Groei, bloei en leven waren de kenmerken van Leiden anno 1952 Industrialisatie en de werkloosheid bleven twee grote moeilijkheden 1 Het katholieke leven van Leiden heeft in 1952 vele mooie hoogtepunten gekend WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 ONDANKS STILSTAND IN BEVOLKINGSAANWAS 117IE OP DE DREMPEL van het oude jaar een laatste blik werpt op het verdwijnende 1952 en onze goede oude Sleutelstad ziet liggen in haar groen-fluwelen mantel van het omringende polderland, zal dankbaar de blik naar boven richten, vanwaar de zegen gekomen is, die Leiden ook dit jaar weer deelachtig mocht zijn. Men kan het ons niet euvel duiden, dat wij die dankbaarheid eerst putten uit negatieve redenen, want in deze tijden, van rampspoed en zorgen zwaar, past ons reeds een onmetelijk grote dank omdat Leiden gespaard bleef van grote rampen. Hoe onzegbaar groot moet dan wel onze dank zijn, omdat de stad groeide en bloeide, terwijl elders ter wereld steden en dorpen werden weggevaagd door het oorlogsgeweld. „Be- waert, Heer, Hollandt En salicht Leyden" lezen we op de oude Stadhuis gevel. Hoe zichtbaar is deze vrome .wens in 1952 weer in vervulling gegaan. Op de drempel van 't oude jaar mogen we dit in dankbaarheid overpeinzen. Enkele losse grepen uit het afgelopen jaar De stad groeide en bloeide En hoe! Aan alle kanten dijt Leiden uit, overal weerklinkt het feestelijk la waai van de bouwers, die huis na huis uit de grond stampen. Welis waar nog niet snel genoeg naar de zin van duizenden, die nog op een eigen woning wachten. Ook niet snel genoeg .naar de wens van onze stads bestuurders, die in het afgelopen j jaar weer tijd noch moeite gespaard hebben om zoveel mogelijk te bouwen.1 Zie het Haagwegkwartier; wie er een J jaar geleden voor het laatst geweest is, herkent dit stadsdeel nauwelijks meer. pN LEIDEN LEEFDE! Overal in het land heeft men de slagzin I kunnen lezen „Leiden Leeft". Dui- zenden vreemdelingen uit binnen- J en buitenland werden er door aan getrokken, nieuwsgierig naar het I leven van onze oude stad. Het is een van de meest opme.'kehjke feiten ge weest, de tot stand gekomen samen werking tussen verschillende in stanties, die kracntige pogingen on dernomen hebben om Leiden meer in het centrum der belangstelling te plaatsen. We denken daarbij aan vele voortreffelijke acties. Iedereen herinnert zich nog de Braderie, die zich ondanks de onafgebro ken regen in een overweldigende belangstelling mocht verheugen. We denken ook aan de prachtige Vebo-tentoonstelling, aan de Leidse Winkelweek, het schitte rende zonovergoten 3 October- feest en de attracties, die Lei- Links: het nieuwe stationsgebouw, dat reeds in gebruik genomen is. Rechts: Een kijkje op de nationale bloemententoonstelling in de Stads gehoorzaal. (Foto's: Archief De Leidse Courant) X Veler belangstelling had ook de onaangename affaire van de Anna- kliniek contra dr. Van Nes. De laat ste zet zijn werk zowel elders als in Leiden voort. Het is ondoenlijk alle jubilea te memoreren, die wij in het afgelopen jaar mochten optekenen. Laat ons er slechts één noemen: de heer R. J. Meyer, commissaris van de Leidse Politie, was op 15 Jan. 40 jaar in po litiedienst, hetgeen feestelijk gevierd werd. IJETGEEN ER in en om de Leidse 1 Universiteit gebeurt, gaat meest al voorbij aan de belangstelling der Leidenaars. Toch waren er enige gebeurtenissen, die aller aandacht lantaarns geplaatst; vele straten wer-1E'EN DRAMA mag de gong van za- waard waren. We denken aan het af- den opnieuw bestraat; enkele huizen ken bij het nieuwe station ge kregen een verdiende restauratie.noemd worden. Nog in Juli 1.1. schre- Onder de laatste neemt het gebouw i ven we vol enthousiasme (en de Rapenburg 8 een belangrijke plaatshoogste autoriteit bij de Leidse in, vooral ook door de luisterrijke spoor wegwerken had ons dat per- wijze waarop het kantoor van de soonlijk met stellirfheid verzekerd): verzekeringsmaatschappij de vertrek- eind September rijden we over de ken inrichtte. hoge baan. Leiden vierde 3 October Er werd een tertn semaakt mei ?°nd« >?