straten van de oude winkelwijk knalden de scho ten. De autoriteiten lieten verster kingen aanrukk :n, zodat men de toe stand betrekkelijk meester bleef. In de middaguren werd het rustig in Karachi, maar daarna laaide op klaard had: „Wij hebben de situatie weer volledig onder controle", opende kleine warenhuizen en thee-huizen weer hun deuren. Men hield echter rekening met de mogelijkheid, dat de onrust de andere dag opnieuw zou opleven. De grondwetsvergadering van Straatsburg heeft zich Vrijdag uit gesproken voor de samenstelling van een Europese Kamer door directe verkiezingen en met een vertegen woordiging der landen naar gelang van het bevolkingstal. Een poging van Nederlandse zijde om de recht streekse Europese verkiezingen uit te stellen tot de Europese idee in de volken rijper zou zijn geworden, mislukte. Ook een Belgisch-Neder lands initiatief om te trachten een gelijke vertegenwoordiging van alle landen in een Europese Senaat te verkrijgen, werd door de meerder heid der vergadering afgestemd. Daarentegen heeft de Nederlandse delegatie het succes geboekt, dat de werkcommissie werd opgedragen haar onvoldoende geachte voorstel len voor de economische taak voor een Europees gezag te herzien. De vergadering heeft daarmee een belangrijke wijziging bereikt van de richtlijnen, die haar commissie voor de Europese Grondwet had opgesteld. De commissie had geadviseerd alle landen in de Europese Kamer een vastgesteld aantal zetels te garan deren. Heden, Zaterdag, zal de vergade ring, zich uitspreken over een reso lutie, die het Saarland in de voor gestelde Europese politieke gemeen schap wil doen opnemen. De reso lutie werd Vrijdag onverwachts in gediend door de Saarlandse afgevaar digden, dié zijn opgenomen in de Franse delegatie. Van te voren was niet, zoals ge bruikelijk, de tekst van de resolutie aan alle afgevaardigden verstrekt. van de Defensiegemeenschap nog moeilijker maken. Zo zou ook hier weer het betere de vijand van het goede blijken te zijn. De meerderheid was het evemyel met de Nederlanders eens en daarom zal de kwestie nader bezien worden. Wat een en ander in de praktijk zal uithalen, zullen we maar gelaten af wachten. Drie Franse uitvinders hebben te Parijs bekend gemaakt, een methode te hébben uitgevonden, die een revo lutie zal veroorzaken in de melkver- pakking. De Francee chemici, Vir- moux, De Langchamps en Pochard, hebben een methode gevonden om melk zodanig te bevriezen, dat zij als boter verpakt en bewaard kan wor den. Het systeem komt hierop neer. dat de melk eerst wordt afgekoeld tot 5 graden onder nul, daarna wordt zij in een dunne laag uitgegoten over een lange cylinder die ronddraait en van binnenuit gekoeld wordt. Met 'n mes wordt de snel-bevroren melk als een soort sneeuwpoeder van de cy linder verwijderd, daarna geperst in vormen en verpakt in gewoon boter papier. Door het. snelle beviezings- proces worden alle kwaliteiten van de melk bewaard. De hele installatie kost minder dan een installatie om melk te bottelen. Het trio is aan deze uitvinding gaan werken, nadat in 1947 een wet was verschillende punten opnieuw een be-1 aangenomen waarbij de verkoop van gin van onrust op, die pas enkele losse melk met ingang van 1 Janu- uren na het ingaan van de „avond- ari 1953 verboden werd in de Franse klok" bedwongen werd. steden met meer dan 20.000 inwoners De politie kreeg bevel onmiddel- Nu deze datum reeds is verstreken, lijk met scherp op brandstichters en v-erdt de melk toch los verkocht, om plunderaars te schieten, In de loop van de dag verplaatste de onrust zich ook even naar de wijk waar de buitenlandse ondernemingen gevestigd zijn; een Brits pakhuis moest het ontgelden. In de avonduren, nadat de hoofd commissaris van politie Naqvi ver dat de hoge kosten voor melk in fles sen een hezwaar wordt geacht voor het van kracht worden van de wet.. Paraffine-cartonnen, die in Ame rika gebruikt worden en verschei dene plastic-verpakkingen werden ongeschikt geacht omdat de poductie- en materiaalkosten te hoog zijn. Het voorspel is er al In Oost-Duitsland zijn aan het be gin van deze week een predikant en een Rooms-katholieke geestelijke ge arresteerd, beschuldigd van het slaan van schoolkinderen. Voorts heeft de Oostduitse regering de vergunning van het enige maandblad van de Evangelische jeugdbeweging, „Die