S)e C<2ldóe(Soti^cmt Klipfontein Gaat Tito een eigen kerk stichten? Iedere verdachtmaking in „zaak Menten" is absurd Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. i Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 9 JANUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12784 GEZONKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE ZAAK VRIJMAN JONGEREN ZULLEN zich deze zaak, die reeds dateert vanaf 1923 nau welijks herinneren. De zaak van de oud-Rijksbouwmeester Vrijman, die om zijn nauwkeurigheid en be kwaamheid snel carrière maakte en in 1922 in aanmerking kwam voor een benoeming tot hoofd van de Rijksgebouwendienst. Juist toen hij de vruchten zou gaan plukken van zijn gestadige arbeid en de minister raad reeds had besloten hem aan te stellen als hoofd van voornoemde dienst, volgde voor de heer Vrijman de diepste vernedering. Ten onrech te verdacht van oplichting werd hij gevangen genomen en ingesloten en de man, die naar zijn beste weten het land trouw had gediend, werd nog voordat de rechter in zijn zaak uitspraak had gedaan, bij ministe riële beschikking voorbarig en on eervol uit 's lands dienst verwijderd. In deze woorden verhaalt het Ver slag der Commissie voor de verzoek schriften uit de Eerste Kamer deze tragische geschiedenis. De kwestie zelf was de levering van bewerkte natuursteen uit het buiten land, waarvoor in verband met de onvermijdelijke markendekking toen tertijd de formele inschakeling van een tussenpersoon noodzakelijk was, waarna de aankopen, betaald op grond van de waarheid niet geheel dekkende declaraties van bedoelde aannemer, door de heer Vrijman voor deugdelijk werden verklaard. Ook nu weer heeft der Eerste Ka mer aanvaard, dat deze handelwijze een gevolg is geweest van weinig fraaie toestanden bij deze dienst en van totaal verouderde voorschriften, waarbij ook de toenmalige regering schuld treft, omdat zij deze toestan den en voorschriften ongewijzigd heeft laten voortbestaan. Hoe het zij, na zijn ontslag had de heer Vrijman nog slechts één doel voor ogen en dat was te trachten eer herstel en schadeloosstelling te beko men. In al zijn ellende wij citeren v/éér het verslag van de Eerste «Ka mercommissie gaf hij de moed niet op, overtuigd als hij was, "dat recht en gerechtigheid tenslotte zouden zegevieren en dat eenmaal zou blij ken, dat hij geen misdadiger was, maar iemand, die met voorbijzien van eigen belanger. steeds had gepoogd de Staat naar beste weten te dienen. Het is echter anders gelopen. Mocht hij bij zijn menigvuldige verzoeken aan de Staten Generaal, zowel bij Tweede als bij Eerste Kamer, al succes boe ken, de regering weigerde steeds ge heel gevolg te geven aan de door beide Kamers ten gunste van de heer Vrijman gedane uitspraken. Deze hele geschiedenis, die inder tijd zoveel stof heeft doen opwaaien en die jaren-lang in de .Nederlandse Pers een cause célèbre is geweest, is eigenlijk het trieste verhaal van een mislukte carrière, die zich nu na dertig jaar opnieuw aan de toehoor ders in de Eerste Kamer heeft ont rold. Vrijwel onafgebroken heeft de nu reeds 87-jarige bouwmeester in die dertig jaar aan zijn eerherstel gewerkt en er zijn in die jaren ook pogingen gedaan om voor dat eer herstel 'een bepaalde vorm te vinden zoals de hem in 1935 aangeboden op dracht tot uitvoering van een bouw werk, het postkantoor te Vlaardin- gen, een aanbod, dat door hem werd geweigerd, omdat hij deze opdracht niet als van voldoende belang be schouwde. Deze zaak gaat nu intussen alleen nog om het eerherstel. Bij de wet van 15 April 1931 werd hem reeds een wachtgeld toegekend tot aan zijn pen sioengerechtigde' leeftijd benevens een bedrag van- 30.375 wegens te rugbetaling van de door hem aan het Rijk voorgeschoten bedragen en later een schadevergoeding van ƒ50.000. Verder dan een schadeloosstelling