SPAANS «t£. Publieke opinie verzet zich tegen Nederlandse eis tot uitlevering Wij hebben 'n vrij beroep en wensen geen voorschriften Jfotte GOLF Boeiende Nieuwjaarsrede over de toestand van handel en industrie DINSDAG 6 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Geheel W. Duitsland speurt naar de ontsnapten De opsporing van de uit Nederland ontvluchte oorlogsmisdadigers wordt thans in West-Duitsland centraal ge leid door de federale politie. Tot dus verre was van de federale politie slechts een verzoek naar de lande lijke politie-autoriteiten uitgegaan om het onderzoek te beginnen. Doch dit werd in elk 'der negen staten zelf standig gevoerd. De politionele be voegdheden zfjn in Duitsland name lijk aan de besturen der staten voor behouden en slechts in zeer bijzon dere gevallen biedt de federale grond wet gelegenheid om het gehele op sporingswerk centraal te regelen. Tot dusverre is van de zes nog voortvluchtige veroordeelden geen spoor gevonden. In een der eerstvol gende dagen zal beslist worden of de in Hagen gegrepen Bikker alè -onge wenste vreemdeling over de grens zal worden gezet. Bikker zal daartoe verschijnen voor het „Ordnungsambt" van de landraad, een éénmanskamer die in besloten kring zal uitmaken of Bikker naar Nederland zal worden teruggezonden. De beslissing van deze kamer wordt hier als belangrijk precedent beschouwd en ondanks het feit dat in het Duitse Ministerie van Binnen landse Zaken de meningen verdeeld schijnen te ziin over de deugdelijk heid van juridische argumenten voor een uitzetting, wordt de uitspraak door Nederlandse waarnemers met vertrouwen tegemoet gezien. „Bittere bijsmaak" Dat bij een deel van het publiek ook psychologische argumenten tegen een uitzetting worden aangevoerd blijkt uit een hoofdartikel van het Akense blad „Achener Nadhrichten". In dit blad wordt het voorgesteld alsof de ontvluchte gevangenen be horen tot de vrijwilligers der SS, die velen hier in Duitsland nog altijd be schouwen als de voorlopers van de toekomstige soldaten van een Euro pees leger. Volgens dit blad moeten de uit Nederland geïmporteerde groenten dan ook door de „uitleve ringscampagne" een bittere bijsmaak krijgen. Aan het hoofdartikel van het Akense blad ontlenen wij het vol gende: „De Amtsrichter van Kleef is een man, die niet alleen menselijk, doch ook politiek de situatie beheerst heeft en die met wijze „Zivilcourage" de delicate kwestie heeft opgelost. Deze mannen hebben als Hollanders tegen Hollanders gevochten. Een tra giek, die tot op dit ogenblik nog de politieke samenwerking der volken blijft belasten, omdat de innerlijke twist nog steeds het groeiproces der eenheid verhindert." Hebben allen zich vergist? „Dit conflict is niet met j uridische en politieke middelen op te'lossen. Het kan slechts worden opgeruimd, wanneer men zich in West Europa herinnert, dat allen zich vergist heb ben en dat meer mensen fouten heb ben gemaakt dan slechts diegenen, die na de oorlog voor de tribunalen hebben gestaan. Wie de Duits-Neder landse gemeenschap op de voorgrond wil stellen, snijdt daarmee automa tisch de kwestie aan van de streep onder de rekening, want de crisis is slechts te overwinnen wanneer alle volken weer een menselijk oordeel willen geven. Europa begint bij de mensen en de Europese verdedigings gemeenschap bij de vraag, welke waarde de rechtsopvolgers van het Duitse rijk in Bonn toekennen aan de eed van trouw van alle soldaten, ook van niet-burgers van deze staat. Hierover beslist niet Nederland, doch alleen de staat waar om asyl wordt gevraagd, een republiek waarvoor zulk een vraag niet slechts een proef steen van verstandhouding is, doch cok een zedelijke krachtproef voor de eigen grondwet, die in dit land toch al strijden moet om haar aan zien. De 18-jarige G. uit Veenendaal, die Vrijdagavond voor zijn werkgever een winkelier uit Rhener., per