Sole-Mio" te Noordwijk heeft weer een andere bestemming gekregen RIJNSTREEK Kosteres van 85 jaar luidt nog viermaal per Zondag de klok ZATERDAG 27 DECEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 HOTEL-S AN AT ORIUM-RHEUM AKLINIEK een Nu de strijd tegen in schapenvacht ,wolf In Noordwijk wordt momenteel de laatste hand gelegd aan het ombou wen van het sanatorium „Sole Mio" tot een rheumakliniek onder dezelf de naam, welke in begin Januari reeds gedeeltelijk in gebruik zal worden genomen, waarna de officië le opening volgt aan het einde van die maand. Met de opening van deze kliniek wordt een belangrijke uit breiding verkregen van de klini sche behandelingsmogelijkheden van rheuma-patiënten en het lijkt ons van belang bij deze gelegenheid eens de aandacht te vestigen op de bete kenis van de rheumabestrijding. Wanneer men een ziekte aanduidt met „Volksvijand nummer 1" dan zal bijna iedereen menen, dat er kanker of tuberculose wordt bedoeld. De rheuma wordt altijd onderschat en speelt onder de ziekten min of meer de rol van de wolf in de schapen vacht. Wij hebben hier namelijk niet te maken met een ziekte, die recht streeks tot de dood leidt en daarom spreekt zij ook niet zo sterk tot de verbeeldingskracht van het volk, Helaas! Want juist hier bestaat het gevaar van een langdurige of blij vende gehele of gedeeltelijke invali diteit. Duurste volksziekte. De rheuma brengt vele gezinnen in grote financiële moeilijkheden en geestelijke nood, waarbij nog ge voegd kan worden het lichamelijke leed van de patiënt. De enorme be tekenis van de rheumatische ziekten in sociaal-economisch opzicht blijkt duidelijk uit het feit, dat zij de hoog ste eisen stellen aan ziekte- en in- validiteitsuitkeringen. Is dit nodig? Bij velen heerst nog steeds de me ning, dat gewrichtsrheumatiek onge neeslijk is. Het wordt steeds duide lijker, dat vroegtijdige herkenning van de ziekte en een intensieve be handeling ervan de meeste gevallen van invaliditeit kan voorkomen of belangrijk kan beperken. Geld en tijd aan de rheumabe strijding besteed, kunnen hun rente derhalve ruimschoots opbrengen: In Nederland is zeker al iets bereikt, maar dit haalt toch nog niet by het geen als wenselijk kan worden aan gemerkt. De verpleging en klinische behan deling van rheuma stellen zodanige eisen, dat er speciale klinieken res pectievelijk afdeling in ziekenhuizen nodig worden geacht. En wat dat betreft is er in Neder land nog het een en ander te doen! Over het gehele land zijn er onge veer 300 a 400 bedden voor rheuma- patiënten beschikbaar, waarvan men kan zeggen, dat ze aan vorenver- melde eisen voldoen. Dat is veel te weinig, want er zijn zeker 3000 bed den nodig. Moderne behandeling. De moderne rheuma-behandeling gaat ervan uit, dat wij te maken heb ben met een algemene ziekte. Niet alleen de aangedane gewrichten moeten worden behandeld, maar de gehele mens. De basisbehandeling is hierbij de belangrijkste. Rust speelt de grootste rol. Hiermede wordt niet bedoeld rust zonder enige beweging, maar een rust, waarbij overbelasting van de zieke gewrichten wordt ver meden. Het oude recept van in be weging blijven „hoe dan ook", blijkt volkomen achterhaald. De rheumakliniek is geheel op een dergelijke behandeling ingesteld. In sommige gevallen worden de bewe gingsoefeningen gedaan in een groot vlinderbad. De patiënt kan dan pro fiteren van de opwaartse druk van het water, waardoor de bewegingen hem aanmerkelijk minder inspan ning kosten. De mate, frequentie en aard der oefeningen dient