Russisch journalist in den Haag gearresteerd Bescherming van bevolking Vragen Zeven levenslang-gestraften ontsnapten uit gevangenis te Breda ZATERDAG 27 DECEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 VERDACHT VAN SPIONNAGE In Den Haag is Leon Constantinowitsj Pissarew, correspondent van het Russische persbureau Tass, gearresteerd. Hij wordt verdacht van spionnage, gepleegd onder de dekmantel van zijn journalistieke arbeid in Nederland. Naar het ministerie van Buitenlandse Zaken meedeelt, was Pissarew in het bezit van geheime documenten. Hij is opgesloten, terwijl het onderzoek voortduurt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Russische am bassade verwittigd. De heer Pissarew, 37 jaar oud en gehuwd, is sinds Februari 1951 in Ne derland. Hij is lid van de buitenlandse pervereniging. Haagse politiemensen arresteerden Pissarew 's avonds om half negen op aanwijzing van ambtenaren van de B. V. D.t de arrestatie geschiedde op de Houtrustbrug. Men vond bewijzen in de vorm van enkele strikt geheime documenten, die hij even te voren op straat had ontvangen van een zijner contactmensen; sinds de ontmoeting had de politie, die de afspraak kende, hem gevolgd. De verhoren in het Huis van Bewaring zijn gisteravond be gonnen en vannacht voortgezet. Tot nu toe ontkent Pissarew alles. Een huis zoeking werd gedaan in zijn woning, Statenlaan 134 in Den Haag De vraag oi Pissarew in Nederland zal worden berecht is nog niet te beantwoorden. De mogelijkheid, dat men hem zonder vorm van proces over de grens zal zetten, moet niet uitgesloten worden geacht. dere landen gegevens verzameld heb ben op het gebied van troepenbewe gingen, oorlogsindustrieën, aanleg van versterkingen, enz. Door het snelle optreden van de Haagse poli tie kon dit in Nederland worden voorkomen". Gelukkig heefc de boven genoemde contactpersoon in een vrij vroeg stadium het bedenkelijke van Pissarevs activiteit doorzien. En zo als de plicht van ieder behoorlijk Nederlander is, alles aan zijn chefs gerapporteerd. Grover middelen. Eerst zacht - dan dreigend Omtrent deze arrestatie vernemen wij het volgende: De methode, welke Pissarev bij zijn werk volgde, komt overeen met hetgeen ook in andere landen ge beurde. De Russen maken van jour nalisten gebruik om allerlei inlichtin gen over economische en militaire aangelegenheden te verzamelen, welke van belang kunnen zijn voor hun land. Pissarev, als alle Tass-cor- respondenten, had een functie welke hem in aaraking bracht met ver schillende lagen der bevolking. En hoewel Pissarev inderdaad journalis tiek werk deed, is't de vraag of hij ook niet voor „ander werk" getraind is. Hij was sedert Februari 1951 hier te lande werkzaam al^ opvolger van de heer Afrin, die destijds werd over geplaatst. Pissarev heeft in deze 22 maanden zijn ogen en oren de kost gegeven. Hij volgde een cursus in de Neder landse taal. Hij kon zich in het Ne derlands uitdrukken. Maar men kon duidelijk horen met een vreemdeling te maken te hebben. Dit was o.a. het personeel van een bekende gelegen heid te den Haag opgevallen, toen eens twee personen een rijk diner met champagne bestelden, van wie de gastheer een Nederlander, die zo als men uit kleding en spraak kon constateren, uit een eenvoudig milieu kwam de schotels bestelde. Een andere keer werd deze zelfde Nederlander op een cocktailparty, waarvoor Pissarev hem had uitgeno digd, herkend. De aanwezigheid van deze man, een eenvoudige beambte in rijksdienst, wekte argwaan bij de Haagse politie, die zijn gangen en die van Pissarev nauwkeurig naging. Al spoedig bleek, dat de Tass-cor- respondent dezelfde methode toepas te, waarvan men wist, dat deze bijv. ook door Annissimov bij