Hoe de P*T*T* in het afgelopen jaar werkte en wat zij verwerkte VAN NELLE vloeitjes Twee Nederlandse vissersvaartuigen botsten nabij IJmuiden tegen elkaar WOENSDAG 7 JANUARI 1953 aE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Wetsontwerpen voor PTT vorderden slechts weinig Het hoofdbestuur der PTT heeft een boekje uitgegeven met „Enkele cijfers en feiten over het dienstjaar 1952". Ter inleiding wordt daarin verteld, dat op de PTT betrekking hebbende wetsontwerpen legislatief bezien weinig vordering hebben ge maakt, o.a. door de kabinetswisse ling. Wat de PTT- en de rijkspost spaarbankwetgeving betreft is ge tracht een modus te vinden om te gemoet te komen aan de ernstige be zwaren, in het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer tegen het des betreffende wetsontwerp geuit. Het ambtelijk overleg hierover heeft in middels tot volledige overeenstem ming geleid, zodat het vertrouwen bestaat, dat thans op korte termijn de op deze materie betrekking heb bende ontwerpen langs de voorge schreven weg zullen worden inge diend. Met betrekking tot het radio- distributievraagstuk diende de Bond van Exploitanten radiocentrales een request in bij de Tweede Kamer naar aanleiding van de ministeriële slotno- ta ter zake. De ambtsvoorganger van de minister heeft zijn opmerkingen over dit request aan de commissie] van rapporteurs uit de Kamer doen toekomen. Inzake de definitieve re geling van het radiobestel heeft het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een nieuw wets ontwerp opgesteld. Omtrent dit ont werp is nog overleg gaande tussen de Ministers van Verkeer en Water staat en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Medewerking is verleend aan het inmiddels bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakte wetsontwerp tot heffing van kijk geld. Posterijen. Het aantal postinrichtingen be droeg op 1 November 1952: 222 hoofdkantoren, 21 bijkantoren met volledige dienst, 86 bijkantoren met beperkte dienst, 926 hulpkantoren, 622 stations en 231 agentschappen. Het nieuwe autopostkantoor kwam gereed en heeft reeds enkele malen dienst gedaan. Van het nieuwe mo del brievenbus is een voldoend aan tal reeds afgeleverd, waardoor het tekort aan bussen is opgeheven. De electrificatie van de baanvak ken Amersfoort-Zwolle- Groningen- Leeuwarden heeft geleid tot aan merkelijke versnelling van de post verbindingen met het noorden des lands. De proef met de spreiding van het postvervoer op het baanvak Am sterdam-Rotterdam v.v. is zowel voor de spoorwegen als voor PTT StlroVSin0—fng systemen ter beschikking (vorig jaar 223.000 (229.000) de Verenigde Sta ten 474.0000 (429.000). Er ging 593.000 kg luchtpost naar het buiten land (524.000), waarvan naar Euro pese landen 343.000 308.000) en 25G.000 naar landen buiten Europa (216.000). Naar Indonesië ging 78.000 kg luchtpost (81.000) naar Suriname en de Nederlandse Antillen 14.000 (14.000), naar de Ver. Staten 43.000 (37 000). Ongeveer drie en een half millioen door PTT uitgegeven luchtbrieven werden verzonden, hetgeen vergele ken met 1951 een toeneming betekent met 75 procent. Postcheque- en girodienst. Het aantal rekeningen bij de post- ccheque- en girodienst bedroeg op 31 December 1952: 571.000 (vorig jaar 551.000). Het totaal aantal boekingen bedroeg 171.000.000 (vorig jaar 160.446 000), met een bedrag van f 83.000.000.000 (vorig jaar 80.829.000.000). Het algemeen saldo tegoed was eind 1952: 1.100.000.000. (v. j. 1.094.000.000). Rijkspostspaarbank. In de verhouding tussen Ingelegde pn terugbetaalde spaargelden is een verbetering te constateren. Het afge lopen jaar heeft een inlegsurplus van ca. tien millioen gulden opgeleverd terwijl aan rente een bedrag van ca. dertig millioen zal kunnen worden bijgeschreven. Het aantal spaarreke ningen overschreed begin 1951 de vier millioen en bedraagt thans ruim 4.1 millioen. Het aantal verenigingen, dat aan het groespsparen meedoet, steeg tot ca. 5500. Het aantal scholen waar het schoolsparen is ingevoerd bedraagt ongeveer 