EISENHOWER EN HET EUR. LEGERVERDRAG Duizend weken Duizend gulden Opwekkende geluiden rond corso '53 Het ongeluk met de »Viking< bij Belfast Wat biedt Keukenhof in '53? WOENSDAG 7 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Telegram aan Adenauer Generaal Eisenhower heeft giste ren een telegram naar kanselier Adenauer van West-Duitsland gezon den, waarin hij uiting geeft aan de hoop, dat het Europese legerverdrag door alle betrokken staten zal wor den goedgekeurd. Eisenhower her haalde in zijn telegram aan Ade nauer de inhoud van een telegram, éat hij eerder aan generaal Ridgway had gezonden en waarin hij de na druk had gelegd op het belang van een groeiende Europese eenheid en de vorming van een Europese dcfen- siegemeenschap. Een lid van de Amerikaanse Hoge commissie te Bonn heeft gisteren gezegd, dat er buiten het Europese leger geen andere mogelijkheid is om Duitsland te bewapenen. Indien Frankrijk en West-Duitsland het be treffende verdrag niet zouden goed keuren zou dat het gehele Europese verdedigingsstelsel aan het wankelen brengen. Hernieuwde onderhandelingen zou den volgens deze Amerikaan even zeer onmogelijk zijn, omdat elk uit stel tot een politiek vacuum zou lei den. Hij ontkende, dat men te Was hington plannen overwoog om op di recte wijze Duitsers voor militaire dienst op te roepen onder het opper bevel van generaal Ridgway, voor het geval het Europese legerplan zou falen. De regeringen van de zes landen, die eventueel hun strijdkrachten tot een Europees leger zouden samen smelten, hebben het plan verleden Joodse geleerde week uit Professor Leo Zuckerman, de Jood se leider van een juridische school in Oost-Duistland, waar de Oostduitse rechters worden opgeleid, is naar West-Berlijn gevlucht waar hij nu al drie weken lang in veiligheid woont met zijn vrouw en twee kin deren Gedurende die tijd hebben de geallieerden hem echter vastgehou den voor ondervraging. Hij vluchtte naar het Westen kort nadat de Oostduitse communistische partij een resolutie had aangenomen waarin bepaalde functionarissen werden aangevallen „als gevolg van de lessen van het proces tegen Slans- ky". Zuckerman was de eerste van de in de resolutie genoemde mensen. De communisten beschuldigden hem ervan, dat hij samenwerkte met een „zionistische vijfde colonne". Tot twee jaar terug was hij chef van de kanselarij van de Oost-Duitse presi dent Pieck. Daarna heeft hij nog twee andere functies in regerings- dienst bekleed. De geallieerden legden grote be langstelling voor zijn persoon aan de dag en hielden zijn vlucht naar het Westen geheim. De West-Berlijnse Joden voorzien dat er tal van geloofsgenoten naar het Westen zullen vluchten. Volgens hen is er in Oost-Duitsland geen sprake van een actie die alleen maar is gericht tegen zionisten of Joodse nationalisten, maar is de tijd van Hitier eenvoudig teruggekeerd. Zij treffen al voorbereidingen voor een ontsnappingsweg naar Zwitserland en andere West-Europese landen. jaar reeds geparafeerd, maar nog geen enkel parlement heeft cr tot dusver zijn goedkeuring aan gehecht. In West-Duitsland zijn de socialisten er fel tegen, in Frankrijk is de te genstand groeiende, vooral onder de aanhangers van generaal De Gaulle. De Arabische blokkade van Israël Egypte heeft buitenlandse onder nemingen er voor gewaarschuwd geen filiaalbedrijven in Israël te ves tigen, omdat dit een boycot van de producten van die onderneming door de Arabische landen ten gevolge zal hebben. In een communiqué wordt een be roep op alle buitenlandse onderne mingen gedaan om een zodanig standpunt in te nemen, dat zij bij al le Arabische landen in de gunst zul len komen. Israël zou ten