de Zweedse spionnage-affaires was gevolgd. De Tass-correspondent Annissimov moest toen plotseling het land verlaten. Contact met lager personeel. Evenals Anissimov zocht Pissarev contact met lager personeel dat toch een vertrouwenspostie heeft, waarbij de betrokkenen zij het voor korte tijd geheime stukken in handen konden krijgen. De Russische jour nalist begon dan vriendschappelijke betrekkingen met zijn contactperso nen' aan te knopen, o.a. door hem uit te nodigen voor voetbal- en ijs- hockey-wedstrijden, waarvoor Pissa rev een groot enthousiasme voorgaf te bezitten. Daarna ging hij met zijn „vriend" ergens in een of andere gelegenheid „borrelen" of dineren, waarbij de consumptie wel eens tot 50.opliep, of hij kocht kaartjes voor een toneeluitvoering, waarvoor Pissarev met bankbiljetten betaalde, zonder er wisselgeld voor te accep teren. Bij dergelijke ontmoetingen werd vaak gesproken over de Nederlandse en Russische politiek. Pissarev zei dan, dat hij niets moest hebben van de Nederlandse corununisten, maar dat hij meer vertrouwde op zijn „vriend". Maar deze mocht vooral met niemand over hun ontmoetingen spreken. Hij informeerde ook belang stellend naar de gezinsomstandighe den, het salaris, enz. van zijn contact persoon en maakte er toespelingen op, dat hij veel meer zou kunnen verdienen als hij wat voor de Sowjet- Unie zou kunnen doen. Pissarev be gon dan hoe langer hoe meer aan te dringen op de levering van vertrou welijke gegevens, welke verband hielden met beveiligingsmaatregelen in ons land, met personen op belang rijke posten en vooral geheime orga nisaties. Dit was voor zijn journalis tiek werk van belang, zei Pissarev dan. Men was er hier van op de hoogte, dat Tass-correspondenten ook ini an- PRINSES WILHELMINA KOCHT_ KERSTCADEAU VOOR KONINGIN Juist voor Kerstmis heeft H.K.H. prinses Wilhelmina een bezoek ge bracht aan de kunstschilder Henri Kley te Loenen (Veluwe). De prin ses, die werd vergezeld door haar secretaresse, mej. Geldens, vertoefde geruime tijd in het atelier, waar zij tal van werken van de kunstenaar met grote belangstelling en waarde ring bezichtigde. Alvorens te ver trekken deed prinses Wilhelmina nog twee aankopen, te weten een Zweeds landschap en een uit Lapland. Beide schilderijen maakten deel uit van een collectie van ongeveer 50 schilder werken, door de heer Kley in de af gelopen zomer tijdens zijn reis naar het hoge Noorden vervaardigd. Daar één der schilderijen was bestemd als kerstcadeau van de prinses voor ko ningin Juliana, werd de aankoop 's middags naar paleis Soestdijk ge bracht om de koningin in staat te stellen zelf haar keuze te doen. Voorts kwam aan het licht dat Pissarev, toen hij vond dat hij zijn „slachtoffer" voldoende in zijn macht had, met grovere middelen begon te werken. Zijn conrtactman zou een agent van de Sowjet-Unie moeten Werving begint 16 Maart Toen de Minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. Beel, op 21 Novem ber jl., namens de Regering bekend maakte, dat de verving van vrijwil ligers voor de organisatie Eescher- ming Bevolking op 19 Januari a.s. zou beginnen, is tevens medegedeeld, dat deze werving niet in het gehele land tegelijkertijd zou worden inge zet, doch gedencentraliseerd gevoerd zoü worden. Na ampel overleg met de betrok ken instanties wordt thans door de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking mededeeld, dat de volg orde van werving voor de verschil lende delen van het land als volgt is vastgesteld: 19 Januari 1953: Noord-Brabant, Limburg en Overijssel. 2 Februari: Gelderland en Utrecht met 't Gooi (Hilversum -f- Kring Noord-Holland VIII) en de Kring Gouda (Zuid-Holland IV). 16 Februari: Friesland, Groningen en Drente. 