GEWELDIGE SEIZOEN-OPRUIMING bij Maison SPIER Ook op Tasmanië wonen Nederlanders 3ia*te GOLF Boekentafel opruimings attracties van kousen-afdeling. VRIJDAG 2 JANUARI 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 AANKOMST GEREPATRIEERDE KOREAVRIJWILLIGERS Met het m. s. Skauubryn zijn op 6 December 1952 137 militairen van 't Nederlands detachement Verenigde Naties uit Korea vertrokken. De militairen zijn vanmorgen in Marseille gedebardeerd. Zij werden begroet door luit. kol. A. C. A. Oomcn van de Inspectie verkeerswezen. De repatrianten zijn per trein naar Ne derland vervoord. In plaats van heden, zoals aanvan kelijk werd verwacht, zullen de re patrianten eerst in de ochtenduren van 3 Januari in Roozendaal aanko men. In de loop van de dag zullen allen haar hun woonplaatsen worden vervoerd. BRITS ADMIRAAL BEZOEKT NEDERLAND. De opperbevelhebber van het Ka- naalcommando, sir John H. Edelsten, KCB, CBE, zal volgende week een bezoek brengen aan Nederland en België om de hoogste marine-autori teiten in deze landen te ontmoeten. Het bezoek staat onder auspiciën van de Navo. Sir John Edelsten arriveert op 5 Januari a.s. in Den Haag. Die zelfde dag zal hij een bezoek bren gen aan het ministerie van Marine. Voorts staan op het programma een cocktailparty, aangeboden door de Britse marine attaché en een diner in de Britse ambassade. Op 6 Januari zal sir John Edelsten een bezoek brengen aan de marinebasis in Den Helder, 's Avonds vertrekt hij van Amsterdam per trein naar Brussel. Op 7 Januari bezoekt sir John Edel sten Brussel en op 8 Januari Brugge sn Oostende. De volgende dag keert hij naar Engeland terug. Sir John Edelsten, die 61 jaar is, dient de Britse marine reeds 48 jaar. VRIJSPRAAK VOOR EXPLOITAN TEN VAN GEHEIME ZENDERS. Het Gerechtshof te Arnhem heeft heden drie vrijsprekende arresten gewezen in zaken tegen drie perso nen aan wie ten laste was gelegd, dat lij zonder de vereiste machtiging een radio-electrische zendinrichting had den gebruikt. Het Hof baseerde deze arresten op de omstandigheid, dat naar zijn oordeel de tenlastelegging cp zodanige wijze werd geconstrueerd dat daarop geen veroordeling tot ge vangenisstraf mogelijk was. Behandeld werden de zaken tegen de 40-jarige wever M. B. en de 21- jarige timmerman J. N. beiden uit Almelo en de 25-jarige A. F. uit Vrie zen veen. B en N. hadden eerst -de geheime zender „Pechvogels I" bediend en, nadat deze uit de aether was verwij derd, met het tweede geheime sta tion „Pechvogel II" geopereerd. N was door de politierechter te Almelo tot twee maanden en twee weken ge vangenisstraf veroordeeld en B. als medeplichtige tot drie weken. De Procureur-Generaal bij het Hof had respectievelijk vier maanden en twee maanden geëist. A. F. had voor hetzelfde feit recht gestaan Hij was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De procureur-generaal had bevestiging van dit vonnis gevraagd. LOCOMOTIEF BOTSTE TEGEN PERSONENTREIN. Op het stationsemplacement bij Eysden is hedenmorgen een zware locomotief tegen een stilstaande per sonentrein gebotst. De trein moest om 7.30 uur naar Maastricht vertrekken. Het ongeluk gebeurde tijdens het omrijden van de locomotief, remmen van de locomotief .zijn tij dens het omrijden doorgegleden, al dus de persdienst van de N.S. Ten gevolge van de hevige schok ont stond er een panische schrik onder de zich reeds in de trein bevindende reizigers. Vijf hunner werden ge wond. De heer van de Wal uit Eys den, die het neusbeen brak en mej. v. Habets uit Eysden, die een her senschudding opliep, waren er het ernstigst aan toe. Met een kwartier