Jongste zoon vond acte tas en heel het gezin genoot ervan Veldtocht tegen de influenza DONDERDAG 8 JANUARI 1953 DE LEIDSL COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Relletjes rondom „De Ommelanden" Burgemeester van Achtkarspelen heeft samenscholingen verboden l TER BESCHERMING VAN WERKWILLIGEN Naar het A.N.P. verneemt, heeft de burgemeester van de Friese ge meente Achtkarspelen, de heer H. v. Ek, een samenscholingsverbod afge kondigd voor de 27 dorpen, gehuch ten en buurtschappen in de gemeen te Achtkarspelen. Dit als gevolg van de relletjes, welke thans voorvallen ten gevolge van het feit, dat arbei ders uit de gemeente Achtkarspelen, die vroeger werkzaam waren bij de condensfabriek „Friesland"' te Leeu warden, thans in dienst zijn getre den van de coöperatieve melkfabriek „De Ommelanden" in Groningen. De arbeiders worden 's morgens met bussen gehaald, en 's avonds met dit zelfde vervoersmiddel terugge bracht. 's Avonds staan er dan hon derden mensen op straat, die de ar beiders najouwen en het hun lastig maken. Dinsdagavond was er in de dorpen Twijzel en Kooten een grote oploop, waarbij ongeveer 500 personen be trokken waren. De burgemeester heelt m.i.v. gisteren elke samenscho ling, van meer dan vijf personen ver- boaen. Na het bekend worden van deze maatregel heerste er in de gemeente, maar vooral in de dorpen Buiten post, Twijzel en Drogeham een on gekende drukte. De politie van de commandopost Achtkarspelen kreeg assistentie van ongeveer veertig po litiemannen van de omliggende ge meenten. Toen de „Ommelanden"-autobus voor het eerst de dorpen binnen reed,, werd de weg door een veront waardigde menigte versperd. De ar beiders werden nagejauwd en er werden zelfs bedreigingen geuit. Tot mishandeling van dc werkwilligen kwam het echter niet, doch de poli tie van Achtkarspelen meende er toch goed aan te doen de burge meester te verzoeken een samen scholingsverbod af te kondigen, om dat de gemoederen steeds meer in beroering werden gebracht. Gistermorgen nog werden de rui ten van de autobus ingegooid. De Algemene Nederlandse Agra rische Bedrijfsbond (de soc. bond die de staking leidt) organiseerde dezer dagen in de gernente Achtkarspelen een vergadering, waarin het hoofd bestuurslid S. van der Ploeg de arbei ders en ook andere belangstellenden opwekte achter de stakers te staan „in hun strijd om het sociale recht". Toch samenscholingen. Hoewel alle politionele maatrege len genomen, waren, ei het samen scholingsverbod reeds gisteravond van kracht was, omzoomde een grote menigte toch nog de ..traatweg, wel ke door de gemeente Achtkarspelen loopt, en waar de autobus met werk willigen om half zes werd verwacht. De politie maakt ook gen aanstal ten de nieuwsgierige en ietwat geladen mensenmenigte uiteen te ja gen, ondnaks het feit, dat men hier en daar wel met tien personen tege lijk samenstond. Om half zeVen ar riveerde de bus, waarin de Friese ar beiders, maar ook vele Groninger arbeiders zaten. Er deed zich geen enkel incident voor. De bus werd ge ëscorteerd door motoren van rijkspolitie en op alle hoeken van de straten stonden politiemannen, die instructie hadden bij voorkomende relletjes direct in te grijpen. De ar beiders werden allen bij hun eigen huis :afgezet en hier en daar ging een Woningsplitsing en - verbetering Huiseigenaren, die in de winter maanden voor splitsing of verbete ring van woningen een premie aan vragen en verkrijgen, kunnen, zoals eind September 1952 werd bekend gemaakt, bovendien rekenen op een Duw-premie ten bedrage van één zes de van de goedgekeurd verbouwings- kosten. Eind December was deze regeling drie maanden in werking. Geduren de die drie maanden werden 101 plannen voor splitsing, betrekking hebbend op 259 woningen, goedge keurd. De totale verbouwingskosten hiervan bedragen 1.382.920, aan premie werd in totaal toegezegd 502.955, waarvan 75 pet. ten laste van het