2 Maart: Zeeland en de Zuid-Hol landse eilanden (de Kringen Zuid- Holland VI, VII en VIII). 16 Maart: Zuid-Holland (behalve Rotterdam, Den Haag, Kring Gouda en de eilanden) en Noord-Holland (behalve Amsterdam, Hilversum en 't Gooi). 30 Maart: Aansluitend op de werving in Noord- en Zuid-Holland: Amsterdam, Rotter 7am en Den Haag. worden. Als de Russen zouden ko men, zou hij een hoge positie krij gen. Toen bleek dat de Nederlander niet direct toehapte, begon Pissarev bedreigingen te uiten. Hij moest wel bedenken dat hij al te ver was ge gaan waarschuwde Pissarev. De Sowjet-Unie had een machtige arm, die hem zou weten te grijpen, wan neer hij hun vertrouwelijke bespre kingen aan anderen zou overbrieven. De Haagse politie nam toen haar maatregelen. Op Dinsdag 23 Dec. j.l. zou er weer een ontmoeting plaats hebben op de Houtrustbrug, en toen Pissarev met zijn contactman gespro ken had, werd de journalist gearres teerd. over Humanistisch Thuisfront Het Tweede Kamerlid pater Stok man (KVP) heeft aan de minister van Defensie schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. a. Zijn de berichten juist, vol gens welke de minister van Oorlog en van Marine heeft medegedeeld, dat aan militairen vier dagen uit zonderingsverlof kan worden gege ven voor het volgen van bezinnings bijeenkomsten van het Humanistische Thuisfront, onder toekenning van een gulden extra per dag vegens gemis van levensmiddelen? b. Is het eveneens juist, dat hieraan algemeen bekendheid is ge geven door aanplakking van de be doelde mededeling in een tiental ka zernes? 2. Indien de sub. 1 genoemde berichten juist zijn, wil de minister dan mededelen op grond waarvan hij in afwijking van de nog on langs in de Tweede Kamer gebleken overeenstemming in zake het ver schil tussen het godsdienstig werk der kerkgenootschappen en het ver- zorgingswerk van het Humanistisch Verbond toch gemeend heeft aan het tehuis van het Humanistisch Thuisfront het karakter van vor mingscentrum, althans in feite, te moe ten toekennen, welk karakter tot nog toe uitsluitend toekwam aan de vor mingscentra „Sonnehaert" en „Eeuk- bergen" op grend van het aldaar verrichte godsdienstig kern- en vor mingswerk? 3. Wil de minister tevens me dedelen op grond waarvan hij in fei te nog meer faciliteiten heeft toege kend voor de deelneming aan de sub 2 genoemde vormingscentra, daar het uitzonderingsverlof voor de eerstbe doelde cursus voor alle militairen zonder onderscheid openstaat, ter wijl dit verlof, voor wat de genoem de vormingscentra betreft, voor elk der deelnemers door dc aalmoeze niers en de veldpredikers moet worden geregeld met de commandan ten? 4. Acht de minister het juist, dat aan alle militairen, eventueel zelfs aan minderjarigen, onafhankelijk van het inzicht hunner ouders ge legenheid wordt gegeven een huma nistische bezinningscursus te volgen, en is de bewindsman niet van me ning, dat de ouders op grond daar van ernstig bezwaar zullen maken, en terecht, tegen dc vervulling van de militaire dienstplicht door hun kinderen? 5. Is de minister bereid de sub. 1 bedoelde mededeling in te trekken of althans zodanig te wijzigen, dat deze in overeenstemming is met het in de Tweede Kamer gebleken ge voelen in zake het verschil in aard en omvang van .et godsdienstig vor mingswerk enerzijds en de humanis tische verzorging anderzijds? Pater De Greeve 60 jaar Men deelt ons het volgende mede: Pater Henri de Greeve, die na een langdurige ziekte thans weer geheel hersteld is, heeft Donderdag in intie- po fonii;->i.rin? 2jjn goe verjaardag gevierd. In de loop van de middag eft een afgevaardigde van het voor die gelegenheid samengestelde hul- dieingscomité. hem namens