Klipfontein' lek gestoten en gezonken OPVARENDEN DOOR BRITS SCHIP GERED Roofoverval in Rlaricum leverde 17*000 gulden op y-ó/zeiCen ap de Qmnjazee iva& uteex mage Politie schijnt onmachtig molestatie te voorkomen Koopman en kunstschilder handelden in valse dollars VK1JUAG 9 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT 1 WEEDE BLAD PAGINA 1 Het Nederlandse motorschip „Klipfontein", dat bij Mozambique is gezonken. Dr „Klipfontein" behoorde aan de Holland—Oost-Afrika-lijn, een zuster maatschappij van V. N. S. Op een klip of op een oud wrak 1 liet Nederlandse m.s. „Klipfontein" is op vijf mijl van kaap Barra, voor de kust van Mozambique (Portugees Oost-Afrika), op een nog onbekend voor- werp of onbekende klip onder de zeespiegel gestoten, lek geraakt en gezon- van Honoloeloe ken. Het 18.400 ton metende Britse schip „Bloemfontein Castle" van de v Union Castle Line kon onmiddellijk assistentie verlenen. Het had voldoende tijd om de passagiers en de bemanning aan boord ie nemen. Binnen drie kwartier zonk de „Klipfontein", Het was een vrachtschip, groot 10.544 ton en had passagiersacconimodatie voor ongeveer 130 eerste klasse passagiers en 60 in de toeristenklasse. Het aantal passagiers, dat zich op het tijdstip van de ramp aan boord bevond, is nog niet bekend, doch naar schatting niet meer dan 30. De bemanning bestond uit 117 koppen. OP WEG NAAR NEDERLAND. Het schip was op weg van Kaap stad via het Suezkanaal naar Neder land en voer op het traject langs de Oostkust van Afrika. Op dit traject is het aantal passa giers en de hoeveelheid lading over het algemeen niet groot. Nauwkeuri ge gegevens kon men nog niet ver strekken, maar waarschijnlijk bevon den zich dertig passagiers aan boord. Gezagvoerder van de „Klipfontein" was de heer J. H. Oosterhuis uit Heemstede, eerste stuurman P. Ak kerman, purser H. Goor., dokter A. L. J. Berkemeijer, tweede stuurman K. de Beer, derde stuurman F. Prass, vierde stuurman J. L. Rinck, hoofd machinist J. Blok, derde machinist J. W. van Lingen, en P. Westerhuis, vierde machinist A. de Wolff en H. F Becks, assistent-machinist M. J. Vink. De „Bloemfontein Castle" die de op varenden aan boord heeft genomen, v/as eveneens op weg naar Beira. De „Klipfontein" werd in 1939 ge bouwd op de werf van P. Smit* te Rotterdam. Het voer in de .Hol landOost-Afrikalijn" en is eigen dom van de N.V. Vereenigde Neder- landsche Scheepvaartmaatschappij in Den Haag. De „Klipfontein" heeft in de oor logsjaren in de Pacific gevaren. Van 1941 tot 1945 heeft het als troepen schip dienst gedaan. Na terugkeer in Nederland is het geheel gereviseerd. Het schip werd 5 Maart in Amster dam terug verwacht. LEK GESTOTEN OP OUD WRAK? Naar aanleiding van de ramp met de „Klipfontein" wordt vernomen, dat in de buurt van Kaap Barra een aantal wrakken ligt van tijdens de tweede wereldoorlog getorpedeerde en gezonken schepen. Deskundigen menen echter, dat deze wrakken in de loop van de tijd zó diep zijn gezon ken, dat voorshands ndet kan wor den aangenomen, dat de „Klipfon tein" op één van deze wrakken zou zijn gelopen. De ondergang van de „R.P.S/' De tien opvarenden van de Neder landse kustvaarder „R.P.S." die Woensdag voor de kust van Bretagne is vergaan, zijn gistermiddag in de haven van Lorient binnengebracht door de „Brittia". Kapitein F. A. van der Mey uit Amsterdam heeft verklaard, dat toen de „R.P.S." op ongeveer zestig mijl ten Zuidoosten van Oeussant was, de lading erts door de sterker worden de deining naar bakboord ging schui ven. Het schip begon daarom zwaar over te hellen. De kapitein heeft de sloep buiten boord laten zetten en alle mannen namen er in plaats. Toen het duidelijk werd, dat het schip zou I ?inken, verliet ook de kapitein met de stuurman- het schip. De sloep dreef daarna gedurende tien uur op de stroom voort in dikke mist en op een woelige zee. Tegen middernacht zagen de Nederlanders een schaduw; zij begonnen te schreeuwen en wisten de aandacht te trekken. Zodoende werden de schipbreukelingen gered door de „Brittia". Uitgeput door koude en