Broekman en v* cL Voort winnaars te Noorwegen Int. Studenten Sporttournooi door Indonesië gewonnen LORRIE DONDERDAG 8 JANUARI 1953 DELLIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Het vroor niet minder dan 13 graden, toen Woensdagavond op de baan te llamar het eerste gedeelte van de -wed strijd NederlandHamar werd gereden, waarbij van belde ploegen de prestaties van de vier beste rijders voor het klas sement golden. Het ijs was redelijk, in ieder geval beter dan Maandag jl., toen de Neder landse rijders onderling een vijfhonderd meter hadden willen rijden, maar het kwik niet minder dan 27 graden onder nul aanwees. Toen had de leider Klaas Schenk dan ook wijselijk besloten om geen wedstrijd in die omstandigheden te doen houden. Slechts een 1500 meter stond thans op het programma, waarbij Kees Broekman tegen Overby reed en Wim van der Voort tegen Ivar Martin- sen, de grote man van Hamar. Kees sloeg Overby met groot verschil. Hjj reed zo voortreffelijk, dat hij de snelle tijd van min. 20.6 sec. liet noteren, een tijd, welke alleen ook door Wim van der Voort werd gemaakt in zijn rit tegen Martinsen. Wim van der Voort startte iets langzamer dan zijn tegenstander, maar hij reed een voortreffelijke voor laatste ronde en sloeg de Noor met bijna 2 seconden in dezelfde tijd als Kees Broekman had gemaakt, 2 min. 20.6 sec. Huiskes, Maarse, Charisius en Van 't Oever reden zeer verdienstelijk en maakten zulke goede tijden, dat de ploeg van Hamar stevig geslagen werd. Na de eerste wedstrijdavond heeft Nederland de leiding met 190.534 punten tegen Ha mar 195.200 punten. Eerst de volgende week zal het tweede nummer van deze wedstrijd worden gereden. De uitslag luidt: 1. Kees Broekman en Wim van der Voort beiden 2 min. 20.6 sec.; 3. Ivar Martinsen 2 min. 22.4 sec.; 4 Anton Huiskes 2 min. 24.3 sec.; 5. Gerard Maarse 2 min. 26.1 sec.; 6. Sorn- broem 2 min. 26.3 sec.; 7. Jan Charisius 2 min. 27.8 sec.; 8. Overby 2 min. 28.3 sec.; 9. Sandvik 2 min. 28.6 sec.; 10. Frang 2 min. 28.9 sec.; 11. Van 't Oever 2 min. 29.3 sec.; 12. De Graaf 2 min. 30.4 sec. Als 14e eindigde Henk Schuier in de tijd van 2 mii. 32.4 sec. IJSHOCKEY. H.H.Y.C. verloor van sterke Duitsers (5-7) Op de Hoky speelde HHYC onder grote belangstelling een ijshockeywed- strijd tegen Bad Nauheim en verloor verdiend rnet 57 (tussenstanden 33, C2 en 22). De oorzaak van de Haagse nederlaag is eenvoudig te verklaren. De hechte verdediging van de Duitsers, .vaarin doelman Ansons zich zeer on derscheidde, vormde een groot struikel blok voor de Haagse aanval. Aan de andere kant toonde ook doelman Van der Heiden in. goede vorm te zijn, doch ongelukkige momenten leverden even- zovele Duitse dóelpunten op, hetgeen juist iets te veel was voor de Haagse aanval, waarin de Canadezen wel, maar de Hagenaars ditmaal minder dan ge woonlijk op dreef waren. Was de verdediging van Bad Nau heim goed, de aanvalslinie deed weinig voor de achterspelers onder. Fel aan vallend, goed combinerend, hoewel niet altijd zuiver plaatsend, verscheen aan valsleider Ulrich keer op keer met zijn voorwaartsen voor het Haagse doel, waarbij Fischer en Lisky vaak met zeer grote moeite de snelle en gevaarlijke aanvallen konden pareren. Direct na het begin scoorde de Cana dees Hochuk voor HHYC (10), doch Ulrich liet zien, dat zijn ploeg niet voor een nederlaag naar de Nederlandse re sidentie was gekomen en scoorde be trekkelijk gemakkelijk twee maal. Reeds in de beginfase toonde de ach terhoede van Bad Nauheim haar kun nen. doch desondanks slaagde Lisky er in de partijen op gelijke voet te brengen (2—2) waarna beide ploegen vóór het verstrijken der eerste speeltijd elk nog eenmaal