°?0 treinen.. De oorzaak lattin., s.hnol en 15 overbekend: verzakking in de spoordijk by de Haarlemmervaart restauratie van de Latijnse school en middeleeuwse gewelven-kelder Een beeld uit de prachtig geslaagde 3 October-optocht. den zijn gasten bood met Glip- pertjes, grachtenbootjes, enz. He laas mocht de pachtige jubileum tentoonstelling van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde zich niet in die be langstelling verheugen, welke zij waard was. Het Waaggebouw werd in ere her steld, de vee- en kaasmarkt opnieuw in duizender aandacht aanbevolen. Waarlijk, Leiden leefde! Hope'ijk scheid van de wereldberoemde hoog leraar in de kindergeneeskunde, prof. Gorter. We denken ook aan de promotie van mgr. N. Geise tot doc tor in de letteren en wijsbegeerte, aan de in gebraikname van de Ko- baltbom in het Acad. Ziekenhuis, waarmede een flinke stap gezet werd op de lange weg tot bestrijding van de kanker. Laat ons ook niet deHHHHHI waarlijk koninklijke gift vergeten van Breestraat 113 zal binnenkort van de B.P.M. voor uitbreiding van weer in oude luister prijken, ons beroemde Kamerlingh Onnis-la- zal het toegediende elixer blijvende i boratorium. j go^en jubileum van de vereniging resultaten afwerpen, want als dit al- I ..Oud Leiden", die de stad twee zwa- les in volgende jaren geen vervolg, IJLT UITERLIJK van de stad is in nen schonk, welk paar dagelijks het uitbreiding en verbetering krijgt,) het afgelopen jaar niet veel ver-j oog van vele voorbijgangers langs de zullen vele dinger voor niets gedaan anderd. Hier en daar werden nieuweRijnsburgersingel streelt, zijn. EIDEN HEEFT OOK zijn droeve gebeurtenissen gekend. Vergissen wij ons niet, dan hebben er 8 dode lijke ongevallen plaiats gevonden. Bovendien ontvielen ons enige be kende stadgenoten aan de dood: moe der Sebastiaan van het St. Elisabeth- ziekenhuis, de heer H. M. Simonis, prof. dr. H. Barge, drs. N. J. Swier- stra, prof. dr. J. v. d. Hoeve, mr. E. Bolsius. Er was ook vreugde over de ge- I boorte van vele nieuwe Leidse we- i reldburgers, die culmineerde op 7 Mei, toen in het gezin Van der Mey- I den aan de Mare een drieling werd geboren. Toch was er geen stijging van het bevolkingsaantal. Op 1 I Jan. 1952 telde Leiden 91.461 inwo ners; op 1 Nov. waren het er 91.426, welk aantal inmiddels wel iets ge stegen zal zijn. Het aantal katholieken bedroeg 28.360 en is gestegen tot 28545. De oorzaken van het feit, dat het bevolkingsaantal niet steeg, zijn niet gemakkelijk aan te geven. Maar wel is duidelyk, dat de zeer povere re sultaten van de industrialisatie een hand in het spel hebben gehad. Be halve de vestiging van een chemische fabriek in de Zoutkeet herinneren wij ons de feestelijke ingebruik name van de voormalige Edelacht baar Sigarenfabrieken door de N.V. Handelmij. Palmolive-Cólgate, die in een kort geding met de meelfabriek „De Sleutels" vanwege de parfum- lucht aan het kortste eind trok en het bedrijf moest stopzetten. In de laat ste maanden waren de vooruitzich ten voor industrialisatie iets beter (o.a. door de plannen voor vestiging van een Amerikaanse benzine-pom- pen-fabriek). Het komende jaar zal leren of ons vleugje optimisme gepast is geweest Verheugend is in ieder geval, dat het aantal werklozen hoewel ern stig groot iets waren er in de stad Leiden 2.1701 De vlag in top op een blok woningen in het nieuwe Haagwegkwartier. Thans is men bezig het gevaar te ke ren door een betonnen draagplaat te maken. Maar vele vogels zullen hun Dit alles doet ons denken aan hetJ traditionele Mei-ei eelegd hebben, voordat we werkelijk hoog rijden. Ondertussen is wel het nieuwe sta tionsgebouw klaargekomen en in ge bruik genomen. IJ ET WAREN SLECHTS enkele vrij willekeurige grepen, die we deden uit Leidons geschiedenis van 1952. Er is zoveel aan onze aandacht ontsnapt. En hetgeen wo wel opte kenden, laat zich niet allemaal in een overzicht herhalen. Maar meer dan voldoende is 't bovenstaande om aan te tonen, dat er in Leiden op velerlei terreinen veel gebeurd is, dot Leiden waarlijk geleefd heeft. Wat zouden we voor het nieuwe jaar anders kunnen wensen, dan dat Leiden zal blijven leven in een goede harmonie van het jeugdig élan, dat onze moderne tijd vereist, cn de eer biedwaardige ouderdom, tie zijn bij zondere charme uitmaakt? Een goed jaar, waarin Leiden zal gonzen van drukte, waarin het lied van de arbeid alles zal overstemmen dat aan het levende Leiden afbreuk doen kan. Een jaar, dat ons iedere dag met vreugde moge doen beseffen dat we Leidenaars zijn, bewoners van een stad, die steeds ouder toch jong blijft, omdat zij haar tijd verstaat. Een jaar waarin de bede „En salicht j Leyten" moge klinken op ieder uur van elke dag, opdat deze goede oude Sleutelstad ook op het volgend jaar met dankbaarheid mag terugzien. I STADSKOK AOK HET KATHOLIEKE