S)e £eid<te(Boti4cmt MAYER Bewindslieden in de Eerste Kamer onder een berg van vragen over »geval Breda« bedolven Moeder staat nier af aan zoon Moet W*~Berlijnse politie beter bewapend worden? Uitwijzing van kard. Stepinac? WOENSDAG 7 JANUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12782 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. mag het proheren KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935,. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. wf 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De vrijheid der gevangenen is volgens sommigen te uitgebreid In de vergadering der Eerste Ka mer heeft de heer In 't Veld (Arb.) gistermiddag de ministers van Jus titie en van Buitenlandse Zaken ge ïnterpelleerd over de ontvluchting van het zevental gevangenen uit de strafgevangenis te Breda en de ont vangst, welke deze veroordeelden in Duitsland hebben genoten. Er was grote belangstelling op de gereserveerde en publieke tribunes. Ook enige Tweede Kamerleden zijn aanwezig. Voorts hadden op de gere serveerde tribune o.a. plaats geno men de directeur-generaal van het gevangeniswezen mr. Lamers, de sub stituut-officier van justitie te Breda mr. J. P. Hustinx en de directeur van de strafgevangenis te Breda de heer R. B. Broekaart. Aan de regeringstafel waren geze ten de ministers Donker, Been en Luns. De heer IN 't VELD (Arb.) merk te op, dat zeider een ontvluchting zoveel beroering heeft gewekt als deze. De reactie van het publiek is anders dan bij vorige ontvluchtin gen, temeer daar het nu zeven ge vangenen betreft. Levenslang is levenslang. Spr. meent dat moeilijk de indruk kan worden weggenomen, dat er fou ten zijn gemaakt. We lezen van ver trouwensposities daarover verwon dert sp.r zich. Uit krantenberichten blijkt, dat verscheidene dergelijke organisaties werkzaam zijn. O.m. wordt de ontvluchting geschreven op rekening van een illegale organisa tie in Duitsland. Z.i. is er een grote mate van zekerheid dat er een vrij actieve groep oud-N.S.B.'ers bestaat, waarop scherp dient te v/orden toe gezien. Bij de interpellatif met betrekking tot Willy Lages is tot uiting gekomen, dat levenslang levenslang moet blij ven. De vragen aan de Minister van Justitie. Daarbij komt thans de gemakke lijke wijze, waarop men blijkbaar de grens kan overschrijden. Hierna stelt de heer In t' Veld de min. van Jugtitie de volgende vra gen: 1. Wil de minister een uiteenzet ting geven van de omstandigheden, die de vlucht van niet minder dan zeven zwaar gestrafte gedetineerden uit de strafgevangenis te Breda heb ben mogelijk gemaakt? 2. Wil hij daarbij in het bijzonder ook opheldering geven omtrent de volgende punten, die in de tot dusver verschenen berichten in de dagbla den niet duidelijk zijn geworden: a. Hoe was het mógelijk, dat naast de drie aangewezen gedeti neerden nog vier anderen zich naar de verwarmingskelder kon den begeven, zonder dat het be wakend personeel dit bemerkte? b. Hoe lang was de bewaker- hoofdstoker reeds ziek en waarom is in diens plaats niet een ander met het toezicht op de werkzaam heden van de drie gedetineerden belast? c. Was het toezicht op het con tact van de gedetineerden met de buitenwereld wel voldoende? d. Waarom is de ontsnapping pas zo laat bemerkt? e. Hoe kwam men op het denk beeld om tijdens of in de pauze van de filmvoorstelling een tel ling van de aanwezigen te hou den? f. Waarom is niet onmiddellijk na de ontdekking het signalement van de zeven vluchtelingen met hun foto's aan de gehele pers door gegeven en ook via de radio een beroep op de medewerking van het publiek gedaan? g. Wanneer er. op welke wij ze zijn de Nederlandse grenspos ten gewaarschuwd? h. Kon met vrucht een beroep worden gedaan op de medewer king van de Duitse en de Belgi sche grensbewaking en, zo ja, wanneer en p welke wijze is deze medewerking gevraagd? 