gevolge van de hui dige Arabische blokkade, aldus het communiqué aan een acute economi sche crisis lijden. Verscheidene bui tenlandse ondernemingen met filia len in Israël zouden dan ook ge dwongen zijn die filialen, ten gevol ge van de zware verliezen, te sluiten. In het communiqué wordt verder verklaard, dat de Philips Gloeilam penfabrieken, een van de onderne mingen is, die de fabriek in Israël heeft gesloten. De vertegenwoordiger van Philips in Damascus zou hebben toegezegd, dat het Israëlische filiaal niet wordt heropend en dat de fa briek naar een Arabische staat zal worden overgebracht. Dat sjofele mannetje De Canadese politie heeft een ver rassende ontdekking gedaan. Zater dagavond werd het bureau te Mon treal opgebeld om in een uitgewoond pension op de gebruikelijke wijze of ficieel de dood te constateren van een overleden huurder. De buren kenden de 60-jarige Constantijn Stathapoulos als een on opvallend oud mannetje, met roze wangetjes. Het heeft er alle schijn van, dat hij een natuurlijke dood ge storven is. Maar minder gewoon wa ren de bezittingen, die de agenten in zijn kamer aantroffen. Daar lag een vlijmscherp kapmes naast stapels communistische lectuur, een automatisch pistool en dozijnen patronen op exemplaren in het En gels, Russisch en Grieks van een boek getiteld „Een uitdaging aan de Vrijheid", geschreven door de over leden Griek. Uit andere papieren bleek, dat Stathapoulos, die sedert 1937 in Canada woonde, gedurende de tweede wereldoorlog in Grieken land had gevochten aan de zijde van de communistische verzetslieden. Maar het meest opzienbarend was de vondst van een bundel opschrijf boekjes met ezelsoren. Van de in co de en in het Grieks gestelde aante keningen kon de politie alleen de naam Klaus Fuchs ontcijferen. Fuchs is de Britse atoomspion die een ge vangenisstraf van 14 jaar uitzit we gens het verraden van geheimen aan Rusland. Was Stathapoulos een geheime agent van de communisten? Dat is de vraag, waarvoor de Canadese po litie zich nu ziet gesteld door een telefoontje uit een armoedig pension in Montreal. Twintig jaar geleden verkochten wij aan de Heer H. WALENKAMP, onze eerste Opel, voor de somma van f 995.—. Niets bijzonders zult ge zeggen, inderdaad, maar wel frappant is, dat deze wagen zijn eerste eigenaar nog even betrouwbaar dient als in 1933 en nog steeds het bewijs levert, dat Opel wat betreft degelijkheid en vei ligheid nimmer overtroffen is. Inlichtingen over de nieuwste mo dellen verstrekken gaarne Gebr. van Ulden H. Rijndijk 90. Tel. 23041 Leidsche Autoboxengarage v. Oldenbarneveltstr. 37, Telr 21583. (Advertentie) BOLLENSTREEK IN ACTIE Sassenheim wordt ook dit jaar weer de startplaats J"%E VOORUITZICHTEN voor het bloemencorso, dat wind weder en om- standigheden dienende, dit voorjaar weer dooi de bollenstreek zal trekken, zijn heel wat gunstiger dan de laatste paar jaar het geval is ge weest. Immers het begon steeds meer moeite te kosten een behoorlijk aan tal deelnemers aan de start te krijgen, terwijl de belangstelling van de zijde der bollenmensen haast miniem was te noemen. Men mocht zich daarover ffcht verwonderen. Want als er toch één tak van bedrijf was, die direct of .ndirect vruchten van dit corso plukte, dan was het toch het bollenvak. Voor het a.s. corso zijn de geluiden, ook wat de deelname uit het vak betreft tamelijk optimistisch. En dat zit voor een deel uiteraard in het grote Flower Festival, dat dit voorjaar wordt gehouden. krijgt een stroom van ideëen. Zo za gen we uitstekend geslaagde ontwer pen (op papier) van Her Grace Ear ly Sunrise, Mothersday, Madame Butterfy, Queen of night, American Flag, enz. Plotselinge