DUINSTREEK ZATERDAG 3 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 KATH. BOND E.H.B.O. IN EIGEN GEBOUW. Dit jaar 25.000 leden. Onder grote belangstelling is Vrij dag te Rotterdam het nieuwe gebouw van de Katholieke Bond voor E.H. B.O. in gebruik genomen. Mgr. J. H. Niekel, deken van Rotterdam, ver richtte de inzegening van het ge bouw, dat aan de Heemraadsingel 303 gevestigd is. Tijdens de redevoeringen, welke deze feestelijke ingebruikneming be geleidden. deelde de voorzitter van de Katholieke Bond voor E.H.B.O., dt heer Berger mede, dat vier jaar geleden de bond werd opgericht, doch dat men dit jaar reeds het 25.000ste lid hoopte in te schrijven. Onder de vele autoriteiten, die aanwezig waren merkte men op de voorzitter van hei Rode Kruis, Baron Ir. F. C. C. van Tuijll var. Seroos- kerken van Zuylen, prof. dr P. R. Michael, voorzitter van het Oranje- kruis, Mr. E. H. J. baron van Voorts tot Voorts, coadjutor van de Souvc- reinc en Militaire Orde van Malta, beschermheer van de Katholieke Bond voor E.H.B.O., Jan Goderie na mens de Stichting Bescherming bur gerbevolking, en luit.gen. b.d. adj. in buitengewone dienst van H.M. de Koningin L. H. van Oyen. DE KON. Z.HR.M. IN 1952. Gedurende het jaar 1052 voeren de motorreddingboten van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Red ding Maatschappij 81 maal uit om hulp te verlenen aan schepen of vliegtuigen. Het aantal geredden be droeg 137. Sedert de oprichting van de Kon. N.Z.H.R.M. werden in totaal 7638 schipbreukelingen gered. De modernisering van het mate rieel werd met kracht voortgezet. Schiermonnikoog kreeg een nieuw boothuis, de motorreddingboot Zee- manshoop nieuwe motoren en over enkele maanden zal de voor Noord wijk aan Zee bestemde motorstrand- reddingboot Kurt Carlsen gereed komen. Gedurende de laatste reis van het hospitaal kerkschip „De Hoop" van 12 November tot 30 December j.l zijn 33 patiënten op zee behan deld, in Dieppe werden 315 patiënten behandeld, 3 patiënten werden aan wal gebracht, 19 aan boord opgeno men. Onder de patiënten bevonden zich 1 Fransman, 1 Belg, 7 Polen en 17 Duitsers. DODELIJKE AANRIJDING In dc afgeopen nacht, omstreeks 2 uur, is op dc Scheveningseweg te \s-Graverihage de 47-jarige voetgan ger J. A. L. A. uit Den Haag aange reden door ceri personenauto, be stuurd door de 18-jarige C. W. uit de residentie, De voetganger is ter plaatse overleden. De politie heeft de oorzaak van het ongeluk nog in on derzoek. 125 JAAR ALGEMEEN HANDELSBLAD Expositie J. W. van den Biesen en zijn krant. De directie-hoofdredactie van het „Algemeen Handelsblad" directies en hoofdredacteuren van enige Amster damse couranten, de heren commis sarissen van de genoemde krant en enige tientallen belangstellenden waren gistermiddag tegenwoordig bij de opening van de tentoonstelling „Jacob Willem van den Biesen en zijn krant, Algemeen Handelsblad, 1828 1953." Deze expositie ls door het Insti tuut voor de perswetenschap in zijn gebouw te Amsterdam ingericht ter gelegenheid van 't 125-jarig bestaan van de nieuwe Amsterdamse Cou rant Algemeen Handelsblad. Prof. dr K. Baschwitz begroette de aanwezigen, de heer J. Planten, de huidige directeur - hoofdredacteur, verrichtte de officiële opening, de heer W. Visser, redacteur van het jubilerende blad, belichtte de figuur van de stichter, die als centrale figuur van de expositie is gekozen. Hij gaf voorts een overzicht van' de ontwikkeling dier krant