scoorden: Barscikowski (2—3) en Zukiwsky (3—3). Tijdens de tweede spelperiode waren de Duitse aanvallen zeer gevaarlijk en dit resulteerde in twee doelpunten, t.w. een fel schot van grote afstand van Eichler en een niet te missen kans voor een leeg doel door Niess (02). Beide goals waren fouten van Van der Heiden. Na de laatste pauze bleek de neder laag van HHYC spoedig onafwendbaar Wel scoorde Horchuk 10, doch de goed spelende Ulrich liet kort daarop cle lamp achter het Haagse doel gloeien. Een gelijk spel leek even tot de moge lijkheden te behoren na een goal van iLsky (21), doch Niess bracht Bad Nauheim in veiligheid. Uiteindelijk pro beerde HHYC het nog met verre scho ten, want met samenspel alleen kon men de prima Duitse verdediging niet pas seren. Gescoord werd er echter niet PAARDENSPORT. De Ned. R.K. Bond van Landelijke Rijverenigingen zal Zaterdag 17 Januari in Den Bosch de algemene jaarvergade ring houden met o.a. als inleiders dr. ir. B. Groeneveld over „De opbouw van onze paardcnstapel" en rector W. Bek kers over: „De ware opvatting over onze sport". VOETBAL. het ogenblik te Hamar traint, aan het bestuur van de KNSB voorgesteld om bij doorgaand vriezend weer op korte termijn een internationale wedstrijd in Nederland te organiseren, waarvoor be halve enkele Nederlandse rijders ook een aantal bekende Noorse rijders zou den worden uitgenodigd. Klaas Schenk heeft medegedeeld, dat b.v. Ivar Mar tinsen gaarne een invitatie zou willen aanvaarden. Zelfs Hjalmar Andersen zou, indien hem dat gevraagd zou wor den, wel genegen zijn bij wijze van demonstratie in Nederland te komen rijden, al is het zeker, dat hij dit sei zoen niet aan de grote internationale wedstrijden zal deelnemen. In de Noorse bladen heeft een bericht gestaan, dat op 4 en 5 Februari een wedstrijd tus sen Noorwegen en Nederland te Dront- heim zou worden gehouden, maar dit bericht wordt zowel door Klaas Schenk air. door de Noorse officials ten sterkste tegengesproken. Wij vernemen, dat het bestuur van de KNSB Donderdag besprekingen zal voeren of de mogelijkheid aanwezig is om op korte termijn een internationale wedstrijd in ons land te' doen houden. Het spreekt welhaast vanzelf, dat men daarbij ook te rade zal gaan met het ..ÜP^P meteorologisch instituut te De Bilt. I aóspiranrentraining wordt nog één week Eerst over twee of drie dagen kan een - - - - beslissing over een dergelijke wedstrijd tegemoet worden gezien. Mocht de wedstrijd in Nederland niet doorgaan, dan zullen Anton Huiskes en Kees Broekman Zondag a.s. te Arendal starten en Wim van der Voort en Ge rard Maarse in een wedstrijd te Dront- heim. De andere leden van de kern ploeg zullen vermoedelijk aan een ju- nioresontmoeting, in de omgeving van Hamar te houden, deelnemen. Langebaanwed- strijden te Aalsmeer Onder ideale weersomstandigheden zijn te Aalsmeer nationale langebaan wedstrijden gehouden over 500. 1500 en 3000 meter. In totaal kwamen 12 rijders aan de start. Op de 500 meter wist Kokkie van der Eist zich eerste te plaatsen in de goede tijd van 49.8 sec. De verdere uitslagen op dit nummer varen: 2. De Goede (A'dam) 52.9 sec.; 3. Van der Hoorn (Ter Aar) 53.0 sec.; 4. Stichter (Aalsmeer) 53.0 sec.; 5. Ver meulen (Ter Aar) 53.2 sec.; 6. Blaauw (Stompetoren) 54.2 sec. 1500 meter: 1. Van der Eist (R'dam) 2 min. 46.4 sec.; 2. Belt (Zoeterwoude) 2 min, 53.4 sec.; 3. Vermeulen 2 min. 54.2 sec.; 4. De Goede 2 min. 54.4 sec.; Van der Hoorn 2 min. 54.5 sec.; 6. Ekelschot (A'dam) 2 min. 56.7 sec. De 3000 meter werd een overwinning i-»t: ouuu lueiei weiu etui ova wimiing 0—1 voor de Hilversummer Van der Pol. Tot. s f,....' nu toe hebben 10 landen inge schreven