HONDERPEN KOOPJES IN OE EfALAGES PUIZENPEN KOOPJES OP PEAFPELINSEN r HET GEHEIM van de Mau Mau AKKERTJES# Het vliegtuig is 50 jaar oud VRIJDAG 9 JANUARI 1953 DE LE1DSE COURANT TWEf OE BLAD PAGINA 3 De uitspraak van de Engelse mi nister van koloniën:, Lyttelton, na zijn bezoek aan Kenya, dat de terreur van de Mau Mau een terugkeer is tot het barbarisme, die door zekere ontwik kelde Kikuyu-leiders opzettelijk aan gewakkerd en uitgebuit wordt en dat economische factoren niet hieraan ten grondslag liggen, heeft nogal veel stof doen opwaaien. Zeer zeker heeft Kenya met economische moeilijkhe den te kampen armoede, lage lo nen gebrek aan grond. Maar er zijn weinig gebieden in Afrika en Azië waar men niet voor dezelfde moeilijk heden staat. In Kenya heeft men een zondebok: de blanke kolonisten. Deze zijn in feite degenen, die het mogelijk ge maakt hebben, dat de sociale diensten de laatste jaren zo enorm uitgebreid konden worden, maar zij bezitten grond, die door goede bewerking veel vruchtbaarder is dan die van de in heemsen en de Kikuyu wensen deze grond nu voor zichzelf. VELE MENSEN schijnen de me ning toegedaan te zijn, dat de voor naamste oorzaak van het terrorisme een diepgewortelde wrok is tegen de armoede en onderdrukking, op pri mitieve wijze geuit door en onont wikkelde bevolking, die zich achter uit gezet voelt Bovendien wordt dit standpunt ijverig gepropageerd door de Afri kaanse leiders, wie heel begrijpelijk dit blijk van barbarisme in hun- mid den wensen te vergoelijken en nu meteen een prachtige kans hebben om de behoefte aan meer grond on der de aandacht te brengen. Het is waar, dat er moeilijkheden zijn op economisch gebied en dat deze toenemen van het terrorisme aanwakkeren, maar minister Lyttel ton heeft gelijk, wanneer hij deze moeilykheden niet als de hoofdoorza ken ziet. Het is zeer ingewikkeld om de oorzaken te noemen, maar volgens mij zijn er drie gronden aan te wij zen. In 50 jaar. DE EERSTE IS, dat de verandering door de bemoeiingen van de blan ken teweeggebracht, te plotseling gekon-en voor de Eiokuyu, die tot één van de meest wispelturige stammen van Afrika behoren. Wanneer men de mensen wijst op het feit, dat de Afrikaanse stammen vijftig jaar geleden nog in een we reld leefden, die volkomen beheerst werd door tovernarij en een geloof in de constante aanwezigheid van geesten, die met uitgebreid ritueel, waaraan vaak offers te pas kwamen (in het westen van mensen, maar in het oosten meestal van runderen) gunstig gestemd moesten worden, dan zijn zij tegenwoordig veelal geneigd hiermede de spot te drijven. Er nog veel meer, wanneer men beweert, dat er wel meer dan vijftig jaar nodig zullen zijn om de opvattingen, het bijgeloof, de gebruiken en de psycho logie van millioenen mensen, waar van zelfs heden nog ontzaglijke aan tallen zonder enige ontwikkeling zijn en nooit in aanraking met Europea nen en hun manier van leven zijn ge weest, geheel te veranderen. Deze plotselinge omwenteling misschien wel de meest plotselinge die de wereld ooit meegemaakt heeft in de geest en de gewoonten van deze Afrikaanse wilden moet wel spanningen veroorzaken, die voor ons niet te begrijpen zijn, en, zoals in dit geval, leiden tot een heimwee naar vroeger, toen men zekerheden had en discipline, in tegenstelling met een heden, dat voor hen geen vastgestelde normen en richtlijnen schijnt te heb ben. Terloops zij opgemerkt, dat