vele dui zenden radiovrienden een belang rijk bedrag als verjaardagsgeschenk overhandigd, waarmee hij zich in zijn woning in Berg en Dal bij Nijmegen opnieuw kan inrichten en zijn biblio theek op peil kan brengen. Aange zien nog steeds gelden binnenkomen, do afgevaardigde mede, dat in de loop van dc volgende week nog een aanvullend bedrag kan worden tegemoet gezien. Op zijn adres in Berg en Dal, waar de bekende radio spreker vandaag niet aanwezig was, kwam een stroom van brieven en telegrammen binnen. Tijdens Kerstfeestje ontbraken zij Om ongeveer zeven uur in de verzetsbeweging waren gepleegd. rw, j. v >p0j. hen behoorde o.a. de schrijver A. M. de Jong. Van der Neut was de bekende beul uit het voormalige concentratie kamp Amersfoort. Polak en Borgers, alsmede Faber en De ojnge waren eveneens beruchte nationaal-socia- listen, die weerzin wekende misdrij ven op hun geweten hebben. avond van Tweede Kerstdag hebben zeven gevangenen kans gezien uit te breken uit de strafgevangenis te Breda. Het zijn zeven Nederlanders, alle zeven politiek delinquent en alle zevea veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Zij waren gekleed in battle-dress, de gewone dracht van de gevangenen, aldus het Alg. Dagblad. Hoe de mannen kans hebben ge zien buiten de gevangenismuren te komen, was in het begin van de nacht een volkomen raadsel. Tegen acht uur in de avond was voor de gevangenen een Kerstfeestje geor ganiseerd, dat zou volgen op een gemeenschappelijke maaltijd. Tijdens die maaltijd ontstond plot seling grote consternatie, toen werd ondekt dat zeven mannen, veroor deeld om levenslang in de gevange nis door te brengen, aan de tafels ontbraken. Heel de bewakingsdienst kwam in rep en roer. Onmiddellijk werd met het onderzoek een begin gemaakt, maar van de zeven ontsnapten was geen spoor meer te bekennen. In de loop van de avond kwam de officier van justitie te Breda met de hoofdinspecteur van de recherche te Breda in de gevangenis, waar in de kamer van de directeur het onder zoek werd geleid. De zeven ontsnapten zijn de 33-ja- rige Van der Neut, «de 37-jarige Touscul. de 31-jarige Borgers, de 30- jarige Faber, de 35-jarige Bikker, de 30-jarige De Jonge en de 36-j,ar. Polak. Onder deze, nu ontsnapte ge vangenen bevinden zich geen voor aanstaande figuren uit de NSB. De ontsnapten behoorden tot de gevaarlijkste naionaal-socialisten die ons land heeft gehad. Vandaar dat zij tot levenslange gevangenisstraf waren veroordeeld. Tot hen behoor den een aantal lieden van de z.g. Sil- bertanne, een organisatie die door Rauter en Himmler was opgezet met de bedoeling bekende Nederlanders van het leven te beroven als repre saille voor de aanslagen die op NSB-ers en Duitsers waren gepleegd. De slachtoffers van de Silbertanne- moorden waren onschuldige mensen die niets te maken hadden met de aanslagen die door de ondergrondse Hare Majesteit koningin Juliana heeft op de mid dag van Eerste Kerstdag voor de beide Nederland se zenders een Kerstrede uitgesproken van de vol gende inhoud: „Het licht schijnt in de duisternis; dit is altijd weer het heil, dat wij zoe ken en waarvan wij de uittreding verwachten van alles wat ons hart be zwaart. Wij beleven en verwerken het ieder op onze eigen manier, en toch ook weer allen sa men. Het is goed, stil te luisteren en te kijken naar wat het Kerstfeest ons brengt, voordat wij zo straks een nieuw jaar in gaan, een jaar, waarvan wij beseffen, dat het voor ons en voor de gehele we reld uitermate belangrijk zal zijn, en dus ook voor elk van ons afzonderlijk. In de vele eeuwen, sinds het „vrede op aarde" ons werd verkondigd als richt snoer en als einddoel, zijn wij onverstoord doorge gaan met het in het