Pastoor Hogenboom over duldeloos lijden en onmenselijke tirannie De Kath* Leidse werkgevers over de buitenlandse handel 1/ A* van Schie wederom tot Docos-voorzitter gekozen VRIJDAG 9 JANUARI 1953 DE LFIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 „MENSEN IN DE BOTSING VAN DEZE TIJD" „Gat waarheen je ook wilt; eens zullen wij ook daar komen" DRUK BEZOCHTE LE1DSE MISSIE-AVOND „Even onbeschrijflijk als de liefde is tussen man en vrouw, of tussen moeder en kind, is de liefde, die een missionaris heeft voor zijn werk, missie en gelovigen. Diep tragisch is het dan ook, wanneer hij moet zien, hoe zijn grote liefde systematisch en schijnbaar onafwendbaar haar ver nietiging tegemoet gaat." Op waardige wijze sprak mgr. C. Kramer O.F.M. gisteravond aan het einde van de missiebijeenkomst, die gehouden werd in he^, St, Antonius Clubhuis, dit slotwoord, waarin een voor leken onpeilbaar leed schuil gaat. Geen haat, maar liefde. Een bijna tot de laatste plaats be zette zaal had gedurende enkele uren geluisterd naar de uit China verdreven missionaris, pater S. Ho- genboon. O.F.M. Het slotwoord van mgr. Kramer gaf richting aan de mogelijke ge voelens, die de aanwezigen geduren de de avond in zich hebben voelen opkomen: „Geen haat of wrevel maar een fier vaststellen van onze onverlaatbare principes en daarnaast een medelijden en liefde, zoals Christus deze aan het kruis betoond heeft jegens zijn beulen." In het voorjaar 1949 wera Peking, walar pastoor Hogenboom zijn stand plaats en mgr. Kramer een toevlucht gevonden had, door een corrupte na tionalistische generaal zonder slag of stoot aan de rode legers overge geven. Met een systeemloos systeem groeven de roden zich in en binnen het jaar zuchtte Peking onder een onmenselijke dictatuur. Nadat het volk murw gemaakt was, werd de godsdienst aangegre pen. Een zorgvuldig opgestapelde reeks van maatregelen die ieder op zich gezien allerminst gevaarlijk schenen dwongen de priesters spoedig hun diensten te staken, ten einde de gelovigen voor verwarring te behoeden. Gebroken naar geest en lichaam Hierop volgde de officiële gevan genneming. Teneinde pastoor Ho genboom tot de bekentenis van on bedreven misdaden te dwingen, moest hij honderd dagen roerloos op een stoel zitten; dag en nacht werd hij bespied; in het snikhete seizoen kreeg hij twee kopjes warm water per dag te drinken en dit alles werd afgewiseld met verhoren, diè soms langer dan 24 uren duurden. Daar naast poogden jongens van 15 en 16 jaar, die speciaal voor dit doel wa ren opgeleid, dag en nacht het leven van de gevangene ondragelijk te ma ken, zodat de missionaris tenslotte geestelijk en lichamelijk een wrak werd. Na ruim een half jaar volgde de veroordeling en een paar weken la ter bereikte pastoor Hogenboom de vrije wereld. Het laatste, wat de communisten hem toevoegden, was: „Je kunt gaan naar Japan, Neder land of Amerika, eens zullen wij daar ook komen en dan zullen we anders met je afrekenen." Pastoor Hogenboom is een knap causeur, die over zichzelf weet te vertellen zonder zijn persoon in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. Hij vertelde, dat zijn lij densweg een van de vele is, die nu nog dagelijks afgelegd worden. Ook mgr. Kramer heeft deze wrede weg moeten bewandelen en zijn lijden is zelfs van langere duur geweest. Bid en strijd. Pastoor Hogenboom wilde Katho- liekliek Nederland op de eerste plaats aansporen in hun gebed de frontstrijders van het Christendom te blijven gedenken. Evenals later op de avond mgr. Kramer, verklaarde pastoor Hogen boom: In de strijd tegen machten, die menselijk bezien sterker waren, dan de onze, is Christus onze steun geweest en dit hebben we wellicht voor een niet gering deel te danken aan de vloedgolf van gebeden en of fers, die vanuit de zielen der katho