ff Encycliek over de vervolging in Oost Europa Oud en Nieuw in de Residentie verliep Hoofdstad en vrij rustig Sociale verzekeringswetten Eerste ondernemingsraad geïnstalleerd VRIJDAG 2 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Paus vraagt gebed Z. H. de Paus heeft een uitvoerige Encycliek, getiteld „Orientales Eccle- sias" doen publiceren, welke op 15 December staat gedateerd en gericht is tot het Katholieke episcopaat van de Oosterse ritus. In deze Encycliek geeft de H. Vader een uiteenzetting over het lijden en de vervolging, waaraan de Katholieken in de landen achter het IJzeren Gordijn, in het bijzonder echter Bulgarije, Roemenië en de Oekraine, zijn blootgesteld. De H. Vader begint zijn encycliek met te herinneren aan de talloze blij ken van welwillendheid en vaderlij ke belangstelling, dit Hij van het begin van Zijn pontificaat af voor de Oosterse Kerk heeft getoond, alsmede aan de sympathie, die de Pausen van Rome van de eerste eeuwen af, voor de Christenen dezer landen hebben gevoeld. Hiertegenover stelt de H. Vader de droevige toestand, waarin zich op de dag van vandaag vele van deze Oosterse Kerken bevinden, ten gevolge van de hevige vervolgingen, iie in deze landen woeden Bij deze rervolgingen, zo zegt de H. Vader, :ijn invloeden aan het werk, „die er- ►p gericht zijn om deze ondanks alle ïood bloeiende Christelijke gemeen- •chappen omver te werpen, te ver- voesten en uit te roeien." In vroeger eeuwen was het veelal :o, dat een bepaalde punt van de Ka- iholieke leer werd aangevallen. In Ié tegenwoordige tijd echter zoeken le vervolgers alles, wat ook maar >p enigerlei wijze met God verband ïoudt, uit te bannen uit het indivi- luele en het sociale leven uit de ge- :innen, de scholen en het openbare even. De meest elementaire rechten ran de mens worden met voeten ge reden. Bovendien echter zien de Christenen van de verschillende com- nunistisch geregeerde landen zich in leze zware situatie ook nog beroofd ran hun herders. Zij zijn geworden ïls een kudde zonder herder, die hen can leiden. De kerkgebouwen zijn mtwijd en ontheiligd of moeten ge- ïwongen leeg staan Ondanks al deze ontstellende nood en ellende is er een bron van grote troost, namelijk de wetenschap, dat de gelovigen zowel van de Latijnse als de Oosterse ritussen in eensge zinde broederlijkheid te zamen deze rampen weten te doorstaan met een ontembare vastberadenneid en kracht, die hen standvastig en trouw doen zijn aan hun .H. Geloof en hen in gehoorzaamheid verbin den met hun rechtmatige herders en met de heilige apostolische Stoel. Dit houdt een zekere belofte in voor een toekomstige overwinning. Vervolgens richt de Paus zich in zijn encycliek tot de gehele Christe lijke wereld om openlijk aan de kaak Het Openbaar Consistorie te Rome De voorbereidingen voor het Open baar Consistorie op 15 Januari a.s. zijn reeds in volle gang.,Daar er heel wat vast zit aan een dergelijk con sistorie, zijn de sampietrini, de ge specialiseerde werklieden van de Sint Pieter, al weken bezig met de grote schoonmaak van 's werelds grootste basiliek. Met bijzondere ma. chines een geschenk van de Ame rikaanse kardinaal Spellman. die het langzaam vorderende gepoets met hand en bezem niet kon aanzien Is de duizenden meters marmeren vloer van de St. Pieter' glanzend opgewre ven. Tientallen mannen klommen, gewapend met