aan de hand van de specimina, de op de tentoon stelling deze evolutie illustreren. De voorzitter van de vereniging de Amsterdamse Pers, de heer Ph. Winkler, kwam „met een vol hart en tevens met volle handen". Hij bood de jubilerende krant een tweetal boekwerken aan. Directeur Planten bracht de A.P. hiervoor dank. Na dc korte plechtigheid toefde men nog enige tijd op het instituut zich bewegend langs de mijlpalen, die de groei van de hoofdstedelijke pers in het algemeen en van het Al gemeen Handelsblad in het bijzonder markeren. Snelle uitbreiding van Leiderdorp schept vele grote problemen SPORT DE KNVB-WEDSTRIJDEN. De K.N.V.B. deelt mede, dat de beslissingen omtrent het al of niet doorgaan van de voor morgen, vast gestelde competitiewedstrijden wor den overgelaten aan de consuls. Dames I Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen (Advertentie) KOLEN voor alle doeleinden CRKYGHTON Hooiqr.46 Tel20114 (Advertentie) BRAND TE POES AN Bij een brand te Poesan zijn vijftig houten woningen en vijftig tenten met een houten geraamte in vlam men opgegaan. Drie personen kwa men om 't leven, vijf werden zwaar gewond en 1300 werden dakloos. ONTVOERINGEN IN ZUID- CELEBES. De administrateur, een employé en 4 ondernemin„sivachten van de on derneming „Poiambesi" in Zuid-Ce- lcbes zijn in de nacht van 30 Decem ber door een bende van 50 man ont voerd, aldus bericht de correspon dent van Aneta te Makassar. Een schrijfmachine werd geroofd. De echtgenoten van de ontvoerden wer den met rust gelaten. De bende had de telefoonverbinding met het plaatsje Tanette, waar een militaire post is, doorgesneden. De administrateur, de heer Lays- sius, had enige tijd geleden gewei gerd een financiële bijdrage te ge ven aan een groep, die opereert on der de naam, „Tentara Keselanu.tan Rakjat". Men vermoedt, d»at deze groep hem th-ua ontvoerd heeft. De naam van cle employé is Heeren. „Poiambesi1 is de voornaamste van een groep van 5 plantages van dc Celebes-Landbouw -Maatschappij De correspondent van Aneta be richt nog, dat zich de afgelopen maand nog enige gevallen van ont voering hebben voorgedaan in de streek ten Noord-Oosten van Bon- thain. De ontvoerder» zijn niet terug gekeerd en tot duswe»" is van hen verder niets -iea vernomen. COMPLOT IN WEST-DUITSLAND? Uit kringen van het Federale Hof te Karlsruhe is vernomen, dat in West-Duitsland een complot tot het plegen van hoogverraad is ontdekt. De politie zou de voorzitter van een pro-communistische organisatie, een zekere Fritz Thrun, reeds gearre steerd hebben. Naar men in bevoeg de kringen te kennen gaf zouden bin nenkort „grote verrassingen" te ver wachten zijn. DE ONTPLOFFING TE VALPARAISO Het aantal personen, dat tenge volge van de ontploffingsramp te Valparaiso om het leven is gekomen, bedraagt thans 48. Enige ernstige ge wonden, die nog niet tot bewustzijn zijn gekomen, zijn nog niet geïden tificeerd. De Chileense president Del Campo heeft drie dagen van natio nale rouw afgekondigd. HILLEGOM B. N. Loerakker In de Maria-stichting is vrij plot seling op 73-jarige leeftijd overleden de heer B. N. Loerakker. Maandag avond was hij nog in de raad en en wenste namens de leden als oud ste raadslid de burgemeester een Zalig Nieuwjaar. Maandagnacht werd de heer Loerakker plotseling onwel, werd naar de Maria-stichting ver voerd, daar van de H. Sacramenten der Stervenden voorzien en Vrijdag te 12 uur is hij ontslapen. Vanuit de St. Martinuskerk