voor het tournooi om het we reldkampioenschap voetbal waarvan de eindronden van 16 Juni tot 4 Juli 1954 Zwitserland worden gespeeld. Het zijn: Zweden, West-Duitsland, Haïti, Oostenrijk, Brazilië, Frankrijk. Enge land, Portugal. Finland en Zwitserland. Naar verwacht wordt, zullen de we reldkampioen Argentinië, Hongarije en Zuid-Slavië zich binnenkort voor deel neming opgeven. DOCOS. Gisteravond werd in een extra bijeengeroepen ledenvergadering de heer A. van Schie tot voorzitter ge kozen. Morgenavond zal een verslag hiervan worden geplaatst. We maken de leden er op attent, dat de junioren- en seniorentraining heden avond normaal doorgang vindt. Met de SCHAKEN. INTERNATIONAAL HOOGOVEN- TOURNOOI. De eerste partij, die was afgelopen in de tweede ronde van het Internationaal Hoogovenschaaktournooi te Beverwijk was die tussen dr. Euwe en de Belg G'Kelly. Na 15 zetten werd tot remise besloten. De verdere uitslagen van de tweede ronde luiden: Rossolimo (Fr.)Toran (Sp.) y2 Van Scheltinga (Ned.)—Donner (Ned.) afgebr.; Cortlever (Ned.)Trott (Enge land) 10; Fuester (Hong.)Kramer (Ned.) afgebr.; Heidefeld (Z.-Afr.)— Bouwmeester (Ned.) 01. Na de tweede ronde luidt de stand: L/5. dr. Euwe, O'Kelly, Bouwmeester, Rossolimo en Toran ieder V/2 punt.; 6. Donner 1 pnt. plus een afgebr. partij; 7. Cortlever 1 pnt.; 8. Van Scheltinga „ZWARTE PION", LISSE. De verdere uitslagen van de onder linge wedstrijden waren: Groep I: P. BeykN. v. d. Mey 10; P. Langeveld—J. Goedemans 01; N. v. d. MeyA. Elferink 10; P. Beyk G. Scholtes 01; J. SmitJ. Grimber- nu toe reed deze rijder uitsluitend toch ten en het was vandaag de eerste maal, dat hij. in langebaan wedstrijden uit kwam. Uitslag 3000 meter: 1. Van der Pol (Hilversum) 5 min. 55.0 sec.; 2. Van der Eist 5 min. 57.3 sec.; 3. Belt 5 min. 58.4 sec.; 4. Vermeulen 6 min. 0.02 sec.; 5. Van der Hoorn 6 min. 07.8 sec.; 6. J. de Bruin (Aalsmeer) 6 min. 09.6 sec. Totaal klassement: 1. Van der Eist 5 pnt.; 2. Vermeulen 171.300 pnt.; 3 Belt 171.933 pnt.; 4. Van der Hoorn 172.467 pnt.; 5. De Goede 173.865 pnt.: 6. Van der Pol 174.200 pnt. Groep II: W. GoedemansJ. v. d. Mey'0—1; Th. Brouwer—H. Elferink 10; J. GeerlingB. v. Vliet 10. COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND. SPW I—NZH I 7—3. H. van Os—n.o. 10; H. Vissers—J. W. Stigter 1—0; H. v. WeizenP. Brandsma y2\ J. v. OostenJ. P. Kwestroo (rës.) V2 N. BinkL. J. Goudriaan y„L. J. J. PrenenJ. Schoneveld \/2—y2E. van der VeenP. P. Ober y2\ J. P. de VriesA. Ravensbergen 10; M. RagutW. v. Egmond y2V2\ J. W. v. d. HorstH. Kwestroo 1—0. Indonesië heeft beslag gelegd op de feitennis. De heer H. de Vries van het eerste plaats In het eindklassement van Commissariaat reikte de medaille uit .en mr. N. de Brot, de algemeen verte- studcntentournooi, genwoordiger van de Nederlandse An- internationaal dat Dinsdag en Woensdag onder piciën van de Foreign Student Service In het AMVJ-gebouw te Amsterdam is gehouden. Twee dagen lang hebben vertegen woordigers van Indonesië, de Neder landse Antillen, Suriname, de Verenig de Staten en Nederland in sportieve sfeer een harde strijd gestreden in bas ketball, bridge, dammen, schaken, ta feltennis en zwemmen. Na afloop van het tournooi kan gezegd worden, dat de opzet van de FSS, namelijk door mid del van de sport de studerenden van diverse landen tot elkaar te brengen, groot succes is geworden. De Fo reign Student Service, die met mede werking van de Univeristaire Sportver eniging, dit evenement als een proef heeft gehouden, is van plan het in vol gende jaren te herhalen. Zelfs wil men trachten naast de Nederlandse studen ten-kampioenschappen in diverse tak ken van sport internationale