geheel te worden afgestemd op ieder indivi dueel geval. Evenals het zojuist ge noemde vlinderbad zijn er nog vele andere hulpmiddelen ter ondersteu ning. Met deze behandeling is 't ziekte proces in de meeste gevallen tot rust te brengen. In de nieuwe kliniek te Noordwijk zal juist deze behande ling worden toegepast. Organisatie. De nieuwe rheumakliniek „Sole Mio" te Noordwijk is een onderafde ling van de stichting „Leidse Rheu- matologische Kliniek", waarvan dr, J. Goslings te Leiden geneesheer-di recteur is. Onderdirecteuren zijn H. Colenbrander, arts en C. W. J. M. de Ruyter, arts te Noordwijk, welke laatste speciaal het medisch team van „Sole Mio" leiding zal geven. De genoemde stichting heeft naast de Noordwijkse kliniek in het Aca demisch ziekenhuis te Leiden een kliniek, polikliniek en een afdeling physische therapie. Binnenkort zal hieraan worden toegevoegd een spe ciaal laboratorium voor wetenschap pelijk onderzoek. De afdeling in Leiden werd opge richt in 1934 en kreeg onderdak in de kliniek van Inwendige Ziekten, daar wijlen prof. dr. W. A. Keunen de eerste Interne hoogleraar was, die het grote belang van de rheuma-be- strijding inzag en een universitair centrum voor wetenschappelijk on derzoek nodig achtte. De oprichting werd financieel mo gelijk gemaakt door het Prophylaxe- fonds, waarna later het Preventie fonds de verdere opbouw en uitbrei ding mogelijk maakte. Behalve met het Academisch Zie kenhuis was er voor orthopaedische Noordwijkse kliniek. „Sole Mio" te Noordwijk, dat over enkele weken als rheumakliniek in gebruik zal worden gekomen, is ja renlang een bekend hotel geweest. Van 1945 af tot begin van dit jaar was er een t.b.c.-noodsanatorium ge vestigd. In het gebouw zijn voor de nieuwe bestemming belangrijke veranderin gen aangebracht Er is een nieuw trappenhuis gebouwd en 'n lift aan gebracht. De loggia's aan de voorzij de zijn dicht gemaakt, waardoor men veel plaats heeft gewonnen. De ver warmingsinstallatie is aangepast aan de eisen, die de rheumabestrijding op het terrein van de warmte vraagt. Momenteel zijn er 69 bedden be schikbaar. Er zijn 5 kamers voor 3 patiënten, 12 kamers voor 4, 2 voor 2 en 2 voor 1 patiënt. De kliniek beschikt over een eigen röntgenafdeling, klinisch laborato rium, afdeling voor badtherapie en een afdeling voor physische thera pie zoals massage, bestraling e.a. Binnen niet al te lange tijd hoop men ook de beschikking te hebben over een afdeling arbeidstherapie. Tenslotte is ook grote zorg besteed aan de ontwikkeling en ontspanning van de patiënten. Hiervoor zijn reeds ter beschikking een radio-installatie, een filmprojectie-apparaat en gezel- schapspelen, terwijl men voorts een zo uitgebreid mogelijke boekerij en een verzameling gramofoonplaten tracht te krijgen. Puzzele-rit van Alphens „Rijnland" Met groot enthousiasme besloot de Alphense Motor- en Autoclub „Rijn land" Tweede Kerstdag haar seizoen 1952 met een attractieve puzzlerit. ren (MeijeBodegraven), B. v. d. Hoek, Reijneveld. 