rijk komt en 25 pet. ten laste van de desbetreffende gemeenten. Bovendien werd hiervoor een Duw- subsidie toegekend van 105.580, dit is minder dan 1/6 van de totale kos ten, omdat in October en November nog aanvragen behandeld zijn, welke zijn ingediend voor de inwerkingstre- ding van de regeling, krachtens wel ke het Duw-subsidie wordt verstrekt. Voor verbetering van woningen werden in het laatste kwartaal van 1952 552 plannen ingediend, betref fende 713 woningen. De totale ver bouwingskosten hiervan bedragen ƒ2.368.350, waarvoor ƒ760.942 voor rekening van de desbetreffende ge meenten. Wegens de hierboven ge noemde reden kwamen ook niet alle verbeteringsplannen voor Duw-sub sidie in aanmerking. Voor woning verbetering werd in het laatste kwar- Nieuwe onenigheid tussen reders en vissers remt de zeevisvangst Voorwaarden trawlvisserij worden té ongunstig geacht gejoel op toen zij zich haastig in hun taal van 1952 ƒ362.590, Duw-subsidie woning begaven. J HET GEVAL BREDA Nieuwe bronnen door politie aangeboord Na de min of meer sensationele zitting van de Eerste Kamer op Dinsdag j.l., waar het „geval Breda" van diverse zijden belicht is, heeft de politie het onderzoek naar de steun, die de misdadigers bij hun ontvluch ting moeten hebben ontvangen, krachtig voortgezet. Naast de drie Amsterdammers, die men reeds vorige week aan een ver hoor heeft onderworpen, heeft de recherche gisteren ook twee andere personen voor een bezoek uitgeno digd Het zijn de broer van de ont snapte Faber en de voorz. van de Ned. Stichting Oud Politieke delin quenten, mr. Wolthuis. De eerste ver denkt men er zeer sterk van. dat hy met geld zijn broer behulpzaam is geweest, daar hij enige tijd geleden toen het programma van de Kerst viering in de gevangenis reeds be kend was zijn broer een bezoek gebracht heeft en tevens omdat hij gelden van zijn broer onder beheer heeft. Op mr. Wolthuis is de aandacht gevestigd, doordat de gevangenen na hun arrestatie te Kleef onmiddellijk op juridische gronden vrijstelling vroegen, waardoor zeer sterk de in druk gevestigd wordt dat zij dit ar gument van een jurist hebben ont vangen. Inm'ddels heeft de politie te Hagen het resultaat-van een eerste verhoor van de aldaar gearresteerde Bikker aan de Ned. politie doorgezonden. Uit dit verhoor blijkt niets van een Duitse organisatie, die de vluchtelin gen zou steunen Men helt hoe langer hoe meer naar de mening over, dat Bikker inderdaad door geldgebrek zich genoodzaakt zag zich tot de Duit se sociale dienst te wenden Var de overige zes ontsnapte vluch telingen ontbreekt tut nu toe nog ieder spoor.. Carnaval in voorbereiding Dit jaar zal het carnaval in het Zuiden gevierd worden op 15, 16 en 17 Februari. In verschillende steden o.a. in „Oeteldonk" is men al enkele maanden druk in de weer om de op tocht op Maandag tot een glorieus hoogtepunt te maken; doch de laatste loodjes wegens ook hier het zwaarst en na de drukte van de jaarwisseling on de feestdagen is men koortsachtig aan het werk geslagen. Het vergade ren laat men verder over aan de mi nisters van staat en de raad van elf van prins Am&deiro XVI, die zelf nog niet aanwezig heeft kunnen zyn maar die van zijn Zuirdamerikaanse reis al reeds de beste wensen gezonden heeft. Binnenkort wordt de prins in zijn winterresidentie terug verwacht en zal hij mogelijk eens poolshoogte komen nemen bij zijn verknochte on derdanen. Geheel gezin voor Vrouwe Justitia Buren bemerkten plotselinge weelde Vader, moeder en twee zoons van I Korte Keizersdwarsstraat opviel, dat een Amsterdamse familie uit de Kor- het zeker niet rijke gezin van een I 55-jarige grondwerker buitensporig te Keizersdwarsstraat hebben z.eh hog(, Jtga°en deed en bijna een ge_ gisteren voor de Amsterdamse Recht bank moeten verantwoorden wegens verduistering en heling van een acte- tas met bijna ƒ2900, die de jongste zoon op 21 October jl. onbeheerd had