kampioen schappen te organiseren. Gisteravond werden in het Minerva- paviljoen de prijzen uitgereikt. Neder-- land kreeg de door het Hoge Commis sariaat van Indonesië beschikbaar ge stelde wisselbeker voor het beste bas ketballteam, Indonesië de door de al gemeen vertegenwoordiger van Suriname beschikbaar gestelde medaille voor ta- tillen, overhandigde de door hem uit geloofde medaille voor zwemmen aan de Nederlandse ploeg. Het hoogtepunt van de avond was natuurlijk toen de Indonesische ploeg uit handen van mr. A. de Roos de door het gemeentebestuur van Amsterdam uitgeloofde medaille voor de eerste plaats in het landenklassement in ont vangst nam benevens de wisselbeker van de FSS voor het best geplaatste buitenlandse team. Na de prijsuitreiking brachten Indo nesische en Surinaamse deelnemers dansen uit hun land ten tonele. Ame rikanen en Antillianen zongen volks liedjes en spirituals. Met een gezellig bal, dat tot diep in de nacht voortduurde, werd het tournooi besloten. De eindstanden zijn: Dammen: 1. Suriname, 2. Nederland, 3 Indonesië. Schaken: 1. Indonesië, 2. Nederland, 3. Suriname, 4. Antillen. Bridge: 1. Indonesië, 2. Nederland, 3. Suriname, 4. Amerika. Tafeltennis: 1. Indonesië, 2. Suriname, 3. Amerika, 4. Antillen. Basketball: 1. Nederland, 2., 3. en 4. Amerika, Indonesië en Suriname, 5. Antillen. De eindstand in het landenklassement was: 1. Indonesië 301/3 pnt.; 2. Neder land 29 pnt.; 3. Suriname 22 1/3 pnt.; 4. Amerika 10 1/3 pnt.; 5. Antillen 10 p. Comité Ronde v. Nederland sprak over uitlatingen van K. Pellenaars Het Comité Ronde van Nederland acht het gewenst met een enkel woord tc reageren op de uitlatingen, welke de heer K. Pellenaars te Breda, zich dezer dagen tegenover een verslaggever van het ANP heeft veroorloofd, over de Ronde van Nederland 1953. Het belangrijkste punt van zijn be toog was daarbij de kwestie van de startgelden. De heer P. heeft verklaard dat „zijn tourploeg" niet aan de ronde zal deelnemen, wanneer de organisato ren bij hun voornemen blijven, om dit maal geen startgeld te geven. Het comité wijst er echter op, dat Neder landse renners in buitenlandse natio nale ronden nog nooit startgeld hebben genoten, ook niet in die waar het in tegenstelling tot de Nederlandse ronde op een millioen francs of lires niet aankwam. De opmerkirfg van de heer P., dat de organisatoren zonder start- gelden geen buitenlandse renners van naam zullen krijgen, wordt gelogen straft door de historie. Ten eerste is er, cp één uitzondering na, zeker in de laatste drie jaar, aan geen enkele bui tenlandse renner in de Ronde van Ne derland ooit startgeld gegeven. Ten tweede heeft de voorzitter van de Bel gische Wielerbond aan de directeur van de Ronde van Nederland gezegd, dat de Belgen niet meer aan de start zou den verschijnen, wanneer het in dit op zicht niet gelijke monniken, gelijke kap pen gold. Hij voegde er aan toe, dat alleen bij een redelijke, voor alle ren- TAFELTENNIS. FRANKRIJK—NEDERLAND (JEUGD) 6—3. Te Amiens werd een tafeltenniswed strijd gespeeld tussen de jeugdploegen van Frankrijk en Nederland. De Franse juniores wonnen met 63. De gedetailleerde resultaten waren: Sala (Fr.) sl. Van der Spek (Ned.) 21—17, 21—12; Gambier (Fr.) sl. Hei ligers (Ned.) 23—25, 21—17, 21—16; Scheffer (Ned.) sl. Ross (Fr.) 2119, 2110; Van der Spek sl. Gambier 21—15, 21—15, 21—18; Sala sl. Scheffer 21—10, 21—16; Ross sl. Heiligers 21—9, 215; Schefler sl. Gambier 2114, 2118; Ross sL Van der Spek 1321. 