Staffette", dat een oplaag had van 10.000 exemplaren ingetrokken. Hessen verbiedt jeugdorganisatie De socialistische regering van de Westduitse staat Hessen heeft de rechtse jeugdorganisatie „BDJ" (Bund Deutscher Jugend) verboden, daar hij verstoring van de openbare orde en grondwetsschennis nastreef de. Het te Frankfort gevestigde fe derale kwartier van de „BDJ" is on middellijk door de politie bezet. De „BDJ" heeft haar hoofdkwartier on verwijld verlegd naar Mainz, even over de grens. Het verbod van de „BDJ" is ge grond op hetgeen indertijd over de ze organisatie, die zich toelegde op het vormen van een verzetsorganisa tie welke het rode leger, indien dit Westduitsland zou bezetten, afbreuk zou doen, bekend is geworden. De politie heeft het gehele meu bilair en alle documenten, die zij in het hoofdkwartier te Frankfort aan trof, in vrachtauto's weggebracht. Westberlijnise kerkfunctionarissen zien in de gebeurtenissen een voor spel tot een nieuwe poging om de kerken te plitsen en in Oost-Duits land een staatskerk in de geest van die der Oosteuropese volksdemocratie te stichten. Een poging in deze rich ting, die twee jaar geleden werd on dernomen, faalde. Slechts een hand vol communistisch-gezinde predi kanten wist toen wat aanhang te verwerven. Onder voorzitterschap van bisschop Dibelius hebben evangelische kerk leiders een resolutie opgesteld, waar in zij hun „grote ontzetting" uitspre ken over de jongste maatregelen. Het orgaan van de Oostduitse F. D.J. (Vrije Duitse Jeugdbeweging) heeft Protestantse en Rooms Katho lieke geestelijken beschuldigd van- ondermijning op Amerikaans be vel van de opvoeding der jeugd". De jonge kerk is in Oostduitsland georganiseerd onder dt naam „Junge Gemeinde" en heeft in de afgelopen maanden herhaaldelijk bloot gestaan aan felle communistische critiek.' De communistische leiders hebben reeds vele malen aangedrongen op ontbin ding van de protestantse jeugdbewe ging, maar zij moeten zelf toegeven, dat in sommige steden meer dan 60 pCt. van de jeugd er deel van uit maakt. Generaal Charles de Gaulle is ge opereerd wegens een ontsteking aan het oog. De generaal verblijft nog in het ziekenhuis. Hij zal tamelijk lang rust moeten houden. ffiaafauewaC ap frawenCeen&anfc te Ottcwïcum Gisteravond is door twee mannen een roofoverval gepleegd op de Coöperatieve Boerenleenbank te Blaricum. Sen van hen bedreigde de kassier, de heer H. A. Bek met een revolver, zodat deze geen gelegenheid kreeg de alarminstallatie in werking te stellen, en de ander drong door een loket bet kantoor binnen. Zij namen 17.000 aan bankpapier meer. De kassier voor het loket, waardoor één van de mannen kroop, (foto links). Het gebouw waarfin de Boerenleenbank, waar de overval plaats vond, is gevestigd, (rechts). jdSÊÊÊÊÊÊÊLm In Noord-Italië woedden zware sneeuwstormen, die ernstige stagnatie in bet verkeer veroorzaakten. Een geheel ingesneeuwde auto in de plaats Bar- donecchia, wordt van haar witte vacht ontdaan, (links). Sneeuwruimers can het werk op het emplacement van het station te Bardonecchia. Trumans laatste begroting President Truman heeft het Ame rikaanse congres zijn laatste begro ting voorgelegd, bestemd voor het fiscale jaar, dat op 1 Juli a.s. begint. Zij beloopt een bedrag van 78.6 mil liard dollar, waarvan Truman 7.6 milliard besteed wil zien aan mili taire en economische hulp voor de bondgenoten der V. S. Zowel het totaalbedrag dat 4 milliard meer is dan de geschatte uitgaven van het lopende jaar '52-53 en bijna tweemaal zoveel als de uit gaven in 1950 het laatste jaar vóór „Korea" als de voorgestelde hulp verlening 1.1 milliard meer dan in het lopende fiscale ja^r is door re publikeinse Congresleden al „fantas tisch genoemd. En onder republikei nen èn democraten leeft de verwach ting. dat met nam-e het bedrag der hulpverlening wel drastisch besnoeid zal worden. Algemeen wordt dan ook aangeno men, dat generaal Eisen hower. wan neer hij op 20 Jan. het bewind over neemt, een begroting met een veel lager totaalbedrag zal indienen, waar toe hij trouwens alle vrijheid heeft, zoals Truman ook in zijn begeleiden de boodsdhap opmerkte. Dit zijn enkele opmerkelijke pun ten uit Truman's begroting. Voor de nationale defensie wil hij niet minder dan 73 c/o van het totaal van 87.6 milliard dollar besteden. Voor de verdere ontwikkeling