Vragen over Finsterwolde en Breda Geen dubbele belasting van het inkomen meer Dc leidinggevende figuren van „Friesland' ZATERDAG 3 JANUARI 1953 DE LLIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Communisten kiezen Tweede Kamer als „slagveld" Enige weken geleden is het zo als men zich zal herinneren nogal vrij rumoerig geweest In Noord-Ne derland. Het begon in Beerta, waar de burgemeester gemolesteerd werd door communisten, die voornamelijk uit Finsterwolde het communisti sche staatje in Nederland afkom stig waren. De vriendjes van Sbalin hadden in Beerta echter geen succes en gin gen het maar weer eens te Finster wolde proberen. Nu is het hoofd van de gemeente Finsterwolde wel enigs zins getraind om terreur de kop in te drukken en umdat het dus ook daar mislukte en in feite de gehele stakings-aciie, die de communisten geplanned hadden voor het Noorden, is een verbolgen Bolsjewiek in de Tweede Kamer vair leer getrokken, om daar nu te trachten met een schrikverhaal hulp, of althans sym pathie te verwerven Het Tweede Kamerlid Haken (CPN) heeft nl. aan de minister van Binnenlandse Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de burge meester van Finsterwolde op 20 December jl. onbeheerst is opge treden? 2. Is het waar, dat genoemde burgemeester zich op die dag niet heeft ontzien om twee personen, waaronder een hoog zwangere vrouw, te slaan en te stompen? 3. Is het de minister bekend, dat op genoemde dag deze man nen en vrouwen bij en in het ge meentehuis van Finsterwolde aan wezig waren, ten einde met de burgemeester te praten otrer aan vulling van hun werklozenuitke- ring tot het bedrag van de B- steun? 4. Is het de minister verder bekend, dat het gedrag van de vrouwen en mannen zodanig be heerst was, dat de aanwezige po litiemacht geen aanleiding zag om met geweld op te treden, zulks in tegenstelling tot de burge meester? 5. Is de minister niet van me ning, dat, indien de vragen 1 en 2 bevestigend moeten worden be antwoord, zulk een onbeheerst en ruw optreden, als de burgemees ter van Finsterwolde zich heeft veroorloofd, vonr de hoogste ge zagsdrager van een gemeente on juist moet worden geacht en blijk geeft van ongeschiktheid om als hoofd van een gemeente te kunnen fungeren? 6. Wanneer de vorige vraag bevestigend wo~dt beantwoord, is de minister dan bereid om de bur gemeester van Finsterwolde di rect van zijn functie te ontheffen? Ook op een ander terrein meent de C.PN. een vette kluif te zien. Het geval Breda met een beetje wantrou wen tegen ambtenaren mengen daarbij een paar opmerkingen over fascisme en de interpellatie is weer gereed. Andere fracties hebben in de afgelopen dagen ook vragen over Breda gesteld alleen meer ter zake doende en minder lang. Het communistische Kamerlid Gortzak heeft aan de ministers van Justitie en van Buitenlandse Zaken schriftelijk de volgende vragen ge steld: 1. Wil de minister van Justitie mededelen waarom door de direc tie van de strafgevangenis te Bre da niet onmiddellijk na het ont dekken van de ontvluchting van de zeven oorlogsmisdadigers de hulp van de politie, grensbewaking en publiek (o.a. door middel van de radio) is ingeroepen tot opsporing en aanhouding van de ontvluchte oorlogsmisda ligers? 2. Wat vormde de reden, dat de Bredase politie eerst ruim een uur na de ontvluchting hiervan op de hoogte werd gesteld en dat er tot Zaterdag gewacht werd voordat het publiek in kennis van de ont vluchting werd gesteld? 3. Is de minister niet van oor deel, dat hierdoor het uitwijken van de ontsnapten naar het bui tenland werd bevorderd? 