heel nieuwe inboedel liet aanrukken. De vier familieleden en een 50-ja- rige kostganger werden twee maan den geleden alle vijf opgepakt en be vinden zich sedertdien in voorarrest. Ter zitting van gisteren erkende angetroffen in een publieke telefoon- de jongste zoon de tas in de telefoon cel. I cel te hebben aangetroffen en deze j mee naar huis te hebben genomen. De kantoorbediende Jacob van Teg™ hem eiste de officier wegens Vliet, die in de cel had opgebeld, had l diefstal 8 maanden zonder aftrek de tas van zijn patroon met zijn i ™n het voorarrest. Deze jongen be- waardevalle inhoud rer abuis laten riep zich echter op het yerschomngs- staan en trof slechts een lege cel aan,recht, dat de wet familieleden toe toen hu 10 minuten later zijn ver- kent, toen hem gevraagd werd of hy zuim trachtte te herstellen. I wilde getuigen tegen zyn moeder, vinder bleek geen deel uit te vader en oudere broer. Dit drietal „„.-liii,» vilrto want ontkende leets van de tas geweten te hebben en verklaarde de aankopen te hebben bekostigd uit w officier achtte hen echter wel schul- maken van het eerlijke gilde, want van de vondst werd door niemand aangifte bij de politie gedaan. Het onderzoek van de recherche werd al spoedig met succes be kroond, toen het buurtgenoten in de Ilillloenen dames zeggenVoor de handen niets beter dan HAMEA GELEL (Advertentie) Geneeskunst als Rembrandt F 3000.- boete Voor het kantongerecht te Delft heeft gisteren de zaak tegen de ex pediteur J. K. uit 'sGravezande ge diend. K. stond terecht wegens het onbevoegd uitoefenen van de genees kunst. Verdachte zei te genezen door handoplegging en gebed. Hij verze kerde er niet mee te kunnen ophou den: „Het is een gave Gods, die ik moet gebruiken zoals Rembrandt de schilderkunst heeft gebruikt". Alvorens de ambtenaar van het openbaar ministerie requisituir hield, vroeg hij de verdachte, of hij met het op deze wijze uitoefenen van de ge neeskunst wilde ophjuden. Ver dachte verzekerde echter, dat, al krijgt hij een hoge boete, er toch mee zal moeten doorgaan. De ambtenaar vroeg daarop 3 boe tes, elk van 150 of 3 maanden hechtenis, omdat de dagvaarding ge baseerd was op 3 geconstateerde overtredingen. De kantonrechter-plaatsvervanger, veroordeelde verdachte tot 3 boeten van elk 100, of een maand hechte- dig en eiste tegen de vader eveneens 8 maanden zonder aftrek. De overige eisen luiden: tegen de moeder en te gen de oudste zoon wegens schuldhe- ling ieder 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd var 3 jaar. Tot slot eiste de officier teg°n. de inwonende grondwerker die erkende de tas er gens in de haven te hebben wegge gooid. drie maanden met aftrek. De laatste 3 verdachten weiden ter zit ting in vrijheid gesteld. Uitspraak in deze zaken zal gedaan worden op 21 Januari a.s. Ruitenkrasser in arrest? Gisteravond omstreeks elf uur is in Amsterdam voor een café in de Haar lemmerstraat 'n man gearresteerd, die er van verdacht wordt in de afgelo pen weken door het bekrassen van winkelruiten in talloze straten van de hoofdstad, duizenden guldens schade te hebben aangericht. Hij is een 32-jarige schilder, die naar de politie mededeelt gister avond in de Haarlemmerstraat zij het niet op heterdaad, dan toch wel on der zeer verdachte omstandigheden werd aangehouden. Deze schilder werd overgebracht naar het bureau Warmoesstraat en hoewel hij bij het eerste verhoor ontkende de langge- zochte ruitenkrasser te zijn, meent de politie voldoende aanwijzing te heb ben om hem in voorlopige hechtenis te houden. Ook kleine Jantje krijgt Italiano tegen verkoudheid. Hij vindt die zó lekker, dat hij liefst heel lang ver kouden is. En als Italiano dan mee heeft geholpen om hem weer hele maal beter te maken, dan vraagt hij: „Wanneer mag ik weer verkouden zijn, Mammie?" (Advertentie.) Besmette koe niet afgemaakt Wegens het afleveren van melk van een tuberculeus verklaarde koe