heeft Maandag de begrafenis plaats. Met de heer Loerakker is heenge gaan een organisatieman in merg en been. Geboren te Heemstede werd hij na het lager onderwijs te hebben genoten landarbeider en kwam op jeugdige leeftijd te Hillegom. Als voorz. van „Eensgezindheid", de or ganisatie als nu de KAB, wist Loerakker te vechten voor de verbe tering van de toestand voor de land arbeiders. De bloemistpatroons van die tijd moesten hem niet en Loerak ker werd melkslijter ter plaatse. Hij maakte een harde tijd mee. Toen werd hij vrijgestelde van de R. K. Arbeidersorganisatie en ook lid van de gemeenteraad. Veel is door hem bereikt en geleidelijk werd ook de verhouding tussen hem en de pa troons beter. KATWIJK AAN OEN RIJN Voor wat betreft de patiënten van heren doktoren Hueting, Berg man en van der Laan te Katwijk aan den Riin en Rijnsburg wordt de Zon dagse dienst waargenomen door dok ter E. van der Laan, Rapenburg 1, telefoon 2810. Botsing Een met zand geladen auto kwam uit de Rijnstraat-Zuid en een treiler uit de v. Egmondstraat; ze moesten dus op de beruchte kruis punt elkaar passeren. Dat zou nog wel gegaan hebben, als de weg niet zo glad geweest was. I spraak van H. M. de Koningin, die Dus ging de treiler aan 't glijden i o.m. gewezen heeft op de waarde en met het onvermijdelijk gevolg: een de betekenis van iedere mens afzon botsing waardoor beschadiging. derlijk. Met deze woorden heeft H. De politie, hiervoor ontboden, nam j M. stelling genomen tegen het ver- j de situatie keurig op en de betrok- schijnsel van de z.g. massamens, die kenen zullen er nu wel meer van j zelfstandig roeer denken kan en horen. Veiligheid voor alles De raad Korbee; Petrus M., z. v. W. v. Sprang en W. W. Vogelaar; Andreas C., z. v. P. C. W. Molenkamp en B. Voordouw Aubustinus P. J., z. v. A. P. Alleman en M. Q. Witteman; Johannes, z. v. T. A. van Oosten en C. C. Mens; Jo hannes, z. v. P. v. d. Meulen en K. Ciere; Hendrika Ch. M., d. v. H. S. Metternick en G. M. Huls. Ondertr.: C. Steenbergen, 41 jaar en M. Fitting, 30 jaar. Getr.: J. C. v. d. Heijden en G. Pol man; T. Goedemans en K. v. d. Niet; N. Klinkenberg en M. C. van Duyn. Overl.: Dirkje Plug, 64 jaar, geh. met D. Duyndam; Willem v. Delft, 91 jaar. WASSENAAR Directeur van postkantoor plotseling gestorven Vrijdag omstreeks het middaguur is plotseling in zijn woning boven het Postkantoor overleden de heer P. J. A. Bril, directeur van het Post kantoor aan de Lange Kerkdam in Wassenaar. De heer Bril bereikte de leeftijd van 61 jaar. Hij werkte pas ruim 2 jaren in de ze gemeente. Met ingang" van 1 Juni 1950 nl. werd hij tot Directeur te Wassenaar benoemd. Voordien was hij o.m. bureauchef op het Postkan toor te Utrecht. De heer Bril had ruim 40 dienstjaren bij het Staatsbe drijf. BURGEMEESTER SPRAK TOT GEMEENTEPERSONEEL. Ter gelegenheid van de jaarwisse ling hielden B. en W. van Wasse naar gistermiddag in Raadhuis de Paauw een receptie voor het perso neel van de verschillende gemeente lijke diensten. Nadat allen de bur gemeester, de wethouders en de ge meentesecretaris persoonlijk de bes te wensen hadden aangeboden, hield de burgemeester traditiegetrouw een toespraak. Spr. herinnerde aan de Kersttoe Zoals gewoonlijk hebben B. en W. 1 bij het aanbieden van de begroting deze van een toelichting voorzien. In deze toelichting wijzen zij aller eerst op de sterke groei der gemeen te en de in verband daarmee te tref fen voorzieningen. Was