vertraging kon de trein naar Maas tricht vertrekken. De oudejaarsavondviering begint in Zuid Friesland minder aangename vormen aan te nemen. Volgens oud gebruik bepaalde de viering in ver schillende dorpen zich ook ditmaal tot het vervoeren van al het rijdend materieel naar een centaal punt. Tij dens dit vervoer kwamen ergerlijke baldadigheden voor. Verscheidene voertuigen werden in het water ge reden en melkbussen werden ver nield. In Heerenveen nam de oude jaarsavondviering ook minder gun stige vormen aan. De grote verkeers weg werd onbruikbaar gemaakt door brandende autobanden, terwijl brug gen werden gebarricadeerd. Aan hangwagens werden dwars over ds straat gereden en wagens van wach tende automobilisten moesten het ook ontgelden. De politie, die eex-st een welwillende neutraliteit in acht had genomen, moest handelend op treden en er werden rake klappen uitgedeeld. Het duurde enkele uren, eer de rust in het anders zo vredige Heerenveen was teruggekeerd. GRATIE VOOR MGR. BOSSILKOFF Naar het K N. P. uit Rome ver neemt, heeft het Vaticaan bericht uit Bulgarije ontvangen, dat aan mgr. E. Bossxlkoff, bisschop van Ni- kopolis, gratie is verleend. De doodstraf, die de communisti sche rechtbank tijdens het proces te Sophia in September over hem en nog 3 andere priesters uitsprak, zou, voor wat de bisschop betreft, gewijzgd xijn in levenslange gevangenisstraf. Mgr. Bossilkoff was als bisschop de hoofdpersoon van het proces, dat de Bulgaarse regering in Sept 1952 te gen hem en enige priesters alsmede enige vooraanstaande leken had ge- ensceneerd. De lange acte van be schuldiging had voornamelijk be trekking op zgn. landverradelijke o.aden, zoals spionnage en andere anti-communistische acties. Onmid dellijk na het proces verspreidde zich het gerucht, dat mgr. Bossilkoff reeds geëxecuteerd zou zijn Enige pex'soureaux brachten dit gerucht als een vaststaand feit. In zijn encycliek „Orientales Ecclesia" van 16 Dec. j.l., waarin de H. Vader mgr. Bossilkoff met name noemt, spreekt Hij met geen woord over de uitvoe ring van het vonnis. EEN TEVREDEN EILAND Deken J. H. Hooymaxi, deken en pastoor van Groenloo, is gistermorgen op 64-jarige leeftijd in het St. Anto- niusziekenhuis te Urtecht overleden. De Winterdroom werd gister avond onwerkelijkheid, toen in de Ahoyhal, waar deze ijsrevue gister avond haar première zou beleven, door een defect dampen ontstonden, die een voorstelling onmogelijk maakten. De première is verzet naar Zaterdag of Zondag. Doordat zijn sleetje van het trottoir afgleed, geraakte gistermor gen een 10-jarig Nijmeegs jongetje onder een vrachtwagen en werd op slag gedood. (Van onze correspondent in Australië). De bewoners van het eiland Tasma nië genieten de reputatie, dat zy de meest tevreden Australiërs binnen de Commonwealth zijn. Met locaal-pa- triotistische ingenomenheid, knikken de „Tassies" bevestigend, als ik hen vraag of die reputatie ten rechte is. „Er is maar één Tasmanië", zeg gen ze met waax-digheid. Praat hen niet van „de overkant", het grote Australië, want op hurj eiland is het veel beter! Wat zegt onze Nederlandse ge meenschap welke bezig is zich op Tasmanië te ontwikkelen, over de mogelijkheden op dat Australische grondgebied? Het kost per vliegtuig slechts eni ge uren, om van de Maquarie Street in Sydney naar de Maquarie Street hartje Hobart, de hoofdstad van Tasmanië, te komen. Over heel wat kleiner afstandjes in de rimboe heb ik langer tijd gedaan! Maar, Austra lië beschikt over uitnemende vlieg- diensten, welke steden en stadjes een prima verbinding jgeven. Per boot kost het U een