S)e Ook China begint aan een vijfjarenplan Aanslag op Malakka DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK Onbetrouwbaar atoomgeleerde Het water wast en woedt in Oost-Nederland Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 29 DECEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12775 Hoe Aanst men in Parijs een kabinet in elkaar? Papengracht 32» Tel» 20015» Adm» en Adv. 20826» Abonn. 20935» Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd.» f 6.p. kwart. Franco p. p. t 6.80. - Advert.* 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Nauw aansluitend bij de Sovjet-Unie Premier Tsjoe en Lai van communistisch China heeft de verkiezing aange kondigd van een Chinees Volkscongres (parlement) wanneer volgend jaar het eerste vijfjarenplan in werking treedt. In Hongkong neemt men aan, dat China zich zal toeleggen op het ontwikkelen van industrieën om zijn icger van vijf millioen man op de been te houden. Tsjoe en Lai deelde meae, dat China op het punt stond een nieuw tijdperk m te gaan van geleidei economische opbouw op grote schaal. Waarnemers in Hongkong denken, dat het vijfjarenplan nauw zal wor den aangepast bij de ontwikkeling van het aangrenzende Sowjet-gebied inSiberië. Deze gezamenlijke in dustrialisatie kan de communistische strijdkrachten in het Verre Oosten onafhankelijk maken van de kwets bare aanvoer met de Trans-Sibe rische spoorweg. De benodigde zware uitrustingen zouden uit de Sowj et- Unie en haar Oosteuropese satellie ten, zoals Tsjechoslowakije, kunnen komen. Men verwacht dat de nauwste band gelegd zal worden van Mand- sjoerije naar de omgeving van het Baikalmeer en het bekken van Kj&- barowsk-Komsomolsk aan de rivier Amoer. China zal zich toeleggen op het scholen van duizenden technici om honderden gereedgemaakte fa brieken op te zetten, op het uitbrei den van het binnenlandse verkeer en op het opsporen van alle bodem schatten. Kleine landbouwcoöpera ties moeten de boeren moderne werktuigen en meststoffen leveren en nieuwe methoden bijbrengen. Op die manier moeten er meer katoen en andere grondstoffen voor de in dustrie verbouwd wórden. Alle universiteiten, met uitzonde ring van enkele, waar regerings ambtenaren hun opleiding krijgen, zijn omgezet in technische hoge scholen. Officiële rapporten over plannen voor industriële ontwikkqr ling en technische scholing verwij zen vrijwel dagelijks naar het over nemen van So wj et-methoden. Sjanghai wordt een der centra Het bewijs van Oostenrijks herbewapening Gemotoriseerde patrouilles van het Russische leger hebben dit weekend in de Sovjet-zone van Oostenrijk de Oostenrijkse politie de. gummistok ken afgenomen. De Russen zagen deze „ondemocratische wapens" een bewijs van „Oostenrijks herbewape- ping." Deze actie volgde op een weige ring der Oostenrijkse regering, aan het Russische verzoek te voldoen, de politie te gelasten de gummistok ken af te geven. De regering-Figl heeft de kwestie nu gebracht voor de geallieerde Bestuursraad (welke bestaat uit vertegenwoordigers der vier bezettingsmogendheden). In vele gevallen moesten de Rus sen de stokken zelf uit de zakken van de politiemannen trekken, om dat zij weigerden deze vrijwillig af te geven, zeggend, dat zij daartoe geen orders van hun regering had den. Politie-officieren, die weigerden, werden bedreigd met berechting door Russische krijgsraden. Het Sovjet-optredèn, dat de Kerst viering verstoorde, heeft een storm van protesten van Oostenrijkse re geringspersonen en de dagbladen uitgelokt. Koningin Alexandrine overleden Koningin Alexandrine, de moeder van koning Frederik van Denemar ken, is te Kopenhagen overleden vier dagen na haar 73ste verjaardag. Zijwas deze maand voor een in wendige ziekte geopereerd niet voor de