65 Winstpunten de heren L. H. Kok en M. Quartel (Ter Aar). Ook deze bestuurders en hun passagiers kregen prijzen, w.o. gevogelte. De competitie-prijs, wisselbekers voor beide afdelingen, werden be haald door de heren v. d. Kemp (le prijs) met de heer H. Berkheij (kaartlezer) en H. Kok (2e pr.) met de heer A. v. d. Meent (kaartlezer). De bestuurders ontvingen de bekers en de kaartlezers respectievelijk een zilveren cigaretten-tafel-koker en een zilveren asbak. Het groeiend aantal deelnemers heeft er zelfs tóe geleid dat men heeft moeten uitzien naar een grotere ont vangstgelegenheid, waar de finish zou kunnen plaats hebben. En hier voor heeft men „De Harmonie" aan de Breestraat in Leiden gekozen. De start, waaraan 35 automobilis ten en 15 motorrijders deelnamen, vond plaats bij hotel „Rijnlust". De route, ongeveer 60 km. lang, leidde naar Voorschoten, Valkenburg. War mond en Leiden. Ze werd uitgezet door de heren J. J. de Grauw, N. Veldhoen en J. Thomas. Er waren 6 controleposten ingesteld en tal van attracties maakten de rit, zowel voor de bestuurders als voor de mee-rij- i ders, tot een aangenaam verpozen. Het moeilijkste bleek wel de opgave j k o'.S.B.. die zoals wij meld- om de breedte van de eigen wagen ted Zaterdag 20 dezer in Abdij schatten door even verdrop een t Oosterhout uit handen van Mgr. tweetal palen neer te zetten Slaagde Baet Bissch0p van Breda, de H. i m°sh' °ntvarn' hedenavond te pl.m. 7.30 uur op fees- ALPHEN AAN DEN R1IN Neomyst wordt vandaag ontvangen neomyst Dom Augustinus H. palen door te rijden, dan verspeelde men een grote kans, evenzo indien de ruimte te groot werd geschat. Op deze opgave bleken dan ook veel deelne mers te zijn gestrand. Het puzzle gedeelte (bestuurder en kaartlezer) voor motoren werd het beste „genomen" door de heer H. Quartel, Ter Aar, met slechts 1 straf- punt en zonder gebruikmaking van de speling-tijd. Hierop volgt dc heer G. Hillebrand, eveneens met 1 straf- punt; hij heeft echter gebruik moeten maken van de vrije tijd. Bij de afd. auto's behaalde de heer A. Kooij met 3 strafpunten de eerste en de heer D. den Ouden, met 6 straf punten de 2e prijs. Van het attractie-gedeelte behaal den, als bestuurder, achtereenvolgens de heren N. J. Verkleij Jr., B. Kroon, G. S. Beelen (Rijpwetering), B. Ha verkamp en D. den Ouden, prijzen, allen met een totaal van 68 winst punten. Maximum te behalen winst punten. 78, werd door niemand in de wacht gesleept. Ook de passagiers van deze bestuurders ontvingen prij- zij voor het oplossen van de moei lijkheden, waaronder bijv. een kruis- woordpuzzle. 67 winstpunten behaalden de he ren P. Breeveld, A. Bergshoef, K. Tensen (Ter Aar), H. Speld, v. d. Leede, H. Quartel, G. Hillebrand pn P. Koetsier. 66 yVinstpunten de heren C. Voo- et vlinderbad. waarin door de opwaartse druk van het water de bewegings- cfeningen worden vergemakkelijkt. Foto N. v. d. Horst. telijke wijze in zijn parochie van de H. Bonifacius te Alphen aan den Rijn ontvangen. Het comité van ont vangst leidt hem, voorafgegaan door de parochiegeestelijkheid, bruidjes, leden van de Schola Cantorum, o.l.v. Dom Andreas Winninghoff O.S.B., de kerk binnen, waar de neomyst zijn eerste Priesterlijke zegen zal geven. Een kort Plechtig Lof zal deze avond besluiten. Zondag a.s. draagt de neomyst om 8.45 uur zijn eerste Plechtige H. Mis op in de parochiekerk. I.v.m. dit priesterfeest zal de laat ste stille H. Mis voor de parochie niet om elf uur, doch om half twaalf aanvangen. Om 1 uur recipieert de neomyst en zijn familie in de St. Josephzaal, waar ter omlijsting het St. Bonifa- ciuskoor toepasselijke liederen zal zingen. Om 1.45 uur vindt de alge mene receptie plaats voor de paro chianen en belangstellenden. Het kerkelijk feest wordt om 3.30 uur besloten met een plechtig Lof w.o. Dom Augustinus H. v. Berkum O.S.B. een dankwoord tot de paro chianen zal richten. De parochianen worden verzocht, zo mogelijk de vlag met de wit-gele wimpel uit te hangen. Tandarts met auto te water Toen Woensdagmiddag de tand arts Geertsema in zijn