3400. Aan het bedrijfssparen wordt door 12.300 per soneelsleden van P.T.T deelgenomen. De jeugdspaaractie had in 1952 400.000 deelnemers (v. j. 360.000). Het spaarverschil, dat in 1952 plus f tien millioen was, was in 1951 nog min 97 millioen Het inleggerste- soed (inclusief rente) was einde 1952 1.338.000.000 (v. j. 1.297.500.000). Telegrafie. In het binnenlandse abonnéverkeer waren er 675 telexaansluitingen (v. j. 548) en 133 aansluitingen op meer- /oudige telexdistributienetten (vorig jaar 134). Voor het afwikkelen van het open bare verkeer en het abonnéverkeer zijn thans 73 binnenlandse draaggolf- telegrafiesysternen in gebruik. Voor het buitenlandse verkeer staan komende trajecten zal worden toe gepast. Op enkele minder belang rijke baanvakken moesten maatre gelen worden genomen om de ver mindering der vervoerscapaciteit, ontstaan door de vervanging van stoom- door dieseltractie,- te com penseren. Wat de verzendmogelijkheden en de overkomstduur betreft staat het huidige internationale postverkeer langs land- en zeewegen, op een en kele uitzondering na, weer op het vooroorlogse puil. In 1952 werdei. in het binnenland 1669 millioen kleine poststukken vervoerd tegen 1560 millioen in het vorige jaar, en 15.7 millioen postpak ketten tegen 13.7 millioen in het vorige jaar. Verder werden vervoerd: in mil- lioenen stuks, (cijfers van 1951 tus sen haakjes): interlocale brieven 365 (348), locale brieven 39 (80), in- terlocale briefkaarten 89 (81), loca- tingen (v. j. 40.169) resp. 33 en 10). Voor het ionosfeeronderzoek wordt een nieuwe pulszender gebouwd. In het binnenlandse openbare ver keer werden 2.700.000 gewone tele grammen verzonden (v. j. 2 998.000). Naar het buitenland werden in het openbaar verkeer verzonden 2.000.000 telegrammen (v. j. 2.165.000). Telefonie. Eind 1952 waren er 772 automati sche telefooncentrales met 611.695 nummers in dienst,"tegen vorig jaar 745 met 564.745 nummers. De num mercapaciteit der automatische cen trales nam met 8.3 prucent toe (vorig jaar met 8.4 procent). Er waren 580 handcentrales met 77.000 nummers in dienst (vorig jaar 618 met nummers) het aantal in dienst zijnde telefoonaansluitingen bedroeg eind 1952 590.000 (v. j. 546.807) op de wachtlijst stonden nog 28.000 aanslui- le briefkaarten 18 (15), dienststuk- ken 140 (143), drukwerken 469 (426), nieuwsbladen 315 (320), on geadresseerde stukken 184 (147). Naar het buitenland en de- over zeese gebiedsdelen ging in 1952 6.065.000 kilogram post (v. j. 5.450.00 kg), naar alle Europese landen teza men ging 2.443.000 kg (v. 2.3S26.000), waarvan naar België en Luxemburg 497.000 (456.000). Naar de landen buiten Europa tezamen ging 3.622.000 kg (3.124.000 kg). Daarvan naar In donesië 2.072.000 (1.811.000). Surina me en de Nederlandse Antillen In het bijzonder in het Westen des lands deed zich het gebrek aan ver binding 't sterkst voelen. De oorzaak hiervan lag voornamelijk in gebrek aan ruimte in de telefoongebouwen. Met de indienststelling van het nieu we station te Amsterdam in begin 1953 en de uitbreiding van het sta tion te 's-Gravenhage. welke in de tweede helft van 1953 gereed zal komen, zal reeds een belangrijke ver betering kunnen worden bereikt. Het landelijke mobilofoonnet om vat 23 basisstations met 125 aanslui tingen. Vetfraden lijiuUeCeti te plaatóen In het afgelopen jaar is het nieu we en/of overgangstarief voor de teiefoon in twintig sectoren ingevoerd Van de 101 geautomatiseerde sectoren met rond 525.000 aansluitingen is thans in 67 sectoren met rond 396.000 aansluitingen het nieuwe of over gangstarief van kracht. Radio-distributie. Het aantal radio-distributie-aanslui- i.ngen steeg van 484.230 tot 485.000. Rond 82 procent van het aantal aan geslotenen kan naar vier programma's luisteren, rond acht procent naar drie en rond tien procent naar twee pro gramma's. Er zijn nog ongeveer tach tig aangeslotenen, die slechts één programma kunnen horen. Hoewel in vertraagd tempo als'gevolg van de neperkte investeringsmiddelen vond de vernieuwing van radio-distributie netten voortgang. Kust- en scheepsverkeer. Er werden 255 (v. j. 245) scheeps- telegrammen behandeld en 73 (v. j. 56) telefoongesprekken met schepen. Radio-omroep. Voorbereidingen werden getroffen tot het stichten van een nieuw zen dercomplex ten behoeve van de we reldomroep in de directe omgeving van de zender te Lopik. Een honderd KW-omroepzender is besteld Het de finitieve gebouw voor de hulpzender te Hoogezand kwam gereed. De totale opbrengst van de ver kochte radiozegels bedroe? 