eerste maal, want ook in 1935 en 1937 werd zij voör dezelfde ziekte behandeld. Vrijdag raakte zij bewusteloos; Zondagmorgen werden haar zoon en schoondochter, koningin Ingrid, aan haar ziekbed in het Sint Lucas-ziekenhuis geroepen. Te laat evenwel ,want enkele ogenblikken voor zij haar kamer betraden, over leed zij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Zondag aanstaande zal koningin Alexandrine in de kathedraal van Roskilde worden begraven de plaats waar vele andere Deense vorsten rusten. Koningin Alexandrine was van ge boorte een Duitse prinses. Zij werd op de vooravond van Kerstmis 1879 geboren als dochter van groothertog Friedrich Franz III van Mecklen- burg-Schwerin. Zij was achttien toen zij met kroonprins Christian in het huwelijk trad. Dat was in Cannes en in het jaar 1898. Hun huwelijk werd later beschreven als een „volmaakt vor stelijk verbond". Koning Christian X overleed reeds in 1947. Zij zal nu naast hem in de kathedraal van Roskilde komen te rusten. voor het vervaardigen van machine werktuigen. Te Ansjan in Mand- sjoerije en Tangsjan, Taijoean in het Noorden komen hydro-electrische centralen en ijzer mijnen. De zware industrie zou in Tsjoengking en Hankow gevestigd worden. Communistische terroristen heb ben Vrijdag in Johore (Malakka) een panserauto op een landmijn laten lo pen en van de veertien inzittenden tien met geweervuur neergemaaid. Het pantservoertuig reed op een eerste landmijn, en kwam 100 meter verder terecht voor een wegversper ring, waar een tweede landmijn ont plofte, die de vernielde wagen over een zeven meter brede wal wierp. Een dertigtal rebellen opende het vuur toen de mensen uit het wrak tevoorschijn kwamen. Twee Maleiers werden gewond en Tangsjan, Peking entwee andere bleven ongedeerd. De aanvallers sloegen na een korte schermutseling met inderhaast toe geschoten politieagenten op de vlucht. Onder de doden bevonden zich twee vrouwen en een kind. „FAUSTUS" ZAKT STEEDS DIEPER Hoewel de situatie op het ogenblik zodanig is dat het hoogste punt van het wrak van de „Faustus" tussen de havenhoofden van Hoek van Holland nog pas drie meter onder de aller laagste stand van het water is, kan er sinds enige dagen worden gespro ken van een groot succes, bereikt bij de poging om het wrak verder in de zeebodem te doen verdwijnen, zo deelt men ons van de zijde van het Ministerie van Verkeer en Water staat mede. JVieuiae immiytatiewei in umJking. Soustelle kon niet slagen Nauat de Gaulist Jacques Sous- j ten de volgende candidaat voor het telle Zondagmiddag aan president premierschap zullen steunen, wan- ju Ineer hij het vertrouwen van de Na- Aunol had medegedeeld geen kans tionale vergadering voor z«n pro- tc zien een kabinet te vormen, heeft gram zal vragen, de president Zondagavond Georges I Van Bidault die vergeefs heeft gepoogd zijn partij te weerhouden, Bidault (MRP) verzocht te pogen Pjnay ten val te brengen is be kend, dat hij de vorming van een kabinet mèt Gaullisten voorstaat. Hij heeft de onafhankelijken echter tegen zich, omdat zij de MRP ver antwoordelijk stellen voor de val van het kabinet Pinay. De radicalen wensen, dat een van hun voorman nen het premierschap op zich neemt. De methode van werken is als volgt: Nadat men eerst de zandzuiger „Ahoy", met zijn vergrote zuigbuis aan de Zuidzijde van het wrak aan j het werk heeft gezet, is men eF nu inderdaad in geslaagd door de daar aanwezige zeer zware kleilaag heen I te komen. Voortdurend werden ket- tingen van laadbomen van de „Faus tus" naar boven gezogen, zelfs een stuk stalen deur. Heden, Maandag morgen, zijn, waarschijnlijk van het dek van de „Faustus" afkomstige kledingstukken van de bemanning j mee naar boven gekomen. Blijkens voortdurende peilingen bij