stevige dag om de „Bass Street", zoals het stukje zee tussen Australië en Tasmanië heet, over te steken. Laat ik hier meteen vertellen, dat Hobart lang geen Sydney of Mel bourne is. In elk van laatstgenoemde steden wonen vijfmaal zoveel mensen 1 als op heel Tasmanië en twintig maal zoveel als in Hobart. Waarover de bewoners van het eiland erg blij zijn „We hebben hier mensen genoeg", vertellen zij. Doch er kan nog gemakkelijk een millioentje bewoners bij, want óók Tasmanië beschikt over nog nimmer betreden gebieden. De eer van Lutjegast. Ere wien ere toekomt, maar de „Tassies" zoals men deze eiland-be woners wel noemt, hebben het aan een man uit het Nederlandse dorpje Lutjegast te danken, dat zij op hun eiland zitten. Ze zijn er hem trouwens wel dank baar voor; de regering van Tasma nië overweegt zelfs in ons Lutjegast een gedenkteken te gaan plaatsen. Toen n.l. in 1642 de oud-Lutjegas ter Abel Tasman, in opdracht van de toenmalige Gouverneur-Generaal van Ned. Oost-Indië, Van Diemen op zoek ging naar Australië's Oostkust, kwam hij op een eiland terecht, het welk hij naar zijn opdrachtgever „Van Diemens Land" noemde. Het eerste Engelse gouvernement in 1855 verwisselde deze naam voor die van de ontdekker zelf. Tasman was verder gezeild en ont dekte ook Nieuw-Zeeland, Ruim 130 jaar later zetten weer voor het eerst Europeanexx op „Van Diemens Land" voet aan wal n.l. leden van een Franse expeditie. Zij brachten het er slecht af. want de Maoris op het eiland, verklaarden hun de oor log, hetgeen op doden en gewonden kwam te staan. Vier jaar daarna liet de Engelse Captain Cook het anker vallen in de „Adventure Bay", waar na in 1803 het eerste transport En gelse gedeporteerden op het eiland werden neergezet; het waren er 24, waarvan 13 vrouwen en kinderen. De verdere geschiedenis omtrent de ontwikkeling van het leven op dit eiland is minder „stijlvol". Op den duur hebben al die strafgevangenen een zodanige jacht uitgeoefend op de inboorlingen, dat zij in 50 jaar tijd allen waren „geliquideerd" Ofschoon men op het laatst toch nog tot enige bescherming van deze oorspronkelijke bewoners van het eiland was overgegaan, stierf in 1854 een zekere vrouw Truganini als laat ste van hen. Goud, zilver, tin, en toeristen. Wat ik reeds eerder over Australië vertelde, kan óók over Tasmanië worden gezegd: het is een rijk land. Zo omstreeks de zestiger jaren be gon men hier de minerale schatten in de bodem te ontdekken; in 1877 werd in de Daily Brothers Brandy Creek een goudader gevonden, welke voor ruim 25 millioen gulden aan goud opleverde. Bij Mount Lyell trof men eerst een goudmijn aan, die later 's werelds rijkste kopermijn werd; bij Moixnt Bisschoff werden enorme tin-voorraden bloot gelegd. En thans is men bezig uranium op te sporen. Men weet dus eigenlijk nog niet hoe rijk dit eiland wel is, want het gebied dat in de volksmond „The lost province" wordt genoemd en zeer on. toegankelijk is, werd nog nimmer door iemand betreden. Men heeft er oeroud gebergte en dichte wouden. In die buurt, n.l. het westen van het eiland, is een „nationaal park", hetwelk maar liefst 64.000 H.A. be slaat. Daar ben je zó nog niet uitgewan deld! Behalve over al die mineralen be schikt Tasmanië over uitstekende land- en tuinbouwgebieden, zulks ook in verband met het gunstige klimaat en het ontbreken van ernstige droog te-perioden. Belangrijk is hier de teelt vaxi aard appelen, appelen, hop, welk laatstge noemd product een goede afzetmoge lijkheid heeft bij de vele bierbrou werijen in Australië en op Tasmanië zelf. En alsof al die bronnen van inkom sten