ragebollen, stoffers en stofdoeken op de steigers om het stof, dat zich sinds de laatste schoonmaak op de 597 pilaren, de 44 altaren, de 131 mozaieken en 434 beelden had verzameld, weer te verwijderen. Om een beeld te geven van de reusachtige grootte van deze basiliek, diene, dat b.v. de domtoren.van Utrecht gemak kelijk en met ruimte aan alle kanten in de koepel van de St. Pieter zou kunnen worden opgeborgen. Vlak voor Kerstmis waren zij met de schoonmaak gereed, evenals met het jpstellen van de reusachtige tri bun^, waarop tijdens het Openbaar Consistorie de honderden Kardina len, bisschoppen, abten, diplomaten en genodigden zullen plaatsnemen. Mgr. Calore di Vigeale, Kamerheer van Z. H. de Paus, die de bewijzen van toegang voor de St. Pieter uit geeft, werkt op het ogenblik met cveruren. Uit alle delen der wereld komen telegrammen en brieven bin nen. Kerkelijke instanties, autoritei ten uit het openbare leven, officiële delegaties uit de landen, waar een nieuwe kardinaal werd benoemd, reisbureaux en talloze particulieren proberen toegangsbewijzen te ver krijgen. Ook in het Pauselijk Staatssecreta riaat arbeidt men met grote toewij ding, teneinde het protocol uiterst nauwkeurig te doen verlopen. De of ficiële benoemingen, op kostbaar per kament geschreven, moeten onmid dellijk na het Geheim Consistorie van 12 Januari aan de nieuwbenoemde kardinalen worden toegezonden. Een bekende Romeinse firma, hof leverancierster van Z. H. de Paus, is thans bezig met de vervaardiging van de 24 rode hoeden en kardinaals ringen, die de H. Vader aan de kar dinalen aanbiedt. Deze rode hoed wordt door de kardinaal nooit gedra gen; hij is een uiterlijk teken van zijn waardigheid. Nadai de Paus hem heeft op en afgezet, komt de hoed aan de muur te hangen en wordt la ter op de doodskist gelegd. De tode kardinaalshoed zou in het dragen in derdaad zeer onpractisch zijn met zijn lage bol en zeer brede, platte rand. waarvan aan weerszijden vier of vijf ri,en kwasten hangen. te stellen de recente gebeurtenissen in Bulgarije, waar de metropoliet Mgr. Bossilkof en drie priesters ter dood zjjn veroordeeld en de leken zware straffen moeten ondergaan. Heel in het bijzonder vermeldt de H. Vader het lijdende volk van de Oexraine met zijn vele Katholieken, die vol komen trouw zijn aan Rome en aan de H. Stoel, Katholieken die het eerst van allen de vervolging om wille van h-*t H. Geloof moesten doorstaan, toen hun bisschoppen te Kiiew werden veroordeeld. Toch mag dit ontstellende lijden geen reden geven tot ontmoediging. Integendeel de hoop op de Verlosser moet hierdoor worden versterkt, Die immers Zelf deze beproevingen voor Zijn volgelingen heeft voorspeld, maar daaraan tegelijkertijd de troos tende belofte heeft toegevoegd: „Ik heb de wereld overwonnen." De H. Vader dringt er daarna' bij de gelovigen van de Oosterse en La tijnse ritussen op aan, om in hun ge bed met verdubbelde kracht een be roep te doen op God, opdat de gelo vigen mogen volharden in hun trouw aan de godsdienst. Bij deze gebeden moeten de Katholieken werken van vrijwillige boetedoening toevoegen. De priesters en de bisschoppen vraagt de H. Vader om bijzonder in het H. Misoffer te gedenken de priesters en bisschoppen, die niet meer in staat zijn het H. Misoffer op te dragen. Zich tenslotte richtende tot de Christenen van de gehele wereld vraagt de H. Vader