3. Heeft het onderzoek zich ook uitgestrekt tot de hulp, welke de vluchtelingen van buiten hebben gè- kregen en, zo ja, met welk resultaat? Heeft met name het onderzoek naar de auto's, welkr bij de vlucht zijn gebruikt, iets opgeleverd? 4. Zijn de na deze ontvluchting genomen maatregelen ter verscher ping van de bewaking bedoeld als blijvend? Zo neen, hoe denkt de mi nister in de toekomst dergelijke ont vluchtingspogingen te verijdelen? 5. deelt de minister het oordeel dat het geven van vertrouwensposi ties aan gedetineerden van dit kali ber verder gaat dan uit een oog punt van menselijke behandeling be hoort te worden toegestaan en dat daaraan na de opgedane ervaring onherroepelijk en einde behoort te ko men? 6. Wordt in dit verband ook aan dacht geschonken aan de noodzaak van verscherpt toezicht op de ver bindingen van de gedetineerden met de buitenwereld? 7. Kan er op gerekend worden, dat de organisaties van gewezen NSB'ers e.d., zomede organisaties, j waarin dezen een vooraanstaande rol i spelen, scherp in het oog zullen wor-j den gehouden en bij ontdekking van enigerlei illegale activiteit onmid dellijk krachtig zullen' worden aan gepakt. De Minister antwoordt. De Minister van Justitie, de heer DONKER, geeft hierop een relaas van de feitelijke gebeurtenissen. Op de avond yan de Tweede Kerstdag zijn om 19.15 zeven gevangenen uit de gevangenis te Breda ontsnapt, Drie hunner deden dienst als stoker en genoten een zekere vrijheid van beweging. Dit bracht mede, dat zij de ontsnapping hebben kunnen voor bereiden. Buiten de koepel was geen bewa king, omdat alle gedetineerden in de koepel aanwezig waren bij een film- voorstelling. Zeven sigaretten over. Enige minuten na aanvang der filmvoorstelling heeft een gevange-1 ne een bewaker medegedeeld, dat er een ontvluchtingspoging zou worden ondernomen. De bewaker waar schuwde de adjunct-directeur en aanstonds werden bewakers naar bui- ten gezonden. Men vond niets en nam aan, dat men niet over de muur kon zijn gekomen. In een speciaal in gelaste pauze is een telling gehouden, waarbij de vermissing der gevange nen bleek. Om 21.50 heeft de hoofd-inspecteur der Bredas§ recherche de heer Vos- senaar zich naar de gevangenis be geven, marechaussee en rijkspoli tie gewaarschuwd en om 22.55 is een telexbericht aan de politiebureaux gezonden. Uit het verhoor van de ge detineerde, die de mededeling over een ontvluchtingspoging had gedaan bleek, dat de zaak goed was georga niseerd en dat men contact had met de buitenwereld. Niets wijst er op, dat een lid van het personeel bij het geval betrokken is geweest. Op dat ogenblik meende men, dat er niemand buiten de koepel kon zijn. Toch werd een extra pauze in gelast en heeft men sigaretten uit gereikt, waardooi* kon blijken, dat er zeven mannen afwezig waren; er ble ven zeven sigaretten over. Ilet is heel gemakkelijk achteraf de belissingen van de directie te be- critiseren; de minister echter komt tot' de conclusie, dat men de direc teur, die een der beste directeuren is, niet al te hard mag vallen. Tien Mark boete. De minister deelt verder mede, dat hij weet wie dc drie helpers zijn ge weest; we kennen de auto's; de hulp verlening is opgehelderd. De wet laat geen voorlopige hechtenis toe. De grensoverschrijding is te voet geschied; toen zij waren aangehou den zijn ze vooi een Duitse ambte naar geleid, die een gewezen SS'er was. Wegens illegale grensoverschrij ding zijn re door pen alleenrechtspre- lr.ende rechter veroordeeld tot 10 Mark boete Deze boete kon worden "oldaan in Neder ands geld. Het hr.cM van ce vreemdelingen dienst is