de „Faustus" heeft men redenen j om aan te nemen te zullen slagen in Aaü boord van het Franse passiegiersschip „Santa Rosa" waarop hij de reis de Kamer en meer aan de Senaat) deze opzet: Men is nu begonnen te als passagier medemaakte, ziet senator Pat McCarran (rechts) bij de aan- I en verbetering in de werkwijze van trachten de zeer zware kleilaag die komst in New York toe bij de uitvoering van zijn nieuwe immigratiewet. Ihet parlement. zich aan de noordzijde van het De assistent administrateur Tom Hunt (links zittend) is de immigratie- 1 Politieke waarnemers hebben de Wrak bevindt eveneens met behulp officier Edward Fcrro (tweede van rechts) behulpzaam bij het ondervragen •one IJKlf» ffptrnk ,-pn riot Ho rZoullie- I Frankrijk weer een regering te ge- ven. Bidault zou Auriol vandaag definitief antwoorden, of hij het ver zoek aanvaardt. Tegenover de pers verklaarde hij, zijn best te zullen doen een kabinet op zo breed moge lijke basis te vormen. Soustelle was niet helemaal som ber gestemd, toen hij zijn pogingen opgaf. „Ik mag dan zelf niet geslaagd zijn," zo verklaarde hij, „mijn be sprekingen zullen in ieder geval het werk van de volgende premier ver gemakkelijken en de weg openen voor een nationale eenheid op brede basis". Soustelle noemde de financiële toestand vanhet land ernstig en drong aan op onmiddellijke maat regelen. Alle oud-premiers met wie hij had geconfereerd, hadden hem gezegd, dat het onmogelijk was doelmatig te regeren zonder Grondwetswijzigin gen, welke zouden moeten neerko men op versterking van de uitvoe rende macht, herstel van het parle mentaire evenwicht tussen Kamer en, Senaat, (d.w.z. minder macht aan KARDINAAL AGOSTINI OVERLEDEN. Mgr. Carlo Agostini, die kortgele den door Z.H. de Paus tot kardinaal is benoemd, is Zondagochtend te Venetië overleden. Kardinaal Agostini bereikte de leeftijd van 64 jaar. Het is voor de eerste maal sinds mensenheugenis, dat een tot kardi naal benoemde priester is overleden, alvorens de „rode hoed" van de Paus te hebben ontvangen. De commissie voor on-Ameri kaanse activiteit van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden, heeft Zaterdag verklaard, dat dr. Edward Condon, die tijdens de tweede we reldoorlog bij het atoomonderzoek betrokken was, gezien zijn omgang met personen van „twijfelachtige be trouwbaarheid" en zijn minachting voor veiligheidsbepalingen, niet ge schikt is, een positie te bekleden, waarbij de nationale veiligheid op het spel staat. Condon, die in 1951 ontslag nam uit regeringsdienst, omdat hij naar zijn zeggen de hiermee samenhan- j gende financiële last niet langer kon I dragen, heeft de beschuldigingen heftig ontkend. HERSTEL HIËRARCHIE Eerste inzameling is gehouden Op de beide Kerstdagen zijn in de Ver. Staten 385 personen door onge lukken van verschillende aard om het leven gekomen. Hiervan verlo ren 305 personen het leven door auto-ongelukken. deze wijze geulen onder de kiel van de „Faustus" te zuigen. De uiteinde lijke bedoeling hiervan is dat de stroom dan door deze geulen zal gaan gieren en een sterk uitschu- rende werking op de bedding van het j wrak zal uitoefenen. Slaagt men in deze opzet, dan zal dus het zuigen i door de „Ahoyn.l. om geulen tot stand te brengen, slechts de beginfaze De inzameling voor het hulde- vertegenwoordigcn van een uitschu- j blijk, dat Katholiek Nederland aan ringsproces van de hedding van het I het Episcopaat zal aanbieden bij de wrak, waardoor het zakken van de herdenking van het eerste eeuwfeest „Faustus" uiteindelijk moet worden Van het Herstel van de Kerkelijke verkregen. i Hiërarchie, is begonnen. De K.R.O. De „Ahoy" zuigt thans op 'n diepte heeft gistermiddag bekend gemaakt, van ongeveer drie en dertig meter i dat in de