deze gebeden voor de vervolgden, vergezeld van verstervingen en boetedoeningen, vooral te willen verrichten geduren de de komende Internationale Bid week voor de eenheid van de Kerk (1825 Januari), als zy bidden: „Vader, bewaar hen in Uw naam, die Gij Mij gegeven hebt, opdat zij allen één zijn met Mij". BEWINDVOERING *TELEGRAAF"-BEDRIJF BEËINDIGD. De op de N.V. Rotatiedrukkerij Voorburgwal te Amsterdam uit hoof de van de „voorziening perswezen" rustende verplichting tot het drukken van de dagbladen „Het Parool" en „De Volkskrant" en het zetten van „Trouw", alsmede de daaraan sedert April 1949 verbonden bewindvoering nemen per 31 December 1952 een einde. De Persraad zag naar wij ver namen geen aanleiding tot her nieuwing dezer verplichting. Eerder bedoelde productie wordt van 1 Januari 1953 af voortgezet onder vigueur van civielrechterlyke over eenkomsten tussen de betrokken dag bladen en het drukkersbedryf. Mot ingang van dezelfde datum zal de aftredende bewindvoerder, de heer W. H. van Baarle, op gezamen lijk verzoek van alle partijen funge ren als vertrouwensman met de be voegdheid van bindend adviseur. Enkele vechtpartijtjes en vele ongelukken in het besneeuwde en spiegelgladde A'dam De fijne stuifsneeuw, die sedertDe sneeuw die de hoofdstad be- oude jaar 's morgens half negen onaf- dekte, heeft bij die begroeting een be- gebroken door de straten joeg, heeft langrijke rol gespeeld. Overal zag het verkeer in en om de hoofdstad men, nadat in de huiselijke kring de grote moeilijkheden berokkend, j nieuwjaarswensen waren gewisseld, waarvan vooral het tramverkeer ern-1 de mensen, vooral de jeugd, naar bui- stige stagnatie ondervond. Zo talloos waren de aanrijdingen, dat bijna geen enkele tramlijn de nor male schematijd kon aanhouden. burgerij, culminerend in de smeking om „besluiten" .werden berijmd uit gesproken en vele malen met het applaus van de zaal onderstreept. Aan de zegenwensen voor allen gin gen die voor onze vorstin vooraf. Met een spontaan Wilhelmus vielen alle aanwezigen deze oprechte wensen by. Residentie was rustig. ten komen. Op verscheidene plaatsen De intrede van het Nieuwe Jaar ontstonden sneeuwbalgeveehten ten- jn s-Gravenhage, over het alge- gevolge waarvan enkele ruiten sneu velden. Unificatie in de uitvoering In de loop van het afgelopen jaar is de organisatiewet sociale verzeke ring tot stand gekomen. Deze wet beoogt vereenvoudiging te brengen in de uitvoering van de sociale ver zekering en die uitvoering in handen te leggen van het georganiseerde be drijfsleven. Daartoe zijn in de orga nisatiewet als uitsluitende uitvoe ringsorganen der sociale verzekering aangewezen de zogenaamde ver plichte vakbedryfsverenigingen. Deze verplichte vakbedryfsvereni gingen zijn sedert 1 Juli jl. reeds be last met de uitvoering van de Werk loosheidswet. Met ingang van het nieuwe jaar zullen zij nu tevens worden belast met de uitvoering van de Ziektewet en van de Kinderbijslagwet. Drie takken van de sociale verzekering zullen dan geheel en uitsluitend door verplichte vakbedryfsverenigingen worden uitgevoerd. 