2116, 2118; Sala sl. Heligers 2110, 21—12. R.K.L.T.V. „Dc Sleutels". Gebrek aan binnenkomende uitslagen en de zo juist verstreken Kerstvacantie zijn oor zaak dat niet veel nieuws aangaande de competitie valt te vermelden. Alleen aangaande het 5e Sleutels herenteam 3e klasse enig nieuws. Maan dag j.l. speelde dit team competitie te gen Steeds Vooruit 1 in Warmond. Een 73 overwinning was het resultaat. Ook in deze wedstrijd kwam weer zeer duidelijk naar voren dat het voor som mige spelers zeer moeilijk is op een sportieve manier te verliezen. Zowel voor de teamgenoten als voor de tegen spelers schept dit een allesbehalve aan gename sfeer. Winnen is moeilijk, ver liezen kan echter nog véél moeilijker zijn. Dinsdag jl. speelde hetzelfde Sleutels team tegen de kampioen van haar afde ling. Na uiterst sportieve en spannende wedstrijd, waarbij J. v. d. Stok de enige was, die alle punten en de enige winst punten scoorde, kwam GEB 2 als win naar uit de strijd. In het dubbel lieten de Sleutelsspelers nog even flink hun tanden zien. Helaas, het mocht niet meer baten; een 64 overwinning voor GEB 2. Volgens officieuze berichten zal op Zondag 18 Januari a.s. de lang ver wachte Sleutelswedstrijdendag het Kersttournooi plaats vinden. Houd allen deze dag vrij opdat op een volle dige deelneming van de gehele vereni ging mag worden gerekend! Hedenavond weer normaal training voor junioren van 78.30 uur, voor senioren van 8.3010.30 uur. ners gelijke daggarantie, een sterke Belgische ploeg naar de zesde Ronde van Nederland zou worden afgevaar digd. Welnu, die redelijke garantie is ver zekerd. Iedere deelnemer aan de Ronde van Nedex-land 1953 ontvangt een dag garantie van ƒ50,—. Daarvan moet dan wel een bedrag van ongeveer 20,— worden afgetrokken aan levensonder houd, maar dat bedrag van ƒ50,ligt dan ook hoger dan de daggarantlc in do zwaarste van alle ronden, de Tour de France, waarvoor Nederlandse ren ners ook nimmer startgeld hebben ge kregen of krijgen zullen. Wanneer de heer P. dus inderdaad van mening is dat, gelijk hij in het in terview heetf gezegd, „coureurs niet die hoge gages moeten vragen, zoals ze bij buitenlandse ronden doen", zou hij met deze regeling accoord moeten gaan. De verdiensten van de nationale ploeg, Pellenaars' ploeg dus, in de vorige Ronde van Nederland, verdiensten die percentsgewijs overigens veel en veel hoger waren in de Tour de France, zul len bij prestaties van eenzelfde kaliber, in 1953 ongeveer op hetzelfde niveau komen te liggen. Daarbij is er uiteraard rekening mee gehouden, dat de Ronde van 1953 een dag korter duurt dan die van 1952 en dat de ploeg nu een man meer zal tellen. BILJARTEN. HET EUROPEES KAMPIOENSCHAP 47/2. Hedenmiddag is in de Harmonie te Groningen het tournooi begonnen om het Europees kampioenschap cadre 47/2, waaraan deelgenomen wordt door Jean Galmiche (Fr.), Clement van Hassel, titelhouder, en René Vingerhoedt (Bel gië), Walter Lutgehetmann en August Tiedtke (Did.) en Piet van de Pol, Kees de Ruyter en Henk Metz (Ned.). Galmiche, Van Hassel, Lutgehetmann en Van de Pol zijn in de afgelopen weken kampioenen van hun land gewor den in deze speelsoort, onderscheiden lijk met de volgende alg. moyennes: 16.05 28.94 37.16 36.84. Van Has sel won in Januari 1952 de Europese titel te Brussel met een alg. gemiddelde van 20.74. NED. BRIDGE BOND DISTRICT LEIDEN E.O. Viertallen competitie '52'53. De uitslag van de negende ronde hoofdklasse en achtste ronde eerste klasse luidt als volgt: Hoofdklasse: Team Koch wint van team Jacobs met 15 m.p.; team v. Eg- mond wint van team Reekers met 21 m.p.; team Smelt wint van team Van Wingcn met 1 lm.p.; team Ten Kate wint van te&m De Bruin met 5 m.p.; team Noordwijk tegen De Vrind uit gesteld. Eerste klasse A: Team Noordwijk II wint van team Klinkenberg met 24 m.p.; team dames Sier wint van team Goddijn met 9 m.p. Eerste