S)e foztelóeSou^cmt Nieuwe Jaar zette in met veel geknal Truman over de koude oorlog Lijntoestel landde in stukken en brokken De jacht op de ontvluchte gevangenen René Mayer durft het aan Jaarwisseling in St. Anton VRIJDAG 2 JANUARI 1953 44ste JAARGANG Nieuwjaar No. 12778 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. met knaleffect KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. tnnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Rampzalige ontploffing in Chili Exploderende munitie maakte tientallen slachtoffers De intrede van het nieuwe jaar is over geheel de wereld gevierd, in sommige plaatsen nogal luidruchtig. In Valparaiso (Chili) heeft de gewoonte om knallend vuurwerk af te steken zelfs tot een ramp geleid, toen een munitie opslagplaats in de lucht vloog, waarbij minstens 40 personen om het leven gekomen zijn en vijfhonderd gewond. Het aantal doden is ongetwijfeld nog veel hoger, daar er nog 150 mensen onder het puin moeten liggen. Van de veertig geborgen doden heeft men er slechts vier kunnen identificeren. De anderen waren onherkenbaar verminkt. HET BEGON MET VOETZOEKERS Het begon met een brand in een op slagplaats van hout, welke brand veroorzaakt was door een jongen, die voetzoekers afstak op straat. Er be vonden zich honderden Nieuwjaar- vierders in de straten en de belang stelling voor de brand was zeer groot. Politie en brandweer vormden daar om een cordon om de brandende houtvoorraad, die vlak bij de muni tie-opslagplaats lag. Een paar minuten nadat de afzet ting voltooid was, weerklonk een ge weldige ontploffing. Het leek alsof een bom van tien ton ontplofte. Hui zen stortten in en overal in de stad werden de ruiten vernield. Tientallen mensen werden onder vallend puin bedolven, maar de meeste slachtoffers Mgr. Valeriano Gracias Monseigneur Valeriano Gracias, Aartsbisschop van Bombay, India, die genoemd wordt ais opvolger van wijlen Kardinaal Carlo Agostini. Pa triarch van Venetië. Kardinaal Agostini overleed kort na zijn benoe ming als een van de 70 Kardinalen van het Heilige College van Kardi nalen. Monseigneur Gracias zal de eerste India'se Kardinaal zijn. Duitse vrachtboot vermist Het 6,367 ton metende Duitse mo torschip „Melanie Schulte", dat met 35 opvarenden op weg was van Nar vik naar Mobile in de Verenigde Sta ten, wordt vermist. De rederij heeft te Emden meege deeld dat het schip een lading erts vervoerde. De kapitein had opdracht zich om de andere dag via de radio te melden. In het laatst ontvangen bericht op 21 December, meldde de „Melanie Schulte", dat het weer slechter werd. Het schip bevond zich toen 90 mijlen ten Westen van de Hebriden. De West-Berlijnse politie heeft Woensdag bekend gemaakt dat in 1952 bijna tweemaal zoveel leden van de Oost-Duitse politie in West- Berlijn om asyl hebben gevraagd dan in het voorafgaande jaar. Van de 2.350, die in het afgelopen jaar naar West-Berlijn zijn uitgeweken, behoorden er 1.440 tot de ir. de ka zernes ondergebrachte politie de nieuwe militaire strijdmacht. In September overschreed het grootste aantal Oost-Duitse politie mannen de grens, namelijk 380. Tsjantsjoen spoorweg weer aan China China heeft de volledige souve- reiniteit over de Chinese Tsjangts- spoorweg in Mandsjoerije herkregen. Premier Tsjoe en Lai woonde Woensdag de ondertekening van het uiteindelijke protocol, waarbij de Sowjet-Unie al haar rechten op de gezamenlijk beheerde spoorweg overdraagt, bij. Onmiddellijk na de overdracht werd de Chinese Tsjang- tsjoen spoorwegadministratie her- hoopt in Harbin spoorwegadmini stratie. vielen toch onder do politie en de brandweer. De