naar Duitsland gestuurd om de ontsnapten terug te halen. Dat was niet mogelijk, omdat inmiddels de zaak op hoger niveau was geko men. Op 29 Dec. heeft spr. opdracht ge geven de gevangenis te Breda scherp te bewaken, omdat het vermoeden van een organisatie was opgekomen. Ook in de gevangenis zijn nadere maatregelen genomen. O.m. is een groep van 25 man rijkspolitie te Bre da gestationneerd. Ze zijn o.a. toe gerust met traangas. Wil men definitieve maatregelen treffen dan zijn daar grote kosten aan verbonden. De directeur heeft een aantal maatregelen van interne aard getrof fen, om een herhaling onmogelijk te maken. Mensen met hersens. Spr. zegt voorts dat er hersens ach ter hebben gezeten. Er is de moge- u'kheid, dat er organisaties bestaan, die zich met dit soort zaken bezig houden De sensatione c verhalen in dc pers acM spr oepaalu onjuist,, te meer daar ze ook onlogische conclu- s es bevatten. Wanne .-r de Duitse oorlogsmisda digers van Norgenhaven naar Breda waren overgebracht dan zou de ont snapping veel groter geweest kunnen zijn. In Breda is echter een uiterst. moe1'lijke siatatie geschapen. De 180 cot levenslang veroordeelden hebben geen enkel uitzicht, ze mogen geen gunstiger posities krijgen dan andere veroordeelden. De maatregelen voor de gevangenis te Breda zullen grote kosten vergen; spr. denkr b.v. aan de opstelling van mitrailleurposten op de muren van die gevangenis. Maar ook dan zal de bewaking niet volmaakt kunnen zijn. Er is verband gelegd tussen deze ontvluchting en de modernisering van het gevangeniswezen. Dat heeft de minister zeer betreurd. De bezoekregeling zal in Breda moeten worden veranderd; een film voorstelling voor deze bevolking vindt hij niet toelaatbaar, maar sar castische opmerkingen zoals hij gele zen heeft, kan hij niet waarderen. Vragen aan Buitenlandse Zaken. Aan de minister van Buitenlandse Zaken worden de volgende vragen ge steld: 1. Wil de minister een uiteen zetting geven omtrent de over schrijding van de West-Duitse grens door de zeven ontvluchte ge detineerden uit de strafgevange nis te Breda en wat daarop verder gevolgd is? 2. Mochten de dagbladberich- tén ter zake juist, zijn, wil dan de minister zijn oordeel te kennen geven, of het in overeenstemming is met goede internationale ge bruiken en in het bijzonder met de beginselen van goed nabuurschap, dat personen, die illegaal de grens hebben overschreden, op de sim pele verklaring, dat zij politieke vluchtelingen zijn, weer worden vrijgelaten? 3. Zo men in West-Duitsland ter zake andere opvattingen mocht huldigen dan in Nederland, vindt de minister in het gebeurde dan geen aanleiding om overleg te doen opnemen met de regering van West-Duitsland, teneinde een her haling van wat zich nu in Kleef zou hebben afgespeeld in de toe komst te voorkomen? 4. Hebben de bezettingsautori teiten nog zeggenschap in zake toelating uitzetting en uitlevering van hen, die in bevriende landen wegens oorlogsmisdaden veroor deeld zijn? 5. Kan de minister reeds me dedeling doen over het resultaat van de besprekingen, welke met de West-Duitse regering en even tueel de bezettingsauturiteiten ge voerd zijn over uitlevering of uit zetting van de bovenbedoelde ontvluchte gedetineerden? (Zie vervolg eerste blad, pag. twee). Knap staal je van chirurgie Enkele dagen voor Kerstmis viel de 16-jarig timmermansknecht Ma- rius Renard, die sinds zijn geboorte op één nier leefde, van een ladder en hij kwam daarbij zo ongelukkig te recht, dat deze nier scheurde. Onge twijfeld zou dit ongeval hem het le ven hebben gekost, indien niet twee chirurgen, dr. Oeconomos en dr. Vaysess, besloten, om te pro-beren de jongen te redden door bij de moeder van Marius een nier weg te nemen de nog jonge