niet genoeg zijn: Tasmanië is zeer geliefd bij de vacantiegangex-s in Austx-alië en andere landen, zodat er naar schatting per jaar 100.000 gasten arriveren. Al met al: een eiland dat er we zen mag en niet ten onrechte de aandacht trekt van emigranten, waar bij vooral de Nederlanders zich niet onbetuigd laten! Waar zit de Nederlandse kolonie? Hobart is een gezellige stad; bezit ruime straten en een druk winkelcen trum. De stad telt raim 80.000 inwo ners. De „Derwent River" dringt tot ver in. de stad door en heeft een natuur lijke haven doen ontstaan, waarom heen veel scheepswerven zijn gele gen. In deze stad hebben zich thans een 200 Nederlanders gevestigd. Lauceston, de tweede grote stad op Tasmanië met pijn. 40.000 inwo ners, telt 250 Nederlandse emigran ten; in Penquin wonen ongeveer een gelijk aantal en in Ueverstone, zeven mijl verderop, vindt ge 200 van on ze landgenoten. Een groep van vijftig Groningers, die tijdens de oorlogsja ren in het verzetswerk elkaar leer den kennen, heeft zich in Kingston gevestigd. En dan heb ik in diverse andere plaatsen en plaatsjes en op het platteland leden van de Nederlandse koloixie op dit eiland aangetroffen. Het was de schrijver Piet Marée die indertijd het plan had op Tasma nië een Nederlandse nederzetting te vestigen; door allerlei oorzaken is hij in. de uitvoering van dat plan niet geslaagd. Doch niettemin, men ziet het dat reeds een flinke Nederlandse kolonie er aanwezig is en de secre taris van de Nederlandse Vereni ging op Tasmanië, de heer J. de Vries, vertelde mij dat de kolonie zich re gelmatig uitbreidt. Men vindt onder hen ook bakkers, agers, bouwers, winkeliers, kan toorbedienden, land- en tuinbouwers er mensen met andere soorten beroe pen, die zich op het eiland een goed bestaan weten te verwerven. ,En er zijn hier nog vele mogelijk heden", zo voegde de heer De Vries er aan toe. „Ze vallen toch niet mee". Om nog even bij de heer De Vries te blijven; hij heeft er nu ongeveer vier jaar opzitten op Tasmanië. Hij kweekt tomaten, die het hier uitste kend „doen" en iix het nabije Burnie heeft hij een winkel in damesconfec- tie. Ondanks het feit dat hy die win kel zelf bouwde, meent de heer De Vries met gerechtvaardigde trots te kunnen zeggen: „Die zou best in de Amsterdamse Kalverstraat kunnen staan". Want de heer De Vries is een oud- Amsterdammer ziet U. En dan praten we over de „Tas sies". ,Ze vallen nog niet zo mee", aldus de heer De Vries en hij verduidelijkt: „Ze willen je graag als knecht aan de gang hebben, doch daar is het bij de meeste emigranten niet om be gonnen. Zolang je ir hun dienst bent, een glas bier met hen drikt, ja, dan gaat het best, maar als je eigen baas bent, dan is hun liefde gauw over in veel gevallen". Niettemin, onze emigranten, weten wat zij willen, anders zouden zij Ne derland niet hebben verlaten! Dat de „Tassies" soms met wat „schele ogen" naar die emigranten kijken, kan men begrijpen. Men zal dat trouwens wel in elk land onder vinden! Vooral wanneer de Neder landers gezamenlijk optreden en heel wat bereiken, dan snappen de Tas- maniërs er niet veel van. En de heer De Vries, die zelf in Panquin woont, heeft met behulp van de Nederlandse Vereniging reeds aar dig wat voor elkaar gekregen. „Maar wij werken door". „Het moge dan niet altijd helemaal naar de zin van onze mede-eiland- bewoners zijn. doch wij werken door en hopen dat nog velen van onze emigranten hier zullen snagen", al dus de heer De Vries. „Maar dan is het nodig dat we elkaar helpen en goed op onze zaken passen". En over dat „elkaar helpen", valt nogal eens te klagen. Ik