het zielen tal bij de laatste volkstelling ruim 4500, per 1 Januari 1953 is dit ruim 5100 en nog steeds breidt de gemeen te zich uit. Het uitbreidingsplan der gemeente biedt dan ook ruimte voor een tijging tot ongeveer 10000 inwo ners. Daartoe zal het echter nodig zijn dat de gemeente binnen afzien bare tijd ook de gronden in de Does- wijk gaat bouwrijp maken, aangezien het Zijlkwartier cn het centrum van het dorp spoedig zullen zijn volge bouwd. Een dergelijke snelle ontwik keling was niet voorzien. Wat de woniingbouw betreft, hul digen, B. en W. het standpunt dat het particulier initiatief moet wor den bevorderd hetgeen zij dan ook zoveel mogelijk stimuleren. Na de oorlog kwamen 196 woningèn voor bewoning gereed, terwijl er momen teel nog drie in aanbouw zijn. Voor 1953 kan op een vermeerdering met minstens 100 woningen worden gere kend, aangezien de bouwrijpe grond in het centrum plaats biedende voor 65 woningen, vrijwel geheel is ver kocht aan particulieren, terwijl in' het Zijlkwartier door de gemeente 104 woningen zullen worden ge bouwd. De vestiging van de Eerste Nederl. Koperenbuizenfabriek en de Nefra in het Zijlkwartier stelden aar»- de toch al wankele watervoorziening bijzon dere eisen. De reconstructie van de Van der Valk-Boumansweg, die mede op het programma staat, betekent niet al leen de ontsluiting van het industrie, terrein aan deze weg maar ook van de toegang tot het watersportgebied cn van het Zijlkwartier ten opzichte van het centrum van de gemeente èn van het centrum der gemeente ten opzichte van Leiden. Had Leiderdorp vroeger een architect samen met Koudekerk en Woubrugge, in 1947 was Leiderdorp genoodzaakt tot be noeming van een architect alleen voor Leiderdorp, die momenteel al weer wordt terzijde gestaan door een opzichter. Ook het personeel van de secretarie werd in 1952 met twee ambtenaren uitgebreid. De bevolking van Leiderdorp als randgemeente heeft zich uitgebreid van 2400 zielen in 1931 tot ruim 5100 op heden. Volgens de laatste volks telling werkt ongeveer de helft van het aantal werknemers'buiten de ge meente. De bevolking heeft daardoor een meer stedelijk karakter gekre gen. De schaduwzijde van deze snelle ontwikkeling der gemeente is de grote onzekerheid van de allerbelang rijkste bronnen van inkomsten dei- gemeente, ru.ll de uitkeringen uit het gemeentefonds. Daar de regeling de zer uitkeringen een herziening on dergaat en er momenteel geen ze kerheid bestaat omtrent de uitkering voor 1953 is, bij het samenstellen der begroting, rekening gehouden met een bijzondere uitkering uit het ge meentefonds van 80.000. Het begrotingsbeeld ziet er als volgt uit: Geraamde ontvangsten ƒ711.551.38 (in. '52 ƒ521.941.93); geraamde uitga ven zonder onvoorz. 780.466,42 (in '52 ƒ2427.811.51). Zuiver tekort ƒ68.905.04 (in '52 ƒ5869.58). Bijdrage van de reserve 8504.12 (in '52 20.000.Bijzondere uitke ring ƒ80.000.— ƒ88.504.12. Beschik baar voor onvoorzien 19.599.08 (in '52 14.130,42. Het bedrag voor onvoorzien ach ten B. en W. niet te hoog mede in verband met posten op de begroting, die aan het eind van het jaar een herziening behoeven in verband met de definitieve overgang der gemeen te naar een hogere klasse enerzijds en anderzijds zal een bedrag van 6000.ten laste komen van de ge wone dienst als bijdrage in de kosten voor de bouw van een nieuwe lagere school, zodat er uiteindelijk slechts een bedrag van 13.000.voor de post onvoorzien