vrouw was de wan hoop nabij en wilde gaarne dit offer brengen en deze op de jongen over te planten. De operatie vond Eerste Kerstdag plaats en het Franse publiek heeft sindsdien zo mogelijk nog meer be langstelling aan de dag gelegd voor dit uitzonderlijk knappe staaltje van chirurgie, dan voor de huidige kabi netscrisis. Tot nu toe was een dergelijke ope ratie nog nimmer tot een goed einde gebracht, maar dr. Oeconomos, die reeds een aantal jaren op honden heeft geëxperimenteerd, heeft goe de hoop, dat ditmaal de overplanting gelukt is, daar de omstandigheden, waaronder de twee chirurgen ope reerden, buitengewoon gunstig waren „Maar", zo zeide dr. Oeconomos, „hoewel de toestand van moeder en zoon bevredigend blijft, zal het toch nog een drie weken duren voordat wij met zekerheid kunnen zeggen, of de overplanting is geslaagd. Het enige waar wij wel zeker van zijn, is, dat een overgeplante nier nog nooit zo lang in leven is gebleven". J{aning.in met p1in0.e00.en te Sankt (Zntan Evenals voorgaande jaren brengt Hf. M. de Koningin de wintervacantie met.de drie oudste Prinsessen door in St. Ankton, waar zij met haar gevolg is gelogeerd in „Hotel Post". Het Harmoniecorps van het dorp bracht haar een muzikale hulde, waarvoor H. M. zeer erkentelijk bleek. H. M. de Koningin op het bordes van Hotel Post, tijdens de aubade, die Haar werd gebracht. De Princess en Beatrix en Irene luisterden achter H. M. Juliana staande, aandachtig mee. Guru Charan Dass uit India, die sinds 1949 in Engeland vertoeft, waar hij rechten studeert, demonstreerde gisteren voor no. 10 in Downing Street, met zijn vrouw en vier kinderen tegen een besluit van de Engelse Nationale Raad voor Bijstand, waardoor de geldelijke steun van 6 pond sterling, die deze Raad hem gaf, is opgehouden. De familie Dass is van plan zo lang voor het huis van Engelands Eerste Minister te blijven paraderen, totdat aan bun verzoek hervatting van de steun wordt voldaan. De Raad deed de steun ophouden, omdat Dass weigerde „passend werk" aan te nemen. Dass voert hiertegen echter aan, dat hem geen passend werk werd aange boden. Een politie-agent maakt een praatje met Curu Charan Dass in Dow- ring Street. Zijn echtgenote en een zoon lopen naast hem. Verschil met geallieerden De drie Westelijke commandanten van Berlijn en het Berlijnse stadsbe stuur verschillen openlijk van me ning over de wijze, waarop West- Berlijn tegen het optreden van Oost duitsers, die er op uit zijn, personen te ontvoeren, moet worden be schermd. De Berlijnse burgemeester heeft de Westelijke commandanten verzocht, de Westberlijnse politie uit te rusten met machinepistolen. Thans zijn de Westberlijnse politiemannen bewapend met pistolen en, bij dienst aan de grens, met karabijnen. Volgens een aantal Westberlijnse functionarissen is het noodzakelijk, dat de Amerikanen, Britten en Fran sen, tezamen met de Westberlijnse politie gaan patrouilleren. Precies zoals de Russen de Oostberlijners begeleiden. De gemoederen in beide delen van Berlijn zijn nog steeds verhit van- Mayer kabinetsformateur Officieel is medegedeeld, dat Réné Mayer gisteravond in het Franse parlement tot kabinetsformateur is benoemd. 