4. Hebben de ontsnapten ge zien de laksheid, waarmede in bereiding en uitvoering van de ontsnapping, de oorlogsmisdadi gers, die in ons land gevangen zitten, contact moeten hebben met fascistische organisaties, die haar basis hebben in West-Duits- land en haar vertakking in ons land? 10. Is de regering, nu einde lijk, bereid aan ae werkzaamhe den van zulke fascistische organi saties opelijk of verkapt in ons land paal en perk te gaan stellen? 11. Wil de minister van Justi tie mededelen, welke maatregelen zijn of worden genomen, dat de thans nog opgesloten oorlogsmis dadigers ook niet hun „weg naar de vrijheid" zullen kunnen kie zen? 12. Is de minister bereid ons volk en onze volksvertegenwoor diging volledige inlichtingen te verschaffen over de omstandig heden, waardoor deze ontsnap- z(jn geweest? Winterhanden?PUPOL PREMIER SDUCTIE VOOR GROEPEN VRIJWILLIG- VERZEKERDEN VAN ZIEKEN FONDSEN. De Ziekenfondsraad deelt mede: Evennals in 1952 het geval was, kan ook in 1953 onder bepaalde omstan digheden een reductie op de premie van de vrijwillige ziekenfondsverze kering worden toegestaan voor per sonen van 65 jaar of ouder en voor studerende en gebrekkige kinderen van 16 tot 21 jaar. De voorzitter van de Ziekenfondsraad is voorts met in stemming van de minister van Socia le Zaken en Volksgezondheid door de Ziekenfondsraad gemachtigd, voor 1953 de reductiercgeling voor kinderen enigszins aan te vullen om sommige gebleken tekortkomingen te ondervangen. Hierbij is in het bij zonder gedacht aan kinderen bene den 16 jaar, die om redenen van studie of anderzins in inrichtingen verblijven en niet in aanmerking kunnen komen voor indirect-ver- plichte of vrijwillige verzekering. De reductie bedraagt evenals het vorige jaar 50 cent pei persoon per week me dien verstande, dat de pre mie niet lager dan 50 cent per week mag worden. Voorts heeft de Ziekenfondsraad er bij de algemene Ziekenfondsen met klem op aangedrongen, het speciale tarief van anderhalf maal de premie meer toe te passen op verzekerden met geringe draagkracht, zoals weduwen met niet-verdienende kinderen, en zulke personen dus slechts het be drag /an eenmaal de premie te laten betalen. (Advertentie) FINANCIEEL VERDRAG MET FRANKRIJK Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 30 December 1949 tussen Ne derland en Frankrijk gesloten ver drag ter voorkoming van dubbele be lasting van inkomsten met aanvul lend protocol en met een op 24 Juli 1952 gesloten aanvullende overeen komst. De in het verdrag opgenomen re gelingen kunmen in vier categorieën worden onderscheiden: le. Het vermijden van dubbele be lasting. 2e. Het beperken van de werkings sfeer van de Franse belasting op in komsten uit roerend kapitaal. 3e. Gelijke behandeling op belas tinggebied van wederzijdse onder danen. 4e. Het bevorderen van een juiste regeling en een richtige invordering van de in het verdrag bedoelde be lastingen alsmede het vermijden van het ontgaan van belasting; een en ander door wederkerige uitwisseling van gegevens. De artikelen welke betrekking hebben op het vermijden van dub bele belasting betreffen alle bestand, delen van het inkomen. In het ene geval heeft de domiciliestaat van de genieter van de inkomsten het recht tot belastingheffing, in het andere ge val de staat van oorsprong der in komsten, dit al naar gelang van de aard der inkomsten. Bij die verdeling is de in soortge lijke verdragen gebruikelijke regel gevolgd, met dien verstande, dat in terest van vorderingen verzekerd door hypotheek op onroerend goed aan de domiciliestaat van de genieter zijn toegewezen, omdat het voor Frankrijk niet mogelijk bleek de ge woonlijk door Nederland gevolgde regel: belastingheffing in de staat van oorsprong der inkomsten, te volgen. Na een ter zake gevoerde bespreking z(jn de beide delegaties tot overeen stemming gekomen om de belasting