auto bestellingen rondbracht in het onder deze gemeente gelegen Achterberg, is daar door een man overvallen. Volgens G. was de overvaller de uit de Bredase sti af gevangenis ontsnap te oorlogsmisdadiger Polak. G. was met zijn auto op een bin nen wegje in de sneeuw vastgeraakt. Uit het bos kwam een man, die hem hulp aanbood. Toen zij er getweeën bijna in geslaagd waren de auto vrij tp krijgen, trachtte de man zich van het voertuig meester te maken. G. wist zich echter zo goed te verwe ren, dat de overvaller op de vlucht sloeg. De jongeman keerde daarna naar zijn werkgever in Rhenen terug om het gebeurde te vertellen. En ging vervolgens naar, zijn woning in Vee nendaal. De rijksoolitie te Rhenen werd ge alarmeerd en stelde ter plaatse een onderzoek in Maar inmiddels had de overvaller al andehalf uur voor sprong. G. wisi alleen, dat hij in de richting Veenendaal was vertrok ken. De hele nacht van Vrijdag op Zaterdag, zo deelde de rijkspolitie ons mee, is er naar sporen gezocht, echter vergeefs. Toen men G. foto's van de zeven uit Breda ontsnapten toonde verklaarde hij, dat Polak de overvaller moet zijn geweest. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19 30 VPRO. 20 00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws: 7èl3 en 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuz.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gra mofoonmuziek; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoonmuziek. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Accordeonmuziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12 38 Lichte muziek. 13 00 Nieuws. 13.15 Com mentaar. 13.20 Amusementsmuziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 „De weg omhoog", causerie. 14.15 Gra mofoonmuziek. 15.00 Voor de kinde ren. 15.00 Voor de kinderen. 15.30 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital; 16.10 Voor de jeugd: 16.45 Voor de zieken; 17.20 Gramofoonmuz.; 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduitzen ding Wij slaan op de Tong-Tong, correspondentieclub olv. Regina Zwart; 18.90 Nieuws; 18.15 VARA- Varia. 18.20 Actualiteiten; 18.30 R. V.U.: Dr. H, Groot: „Nieuwe onder zoekingen over het melkwegstelsel". 19.00 „Is de doorbraak gelukt?", dis cussie. 19.20 Pianospel. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 „Herinneringen van een brandweer man", hoorspel; 21.15 Strijksextet; 21.40 „De toekomst van de mens", causerie; 21.55 Zang en gitaar; 22 05 Concertgebouworkest en solist; 23.00 Nieuws; 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto; 23.20 Orgelspel; 23.35 24.00 Gramofoonmuziek. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramo foonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuz., 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gramo foonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gramofoon muziek. 10.10 Idem. 10.30 Morgen dienst. 11.00 „Kruistocht om het eiland", hoorspel. 12.00 Fruit en pia no. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12 33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-ensemble. 13.50 Cel lo en piano. 14.20 Omroeporkest; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Gramo foonmuziek. 15.30 Viool en clave- cimbel. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel; 17.50 Militaire causerie; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.30 Spec trum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven. 18.45 Geestelij ke liederen. 