weersverandering Omtrent de gisteren reeds gemelde ramp met het passagiersvliegtuig van de ,3ntisch European Airways", dat bij Belfast verongelukte en dc dood van 27 inzittenden veroorzaakte, wordt nog medegedeeld, dat het on geluk te wijten is aan een plotselin ge weersverandering. Ht vliegtuig was een tweemotori- ge Viking, die op weg was van Lon den naar Belfast. Kort voor de lan ding werd het weer veel slechter. Een dicht wolkendek hing boven het landschap, en er viel een zWare regen Een ooggetuige vertelde, dat hij het toestel boven het vliegveld zag cirkelen. Plotseling verdween het in een wolk en vlak daarop hoorde hij twee klappen. Toesnellen de mensen kregen een verschrikke- spreid, en ook uit de vernielde, brandende romp hingen mensen. Terwijl in allerijl brandblusappa- raten op de vlammen werden gericht, poogde men deze laatste naar buiten te trekken. Onder hen bevinden zich thans acht zwaar gewonden. Ook een iong meisje zag kans uit het wrak te komen, en in paniek rende zij het vliegveld op, totdat redders het kind konden grijpen en haar smeulende kleren wisten te doven .Zij was een van de 15 vrouwelijke en 13 manne lijke passagiers, terwijl ook nog drie kinderen aan boord. o.w. een baby. Van de vierkoppen tellende beman ing heeft alleen de steward er het 1even afgebracht. Twee van de slachtoffers waren Amerikaanse onderwijzeressen, die in het kader van een uitwisselings- progamma tijdelijk in Nedeland had den gewerkt. Het waren de 30-jarige mej. Delo- res Griffing ,die op een school in Hilversum les heeft gegeven en de Voorlopige datum: Zaterdag 18 April Wat die geringe deelname in het verleden uit het vak betreft: dit heeft geleid tot een soort crisis in het comité zo vertelde men gisteren op een persconferentie in „De Nachte gaal" in Lisse. Het Centraal Bloem bollencomité de instantie, waarop het corso financiëel draaide had gezegd dat er verandering moest ko men. En zo kwam er om te beginnen een reorganisatie in het comité. De burgemeesters der-drie bollendorpen Sassenheim, Lisse en Hillegom, zul len bij toerbeurt het erevoorzitter schap van het dagelijks bestuur op zich nemen, terwijl men als voorzit ter de heer C. J. de Vroomen toe voegde. Het dagelijks bestuur ziet er nu als volgt uit: mr R. Sandberg van Boelens, ere-voorzitter, C. J de Vroomen (Warmond), voorzitter; W. S Warmenhoven (Hillegom) vice- i voorz., C. M. Jacobs, (Hillegom) se cretaris en N. Stokman (Lisse) pen- ningm. Verder stelde men een aantal werkcomité's in; o.a. een propagan- dacommissie, een routecomité, een technische commissie en een bloe- mencommissie. Als voorlopige da tum, zo'deelde de heer F. Boot, de voorzitter van het propagandacomité mede, is Zaterdag 18 April vast ge steld. Een datum, die uiteraard nog wel een week vervroegd of verlaat kan worden al naar gelang de weersomstandigheden. Vrije keus. De deelnemers zal de vrije keus worden gelaten. Men wil ze niet meer aan een bepaald motto binden. De laatste jaren heeft men de sprook jesmotieven gehad en die zijn bij het publiek niet zo ingeslagen als men eerst had verwacht. De deelnemers de vrije hand laten, wil echter niet zeggen dat een ieder mag doen, wat goed is in zijn ogen. De commissie moet eerst het ontwerp zien en niet alleen om doublures te voorko- lijk tafereel te zien. Rondom het 128-jarige mej. EIda Duerksen, die op wrak van het toestel, 100 meter van een school te Alkmaar werkzaam de startbaan lagen lichamen ver-1 was. Ook de zaak-Vrijman had belangstelling der Eerste Kamer Meningen over het verlenen van eerherstel sterk verdeeld (Vervolg van pag. 1). Antwoord van de Minister. Minister BEYEN verwijst terzake van de