heeft boer W J. IVI. de V. uit Zuilen gisteren door de procureur generaal bij het Amsterdamse gerechtshof be vestiging horen eisen van het vonnis twee weken hechtenis, dat Utrechtse rechtbank het vorig jaar tegen hem had uitgesproken. Kort nadat in April 1952 ambtelijk was vastgesteld dat een van V.'s koeien met tuberculose was besmet had de veehouder verklaard dit dier te hebben opgeruimd maar enige we ken later kon woi-den vastgesteld dat het zich nog op zyn erf bevond of schoon zowel schets als oormerk zoek waren en V. de identificatie bemoei lijkte Daarop was hij tot twee weken veroordeeld. Hy verklaarde nu dat bij het opruimen van de koe kwestie een vergissing moest zijn gemaakt. In zijn requisitoir betrok de procu reur generaal o.a. het gevaar voor de volksgezondheid dat de ook par ticulier geleverde melk had veroor zaakt en de ongunstige indruk die hij van het gehele gevd had gekregen. De verdediger zeide meer in dom heid en kopoigheid dan in opzet te geloven. Hij itide dat verdachte een blanco strafregister heeft, tls vak man goed bekend staat en geen finan cieel voordeel van zijn overtreding heeft gehad. Hij bepleitte een voor waardelijke straf. Uitspraak op 21 I Januari. De Loonraad van de Stichting van de Arbeid heeft gistermiddag de ver tegenwoordigers van de in de unie- verlceer samenwerkende organisaties van werknemers in transportbedrijf (waaronder de visserij) en van de redersvereniging gehoord, over de tussen deze partijen gerezen moei lijkheden in zake de vaststelling van de loon- en arbeidsvoorwaarden voor de bemanningen der trawl-loggers. De trawl-loggers plegen in deze tijd van het jaar ter sleepnet visserij te gaan. In welingelichte kringen gaf men ons te verstaan, dat ook na de gistermiddag gehouden besprekingen geen overeenstemming in de stand- 4 weken hechtenis geëist Vee~t.b.c, bestrijding hardnekkig tegengewerkt Vier weken hechtenis wegens wei gering zich bij de Provinciale Gezond heidsdienst voor Noord-Holland te la ten inschrijven, was de eis gisteren in appel te Amsterdam tegen A. B., veehouder te Oudewater, uitgespro ken. B. had in strijd met de wet ter be strijding van tuberculose bij rundvee geweigerd de „gele kaart" te tekenen en was daarom in October jl te Alk maar veroordeeld tot vijfhonderd gulden boete en dertig dagen hech tenis De president van het hof wilde verdachte, die zonder verdediger was verschenen, /eertien dagen uitstel geven om over zijn houding na te denken, maai het antwoord luidde: „Eenmaal neen blijft nee." De uitspraak is bepaald op 21 Ja nuari a.s. KOLENBIJSLAG VOOR OUDEN VAN DAGEN GEVRAAGD. De voorzitter van het hoofdbe stuur van de Algemene Bond Ouden van Dagen heeft zowel aan de minister voor maatschappelijk werk als aan diens ambtgenoot van sociale zaken en volksgezondheid een telegram gezonden, waarin wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen, opdat aan de ouden van dagen, die buiten elke toeslag regeling vallen, in deze koude dagen een kolenbijslag wordt gegeven. punten van beide partijen is gebracht Verwacht wordt, dat de loonraad van de Stichting van de Arbeid een ge deeld advies aan het college van rijksbemiddelaars zal uitbrengen. De bindende regeling van het college wordt Vrijdag a.s. tegemoet gezien. In de vissersplaatsen neemt men aan, dat de trawl-loggers na het bekend worden van deze beslissing zo spoedig mogelijk ter verse zeevisvangst zul len gaan. Eer^deel van de trawl-vloot ligt reeds voor vertrek gereed. Van de Scheveningse vissersvloot zullen ongeveer 25 trawl-loggers naar de visgronden vertrekken; ongeveer 35 gaan er uit Katwijk en drie uit Vlaardingen. Aan de trawl-visserij, die tot het begin van het nieuiwe haringvangstseizoen duurt, neemt on geveer een derde van de Nederlandse vissersvloot deel. Het geschil tussen reders en vis sers over de loon- en arbeidsvoor waarden van de vissers, is 't tweede dat in nog geen