lieke gelovigen de hemel een heilig geweld hebben aangedaan." Maar naast een bede om meer ge bed en offers voor het gemartelde Christendom achter het ijzeren gor dijn, wilde pastoor Hogenboom de vrije mensheid waarschuwen tegen Overwinnen onmogelijk Tijdens de pauze zijn wij in de gelegenheid geweest dank zij de vriendelijke tussenkomst van de eveneens aanwezige aal moezenier Gitmans, die ons tot tolk wilde zijn enige vragen te stellen aan de gisteravond aanwezige Chinese Franciscaan, die bij de opening der avond vanaf het podium enige woor den tot het publiek gesproken had, welke door pastoor Hogen boom vertaald werden. Pater Han Tali, die momenteel in Ro me studeert in het kerkelijk recht en die 8 geestelijken on der zijn familieleden telt waar van 3 Franciscaan, verklaarde desgevraagd: Het communisme is materia lisme en druist rechtstreeks in tegen de Chinese traditie Daar om zal het communisme nooit overwinnen in China. Inleiding van Th. D. J. M. Koersen Gaarne wilde de voorzitter, de - heer J. A. E. Aaldeis. de slechte weersomstandigheden us excuus aan voeren voor het feit, dat de opkomst in „In den Vergulden Turk" gister avond niet zo groot was als de kring Leiden van de Alg. Kath Werkge versvereniging gewend is en zeker ook had mogen verwachtea voor het K.V.P.-üd der Tweede Kamer, de heet Th. Koersen, die een interessante in leiding hield over de buitenlandse handel, op welk terrein hij door zijn Kamer-lidmaatschap zeer goed thuis Stijlvolle omlijsting. De avond, die werd bijgewoond door zeer vele geestelijken uit Lei den en omgeving, o.a. pastoor W. Schmitz O.F.M. en pastoor Th Beu kers, werd geopend door pastoor N. Lohuis O.F.M. die mgr. Kramer een welkomstwoord toesprak. Pastoor Lohuis verklaarde, dat geen nieuws gierigheid deze missie-avond geïn spireerd had, maar het besef, dat er kennis genomen kon worden van de ervaringen van mensen, die gestaan hebben in de botsing van deze tijd: Christendom en Communisme. Als resultaat van de avond zag pastoor Lohuis een mogelijke angst voor de dreiging, maar daarnaast een versterking van het vertrouwen in Gods genade, die de Kerk van Christus in de landen van vervol ging zo zichtbaar nabij is. De dames van het Alma Mater koor, gesteund door enige heren van het kerkkoor van de Haagwegparo- chie, verzorgden o.l.v. de heer Wil lem Mizée op stijlvolle wijze de en- tr'act muziek waarbij vooral „Het Zonnelied van St. Franciscus", in het Italiaans gezongen en door pater S. v. Swelm O.F.M., de proc van de Francisc. Missiebond, afd. Hartebrug, op bijzonder geslaagde wijze in het Nederlands vertaald, de warme hul de van de zaal oogstte. Burgerlijke Stand Geboren: Machteld Aleid d. van H. Colenbrander en A. S. Hers. Michiel z. van J. Korbee en J. H. C. Koe dijk. Dirk Willem z. van D. Petit en E. de Kier. Emerentia Johanna Ma ria d. van C. S. Snaar en J. P. Grim bergen. Diana Danuta d. van M. Rzeszowski en M. van Herpen. Ca- rolus Antonius Theodorus Bernar- dus z. van C. J. Geerts en J. B. M. Wolters. Helene d. van L. Bosscher en S. A. Redel. Conny d. van P. W. van Vliet en E. Dissevelt. Hubertus Wil helmus Johannes Maria z. van H. W. J. van Duuren en C. M. Gerritsma. Helenus z. van N. L. Paridon en A. C. A. H. Haverkorn. René Alexan der z. van J. Brouwer en J. M. God- dijn. Wilhelmina Catharina d. van H. Kleinman en W. C. van der Klaauw. Jozef Jacob Ludwich z. van W. J. Nu?te>- en R. L. Funker. Agnes Cor nelia Gijsberta d. van P. J. van Scha- gen en C. A. P. Franken. Wilhelmina Alida Margaretha d. van M. M. Groenewoud en A. Th. van der Voet. Overleden: J. van Hoorn wed. van: Hilgersom 88 J. B. Bruins wedn. 78 j. C. P. van Veer. man 49 j. Ondertrouwd: J. Need en A. A. VOOR (Advertentie), 1 ONZE RESTANTEN PRIJZEN ER UITI Bij MAISON SPIER Koopt u met pleziert Haarl.str. 109, t.o