op uitgaande dividenden en interest te laten vallen. Dit betekent dat Frankrijk zijn belasting ad 18 pro cent op naar Nederland vloeiende di videnden en interest prijs geeft, ter wijl Nederland, overeenkomstig de bij andere verdragen gevolgde ge dragslijn, zijn dividendbelasting ad 15 procent op naar Frankrijk vloeien de dividenden laat vallen. Een en ander is vastgelegd in de aanvullen de overeenkomst van 24 Juli 1952. Indien een Nederlandse maat schappij een Franse dochtermaat schappij heeft opgericht is de laatst bedoelde indien zij dividenden uit keert of interest op haar obligaties betaalt, onderworpen aan de Franse ,,taxeproportionnelle sur le revenu des capitaux mibiliers". Maar en dit is minder van zelf sprekend en ook de grond van vele klachten geweest, ook de moedermaatschappij is tot nu toe aan deze Franse belasting onder worpen. Het is aan deze laatste be lastingheffing dat artikel VII van het verdrag een einde maakt. Minder goed weer te St. Anton Hoewel het weer minder gunstig is geworden, maakten de koningin en de prinsessen ook Donderdag en Vrij dag skitochten in de omgeving van Sankt Anton. De dorpskapel bracht Nieuwjaars ochtend de koningin een muzikale nieuwjaarsgroet voor het hotel. Donderdagmiddag nam prinses Margriet deel aan kinderwedstrijden en zij verliet enthousiast het stryd- perk met een kinderonderscheiding van de skischool van Sankt Anton. Vrijdag moest prinses Irene het bed houden wegens een lichte verkoud-- heid, maar tegen de avond mocht zij weer opstaan. Prinses Beatrix trok er dientengevolge alleen op uit met haar gids Toni Mart en zij oefenden ijverig de slalom. Als gasten van de koningin zullen vanavond de bondskanselier en mevr. Figl de maaltijd in hotel „Post" ge bruiken. WOUTER NIJHOFF OFFICIER ORANJE-NASSAU. Tijdens een intieme viering van het 100-jarig bestaan van de N.V. Mar- tinus Nijhoff's boekhandel en uitge verij te 's-Gravenhage heeft de se cretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de heer Wouter Nyhoff Pzn., president-directeur van deze J vennootschap meegedeeld, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft be haagd hem te benoemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Het koninklijk besluit daartoe is in Sankt Anton getekend. HERDENKING VAN PROF. LORENTZ. Op initiatief van de gemeente Arn hem zal Zaterdagmiddag 31 Januari a.s. in „Musis Sacrum" te Arnhem in een landelijke bijeenkomst de na tuurkundige prof. dr. H. A. Lorentz worden herdacht. Deze samenkomst zal worden bijgewoond door een ver tegenwoordiger van H. M. de Konin. gin. In het ere-comité heeft o.a. zit ting de Minister van O., K. en W.,mr. J. M. L. Th. Cals. Op de samenkomst spreken o.a. prof. dr. A. D. Fokker over de figuur van prof. Lorentz te gen de achtergrond van het verleden en prof. dr. H. B. Casimir over de doorwerking van Lorentz denkbeel den in de hedendaagse natuurkunde. Tal van andere bekende wetenr schappelijke figuren en vooraan staande autoriteiten zullen op deze bijeenkomst spreken. A»N*W.B* gaat het de Warmondse tolgaarder moeilijk maken Klacht ingediend bij Gedeputeerde Staten GRIJSAARD WIL RECHT Oneervol ontslag voor formele overtreding verwoestte leven Een vrij oude zaak, die het leven van een thans bejaarde man verwoest heeft, is door de commissie van ver zoekschriften uit de Eerste Kamer wederom in het centrum der belang stelling geplaatst. Een bouwkundige ambtenaar werd in 1925 na een rechtsgeding door de rechtbank veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en door het rijk on eervol ontslagen. Het misdrijf, waar aan deze man, de heer Vrijman, die reeds sinds 1888 in rijksdienst was. zich had schuldig gemaakt, bestond uit een zuiver formele