klasse B: Team Alphen II wint van team Smittenaar met 38 m.p.; team v d. Ende wint van team Kreft met 3" m.p.; team Boskoop tegen team Noordwijk III uitgesteld. Hoofdklasse: Hoofdklasse: 1. Koch 9 gesp., 17 w.p.; 2. van Egmond 913; 3. De Vrind 811; 4. Dc Ruiter-Z. 9—11; 5. v. d. Kruk 9—8; 6. Noordwijk I 8—7; 7. Van Win- gen Jr. 97; 8. Smelt 96; 9. De Bruin 94; 10. Jacobs 94. Eerste klasse A: 1. Noordwijk II 712; 2. Alphen I 610; 3. Dames Sier 76; 4. Goddijn 6—4; 5. Klinkenberg 6—0. Eerste klasse B: 1. v. d. Ende 714; 2 Noordwijk III 6—8; 3. Alphen II 77; 4. Boskoop 64; 5. Smittenaar 8—5; 6. Kreft 8—4. BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O.". De uitslag van dc eerste avond van de beker-competitie is als volgt: Groep A: 1. Bonnet Sr.Bonnet Jr. 38 p.; 2. Winkelmolcn—Bergsma 36J/£p.; 3. v. d. Postv. Zijl 34 p.; 4. mcj. La- gerbergWalter 32\2 p.; 5. mevr. God dijnSchalks 30p.; 6. v. Dieren Goddijn 28 p.; 7. echtp. Cuppen 27 y p.; 3. echtp. Bik 25 p. Groep B: 1. VerverScheeren 39/ p.; 2. SchmidtAbswoude 37y2 p.; 3. Diebenv. Wijk 37 p.; 4. echtp. Werter 3H/ p.; 5. Huys—Schilling 28 p.; 6. KinsZwanenberg 2Qx/7 p.; 7. en 8. da mes KlarenboschBelt en echtp. Lut 26 p. Groep C: 1. JeusterDe Groot 26j/£ p.; 2, mevr. Uphof—Bonnet 24/ p.; 3. v. HaasterenLamboo 19 p.; 4. mej. PietersStreef land 15 p.; 5. dames Am- merlaan 14 p.; 6. Gebr. Abswoude 13/ p.; 7. mevr. v. WellKramp 13y2 p. Groep D: 1. MulderNiekerk *27 p.; 2. dames KeizerVerhoef 21 p.; 3. da mes v. Bergen HenegouwenSchalks I8V2 P.; 4. ReekersZonjee 17/ p.; 5. echtp. Stuijfzand 15 p.; 6. dames v. GelderenGoddijn 14 p.; 7. dames De Roov. d. Stok 13 p. Oiatte GOLF Het Hofstad Jeugdorkest zal op 14 April a.s. zijn dertigjarig bestaans- feest vieren met een jubileumconcert. „De Zuiderkruis", het eerste van de zes emigrantenschepen, die dit jaar vanuit Nederland naar Zuid- Arika zullen vareni, is heden met 609 passagiers naar de Unie van Zuid- Afrika vertrokken. Een Amsterdamse rijwielstalling stond gistermiddag in lichter laaie, toen een petroleumvergasser tot ont branding kwam. De brandweer was spoedig ter plaatsen, maar kantoortje en stalling beide verzekerd brandden geheel uit. Een school voor schipperskinde ren is gisteren te Stein in Limburg met enige plechtigheid ir.- gebruik ge nomen. Voorlopig is er nog slechts een klas, maar die vormt de start voor een volledige school. De Paasvcctcntoonslelling te Rotterdam zal dit jaar op 24 Maart gehouden worden. Voor een hospitaalkerkschip zal de gemeente Velzen op verzoek van de visserij 10.000.beschikbaar stellen .althans dit wordt door B. en W. aan de raad voorgesteld. Een voortvarende jongeman be sprak enige maanden geleden twee plaatsen op het emigrantenschip „Si- bajak", dat gisteren met 950 perso nen naar Nieuw Zeeland is vertrok ken. De tweede plaats raakte echter vacant, daar zijn verloofde het „af" maakte. De jongeman heeft nu de reis uitgesteld om een andere scho ne te „charteren". Wegens het mishandelen van zijn moeder moest zich gister voor de Roermondse rechtbank een 18-ja- rige jongeman- verantwoorden. Noch de vader ,die de vrouw ontzet had, nog de moeder zelf, wilden getuigen. Er werd een jaar geëist. Anne de Vries, de Ned. schrij ver, die een jaar in Suriname heeft doorgebracht, zal volgende maand naar Nederland terugkeren. Een Belgische smokkelaar, die gisternacht 20 pond koffie van Ne derland naar Duitsland vilde smok kelen-, is door de Ned. douane bij Vijlen aangehouden. 