Hartebrugkerk Hendriks; W. S jar din en S. Segijn A C. P. Hartkoorn en P. M. Schro der; M. den Os en W. Schoneveld; S. A. Haarsma en A. M. A. Mank: G. A. van Erk en R. van Heusden; B. J. Wilmink en G. Stapel; J. D. Pelgrim en C. M. J. van der Laan; J. C. Beer «n J. C. W Wouters; P. H. van der Klaauw en H. Olijerhoek; F. C. Kuipers en M. L. van de Moer; D. Noorduin en F. A. E. Biermann; D. C. Sermondt en W. Lamme. (Advertentie). Traploper vanaf 1.39 p. m. Wollen Dekens gr. m. 15.95 Coupons tegen spotprijzen op al onze afdelingen!! De Kleine Winst Haarl.straat 51, Tel. 24958 Vrijdag 9 Januari. De stad is één grote smeerboel vandaag, een „zwijnenpan" hoorden we zelfs iemand op straat zeggen, maar dergelijke onparlemantaire woorden gebruiken wij niet graag. Doch hoe men het ook noemen wil, alle straten zijn bedekt met een vet te baggerlaag, die de wielrijders vooral volop gelegenheid geeft uit te glijden. Gladheidsongevallen hebben zich echter nog niet voorgedaan. On dertussen zifn gemeente-werklieden bezig de straten van hun smerige laag te ontdoen. Misschien hebben we dan Zondag weer een behoorlijke stad Het enige ongeval van gisteren vond gistermorge plaats in het Ka- merïingh Onnes-laboratorium, waar om elf uur de 26-jarige schilders knecht A. B. uit de Witte Rozenstraat bij werkzaamheden vax. een ladder viel. Met enige gekneusde ribben is. De heer Koersen zette eerst uiteen, da: men onder handelspolitiek alle; moet verstaan wat betreft de econo mische verhoudingen tussen binnen- en buitenland en dat_ aezr. verhou dingen zeer wisselvallig zijn, vooral na "de oorlog nu zich eer, structuur verandering voltrekt, een ontwikke lingsfase in de richting van één Europese markt. Het is van groot be lang te komen tot een internationale arbeidsverdeling. De handelspolitiek in deze tijd dient volgens de heer Koersen niet bepaald te worden door een van de twee uitersten: .rijheid of protectio nisme, maar door een samengaan van beide, dat wil zeggen door een vrijheid die leidt tot overleg en sa menwerking. Dit is werk van lange adem; de gang van zaken met de Benelux zegt in dit opzicht genoeg. Maar het hin dert niet, aldus spr., dat er op dit gebied eens iets mislukt; het is een structuur-verandering en die kan zich slechts zeer geleidelijk voltrek ken. Van groot belang is het daar bij, dat deze samenwerking niet al- leer van bovenaf dus door mi nisterconferentie e.d. maar voor al ook van binnenuit tot stand komt, doordat de betrokken belangengroe pen van verschillende landen samen gaan praten. De taak van de overheid zag de heer Koersen vooral in het scheppen van een gunstig klimaat. Bij de bui tenlandse handel heeft de onderne mer in de eerste plaats een taak; de overheid behoort daarbij facilitei ten te verlenen. Nadat spr. het verband tussen ex port, industrie en werkgelegenheid uitvoerig had toegelicht, behandelde hij de export-nota van minister Zijl stra, waarbij benadrukt werd, dat onze export steeds meer van agrari sche naar industriële artikelen zal moeten verschuiven. De export van industrie-producten dient meer ex pansief te zijn; in 1951 ging de Ne derlandse export nog voor 61 pet. naar Europese landen (agrarische producten voor 80 pet.), waardoor deze zeer kwetsbaar is. Tenslotte ontpopte de heer Koersen zich als een warm voorstander van het federalisme. Hoe gering ook de successen van alle mogelijke vormen van samenwerking tussen de Euro pese landen mogen zijn, zij dienen toch in stand gehouden te worden, omdat er een forum moet zijn voor het bespreken van deze grote pro blemen. Bij de aanvang had de voorzitter gezinspeeld op „Geen kwantiteit wel kwaliteit", hetgeen de heer Koersen na zijn inleiding kon be merken aan de gretigheid waarmede de leden gebruik maakten van de gedachtenwisseling. Langdurig en