19.00 Nieuws en weer berichten; 1910 Boekbespreking; 19.25 Gramofoonmuziek; 19.30 Bui tenlands overzicht; 19.50 Gramo foonmuziek; 20.00 Radiokrant; 20.20 Omroeporkest; 21.20 „Jezus Christus en de wereldreligie", causerie; 21.40 Instrumentaal septet; 22.00 Reporta ge uit Jeruzalem; 22.10 Strijkkwartet ■n solisten; 22.30 Internationaal nngelisch Commentaar; 22.40 Gra- foonmuziek; 22.45 Avondoverden- ng; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 -ram of oonmuziek. De verklaring der specialisten Specialistenhulp is aan niemand geweigerd Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Specialisten verzoekt ons het volgende bekend te maken: „In de dagbladen zijn mededelin gen gegeven omtrent een strijd, die ontbrand zou zijn tussen de zieken fondsen enerzijds en een groep van specialisten anderzijds, welke laagste zich verenigd hebben in de Neder landse Vereniging van Specialisten (NWS). In de mededelingen, die het Ministerie van Sociale Zaken in de pers heeft doen opnemen, wordt de indruk gewekt, als zou een kleine groep van specialisten tegen de wen sen van de grote meerdrheid van artsen een banale strijd voeren ten einde de tarieven voor hun verrich tingen verhoogd te krijgen en als zou dan de verzekerden van deze strijd de dupe worden. De inzet van deze strijd is echter niet de tariefsverhoging, doch de er kenning van de status van de specia listen. De specialisten oefenen een vrij beroep uit en hebben recht op •tenminste enige zeggenschap in alle zaken, die de uitoef°ning van hun beroep betreffen. Zij willen zonder meer geen regelingen aanvaarden, die hun worden gedicteerd en waar mee zij niet kunnen instemmen. De groep specialisten, die momen teel protsteeren wil, dat zij voor iedere verrichting ten alle tijde een zelfde bedrag uitgekeerd krijgt en dat dit niet afhankelijk wordt ge steld van een bepaald bedrag, het welk de fondsen menen hiervoor be schikbaar te hebben, waardoor hot risico der fondsen voor een aeel op de specialisten wordt geschoven. Dit principe is in nvereens'pmming met punt. 9 van de door de wereld organisatie van artsen gegeven richt lijnen Geheel ten onrechte wordt :n de pers voorgesteld a.s zouden Til- burgse specialisten sinds 1 Januari hun tarieven hebben verhoogd Niets is minder waai dar dit. De Tilburg- se specialisten houden zich aan de- „Jeanne d'Arc au bucher" van Arthur Honegger zal het volgende seizoen bij gelegenheid van de ope ning van de verbouwde concertzaal te Venlo door de Venlose Oratorium Vereniging uitgevoerd "worden. De or- chestrale begeleiding wordt opgedra gen aan het Maastrichtse Stedelijk Orkest. 40.000 Misdeelde kinderen uit Nederland hoopt men te laten profi teren van een nieuwe actie, die he den is gestart en die voornamelijk op het terrein van de nazorg za] liggen. De Internationale Federatie voor de Luchtvaart zal eind Mei a.s. haar 46e jaarvergadering te Den Haag houden. De commandant van de Kanaal- vloot, admiraal Sir John Edelsten bracht gisteren en vandaag een be zoek aan ons land, waarbij hij woor den van waardering sprak over onze vloot. Een kaasexpresse zal de 5 Vrij dagen in de periode 15 Juli tot 15 Augustus tussen Alkmaar en Amster dam rijden. De reizigers zullen door Westfriese schonen hompjes kaas aan geboden worden. De meeste damesmantels zijn dit jaar door de firma De Groot en Co. in Amsterdam naar Amerika geëx porteerd. De omzet bedraagt onge veer V/2 milliaen en het product blijkt een zeer goede ontvangst te hebben in Amerika. Een lichtrose parel, zc grool als een kleine glazen knikker en naar schattmg enkele tienduizenden gul dens waard, is door een inwoner van Cradock bij Jeffreysbaai in Zuid- Afrika in een oesterschelp gevon- i den zelfde tarieven die tot 1 Januri 1953 genu rien hebben. Dat specialisten hulp aan verzeker den zouden hebber- geweigerd is ten ene male or juist. Specia'isten die zich tegen een regeung met kortin gen verzetten, blijden te allen tijde bereid hulp te verlenen aan ieder die daarom vraagt en betreuren het dat de voi cspatiënten thans door zie kenfonds*3 gedwongen worden met de ba'aling van het aan de specialist versohuld:gde, persoonlijk bemoeie nis te hebben en hierdoor in deze strijd gemengd te worden." Ook de specialisten van Breda in verzet Gemoedelijke