17,5 mil lioen gulden, terwijl op postrekening 1,5 millioen gulden aan luisterbijdra gen is ontvangen. De luisterbijdra gen voor aansluitingen op het draad- omroeonet brachten 5.5 millioen eul- den op. Het aantal toestelbezitters bedroeg eind '52: 1 172 000 (vorig jaar 1.621.412) Bii controles werden 47.000 niet aangegeven toestellen gevonden. De controledienst inde een millioen gulden aan achterstallige luisterbij dragen. Toegepast wetenschappelijk onderzoek. In het radiolaboratorium is op het gebied der korte-afstand-verbindin- gen belangrijke vooruitgang geboekt. Met behulo van een imoulssvsteem is sinds 1 Augustus een tweezijdige acht-kanalen-verbindin» tussen Har- lingen tot stand gebracht. Op het ge bied van de televisie werd aanda^M besteed aan de z.g. „dot-interla^in?"- methode en aan het „off-set camera systeem. Personeel. Het bedriif had eind 1952 in dienst 35.575 (vorig jaar 35 163) vast en tijdeliik aangestelde employé's en 14.390 (v. j. 14.829) arbeidscontrac tanten. Bedrijfsbaten. Tenslotte bevatte het verslag een overzicht van enige belangrijke be- drijfsbaten. Hieraan ontlenen wij het volgende (geschatte opbrengst 1952 Jjcein met autaêuö in &etöing. Een electrische trein, op weg van Zwolle naar Groningen, is Dinsdagmor gen op de spoorwegovergang bij de Deventerstraatweg even buiten Zwolle m aanrijding gekomen met een autobus van de onderneming „Salland". De autobus zou juist nadat de spoorwegbomen waren geopend de over weg passeren, toen de trein, komende uit het station Zwolle met grote snelheid naderde en het voertuig aan de achterzijde raakte. Het achterstuk van de autobus werd geheel afgerukt. Door de botsing werd de bus tegen een der spoorbomen aangedrukt, welke in de zijingang drong en grote schade aanrichtte. De vijf inzittenden liepen wonder boven wonder slechts enkele schrammen op. De chauffeur werd licht gewond, doch koD na geneeskun dige behandeling de dienst hervatten. De ravage op de overweg. (Advertentie) voor de haakjes, opbrengst 1951 tus sen haakjes, alles in millioenen gul dens): Postzegels 81 (75 1). frankering door middel van machines 16 8 (14 1), binnenlandse telegrammen 2 (2.2), buitenlandse telegrammen 13.1 (12.5), binnenlandse telefoongesprekken 90.6 .84.7), internationale gesprekken 10.4 (9), telefoonabonnementen 28.5 (26.3), abonnementen radiodistribu tie 12.8 (12.3) rente beleggingen postchèque en girodienst 21 6 (21.7), rente beleggingen rijkspostspaarbank 49.1 (48 5). Cadena-sigaar verdwijnt niet Hij verhuist slechts In aansluiting op ons bericht van gisteren betreffende de opheffing van de Cadena-sigarenfabrieken te Cu- lemborg, deelt de directie van deze fabr'eken ons nog mede, dat de fa briek slechts zal verhuizen. Van op heffing is geen sprake. Zoals gemeld zal de fabriek worden verplaatst naar de gebouwen van de Antonio sigaren fabriek te 's-Hertogenbósch. Beide fabrieken maken deel uit van de Ver enigde Hollandse Sigarenfabrieken. Door centralisatie van de twee fa brieken hoopt men de bedrijfsvoe ring economischer te kunnen leiden. De handel aldus de directie, zal van het verdwijnen der Compania uit Culemborg dus weinig merken. GREEP IN ETALAGE VAN EEN JUWELIERSWINKEL. Vannacht is na vernieling van een ruit een greep gedaan in de etalage van de juwelierszaak van H. aan de Oostzeedijk te Rotterdam. Een agent van politie, die glasgerin kel had gehoord, snelde er heen en vond op straat een armbandje, dat ruim duizend gulden waard was, maar de dader was verdwenen. Wat er