ver derf storten van de ene mensengvoep door de ande de. Eerst waren dit kleine gemeenschappen. Toch sloten deze zich uiteinde lijk geleidelijk aaneen en werden versmolten tot grotere groeperingen en het werd dan binnen die groeperingen steeds moei lijker, elkaar op geweld dadige wijze te bestrijden, zoals dat kon vóór de ver eniging plaats had. Dit geldt ook voor onze tijd, nu we aan het begin staan van een samengaan als werelddelen of groepen van werelddelen. Door schade en schande hebben wij veel geleerd, en nog nooit was het begrip zo universeel als nu, dat een laatste strijd, op de groot ste schaal, volkomen on aanvaardbaar is. Weten schap en techniek dragen er toe bij de mensheid te verweven tot een geheel. Langzamerhand groeit algemeen het begrip, dat zij ook in waarheid een eenheid behoort te wezen en ook dat, willen wij blij ven voortbestaan, die een heid te verwerkelijken moet zijn en dus in een te verre toekomst moet liggen. Zo hebben wij dan door deze noodzaak een dieper besef leren kennen van het leven en een dieper begrip voor de wereld- nood. Wij kunnen alleen maar dankbaar zijn voor dit besef, dat een begin is van het dagen van een licht dat in de duisternis schijnt, ook al lijkt het nog onzeker en kil, zoals het eerste lengen der da gen in de winter. Voor een ieder is het het grootst denkbare voor recht te mogen medewer ken voor de vrede op aar de en voor het welzijn der mensen. Aan zo velen dringt zich in onze tijd de vraag op: wat kan ik hier in doen als enkeling? En dat lijkt dan vaak zo goed als niets. En toch is dat niet zo. Bestaat de wereld soms niet uit enkelingen, en dus uit persoonlijkhe den? De mogelijkheden ten goede, ieder mens ge geven, zijn verbazingwek kend. Hoe ontzaglijk groot is niet de actieradius van een mens die naar zijn ge weten handelt. In ieder mens is de mo gelijkheid gelegd een op bouwend element in de maatschappij te zijn. Ter verduidelijking: wie nog echte vreugde kan bele ven aan zijn werk of zijn liefhebberij of aan zijn omgang met anderen die heeft nog iets, wat zijn omgeving in hem kan res pecteren. Het respectabele het goedwillende nu in alle enkelingen te zamen, is ook collectief tot allerlei in staat evenals het to taal van het kwaadwillen de in alle enkelingen te zamen. De keus daartus sen moet bepaald worden door het geweten der ge zamenlijke mensheid. Als ik u en mijzelf nu één ding toe zou willen wensen met dit Kerstfeest en ook in het komende jaar, dan is het wel dit, dat ieder voor zich, van uit zijn persoonlijk geloof, er toe zal meewerken het gezamenlijk geweten le vendiger te maken en op te voeren tot sterker krachtuitstraling. Het moet de controle zijn voor al wat gebeurt, in het klein maar even zeer in het groot, over al waar levensbelangen op het spel staan. Het moet zijn stem kunnen verhef fen met macht. Er moet naar geluisterd worden, en naar gehandeld. Zo er al een zeker even wicht bestaat tussen goe de en kwade elementen, waardoor de wereld is, zoals zij is, en niet nog erger alleen door het handelen naar ons aller geweten, kan de schaal ooit omslaan naar welzijn, naar waarachtige wel vaart voor allen. Een ieder kan niet al leen hebben, maar heeft onberekenbaar grote in vloed om zich heen. Deze ten goede aan te wenden is ieders eigen verant woordelijkheid, maar kan alleen een zegenrijke wer king hebben, natuurlijk in de eerste plaats in eigen kring, maar ook in nie mand weet hoeveel wij dere kringen daaromheen. Tegenstand wekt steeds weer nieuwe tegenstand op in een eindeloos vicieu ze cirkel, maar stijgen we eenmaal op de vleugels van goedwillendheid om hoog, dan worden we na zekere tijd steeds minder hevig geschokt en door el kaar geschud