auto van zijn praktijk terugkwam uit Oude Wete ring, verloor hij in de gemeene Ter Aar juist na het passeren van de Langeraarse hoogte tegenover de wo ning van de landbouwer v. Vliet, door de gladheid van. de weg de macht over zijn stuur. Hierdoor kwam de auto op zijn kant in de sloot terecht na eerst met het dak tegen de andere slootkant gebotst te zijn. De heer Geertsema wist met zijn assistente weliswaar nat maar on- deerd uit de auto te komen. De auto werd zwaar beschadigd. Bij het politiecorps hebben ver- schillende bevorderingen plaats ge- i vonden welke van kracht worden 1 Januari a.s. Tot brigadier zijn be noemd de hoofdagenten: T. Dom burg en C. O. Helmus. Tot hoofd agenten zijn benoemd de agenten L. v. d. Steen en A. Hoogerdijk. j De heer G. J. Hofland, adm. ambtenaar bij de dienst van ge-1 meentewerken ter gemeentesecreta- I rie Alphen a. d. Rijn is geslaagd voor I De voorzijde van „Solo Mio" is sterk veranderd. De loggia s zijn verdwenen, waardoor aan ruimte is gewonnen. Foto N. v. d. Horst. het examen Economie Middelbaar Onderwijs. De Zondagsdienst wordt waar genomen door dr. H. v. Kooten, Wil- helminalaan 36, Tel. 2079. De heer G. H. H. v. Kester, commies afd. financiën ter gemeente secretarie te Alphen a. d. Rijn is met ingang van 1 Maart 1953 be noemd tot hoofdcommies aan de zelfde afdeling. ALKEMADE De Zondagsdienst voor doktoren in de gemeenten Alkemade en Lei- muiden wordt waargenomen door de artsen Brinkhorst, v. d. Bijl en Hup- kes. HAZERSWOUDE (H. R.) Drieling thuis lieden bereikte ons net bericht, dat de drieling van de heer en mevr. HecmsKerk thans thuis is. De 3 zo- ren maken het goed. TANKWAGEN GEGREPEN. Tweede Kerstdag is ter hoogte van de Michaëlskerk in het Zwaan tje een legerwagen op een tankwa gen van de Kcoter gereden. Deze tankwagen kwam achteruitrijdend van het erf van de heer A. Koot. Te gelijk kwam van Leiden een leger wagen. De bestuurder zag de tank wagen niet en reed er óp in. De mili tair klaagde over pijn in z'n knie en dc bestuurder van de tankwagen had een hoofdwonde De schade aan de voertuigen was aanzienlijk. De melk tank is ontzei en naar achter gescho ven gedeeltelijk zelfs door de ach terwand van de wagen. De leger wagen werd rechts-voor ingedeukt. AUTO ONGELUK LIEP GOED AF. Woensdag kwam een luxe-wagen uit de richting Ajphen en wilde ".er hoogte van café Kools een andere auto inhalen. Op het laatste ogen blik zag oe chauffeur dat dit net kon en remde. Maar door het vele zand, dat in verband met de werk zaamheden aan de weg op de straat iag, slipte de wagen met het gevolg, dat ze de zandhelling afgleed. Door een trailer, welke passeerde, werd de wagen weer op de weg getrok ken. Het mag een wonder heten, dat er geen persoonlijke ongelukken ge beurd zijn, daar in het zand langs de weg meestal veel kinderen spelen. BOSKOOP Gemeenteraadsvergadering. Maandag a.s. zal de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen komen voor de behandeling van een korte, doch belangrijke agenda. Punt 5 be treft de vaststelling van het partieel uitbreidingsplan Goudse Rijweg Oost, .waardoor globaal 100 woningen zul len kunnen worden gebouwd en 10 panden voor bedrijven met boven woningen. Tevens zal de verordening op de heffing en invordering van een be lasting op toneelvoorstellingen en an dere vermakelijkheden worden ge wijzigd en opnieuw worden vastge steld. De aanvang der vergadering is bepaald op 10.30 uur voormiddag. Zeldzaam jubileum. Vandaag is het 65 jaar geleden dat de heer H. Slootjes, meer bekend