vertelde U reeds eerder dat emigranten soms akelig jaloers op elkaar kunnen zijn. Doch, een Nederlander is gestart met een confectiefabriek; een slager heeft het goed getroffen in de worst- makerij; er is een Nederlands bouw bedrijf ten er zijn boeren en tuinders die op hun eigen bedrijf zitten. De regering van Tasmanië streeft mo menteel sterk naar industrialisatie, niet alleen om daai'door meer moge lijkheden te geven voor uitbreiden der bevolking, doch ook vanwege wat onzekerheid omtrent de afzet van de bodem-producten. Vandaar dan ook dat men in en rond Hobax-t diverse metaalfabrieken, leerlooierijen, bierbrouwerijen en ander soort bedrijven ziet. VAN ONZE Chesteron over Dickens Uitgave „Het Spectrum". (Prismareeks). Het zal zowel voor do grote schare Chcsterton-aanhangers als ook voor de wellicht nog grotere groep Dic- kcns-liefhebbers een vreugde zijn, dat het werkje, hetwelk Chesterton in 1906 schreef over de waarde van Charles Dickens voor de wereldli teratuur, door de uitgeverij „Het Spectrum" aan de vergetelheid is ont rukt en als zgn. pocketbook op de boekenmarkt is versohenen. Opper vlakkig bezien is het op zichzelf al een verrassend verschijrxsel, dat een zo diep denker als Chesterton enige belangstelling gehad heeft voor dc luchtige en door en door irreële Dickens. Doch de warme belangstel ling en de diepe genegenheid, die dc grote Engelse schrijver van deze eeuw betoond heeft aan zijn voor ganger uit dc vorige eeuw, bewijzen juist zijn vermogen om de menselijke ziel tot zeer grote diepte te peilen. Chesterton heeft Dickens werken niet alleen gelezen, maar hij heeft van deze productieve schrijver en zijn vele werken een diepgaande studie gemaakt, Dit onderzoek resulteerde in een werk, waarin Dickens van een aantal zijden wordt belicht, die zijn tegenstanders niet het motief in han den geven, dat Chesterton een slaafse volgeling van hem zou zijn geweest, terwijl ae voorstanders van Dickens de waarde van zijn werken wellicht beter zullen begrijpen. Op Chestertons heerlijk paradoxale wyze wordt de literator Dlokens, ge schilderd als een kustenaar, wiens kunst verre van volmaakt is, maar wiens werk eigenschappen bevat die dc weegschaal van de critiek op over tuigende wijze in het voordeel doen doorslaan. Dc voorzichtige en vaak koele Chesterton brengt in zijn cri tiek hulde aan het overdrijvingsele- rnent, dat dc werken, van Dickens kenmerkt. Hij verdoezelt niet, dat Dickens irreële figuren beschreef, maar hij rekent dit als een winst punt, omdat Dickens hierdoor een schepper was, die schiep, wat niet te scheppen is. Doordat Ohesterton zijn bewerin gen rijkelijk ondersteunt met de fi guren en voorvallen uit Dickens' wer ken, zal het boekje voor vele Dickens liefhebbers een leidraad kunnen zijn om hun liefde voor deze Engelse ro mancier te verdiepen. En voor dege nen. die tot nu toe Dickens niet hebben kunnen waarderen, kan het werkje een inleiding zijn tot een wondere wereld van schoonheid en humor (Dickens wist deze eigen schappen meesterlijk te combineren), die zij tot nu toe volgons Chester ton tot hun schade hebben gene geerd. „Onze Boot", door J. M. Brasser, 2e druk. Uitgave van N.V. Kosmos te Amsterdam. De watex-sportliefhebbers, die nog niet in» het bezit zijn van „Onze Boot", kunnen thans de tweede druk aan schaffen van dit door J. M. Brasser geschreven werk. Een goede water- sportman zal immers niet alleen ge noegen nemen met de beoefening van de watersport zonder meer. Het zal juist zijn lust en zyn leven zijn» de boot zelf te onderhouden en zo nodig ook te repareren. Daarvoor is ech