de Ki kuyu niet de enige zijn, die op deze manier gereageerd hebben. In 1947 en 1948 leidde een herleving van de „Luipaard Gemeenschap" onder de Ibibio in Nigeria tot honderden moor den, terwijl delen van» geschonden lijken gebruikt werden om te offeren een bijgeloof, dat nog steeds wijd en zijd verbreid is hoewel de Ibi bio veel ontwikkelde politici, advo caten en doktoren hebben voortge bracht en men daar al reeds honder den jaren contact heeft met de wes terse wereld. Terecht wijzen de Afrikaners zelf er op, dat het honderden, zo niet dui zenden jaren» heeft geduurd, voordat in West-Europa het geloof aan hek sen uitgeroeid was. Men moet er zich dan ook niet over verwonderen dat zich zulke uitbarstingen voordoen, maar dat het maar zo weinig ge beurt. Naar democratie. EEN TWEEDE oorzaak is, dat er zich op het ogenblik in Afrika een omwentering aan het voltrekken is in de volle en gebruikelijke zin van het woord: een oude levensorde wordt door een nieuwe omvergeworpen. Eeuwenlang is het opperhoofdschap, een heilig ambt, de kern van het stamleven geweest en tot. voor kort was het Britse bestuur hier vierkant vóór. Gedurende de laatste jaren is dit gezag echter plotseling aan de op perhoofden onttrokken en zijn deze onder een nieuw systeem van op de mocratische wijze gekozen bestuurs raden komen te staan, die voor 't grootste deel samengesteld zijr, uit jongere mannen met een zekere ont wikkeling, maar met weinig eerbied voor de tradities van de stammen. In Kenya was de functie van op perhoofd niet erfelijk en onder de Kikuyu zijn het alleen regeringsper sonen. Het zijn de opperhoofden en hun aanhangers, die het gezag ver tegenwoordigen, die de voornaamste slachtoffers van de Mau Mau zijn. De leden van de Mau Mau beheren meest tot een jongere losgeslagen ge neratie, die zich willen wreken op de oudere stammen, die hebben ge poogd iets van de oude star.»discipli ne te bewaren. Verkeerd onderwijs. TENSLOTTE is er de allerbel'ing- rijkste factor het streven naar macht en belustheid daarop van een kleine groep knappe, gewetenioze en „ontwikkelde" mensen, die zich in invloedrijke posities hebben gewerkt, speciaal in de Unie var. Kenya en in de pas kort geleden ontsta^* vakver. doordrenkt zijn van rassenhaat en de geest van een star nationalisme, op vreemde wijze doorspekt met stukjes en brokjes van de oude primitieve tradities, verheerlijkt tot een onecht soort Kikuyu. „cultuur". Men neemt nu aan, dat sommige van deze „onafhankelijke" leerkrach. ten actief werkzaam zijn geweest als eed-afnemers van de Mau Mau en het lijdt geen twijfel, dat Kenyatta en zijn kameraden door hen diepe in vloed hebben gehad op een hele ge neratie van de Kikuyu. Voor deze mensen is hij een held en een al machtige godheid. Wat nu? HONDERDEN KIKUYU zijn nu gearresteerd, het grootste gedeelte alleen om ondervraagd en spoedig weer vrijgelaten te worden, maar de kern zal vastgehouden» moeten wor den tot de vrede weer hersteld is. Men zal deze mannen niet eerder kunnen vrijlaten, want dan zouden meteen de moeilijkheden weer begin nen. Het doel, dat deze mensen voor ogen hebben, is n.l. niet een demo cratisch, vrijheidlievend Afrika met gelijke rechten voor allen, wat som mige mensen schijnbaar denken dat door het tovermiddel „ontwikkeling" direct maar te bereiken is, maar al leen maar het verkrijgen van macht voor zichzelf. Zoals u ziet, zijn dit niet in de