jaar tijd aan de orde is gekomen. De Unie-verkeer wenst een regeling voor de trawl-visserij aan te passen aan de in Mei 1952 door het college van rijksbemidde laars bindend verklaarde regeling voor de drijfnetvisserij. De loonraad van de Nederlandse Redersvereniging kon met deze voorstellen niet ac- coord gaan. De moeilijkheden zijn deze keer ook vooral gerezen bij de vaststelling van het garantieloon. De vorig jaar bindend voorgeschreven regeling voor de drijfnetvisserij be helsde o.m. een garantieloon van 50,Volgens de oude regeling werd een loon van f 41,gegaran deerd. De Unie-verkeer wil thans voor de trawl-visserij het garantieloon aanpassen aan dat voor de drijfnet visserij en handhaving van de reeds vijftien jaar bestaande vierwekelijkse afrekenperiode. Bij een maandelijkse afrekenperiode wensen de reders niet verder te gaan dan tot f 45, Zij kunnen een garantieloon van 50' wel accepteren, dodh dan dient de afrekening over de gehele periode te geschieden. Een andere wens van de vissers betaling van de premie voor de wachtgeld- en werkloosheids verzekering door de reder is door de reders geaccepteerd. Voorts wen sen de vissers 'n vacantietoeslag en betaling buiten en boven het besom- mingsaandeel van looncompensaties voor eventuele huurverhoging. Vo-ol de. HAAGSE ECON. POLITIERECHTER i Hij snapte er niets van. „Ik Een zekere H. Schroder uit Essen snap er niets meer van", zei de melk- (Duitsland) is Woensdag te Zaandam sly ter-veehouder uit Leiden, die voor ingerekend, toen hij een fiets pro- j de, Haagse Econ. Politierechter ver- beerde te stelen. Uit het onderzoek I scheen, omdat hij in overtreding was bleek, dat hij nog meer op zijn kerf stok zou hebben. Hij wordt van dief stallen te Bunnik, Noordwijk Wees- perkerspel, Wassenaar en Hillegom verdacht. Tolgelden en andere gelden Met interesse volgen wij de War- mondertolkwestie, welke nu al enige tijd aan de gang is en in het brand punt van de publieke belangstelling staat. Nu is het wel merkwaardig, dat onze bevolking op gezette tijden in het harnas gejaagd wordt om tegen de enkele nog estaande wegtollen van leer te trekken en dat velen voor beroep en/of plezier zich op het water bevindende, rustig brug-, ha ven-, kade-, lig-, vuur- en alle moge lijke en onmogelijke andere gelden betalen, welke door diverse provin ciën, waterschappen en gemeenten worden geëist. Wij vragen ons af of hier niet één lijn getrokken kan wor den als met het wegverkeer, waar het gemotoriseerde verkeer belasting be taalt, in tegenstelling tot voetgan gers, rijwielen, paarden wagens enz.' die toch ook van de weg gebruik ma ken en zich door geheel Nederland mogen begeven zonder dat men hen lastig alt rret diveise heffingen, zo als dit in de scheepvaart gebruikelijk is. De Noordelijke provinciën staan in deze aan de too en het doet dan ook 'n genoegen, dat de minister van Waterstaat bij een recent bezoek aan genoemde streken medegedeeld heeft te zullen onderzoeken welke heffin gen voor rekening van het rijk kun nen komen, zodat de scheepvaart voor een deel laten wij het hopen ontlast wordt van deze ondrage lijke heffingen. Interessant is het, te memoreren dat een motorschip van 100 ton bijv. dat van Leiden naar Groningen vaart, tijdsduur twee da gen, over het gehele traject in to taal 34,aan diverse heffingen of feren moet. Daar de vaarwaters in Nederland voor een groot gedeelte in eerste instantie het algemeen be lang dienen voor afwatering, lozing, enz., behoort er eigenlijk een lan delijke regeling te komen met een oentrale heffing, zodat wy dit ook in de aandacht aanbevelen van het desbetreffende ministerie. Dit slaat natuurlijk ook op bruggelden, want aangenomen kan toch worden, dat deze bruggen niet voor het pleizier van de scheepvaart gelegd zijn en deze „sta's in het water" vermeer deren nog steeds door de uitbreiding van het wegverkeer en elk voor zich bemoeilijkt de