onder de naam „Sloot" als 16-jarige jongeling in dienst trad bij de fa. C. B. van Nes en Zonen, thans fa. Blaauw en Co. In de loop der jaren is de jubi laris opgeklommen van kasjongen tot kasbaas. Bovendien is hij de vraag baak voor ieder, die iets wil weten van de kaskwekerij De heer Sloot jes kan niet scheiden van zijn werk en men kan hem nog iedere dag bij de kas aantreffen, waar hij nog zijn aanwijzingen geeft en als het nodig is zelf ook nog de handen uit de mouwen weet te steken. Nog een jubileum. Het is in de Boskoopse boomkwekerij de gewoon te met Kerstmis personeel in dienst te nemen. En zo gebeurde het, dat met Kerstmis 1902, de heer N. Zaal in dienst trad bij de heer W. J. Hardijzer (fa. W. J, Hardijzer en Co.). Gedurende deze 50 jaar is „Klaas" Zaal op dezelfde kwekerij werkzaam geweest samen met zijn werkgever, die zich echter kort gele den uit de zaak heeft terugggetrok- ken wegens hoge leeftijd. Uitbreidingsplan „Goudse Rijweg Oost". Nu de raadsbesluiten, waarbij leningen werden aangegaan tot een bedrag van ruim 800.000. door Ged. Staten zijn goedgekeurd, kan het plant tot bebouwing van de Oostzijde van de Goudse Rijweg na der worden vastgesteld. De ontwerp- bebouwingsvoorschriften worden voor toepassing van de Woningwet geacht één geheel te vormen met het uitbreidingsplan zelf. Het plan om vat globaal de bouw van 100 wonin gen en verschaft ruimte aan onge veer 10 bedrijven, panden, (winkels en/of werkplaatsen) met bovenwo ningen. Om enige afwisseling te krij ten werden enige blokken meerge zinswoningen geprojecteerd tussen de overigens gesloten blokken van een gezinswoningen. Aan het noordelijk einde van het complex zijn een aan tal kleinere woningen voorgesteld, welke b.v. voor ouden van dagen zou den kunnen dienen, terwijl ruimte wordt gereserveerd voor een tweetal gebouwen voor de publieke dienst of daarmee gelijk te stellen» inrichtin gen. In het plan wordt voorgesteld de sloot, onmiddellijk aan de oost zijde van de Goudse Rijweg gelegen, te dempen. Het zal. in verband met de aan het plan te stellen stede- bouwkundige eisen en de groepering van het geheel, alsmede de noodza kelijke ruimtewerking, waardoor het geheel aantrekkelijker wordt, ook wat betreft het aantal woninigen, geen aanbeveling verdienen de sloot te handhaven. Bovendien komt de demping mede ten goede aan het toe nemend verkeer, aangezien hierdoor ruimte wordt gemaakt om enkele parkeerplaatsen aan te leggen. Ook worden een vijftal kinderspeelplaat sen ontworpen aan de achterzijde der woningen. Nationale Pluimvee- en Konijnen tentoonstelling. De uitslag van de pluimvee- en konijnententoonstelling van Nut en Sport luidt: Afd. Konijnen: P. de Jong te Bos koop (Beker voor het mooiste kwar tet konijnen, ram oud, voedster oud, ram jong, voedster jong). Eén ras en kleur van één» inzender (niet uitge reikt daar de beker door de winnaar was uitgeloofd) E. Bel te Doetinchem, medaille voor het mooiste konijn. P. de Jong te Boskoop medaille voor de mooiste voedster. E. Bulten te Doetinchem, medaille voor het mooi ste konijn op één na. A. van Lomwei te Boskoop, voor de mooiste ram, voor leden van Nut en Sport. Afd. Sierduiven: H. Aalders te Wassenaar, medaille voor de beste jonge duif; Jac. van Kampen te Delft, lauwertak voor de beste oude duif; A. L. Steenbakker te Boxtel, medaille voor de beste jonge doffer; Jac. van Kampen te Delft, lauwertak voor de mooiste oude doffer. Afd. Postduiven: J de Jong te Gou da, medaille voor de beste oude dof fer. onbevlogen; H. v. d. Willik