overtreding van de wet, waaraan genoemde heer Vrijman geen persoonlijk voordeel heeft gehad en waaraan vele ambte naren in rijks dienst zich toendertijd schuldig maakten. De oorzaak, dat de heer Vrijman voor deze formele overtreding voor de rechtbank gedaagd werd, schuilt ir. het feit, dat hij verdacht werd van oplichting en toen dit niet juist bleek te zyra, vond men de formele overtre ding, die doo»- het ryk gesanction- neerd werd, maar juridisch onjuist was, en veroordeelde hem deswege. Onmiddellijk heeft de heer Vrij man gepoogd rehabilitatie te verkrij gen en alhoewel zowel het rijk als de volksvertegenwoordiging het on recht hem aangedaan, aanvoelden, is er van een rehabilitatie nooit iets ge komen. Wel heeft men getracht de heer Vrijman schadeloos te stellen door hem van enkele belangrijke objecten te leiding te geven, maar de heer Vrijman achtte deze genoegdoening onvoldoende. Ten slotte heeft men de kwestie bij de volksvertegenwoor diging weer aanhangig gemaakt en de commissie uit de Eerste Kamer heeft wederom de verdediging van de thans 86-jarige op zich genomen. Zij heeft de regering geadviseerd op zui ver menselijke en dus niet juridische gronden, de grijsaard eervol ontslag te verlenen uit rijks dienst. „ALMA MUSICA" NAAR ROME „Alma Musica", bestaande uit Ever- ard van Royen, Haakon Stotijn, Paul Godwin, Johan van Helden, Carel van Leeuwen Boonkamp en Gusta v. Royen, heeft een uitnodiging aange nomen, te concerteren voor de Aca- demia Filarmonica Romana op Januari a.s. in het Teatro Eliseo te Rome. Behalve de overige concerten, zal ook voor de radio te Rome wor den opgetreden. Vanaf eind Januari a.s. maakt „Al ma Musica" zijn vijfde tournee in Frankrijk. Behalve concerten in de provincie, zullen enige concerten in Parijs worden gegeven, waaronder een in de Nederlandse ambassade op uitnodiging van onze ambassadeur Tevens zullen gramofoon-opnamen worden gemaakt. ONRUST BIJ MELK1NDUSTRIE IN HET NOORDEN zake hun opsporing werd opgetre- 1 T\ "1 1 L' den m^evoung genoten van treden m dienst bij „De Ummelanden ambtenaren in justitionele of po litionele dienst? 5. Worden uc ambtenaren, die bewust of ^nbewu-t tot deze ontsnapping hebben bijgedragen, hiervoor ter verantwoording ge roepen en overeenkomstig de ernst van hun nalatigheid gestraft? 6. Is het juist, dat de ontsnap te oorlogsmisdadigers in de nacht van Vrijdag op Zaterdag op Duits grondgebied zijn gearresteerd, doch later weer werden vrijgela ten? 7. Was de politie en justitie van de ons omringende landen on middellijk van deze ontsnapping op de hoogte gesteld en is tot haar niet het verzoek gericht tot op sporing en aanhouding van deze ontsnapten in afwachting van een verzoek tot uitlevering? 8. Is de minister van Buiten landse Zaken voornemens ee ver zoek tot opsporing, aanhouding en uitlevering van de ontsnapte oor logsmisdadigers aan het buiten land te vragen? 9. Is de regering niet van oor deel. dat, gezien de wijze van voor Tegen één van hen lijfstraffen gevraagd Zoals bekend, heeft de advocaat van de Coöperatieve Condens Fa briek „Friesland" te Leeuwarden in het geding van deze fabriek tegen de heer B. Vooistra wegens overtreding van een concurrentiebeding aan de rechtbank te Leeuwarden gevraagd lijfsdwang op te leggen, hetgeen, zo als bekend door de rechter toegela ten is verklaard. Naar aanleiding van deze maatregel door de directie van de Condensfabriek is daar onder het leidinggevend personeel grote on rust ontstaan, aldus een communi que, dat wij untvingen van de di rectie van „De Ommelanden" te Groningen, (het bedrijf waar de heer Vooistra in dienst was getreden). Een en ander heeft tengevolge ge had, dat reeds twee leidinggevende functionnarissen van