gehele munitie-op slagplaats ging met een ontzettende slag de lucht in. Niemand had meer tijd om zich te bergen. Het is het ergste ongeluk dat Val- parniso heeft getroffen na de aardbe ving van 1906 De Romeinen knalden er op los. De politie van Rome had verordon neerd dat het traditionele vuurwerk dit jaar maar eens achterwege moest blijven, maar niemand heeft zich aan dat gebod gestoord Er werd volop vuurwerk afgestoken; er werden tra ditiegetrouw uit vele ramen potten en pannen naar beneden geworpen, die ook ai in overeenstemming met het gebruik vele mensen ver wondden en er' werd lustig met pis tolen geschoten In Napels kwam een jongen bij het afsteken van vuur werk om het leven. Nieuwjaarsschoten in Korea. In de nacht van Woensdag op Don derdag is het aan het gehele Koreaan se front buitengewoon rustig ge weest. Ter gelegenheid van de jaar wisseling openden alle batterijen ar tillerie van het Amerikaanse achtste leger om een minuut over twaalf het vuur op de communistische stellin gen. Achter het IJzeren Gordijn. Al sinds jaren neemt Nieuwjaar in ae Sovjet-Unie de plaats in van het Truman, de Amerikaanse presi dent, heeft Woensdag medegedeeld, dat de kansen om tot vrede te ko men en om de koude oorlog over de gehele wereld te beëindigen op het ogenblik groter zijn dan een jaar geleden. De president deelde nog mede, dat hij op 15 Januari, vyf dagen voor zijn aftreden, via de radio tot het gehele Amerikaanse volk zou spre ken, zulks in aanvulling op zijn ver slag over de positie van de Verenig de Staten aan het Congres. In dit verslag zou hij zich bepalen tot de toestand, zoals deze is, zonder aan bevelingen te doen. Truman over de Groot-Brittannië heeft Donderdag i - - een verdrag ondertekend waarbij het 1T>(MkpOPOPr PPpPTKinn de nieuwe republiek van de Malcdi- ven (een eilandengroep van duieen- President Truman vreest, dat de den atollen in de Indische Oceaan) erkent. Groot-Brittannië houdt ech- nieuwe beperkingen op de invoer van ter de defensie en de buitenlandse gedroogde melkproducten „onze zaken onder zijn beheer. vrienden in Nederland en een aan- verdrag tor^eeS JSaaM "h"™ 'U"en kWetSen'" aan het regiem van de sultans, dat i terwijl de restricties, aan de andere kant, slechts „zeer weinig effect" zul- Kerstfeest. Van Moskou tot Vladiwo- stok, van Warschau tct Pjongjang en Peking dronk men op de gezondheid van Stalin. Overal werden feesten ge houden, waarbij soms veel luxe ten toon werd gespreid. Generaal Eisenhower heeft natuur lijk vele goede wenser voor het nieu we jaar gekregen. De mooiste daarvan was wel die welke werd aangeboden door een paar vluchtelingen uit lan den achter het IJzeren Gordijn. Het was een blanco vel papier, dat de goede wensen symboliseerde van de honderd millioen mensen die achter het Gordijn leven en niet in staat zijn openlijk te zeggen wat zij denken. De Malediven een republiek Weg, met die grenzen 836 jaar heeft geduurd. De eerste daad van de president van de nieuwe republiek, Amir Amin Didi, was de afschaffing van de „Poerdah" de plicht van de Mo hammedaanse vrouwen om een sluier te dragen. Ruim 20.000 bewoners van de 215 bewoonde eilanden waren in de hoofdstad Male bijeengekomen om de erkenning te vieren. DE BALANS VAN HET VERKEER IN DE V.S. De Amerikaanse nationale raad voor de veiligheid heeft Woensdag bekend gemaakt, dat in 1952 bijna duizend burgers en honderden mili tairen bij vliegtuigongevallen in de Verenigde Staten om het leven zijn gekomen. Het aantal slachtoffers van het vervoer op de weg bedroeg in 1952 ten minste 38.000. Alle passagiers waren ongedeerd Een tweemotorig