vermoeidheid werden zij om tien mi nuten na middernacht aan boord ge nomen van het Franse schip, waar zij warme drank en aroge kleding ont vingen. Hele serie scheepsrampen Op de Stille Oceaan zijn Donder dag vijf schepen in nood komen te verkeren. Het 10.000 ton metende Zweedseschip, „Rose'Marie" genaamd, dat de vrachtschip „Avanti" is ten Zuiden noodseinen van de „Santander" had van Japan in tweeën gebroken. Elf opgevangen. leden van de bemanning bevonden zich op het drijvende achterschip. Acht man bevonden zich op het los geslagen voorschip en 21 man dre ven m een sloep rond. Ten slotte is een Brits vrachtschip er in ge slaagd de leden der bemanning in veiligheid te brengen, behalve de 8 man op het voorschip, die verdron ken. Bij het eiland Ocean, 3200 kilo meter ten Noord-Oosten van Austra lië, is het Britse vrachtschip „Kel- vinbank" gestrand. Uit Brisbane is per vliegtuig een deskundige ver trokken. Men zal trachten het schip op eigen kracht vlot te krijgen. De „Kelvinbank" was met een lading vet op weg naar Austrfalië. Midden in de Stille Oceaan, 970 kilometer ten Noorden van Midway, is het Panamese vrachtschip „San- dapesto" in zware storm onklaar ge raakt. Het schip, dat 7.189 ton meet, was op weg van Japan naar Port land. Op 480 kilometer ten Noordoosten m Honoloeloe drijft het Britse schip „King Edgar", (7.074 ton) stuurloos rond. Het zal trachten Ho noloeloe te bereiken, als het weer voldoende opgeklaard zal zijn om tij delijke voorzieningen aan het roer mogelijk te maken. Bij de kust van Oregon heeft de Amerikaanse schoener „Cynthia Ol son" zijn deklading hout verloren. Het schip is op weg naar San Fran cisco en heeft om assistentie ge vraagd. Het Britse stoomschip „Santan der" is Donderdag in een zware storm voor de kust van Columbia vergaan. Twintig personen zijn ver dronken. Verscheidene overleven den zijn opgepikt door een vracht- De aanvaring in de Rode Zee tWillem Ruys" week uit voor tanker en ramde de „Oranje" Brand, en water de eerste vijanden boten op te stellen en onmiddellijk werd de strijd tegen vuur en water aangebonden. De „Willem Ruys" sloot enige waterdichte schotten en had het gevaar dus spoedig bezwo ren. Voor de mannen op de „Oran je" duurde het enige uren, voordat men 't vuur meester was. Geduren de al deze tijd bleef de „Willem Ruys" naast de „Oranje" varen, ten einde zo nodig assisentie te kunnen bieden. Nadat het eerste gevaar bezworen was, vervolgden de beide schepen hun weg. De „Oranje" is gisteren op eigen kracht maar zwaar gehavend de haven van Suez binnengelopen, waar zij gerepareerd zal moeten worden; de „Willem Ruys" kwam ongeveer te zelf der tijd in Port Saïd aan, waar ook zy in dok zal moeten. Voor de passagiers zijn voorzienin gen getroffen, zodat de vertraging tot het minimum beperkt zal blijven. - Alhoewel de gezagvoerders van de „Oranje" cn van de „Willem Ruys", die enige dagen geleden een aanva ring hebben gehad in de Rode Zee. weigerden om journalisten aan boord toe te laten of om de aanwezigen persmensen een verklaring van het ongeval te geven, is een verslagge ver van een Frans persbureau erin geslaagd een aantal passagiers naar de gebeurtenissen te ondervragen. Deze passagiers verklaarden, dat de aanvaring geschiedde terwijl de zee kalm en de lucht helder was. Ve le opvarenden bevonden zich op de dekken, want de avondlucht bracht een weldadige verkoeling na de hit te van de dag. Er bevonden zich vele schepen in him omgeving. Op enige tientallen meters afstand voe ren de schepen van elkaar en weder zijds zag men met belangstelling uit naar vrienden en bekenden. Plotseling wendde de „Willem Ruys", die toen op zeer korte afstand van de „Oranje" was, haar steven en voer recht op de „Oranje" af. Een olietanker, die voor hem voer, was plotseling zonder waarschuwing van koers veranderd en noopte haar tot deze manoeuvre. Alhoewel de beide schepen alles in het werk stelden om een aanvaring te voorkomen, bleek dit onmogelijk; de „Oranje" ramde de „Willem Ruys" aan stuurboord. Onmiddellijk werd aan boord van beide schepen alarm geblazen. De „Willem Ruys" begon water te ma ken en aan boord van de „Oranje" brak brand uit. De gezagvoerders ga ven aan de opvarenden bevel zich met hun zwemvesten bij de reddings F.N.O.