eerste plaats economische kwesties. De loonstandaard en de prijs van de mais zijn levenskwesties, dat zal niemand ontkennen en het is de taak van de regering om te trachten hier in verbetering te brengen, doch zij rei ken niet tot in de diepste verborgen hoekeni van de ziel. De Mau Mau is een uiting van een slechte sociale regeling, waarmede af gerekend moet worden, doch men moet zich daarvoor in de eerste plaats op het terrein van de psychologie be geven. I hangerig, koorts! I Druk de infectie grondig de kop in Neem één of twee"AKKERTJES\kruiponderdewol/<=x en in korte tijd bentUweeropgeknapL^/*Aj|] hel pen direct/ Jhy emgmgen. de Kikuyu contact onderhouden 2n j hebben met de grote mass?, van wel een zeer effectief contact door de z.g. „onafhankelijke scholen"-. De eerste van deze scholen werden fedurende de oorlog opgericht, ge- eeltelijk als een oprechte uiting van ongeduld met de laksheid van het gouvernement om nieuwe scholen te openen. De reden, waarom het gou vernement niet meer scholen stichtte, was, dat men er geen onderwijzend personeel voor kon vinden. Toen dus de onafhankelijke scholen opgericht werden, moest men tevreden» sijn met de leerkrachten, die men kon krij gen», de meesten hiervan waren óf ongediplomeerd ón met waren mis lukte leerlingen van de zendelmgs- scholen. De man achter de schermen IN 1946 keerde Jomo Kenyarta na een vijftienjarig verblijf in Engeland naar Kenya terug. Hij was in Enge land enige tijd vertegenwoordiger van de Kikuyu Centrale Organisatie, een lichaam, dat door de regering van Kenya wegens opruiing verban nen is en hij sloot zich nauwer aan by verschillende Sowj et-Russische georiënteerde troepen en bewegingen in Engeland. Hij studeerde on'hropo- logie, schreef boeken, hielde lezingen en raakt o.a. in Londen diep verwik keld in de Afrikaanse politiek, die, verbitterd door de rassentegenstel lingen, zich heftig tegen de blanken keert. Weer is Kenya terug, stichtte te Kenyatta een kweekschool voor on derwijzers om aan de leerkrachten te komen voor zijn „onafhankelijke scholen»". Gedurende de afgelopen vijfjaar levert deze kweekschool een stroom van jonge mensen af, die diep (Advertentie) fooi de HAAGSE POLnTERECÏITER. De Leidse koopman A. D., die er van verdacht werd in Woubrugge een bruin dekzeil te hebben gesto len, is door de Haagse Politierech ter vrijgesproken. Branie. Een 19 jarige scheeps bouwer H. uit Alphen a. d. Rijn ver scheen voor de Haagse Politierech ter omdat hij op 5 Juli 1952 in Nieuwkoop iemand mishandeld had. Er was een sportfeest in Nieuw koop en verd. bezocht dit met zes Alphenaren. Volgens de rechter had men daar de flinke jongen uitgehan gen. Zij namen meisjes shawls af en volgens het slachtoffer, die als ge tuige was verschenen, dronken ze bier uit andermans glazen. Het 20- jarige slachtoffer kreeg op een ge geven moment een klap. Ter zitting diende getuige een civiele vordering in van 7.60. De officier van justitie noemde het een ergerlijk bruut dronkenmansge- doe en hij eiste voor dit onbehoor lijk gedrag 25.en toewijzing van de vordering. Het werd 20.en toewijzing. Drinken en dobbelen. Een 22- jarige bankwerker uit Alphen a. d. Rijn en een 19-jarige fabrieksarbei der, hadden de avohd van 15 Augus tus j.l. drinkend en dobbelend in een café doorgebracht. Zij verlieten het café met een schuld van 40.In de Julianalaan 35 zagen zij op een winkel, dat de zaak een paar