1 Januari 1953 is dan ook voor de uitvoering van de sociale verzeke ring een belangrijke datum. Het toe zicht op deze uitvoering door de be drijfsverenigingen is gelegd in han den van de Sociale Rijksverkerings- bank (SRV), waarin werkgevers, werknemers en overheid zijn verte genwoordigd. (De SVR is gevestigd te 's-Gravenhage, R. J. Schimmel- pennincklaan 20). Uitbreiding Kring verzekerden Als resultaat van uitvoerig over leg met het bedrijfsleven en met ver tegenwoordigers van belanghebben den is met ingang van 1 Januari de Kring der verzekerden" van enige De radio-autodienst van de Amster damse politie heeft het tussen mid dernacht en één uur bijzonder druk gehad. Vijf en twintig maal moesten de mannen van deze dienst uitrukken, hetzij om een rinde te maken aan twisten die met de vuist werden be slecht, hetzij om paal en perk te stellen aan de acties, van baldadige jongelingen die nieuwjaarsvuurtjes waren gaan stoken. Ongelukken zijn in de eerste nacht van 1953 schaars geweest, on danks de gladheid. Om circa twee uur reed een auto een verkeerszuil op de Erasmusgracht omver, doch dit ongeval had geen ernstige gevol gen. De brandweer moest zes keer uitrukken vpor schoorsteen- en an- Op vele halteplaatsen kon men ver kleumde voetgangers soms een uur lang zien wachten op een tram. Dan volgden 6 tot 8 tramstellen achter el kaar. Bij de hoofdstedelijke politie stroom den de meldingen binnen van bot singen, slippartijen en aanrijdingen, de meeste tussen auto's onderling, doch dikwijls waren er ook wielrij ders of trams bij betrokken. Tot na het middaguur werd echter geen melding van ernstige ongelukken met lichamelijk letsel gemaakt. Gerap porteerd werden tot dat uur bijna 50 botsingen overal in de stad. Aangenomen mag dus worden, dat het werkelijke aantal nog veel gro ter is. Bij al die slippartijen en bot singen werd soms geringe, soms j dere kleine brandjes, aanzienlijke materiële schade veroor- zaakt. Intussen rukte de gemeentelijke stadsreiniging met groot materiaal uit. In totaal trokken 18 strooi-auto's uit, die tezamen met 100 a 150 ton pekel en bovendien met zanc. de strijd tegen de verraderlijke sneeuw aangingen. Bovendien strooiden en kele honderden straatvegers, die met hun bakfietsen er op uit gingen, extra pekel op de gladde bruggen en op gevaarlijke kruispunten. Juist als bij de trams ondervonden ook de spoorwegen hinder van de sneeuw, omdat de wissels niet meer naar behoren functionneerden. Of ficieel wordt gemeld, dat het trein verkeer rond Amsterdam, in het bij zonder op de lijnen naar het Oosten van het land, hierdoor enige vertra ging heeft ondervonden. meen vry rustig gevierd. Alleen op sociale verzekeringswetten uitge- de Gouverneurlaan moest de politie I breid. Een aantal categorieën van .en in de schouwburg. Burgemeester d Ailly, enkele wet houders, vele gemeenteraadsleden, en de honderden Amsterdammers, die de stadsschouwburg geheel vulden, rezen gisteravond op om met een hartelijke ovatie dank te brengen aan het Amsteidamse toneelgezel schap na de opvoering, volgens een meer dan drie eeuwen oude traditie bij de jaarwisseling, van Vondel's Gijsbreght van Aemstel. Onder regie en tegen de décors van Albert van Lalsum speelde het met figuranten uitgebreide gezelschap dit treurspel van „Aemstels balling schap na d'ondergang van zijn stad". Door de IJ-tunnel. Nieuwjaar op straat. Des avonds was het echter feest in Amsterdam. Met het geloei van stoomfluiten in de haven en op de spoorwegem- zijn opkomst uitbundig begroet. De placementen, het geknal en gesis entrée geschiedde namelijk door van vuurwerk, donderbussen e.d. de tunnel onder