heeft de heer Vrijman het dus in die dertig jaar nimmer kunnen bren gen. Voor een buitenstaander lijkt het dus niet onredelijk, indien de regering gezien de vele tegenstrijdig heden in deze aangelegenheid alsnog zou overgaan tot het verlenen van genoegdoening in de vorm van een eervol ontslag. De Commissie voor de verzoekschriften heeft dit in haar verslag dan ook aan de regering ge suggereerd. De regering is het hier mede echter niet eens, omdat- de schadeloosstelling van ƒ50.000 hem zou zijn geworden door bemiddeling van de Duitsers tijdens de bezetting hetgeen de heer Vrijman ten stellig ste ontkent. Men dient dan echter wel te be denken, dat ook indien dit wel het geval zou zijn, dit eerst zou zijn ge schied na een vruchteloze actie van zeventien jaren vóór die tijd. Een andere moeilijkheid is deze, dat mén hier dan een eervol ontslag zou geven aan een hoofdambtenaar, die een veroordelend vonnis wegens misdrijf ten zijnen laste heeft. Indien minister Algera nu al als argument aanvoerde, dat men met dit te doen het eervol ontslag zou devalueren, dan kan men daartegen aanvoeren, dat in dat geval van een precedent geen sprake meer is, nadat enige tijd geleden bekend geworden is, dat in een dergelijk geval toch eer vol ontslag is gegeven. Daarmee is, zoals de Commissie in de Eerste Ka mer reeds betoogde, het belangrijkste argument om de heer Vrijman eervol ontslag te weigeren aan de regering ontvallen. Om deze reden menen wij, ondanks Conferentie met bisschoppen Radio-Belgrado heeft gemeld, dat maarschalk Tito en zeven Zuid-Sla vische bisschoppen overeen zijn ge komen een gemengde commissie in te stellen, die gedetailleerd mate riaal zou moeten voorbereiden op grond waarvan de betrekkingen tus sen de staat en de Kerk zouden kun nen worden geregeld. De conferentie werd gehouden op verzoek van Tito. Zij duurde ruim twee uur. Behalve Tito waren volgens Ra- Paus Pius XII dio-Belgrado aanwezig: mgr. Josip Ujcic, aartsbisschop van Belgrado, mgr. Franjo Sales Sevis, coadjutor van de aartsbisschop van Zagreb, die het bisdom van mgr. Stepinac in diens afwezigheid bestuurt, mgr. dr. Josjip Lacht, eveneens coadjutor van Zagreb, mgr. dr. Anton Vovk, bisschop van Serajewo, mgr. Anton Aksamovic, bisschop van Djakovo, en mgr. dr. Victor Burich, bisschop van Senj. Deze stap van Tito heeft de vraag opgeworpen, of hij van plan is vrede te sluiten met de Kerk of een onaf hankelijke katholieke kerk, los van Rome, in het leven te roepen. Het tweede is het meest voor de hand liggend. Zoals bekend heeft Zuid- Slavië, na de bekendmaking van het Vaticaan, dat mgr. Stepinac tot kar dinaal benoemd zou worden, de di plomatieke betrekkingen met het Va ticaan verbroken. De Zuid-Slavische minister van buitenlandse zaken Kardelj, heeft verklaard, dat de breuk tussen Zuid-Slavië en Vati caanstad noodzakelijk was om de verhouding tussen Kerk en Staat te consolideren. Dit kan worden opge vat als een aanwijzing dat er plan nen gemaakt worden om de Zuid- Slavische katholieke kerk te „natio naliseren". Mgr. Stepinac is, naar Radio Va - ticana meldt, geheel hersteld van een operatie, die hij enige weken ge leden heeft ondergaan. Hij assisteert wederom de pastoor van Krasic in de zielzorg en beweegt zich vrij door het dorp. Radio Vaticana voegt er echter aan toe, dat de Zuid-Slavische regering de bewaking van de kar dinaal aanzienlijk heeft verscherpt. Mgr. Wyszynski niet naar Rome Mgr. Stefan Wyzynski, aartsbis schop van Warschau, die op het aan staande consistorie tot kardinaal ver heven zal worden, heeft het Vati caan telegrafisch medegedeeld, dat hij niet naar Rome zal komen om het purper te ontvangen. Zijn besluit heeft het Vaticaan niet verrast. In zijn- telegram deelde mgr. Wys zynski aan het Vaticaan mede, dat zijn afwezigheid op het consistorie, niet te wijten is aan