door de re- mous der emoties, tot we daar bovenuit komen. We voelen dan een kracht over ons vaardig worden die overwinnen kan al wat twist en tweedracht is, en we zien opeens hoe dwaas opgeblazen de omtrekken van al onze conflicten ge weest zijn, en tot hoeveel kleiner proporties ze dan slinken. Zo kan men het leven in stille kracht beleven, en belijden en het kindeke, in de Kerstnacht geboren, heeft ons voor alle tijden als boodschap achtergela ten: „Hebt goede moed, ik heb de wereld overwon nen". Het is nog altijd Chris tus, die door de mens is vereerd als de lichtbren ger en God het meest na bij. Zo moet de mens wel bekennen dat hij het zon der dit Licht niet kan kla ren noch met zichzelf, noch met anderen. Daarom brengen wij ieder jaar het symbool der Kerstlichten in onze kamers. De Kerstnacht, de nacht bij uitnemendheid, doet ons ervaren, dat in de diepste duisternis het licht geboren wordt." PLAQUETTE VAN VERDIENSTE VAN „AVICULTURA". De „plaquette van verdienste", die ieder jaar wordt uitgereikt door de Koninklijke Nederlandse vereniging „Avicultura" aan hen, die zich bij zonder hebben beijverd voor de pluimvee- en konijnensport, is voor 1952 toegekend aan de heer Fr. Schaedtler uit Rotterdam en aan de uitgeversmaatschappij Misset te Doe- tinchem. De onderscheiding zal op 15 Januari a.s. worden uitgereikt door de heer J. B. W. A. Giesbers, voorzitter van „Avicultura". Deze geschiedt ter gelegenheid van de opening der internationale tentoon stelling, die van 15 t/m 18 Januari a.s. zal worden gehouden in Hout- rust te 's Gravenhage. ST. THOMASLUIDEN WEER BEGONNEN In twee dorpen in de gemeente Heertenveen bestaat nog het St. Tho- masluiden, en wel te Oudehorne en Katlijk. Daar worden de klokken in de klokkestoelen geluid van St. Tho mas (21 December) tot de Oudejaars nacht. De klokken galmen dc hele dag, van de vroege morgen tot de late avond. Dit luiden is een overblijfsel van het vroegere „pluslieden", waarbij 't oogmerk was in de twaalf donkere dagen van het oude jaar de kwade geesten te verdrijven, die de terug keer van het licht wilden verhin deren. BEJAARDE VROUW BIJ BRAND OMGEKOMEN. Bij een felle brand in haar wo ning te Soest is Woensdagmiddag de 71-jarige weduwe De Ruig in de vlammen omgekomen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat de oude vrouw :oals haar ge woonte was, petroleum had gebruikt om de kachel aan te maken. Toen de brandweer arriveerde stond het woonhuis al in lichterlaaie. Waarschijnlijk had het vuur reeds enige tijd binnenshuis gewoed, voor een juist passerend lid van de Soes- ter brandweer het gevaar ontdekte. Met zes stralen werd het vuur be streden. Het pand brandde geheel uit. In een van de vertrekken trof men de vrouw aan bij een kachel waarvan het bovendeksel was wegg?- nomen. Een zoon, die bij de weduwe De Ruig woonde, was tijdens het ongeluk afwezig. Op de hoek van de Haarlemmer weg en de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam is 'n personenauto, ver moedelijk doordat deze geen voorrang verleende, in botsing gekomen met een tram van de N.Z.H.V.M., die de verbinding AmsterdamSloterdijk onderhoudt. De bestuurder van de auto is in het Wilhelminagasthuis opgenomen. De auto werd zwaar beschadigd, de tramwagen liep slechts geringe averij op. BENOEMING BISDOM HAARLEM. Z-H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor tc Vlaar- dingen (H. Willibrordus-Nieuwe Parochie), de weleerw. heer A A. de Bot. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar. lem zal Donderdag 1 Januari as. re ceptie verlenen aan de Religieuzen (broeders en zusters) en de leken van 12 uur tot 1 uur en aan dc pries ters van 1 uur tot 2 uur. Donderdag wilde de 77-jarige mo diste, Ch, C. Holtz, gebruik maken van de paternoster-lift van een ge bouw aan het Damrak te Amsterdam. Zij stapte op de tweede etage in, doch hield zich aan de buitenkant aan de stang vast, waaraan zij bleef hangen. De tweede kooi van de lift schoof daardoor op haar arm, waar door zij moest loslaten en op de bo dem van de kooi, waarin zij was ge stapt, viel. Zij klaagde over hevige pijn in haar rug en is kort daarop in bewusteloze toestand ter verpleging opgenomen in het Binnengasthuis. STEEKPARTIJ. In de Schaepherderstraat te Am sterdam heeft op Tweede Kerstdag een 17-jarige Amsterdammer tijdens een vechtpartij een 23-jarige en een 34-jarige Ambonnees met een mes verwondingen in de buik toege bracht. De dader is in arrest gesteld. Op 17 Juli van dit jaar waren twee verhuizers bezig de inboedel van de familie Dam binnen te bren gen in een perceel aan de Middenweg te Amsterdam. Zij stonden op een 3 meter hoog balkon om een spiraalmatras aan te pakken. Toen zij zich voorover bogen stortte het gietijzeren balkonhek, dat nog niet vast gemaakt was, naar be neden, met het gevolg dat beiden van het balkon vielen. De vijfenvijftigja- rige G. Melchers te Amsterdam kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat hij een halswervel brak en vrij wel op slag overleed. Zijn collega Oord kwam er zonder verwondin gen af. Woensdag stond voor de Amster damse rechtbank terecht de 31-jarige G. L. te Diemen, die beschuldigd werd als onderaannemer van het timmerwerk van het perceel geen veiligheidsmaatregelen te hebben ge troffen. Pres.: „Waarom hebt u dat hek los neer gezet?" Verd.: „Ik wilde het niet direct vastzetten omdat de oren waarmee het bevestigd wordt, nog niet ge- menied waren". Pres.: „U hebt kennelijk niet ge dacht aan het gevaar dat daaraan ver bonden was." Verd.: „Dat heb ik inderdaad niet". De aannemer C Balken verklaar de als getuige, dat dc heer Dam als bewoner van het huis er eigeulijk te vroeg ingetrokken was. „Maar dat komt tegenwoordig vaak voor", aldus get., die voorts zeide verwonderd te zijn, dat de verhuizers niet gezien hadden dat het hek los zat. Pres.: „Ja, maar u bekijkt deze za ken met een vakmans oog en zij niet." Off. van Just.: „Was het noodza kelijk de hekken los op het balcon te zetten om ze te meniën?"' Get.: „Nee, dat ken ook op de grond gebeuren." Van bouw- en woningtoezicht was op het moment dat de heer Dam er in trok nog geen bewoonbaarverkla ring voor het huis ontvangen, doch volgens de heer Balken was er elke dag controle van deze dienst, zodat de bewoonbaarvcrklaring in feite een formaliteit is. De Officier van Justitie achtte deze zaak in zijn requisitoir het zoveelste bewijs van het feit, dat onvoorzich tigheid leidt tot dc grootste ongeluk ken. L. heeft blijk gegeven van grote nonchalance, zo was zijn me ning. Doch ook laakte hij de heer Dam, die sneller in het huis is ge trokken den strikt i ocdzakelijk was en daardoor mede een deel van de morele verantwoordelijkheid voor dit ongeval zou dragen. Gezien de ernstige gevolgen eiste hij tegen L. een maand gevangenis straf. Mr. Grosheide was van mening dat er vele bijzonderheden zijn die op de mate van strafbaarheid ver lichtend werken. Hij verzocht de rechtbank zijn cliënt, die zeer veel spijt van het gebeurde heeft, geen gevangenisstraf op te leggen. Uitspraak 7 Januri. Fen vaartuig van de kustwacht sleept drie reddingboten met opvarenden van het Noorse s.s. „Fernstream", dat in de Baai van San Francisco door het s.sa „Hawaiian Rancher" werd overvaren en ten onder ging, van dc plaats, waar de botsing geschiedde. Alle opvarenden van het gezonken schip werden gered.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5