5)e laondetiijfce auantuten aan Siappie Jiappij. (2) 33. „Wel alle koppen op een pagi nal", mompelde Bas Brom verbaasd en Kees Knop trok zijn alpinopetje over een oor en krabde zich de kruin. „Als dat geen toverij is....!" zei Kees en hij keek naar zijn hoofdre dacteur, die voorzichtig naar binnen gluurde en toen een stap de donkere juwelierswinkel in ging. Kees Knip ging mee naar binnen en de agent had moeite om de opdringende men- senraanigte voor de winkel tegen te houden. Zij wilden allemaal mee naar binnen, of toch in ieder geval kijken wat er te doen was Maar de agent was sterk en hij slaagde er eindelijk in de deur voor de neuzen van al die nieuwsgierigen te sluiten. Toen knip je hij zijn zaklantaarn aan. „Ik zie niemand" zei de agent. „Ik ook niet", mompelde Bas Brom, maar achterin de winkel moet nog een kantoor zijn, cf zo iets. Dat heb ik tenminste uit het verhaal van Koppie begrepen, maar wacht eens Koppie had het cok over twee geboeide winkelmeis jes achter een toonbank en een ge boeide telefoniste!" De agent zocht tvex-al met zijn zaklantaarn, maar zij zagen niets of niemand. Kees Knip vondt het knopje van het licht, maar ook dat hielp niet. Alle lichten brand den nu, maar er was geen spoor van het personeel van Paul Parel te zien. „We moeten Koppie zoeken!", zei Bas Brom. Daar is het trapje naar het kantoor kom mee!" DOOR CHARLES GARVICE 66) „Zeg niets meer," zei ze met diepe, vastberaden stem. „Ik vergat. Je hebt het recht om om over me te beschikken. Jij moet maar zeggen wanneer en hoe ik mijn aandeel in het contract moet betalen. Ik zal met jou trouwen wanneer je wilt" en ze week een stap achteruit, terwijl ze rechtop bleef staan, haar handen aohter haar hoofd gevouwen. „Lieveling!" zei hij, „vei-geef me. Mijn liefde werd me de baas en ik ben onvriendelijk tegen je geweest. Zal het zijn, zoals ik zeg? Over veer tien dagen?" „Je zei over drie weken," ant woordde ze en het beven van haar stem maakte hem bijna krankzinnig. „Over drie weken dan", besliste hij. „Drie lange weken voor mij/lieve ling. Wees niet bang. Je zult geluk- kig zijn, Lorrie, je zult gelukkig zijn, eveling, of ik zal er met mijn leven onr boeten." Zij bleef een ogenblik in het vuur staren, toen stak ze haar hand uit. „Ik ik ben moe, geloof ik. Ik zal nu gaan," en ze liet hem alleen. Toen ze met loden voeten naar haar kamer wilde gaan zag ze in de hal, dat het licht in de studeerkamer brandde. In een plotselinge opwelling opende ze de deur en ging naar bin nen. De dominé keek op; zijn gezicht verhelderde, toen hij haar zag. „Ben jij het, Lorrie?" zei hij. „Waar ga je naar toe?" „Naar bed, paps," antwoordde ze, terwijl ze opgewekt trachtte te spre ken. Ze ging naast hem zitten en leg de haar hoofd tegen zijn borst. „Ik ben vandaag erg moe." „Moe!" zei hij vriendelijk, met een glimlach. „Dat is een zonderling woord om van jouw lippen te horen, kind. Je was vroeger gewoon er op te poohen, dat je nooit moe was." „Dat was toen ik nog een klein meisje wasr jaren geleden, paps!" zei ze, terwijl ze haar hoofd afwendde, zodat hij de tranen niet zou zien, die langzaam onder de vermoeide oog leden opwelden. „Jaren geleden- Kind, dat is pas een paar weken geleden! Is Seymour weg?" „Ja, hij is weg," antwoordde ze. „Paps „Ja," vroeg hij, terwijl hij haar haren streelde, want' ze had plotse ling gezwegen, alsof zij iets in haar keel had, dat haar dreigde te doen stikken. „Ikik ga over drie weken trouwen." De hand van de oude man viel van haar hoofd. „Zo gauw! Zo gauw! Waarom?" vroeg hij en er klonk een zonderlinge angst in ztfn stem. „Omdat hij het wenst," ant woordde ze, terwijl ze zorgvuldig Seymour's naam vei'meed te noemen. De oude man schudde het hoofd. „Zo gauw!" mompelde hij. Ze zwegen een ogenblik, toen klonk zijn stem, die de laatste tijd zo zwak was geworden: „Lorrie!" „Ja paps," „Ben je er