de Condensfa- briek aan de directie hun ontslag hebben gevraagd, als protest tegen hun diensten aangeboden aan de di rectie van de Coöperatieve melkpro- ductenfabriek ,De Ommelanden" te Groningen. Zal de condensfabriek inderdaad overgaan tot het toepassen van lijfs dwang op de heei Vooistra, dan zal de directie nog meer ontslagaanvra gen van leidinggevend personeel te gemoet kunnen zien, aldus het com muniqué van de directie van „De Ommelanden" te Groningen. Naar de heer A. A. Bouwers, com mercieel directeur van de coöpera tieve condensfabriek „Friesland" te Leeuwarden, ons meedeelde, heeft men naar aanleiding van de uit spraak in het kort geding tegen de heer Vooistra geen enkele onrust on der het personeel bespeurd. In tegen deel, het algem .n oordeel is dat het vragen van de lijfsdwang ten aan-1 hier zeer terecht is opgetreden. In zien van de heer Vooistra. Beide derdaad hebben Vrijdagmorgen twee bedoelde functionnarissen hebben I onderchef van de melksuikerafde- ten bepalen. ling hun ontslag gevraagd, omdat zij in dienst zullen treden bij „De Om melanden", maar zij hebben als mo tief aangevoerd dat zij daar meer kunnen verdienen en zij hebben met geen woord er van gerept, dat dit een protest zou zijn tegen de maat regelen tegen de heer Vooistra. Wel zijn de beide heren vrienden van de heer Vooistra, één van hen heeft zelfs met hem in een kamp voor po litieke delinquenten gezeten, aldus dc heer Bouwers. Drt er meer ontslag aanvragen zouden komen wanneer lijfsdwang tegen de heer Vooistra zou worden toegepast, noemde hij volkomen uit de lucht gegrepen. Aan een van de leidinggevende func tionnarissen van de condensfabriek is door „De Ommelanden" een goe de positie aangeboden, maar hy heeft pertinent geweigerd Teslotte deelde de heer Bouwers ons desgevraagd mede, dat in de beide nieuwe geval len het concurrentiebeding in zo sterke mate geldt als in het geval- Voolstra. De directie zal haar stand punt in dezen echter nog nader moe- De Warmondse tolgaarder is gis termiddag in de fuik gelopen. Ir. C. A. Kuysten, chef van de ver- keersafdeling van de Kon. Ned. Toe ristenbond ANWB, passeerde om streeks half drie met een personen auto vol getuigen dit gehate tolhek en vroeg: „Wat krijgt u?" De dienst doende tolgaarder antwoordde: „Twintig cent". Ir Kuysten betaalde onder getuigen twee dubbeltjes en daarmee was be wezen, dat de tolgaarder in overtre ding was. Bij besluit van Provinciale Staten van Zuid-Holland van 27 Juli 1950 mag voor een personenauto se dert 1 Januari aan het Warmondse tolhek slechts vijf cent worden ge heven Het heeft twee jaar lang klachten bij de verkeersorganisatie geregend. Vaak werd ter plaatse ge protesteerd, maar dan was het de vies: „Betalen of omrijden". En aan gezien krachtens de licensie van het Warmondse tolhek binnen vijf kilo meter afstand geen andere overgang over de Haarlemmervaart mag wor den gemaakt, betekent dit omijden om in Warmond te komen meer dan twintig cent kosten. De A.N.W.B. heeft besloten deze zaak, dus het stelselmatig overtreden van het besluit van Provinciale Sta ten en op grond daarvan de wille keur van de tolgaarder, krachtig aan te pakken. Nog gisterer. is een brief met protest en klacht namens de A. N.W.B. naar Gedeputeerde Staten gezonden. Men hoopt en verwacht, dat dit optreden gunstige resultaten zal afwerpen. De Warmonder tol, twee hoge ijze ren spijlhekken naast een tolgaar- dershuisje op een smal stenen brug getje over de Haarlemmervaart, is een plaag voor het dorp Warmond zowel als voor het toeristischè en JAARWISSELING OP DE „WILLEM RUYS" De „Willem Ruys" van de Kon. Rottredamsche Lloyd had op haar terugreis naai* Rotterdam nauwelijks Colombo verlaten en stoomde reeds