dagen gesloten was. Ze zagen geen licht en besloten eens te kijken of er in het huis iets van hun gading was. Ze klommen over een schutting, kwa men binnen en maakten zilvergeld, een vulpen en enkele andere dingen buit. Het geld werd verdeeld elk kreeg 110.en hiermede wer den de schulden betaald. Van de rest leidde men een vrolijk leventje. De J. was vroeger al eens door de kinderrechter beboet De officier van justitie wilde rekening houden met het goede milieu, waaruit de jongens stammen en de goede reclasserings- mogelijkheden. Tegen elk der ver dachten eiste hij een jaar gevange nisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk, met een proeftijd Er it sindsdien wel iets veranderd Het vliegtuig is precies een halve eeuw oud. Men kan het zich nauwe- 'ijks voorstellen, dat het staketsel van ijzerdraad en hout, dat in 1902 enkele wankele meters door de lucht ging, zich heeft kunnen ontwikkelen tot snelheidsmonsters, welke thans reeds op tempo van tweemaal de ge luidssnelheid kunnen instellen. Evenmin zullen de gebroeders Wright hebben kunnen dromen, dat de gedaante van hun vermaarde Kit ty Hawk in tweemaal vijfentwintig jaar zou veranderen in een pijl, zo als de Engelse en Amerikaanse delta vliegtuigen, zo genoemd naar hun driehoekige vorm (in het Griekse al fabet had de letter D, delta genaamd, de vorm van een driehoek)," welke wellicht de uiteindelijke vorm van het vlietuig zal bepalen. Helemaal zeker hiervan is men nog niet, want ook de sterk teruggebogen vleugels, die nog meer de zuivere pijlvorm be naderen, zijn in trek. Wanneer wij de nieuwste Amerikaanse jachtvlieg tuigen bekijken, die alle in snelheid „goed zijn" voor minstens 1050 kilo meter per uur, dan treffen wij de Con vair XF 92A aan als een vrijwel gelijkzijdige driehoek, met scherpe hoeken, terwijl daarentegen niet al leen de reeds klassiek geworden Sa bre-jager van North American de .swept badk" vGeugels heeft, sterk teruggebogen dus, doch ook de mari nejager „Cutlass" (gebouwd door Chance Vougbt) alsmede het ge vechtsvliegtuig (welke het midden houdt tussen een jager en een bom- menwerper) „Thunderstreak" van Republic deze vorm aannemen. De concurrentie tussen deze beide I gedaanten is nog lang niet in een be- slissend stadium gekomen. De moder- ne aërodynamica is een wetenschap op zichzelf geworden en alleen in I Amerika steeds wordeh tientallen millioenen dollars per jaar besteed aan het zoeken naar de beste vormen voor het vliegtuig van de toekomst. Duitsland is wel het eerste vlieg tuig producerende land geweest, dat de d'riehoeksvorm heeft ingevoerd, doch het waren de Engelse, die deze voor het eerst toepasten op de ultra- sonorische snelheden. Met enkele dramatisch catostrofale gevolgen, in den beginne, omdat de Britten in het experimentele stadium enkele van hun beste mensen (zoals De Havil- land) verloren bii de proefvluchten. Amerika wikkelt zijn Convair ja ger fortuinlijker af, het vliegtuig heeft nog de naam XF 92A en de letter X in een dergelijke formule geeft altijd aan, dat het toestel zich nog in experimentele toestand be vindt, doch de X zal snel verdwijnen en plaats maken voor een seriegetal, dat aangeeft, dat men tot de grote productie is overgegeaan. De nieuwe letter en ciifercombina- tal voor deze uiterst snelle jager zal worden de F 102. Deze snelle revue van het Ameri kaanse materiaal ter vergelijking met het allereerste vliegtuig