389 Stemmen werden voor hem uitgebracht en 205 tegen. De Gaullistische fractie in de Franse Na tionale vergadering verleende haar steun aan Réné Mayer. Vóór de stemming in de Franse- Nationale Vergadering over zijn in vestituur, verklaarde Mayer, dat hij, indien gekozen, de vergadering zou vragen met de grootst mogelijke spoed de begroting over 1953 goed te keu ren. Hij stelde voor, dat 80 tot 100 milliard francs voor burgerlijke en militaire uitgaven, voorzien door de afgetreden regering, zouden worden bevroren. Voorts vroeg hij om een woningbouwprogram voor vijf jaar. Alles diende, aldus Mayer, te worden gedaan om de uitvoer te vergroten door exporteurs alle mogelijke aan moediging te geven. Ook zou er een nieuw investeringsprogram voor de landbouw komen. Mayer meende, dat de Nationale Vergadering zich spoedig over bekrachtiging van het Europese legerverdrag in zijn hui dige vorm zou moeten uitspreken, ongeacht welke Fransee regering zou worden gevormd. Voorts achtte hij de tijd gekomen voor nieuwe bespre kingen met West-Duitsland over het Saargebied. Zijn persoonlijke mening was, dat vóór de goedkeuring van de conventies van Bonn en het leger verdrag de toekomstige status van dit gebied geregeld zou moeten wor den. De besprekingen van Churchill De Britse premier, Churchill, heeft Dinsdagavond te New York een on derhoud gehad van twee uur, met de toekomstige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les. Aan deze besprekingen wordt te New York zeer veel betekenis ge hecht, omdat men sterk vermoedt, dat Churchill probeert het persoon contact tussen de leidende politici in de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië te herstellen. Zoals dat tussen Churchill en Roosevelt tijdens de oorlog bestond. wege de twee incidenten, die zich in de laatste dagen van 1952 hebben af gespeeld aan de grens tussen de beide delen en waarbij een Westberlijnse en een Oostberlijnse politieman om het leven zijn gekomen. De Weste lijke commandanten vrezen, dat, wanneer de Oostberlijnse politie met machinepistolen wordt bewapend, dit een aanleiding zal kunnen zijn tot vuurgevechten. Berlijn zal dan nog1 eerder dan thans het ontbrandings- punt voor een volgende oorlog kun nen zijn, zo zegt men. Maandelijks verdwijnen ongeveer tien tot vijf tien personen uit West-Berlijn. Dik wijls worden leden van de Westber lijnse politie naar de Oostelijke sec tor ontvoerd en na ondervraging vrijgelaten. Datum afhaikelijk van Tito's bezoek aan Engeland. Een hooggeplaatst ambtenaar te Belgrado heeft, naar het K.N.P. uit Parijs verneemt verklaard, dat de nieuw-benoemde kardinaal en aarts bisschop van Zagreb, mgr. Alosius Stepinac, mogelijk binnenkort uit Joego-Slavië zal worden uitgewe zen. Het tijdstip, waarop dit zal ge schieden hangt samen met het al of niet doorgaan van het bezoek dat Tito aan Engeland zal brengen. Volgens genoemde bron is de zaak van mgr. Stepinac in behandeling ge weest tijdens dezelfde vergadering van het hoofdbestuur van de Com munistische Partij, waarin ook het besluit is gevallen de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan te verbreken. Besloten zou zijn, mgr. Stepinac 24 uur bedenktijd te geven om te be slissen of hij het land rij willig wenst te verlaten of over de grens te worden gezet. Voor het geval hij weigert vrijwil lig heen te gaan, zal hij door de po litie gearresteerd worden en bij Triëst over de Oostenrijkse grens worden geltid. Aan de minister van Binnenlandse Zaken Rankovic heeft het hoofdbe stuur overgelaten zelf het tijdstip te bepalen, waarop hij het ultima tum aan de kardinaal zal doen over handigen. MOEDER VAN KARDINAAL 101 JAAR. Dinsdag is de moeder van de nieuw benoemde kardinaal Lercaro, aarts bisschop van Bologna, 101 jaar ge worden. De oude dame vertoefde in het bisschoppelijk paleis van haar zoon temidden var. haar kinderen. Tijdens het feest heeft zij de moeder van kardinaal Mindszenty herdacht, die zij de meest heroieke vrouw noemde en die zij tot voorbeeld stel de aan alle vrouwen. Zij hoopt spoedig met haar zoon naar Rome te vertrekken om in de St. Pieter bij iiet openbaar consisto rie aanwezig te zijn. Jlavieltje Wees van Uw daden de meester; niet de slaaf. Thomas a Kempis.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1