een verbod van de Poolse regering om het land te verlaten. Hij verklaarde dat hij een uitreisvisum kon krijgen en dus zou kunnen komen, maar dat hij het niet zou doen. In zijn telegram geeft de aartsbis schop geen reden voor zijn besluit, maar Vaticaanse zegslieden achtten het duidelijk, dat de primaat van Polen zijn post niet wil verlaten uit vrees, dat hem de terugkeer naar zijn land zou worden belet. Het Vaticaan stelt zijn geval gelijk met dat van aartsbisschop Stepinac van Zuid-Slavië, die eveneens te ken nen heeft gegeven, dat hij zich niet naar het consistorie zal begeven aan gezien de mogelijkheid bestaat, dat hij ndet naar het land van Tito zou mogen terugkeren. In de kringen van de Poolse bal lingen in Rome wordt ook wel als verklaring gegeven, dat mgr. Wys zynski niet naar Rome gaat, omdat hij de schijn wil voorkomen, dat de Kerk in Polen vrijheid van hande len heeft. Deze foto werd genomen tijdens een audiëntie, die Z.H. de Paus toestond aan een van de nieuw benoemde kardinalen, die deze maand zullen worden ingewijd. Studentenrelletjes te Karachi Bij studentenrelletjes in de hoofd straten van Karachi zijn minstens 7 personen om het leven gekomen. Meer dan 70 studenten en agenten liepen verwondingen op. Tientallen personen zijn gearresteerd. Het stads bestuur heeft een avondklok inge steld. Met automatische wapens uit geruste militairen in veldtenue heb ben het centrum der stad bezet om een herhaling van de wanordelijkhe den te voorkomen. De botsingen ontstonden toen de politie trachtte een eind te maken aan een optocht van studenten die in het centrum van de stad voor het huis van de minister van onderwijs wilden demonstreren tegen het op treden van de politie, die Woensdag avond met traangasbommen en gum mistokken een protestdemonstratie tegen een verhoging van de lesgelden had verijdeld. De strijd woedde voor namelijk in de deftige winkelwijk Saddar, waar de agenten de studen ten de weg versperden. Aanvankélijk probeerde de politie de opdringende studenten opnieuw met traangasbommen en gummiknup pels tot andere gedachten te brengen. Toen dat niet hielp en heftige vecht partijen ontstonden maakte ze ge bruik van de vuurwapens. Tot de gewonden behoren ook enige plaat selijke journalisten die zich op het slagveld waagden. Een van hen werd door de menigte aangevallen en moest met kneuzingen in een zieken huis worden opgenomen. Een be: roepfotograaf die de gevechtshande lingen op de plaats wilde vastleggen werd onmiddellijk gearresteerd en naar het politiebureau gebracht. Tot de slachtoffers van de relletjes behoort ook de Pakistaanse minister van binnenlandse zaken die zich on middellijk toen hij van de onlusten hoorde naar het centrum van de stad begaf om de opstandige studenten toe te spreken. Hij kreeg geen kans zijn voornemen ten uitvoer te bren gen Zijn auto v/erd ondanks zijn protesten in brand gestoken en ver nield. Bloemendaalse wethouder protesteert Sensationele aanval op de voorz. der-Tweede Kamer Voor het begin van de gistermiddag gehouden raadsvergadering van Bloe- mendaal, heeft de wethouder van on derwijs, mr. F. P. Th. Rohling, een verklaring afgelegd over wat hij noemde „de verbijsterende gang van zaken en verdachtmakingen, waarvan ik als de raadsheer-commissaris bij 't bijzondere gerechtshof de laatste tijd ben blootgesteld". „Een vroegere inwoner van Bloe- mendaal is m.i. terecht door het bij zonder gerechtshof te Amsterdam en later door de Raad van Cassatie in Den Haag veroordeeld", zo vervolgde mr. Rohling. „Hoewel ik zelf niet heb behoord tot degenen, die hem ver oordeelden, heb ik in opdracht van prof. J. A. van Hamel, de president van het bijzonder gerechtshof te Am sterdam, aan het gerechtelijk voor onderzoek meegewerkt." „Na de veroordeling van Menten volgde een vloed van verdachtmakin gen en vuilspuiterij