grensoverschrijding naar het antwoord van zijn ambtgenoot. De vluchtelingen hebben zich blijkbaar beroepen op het asyrecht, waarop deze Duitse rechter is ingegaan. Er is thans een intensieve gedachten- wisseling met de Duitse Bondsrepu bliek gaande en verwacht mag wor den, dat deze van invloed zullen zijn bij voorkomende gevallen. De bezet tingsautoriteiten hebben nog bepaal de zeggenschap. In Duitsland is een bevel tot de opsporing en inhechtenisneming uit gevaardigd. De bezettingsautoriteiten zijn ingelicht, doch ei is geen be roep op hun gedaan De Nederlandse regering heeft het vertrouwen, dat de Duitse politie alle krachten inspant om de ontsnapte misdadigers in han den te krijgen. Klaarheid maar geen bevrediging. Nadat de vragen aldus door de beide ministers beantwoord waren, was er aan deze kwestie nog geen einde gekomen. Achtereenvolgens beklommen verscheidene kamerleden het spreekgestoelte, die in gematig de of felle bewoordingen het ge beurde te Breda de revue lieten pas seren, critiek uitoefenden op het ge voerde beleid en wensen kenbaar maakten voor de toekomst. De pun- t waar de meeste kamerleden de m 'ers op aanvielen, waren ten l£t de traagheid, waarmede het J paraat in werking was getre- j. en ten tweede de te grote vrij heid waarover de gevangenen had den beschikt. Ook vrden er ernstige woorden gewijd aan het verschijnsel van illegale organisaties in Neder land, die bij de ontsnapping een grote rol gespeeld moeten hebben. Het communistische kamerlid Bran denburg zag in het geval natuurlijk weer een aanleiding om eens flink van leer te trekken en diende een motie in, waarin het aftreden van de minister werd geëist. Daar reeds een van de andere fractieleden tij dens het debat te kennen had gege ven, dat deze motie niet in overeen stemming was met de ernst, die de Eerste Kamer past, behoefde dc mi nister hier niet op te antwoorden. De overige sprekers werden door de be- leidsman zodanig beantwoord, dat de heer In 't Veld. die de interpellatie gepleegd had, aan het slot verklaar de, dat 's ministers verklaring al hoewel nog over de gehele lijn be vredigend toch veel duistere pun ten tot klaarheid had gebracht. Daar na werd de communistische motie eendrachtig met 28 tegen 2 stemmen verworpen. Een tweede probleem. Na de kwestie Breda wachtte de kamer nog een ander onderwerp, dat in het werk gesteld om eerherstel te verkrijgen en alhoewel de publieke opinie en een enkele maal zelfs de volksvertegenwoordiging aan zijn zijde stond, is het eerherstel tot nu toe niet verleend. De commissie stelde gistermiddag voor het gevraag de eervolle ontslag te verlenen, maar enige kamerleden konden zich hier niet mede verenigen. Kwestie Vrijman in debat. Tractoren gevraagd. Men wil dit jaar zo veel mogelijk platte wagens in het corso hebben, die door tractoren worden getrok ken. Men heeft dan geen last van warmlopen en andere narigheid, ter wijl het geheel er mooier en over zichtelijker door wordt. Men is met een grote fabriek in onderhandeling over het lenen van vijftig tractoren voor de corso-dag. De start vindt dit jaar weer plaats in Sassenheim. Dat men dit jaar niet veel moeite fcal hebben om een behoorlijk .aantal deelnemers te krijgen, blijkt wel uit het feit, dat men nu reeds veertig tot vijftig toezeggingen heeft. En wat belangrijker is: de belangstelling van de zijde der bollemensen beperkt zich niet uitsluitend tot dit Flower- Festival-voor jaar, maar ook voor de volgende jaren. En die kant moet het op. Het vak moet van het corso maken, wat er inderdaad van te ma ken is: een grootse, indrukwekkende stoet, die een rijdende reclamestunt voor het vak is waar geen drie mil- lioen