ter goede voorlichting nodig en deze voorlichting geeft „Onze Boot". Men vindt in dit boek waardevolle aan wijzingen ten aanzien van onder houd, tuigage, dekzeilen, voor- en majaars-schoonmaak en over de daar- volgende wlnterbex-ging. Bij de tweede druk is rekening gehouden met de strakke organisatie van de kanosport, waardoor op dit gebied een ruime deskundige voorlichting be staat. Dc nieuwe druk richt zich der halve heel bijzonder tot de zeil- en motorvaarders, die er veel ontdek kingen in zullen doen. Biggies in Egypte. Nieuw deel van de Biggles-serie, door Captain W. E. Johns, Uitgeverij Born N.V. Assen. Dc avonturen van Biggies en captain W. E. Johns, dc auteur, laat Biggies zijn avonturen in hele se ries beleven zijn wel geschikt om dc hedendaagse jeugd te boeien. Want Biggies is vliegenier en vliegt zijn avonturen per vliegtuig tege moet, hetgeen niet wegneemt, dat hij op echt ouderwetse manier de meest verbazingwekkende belevenissen krijgt te doorstaan. Daar is bijv. .Biggless in Egypte", zo juist ver schenen; daarin ontdekt de vlieger een Verloren Oase, diep in de woes tijn, een oase, welke behalve door slangen, schorpioenen, mieren, vleermuizen en krokodillen ook be woond wordt door wilden, die af stammelingen blijken te zijn van het indertijd in de woestijn verloren leger van Cambyses (525 jaar vóór Christus). En daar al dat gedierte, mitsgaders wilden, Touaregs en woestijnwinden niet al te vriendschap pelijk plegen te zijn, begrijpt men, dat er heel wat gevaren te door- staian zijn, als men daar to land komt. Een geval van diamantsmok- kelarij verwikkelt de mogelijkhe den van complicaties nog eens extra, zodat het geheel een adembenemend relaas is geworden, waarvan de op avonturen beluste jongensgeest naar hartelust kan smullen. Op de le Vrijdag van de maand overleed ten onze huize onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder GEERTRUIDA THEODORA VAN SCHIP Weduwe van W. N VREESWIJK Onze lieve Moeder was tijdig voorzien van de laatste H.H. Sacramen ten der Stervenden cn bereikte de leeftijd van 7H j 2081 Uit aller naam, G. VREESWIJK Alphen aan den Ryn, 2 Januari 1953. Aarkade 1. De H. Mis van Requiem zal plaats vinden Maan dag te 9.30 uur in de Par. Kerk van de H. Bo- nifaclus, waarna begra fenis op het R. K. Kerk hof aldaar. Rozenkransbidden aan het sterfhuis Aarkade 1, Vrijdag Zaterdag- en Zondagavond te 8 uur. „ENKALONS" 51 gauge. 30 denier, sterke wandelkous, lc kwaliteit met volledige mindering, links geweven met 't speciale rek bare boord, extra lang, maten 81/2*11i normale prijs „KOUS MET HET LOODJE" dc kous waar steeds naar gevraagd wordt, de links geweven rayon kous met perion verster king: de „kous met het loodje" 25 'n extra besparing: per 2 paar 750 ATTRACTIE PRIJS: >25 'n extra besparing: per 2 paar 390 Haarlemmerstraat 109 schuin over Hartebrugkerk - Leiden Elke Heer kan nu profiteren: RESTANTEN in Kamgaren COSTUUMS vanaf 39,75 Kleine party HEREN ULSTERS, v.a. 2975 SPORTCOLBERTS voor dc Va prijs vanaf 24,50 PANTALONS, vanaf PLUSFOUR COSTUUMS vanaf Heren GABARDINE, vanaf CANADIANS, vanaf 9.75 27,50 42,50 17,50 Elke Dame kan nu profiteren: Sok enkel. RESTANTEN ln DAMESMANTELS, vanaf OVERHEMDEN, vanaf 5,50 42,50 Extra Aanbieding in KAMGAREN MANTELCOSTUUMS. vanaf 59,50 ZEILJOPPER8, vanaf DAMES PANTALONS, vanaf 14,50 13,75 Dame. GABARDINES, in alle tinten, vanaf 52,50 EGYPT. LINNEN REGENJASSEN, vanaf 24,50 Aan 2 kanten te dragen, vanaf 29,75 WOLLEN DEUX PIECES, nog enkele maten, vanaf 39,75 LODEN DAMESMANTELS, vanaf 37,50

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3