in de geschiedenis van de mensheid, de Kit ty Hawk, waarmee het productief m'aken van een der merkwaardigste uitvindingen in deze wereld begon nen werd. van drie jaar, onder toezichtstelling van de R.K. reclassering, de ver plichting de schade te vergoeden binnen twee jaar en het gebod zich gedurende de proeftijd te onthouden van bezoek van café's en andere door de toezichthouder te bepalen inriahtingen. Uitspraak 22 JanparL HAAGSE ECOX. RECHTER. Mooi genoog. - De kapitein kwam de cantine binnnen en vroeg of een van de manschappen wellicht klach ten had over het eten. Een van de soldaten sprong op en zei: „Kapitein ik ..eb een peukje si garet in mijn zuurkool gevonden." „Lieve hemel, man", antwoordde de kapitein, „ha- je soms gedacht, dat er een heel pakje in zou zit ten?" Twee jaar geëist tegen „bruidegom" „Laaghartig en geraffineerd" noemde de officier van justitie bij de Amsterdamse Rechtbank mr. W. J. B. Aberson de 49-jarige schipper G. P. van E., die gistermorgen terecht heeft gestaan, omdat hij een in Ne derland wonende Duitse, juffrouw F., voor de somma van ƒ300,zou hebben opgelicht. Van E. was door een huwelijks advertentie, die de Duitse vrouw in de krant had laten zetten, met haar in contact «gekomen. Hij stelde haar voor met haar te trouwen. De vrouw, die juist werkeloos gewor den was, bezat aan spaargeld onge veer ƒ4000,Van E. stelde voor, dat zij steun zou gaan aanvragen bij Sociale Zaken. „Maar", zo zei hij „dan mag je niet zeggen, dat je nog een kapitaaltje hebt". Toen de vrouw eenmaal steun ont ving, kwam hij met verhalen, dat zij gearresteerd en het land uitge zet zou worden; en op deze manier kreeg hij verschillende malen be langrijke bedragen van haar, naar hjj zei, om advocaten te betalen en om ambtenaren van sociale zaken om te kopen. Verdachte: „Ik heb dat geld niet geleend, ik h^b het gekregen". President: „Op de kwitanties, die u hebt getekend, staat anders dui delijk: geleend." „Deze man", zei de officier van justitie, „heeft een slachtoffer met wel zeer weinig weerstand gekregen. Lange tijd is zij zijn doelloos werk tuig geweest. Hij heeft haar in een dwangpositie gemanoeuvreerd. Hij is reeds acht maal veroordeeld. Ik eis tegen hem een g .vangenisstraf voor de tijd van twee jaar". Zijn vrouws kleren in brand gestoken VROUW ZELF WAS UIT De officier van justitie bij de Am sterdamse Rechtbank heeft gister morgen ly, jaar gevangenisstraf ge ëist tegen de 54-jarige suikerbakker \V. C. K. uit Amsterdam, die beschul digd was van brandstichting. Verdachte gaf alles toe: In de nacht van 8 op 9 November van het vorig jaar had hij de gehele nacht gezocht naar zijn vrouw, die van hem weggelopen was. Tenslotte hoorde hij van een barjuffrouw, dat zij een kamer had gehuurd in de Potgieterstraat. Hij ging er heen. maar trof haar niet thuis. Vervol gens stak hij met zijn aansteker de kleren van zijn vrouw die daar noj lagen, in brand. Het vuurtje wer< spoedig ontdekt en geblust. De totale schade was f 300. „Er staat vijftien jaar op brand stichting" zei de officier van justi tie „maar er zijn bij deze verdachte nogal veel verzachtende omstandig heden. Reparatiepost in de nabijheid. t&r Kleur geef-groen JCoxte GOLF BINNENLAND. Vier Volendammors zijn gisteren op de schaats naar Marken gekomen. In verband met de regen zullen zij vandaag wel weer gebruik hebben gemaakt van de veerdienst, waar voor een vaargeul wordt