zoet-gekleurde foldertjes en prijscouranten tegen aan kunnen! Hebben niet alle zichzelf respecte rende kranten op de corso-dag een mannetje langs de weg? Wordt er die dag niet voor een ka pitaal aan films gemaakt? Draaien die films niet enkele weken later in vele landen? Kgn het bollenvak nog meer tam-tam verlangen met zo wei nig moeite en met zulke betrekke lijk lage kosten? Ondenkbaar! En daarom valt het zo toe te juichen, dat het vak dit eindelijk gaat inzien. En men mag uit de grond van zijn bollen-hart hopen, dat men dit ook zal blijven doen. Als „leitmotif" heeft men enige ontwerpen laten maken van diverse namen van tulpen en hyacinthen Dit is inderdaad een vondst. Men heeft nu slechts de classified list of tulips voor zich te nemen en men Deze vraag is ons reeds van ver- chillende kanten gesteld en dit is ook het allervoornaamste wat het bestuur van „Keukenhof" bezig houdt: wat kan men het publiek „bieden". Zo is het allerbelangrijkste en de eerste eis, dat „Keukenhof" ieder jaar weer een nieuw „Keukenhof" is en de geloven, dat men hierin voor 1953 wel geslaagd is. In de eerste plaats heeft het be stuur rekening te houden met de steeds toenemende vraag om ..expo sitie-ruimte; sinds de oprichting in 1949 is het aantal gegadigden om aan deze tentoonstelling deel te nemen steeds meer uitgebreid en tengevolge hiervan is ook-het aantal deelnemers steeds groeiende. Hierdoor weer wordt ieder jaar het eigenlijke ten toonstellingsterrein steeds groter. Doch het allervoornaamste is de verandering en de verfraaiing, die in iedere inzending apart weer tot stand werd gebracht. Wanneer de bezoeker van 1953 zich nog goed zou kunnen realiseren hoe de „Keuken hof" in 1950 was, dan zou hij, hoe mooi men de tentoonstelling toen ook vond, verbaasd zijn over de ver andering', welke in vier jaar tijds heeft plaats gevonden. In het eerste jaar was alles eigen lijk, en dat kon ook niet anders, nog in het beginstadium. Het terrein, de aanplant, de heestergewassen kunnen zich in minder dan een jaar nooit zo ontwikkelen. Naar gelang de jaren verstrijken wordt het als het ware ,rijper", voller en meer volgroeid. Tevens kan men ieder jaar weer fou ten (welke het publiek misschien niet eens opmerkt) verbeteren, waar door het totaalbeeld van de tentoon stelling ook fraaier wordt. Over de veranderingen en verbe teringen is het bestuur zeer enthou siast. Zo zal het glaspaviljoen weer een aparte schoonheid geven; de bloemen welke hier in een opper vlakte van niet minder dan 2000 m2 bijeen zullen bloeien, voeren het pu bliek met hun door het glas aange meten „galakleding" tot een toppunt van enthousiasme. 2 capaciteit van de restauratie wordt aanmerkelijk uitgebreid en die van dc bediening verhoogd. Een nieu\ye hoofdingang, recht tegenover do ingang van het parkeerterrein voor auto's, zal het publiek midden op de machtige Beukenlaan doen uitkomen. Meer aan het geheel aangepaste beelden zullen het park verfraaien. De veranderingen, die in het geheel zijn aangebracht, doen de wens ont staan: „Wat het alvast maar weer voorjaar. Raadselachtige aanvaring tussen de „Oranje" en de „Willem Ruys" Twee van Nederlands meest luxe passagierschepen, de „Oranje" en de „Willem Ruys" zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag in de Rode Zee ter hoogte van Port Soedan met el kaar in aanvaring gekomen en beidie zwaar beschadigd. Uit de berichten, die van de schepen ontvangen zijn, valt niet op te maken, wat de oor zaak van dit ongeluk is geweest. De schepen, die beide boven de waterlijn beschadigd zijn, hebben kans gezien op eigen kracht verder te varen en van persoonlijke onge lukken wordt in de telegrammen niets