in de Indische Oceaan, toen het grote feest begon met het stilleggerr van het schip. Bim-bam zei via de radio de Lon- densen Big-ben en na de twaalfde slag, die het oude jaar uitluidde, toeterde met oordovend lawaai de scheepsfluit. Toen, terwijl de passa giers, zoals bij dergelijkeplechtige momenten gebruikelijk elkaar om de hals Waren gevallen, trad een heel legertje djonggos binnen, voor deze speciale gelegenheid in witte pak ken gestoken Ze liepen in lange rij achter elkaar met zilveren serveerschalen, waarop in totaal 8500 oliebollen en 1000 liter biss"honswijn. Bij deze eerste tractatie bleef het niet, want een koud buffet, mitsga ders opwekkende vloeibare ingre diënten zorgden ervoor, dat ieder een nog lang wakker kon blijven. Na jarenlang plannen maken zal het bezoek van honderd Zuidafrikaan- se volksdansers aan Europa werke lijkheid worden. De groep zal 17 April van Kaapstad vertrekken en het eerst Nederland bezoeken. Tus sen 2 en 16 Mei zullen tien voorstel lingen worden gegeven, waarbij het ontvangende land ook zijn eigen volksdansen zal démonstreren. Bovendien zullen de Zuid-Afrika ners in- Nederland een „braaivleis" organiseren, waarbij vermoedelijk ook H.M. Koningin Juliana tegen woordig zal zijn. Een braaivleis is een soort picnic, waarby de gasten een flink vuur sto ken van meegebracht en ter plaatse gesprokkeld hout. Wanneer het vuur uitgebrand raakt, wordt in de as vlees, bij voorkeur schaapscoteletjes, worst en saucijsjes gaar geroosterd, welk diner bij voorkeur met de blote vingers, en besproeid met verfrissen de of geestrijke dranken verorberd wordt. Na Nederland komt België aan de beurt, terwijl ook Duitsland, Dene marken, Zweden en Schotland be zocht zullen worden. Een veekoopman uit Haastrecht, de 22-jarige P. H. van Dijk, wordt sinds gistermorgen vermist. Donder dag is hij naar Achterveld bij Amers foort vertrokken om zijn verloofde te bezoeken. Uit Achterveld is hy gistermorgen om acht uur per bus naar Amersfoort vertrokken, om vai>- daar per trein naar Zwolle te gaan, waar hij de veemarkt wilde bezoe ken. In de bus is hy nog gezien. Sindsdien ontbreekt ieder spoor. Waarschijnlijk had Van Dijk vrij veel geld op zak. Ook schijnt het, dat hij de laatste tijd met moeilijkheden te kampen heeft gehad. De groeps commandant der rijkspolitie te Haas trecht (tel. K 1821 260) heeft om inlichtingen verzocht. Bij de openbare beraadslaging over de begroting 1953 van zijn de partement heeft de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen de Kamer enkele gegevens doen toe komen over een aantal klachten, die hem in de afgelopen twee jaren heb ben bereikt over uitzendingen van een der omroepverenigingen. Ge noemde gegevens heeft de minister thans de Kamer aangeboden in een nota met 10 bijlagen, ter vertrou welijke kennismaking door de le den. doorgaande verkeer. Het tolrecht werd in 1639 door de Staten van Hol land afgeleid uit een voorrecht, dat reeds in de vfijtiende eeuw bestond. In 1811 werd het thans geheven recht van het „Warmonder Hek" vastge steld. Het tarief voor tietsen, motoren, auto's, vrachtwagens en autobussen werd naar analogie van het tarief voor bespannen voertuigen door de toleigenaar opgesteld. Hierop werd nooit goedkeuring gevraagd. Gedeputeerde en Provinciale Sta ten van Zuid-Holland hebben in 1950 in den brede de billijkheden en onbil lijkheden van het Warmonder Hek overwogen en tenslotte een tarief van vijt cent per auto, twee cent per motorfiets, een cent per fiets enz. vastgesteld. De eigenaresse van de tol, die deze met twee zoons exploiteert, laat zich aan dit tarief niet in het minst gele gen liggen. De opbrengst van de tol werd in 1950 op ongeveer 30.000 gul den geraamd. Gezien