strijd Het conflict tussen de ziekenfonds raad en de specialisten heeft zioh gisteren uitgebreid tot Breda, waar alle specialisten weigerden op een verklaring van de huisarts zieken fondspatiënten te helpen. Vandaar, dat zich in het grootste ziekenhuis van de stad een tweetal vertegen woordigers ophield van de twee in Breda gevestigde ziekenfondsen, die hun cliënten uit de brand hielpen, wanneer bleek, dat deze over te wei nig contanten beschikten, om de spe cialisten te betalen. De moeilijkhe den, zowel van de kant van specialis ten als van de kant van de zieken fondsen, werden nogal op gemoede lijke wijze voorlopig opgelost. BFCHT EN DYSERINCK VRAAGT ONTSLAG VOOR 1/3 VAN HET PERSONEEL De afzet der haardenfabriek en ijzergieterij Becht en Dyserinck N.V. te Weesperkarspel vertoont vooral door de lopende onderhandelingen in Benelux verband over de export naar België nog een zodanig aan tal onzekere factoren, dat de direc tie aldus deelt zij mede zich ge noodzaakt heeft gezien de productie voorlopig te verminderen en voor één derde van de ongeveer 400 werk nemers ontslagvergunning aan te vragen. Overigens koestert de directie dfe gegronde verwachting, dat het bedrijf op deze minder grote basis voldoende rendabel zal zijn. Zij ver trouwt, dat deze maatregelen door ontsluiting van nieuwe afzetgebie den slechts van tijdelijke aard behoeft te zijn. GEM. AANKONDIGING AFSLUITING VOOR HET VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Korte Mare tussen de 3e Bin nenvestgracht en de Langegracht met ingang van 7 Januari a.s. tot het tijd-, stip, waarop de werkzaamheden al daar zijn geëindigd, gesloten zal zijn voor het verkeer in beide richtingen met alle voertuigen, rij- en trekdie ren en vee voor voetgangers. ZEEZEVENPRIK GEVANGEN. Rond de Kerstdagen bracht de „Breskens 41" van schipper J. Azard te Breskens een vreemde vis binnen, die ongeveer 80 cm lang was en ge vangen was voor Cazand Aanvanke lijk meende men te doen te hebben met een zogenaamde zevenprik, maar aangezien deze vis niet gevlekt is en het gevangen exemplaar wel, besloot de visser tót opzending naar het Natuurhistorisch Museum te Lei den. Het bleek, dat een zogenaamde zeezevenprik was gevangen De La tijnse naam is „Petomyzon Marinus", een vis, die de laatste 50 jaar slechts 5 maal rond de Nederlandse kusten werd gevangen. Speciaal geval wil niemand graag zijn, ook niet bij de kapper, maar menige vrouw onderschat de moeilijkheden, die geverfde, gebleekte of witte haren bij het permanenten opleveren. Een goed vakman wijst een cliënte niet om deze moeilijkheden af. Hij zal een degelijk onderzoek instellen naar de toestand van het haar en proberen er zoveel mogelijk mee te bereiken. Dat „zoveel mogelijk" zal ook niet altijd het allermodernste kapsel zijn. Want de vakkundige kapper is mensenkenner en kimstenaar. Hij beschouwt iedere cliënte als een „speciaal geval" en bestudeert met zorg. welke haardracht juist déze vrouw zal staan en welke lijnen in haar gezicht hij moet accentueren, of verdoezelen. Hij vliegt niet vol enthousiasme op ieder vrouwen hoofd af om er een reproductie van de dames van Henri de Tou louse Lautrecs schilderijen van te maken, maar erkent grif, dat het de ene vrouw staat, de ander niet. Hij wijst ook niet consequent bedacht op een zo groot mogelijke omzet Iedere chignon af als „hopeloos ouderwets", doch ontdekt vrouwentypes, die door de chignon veel en veel interessanter en ele ganter worden. Hij verzwijgt dat niet en behandelt het haar naar de eisen van die dracht. Bij de kapper „speciaal geval" zijn is dus niets iets, dat men als „vervelend" moet afwijzen', maar iets, dat men als cliënte van zijn kapper moet eisen. Het voorkomt, dat men teleurgesteld naar huis gaat en na enige dagen vol onte vredenheid in de spiegel kijkt. Soms weet men niet precies, waar uit die ontevredenheid voortspruit. Oppervlakkig