overblijft. NIEUWKOOP Burgemeester weer in Ziekenhuis opgenomen. Burgemeester M. P. v. d. Weijden, die kort voor Kerstmis uit het St. Elisabeth-ziekenhuis ontslagen werd, is gisteren opgenomen, aangezien er weer thrombose is opgetreden. De burgemeester zal ongeveer 3 weken in het ziekenhuis moeten blij ven. OUDE WETERING Schaak- en Damclub „Kijk Uit". Op Maandag 12 Januari hoopt bo venstaande vereniging weer, even als andere jaren, de kampioenschap pen schaken en dammen van Alke made e.o. te beginnen. De wedstrij den worden gehouden in het hotel van de heer H. P. Klein te Oude- Wetering. Er zal weer gespeeld worden voor schaken in de klassen 1, 2 en 3 en voor dammen in de klassen 1 en 2 Ieder die aan deze wedstrijden wil deelnemen, kan zich voor 8 Jan. op geven bij de heer J. Gortzak, Kerk straat 45, Oude-Wetering. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). LICHTE VORST. Veranderlijke bewolking met enkele sneeuwbuien. Matige en later voornamelijk langs de Waddenkust krachtige Noord- Oostelijke wind, aanvankelijk echter in het Zuid-Oosten van het land nog zwakke winden met hier en daar mist. Overwe gend lichte vorst. nam enkele rr/aanden geleden het be sluit bü dc Rijnsburg veiligheidsmaat regelen te nemen door het plaatsen van afsluitbomen en wat er al zo bij hoort. Met deze werkzaamheden zal thans begonnen worden, zodat het dan niet meer kan voorkomen dat er fietsers of autobestuuurderj de brug oprijden terwijl deze reeds omhoog gaat. Met ingang van 2 Januari is het voorzitterschaD van de veilingvereni ging K. en O. practisch in handen overgegaan van de nieuwe voorzitter de heer Gr. Parlevliet, tot heden vice-voorzitter der vereniging. De nieuwe voorzitter heeft bii die gelegenheid enige woorden gespro ken tot leden en kooplieden en vooral gewezen op wat er zeker moet zijn in een vereniging als deze, n.l. on derlinge verdraagzaamheid en ge- 'ameliike medewerking. Zonder dit kan niemand het zo zeer gewenste doel bereiken. Spr. besloot met de beste wensen voor vereniging bestuur, leden, en kooplieden in het Nieuwe jaar, NOORDWTTK Winkelsluiting Krachtens de verordening op de Winkelsluitings wet, welke op 1 Januari is ingegaan, z.ullen alle winkels in onze gemeente Dinsdagsmiddags na 1 uur gesloten moeten zijn, met uitzondering van viswinkels, die 's Maandags vóór 1 wiens persoonlijkheidsgevoel ver zwakt. Wat het afgelopen jaar be trof zeide spr., dat B. en W. het ge- meentepersoneel zeer erkentelijk zijn voor het verrichte werk. Na deze woorden van de burgemeester wer den smakelijke dranken aangeboden en bleef men nog geruime tijd in ge- noegelijke stemming bijeen. Kerstboomverbranding in Deyler- oord. Een eerste poging om ook in Wassenaar tc komen tot een „ge organiseerde" verbranding van Kerstbomen is met succes bekroond. Gisteravond omstreeks 7 uur stroom de de jeugd van Deyleroord teza men bij het Rozenplein met enkele tientallen kex-stbomen, die onder toe zicht van de Politie en van de Brandweer werden aangestoken. Toen na korte tijd de kerstbomen óp waren, werden van alle kanten boomtakken en ander hout aange sleept om het vuur brandende ie houden, iets, dat maar matig lukte, omdat dit hout natuurlijk te nat was. De jeugd wist er evenwel raad op en toverde een aantal autobanden te voorsohijn, die zich gretig .door het vuur lieten verteren. Tweede cursus op „Politieschool". Een 30-tal adspirant-agenten van politie uit een aantal Zuid-Hollandse gemeenten