navigatie. Hier te Lei den heersen merkwaardige toestan den: de ene categorie betaalt voor het openen van de bruggen en de andere categorie is vrij hiervan en van havengeld ook. Een en ander schijnen oude rechten te zijn. Waar om deze rechten ook niet kunnen gelden voor eerstgenoemde afdeling is in onze kringen niet erg duidelijk. geweest. Hij had altijd vergunning gehad om zowel vee te houden als melk af te leveren in één bedrijf. „Nooi' ben ik met de politie in aanraking geweest", zei verd. hui lend, „en nu sta je voor de balie, om dat je altijd je best hebt gedaan". Hij wil zijn zaak wel veranderen, maar kan het niet, vertelde een con troleur. De verd. had een winkel op zijn boerderij en dat is niet geoor loofd. De officier van justitie eiste 25.boete of 10 dagen en conform de eis werd verd. veroordeeld. Mag niet Een melkslijter uit Rijnsburg gaf toe, dat hij consump- tiemelk van eigen koeien had ver kocht. De Haagse politierechter ver oordeelde hem hiervoor tot 15. boete of 10 dagen. Diploma's. Een jongeman uit Katwijk aan Zee had in 1949 de zaak van zijn vader overgenomen, zonder dat hij in het bezit was van de be nodigde diploma's. Het midden standsdiploma had hij in zijn zak en nu was hij bezig voor zijn vak- Aetherklanken VRIJDAG Experimenteel televisieprogramma AVRO: 20.15>21.45 1. Televizier. 2. Weerpraatje. Pauze. 3. Cabaret variété-programma. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00— 24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gramo- foonmuziek. 8.O0 Nieuws en weerbe richten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gramofoon muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Gramofoonmu ziek. 10.45 Vocaal dubbelkwartet. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gramo foonmuziek. 11.30 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Dansmuziek. 12.30 Sport en prognose. 12.48 Gramofoon muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of gramofoonmuziek. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Voor de huis vrouw. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Pianorecital. 15.30' Strijkorkest. VARA 16.00 Gramofoon muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.20 Muzikale causerie. 13.00 Nieuws. 18.15 Felici taties. 18.45 Uitzending in samenwer king met het NW. 19.00 Gramofoon muziek. 19.10 „Boeven, burgers en brigadiers....", klankbeeld. VPRO: 19.30 „Vreugde en verdriet" causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht en piano. 20.30 „Europa één", causerie. |.40 „Aanpassing", causerie. VARA: 21.00 „Uitlopers van de Parnassus". 21.30 „Eén Amsterdammer keert te rug", klankbeeld. 21.45 Harpduetten. 22.05 Buitenlands overzicht. 22.30 Lichte muziek. VPRO: 22.40 „Van daag" .causerie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In huwe lijk en gezin", causerie. 23.3024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmu ziek. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gra mofoonmuziek. 9.0Ö Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Kamer orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Bas en piano. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.05 Instrumentaal trio. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Salonorkest. 13.45 Gra- mofoonmuz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gramofoonmuziek. 15.05 Voordracht. 15.35 Vocaal ensemble. 16.00 „Wat te doen met bevroren kamerplanten?" causerie. 16.15 Kamermuziek. 16.45 Gramofoonmuziek. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gramofoonmuz. 17.45 Friese causerie. 18.00 Gramofoonmuz. 18.10 „Een goed woord voor een goede zaak", causerie. 18.15 Banjo- miuziek. 18.45 Mondharmonica trio. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Regeringsuitzending: „Verklaring en toelichting". 19.30 Metropole orkest, koor en solisten. 20.00 Radiokrant. 20.20 „Alida" opera (gr.pl.). 