interessant wei'd er over en weer gesproken over al dan niet belichte facetten van dit onderwerp, waarbij en passant ook de middenstand en de belastingen ter sprake kwamen. Slechts met moeite kon de heer Koersen nog de laatste trein halen! DE HEER A. VAN SCHIE. Weer voorzitter van Docos. Eenheid in Leids kath. voetbal J. Post en J. de Does ere-leden Op de ledenvergadering van de Leidse R.K. Voetbalvereniging „Do- cos" is een practisch geheel nieuw bestuur uit de stembus gekomen. Bij enkele candidaatstelling werd de heer A. van Sctiie tot voorzitter ge kozen, welke functie hij reeds enige jaren had bekleed, totdat de heer J. Zandvliet hem twee jaar geleden als zodanig opvolgde. Tot overige be- i stuurriemen werden gekozen de he- i ren J. Zandvliet, H. P. van Oort. J. I Brosse en C. H. van der Voort. Aan het bestuur zullen de secretarissen van de elftal-, junioren- en adspi- ranten-ccmmissies worden toege voegd. In zijn openingswoord wees voor zitter J. Zandvliet op het tweeledige doel van deze vergadering: verkie zing var een nieuw bestuur en wijzi ging van de statuten volgens de voor schriften van de K.N.V.B. De wijzi gingen werden onveranderd goedge keurd. Medegedeeld werd, dat er in het vervolg een maal per week in de gym.zaal Potgieterlaan getraind zal worden. Daarna wenste de aftredende voor zitter zijn opvolger, de heer A. van- Schie, geluk met zijn benoeming. Hij was er van overtuigd, dat de werk wijze v?n de nieuwe voorzitter bij de leden in de smaak zou vallen, en wenste hem een prettige samenwer king met de overige bestuursleden toe. Op zijn beurt dankté de heer Van Schie de afgetreden bestuursle den voor het vele werk. dat zij in het belang van Docos hebben gedaan. Bij deze waardering sloot de geeste lijk adviseur, pater D. Hogenbirk, O.F.M., zich aan. Op voorstel van het bestuur werden de heren J. Post en J. de Does benoemd tot ere-leden van de vereniging. Zij hebben de' vereni ging opgestuwd en verdienen dit blijk van waardering ten volle. Met hartelijk applaus onderstreepte de vergadering dit besluit. Twee plannen op de voorgrond. „Nieuwe heren, nieuwe wetten", luidt het gezegde. Maar voorzitter Van Schie begon met te zeggen, dat Docos van het nieuwe bestuur geen wonderen moest verwachten, al zul. len de bestuursleden hun best doen. Er staan twee plannen op de voor grond. In de eerste plaats zal Docos zich met alle energie op de training wer pen en trachten zijn plaats in de vier de klas te behouden. Mocht dit onver hoopt niet gelukken, dan zal er toch geen genoegen genomen mogen wor den met het ene puntje op de rang lijst. In het eerste elftal zullen daar om slechts spelers opgenomen wor den, die iedere week komen trainen, want alleen door training kan Docos in de K.N.VJ5. blijven. In de tweede plaats zal het be stuur bij de bevoegde instanties alle krachten aanwenden om ver betering van het terrein te ver krijgen en tot uitbreiding daarvan over te gaan. De nieuwe voorzitter stelde de eenheid onder de kath. voetbalsport van Leiden als ideaal. Een derde deel van Leidens bevol king, aldus de heer Van Schie, is katholiek, dat evenals andere bur gers zijn belasting betaalt. Daarom hebben de katholieken recht op een katholiek sportcomplex. Tenslotte drong de voorzitter er bij de commissieleden op aan hun func ties te blijven vervullen, ook na de komende jaarvergadering. Op zijn voorstel werden de ere-leden Post en De Does evenals de heer Van De venter in de Commissie van Beroep benoemd. Door de benoeming van enige leden der Elftal-commissie in het bestuur moest deze commissie aangevuld worden, hetgeen geschied de door de benoeming van de heren C. van Schooten en J. van Deventer. HAZERSWOUDE Pols gebroken Toen mevr. v. A. gisteren voor haar woning uit de auto stapte, kwam zij te vallen en brak haar