opengehou den. Bescherming Bevolking staat in het brandpunt der belangstelling. Voor Brabant en Limburg wordt op 17 Jan. het startsein gegeven in Den Bosch en Roermond. De respectieve lijke commissarissen van de koningin en minister Beel zullen het woord voeren. Een rangeerder van de N.S. is gisteren» op het gemeentelijk handels terrein aan de Stieltjesstraat te Rot terdam bekneld geraakt tussen een rangerende locomotief en een muur tje. Het slachtoffer, de 37-jarige B. H. Korts, was vrijwel op slag dood. Het ongeluk ontstond door slecht zicht vanwege de dikke mist. In Steenbergen is gisteren de Coöp. Vlasfabriek „Dinteloord" in gebruik genomen. Deze fabriek is de eerste in Nederland, die het vlas zelf gaat spinnen. Dat men van» de spin nerij grote verwachtingen koestert, moge blijken uit het feit, dat er grote gebouwen zijn opgetrokken. Op de Overtoom te Amsterdam is gisteren een dodelijk ongeval ge beurd. Een 73-jarige man, die in de tram wilde stappen, werd door het dringende publiek voor een juist startende wagen geduwd. De bejaar de liep zware verwondingen op, waaraan hij 's avonds overleed. Friesland heeft het eerste ijs- slachtoffer. In IJlst begaf een knaap je zich op gevaarlijk ijs. De achtjari ge zakte erdoor en verdronk. „In nieuwe banen" heet de film .welke een beeld geeft van het bedrijfsleven op de Noord-West Ve- luwe. Deze film, die werd opgenomen door Otto van Neijenhof ging gisteren voor het eerct in Harderwijk. Schiphol zat dicht door de mist. Gisteravond konden geen vliegtuigen landen en ook de moomliners moesten op de grond blijven. Een massa ontslag, dat ruim 110 werknemers betreft, is aange vraagd door de zeepfabriek J. Dek ker te Wormerveer. Structurele wij zigingen in de economische omstan digheden van het bedrijf heeft deze inkrimping nodig gemaakt. Een ondankbare mijnheer, die op kosten van de overheid gastvrij heid genoot in» het Utrechtse Huis van Bewaring, kreeg een Breda-be- vlieging". Hij ging er tussenuit, maar had zijn ontvluchting niet zo best georganiseerd. Een wachtmeester sommeerde de vluchteling halt te houden en toen deze geen gevolg hieraan gaf, kreeg hij een kogel in zijr, been. Nu ligt hij in het zieken huis. LAKENS Geborduurd, extra kwal. 1 pers. 150 cm br. van 8.95 nu 2 pers. 180 cm. br. van 10.7S nu 6.38 7.88 WINTER INTERLOCK 1.38 DAMESNACHTHEM DEN Zware kwal., prima pas- - - vorm, nu VITRAGE Mooie kwaliteit, reeds xolang - ^-1 strek» van»' ™o ct. OVERHEMDEN Prima popeline. modern model, lichte kleuren Donkere kleuren LAKENS m. kl.foutjes, glad en geborduurd. 1S0 cm breed, nu 5.95 3.88 LUIERS prima oogjesluier, zo lang de voorraad strekt 68 ct VERPLEEGSTERS- SCHORT Prima kwaliteit, goede «a pasvorm, reeds vanaf.. «J*/o Onze gehele collectie BABY-ARTI KELEN ruimen wij op tegen zeer lage prijzen.. Koopt nu uw baby-uitzet! BABY-TRUITJES mooie kwaliteit, nu 88 ct KINDERLEDIKANTJE onze hele collectie kinderledi- kantjes ruimen wij op tegen bij zonder lage prijzen v.a. 19.88 BINNENVERINGSMATRASSIN met 5 jaar garantie 1 persoons •*-. 49.— 2 persoons 69.- WOLLEN DEKENS 1 persoons 17.10 2 persoons21.10 WITTE MOLTONDEKEN Hink. mut2.95 1200 BLOKHANDDOEKEN ruimen wij voor de sensatlone» prijs van HAARLEMMERSTRAAT HOEK DONKERSTEEG Beter en toch goedkoper SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN KUNNEN NIET WORDEN AANGENOMEN!

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7