Engels lijntoestel met 25 personen aan boord is giste ren tijdens een noodlanding in bot sing gekomen met een boom en in tweeën gebroken, zodat het achterste gedeelte van de romp in de boom bleef hangen, terwijl het voorste ge deelte landde ».p een bouwland. Won der boven wonder werd niemand van de passagiers of de bemanning ernstig gewond. Het vliegtuig, een DC-3 van de „Air Lingus" luchtvaartmaatschap pij van de Iers- republiek maakte in dikke mist een noodlanding bij het dorpje Spernall Ash. Beide motoren van het toestel weigerden zodat de piloot genoodzaakt was onmiddellijk te dalen. Toen het toestel uit het laaghangend wolkendek kwam, vloog het bijna onmiddellijk tegen een 20 meter hoge eik. Het achterste gedeel- Vliegtuig tot landen gedwongen Een DC-3 van de Philippijnse luchtvaartmaatschappij is Dinsdag door jagers van de Chinese nationa listen tot landing op Tsjin Men ter hoogte van Amoy, tussen Formosa en communistisch China gedwongen. Het toestel, dat van Java op weg was naar Manilla, had een beman ning van drie koppen en zeven pas. sagiers aan boord. Eén van de pas sagiers zou de piloot, onder bedrei ging met twee revolvers, gedwongen hebben koers te zetten naar Amoy ir. communistisch China. Toen het vlieg tuig boven Tsjin Men vloog, werd van het vliegveld het bevel gegeven +e landen. De nationalistische autoritei ten van het vliegveld zonden, toen zij geen antwoord kregen, jagers uit om het Philippijnse vliegtuig te onder scheppen. De piloot van de DC S, die gehoor gaf aan de orders van de jagers, werd door de passagier die hem bedreigde doodgeschoten. Dc steward, die de piloot te hulp kwam werd eveneens neergelegd. Tenslotte wist de tweede piloot het toestel aan de grond te zetten. Een van de passagiers, miss Marie Ireton, een Amerikaanse uit Bathcl de staat Ohio, hield, toen de Chi nese passagier, die trachtte het toeste. in zijn macht te krijgen, de piloo: had gedood, en de steward verwond, een met lippestift geschreven S O.S tegen een ruit, toen een Chinees-na tionalistisch vliegtuig in de omgeving was. Op deze wijze werden de Chi nese nationalisten gewaarschuwd en later dwongen twee jagers het vlieg tuig tot landen. te van de romp brak af en bleef in de takken van de boom hangen. Het voorste gedeelte vloog verder en andde op een bouwterreintje. Het schoot dwars door een heg heen, een verkeersweg over, waarbij de tele foonkabel meegetrokken werd en kwam eindelijk tot stilstand teger, een andere boom. Doodsbleek stapten de passagiers uit het voorste gedeelte van het toe stel. Geen van hen was gewond. De piloot en zijn assistent werden naar een ziekenhuis overgebracht, waar hun snijwonden behandeld werden. Het vliegtuig brak in tweeën juist achter de laatste rij passagiers, zo dat allen in hei voorste gedeelte van het toestel bleven. Het toestel vloog op een hoogte van ongeveer 2300 meter toen een motor weigerde. Onmiddellijk zakte de piloot tot ongeveer 1000 meter. Op dat moment viel ook de andere motor uit. In glijvlucht bracht de piloot zijn toestel naar het omgeploegde bouw terrein om daar een noodlanding t.e maken. De passagiers waren vol lof over de stewardess, die er in slaagde door haar kalmerend optreden een paniek te voorkomen. len sorteren op de Amerikaanse markt. Deze scherpe critiek leverde Tru man Woensdag op zijn wekelijkse I persconferentie. Hij betreurde het, dat het Amerikaanse ministerie van Landbouw tot deze beperkingen ge dwongen was op grond van de Wet op de wapenproductie („Defence Pro duction» Act"(, die immers invoer- restricties voorschrijft, wanneer im port uit het buitenland de