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-bericihten. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.3024.00 Gramo foonmuziek. diploma's zo vertelde hij de Haagse Economische Politierechter. De offi cier van Justitie requireerde 10. boete of 5 dagen en sluiting van het bedrijf voor de tijd van een jaar. Verd. was zijn gevoelens niet meester en snikte luid zonder een woord te zeggen. „Die verdediging begrijp ik wel", zeide rechter. „Het is omdat hier een jong gezin getrof fen wordt, dat ik nog een kans geef". Het vonnis luidde 10.boe te of vijf dagen en voorwaardelijke sluiting voor de tijd van een jaar, met de bijzondere voorwaarde dat verd. binnen een jaar de vereiste di ploma's in zijn bezit heeft. MA C QA 1/ A rriM A TIC zakelijk maken en dam tegen de in- JVi/i JJA" V /i L-LiJV/1 I 1C4 fluenza op te werpen. Door deze com plicaties gaan er in een griep-tijd Het personeel van enkele grote Ne derlandse industrieën wordt thans ingeënt tegen influenza. Dit is moge lijk, doordat het instituut voor pre ventieve geneeskunde te Leiden, uit de tegenwaarderekening van de Marshall-hulp, de beschikking heeft gekrgen over tweehonderdduizend gulden, om het griep-probleem, door een proefneming op grote schaal, na der te bestuderen. Door deze massa vaccinatie, die uit de aard der zaak geheel en al op basis van vrijwillig heid geschiedt, hoopt men zicih een indruk te kunnen verschaffen over de mogelijkheden van een inenting van de gehele bevolking. Deskundigen houden er ernstig re kening mede, dat er begin 1953 weer een vloedgolf van Influenza over Nederland zal gaan. In het optreden van de epidemieën zit namelijk een zekere periodieteit, die toont, dat er om de vier jaar een griep-uitbarsting kan worden verwacht. Van het grote aantal griep-geval- len in 1945 weten de meeste mensen zich niet veel meer te herinneren, hetgeen niet te verwonderen is, om dat men toen nog wel andere zorgen had. Maar de epidemie van 1949 ligt menigeen nog vers in het geheugen. Er waren toen ruim 660.000 ziekmel dingen meer dan normaal en het uitgekeerde bedrag aan ziekengeld was ongeveer zes millioen gulden groter dan anders! Welvaart bedreigd. De bestrijding van de influenza heeft twee kanten: een medische en een economische. Van geneeskundig standpunt bezien is griep op zichzelf geen ernstige ziekte. Het zijn echter de 'bijkomende infectie's die het nood- meestal veel mensenlevens verloren. En wat de economische kant be treft: het aantal arbeidsdagen, dat door een griep-epidemie verloren kan gaan, is enorm. Dat dit verlam mend voor de productie is en grote schade voor het bedrijfsleven 'bete kent, spreekt vanzelf. Ook voor onze welvaart is het zeer noodzakelijk, dat er iets tegen de influenza wordt gedaan. Veelkoppig monster N'U is het met de vaccinatie tegen influenza een vrij ingewikkelde ge schiedenis. Terecht heeft men de griep wel eens vergeleken met een veelkoppig monster en zoals bekend, is het geen eenvoudige opgave tegen zulke duistere wezens in het strijd perk te treden. Er zijn namelijk 2, groepen van influenza-verwekkers en binnen deze beide groepen heeft men weer allerlei typen leren onder scheiden. Inenting tegen één van deze typen maakt de mens slechts onvatbaar tegen dit ene type en niet tegen de andere. Wel wisselen de veschillende soor ten influenza-verwekkers elkander met een zekere regelmaat af, maar de moeilijkheid blijft bestaan, dat men van tevoren nooit zeker weet welke kop het griepmonster nu weer op zal gaan steken. Men kan de epidemie natuurlijk afwachten om dan snel de aard van de verwekker vast te stellen, maar dat heeft in verband met de vacci natie weer weinig zin, omdat de in enting enkele weken vóór de te ver wachten influenza-golf moet plaats hebben. Er gaat na de vaccinatie na- melyk enige tijd overheen voordat de onvatbaarheid zich heeft ontwikkel

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6