zal a.s. Maandag in de Politieschool in De Haven in Rjjks- dorp (Wassenaar) beginnen aan een vooropleiding, die twee maanden du ren zal. In deze twee maanden zul len de jonge a.s. agenten een hoe veelheid kennis opdoen, die het hun uur en vlees- en vleeswarenwinkels mogelijk maakt na de cursus in de die op Maandag na 1 uur moeten slui- ten. Voor bloemenwinkels is geen halve-dagsluiting voorgeschreven. De heer W. Boogaards slaagde te Lisse voor het diploma Tuinbouw vakonderwijzen Bloembollencultuur. De Zondagsdienst zal deze week worden waargenomen door dr. Goud- riaan. Dr. J. van Nes eigen praktijk. Geb.: Gijsbert, z. v. P. v. d. Niet en N. Duindam; Cornelia P. M., d. v. S. W. Zwarts en J. E. v. d. Eshof; Mar- tinus A., z. v. C. Bulk en J. M. Heer- kens; Neeltje, d. v. G. W. Houwaart en J. M. Zwaan: Engelina A., d. v. W. G. F. Bogaards en A. H. W. Nee lissen; Maart je, d. v. P. Plug en D. practische politiedienst te worden ingeschakeld onder leiding van meer ervaren collega's uiteraard. En kele maanden geleden werd voor het eerst een dergelijke cursus gegeven en met veel succes. De Politieschool is tot stand gekomen door samen werking van gemeentebesturen en politiechefs uit de kleinere Zuid- Hollandse gemeenten die op deze wijze het opleidingsprobleem cen traal oplossen. Tussen de eerste en de tweede cur sus door heeft de Politieschool ook op andere wijze nuttige diensten be wezen. Voor de feestdagen werd er n.l. een- veertiendaagse herhalings cursus gegeven voor brigadiers uit een 15-tal gemeenten. Niet alleen werd de theorie van het politie-vak opgefrist, maar ook werd aandacht besteed aan andere onderwerpen van practische aard, bijvoorbeeld aan de plaats, die de wachtcommandant in neemt in het politiekorps en aan de moderne hulpmiddelen, die de po litie ten dienste staan. Lijnverlichting op de Lange Kerk dam. Dezer dagen zal de laatste hand worden gelegd aan het aan brengen van een moderne lijnver- lichting op de Lange Kerkdam tus sen de Rijksstraatweg en de van Ol- denbarneveldtweg. Deze lijnverlich- ting bestaat uit een drietal lichtlij nen van TL-buizen over de gehele breedte van de weg, op ongeveer 8 meter hoogte. Een vierde lichtlijn wordt aangebracht boven het kruis punt van Zuylen van Nijeveltstraat- van Oldenbarneveldweg. Deze lijnverlichting die voor het eerst in Den Haag werd toege past berust op de spiegelwerking van het wegdek. Geboren: Robert, zn van J. B. Hoek en S. C. van der Laken; Jaco bus H. P., zn van J. Krosse en A. A. Knijnenburg; Janny, dr van W. Po- lancn en G. Stikkelorum; Bernardus J., zn van J B. Remmerswaal en J. M. Ammerlaan. Overelden: Filippus v. d. Vliet, 44 jr ,man van P. E. van Logchem; Jan ny C. Verboon, 7 mnd; Martina A. Regoort, 79 jr, weduwe van A. Prins; Elizabeth C. C. Borgman, 76 jr. vr., van W. van Essen; Hendrik Pompe, 77 jr., ongehuwd. Ondertrouwd: A. Morisson en C. E. Baronesse van Wassenaar; A de Best en J. C. Wolfert; J. A. van der Lee en H. M. Hoogenboom. Getrouwd: J. C. de Zwart en P. L. Honders; W. A. J. Schrader en S. C. W. van RhLjn; J. V. Tap en A. J. M. Noordover; A. J. Waayer en M. J. van Veen; A. Vos en C. J. S. de Goe deren; H. S. de Visser en J. Cheval- lier; A. W. Huinder en M. A. H. Men ning; H. W. Elfers en W. P. Zoete- belk; G. Hendriksen en G. H. Flame- ling; A. F. Wissink en C. M. Duijn- dam. Na Zaterdagmiddag 4 uur wen de men zich tijdens het volgend week-end tot de artsen J. Baart de la