zeker van Hij zweeg j en sloeg zijn armen om haar heen, alsof hij haar voor een onzichtbaar gevaar moest beschermen. „O kind, lieveling. Dat dat wat je nu gaat doen, doe je dat met je hele hart? Is het uit vrije wil? Antwoord me, Lome; antwoord roe, mijn kind!" Ze hief haar witte gezichtje na^r hem op en drukte haar lippen zacht op zijn voorhoofd, toen vleide ze zich tegen hem aan. „Ja lieveling," zei ze dapper, ,,met mijn eigen, vrije wil." HOOFDSTUK XXII Het was de dag voor Lorrie's hu welijk en het was mooi weer. Maar de waarheid was, dat het Lorrie vol komen onverschillig liet of de zon dan wel de maan scheen. De zon had met tropische hitte kunnen stralen wat niet wel mogelijk was. om dat het tegen Kerstmis liep of de regen had met bakken uit de hemel kunnen vallen; het was allemaal het zelfde. Zij ging morgen trouwen; en eens zou er een dag komen, dat ze zou sterven. Tevergeefs omringde Greta die in een staat van opgewondenheid verkeerde, haar met de mooie dingen van haar uitzet en trachtte ze haar in de passende stemming voor de plechtigheid te brengen. Lorrie wil de niet wakker geschud worden. Ze vroeg alleen maar met rust gelaten te worden, zodat ze de laatste uren haar vrijheid alleen zou kunnen doorbrengen. De gewoonlijk zo kalme pastorie verkeerde in 'n opgewonde toestand. Daar iemand niet behoorlijk kan trouwen zonder bruidsmeisje. waren twee jonge meisjes verre nichtjes van de bruid, voor de gelegenheid gevraagd. Ze waren beide jong en dwaas en zagen er aardig uit. Jack doopte ze met het omverbiddellijk cynisme van de jonge man, Blos en Giechel, omdat de ene bij iedere mogelijke en onmogelijke gelegen heid bloosde en de andere ochtend, middag en avond giechelde: bij het ontbijt, aan het diner en bij de thee. ,,Het schijnt," zei Lorrie, „dat twee mensen vinden, dat ze niet wettig kunnen trouwen, zonder dat ze er een paar dozijn onschuldig en ellen dig en m'iserabel maken. Waarom moet de pastorie in een wildebees- tenspel worden veranderd, omdat Seymour Meiford gek genoeg is met me te willen trouwen?" „Het hindert niet, liefje," zei Gre ta kalmerend, „het is maar voor één dagje Morgen ga je weg en ben je ons allemaal kwijt," en ze sloeg met een teder gebaar haar arm om Lor rie's middel. „Ja, nog maar één dagje," zei Lor rie, niet met een zucht, of blozend, maar suf. berustend, met doffe stem. Natuurlijk was lord Kendale, die met een zuster van de bruidegom verloofd was, geïnviteerd, evenals Diana zelf. Diana werd vandaag op De Denen verwacht, maar Guy had de uitnodiging tot nu toe niet aan genomen en de hele dag vroeg Lor rie zich af: „Zal hij komen?" 's Middags werd die vraag beant woord want er kwam een brief niet voor Lorrie, maar voor Greta en het wapen van Latcham stond op de enveloppe. In een paar regels schreef hij. dat het hem ten zeerste speet, dat hij zijn vader niet alleen kon laten, maar dat hij de bruid alle denkbaar geluk wentste. Greta gaf Lorrie zwijgend de brief en Lorrie las hem orr; hem daarna weer zonder een woprd tc zeggen, tenig te geven. Een uur later werd er door de post een kistje gebracht. Dit was geadres seerd aan mejuffrouw Dolores Lati mer en wercT naar Lorrie's kamer ge bracht, waar ze zat temidden van haar reisjaponnen en haar uitzet. „Nog een cadeau," zei Greta. „Raad eens van wie het is?" voegde ze er zenuwachtig bij. Lorrie keek op met lusteloze on verschilligheid. „Misschien van de koning van de Kannibalen-eilanden," zei ze, „wat kan het me schelen? Ga je het hier openmaken?" want Gre ta had een hamer en nijptang mee gebracht. „Alsjeblieft niet, mijn hoofd kan niet tegen dat gehamer."

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7