het IJ, uitkomend hebben de Amsterdammers het Nieu-1 vóór het Centraal Station. we Jaar begroet. De wensen en verlangens van de De jaarlijkse Nieuwjaarswens ditmaal van Marti Verdenius en Jo Sternheim werd gezegd door Paul Huf (Thomasvaer) en Marie Hamel (Pieternel). Het paar werd reeds terstond bij HET NIEUWE JAAR VING AAN middernacht optreden tegen groe pen jongens, die het verkeer be lemmerden door 0A de kruispunten passerende auto's met sneeuwballen te bekogelen. Deze sneeuwballenslag nam zulke vormen aan dat er een aanrijding doe. ontstond. Elders in de stad sneuvelden ten gevolge van sneeuwbalgevechten rui ten. Ook vechtpartijen kwamen voor, evenals op een normale Zaterdag avond. Op Oudejaarsdag zyn vrij veel aanrijdingen voorgekomen tengevol ge van de gladheid. Geen daarvan had ernstige gevolgen. De brandweer had niets bijzonders Wet vallen. personen, die tot dusver over het al gemeen wel onder de ongevallenwet ten vielen, is by koninklyk besluit ook als verzekerde aangewezen voor andere sociale verzekeringswetten. De desbetreffende koninklijke be sluiten zullen eerstdaags in het staatsblad worden afgekondigd. De krantenbezorgers zullen onder bepaalde omstandigheden nu ook on der de ziektewet (en het ziekenfond- senbesluit) komen te vallen. Het zelfde geldt voor de loonslachters Dit zijn slachters, die in de slacht huizen voor slagers en grossiers het vee slachten. Deze laatsten zullen bovendien onder de Kinderbijslag- te doen. Onder de Ziektewet (en het Zie- Nieuwjaar voor Ned, bedrijfsleven Stijgende lijn kan voortgezet worden met het zwaard naast de ploeg De heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Ncderlandsche Werkgevers heeft op de morgen Nieuwsjaarsdag over de zender Hil versum 1 een radiorede gehouden, getiteld „op de bres voor welvaart". De heer Twijnstra zeide o.m.: Overzien we het afgelopen jaar in het Nederlandse bedrijfsleven, dan is er reden tot vertrouwen in de toekomst. De opgaande lijn wel ke in ons economisch bestel sinds de bevrijding kenbaar is, heeft zich na een zekere terugslag op veel ter reinen hersteld. Het steeds toene mende aantal personen, dat zijn ar beidskracht elk jaar aanbiedt, is vrij wel geheel in het arbeidsproces op genomen; al is het aantal werklozen meer gestegen, dan wenselijk zou zyn. Het vraagstuk van het tekort op de betalingsbalans heeft voor het eerst na de oorlog een veel hoopvol ler aanzien gekregen, waartoe een bevredigende verhouding tussen on ze invoer en uitvoer het hare heeft bijgedragen. Verstandig wederzijds begrip tusen werkgevers en werkne mers heeft ook In het afgelopen jaar in ons bedrijfsleven conflicten tot een zeer grote uitzondering gemaakt. Dit alles wil zeker niet zeggen, dat we het nieuwe jaar onbezorgd tegemoet treden. Voor het behoud van onze vrijheid moet het zwaard weer gereed worden gehouden naast de ploeg. Op het internationale terrein be hoeft gelukkig niet alleen van het militaire gezag gewag te worden ge maakt. Er is een toenemend streven naar internationale samenwerking, waarbij men naar nieuwe vormen van vreedzame samenleving zoekt. Hevige internationale concurrentie. De totstandkoming van de Benelux zal met hetzelfde enthousiasme moe ten worden nagestreefd. De welstand in sommige kringen bij onze zuider buren is een bewijs van onze eigen gegroeide economische kracht. In de afgelopen