Faille, van Zuylen van Nijevelt straat 108 tel. 3018 en dr. H. D. Boer Wittenburgerweg 188, tel. 9124. Van a.s. Zaterdagavond tot de volgende week Zaterdag heeft de Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402 avond-, nacht- en Zon dagsdienst. ZOETERMEER Waar is de chauffeur Door de gladheid slipte in de Vlamingstraat een auto, met het gevolg, dat de wa gen op zijn kop terecht kwam in de naast deze weg gelegen vaart. Men stelde zich de vraag of de bestuurder zich nog in de wagen bevond, doch later bleek, dat deze zioh reeds naar een der aangrenzende woningen had begeven teneinde zich van droge kle ren te voorzien. De auto was bescha digd en werd door een kraanwagen op het droge gebracht. „Promotie" De nieuwe schaak vereniging te Zoetermeer heeft zich als naam gekozen: Schaakvereniging „rromotie". In de onderlinge compe titie werden de volgende partijen ge speeld: A. J. BlomJ. Roos 10; J. KorbijnH. Breijcr 10; F. Breu- gemJ. van Doornen 0<—1; H. Breijer J. Korbijn 01; J. van Doornen F. Breugem 10; J. KorbijnA. v. Vulpen 01; P. v. d. WaalL. Breo- gem 1/2—1/2; T. Kalisvaart—H. Breugem 01. L.T.B. Culturele avond In de kringen Delft en Delftland wordt op 4 Jan.: zon op 8.48 en onder 16.42; maan op 21.31 en onder 10.43 uur. 5 Jan.: zon op 8.48 cn onder 16.44; maan op 22.40 en onder 10.54 uur. Koude duurt voort Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdrukverdeling heeft zich de laatste dagen boven West en Noord-Europa in zodanige richting ontwikkeld, dat gerekend moet wor den op het voortduren van het kou de weer. Boven Scandinavië en het aan grenzende zeegebied bij Noorwegen ontwikkelde zich namelijk geleide lijk een nieuw hogedrukgebied, dat nog voortdurend in omvang en be tekenis toeneemt. Daar de luchtdruk boven het Middellandse Zeegebied en de Balkan laag bleef en zich en kele storingen in Noord-Oostelijke richting naar Polen uitbreidden, na men in het Oostzeegebied de Noord- Oostelijke winden in kracht toe, waardoor steeds grotere hoeveelhe den koude lucht uit Rusland naar het Zuidwesten worden getransporteerd. Deze lucht verlaat de Noordelijke brongebieden met een temperatuur van meer dan 10 graden onder het vriespunt. De lucht moet daarna echter alvo rens onze omgeving te kunnen berei ken over de Oostzee en de Noordzee stromen, waarbij flinke verwarming optreedt. De lucht wordt daarbij on stabiel, zodat er zich sneeuwbuien in ontwikkelen. In ons land kwamen afgelopen nacht enkele van dergelijke buien in de kustprovincies vgor.In Dene marken en langs de Zweedse on Duitse Oostzeekust sneeuwde het bij na voortdurend. Steeds grotere gebieden van Mid den, West en Noord-Europa komen thans onder de sneeuw te liggen, hetgeen de groep van de winter op al deze gebieden verstevigt en een geleidelijke verdere daling van de temperatuur mogelijk maakt. In ons land wordt het temperatuurverloop nog in hoofdzaak bepaald door het al of niet aanwezig zijn van bewol king. Tijdens opklaringen daalde vannacht boven de met sneeuw be dekte velden de temperatuur tijdens windstilte plaatselijk sterk. De Bilt meldde met 8 graden de laagste temperatuur, terwijl langs de kust bij luchtaanvoer overzee nauwelijks vorst voorkwam. Het Scandinavisch hogedrukgebied krijgt thans door nieuwe luchtdruk stijgingen boven de Britse eilanden aan zijn Westkant versterking. Een restant van de gisteren naar de Britse eilanden doorgedrongen Oceaandepressie, ontwijkt via Zuid- Frankrijk, waar