-RAPPORT OVER BEROEPSVERVOER MET AUTO BUSSEN. De federatie van Ned. Organisaties voor het Personenvervoer liet door een studiecommissie een rapport sa menstellen over het beroepsvervoer met autobussen. Bij dit vervoer kent men twee takken, namelyk het geregelde ver voer en het ongeregelde vervoer. De commissie is tot conclusie gekomen, dat moet worden uitgegaan van het standpunt, dat in de toekomst waar borgen moeten worden geschapen om de ondernemer met geregeld (lijndienst-) vervoer te verhinderen krachtens zijn voordelige, bescherm de positie op de geregelde vervoers markt, ook voordelen te behalen bij het ongeregelde (toerwagen) ver-' voer ten nadele van laatstgenoemde. Men acht het nodig, dat vrijheid van toetreding tot de bedrijfstak en vrijheid van exploitatie verzekerd dienen te zijn, al zal een zeker stel van regelen ten behoeve van het al gemeen welzijn, mede gericht op handhaving en bevordering van ge zond particulier ondernemerschap, dienen te worden gesteld. KAPPERSBEDRIJF KRIJGT C.A.O. De CAO voor het kap persbedrijf is ingaande 1 Januari j.l. verbindend opgelegd. De volgende bepalingen hieruit zijn de voornaamste: Ver plicht vakonderwijs voor leerlingen en aankomende bedienden; een vijf- tig-urige werkweek en beëindiging van de dagtaak uiterlijk zeven uur 's avonds; vacantietoeslag van 1 pet. van het jaarloon. Bij ziekte van man nelijk personeel wordt over de eer ste 14 dagen het volle loon betaald. Bij beëindiging van de dienstbetrek king behoudt het personeel aan spraak op alle nog niet genoten va- cantie en snipperdagen of uitbeta ling daarvan. Visserij-conflict ten einde De beslissing over loon- en arbeids voorwaarden is eerder gevallen dan algemeen werd verwacht. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat het college van rijksbemiddelaars mor gen de bindende regeling zou vast stellen. De moeilijkheden tussen de reders en de vissers, die de trawlloggers moeten bemannen, waren voorname lijk gerezen ten aanzien van de vast stelling van het garantieloon en de afrekenperiode. De in de Unie-ver keer samenwei kende organisaties van wekrneiwers in het transportbedrijf (waaronder de visserij) wensten de loon- en arbeidsvoorwaarde voor de sleepnetvisserij (trawlvisserij) aan te passen aan die voor de drijfnetvis serij. Ten aanzien van het garantieloon en de afrekenperiode stemt de be schikking van het college van rijks bemiddelaars overeen met de ver langens van de vissers. Zo spoedig mogelijk zal in de vis sersplaatsen met de aanmonstering van de bemanning worden begonnen. Gisteravond om kwart over negen' hebben twee mannen een roofoverval ge pleegd op de coöperatieve boerenleenbank te Blaricum. De mannen kwamen het kantoor, dat ook in de avonduren voor het publiek is geopend, binnen en een van hen hield de kassier een revolver voor, waardoor deze geen ge legenheid meer had de alarminstallatie in werking te stellen. De andere man crong het kantoor binnen en nam 17.000 aan bankpapier mee Merkwaardig is, dat hij een bedrag van 20000, onaangeroerd heeft gelaten. Het gehele voorval moet zich binnen enkele ogenblikken hebben afgespeeld. De beide mannen verdwenen even snel als zy verschenen waren. De kassier sloeg on middellijk alarm, doch de daders waren inmiddels 111 de duisternis verdwe nen. Aangenomen wordt, dat zij een auto tot hun beschikking hebben gehad. Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven fit en vief vrij van pijn. Zoals Kruschen duizenden verlich ting bracht reeds na betrekkelijk kort gebruik, zo kan zich ook bij U die weldadige bloedzuiverende wer king voltrekken. Met Kruschen regelmatig gebruikt geen onzui ver bloed meer. En daarmee is dan de oorzaak weggenomen van die kwellende rheumatiek. Koop van daag Kruschen by Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. (Advertentie) HET RUMOER RONDOM DE „OMMELANDEN" Velen beschouwen de aankomst der „Ommelanden-bus" als 'een dagelijk weerkerende sensatie! Het rumoer rondom „De Omme landen" is in Groningen en Fries land nog steeds niet bedaard en vol gens de berichten, schijnt de toe stand zich daar eerder toe te spit sen, dan te kalmeren. Naast de opruiende activiteit van de socialistische vakbond ANAB, die de bevolking aJi.w. uitdaagt dc werkwilligen lastig te vallen, demon streert de politie een merkwaardige lankmoedigheid, waardoor opstoot jes en vechtpartijen in de avonduren, wanneer de „Ommelanden-bus" met werkwilligen de arbeiders naar huis brengt, schering en inslag zijn. Zoals men weet heeft een aantal Friese arbeiders uit Achtskarspel en omstr. toegestemd te werken in de Groningse zuiverfabr, „De Ommelan den", waai sinds Augustus een door de soc. vakbond ANAB geprocla meerde staking het bedrijf poogt lam te leggen. Des avonds, wanneer de bus uit Groningen vertrekt, staan langs de 50 k.m. lange route, die de bus moet afleggen om alle arbeiders aan huis af te zetten, groepen mensen opge steld, die by de minste aanleiding tot daden van geweld overgaan. Enige malen is het al voorgeko men, dat een auto met ANAB-be- stuursleden de bus volgde, waar door ook ernstige onregelmaitghe- den zijn voorgekomen. Woensdagavond kwam het in Twij- zel bijna tot openlijke gevechten tus sen de politie en bevolking. Ondanks het samenscholingsverbod, dat voor deze gemeenten is uitgevaardigd, be rustte de politie in het samendrom men van grote groepen mensen. Toen de bus anakwam begon de massa te joelen en nadat een d*» eerste steen geworpen had, werd de bus spoe dig door een lav/ine bekogeld. De politie was de toestand niet meer meester en nadat zij een der aanval lers gearresteerd had werd deze door de opgezweepste menigte ont zet. Gisteravond raakten de inzitten den van de „volgauto der ANAB" slaags met de buspasagiers. Op een gegeven moment stopte de bus en de inzittenden staoten uit en begaven zich naar de volgauto. Zij poogden deze omver te werpen en toen dit niet gelukte, sneden zij een van de voorbarden door waai door de auto van een achtervolging moest afzien. Niet principieel. Velen in Friesland en Groningen zijn ontstemd over het lankmoedige optreden van de politie, waardoor de ongeregeldheden een steeds ern stiger vorm aannemen. De aankomst van de „Ommelanden-bus", zo ver klaar* men in deze kringen. ..wordt door steeds meer lieden, waaronder vooral zeer jeugdige personen, be schouwd als een dagelijks weerke rende sensatie. Hier wordt door vele lieden riet meer een princine ver dedigd maar vindt men een dank bare gelegenheid om ongestraft in zich onwettelijke activiteiten te ple- Zowel de thee als de eierenprijs vertoont een aanzienlijke daling. Naar gisteren in een vergadering van theepakkers is besloten, zullen de detailprijzen voor de duurdere soor ten thee met 8 cent verlaagd worden en de prijzen van de goedkopere soorten naar evenredigheid. De eierenprijs vertoont ook een aanzienlijke daling. In vergelijking met vorige week^ was de prijs op de Barneveldse markt gisteren 3 cent per ei gen. De politiemacht, die langs de wegen, die de „Ommelanden-bus" moet ryden nog steeds uitgebreid wordt, poogt inmiddels zonder te grote botsingen het dagelijks weer kerende gevaar van ongeregeldhe den te voorkomen. Dc ruitenkrasser weer in vrijheid IS HIJ HET NIET? De 33-jarige Amsterdamse schilder W., die Woensdagavond is gearres teerd onder verdenking dat hij de langgezochte ruitenkrasser zou zijn, is gistermorgen door de Amsterdamse recherche in vrijheid gesteld. De man hield hardnekkig zijn om- schuld vol, hoewel de schijn tegen hem was. Hij had een glassnijder op zak en had zich naar de politie al thans meende op verdachte wijze voor een café in de H; arlemmersraat opgehouden. De aanwijzingen vorm den op zich zelf echter onvoldoende bewijs, zodat hij na diverse verho ren, hem Dinsdagavond en gistermor gen afgenomen, weer op vrije voeten is gesteld. AUTO GREEP KINDERWAGEN Baby ongedeerd Op wonderbaarlijke wijze is Woens dag een 8 maanden oude baby onge