gezien lijkt alles vol komen in orde. Maar de grond van dit soort teleurstellingen ligt in de onpersoonlijke behandeling door de kapper, die zijn cliëntele als een nummer in zijn klantenboek heeft gezien en niet als een vrouw, die bij hem kwam om vakkundige be handeling van een van haar schoon ste sieraden: het haar. „Speciaal geval" is U daarom altijd bij J. P. v. d. BLOM Steenstraat 57 Tel 21721 Blijft thuis. Als u de verkeersregels niet kent! VOORSCHOTEN KASSIER BOERENLEENBANK BENOEMD. Tot kassier van de Boerenleenbank, Leidseweg 95, is benoemd de heer L. Segaar, wonende te Voorschoten. PRAATAVOND K. V. P. Naar aanleiding van het op de jaarvergadering genomen besluit om praatavonden te houden, waarbij be langrijke onderwerpen door de leden en het bestuur konden worden be sproken werd gisteravond in het R.K. Bondsgebouw de eerste praatavond gehouden. De vergadering stond on der leiding van de vice-voorz., de heer drs. J. R Eysink Smeets. In zijn openings- en welkomstwoord ont vouwde spr. nogmaals de bedoeling van deze avonden. Spr. kon meedelen dat het in e bedoeling ligt binnen kort over te gaan tot dé instelling van een propaganda-commissie, die belast zal worden met o a. het werven van nieuwe leden en het voeren van propaganda bij verkiezingen. Daarna kreeg de heer G. Schrama, afgevaar digde der R.K. fractie in de gemeente raad het woord om te spreken over „Katholieke Gemeentepolitiek na de laatste wereldoorlog". Heel wat on derwerpen, die in de gemeenteraad ter sprake zijn geweest, werden door spr in vogelvlucht genoemd en toe gelicht Gesproken werd over de wo ningbouw, die in onze gemeente toch wel op een voortvarende manier is aangepakt, over de ambtelijke func ties in de .gemeente, over het kleuter onderwijs, het uitbreidingsplan en de scholenbouw, over de middenstand, de gezinstarieven en de unieke ver lichting. Vooral over het kleuteron derwijs werd uitvoerig gesproken en dit punt heeft wel de biizondere aan dacht van de K V P.-fractie. Van zelfsprekend vormden tal van pun ten na de causerie van de heer Schra ma nog een onderwerp, waarop en waarover gesproken kon worden. De niet talrijke aanwezigen hadden bij na aben wel iets oo hun lever, waar over zii nader3 bijzonderheden wilden vernemen. Zo kwamen nog verschil lende wensen van de leden naar vo ren, die zeker ook bij de leden van de raad de nodige aandacht hebben, o.a. de schoolmelkvoorziening, de speel- gelegenheden voor de jeugd plaatse lijke" wegverbeteringen enz. Aange nomen kan worden, dat deze avon den van belang zijn en het is dan ook de bedoeling van het bestuur in HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDENDE VORST. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige sneeuw, voor namelijk in het Westen van het land. Meest matige wind tussen Zuid en Oost. Overwegend, lich te vorst. 7 Jan.: zon op 8.47 en onder 16.46; maan op en onder 11.16 uur. Het utecr in Swiafia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO sneeuw 13 C. STOCKHOLM geheel bew. 9 KOPENHAGEN sneeuw 1 LONDEN regen 1 AMSTERDAM geheel bew. 3 BRUSSEL zwaar bew. 4 PARIJS geheel bew. 2 BORDEAUX sneeuw 0 NICE onbewolkt 1 WARSCHAU nevel 4 FRANKFORT geheel bew. 3 MüNCHEN geheel bew. 3 WENEN geheel bew. 2 de 2de helft van Februari opnieuw een avond te houden, waar dan de gezinspolitiek besproken zal worden. Geboren: Johannes J„ z. van H. L. Hülters en J. C van Schaften; Ro nald, z. van B. W. Vonk en E. C. Rdr. Waltman. Louise C„ d. van C. Maas en L. C. Bakker; Yda J., d. van A. Bontenbal en P. Visser. Ondertrouwd: A. Rijlaarsdam te Leiden en Cl. P. M. Hoogervorst 29 jaar. Gehuwd: A. H. Wegerif te Wasse naar en H. S. van der Zwart Overleden: Apolonia van Leeuwen 78 jaar wea. van J. Adr Lamboo. KAMER VAN KOOPHANDEL TE LEIDEN T. van Waveren werd voorzitter De waarnemend voorzitter van de i Kamer van Koophandel en