na-oorlogse jaren is in een groot deel van de achter stallige binnenlandse behoeften voorzien. Wil ons bedrijfsleven op volle kracht kunnen blijven werken dan is het nodig, dat wij onze pro ducten vooral ook in het buitenland kunnen verkopen. Dit geldt niet al leen voor ons land, maar ook voor de meeste andere Europese landen waardoor de internationale concur- rentie zich thans weer in alle hevig- j heid ontplooit, We zullen ons hierbij j in letterlijke en figuurlijke zin niet uit het veld mogen laten slaan. A De weg is nog lang, vooral voor de jeugd I De heer Twynstra is er van over- iuigd, dat er in vele bedrijven opk nu plannen bestaan, welke tot nieu we investeringen zullen leiden en i waarmede weer ruimere werkgele genheid geschapen zal worden. Door de buitenlandse concurrentie is ook het investerings-risico aanzienlijk verhoogd. Het is mede daarom dat de tyd dringt om de ontplooiings mogelijkheden in nationaal verband te bevorderen, door zulk een her ziening in ons belastingstelsel aan te brengen, dat deze risoco's ook in de toekomst aanvaardbaar blijven. RECORDJAAR AMSTERDAMSE HAVEN. Negentienhonderd twee en vyftig is een recordjaar geweest voor de Amsterdamse haven. Er zijn 4694 schepen binnengelopen met een to tale bruto inhoud van 27.176.927 ku bieke meter. Een zelfde aantal sche pen heeft in het afgelopen jaar de haven verlaten. Hun totale bruto in houd van 27.140.686 kubieke meter. Tot dusverre was 1950 het topjaar geweest, toen 4480 schepen met een totale bruto inhoud van 23.213.200 kubieke meter binnenkwamen. Toen het nieuwe jaar drie uur oud was arriveerde als eerste schip in 1953 in de Amsterdamse haven het Nederlandse motorschip „Maas". kenfondsenbesluit) en onder de Kin derbijslagwet zyn nu ook gebracht personen, die werkzaam zijn bij het oogsten van fruit en van andere land en tuinbouwgewassen, alsmede o.a. zij, die werkzaam zyn bij het snij den van griendhout en het snijden en scheren van riet, het snoeien en rooien van bomen, het selecteren van te velde staande gewassen en het „klaar maken" van aardappelen. (De werkzaamheden verbonden aan het oogsten van zilveruien en het oogsten van erwten zyn reeds in de zomer 1950 onder de sociale verzeke ring gebracht). Eenzelfde regeling is getroffen voor een aantal kleinere melkslijters, dat zyn zij, die melk kopen van de fabriek en deze aan eigen klanten uitventen. Voor de petroleum venters en de ijscoventers, waarvan bepaalde ca tegorieën onder de Ongevallenwet Vallen, blijft de bestaande regeling gehandhaafd. MEI EXAMENMAAND Data voor schriftelijk gedeelte H.B.S. en Gym. De minister van Onderwys, Kun sten en Wetenschappen maakt be kend, dat het schriftelijk gedeeite van de eindexamens aan de openbare en de bijzondere dag. en avondscho len voor voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs en van de staats examens Hogere Burgerschool a en b en de staatsexamens Gymnasium in het jaar 1953 zal worden afgeno men op de dagen- en uren, vermeld in onderstaand rooster. Gymnasium a: Maandag 11 Mei, Dins dag 12 Mei, Woensdag 13 Mei. Gymnasium b en staatsexamen gymnasium b: idem. H.B.S. a en staatsexamen H.B.S. a: Maandag 18 Mei, Dinsdag 19 Mei, Vrijdag 22 Mei, Donderdag 28 Mei, Vrijdag 29 Mei. Uitsluitend voor staatsexamen H. B.S. a: Vrijdag 29 Mei. H.B.S. b en staatsex. H.B.S. b: Maandag 18 Mei, Dinsdag 19 Mei, Vrijdag 22 