binnen landse markt te scherp beconcurreert. Truman meende, dat het Congres de ze wet, die hij „een door en door laakbaar stuk wetgeving" noemde, moest intrekken, vooral ook omdat deze wet „van het soort is dat het werk van de propagandadeskundigen op het Kremlin vergemakkelijkt". Bo vendien zouden de getroffen landen dollars verliezen, zodat zij minder Amerikaanse producten kunnen ko pen en in hun defensie-inspanningen geschaad worden, aldus Truman. In Den Haag is nog geen officiële bevestiging van de beperkingen in gekomen, doch aannemend dat de be richten juist zijn, zouden de restric ties voor Nederland ernstiger zyn dan die, welke op de kaas hebben gerust. OVERSTROMINGEN OP DE PHILIPPIJNEN. Op de Philippijnen zijn door over stromingen als gevolg van regens 23 personen om het leven gekomen. In de stad Iloilo zijn verwoestingen aangericht. Er worden nog 25 perso nen vermist. Tweehonderd gezinnen zijn dakloos. De regens gingen ge paard met een wervelstorm. K. L. M.-skymaster gestrand De Skymaster PH.T.D. L. van de K.L.M., die onder gezagvoerder Mac kenzie met 54 passagiers op een chartervlucht van Londen naar Ka- ratsji was, heeft Donderdag bij Da- hran (Saoedi-Arabië) een landing gemaakt. Het toestel is beschadigd. Een K.L.M.-toestel in Karatsji zal ingezet worden, om de gestrande passagiers op te halen. Len groep vooraanstaande Europese Federalisten kwam bijeen aan dc Frans- Italiaanse grens, om door een symbolische handeling te getuigen van hun niet aflatende strijd om een Europa zonder grenzen. De Federalisten ver brandden een grcnspaaltje, en vervingen het door eén waarop met grote letters s'.ond te lezen: Europa. De Fransman Gerard Jacques, dc vroegere Belgische Minister-President Paul Henri Spaak en de plaatsvervangend Mi nister van Buitenlandse Zaken van Italië, Paolo Emilio Taviani, zélf Fede ralisten, spraken de bijeenkomst toe. Het grenspaaltjc wordt verbrand. De politie in Bonn heeft Woens-1 Hij voegde hieraan toe, dat de re- dag verklaard, dat zij geen orders gering van West-Duitsland zich wel had ontvangen de uit de gevangenis van Breda ontvluchte gevangenen te arresteren. Tot Jie middag 12 uur had men in Bonn nog geen instruc ties over deze zaak van het hoofd kwartier van de federale criminele politie, dat in Hambrug is gevestigd, ontvangen, zo verklaarde een hoge politiefunctionnaris. De vraag of hij gerechtigd was de mannen te arres teren, indien zij in het ressort van Bonn zouden worden aangetroffen, beantwoordde deze politie-officier ontkennend. Een woordvoerder van het minis terie van binnenlandse zaken in Bonn verklaarde daarentegen, dat „reeds enige dagen geleden van hogerhand een bevel tot inhechtenisneming van de gevluchte misdadigers was uitge vaardigd. De Keulse politie deelde mede wel uit Hamburg opdracht te hebben ontvangen naar de mannen te speu ren. Maar deze taak zou niet ge makkelijk zijn, „omdat zij niet de be schikking had over de signalemen ten van de gevluchten". Een functior.naris van het minis terie van buitenlandse zaken in Bonn zeide, dat alle zeven ontsnapten, zo zij gearresteerd verden, naar Neder land zouden wordei' teruggezonden. „Weliswaar hebben Nederland en West-Duitsland geen uitleveringsver drag, maar de mannen zijn illegaal West-Duitsland binnengekomen en op grond hiervan kunnen zij na arresta tie weer uitgezet worden", aldus ge noemde functionnaris. In het Zuiden van de Delta, die thans wel het voornaamste gedeelte van het front in Indo-China vormt, hebben de Frans-Vietnamese troepen telkens strijd te voeren met kleine groepjes Vietminh-strijders, die pogingen doen dit