van de atoomenergie acht hij 2.7 milliard nodig En hij verbond daaraan de waarschuwing dat Amerika niet al tevreden moet zijn met de behaalde vorderingen, omdat achter het „ijze ren gordijn" ook niet stilgezeten wordt. Zuid Koreaanse veerboot sloeg om De politie van Poesan (Zuid-Ko- rea) heeft meegedeeld, dat Vrijdag avond 223 personen verdronken zijn, toen de veerboot tussen Poesan en Yosoe zes mijl buiten Poesan om sloeg en zonk. Slechts zeven person-en konden worden gered, onder wie de kapitein, die is gearresteerd op be schuldiging, dat hij teveel mensen op de boot had toegelaten. Communisten tegen kinderdoop De Hongaarse communisten hebben een felle actie tegen het dopen van kinderen ontketend als een uiterste poging om het Christendom in de wortel aan te tasten. Door te voorko men, dat pasgéboren baby's in de kerk worden opgenomen, willen zij de nieuwe generatie vrijwaren voor godsdienstige invloeden. De anti- doopcampagne draait reeds op volle toeren in twee kolendistricten, Pacs (Zuid Hongarije) en Ozd (Noord Hon garije), maar ook in andere delen van het land is zij in voorbereiding. On der toezicht van de plaatselijke secre taris der Communistische Partij wordt aan aanstaande moeders een verklaring voorgelegd, welke zij moe ten tekenen. Hierin beloven zijn dan, haar baby na de geboorte niet te la ten dopen. Bij deze campagne laten de com munisten het mes zoals in de communistische partij gebruikelijk is aan twee kanten snijden. Als de mijnwerkersvrouwen nl. tekenen, worden zij beloond; geven zij hun be lofte niet, dan dreigt men hen met vervolging. De beloning houdt in, dat hen van staatswege een volledige baby-uitzet en een kinderwagen wordt geschonken. Bóven dien wor den de vrouwen, die daarin toestem ming hebben gegeven, over de plaat selijke radio en in de dagbladen met name genoemd en betiteld als „goede kameraden". Indien de moeders wei geren, beschouwt men hen als vijan den van het communisme en van het socialistisch program. Is hun echtge noot eventueel in de regeringsdienst, dan ontslaat men hem op staande voet en bestaat er bovendien grote kans, dat hij naar een concentratie kamp wordt gedeporteerd. Salomon gevraagd De ambtenaren van het belas tingkantoor te Washington, zit ten met de handen in het haar. Niemand wil de verantwoorde lijkheid op zich nemen om te be slissen over de geboortedatum van een telg van de familie Bates. Richard Bates en echtgenote werden op Oudejaarsavond 1952 verblijd met de geboorte van een zoon. De dokter gaf als geboorte datum op: klokslag 12 uur, Oude jaarsavond 1952, te rekenen als de eerste Januari 1953. Had hij het maar nooit gedaan. Het toe val wilde, dat een aantal Was- hingtonse zakenlieden giften hadden beloofd voor de ouders van de eerste zuigeling, die in 1953 het levenslicht zou aan schouwen: de familie Bates kan hiervoor niet in aanmerking ko men, zolang in de geboorteaan gifte van 1952 wordt gerept. Aan de andere kant heeft Bates recht op kinderaftrek over het afgelopen jaar, als beslist wordt, dat zijn stamhouder nog in 1952 is geboren. Verminde ring van zijn inkomstenbelas ting met 600 dollar is een niet te versmaden troostprijs. Het wachten is nu maar op iemand, die de knoop doorhakt. KLM-kas te New York geplunderd Twee rovers hebben 12 mensen in het kantoor van de KLM op Fifth Avenue gisteren de stuipen op het lijf gejaagd en zijn er met verschei dene duizenden dollars uit de kas vandoor gegaan; in het drukke ver keer waren zij spoedig verdwenen. Een van de rovers hield acht leden van het personeel en vier klanten met een pistool in bedwang en deed een greep in de kas, terwijl de ander op de uitkijk stond bij de ingang. Monstering begonnen De waterschout te Katwijk is gis termiddag begonnen met het aan monsteren van de bemanningen voor de Katwijkse trawlloggers. De aan monstering duurt heden nog voort. Op de ongeveer 30 Katwijkse trawl loggers, die ter sleepnetvisserij gaan, zullen ruim 200 vissers moeten wor den geplaatst. Verwacht wordt, dat de Katwijkse loggers begin volgen de week van IJmuiden uit zullen vertrekken naar de visgronden. Ook in Scheveningen begon de waterschout gistermiddag met de aanmonstering. Jiavteitje Een feit is een feit en geen waar heid; duizend feiten zijn nog niet één waarheid.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1