de zeer lage onderhoudskosten (van de opbrengst behoeven geen wegen onderhouden te worden), achttei. Provinciale Sta ten een opbrengst van 7000 gulden voldoende- Een poging tot aankoop van de tolrechten stuitte op de vraagprijs af: driehonderdduizend gulden. In 1920 bracht deze tol 13.000, in 1925: 20.000, in 1929 reeds 24.000 en in 1948 ongeveer 30.000 gulden op, wel een bewijs, dat van de motorise ring en toeneming van het verkeer danig werd geprofiteerd. In 1808 bracht de tol 920 gulden pacht op. In 1902 werd het recht voor 21.151 gulden aangeboden. In die tijd heeft de ^Wamondse raad verzuimd om te kopen. Later heeft vooral wethouder de Vroomen zijn uiterste best gedaan om het lastige obstakel weg te krijgen. Hij liet er niet ver vandaag een pont leggen, maar dit werd na een proces verbo den. De gronden naast de tol behoren aan de eigenaresse. Toen de brug door de gemeente Leiden verbeterd zou worden, moest een noodbrug worden geslagen. Daartoe moesten palen in die grond worden geslagen. De tolgaarder vroeg en kreeg twee duizend gulden schadevergoeding voor het slaan van deze palen en bleef tol heffen. Verwacht kan worden, dat de klacht van de A.N.W.B. tot bepaalde stappen en wellicht tot een proces zal leiden. De tolgaarder geeft bij het passeren van de tol geen bonnetjes af, doch de constatering van gister middag kan gesteund worden door talloze verklaringen van automobi listen, die ook twintig, inplaats van de voorgeschreven vijf cent moesten betalen. Op dezelfde plaats, waar eens te Blerick (Venlo-west) de oude St. An- toniuskerk zich op imposante wijze langs de Maas verhief, zal in dit jaar een nieuwe kerk gebouwd worden ter vervanging van het majestueuze ge bouw, dat door een tweetal dyna- miet-ontploffimgen tijdens de oorlog onherstelbaar werd geruïneerd. Van het nieuwe gebouw zijn de plannen nog in voorbereiding. Dc fi nanciële regeling is echter reeds ge troffen, zodat dit jaar met de bouw begonnen kan worden. Heel waarschijnlijk zal de kerk, evenals vroeger, van een 87 meter hoge toren wordeni voorzien. 525 MILLIOEN KG. SUIKERBIETEN Door „Putterhoek" verwerkt". Dc suikerfabriek „Puttershoek" heeft haar campagne beëindigd. Hoewel de fabriek na de belangrijke uitbreiding, die kort voor het begin van deze campagne geheel kon wor den voltooid, _.og niet ir alle op zichten bevredigend heeft gewerkt en het daggemiddelde door verschil lende kleine stagnaties en door het zeer slechte weer werd gedrukt, kon in deze campagne toch reeds een hoeveelheid van ruim 525 millioen kg. suikerbieten worden verwerkt.' Enige tijd geleden hebben huis artsen en dierenartsen in Twello, Neijbroek, Terwolde, Deventer, Epe, Oene en Vassen te kennen gegeven, dat zij na 1 Januari geen visites meer zouden brengen aan patiënten en omwonenden van 7 km. lange weg „de Veluwse Dijk" tussen Neijbroek en Terwolde wegens de verregaande slechte staat, waarin deze weg ver keert. De secretaris van het actiecomité van dokters en dierenartsen, dokter van der Molen te Neijbroek, heeft thans medegedeeld, dat het corr/ite van deze actie voorlopig afziet. Er is namelijk een nieuw plan in studie tot verbetering van bedoelde weg. A.A.F.-BRANDWEERWAGENS VOOR DE GEALLIEERDE LUCHT STRIJDKRACHTEN TE PARIJS Van Doorne's Automobiel Fabrie ken te Eindhoven hebben twee brandweerauto's geleverd aan het hoofdkwartier van de geallieerde luchtstrijdkrachten in Centraal Fv- ropa. Deze viertonners van het type D.A.F. A-41 zullen dienen voor be scherming van het kamp te Parijs. De levering ten bedrage van ruim 60.000 is geschied in open concur rentie met grote bedrijven in Frank rijk, Engeland, België en Nederla*--

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6