het regen brengt, naar de Middellandse Zee. Al deze ontwikkelingen betekenen, dat de thans heersende toestand van koud weer over vrijwel geheel West en. Noord-Europa waarschijnlijk ver- j scheidene dagen zal kunnen aanhou den. 15 Januari voor de leden van de L.T.B. met hun echtgenoten een cul turele avond gehouden te Delft in de „Stadsdoelen", Het bekende toneelgezelschap „De Spelewaghe" uit Den Haag zal op treden met hun successpel „De firnva Adam en Eva". Bij voldoëndc deelname zal door het bestuur van de L.T.B. voor ver- voergelegenheid gezorgd worden. Zondag 4 Januari a.s. zal Dr Vegt de medische dienst verzorgen. Zr. A. Rooy zal voor beide kruis verenigingen de wijkverpleging ver zorgen. PERSONEEL 2T Gevraagd een nette werkster voor de Vrijdagen bij J. W. v. d. Ploeg, Rij- negommerstraat 1, Zoeter- woude H. R. 2142 GP Dienstmeisje b. z. aan voor dag en nacht, leeftijd 15 jaar, al meer werkzaam geweest. Br aan Jac. Zand bergen, Schenkel weg 16, te Zoeterwoude. 6257 Gevraagd zo spoedig mo gelijk voor dag of dag en nacht een R. K. Meisje, zelfst kunn. werken in gezin met kinderen. Hulp voor ruw werk aanwezig. Wilhelminapark no. 16, Oegstgeest. 6256 3F Meisje gevraagd, zelf standig kunnende werken. Lief voor kinderen, voor dag of dag en nacht. mevr. Westen, Quarles van Uf- fordstraat 15 Nootdwijk a. Zee, Tel. 2090. 2089 2? Gevraagd Werkster, Donderdag of Vrijdags. Mevr. Cornelisse, Hoge Rijndijk 36 Zoeterwoude. s3T Er biedt zich aan een net R. K. Meisje voor 1 of 2 dagen per week, dag na der overeen te komen. Br onder no. 6240 bureau van dit blad. fS Net meisje gevraagd v. d. en n. wegens huwelijk der tegenwoordige. Mevr. v. d. Meer, de Kempenaer- straat 4, Oegstgeest. 6246 2* Nette werkster gevr. als noodhulp, voor de Vrij dag en Zaterdag. Zonder goede getuigen zich te melden hedenavond na 7 uur, Breestraat 3fo. 6249 ÏP Ter overname aange boden wringer met bok, beiden in prima staat te gen elk aannemelijk bod. Na 7 uur, Ham, Cosijnstr. 1 Leiden. 6245 AANGEBODEN S* Muziekschool Zwaag Speciale test-cursus voor accordeon. Ouders laat uw kinderen onze 3 maande lijkse test cursus volgen Kosten met gebruik van instrument en muziek to taal 16.50 Ook ouderen kunnen op deze manier ge test worden. Korevaarstr. 5 Leiden, tel. 24358. 1369 'SP Aangeboden: nieuwe Singer inzak-trapnaaima- chine. Ook in maandelijk se termijnen te betalen. Eigen financ systeem, He renstraat 23, Vert. Singer Mij N. V. 6258 "S* Rad, grote hang- en legkast, 4 prima eiken stoelen, nachtkastje, tafel en 2 stoelen, eetservies, ka merscherm, schuiftafels, damesschrijfbureau, trap roeden, 2 pers. kapokma tras, haardkachel enz. In- en verkoop, v. d. Pluym Jr Morsstraat 54, tel. 30008. -3P Te koop eikenhouten bibliotheekkast, ook voor andere doeleinden geschikt Pathéfoon met platen (eikenhout) en een houten ledikant met spiraal, N^-rdeinde 2, Roelofarends veen. 2131 *2* Ter overname aangebo den, z. g. a. n. handnaai- machinc en prima kleer makersmachine tevens sterk Herenrijwiel com pleet met iicht. Te bevra gen- St. Jorissteeg 9, bij de Hogewoerd 6247 2P Te koop: twee armfau- teuils met vier stoelen f 37 50, dressoir f 35, trap- naaimachine 45, hand naaimachine 35, divan m. kleed 27.50, wringer 9, wandel wagen 11, rijwie len 17.50, ledikanten 7.50, 2 pers bedstel- 35, 1 pers. f 17.30 Nieuwen- burg, Hooigracht 55. (Geen winkelhuis). 6254

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2