Mei. Uitsluitend voor staatsex. H.B.S. b: Dinsdag 26 Mei, Woensdag 27 Mei, Donderdag 28 Mei, Vrijdag 29 Mei. Middelbare scholen voor meisjes: Woensdag 27 Mei, Donderdag 28 Mei, Vrijdag 29 Mei. Handelsdagscholen met 3-jarige cursus: Vrydag 22 Mei, Woensdag 27 Mei, Donderdag 28 Mei, Vrydag 29 Mei. Handelsdagscholen met 4-jarige cursus: Maandag 18 Mei. Dinsdag 19 Mei, Vrijdag 22 Mei, Woensdag 27 Mei, Donderdag 28 Mei, Vrijdag 23 Mei. Handelsavondscholen met 3-jarige cursus: Woensdag 6 Mei, Donderdag 7 Mei, Maandag 11 Mei, Dinsdag 12 Mei, Woensdag 13 Mei, Maandag 18 Mei, Dinsdag 19 Mei. Handelsavondscholen met 5-jarigö curusu: Woensdag 6 Mei,, Donderdag 7 Mei, Maandag 11 Mei, Dinsdag 12 Mei, Woensdag 13 Mei, Maandag 18 Mei, Dinsdag 19 Mei. NIET BESCHERMDE VOGELS IN DE ZIN DER VOGELWET 1936. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft be paald, dat niet zullen behoren tot de beschermde vogels in de zin der Vogelwet 1936: 1. In het gehele rijk: a) gedurende het tijdvak van 1 Ja nuari 1953 t/m 31 December 1954: dc mantelmeeuw (Larus Marinus L.); de houtduif (Columba palumbus subsp.); de bontekraai (Corvus corone cornix L.); de ekster (Pica pica subsp.); de Vlaamse gaai (Garrulus glandarius subsp.); de roek (Corvus frugilegus subsp.) en de kauw (Corvus monc- dula subsp.). b) Gedurende de tijdvakken van 1 Jan. t/m 31 Maart 1953, van 1 Juni 1953 t/m 31 Maart 1954 en van 1 Juni t/m 31 Dec. 1954: de spreeuw (Stur- nius vugaris subsp.). c) Gedurende"de tijdvakken van 1 Jan. t/m 15 April 1953, van 15 Juli 1953 t/m 15 April 1954 en van 15 Juli t/m 31 Dcc. 1954: de zilver meeuw (Larus argentatus subsp.) en de kok- of kapmeeuw (Larus ridi- bundus subsp.). d) Gedurende de tijdvakken van 1 Sept. t/m 31 Dec. 1953 en van 1 Sept. t/m 31 Dec. 1954: de blauwe reiger (Ardea cinerea subsp.). 2. Is het gehele rijk, met uitzon dering van enkele gemeenten gedu rende het tijdvak van 1 Januari 1953 t/m 31 December 1954: de aalschol, ver (Phalacrocorax carbo subsp.). Minister Suurhoff bij „Victoria" te Dordrecht De minister van Sociale Zaken n Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff heeft Woensdagochtend de traditionele oudejaarsbijeenkomst van het personeel der N.V. biscuit en cho coladefabriek „Victoria" te Dordrecot bijgewoond. De reden van het mi nisteriële bezoek aan dit bedrijf was de installatie van de Ondernemings raad die als een van de eerste in den lande in functie zal treden en die, ge heel overeenkomstig de intenties van de wet, contact zal onderhouden, overleg zal plegen en adviezen za. uitbrengen over sociaal economische en bedrijfstechnische aangelegenhe den. De installatie geschiedde door één van de directeuren van Victoria, de heer J. M. Redelé in het bijzijn van vertegenwoordigers van verscheidene werkgevers- en werknemersorganisa ties. Minister Suurhoff heeft na de in stallatie een redeveering gehouden, waarin hij zyn opinie uitsprak over de instelling van ondernemingsraden en het niut daarvan, zowel voor de werkgevers als voor de werknemers, aan een beschouwing onderwierp. Hij noemde de Ondernemingsraad een uitermate belangrijke factor in do organisatie van net Nederlandse be drijfsleven cn zei, dat de samenwer king tussen de leiding van een be drijf en de personeelsstaf ongetwij feld zeer vruchtdragend zal zyr.\

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5