Kerstweek de 12 eerste pa- onder de waterspiegel. Vergeleken rochies hun Inzending hebben gedaan bij hetgeen ongeveer een week ge-- ten bedrage van ƒ7.164.72. De win- leden is medegedeeld kan nu worden I naars jn de verschlFende diocesen gezegd, dat het wrak reeds enige meters is gezakt. Zaterdagnacht is het water in de IJssel bij Deventer nog veertien cen timeter gestegen, waardoor een stand van 6.04 meter N.A.P. is bereikt. Aan de Welle te Deventer staat het water nu vrij hoog in de huizen langs deze IJsselkade. Aan het Pothoofd, een andere IJsselkade, staat de Ha venspoorweg diep onder water bij de laad- en losinrichtingen. De bodem der loodsen van het Deventer over slagbedrijf zijn nog juist watervrij, doch de schepen kunnen hier deze loodsen niet bereiken. Vele kelders der huizen langs de IJssel-oevers zijn inmiddels vol gelopen. De veerdienst te Deventer hield nog juist enige ruimte over voor aan- en afvoer der passagiers op de linker IJsseloever, doch zal bij een was van- slechts enkele centimeters stil gelegd worden. Het voetgangers- en rijwiel- verkeer is dan geheel aangewezen op de verkeersbrug even verder. Het blijkt, dat vele boeren, die hun bouwland hebben op de linker IJssel-oever, verrast zijn door het hoge water en niet tijdig hun hooi en stroo, alsmede hun voederbieten en aardappelen in- veiligheid hebben gebracht. Daardoor is vrij veel ver loren gegaan. Dit is niet alleen bij Deventer het geval, doch ook onder Wilp en benedenstrooms bij Tcrwilde en Welsum. Vele boomgaarden staan hier diep onder water. Dat hier de IJssel zulke schadelijke capriolen maakt, ondanks de inge treden val der bovenrivieren, is voor namelijk toe te schrijven aan de gro te waterafvoer der hier in de IJssel afstromende zijrivieren, o.a. de Schipbeek voert grote watermassa's uit Duitsland af en, doordat zij ook benedenstrooms geheel is ingedijkt, komt dit water geheel in de IJssel te recht, in tegenstelling met vroeger, toen het water ten dele werd gebor gen op de gronden in Overijssel. Er zijn: Haarlem Texel 1.575,Den Bosch Vieriingsbeok 405,Roer mond Wanssum 1.120.55; Breda Ho- gerheide ƒ780,75; Utrecht Zutfen (St. Jan de Dooper) 800, De winnaars komen op 11 Jan. a.s. voor de K.R.O. de gronden langs de IJssel, wat enig voordeel medebrengt. Van het wrak van de op 19 Decem ber bij Deventer gezonken grote met steenkolen geladen rijnaak steekt thans niets meer boven de hoog ge stegen rivier uit. Het is nog niet na te gaan wat de felle stroom heeft overgelaten van dit schip en zijn in houd. Veel wrakhout wordt ter plaat se afgevoerd door de snel voortjagen de watermassa's. De steenfabrieken onder Terwolde en Olst staan nu ver in het water boven de uiterwaarden. De fabrieken- te Terwolde onderhouden de com municatie met de vaste wal door middel van vletten. De fabrieken onder Olst hebben nog wegverbin ding met de wal. De werkzaamheden liggen hier echter nagenoeg stil. De bedijkingen om deze fabrieken hou. den het tot nu toe goed uit. Dijken bezweken. Ook op andere plaatsen heeft de worden nu massa's slib afgezet op hoge waterstand van de IJssel grote &o& £un&wig. Heeft iaat aan aae%aHaming.en KAMPIOEN-UITBREKER. Glaudius Liogier, een bekende Franse inbreker, die er prat op gaat dat hij uit iedere gevangenis weet te ontsnappen, is Zaterdagochtend vroeg gearresteerd, nadat hij voor de 18e maal was uitgebroken. Liogier zat een straf van 20 jaar dwangarbeid uit wegens het stelen van de kerkschatten van de kathe draal van Reims, toen hij op 8 Nov. jl. slechts gekleed in een onderbroek, uit de gevangenis van Reims ont snapte. Hij had de spijlen van zijn cel doorgezaagd en brak vervolgens in de timmermanswerkplaats van de gevangenis in, waar hij een ladder wegnam, waarmee hij over