aan het adres van de Bloemendaalse BS, de politie, het bureau van het Beheersinstituut, de destijds in Bloemendaal woonach tige advocaat-fiscaal, mr. Besier, de burgemeeester van Bloemendaal en de commissaris van de koningin. Zij allen hebben zich, volgens deze ver dachtmakingen, schuldig gemaakt aan diefstal, meineed, enz." „Van dit alles is niets over geble ven. Nu wordt de hoofd-, en waar schijnlijk slot-aanval, op mij als raadsheer-commissaris gericht. Mijn houding, die steeds lijdzaam is ge weest, heb ik nu laten varen. Ik ben echter niet van plan mij van mijn goede eer te laten beroven door een politieke delinquent en zijn aanhang, ook niet, als zich onder hen bevindt de voorzitter der Tweede Kamer, die zijn diensten bewijst aan deze poli tieke delinquent en die naar mijn me ning, op onwaardige en onbehoor lijke manier van zijn politieke in vloed, die hij uit andere hoofde heeft, gebruik maakt. Ik verzet mij," aldus mr. Rohling, „tegen de leugenachtige mededelingen van de door de sub stituut-officier van justitie te Am sterdam, jhr. mr. A. Reigersman, aan de pers verstrekte inlichtingen. Te gen hem heb ik reeds een strafklacht ingediend bij de officier van justitie en een aanklacht bij de minister van Justitie. De Bloemendaalse raad, zo wel als de ingezetenen, die op zo schandelijke wijze zijn genoemd, heb ben er recht op, dat ik nu eindelijk eens iets van deze dingen zeg", al dus besloot mr. Rohling zijn verkla ring. De boerenbond in Noord-Bra bant begon twee jaar geleden een actie vcor de Oostpriesterhulp. Thans gaat men daar voor de tweede maal graan inzamelen voor de uit het Oos ten verdreven boeren. Op de 30.000 bij de bond aangesloten leden is een dringend beroep voor medewerking gedaan. Hoofdtooi voor de kroningsplechtigheid Norman Hartnell, de Engelse mode-ontwerper, uit wiens collecties de vrou welijke leden van het Britse Koninklijke Huis doorgaans hun keuze maken, heeft op verzoek van het bureau van de Earl Marshal, hoofdtooi ontworpen voor Burggravinnen en Baronessen, die niet in het bezit zijn van een „Robe of State". Twee voorbeelden van hoofdtooi, ontworpen door Norman Hart nell. Zij werden getoond tijdens een show, tijdens welke ook de „Robes of State" voor Peers en hun echtgenoten werden gedragen. KOOP NU UW DEKENS Bij... Buchenwald gaat verdwijnen De regering van Oost-D uitsland heeft besloten het beruchte concen tratiekamp Buchenwald dat sinds enige jaren niet meer wordt ge bruikt, van de aardbodem weg te va gen. Alle gebouwen zullen worden afgebroken en het gehele terrein zal met dennen worden beplant. Over enkele jaren zal er van het kamp niets meer over zijn dan een herinnering, begraven in een bos. Men is van plan gewaest op het terrein een groot gedenkteken te plaatsen, maar de regering is tot de conclusie gekomen, dat bebossing een betere herinnering zou zijn. Elk jaar zijn de leden van de bond van slachtoffers van het nationaal-socia- lisme in het kamp bijeen geweest voor een herdenking. Na het einde van de oorlog hebben de Russen Buchenwald gebruikt als gevangenenkamp voor politieke mis dadigers. maar in het begin van 1950 hebben zij het, na eerst 1200 gevan genen naar gevangenissen van de M.V.D. (de Russische geheime poli tie) te hebben overgebracht of naar Siberië te hebben gedeporteerd, overgedragen aan de Oost-Duitse com munistische politie. De Russen hebben er gedurende de eerste vijf jaar na de oorlog meer dan 30.000 Duitsers gevangen gehouden. Daarvan zijn er 13.200 om het leven gekomen door onder voeding en mishandeling. VLIEGTUIGONGELUK IN WALES Gisteravond is in Wales een vlieg tuig van de Britse luchtmacht neer gestort. Men vreest, dat de beman ning van tien om het leven is ge komen. Zes lijken zijn al geborgen. dpde óchaatö man Maiden naai Mmni&endam de tegenstrijdigheden, die deze zaak