Fabrie-1 ken voor Rijnland en Leiden, de heer T. Iu. H. van Waveren, heeft in de vandaag gehouden Nieuwjaars vergadering van deze Kamer een rede uitgesproken. Aan deze rede is het volgende ontleend: „Als wij de gebeurtenissen bekij ken uit het oogpunt van aanpassing van geestelijke begrippen en moraal aan de immer veranderende eisen van de tijd, dan is het gemakkelijk te beseffen, dat culturele, politieke sociale en economische opvattingen een evolutie moeten doormaken en zich door de labiliteit van de tijd moeten heen worstelen". In verband hiermede is het inte ressant te zien, hoe nieuwe idealen en ideeën met nieuwe woorden worden betiteld. De werkelijke bete kenis van zo'n nieuw woord zal voor velen een eye-opener" zijn en de consequenties van het ideaal zo mogelijk verrassend duidelijk ver klaren. Gedoeld werd op „Integra tie". Winkler Prins refereert in zijn uitleg ,die neerkomt op „opneming en/of verwerking tot een harmonisch geheel", aan de uitleg van „Des-inte gratie", welke vooraf moet gaan aan de in werking treding van „Integra tie" en betekent: „vervallen van oude structuur". Een ieder, die dit woord wenst te handhaven, zal in den vervolge moeten ophouden het te kust en te keur voor alles en nog wat te gebruiken, vooropgesteld dat hij de portée er van begrijpt. Wat de middenstand betreft merkte spr. op, dat, indien de regering de middenrtand niet losmaakt uit de beknelling van maatregelen die oor zaak zijn van de liquiditeitsmoeilijk heden, waarmede deze zwaar te kam pen heeft, catastrophale gevolgen te verwachten zijn. Belemmeringen zo als de prijsopdrijvings- en hamster- wet 1939, de belasting op schijnwin sten, het verbod om de winst per artikel aan te passen aan de stijgen de lonen, lasten en kosten, zijn fnui kend voor de normale ontwikkeling van het bedrijfsvermogen. Werkzaamheden der Kamer. Een der belangrijkste adressen, welke door de Kamer verzonden zijn, in dit geval tezamen met de an dere Kamers in Zuid-Holland, had betrekking op het Rapport van de Staatscommissie Van den Bergh in zake herziening van de Woningwet. De vele aandacht, vanwege de Ka mer aan dit onderwerp besteed, droeg het gewenste resultaat toen alle Zuid-Hollandse Kamers zich met het ontworpen adres verenigden en de zekerheid verkregen werd, dat terzake vele wensen -van het be drijfsleven zullen worden ingewil ligd. Ten aanzien van de al of niet wen selijkheid van een wekelijkse koop avond nam de Kamer een standpunt in, dat niet algemeen door de Mid denstand werd gewaardeerd. Een ander belangrijk onderwerp betrof het ontwerp van wet inzake de Vestigingswet Bedrijven, welke de Vestigingwet Kleinbedrijf moesti vervangen. Tezamen met de andere Kamers werd hieromtrent een adres aan de Tweede Kamer gericht Van zeker evenveel betekenis was wel dat o.m. dank zij de actie van de lo cale Leidse Middenstandsverenigin gen, welke door de Kamer terzake waren voorgelicht, werd bereikt, dat de drie Centrale Middenstandsbon den in Nederland zich uitspraken voor een regeling, waarbij de uitvoe ring van de Vestigingswet bij de Ka mers van Koophandel zou blijven. Dit was te meer van belang, omdat deze drie bonden voordien aan de te stichten P.B.O -organen de voor keur hadden gegeven. Voorts verzond de Kamer nog een adres inzake het ontwerp Bedrijfs- vergunningswet 1952 en het ontwerp Bedrijfsvergunningenwet Buitenge wone Omstandigheden. Veel belangstelling heeft de Kamer ook gewijd aan de zware belasting druk op het bedrijfsleven. Op haar verzoek hebben de heren Knol, Hil- gersom en.Meevpoel een Raoport op gesteld, waarin op zeer deskundige wijze de onrechtvaardigheid, ondoel matigheid en onbillijkheid van ver schillende belastingmaatregelen werd aangegeven. Zonder aan de verdien sten der beide andere heren iets af te doen, wilde spr een hijzonder woord van lof en dank spreken aan bet adres van de heer Knol