gebied binnen te dringen. Het resultaat van het intensief „uitkammen" van een dorpje: enige soldaten van de Vietminh, gekleed in burger, zodat zij zich onopgemerkt tussen de bevolking konden bewegen, worden gevan gen genomen. De Franse radicaal-socialist René Mayer heeft er in toegestemd te trachten een oplossing voor dc hui dige regeringscrisis te vinden. Na een kort onderhoud met presi- dent Auriol op het Elyséese paleis aanvaardde de 57-jarige Mayer de taak om te trachten een coalitiere gering te vormen, welke over een parlementaire meerderheid kan be schikken. Ex-minister Mayer is de vierde door Auriol ontboden politicus, sinds de crisis verleden week met het af treden van minister-president Pinay begon. De socialist Mollet heeft het niet willen proberen, terwijl de Gaul list Soustelle zijn pogingen na enkele dagen van onderhandelen moest op geven. Bidault, de leider van de overwegend rooms-katholieke M.R.P gaf zijn pogingen na 48 uur op. Mayers program zal niet vee! af wijken van het program, waarop Bi dault faalde, doch hij zal de steun van zijn eigen partij hebben, die Bi dault niet kon verwerven. Hij zou Bidault de portefeuille van Buiten landse Zaken wilier geven, hetgeen hem wellicht de steun der Gaullisten zou opleveren. Deze vertrouwen er op, dat Bidault geen ratificatie van het Europese legerverdrag zal af dwingen. degelijk realiseert, dat het zevental zich schuldig heeft gemaakt aan cri minele misdaden. De mannen zouden zich „nimmer als „politieke vluchte lingen" op het asyrecht kunnen be roepen. TWEEDE KAMERLID VRAAGT: Het Tweede Ivaberlid N van den Heuvel (K.V.P.) heeft aan dc Minis ters van Justitie en van Buitenlandse Zaken schriftelijk de volgende vra gen gesteld: 1. Is de minister van justitie be reid nadere inlichtingen te verstrek ken omtrent de plaatselijke situatie, waarin en de omstandigheden waar onder zeven politieke delinquenten, welke allen tot levenslange gevan genisstraf zijn veroordeeld, op Tweede Kerstdag uit de strafgevangenis te Breda zijn ontvlucht? 2. Kan de minister mededelen, wat er juist is van berichten, welke de indruk wekken als zou onvoldoen de bewaking en voorafgaand gelegd contact met de bui.enwercld deze ont vluchting hebben mogelijk gemaakt? 3. Acht de minister het niet ge wenst, nu de strafgevangenis te Bre da blijkt aangewezen als gevangenis voor zware politieke delinquenten, dat bij deze g( vangenis een buiten bewaking wordt ingevoerd? 4. Is de Minister van Buitenlandse Zaken bereid mede te delen, welke stappen hij genomen heeft om dc uit levering van de ontsnapten, die de wijk hebben genomen naar Duitsland, te verkrijgen en welk resultaat deze stappen hebben gehad? Door de slechte weersomstandighe den heeft Z. K. H. prins Bernhard af moeten zien van zijn voornemen naar Sankt Anton te vliegen, om al daar in de familiekring het oude jaar te vieren. De Koningin, de drie prinsessen en haar gezelschap hebben ook Woens dag in de omgeving van Sankt Anton skitochten gemaakt. Het weer was uitstekend; tegen de avond begon het te sneeuwen. Met haar dochters heeft H. M. een deel van de avond doorgebracht ini de zg. „Bierkeiler" van het hotel, waar ook de andere hotelgasten bij een waren. Om halftwaalf begaven de Koningin, de prinsessen en de ove rige reisgenoten zich naar de ver trekken van de vorstin, waar men ge zamenlijk de overgang van oud op op nieuw vierde. Klokke twaalf was de Prins tele fonisch aan de lijn en werden de heil wensen over de lijn gewisseld. Jiaweitje Zij willen vrij zijn en kunnen nog niet eens rechtvaardig zijn.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1