deerd gebleven, toen tot ontzetting van de jonge moeder, een passerende auto met de achterbumper plotseling haar kinderwagen meesleurde. Het ongeval gebeurde in de Fer dinand Bolstraat te Amsterdam, waar de moeder met de kinderwagen trachtte over te steken. Zij wachtte op de rijweg, omdat ze een auto zag naderen, doch deze haalde plotseling iets naar rechts uit, waardoor de achterbumper de kinderwagen in de uitstekende veren greep. Met een hevige schok werd deze uit de han den van de moeder gerukt en over een tiental meters meegesleurd alvo rens de bestuurder zijn wagen tot stilstand kon brengen. Hevig ontsteld snelde de moeder de kinderwagen achterna. Tot haar grote opluchting lag de baby daarin op gezonde toon te krijsen. Het kind had geen enkel letsel bekomen, hoewel dc kinderwa gen aan de linkerkant besohadigd Zweefvliegtuig verwondde een kind VRIJSPRAAK GEVRAAGD Tegen de thans 19 jaar oude plaat werker A. B. N. te Amsterdam heeft gisteren voor de politierechter te Utrecht, de officier van justitie vrij spraak geëist van het ten laste ge legde, nl. het met een zweefvlieg tuig onvoorzichtig te Den Dolder landen, waardoor een 6-jarig meis je letsel bekwam. De jeugdige vlieger landde op 3 Mei 1951 vlak tegen het vliegveld van Soesterberg, en wel op de Her tenlaan in Den Dolder, waarbij het bedoelde zesjarige meisje door de staart van het toestel geraakt en gewond werd. De instructeur meent, dat verd het vliegtuigje „overtrokken" heeft en daardoor hoogteverlies heeft geleden, waardoor hij, na het nemen van de laatste bocht, die te ruim was, het vliegveld niet meer kon bereiken. De officier van justitie vroeg vrij spraak, omdat er niet van grove schuld gesproken kan worden. Zware gevangenisstraffen werden geëist Voor zover het oog reikt is de Gouwzee weer een ijsvlakte. Bij Monnikendam is men druk aan het ijszeilen, hoewel de tramboot naar Marken nog vaart. Een stemmingsbeeld, genomen bij Monnikendam. „Met dat strafblad hang ik al voor vijftig procent", zei gisteren de 52- jarige koopman J. K. uit Den Haag, die voor de 21ste maal terechtstond, nu voor de Rotterdamse Rechtbank, verdacht van valse Amerikaanse hon derddollarbiljetten in voorraad te hebben gehad. Eveneens stond terecht de 54-jarige kunstschilder T. R. uit Den Haag, die tegen betaling van Nederlands geld twaalf valse honderddollarbiljetten zou hebben geleverd aan W. H. van R. Van 's morgens tien uur tot ver in de middag is de rechtbank bezig geweest een kluwe te ontwarren, die ontstaan was en steeds weer op nieuw ontstond doordat getuigen en verdachten, elkaar beschuldigend, zichzelf poogden vrij te spreken en het ene misdrijf met het andere poog den te dekken. Het waren „jongens van het vak", die doorlopend op of aan de verkeerde kant over de grens van de wet leefden. De hoofdpersoon was ongetwijfeld de koopman, die in de afgelopen ja ren, blijkbaar niets anders gedaan heeft dan het oplichten of pogen tot oplichten van anderen. Hij haalde mensen over dollars van hem te kopen. Wanneer do kopers ontdekten, dat zij valse dollars ge kocht hadden, konden zij toch niet naar de politie gaan, daar de dollar- handel onwettelijk is. Zijn werkter rein vond verdachte in Haagse en Amsterdamse café's, waarvan het personeel, dat dikwijls ook bij de zaken betrokken was geweest, giste ren voor de rechtbank verklaringen kwam afleggen, iets, wat nu niet di rect tot het kalme verloop van de rechtzitting bijdroeg. De kunstschilder R., die reeds 11 maal veroordeeld is, bleek ook wel bekend te zijn in de wijnhuisjes van Den Haag, Rotterdam en Amsterdam, waar hij zijn contacten vond, voor „handeltjes". Hij poogde gisteren en kele eigenaren van dergelijke huisjes bij de zaak te betrekken, maar dit ontlokte de meest felle ontkenningen van de zijde dezer lieden. De beide raadslieden poogden dc beschuldiging op juridische gronden te bestrijden, maar de rechtbank ging hierin niet met hen mee. De officier van justitie eiste tegen de koopman 3]/2 jaar en tegen de kunstschilder 2 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5