biedt, dat de regering nu tot dit eer vol ontslag zou kunnen besluiten. Tenslotte óók uit mepselijke overwe gingen voor een zeven en tachtigjari ge, die dan van het leven toch nog afscheid zou kunnen nemen met het gevoel, dat hem is recht gedaan. Makki liep kwaad weg Mossadeqs rechterhand Hoessein Makki heeft zich gisteren terugge trokken en is woedend uit het par lement weggelopen tijdens een zeer bewogen zitting waarop de premier vroeg om verlenging van zijn bui tengewone volmachten met de tijd van een jaar. De kloof tussen Mossadeq en Mak ki heeft grote ontsteltenis teweeg gebracht onder de Pezische politici. Makki was de machtigste helper van Mossadeq in de strijd met Engeland om de Perzische olie. Kort geleden echter bedankte hij voor zijn func tie van secretaris-generaal van de olie-raad. Twee dagen geleden heeft nog het parlement Mosadseq op zijn verzoek met algemene stemmen het vertrou wen gegeven. Maar het v/as toen nog niet bekend, dat de premier wilde vragen om verlenging van zijn bui tengewone vo1 machten die hem in feite de machtigste man van het land hebben gemaakt. Indertijd heeft het parlement hem volmachten ge geven tot Februari. Bolivia in gevaar Corruptie, uitbuitend kapitalisme, doch vooral het snel opdringende communisme vormen de achtergrond van het belangrijke herderlijke schrij ven, dat de aartsbisschop van Sucre in Bolivia, mgr. Clement Maurer C.ss.R., heeft gepubliceerd. De pre laat richt een dringende er. ernstige oproep aan Katholieken- en niet-Ka- tholieken om een dam op te werpen tegen het communisme en door gron dige, sociale en andere voorzieningen in Bolivia de voedingsbodem van het communisme weg te nemen. Punt voor punt wijst de aartsbisschop de communistische activiteit aan. Het marxisme wordt onderwezen op uni versiteiten en op scholen. „Onbeken de elementen" voeren een systemati sche agitatie onder de Indianen op boerderijen en in mijnen. Ambtena ren plegen verraa i aan de belangen van het land en plaveien zo de weg voor het communisme en anti-clerica- lisme. Dit alles gebeurd, aldus de aartsbisschop, in een land, welks re gering zich voortdurend Katholiek noemt. De sociale toestanden in> Bolivia zijn tenhemelschreiend. De grote on dernemingen voeren een politiek van ergerlijke uitbuiting. De omstandig heden, waaronder de arbeiders, man nen, vrouwen, meisjes en jongens, moeten werken, zijn mensonterend. Op vele plaatsen zijn de landarbei ders niet veel meer dan lastdieren. De gevolgen op moreel terrein blijven niet uit. Ondanks het feit, dat Bolivia voor 96 pet. Katholiek is, verkeert de Kerk in een toestand van gevaarlijke on vrijheid. De hoge regeringsautoritei ten leggen weliswaar een zekere wel willendheid tegen over Haar aan de dag, vele lagere ambtenaren echter laten geen gelegenheid voorbijgaan om te laten zien, dat Marx en Vol taire meer voor hen betekenen dan de Kerk. De Kerk is sterk in Haar bewegingsvrijheid belemmerd, daar de staat zich mengt in Haar interne aangelegenheden, zoals benoemingen e.d. De regering beroept zich hierbij op eeuwenoude privileges, door de H. Vader in de 16de eeuw aan de Koning van Spanje verleend. De wetgeving is beslist ar.-ti-ker- kelijk. Alleen de nog soepele houding der regering verhindert een directe kerkvervolging. GEEN AUDlëNTIE. j Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem i za* ...Dinsdag 13 Januari a.s. geen audiëntie verlenen. Twee Markers hebben gisteren als eersten een tocht op de schaats over de Gouwzee van Marken naar Monni kendam gemaakt. Zij hebben ongeveer 6 a 7 meter naast de vaargeul van de tramboot, die nog steeds vaart, ge reden. Links Kees Roos vl4 jaar) en rechts Jan Springer (18 jaar) bij hun aankomst in Monnikendam. Slaiiettje De rijpe kennis hoort, d'onrljpe neemt het woord.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1