precies vermist wordt is nog niet vastgesteld. Voorlopig wordt de waarde van het gestolene echter op enige duizenden guldens geschat. Kustvaarder gezonkenopvarenden gered Op een der schepen was tijdens aanvaring het roer onbemand Een grote paal, een in het oog lopend bord, waarop met grote letters is geschreven „Verboden fietsen te plaatsen", en daaromheen, keurig in de rekken van de openluchtrijwielstalling, fietsen,, fietsen en nog eens fietsen! Dat de baas van de rijwielstalling een man met durf is, geven wij graag toe. Het lijkt ons, dat hij zijn brood verdient op de hellingen van een werkende vulkaan. Vandaag of morgen volgt er een uitbarsting, en dan zal er toch iets moeten verdwijnen: 't bord ofde fietsen! Gistermiddag omstreeks vijf uur zijn de treiler KW 76 „Excelsior" uit Katwijk en de kustvaarder „Frede- rik" uit Kampen op 7 mijl buiten de kust bij IJmuiden met elkaar in aan varing geweest. De kustvaarder is later gezonken, maar de bemanning van zeven koppen is gered. Een kwartier later seinde de „Ex celsior 3" in zinkende toe:land te verkeren. Het schip vroeg onmiddel lijke assistentie van een reddingboot en van een sleepboot. De reddingboot „Neeltje Jacoba" is daarop uit IJmui den uitgevaren, evenals een sleep boot. Inmiddels had de „Excelsior" de bemanning van de „Frederik" aan boord genomen. Later zijn deze men sen echter overgestapt op een pas serende Duitse coaster, de „Libelle". Het Katwijkse vaartuig zette daarop, begeleid door de „Neeltje Jacoba" en de sleepboot, koers naar IJmuiden, waar het nog steeds in zinkende toestand omstreeks zeven uur aan kwam. De reddingboot „President Steyn" uit Egmond aan Zee, die ook nog was uitgevaren, behoefde geen assistentie te verlenen. De „Excelsior 3" is eigendom van de visserijmaatschappij „Kenne- merland" te Katwijk. De „Frederik" was met een lading graan onderweg van Denemarken naar Antwerpen. Allen behouden. Tegen zeven uur kwam de „Excel sior 3" in zinkende toestand op eigen kracht de haven van IJmuiden bin nengelopen. De reddingboot „Neeltje Jacoba" was in de nabijheid. De Duitse kustvaarder „Libelle", die vannacht om twee uur in de Lek haven arriveerde, had de gehele be manning van de „Frederik" aan boord. Niemand aan het roer. De verhalen, die de geredden van de „Frederik" ons deden komen alle hierop neer, dat de „Excelsior 3", volle kracht varend, in de flank van de „Frederik" is gelopen op een mo ment, dat de Katwijker niemand aan het roer had staan. De roerganger moet geslapen hebben en de kapitein, die zijn taak tijdelijk had overgeno men, was ook niet aan het roer. Op de „Frederik" stond de stuur man op de brug. Als tegenligger werd er een schip zichtbaar, dat later de „Excelsior 3" bleek te zijn. Het groe ne licht van stuurboordzijde was te zien en er scheen dus geen vuiltje aan de lucht te zijn, temeer omdat de „Frederik" mooi in de route lag. Maar de tegenligger ging zonder linge capriolen maken. In plaats van „groen" werd opeens „rood" zicht baar en dit was voor de „Frederik" reden om uit te halen. In een grote bocht stoomde de treiler voor langs, maar plotseling wendde de „Excel sior 3" een kwart slag, zonder dat er gen een voor een op de Katwijker over. Ik zelf riep om een lijn, omdat overspringen voor mij niet meer mo gelijk was. Aan boord van de „Excel sior 3" was de toestand iets beter, maar verre van veilig. Lang konden- wij daar niet blijven. Het schip maakte veel water en be schikte over slechts één sloep. De Duitse „Libelle" had ons echter op gemerkt en lag spoedig bijgedraaid. Allemaal zijn we daar op overgestapt. Friese boeren wensen: GEEN GROTE BOERDERIJEN Te Nij Beets zijn leden van Friese Maatschappij van Landbouw, van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond evenwel vaart werd geminderd. Toen was er eeen houden meer aan. Een - 5 was er geen houden meer aan. Een klap en een gekraak, geschreeuw van stemmen, de steven van de Katwij ker was heel diep in de midscheeps gedrongen. Dit gebeurde om tien over vijf, vijf a zes mijl uit