die met grote energie en deskundigheid het hoofdaandeel van dit rapport heeft geleverd. Bijzondere interesse heeft de Ka mer ook betoond vooi de weg Oegst- geestRijnsburgKatwijk aan Zee Mede dank zij hare actie heeft de verbetering van deze weg een grote rctualiteit verkregen. Ten slotte tracht de Kamer bij haar zuster-Kamers in Zuid-Holland be langstelling te wekken voor het denk beeld om exporteurs voor 1 van hun exportwaarde vïij te stellen van inkomstenbelasting. Het totaal aantal dossiers, waaron der begrepen die. welke in de loop der jaren werden doorgehaald, be droeg op 31 December 1952: 14.748 (31 December 1951: 14.193). Het. aantal doorgehaalde dossiers bedroeg op die datum in totaal: 5970, zodat dus in het Handelsregister der Kamer op 31 December 1952 een to taal van 8778 werkelijk bestaande handelszaken stond ingeschreven! (31 December 1951: 8478) Het aantal ingeschreven opgaven omtrent wij zigingen etc. bedroeg in 1952: 2653. De bemoeiienissen der Kamer bij de toepassing der vestigingswetten Corresp., convers., literatura Dinjase Ud. a: P. H. v. ULDEN Intérprete - Traductor oficial diplomado y jurado PLANTSOEN 65-TELEFONO 26558 (Advertentie.) waren dit jaar belangrijk groter dan in hei voorgaande jaar. Zulks is voor een groot deel toe te schrijven aan een vijf-en-twin tigtal sperverooden weike krach tens artikel '.id b aer Vestigings wet Kleinbedrijf 1937 werden in gesteld. terwijl ock de behandeling van verschillende aanvragen we gens de grotere nuancering in de branche-omschrijving velerlei pro blemen met zich bracht. Om enige concrete cijfers te ge ven moge thans opgemerkt worden dat ten aanziei van 239 Ministeriële verklaringen advies werd uitge bracht en aangaande 272 aanvragen rct vestiging of voortzetting van een detailhandel of ambacht een beslis sing door or.ze Kanier werd geno men. Het aanta1 adviezen inzake het B.A V.K 1941 bedroeg 71 terwijl 59 rapporten met betrekking tot de zo genaamde sperverboden aan het Mi nisterie werden uitgebracht. Het zou ons te ver voeren, het zeer interessante en rijk gedocumenteerde jaarverslag op de voet te volgen. Stil zwijgend gaan we voorbij aan de be spreking van de verschillende takken van industrie en handel in het ge bied van de Kamer, ten aanzien van de bereikte resultaten, de moeilijkhe den en de verwachtingen. Een voorspelling over de vooruit zichten in 1953 is niet eenvoudig, omdat de samenstellende factoren in groot verband moeten worden ge zien. Spreker wees er op, dat: le. Het bedrijfsleven meer activi teit zou kunnen ontwikkelen, indien de mogelijkheid tot kapitaalsvorming zou worden gecreëerd door belasting verlaging. 2e. Vereenvoudiging van belem merende bepalingen noodzakelijk is om kooplui, industriëlen en midden standers meer gelegenheid te laten zich op de werkelijke bedrijfstaak t concentreren. 3e. Meer armslag gelaten dient t worden bij de loonvorming om hel spook van de vervlakking, dat even zeer als bij twee andere punten de levenslust en werklust dreigt te ver stikken, te verdrijven. Indien een regering op die manier respect toont voor de vrijheid en d- krachten van zijn volk, dan profiteer: de gemeenschap daarvan het meest Na deze Nieuwjaarsrede aanhoord te hebben, zette de Kamer zich aan de behandeling van de agenda, waar op wij morgen nader hopen terug te komen. Momenteel zij van het behandelde slechts vermeld, dat de heei T. van Waveren met algemene stemmen door de vergaderingg tot voo- otter werd gekozen, als opvolger van de heer J. G J. Verhey van Wijk, die eind verleden jaar als zodanig afscheid nam De heer Van Waveren was se dert de wederom zelfstandig wor ding van de Kamer op X Jan. 1950 eerste onder-voorzitter aJs vertegen woordiger van de bloembollen branche. Tot onder-voorzitter (indus trie) werd de heer ir. J. J. G. van Hoek gekozen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2