de acht meter hoge gevangenismuur wist te verdwijnen. Zijn strafregister is het langste van het gehele Franse politie-archief; in het geheel heeft hij wegens 12 grote inbraken terechtgestaan. Koningin en prinsesjes naar St. Anton H.M. de Koningin, dc oudste drie prinsessen en burgemeester De Ra- nitz van Utrecht en diens echtgenote zijn Zaterdagavond om 18.01 precies op tijd per trein uit Utrecht naar Sankt Anton vertrokken om daar hun vacantie door te brengen. Het gezelschap is Zondagmorgen, om 8,53, precies op tijd, in Sankt Anton aangekomen. Er was geen officiële ontvangst aan het station, alles wordt op deze vacantiereis door de koningin zo eenvoudig mogelijk gehouden. In hotel „Post" hebben dc koningin en de prinsessen dezelfde appartementen betrokken, welke zij bij een vorig bezoek aan Sankt Anton bewoonden. De koningin was gekleed in een bruine bontmantel en droeg verder een kleine groene vilthoed en met bont gevoerde schoenen. De prin sesjes waren gekleed in groene man teltjes en waren blootshoofds. Het gezelschap keert vermoedelijk 11 Januari weer terug, maar of dit per vliegtuig of per trein geschiedt is nog niet bekend. Tijdens het einde van verleden, en begin van deze week, is het water in de Maas met onrustbarende snelheid gestegen; zó dat schutten bij de meeste sluizen onmogelijk is geworden, en vele plaatajes in Zuid-Limburg last hebben van het water. Het verkeer werd op vele wegen stilgelegd, en de voetgangers moeten per vlot of pont worden overgezet. De dorpen Borgharen en Itteren bij Maastricht, zijn geïsoleerd. In Borgharen staan de straten blank, en bijna niemand komt daar met droge voeten thuis, ook niet wanneer hij op de fiets gaat. zorgen gegeven. Zaterdagavond is omstreeks negen uur de bedijking om de bouwput van het in aanbouw zijnde electrische ge maal „Baakse Beek" gelegen aan de weg van Baak naar Zutphen bezwe ken-. Hetzelfde deed zich in de afge lopen nacht voor bij het gemaal „Grote Beek" bij Bronkhorst, ge meente Steenderen. De schade be draagt vele duizenden guldens. Hoger dan vorig jaar. De IJssel heeft thans ruim 5000 H.A. land onder de gemeenten Steen deren en Wernsveld ten zuiden) van Zutphen overstroomd. Gedurende het weekeinde stuwde dc rivier nog voortdurend via de Baakse Beek gro te hoeveelheden water het land in, zodat nog meer wegen blank kwamen te staan en boerderijen werden ge- isoleerd. De Gelderse Tramwegen hebben derhalve de route van dé busdienst ZutphenDoetinchem moe ten omleggen over Vorden. Op het ogenblik is de stand van het water ongeveer 30 cm. hoger dan in het voorjaar van 1952. Het overstroomde gebied is dan ook veel omvangrijker dan toen het geval was. De tuinen van vele tientallen woningen in de buitenwijken van Zutphen zijn even eens overstroomd. Ook nood in Limburg. In het noorden vam Limburg is de situatie door de watersnood met de Kerstdagen zeer onplezierig ge weest. De dorpen Ayen en Bergen waren geïsoleerd en het verkeer met de buitenwereld kon nog slechts met behulp van speciale Rode Kruis- auto's geschieden. Mevrouw P. uit Siebengewald, die wilde proberen naar Bergen te gaan, is Vrijdag door de sterke stroom van de weg gesleurd en afgedreven. Een half ondergelopen weide-afrastering belette, dat zij nog verder zou ge voerd worden. Een politieman, die haar uit die benarde positie wilde bevrijden, onderging hetzelfde lot. Met lange touwen is de postcomman- dant erin geslaagd beide personen op het droge te brengen. Mevrouw P. was enige tijd buiten begwustzijn, maar ondervond later nöet te veel nadelen van dit hachelijk avontuur. Jiattetje Dwalingen zijn er niet beter op, om dat zij oud zijn; tegenover de W">-- heid bestaat geen v«rjar*ng.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1