de kust. Op het nippertje. „Iemand van de bemanning kwam me wekken", vertelde de kapitein van de „Frederik" verder. „Ik rende naar het dek, maar kon me niet goed staande houden, want mijn schip helde reeds dertig graden naar bak boord over en was begonnen te zin ken. Vooruit blijven draaien, riep ik tot de mannen van de „Excelsior 3". Zolang de boeg immers het gat zou opvullen had het water minder kans naar binnen te dringen. We moesten het nog even klaren, want mijn men sen moesten er immers af. Zij sproro- BLINDE GEDUPEERD. Zondagmiddag hebben inbrekers te Rotterdam een blinde van zijn enig vertier beroofd. Toen de blinde J. H., die was uitgegaan, 's avonds in zijn woning aan de Zaadakkerstraat te rugkeerde, bleek alles doorzocht te zijn en een koffer met 35 gramo- foonplaten, die hij met moeite had verzameld, was verdwenen. Nij Beets bijeen geweest om de stich ting van boerderijen in het thans ont waterde Zwettegebiea (in het lage midden van Friesland) te bespreken. Zij hebben een schrijven gericht tot de Ministers van Landbouw en Financiën en tot de rentmeester der domeinen te Zwolle De boeren heb ben daarin verzocht het stichten van middelgrote boerenbedrijven te wil len bevorderen en keiuren het ten sterkste af, dat in het lage midden van Friesland grote boerderijen wor den gebouwd Dat achten zij niet ver antwoord in verband met de grote vraag naar een eigen bedrijf bij jonge boeren in Friesland. Russische spion blijft gevangen Na de verdachte te hebben gehoord, heef de Haagse Rechtbank in de raad kamer gevangenhouding van de Rus sische journalist Pissarev, die gear resteerd is wegens spionnage, voor de tijd van 30 dagen bevolen. Deze dertig dagen gaan in na af loop van het thans lopende, door de rechter commissaris gegeven, bevel tot bewaring. DAHP0 Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va- der, Moeder en kind. fycyoJiw-eqjaa>i in beetd Totail onregelmatigheden per Jaar |n de uxtndleMk) 1935 1939 1947 <948 I Aansluitend op het gisteren door ons gepubliceerde verslag over de N. S. in 1952, geven wij hier een statistisch overzicht van het aantal ongeregeld heden hij de spoorwegdiensten. Zo als men ziet 'iggen de cijfers buiten gewoon gunstig voor 1952. Het ge middelde (aantal ongelukken en on regelmatigheden gedeeld door aan tal afgelegde kilometers) is zelfs het gunstigst sinds 1935. HERSCHOLING VOOR EMIGRANTEN Met ingang van heden is de scho ling op de rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling opengesteld voor adspirant- emigranten Daarbij wordt voorrang verleend aan de beroepen: timmerman, metse laar, schilder, machinebankwerker en electro-monteur. De cursisten, voorzover zij naar Engels-sprekende landen willen emigreren, zullen bo vendien Engelse vaktermen en maat voering leren. De openstelling van de rijkswerk- plaatsen geldt voor adspirant-emi- granten los van de vraag, of hun emigratie al dan niet met overheids subsidie zal geschieden. Slechts moet met enige zekerheid kunnen worden aangenomen, dat zij binnen afzien bare tijd zullen emigreren. Aan de scholing, die naar de be staande programma's geschiedt, dient het gebruikelijke psycho-technische onderzoek vooraf te gaan. HOESTBUI VEROORZAAKTE ONGELUK. Een hoestbui kan nare gevolgen hebben. Dat bleek gistermiddag op de Stadionwe® te Rotterdam, waar een automobilist door een hoestbui werd overvallen, waardoor zijn auto op het fietspad terechtkwam. Een 33-jarige kantoorbediende, die daar reed, werd opeens door de auto „ge schept" en belandde met zijn fiets op de motorkap. De fiets gleed er meteen weer af en twintig meter verder kwam de bediende weer op de weg terecht. De auto reed nog even door. De echtgenote van de bestuurder, die eveneens in de auto zat, verloor echter haar tegenwoordigheid van geest niet. Zij duwde haar man's voet van het gaspedaal en remde, zodat de wagen tot stilstand kwam. Het slachtoffer moest met inwen dige kneuzingen in het Zuiderzieken huis worden opgenomen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6