rechterpols. Na voorlopig door dokter Meijst te zijn verbonden, is zij op dienst advies naar een zie kenhuis te Leiden gebracht. Nadat de pols was gezet, kon zij weer huis waarts keren. werd hij door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De tentoonstelling van werken van het schilder- en tekengenootschap „Ars Aemula Naturea" in het stede lijk museum „De Lakenhal" wordt op verzoek verlengd tot en met Zondag 18 Januari. Brabantia Nostra komt Zondag as. in de Jacobaz3l van „Den Burcht" 's avonds om 8 uur bijeen. Met het oog op de a.s. carnavalsviering zul Ier enige vragen gesteld en mede delingen gedaan worden. Deze vie ring zal plaats vinden op Zaterdag 7 Febrnuari a.s. De avond van Zondag a.s. belooft weer interessant te wor den met de nodigt attracties. En het R K OperetteKooT „St Cae- eilia" geeft op Zondag 18 Jan as om 8 uur m dt Leidse Sch uwburz een opvoering van ,Les Dragons de Vil- lars", een drie-ddige opéra o.rr.ique, onder eirheg van Emma uel van Nie- kerk. Dit werk var Aimè Maillart zal onve'Kort worden uitgevoerd met medewerking van de ballet groep van „De Grote Ronde". STADSKOK V reemdelingerwerkeer te Leiden in 1952 Aan de Nieuwjaarsrede van de heer T. M. H. van Waveren, voorzit ter van de Kamer- van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Lei den, uitgesproken op de vergadering van Dinsclag I.I., zijn noch enige hoofdstukken toegevoegd, o.a. over het vreemdelingen verkeer te Leiden, waarvan wij hieronder een uittrek sel publiceren. Uit een bij de Leidse hotels inge stelde enquete bleek, dat de logies- accomodatie gedurende de zomer maanden voortdurend sterk bezet is geweest. Ook de café- en restaurant bedrijven hebben gedurende die tijd een duidelijke opleving kunnen con stateren. Tot dit grotere bezoek aan Leiden hebben ongetwijfeld ook de interessante dagelijkse ronditten met het reeds zo bekend geworden „Glip- pertje" en de rondvaarten door de oude singels, grachten en kanalen, met de speciaal daarvoor gebouwde luxe mototboten, medegewerkt. Of schoon nog te onbekend bij de tou rist, bleek de speciale rondrit met het „Gli-ppertje" naar de Leidse kaas- en veemarkten op elke Vrijdagmor gen. gedurende het zomerseizoen, in de toekomst een grote attractie te kunnen worden. Oip 17, 18 en 19 September werd dogr het op initiatief van het be stuur der VVV opgerichte Actie Co mité „Leiden Leeft" in het centrum van de stad „De Leidse Braderie 1952" georganiseerd. Deze feeste lijke straatverkoop der Leidse Mid denstand trok een ongekend aantal mensen naar Leiden's binnenstad. Gedurende 1952 werden door het Inlichtingenkantoor aan de Steen straat lb te Leiden, ca. 5000 monde linge, 4.000 telefonische en 1200 schriftelijke informaties verstrekt. In de laatste maanden van het af gelopen jaar hebben weder enkele besprekingen plaats gehad over de gemeenschappelijke folder voor Lei den en omstreken. De hoop is gewet tigd, dat deze vóór Maart 1953 het licht zal zien. NIEUWKOOP Begin van brand Gistermorgen, omstreeks 10 uur, bemerkte J. de K., dat er iets ongewoons aan de hand was in de schuur. Bij het binnengaan van de schuur, welke aan een woon huis is bevestigd, bemerkte de K., dat een daar staande cartonnen doos vlam had gevat. Met behulp van huisgenoten kon de brand beperkt blijven tot een in de schuur staand schot, dat met emmers water geblust kon worden. Groot was de verbazing toen men enkele ogenblikken later, wederom 't schot in vlammen stond. Wederom werd met vereende krach ten het blussingswerk ter hand ge nomen. De brandweer behoefde niet uit te rukken. De oorzaak van de brand moet naar alle waarschijnlijk heid gezocht worden in het werpen van as, uit de kachel, in de cartonnen doos. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond. 10 uur). Vrijdagavond tot Opgemaakt te LICHTE DOOI. Veel bewolking met tijdelijk enige regen, en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Over wegend matige Westelijke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag lichte dooi. Einde van de vorst Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de vorstperiode, die tussen Kerstmis en Oudejaar inzette, kwam vandaag vrij plotseling een einde. Nadat gedurende de vorige dagen verscheidene storingen- ten Westen van ons land naar het Zuiden waren getrokken, passeerde vandaag een storing ten Noorden van ons land. Hierdoor draaide de wind naar het Westen en drong geleidelijk zachtere lucht West-Europa binnen, hetgeen vanmorgen- met regen en natte sneeuw gepaard ging. Aangezien op de Oceaan nieuwe depressies in aan tocht zijn is een terugkeer van de vorst de eerste paar dagen niet te verwachten. Het uxtth. in Euiofia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO sneeuw 4 C. STOCKHOLM sneeuw 2 KOPENHAGEN geheel bew. 1 LONDEN geheel bew. 1 AMSTERDAM geheel bew. 1 BRUSSEL geheel bew. 1 PARIJS nevel 2 NICE licht bew. 2 WARSCHAU nevel —1 BERLIJN geheel bew. 3 MüNCHEN sneeuw 3 ZüRUCH sneeuw 2 WENEN sneeuw 1 Laatste Berichten DE PASSAGIERS VAN DE „KLIPFONTEIN". Volgens nadere berichten bedraagt het aantal pasagiers van de „Klip fontein" 119. Het wrak van het schip ligt thans geheel onder de water spiegel. Alle schepen zijn gewaar schuwd. NEDERLANDS SCHIP BIJ GREAT YARMOUTH GESTRAND. Het 140 ton metende Nederlandse motorschip „Maraat V" is gisteren, veertien mijl ten Noorden van het aan de Oostkust van Engeland, gele gen Great Yarmouth, tijdens mist aan de grond gelopen. Aan de wal werd de stranding pas na zes uur bekend. Het schip lag toen, hoog en droog op het strand. De kapitein, de heer A. Lammerts, weigerde eerst hulp, maar ging er daarna mee accoord, dat de redding boot uit de ten Noorden van Great Yarmouth gelegen plaats Caister zou trachten, zijn schip los te krijgen. De reddingboot is daarin echter niet ge slaagd. De „Maraat V" was Onderweg van West Hartlepool naar Londen. In to taal waren er zes personen aan boord, bij wie de echtgenote van de kapi tein. In Karachi is het Vrijdag opnieuw tot ongeregeldheden gekomen tussen demonstranten en de politie, waar bij aan weerskanten van vuurwa pens werd gebruik gemaakt. Ten minste drie personen verloren het leven. In het centrum van de stad, waar Donderdag bij relletjes zeven perso nen werden gedood, werd het bureau van een inspecteur van politie in brand gestoken en een wijnhandel geplunderd. Het optreden van de demonstran ten was gericht tegen de politie en de militairen, die versterking van buiten de stand ontvingen. In de ge hele stad werden posten van militai ren en politiemannen opgesteld, die door de woedende menigte met ste nen werden bekogeld. Toen de po litie en de militairen met de bajonet op het geweer tot de tegenaanval overgingen, openden de demonstran ten het vuur dat onmiddellijk werd beantwoord. In de wijk, waar buitenlandse za ken zijn gevestigd, is het rustig. Er zijn geen gewelddaden'tegen buiten landers gepleegd. BOSKOOP Motorfiets was verdwenen. De heer J. van Hoff, had oudergewoon te bij thuiskomst zijn motorrijwiel bij zijn woning in de Bootstraat neer gezet, met de bedoeling om de D.K.W. later onderdak te bezorgen. Toen hij voornemen ten uitvoer wilde brengen bleek zijn eigendom spoor loos, althans, het stond niet meer waar hij het had achtergelaten. De heer van Hoff leefde echter in 'de veronderstelling dat de één of an der het „ding" even noodig had ge had, en leentjebuur had gespeeld zonder te vragen. Na een dag van de kat uit de boom kijken, kwam hij evenwel tot andere gedachten, want wie of wat er kwam geen D.K.W. F telde de politie van het geval kennis.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2