gemeld. De „Willem Ruys", die op thuis reis is vanuit Indonesië schijnt de zwaarste averij te hebben opgelopen. Zij zal Port Said aandoen en daar zal de gezagvoeder in overleg treden met twee deskundigen uit Nederland, eerherstel te krijgen. De Kamer moet er z.i. voor waken, dat het eervol ontslag niet wordt ge devalueerd. De heer GERRETSEN (CH) ver klaart, zijn stem te zullen geven aan de conclusie van het verslag, z.i is het gevorderde eerherstel al door het Nederlandse volk verleend. De heer MOLENAAR (VVD) is van oordeel, dat de Kamer niet meer moet treden in beslissingen; die in een ver achter ons liggende periode door een verantwoordelijke regering zijn genomen. De heer BRANDENBURG (CPN) zegt niet met het advies van de com missie te kunnen meegaan. De heer TEULINGS (KVP) ver klaart op grond van menselijke over wegingen bereid te zijn z'n stem aan de conclusie te geven. De voorzitter van de commissie voor de verzoekschriften, de heer WENDELAAR WD) zet uiteen, dat in een bespreking der commissie met de heer Vrijman door deze is ver- .JIPPH klaard, dat hij de zaak niet aan- in de laatste dagen - na een' tijd hangig heeft gemaakt bij de Duitsers, van meer dan vijftien jaar weer"'Pe zaak-Vrijman was, voor de oor- De heer ALGRA (AR) maakt er bezwaar tegen, dat de heer Vrijman, J zich tijdens de bezetting tot een I die reeds per vliegtuig naar deze ha- Duitse ambtenaar heeft gewend om'"""04" in de publieke belangstelling is ko men te staan. De commissie voor verzoekschriften bracht rapport uit over de zaak-Vrijman. Zoals men zich zal herinneren bqjreft dit een ambtenaar, die in 1924 oneervol is ontslagen op grond van een admini stratieve overtreding, die in die da gen door meerdere instanties geto lereerd werd. De heer Vrijman heeft reeds verscheidene malen pogingen een cause celebre geworden voor de N.S.B. Van de N.S.B. kan het initiatief zijn uitgegaan, de Duitsers in het geval te mengen. De stemming over de conclusies van het verslag wordt aangehouden. Te ruim 7 uur wordt de vergade ring gesloten. De Kamer zal Dinsdag a.s. weer bijeenkomen voor het hou den van de algemene politieke be schouwingen. venstad vertrokken zijn. De „Oranje", die op weg is naar Indonesië, heeft haar reis vervolgd en na een aanvankelijke vaartver mindering. vaart zij thans weer op volle kracht. Enige ruimen, die wa ter maken, kunnen met de pompen droog gehouden wo-rden. Het vermoeden bestaat, dat de „Oranje" Aden zal aandoen, maar zekerheid hieromtrent bestaat niet. De directies der scheepvaartm'aat- 9chappijen in Nederland staan voor een raadsel. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat de schepen in een zandstorm terecht zijn gekomen, maar daar zij beide radar aan boord hadden, is het ongeluk ook dan niet Auto reed op fietsers in TWEE DODEN Gisteravond is op de Rijksweg tus sen Oosterhout en Raamsdonkveer een auto in volle vaart op een groep je fietsers ingereden Twee van de wielrijders werden op slag gedood en eeb derde licht gewond. De auto schoot van de weg af en belandde in de sloot. De politie heeft de chauffeur van de auto, die zelf licht gewond werd, gearresteerd onder verdenking van ^ankmisbruik. volledig verklaard. Een tweede moge lijkheid is, dat de beide schepen bij het passeren te weinig tussenruimte in acht genomen hebben, om de passagiers de gelegenheid te geven, groeten over en weer te zenden. Clandestiene distillateurs Twee maal tien en één maal vier maanden gevangenisstraf heeft gis teren de officier van justitie bij de Amsterdamse Reohtbank geëist, res pectievelijk tegen een vader en twee zoons, wegens het vervaardigen of in huis hebben van, en het produce ren met „een unieke apparatuur voor clandestien distilleren van alcohol' Een stoet van rechtsgeleerden, persmensen en verdachten, voorafge gaan door de president vaq de rechtbank, mr. J. Meihuizen, verliet tijdens de zitting de rechtszaal om toestellen, slangen en gasbuizen in ogenschouw te nemen, die ten huize van de verdachten in beslag waren genomen. Sommige toestellen waren zodanig geconstrueerd, dat zij een drievoudige distillatie in één enkel procédé konden verwerken. In November 1951 werden de ge broeders S. door de politie te Diemen aangehouden tijdens het vervoeren van 45 liter sterke drank. Het edele nat werd in beslag genomen en een huiszoeking bracht de gehele vak kundig opgestelde distilleerinstallatie bestaande uit twaalf toestellen, aan het licht. De als getuige gehoorde ambtenaar van de accijnzen schatte de totale productie op tienduizend liter en was van oordeel dat de accijnzen voor een bedrag van drieëndertigduizend gul den waren benadeeld. De clandestie ne distillateurs kregen de eis tegen hen gespecificeerd opgediend. De zoons: Het zonder machtiging vervaardigen van 12 distilleertoestel- len (één maand); het herbergen daar van (één maand); het voorhanden hebben van de gevonden hoeveelhe den geestrijke vloeistof (drie maan den); het afstoken van geestrijke vloeistof (vier maanden); het vervoer van meer dan een liter in Diemen (één maand). De vader had teveel sterke drank in huis gehad (twee maanden) en ge legenheid gegeven tot het voorhan den hebben van de toestellen (twee maanden). WEGEN ZIJN TE GLAD Volgens de K.N.A.C. blijkt duide lijk uit geregeld bij haar binnenko mende raoporten inzake het effect van de huidige maatregelen tot glad- heidsbestrijding, dat wat de rijkswe gen betreft de maatregelen nog al te dikwijls veel te laat worden ten uit voer gebracht. Wat de wegen, waarvoor lagei'e wegbeheerders verantwoordelijk zijn, betreft, ontbreekt veeal elke maat regel Ten aanzien van dit laatste ziet de K.N.A C. dan ook -als enige oplossing, zoals zij onlangs in uit- vorige adressen heeft betoogd, een onder leiding van het provinciale be stuur gecentraliseerde bestrijding in elke provincie voorzover dit niet de rijkswegen betreft. Voor deze laatste categorie is het volgens de K.N.A.C. van het groot ste belang dat de mogelijkheid wordt geschapen om de thans gebruikelij ke methode zo nodig te versnellen en dat daarbij rekening wordt ge houden met de noodzaak het vroe ge wegverkeer een redelijke veilig heid te waarborgen. In twijfelgevallen zal naar mening der K.N.A.C. de verkeersveiligheid boven de vraag van de kosten dienen *e gaan. VOORHOUT AUTOBUS RAMDE BESTELWAGEN Een autobus, komende uit de rich ting Leiden, ramde, juist op de Na- gelbrug, een bestelwagen van een firma uit Rijnsburg en versperde zo doende de toegang tot het dorp. De bestelwagen, welke moest uitwijken voor een geparkeerde bakfiets, juist in de bocht, kon de bus niet meer ontwijken, waardoor een botsing on vermijdelijk was. De passagiers in de bus kwamen met de schrik vrij. Een zoontje van de chauffeur der bestel wagen kreeg een bloedende oog-wond en werd door dr. C. Bots geholpen. Alle verkeer uit Voorhout moest te rug naar Sassenheim, terwijl het ver keer uit Leiden over Noordwijker- hout ging. Nadat de rijkspolitie de vereiste metingen had gedaan en al les had uitgestippeld, werd na een half uur het verkeer vrij gegeven. De beide wagens werden aan de kant van de weg gezet in afwachting van de verkeerspolitie. Naar de schuld vraag wordt nog een onderzoek inge steld. Blijft thuis. Als u de verkeersregels niet ken»1 Verbond voor Veilig Verkeer

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2