LEVEN van Leiden heeft vele hoogte punten en mooie momenten gekend. Met grote voldoening denken we te- aan het gouden feest van de Kath. vele werkzaamheden, van do plaatse- Onderwijzersvereniging, ter gelegen-1 lijke raad van Maatschappelijk en heid waarvan mej. II. Doovc en de Cultureel Overleg (gesprckcentrum heer N. Vreeburg een pauselijke on- van de kath. organisaties), die o.a. rug aan de hoge uitverkiezing, die 'n derscheiding ontvingen, welke eer een groot aandeel had in de fccstvie- oud-Leidenaar ten deel viel: de bis- ook aan enige andere kath. Leide- ring ter gelegenheid van de bisschops- schopswijding van mgr. Jac. Buis op naars te beurt is gevallen. I wijding van mgr. Buis (een pradh- 1 Mei in de dekenale kerk. Geheel tige huldigingsavond) en die thans katholiek Leic"en vierde het grotePater L. Teepe, vele jaren leraar druk bezig, de buitenkerkelijke Front in hot nffmionpn ii*rfcest mee» van verre of van dichtbij, aan het R. K. Lyceum (voorheen viering van 100 jaar Kromstaf tot 'n terucelonen is On 1 Jar j,.., I Weer tcruscckccrd °P *11» missie- HBS), vertrok in Juli op 62-jarige uisterrijk gebeuren te maken. er in de 'stad I ei den 2l?n 11084 .<Borneo> *al mgr. vanavond on-1 leeftijd nog naar de missie van Nieuwi Bovendien is deze Kalli. Raad een werklozen momenteel ziin er 1026 setivijfeld een ogenblik terugzien Guinea. De Haagweg-paroclhie nam symbool van verstandhou. Ing en sa- De mS res^taten van de indos 1952. ,en mct. er0,° dankbaarheid •"<>rheid van pastoor Max. van der menwerking tussen de kath. organl- .1 i °e talrijke bewijzen van sympathie Schoot OFM. en verwelkomde zijn saties, die thans een heebte eendracht tr,al,salie en des nndank. toeh een gedenken, die hem in zijn zwoegend opvolger, pastoor W. Schmitz. meer nog dan ooit tevoren nodig heb- doorgebrachte vacanticmaanden be- Met grote waardering mag ten- ben. Moge dit werk het volgend jaar reikten. - trialisatie en des ondanks toch een kleine teruggang in het werklozen- cijfer doen misschien vreemd aan. Maar het grote aantal uit Leiden ver trokken personen (al of niet geëmi greerd) spreekt duidelijke taal. I7R- ZIJN in het afgelopen jaar vele zaken geweest, die de bijzondere aandacht van de Leidenaars hebben slotte gewag gemaakt worden van de nog gavere vruchten afwerpen. Bovendien waren er vele verheu-1 gende feiten op het gebied van on derwijs te noteren. We denken aan 't zilveren jubileum van het R.K. Ly ceum aan de Mariënpoelstraat, aan het eerste lustrum van het R.K. j gekregen. In Februari werd begon- Meisjes-lyceum, aan de opening van nen met een grootscheepse actie de R.K. Technische school (voorlopig voor de nationale woningbouwle- -- J ning, die in Leiden een groot succes werd; de burgerij bracht 1.072.275,— bij elkaar. Bovendien heeft de Koop avond in het brandpunt der belang stelling gestaan. Tientallen vergade ringen werden er gehouden; de vóór- en tegenstanders gaven elkaar geen duimbreed toe en uiteindelijk won nen de laatsten. Dus geen koopavond in Leiden. in een fabrieksruimte) en aan de opening van een Kath. Kleuterschool aan de zaal aan dc Maria Gijzensteeg. Zeer teleurgesteld waren de katho lieken, toen er ir» Februari wel ver gunning werd verleend voor de bouw van een openbare school aan de Dam- laan, maar niet voor een kath. school. Thans is het echter zover, dat ook de laatste er komen zal; de aanbesteding zal binnen enkele dagen geschieden. Uuizenden toeristen lieten zich per Glippertje of grachtenbootje langs Leidens mooiste plekjes voeren, op straat of op het water. Er kwam hoewel de nood zaak hiervan meer dan tragisch genoemd moet worden geluk kig ook iets meer schot in de Be scherming Bevolking. Er werd een B.B.-raad geïnstalleerd, die (achter de schermen) ijvering aan 't werk is gegaan. Het Volgend jaar zal ons o.a. zeker een veel gro tere belangstelling van de bur gerij voor deze B.B. moeten bren gen. Aan de voorbereidende werk zaamheden voor de bouw van de R. K. Technisch school aan de Boerhaavelaan werd reeds begon nen en sedert maanden wordt er al gewerkt aan de uitbreiding van het St. Elizabethziekenhuis, waarvoor op 24 April de eerste paal geslagen werd. Wanneer we het katholiek vereni gingsleven maar even willen aantip- Op het zilveren feest van het R. K. Lyceum kwam ook de inmidüe.a pen, doen we dat door te herinneren overleden mr. Bolsius zijn hartelijke gelukwensen aanbieden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 15