te Boskoop, twee medailles voor de beste oude doffer (voor leden van Nut en Sport) tevens de beste oude doffer in de vliegklasse; P. A. v. d. Zwet te Lisse, medaille voor de beste oude duif, onbevlogen; W. v. d. Jagt te Waddinxveen, medaille voor de beste oude duif in de vliegklasse; W. J. J. van Berkensteyn te Waddinx veen, medaille voor de beste jonge doffer, onbevlogen; C. van Grieken te Gouda, medaille voor de beste jon ge doffer in de vliegklasse; A. Ruf- fels te Gouda, medaille voor de beste jonge duif, onbevlogen; J. de Jong te Gouda, medaille voor de beste jon ge duif in de vliegklasse. OUDE-WETERING Wet.Boys. Morgenmiddag te 2 uur speelt Wet. Boys 1 een vriend schappelijke wedstrijd tegen Roo- denburg 2. Gezien het kleine wed- strijdprogramma, ook in de omliggen de plaatsen, is er een grote belang stelling te verwachten. ZOETER WOUDE Mej. C. van Niekerk slaagde met lof voor het examen Maatschappelijk werk met aantekening Alg. Maat schappelijke Zorg. Gouden jubileum te Rijnsaterwoude De Ned. Hervormde gemeente te Rijnsaterwoude zal met Oudejaar een bijzonder jubileum vieren. De kosteres van de kerk, de 85- jarige Rinse Kinkel, zal dan een hal ve eeuw haar beroep hebben uitge oefend. Ondanks haar hoge leeftijd oefent de jubilaresse nog steeds haar functie volledig uit. En dat is geen kleinig heid als men bedenkt, dat zij iedere Zondag nog vier maal de klok luidt. Of haar dat zwaar valt? Zelf ant woordt ze hierop: „Helemaal niet, het is voor mij een goede gymnas tische oefening om lenig te blijven!" De weduwe Kinkel heeft vrijwel haar gehele leven in Rijnsaterwoude gewoond, al is ze Friezin. Als veer tienjarig meisje kwam ze er, tegelijk met de evangelist Koopmans uit Woudsend, haar geboorteplaats. Ze werkte een aantal jaren bij deze voorganger als dienstbode en trouw de toen met de heer Kinkel, die land arbeider was. In die tijd Was het hoofd van de openbare school tevens de man die de kosterbediening ver richtte, maar in 1902 kon de „boven meester" het niet meer doen en werd het echtpaar Kinkel aangesteld als koster en kosteres. „Dat was heus niet zo eenvoudig als het leek", vertelt de weduwe Kinkel, „want mijn man was ook nog voor zanger en voorlezer. O. wat heb ik die Oudejaarsavond van 1902, toen hij voor het eerst in functie kwam, in spanning gezeten. Bij het voorle zen durfde ik niet in de kerk te zit ten; ik hield me maar wat achteraf op de orgelgaanderij. Maar hij bracht het er best af, zo als trouwens al die jaren, die volg den. En als er moeilijke psalmen waren, oefende mijn man thuis net zo lang tot hij ze vlot kende, zodat hij ze ook werkelijk vóór kon zingen. Kosteres Kinkel kail met recht de grijze stammoeder van 'n van Neder lands grootste koster geslachten wor den genoemd. Haar oudste zoon, Teunis Kinkel, is al meer dan 25 jaar koster te Oude en Nieuwe Wetering. Haar zoon Douwe bekleedt het kos terschap voor de Hervormde dorps kerk te Wassenaar, terwijl diens beide zoons, Johannes en Douwe. koster zijn respectievelijk van de Kievits- kerk en de kapel te Wassenaar. In dit 'verband kan oo-k gemeld, dat haar dochter Anna en man Cor- nelis Reijngoud thans moeder en va der zijn van een oudeliedenhuis in Oude water, na ruim' twintig jaar al daar kosteres en koster te zijn ge weest. De kosteres is 18 November 1888 in Friesland geboren, maar reeds op vrij jeugdige leeftijd kwam zij naar Rijnsaterwoude. Na het overlijden van haar man heeft zij de koster functie overgenomen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8