DUINSTREEK BIOSCOPEN Leidse Brandweer en Politie namen mobilofoon in gebruik ZATERDAG 27 DECEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Woensdag hebben Brandweer en piolitie op de voor hun dienst in aan merking komende wagens bij de brandweer zijn dit de ladderwagen een eerst uitrukkende motorspuit en bij de politie de nieuwe surveillance auto een mobilofooninstallatie in gebruik genomen. Teneinde hieraan een enigszins officieel tintje te geven, waren in de cantine van de brand weer kazerne enkele autoriteiten bij eengekomen, w.o. zich bevonden: burgemeester jhr. F. H. van Kinschot de wethouders Jongeleen en Van Sohaik, de gemeente-secretaris, mr. J. Bool, de commissaris van politie, de heer R. J. Meijer, de commandant van de brandweer, de heer S. W. Ha- gedoorn en wethouder G. P. van Leeuwen, als vertegenwoordiger van de burgemeester van Zocterwoude, welke gemeente valt onder het ver zorgingsgebied van de Leidse brand weer. Na een inleidend woord van de brandweercommandant, droeg de heer W. P. Gerharz, hoofd van de Pol. Verbindingsdienst te Utrecht, welke dienst in ons land de politie, brandweer en GGD van een derge lijke installatie voorziet, de appara tuur aan Leidens burgemeester over. Burgemeester Van Kinschot was er ten zeerste over verheugd, dat thans ook de Leidse politie en brandweer over een dergelijke installatie be schikken, waardoor een uitbreiding aan de service en veiligheid kon wor den gegeven. Nadat een technische uiteenzetting was gegeven van de werking van deze mobilofoons die een actie-radius hebben van tenminste 25 km., werden de apparaten beproefd. De comman dant van de brandweer, die hiertoe op zijn post in de seinzaal aanwe zig bleef, dirigeerde de wagens naar verschillende punten in de omgeving. Voortdurend stond hij met de man schappen van deze wagens in ver binding, die hem wederkerig van hun doen en laten op de hoogte konden stellen. Het werd pas interessant toen op een gegeven moment dc wagens naar cïc kazerne, waar inmiddels een brandmelding was binnengekomen, werden teruggeroepen. Onder hevig WEDEROM „G'SCHICIITEN AUS DEM WIENERWALD." Eind Augustus van dit jaar gaf de Hoofdstad Operette, de voortzetting van de Fritz 4Hirsch Operette, te Hil versum de eerste voorstelling van „G'schichten aus dem Wienerwald". Sindsdien heeft het ensemble dit werk van Ernst en Hubert Marischka, met muziek van Fritz Kreisler en Johann Strauss, in alle delen van ons land uitgevoerd, waarbij niet slechts over al de zalen besproken uitverkocht wa ren, maar zeer velen, soms zelfs dui zenden, tevergeefs trachtten een plaatsje te veroveren. Om die teleur- gestelden te gerieven heeft men be sloten dit werk voor de tweede helft van het seizoen te prolongeren, wat nog nooit eerder in de geschiedenis van de operette is gebeurd! Ook Lei den komt nu opnieuw aan de beurt: op 2 Januari komt „G'schichten aus dem Wienerwald" opnieuw in de Leidsche Schouwburg. Als gasten zijn thans geëngageerd Dora Paulsen en Gerard Müller. Tentoonstelling van de Reisduif Beide Kerstdagen organiseerde de postduivenvereniging „Dc Reisduif" in cafc-hotel „dc Morspoort" aan de Beestenmarkt haar jaarlijkse show. Keurmeester S. Winter (dc Kwakel) noemde het een zware keuring van prima vogels. Van de 259 vogels behaalden de volgende een prijs: Doffers (500 k.m. en hoger): 1. M. Schroder; 2. H. Haas, 3. G. Spek. Duivinnen (500 k.m. en hoger): 1. J Cavée, 2. A. Siera, 3. J. Kagenaar. Doffers (300—500 k.m.): 1. J. Uiter dijk, 2. A. Sira, 3. P Koenen. Duivinnen (300500 k.m.): 1. J. Uiterdijk, 2. D. v. d. Nieuwendijk, 3. K. de Mey. Doffers (80—300 k.m.): 1. D. v. Nieuwendijk, 2. J. Planje, 3. A. v. d. Blom. Duivinnen (80300 k.m.): 1. J. Uiterdijk. 2. N. dc Mey, 3. D. v. d. Nieuwendijk. Doffers (onbcvlogen): 1. F. Bouw man, 2. D. v. d. Nieuwendijk, 3. C. Freeke. Duivinnen (onbevlogen): 1. A. v. Pol amen, 2. J. Cavée, 3. A. v. d. Hulst. Jonge Doffers (150—300 k.m.): 1. J. Rietkerken, 2. P. Koenen, 3. A. v. d. Hulst, 4. J. v. Alphen. Jonge Duivinnen (150300 k.m.): 1 J. Ligtvoet. 2. J. Uiterdijk, 3. H. Mieloo, 4. T. Platteel. Jonge Doffers (80150 k.m.): 1. P. Koenen, 2. F. Bouwman, 3. A. v. d. Hulst. Jonge Duivinnen (80150 k.m.): 1. T. Platteel. 2. G. Spek. 3. C. Freeke. Jonge Doffers (onbevlogen): 1. A. Sira, 2. G. A. Spek. Jonge Duivinnen (onbevlogen): 1. A. v. d. Hulst. 2. J. Rietkerken. Late jonge Duivinnen (3 oude pen nen): 1. H. Schouten. Beste jonge vogel: T. Platteel. Beste oude vogel: J. Uiterdijk. Beste oude Duivin v. d. gehele ten toonstelling: J. Cavée. Beste oude Doffer: J. Uiterdijk. Onderstaande leden behaalden dit jaar in de sterke LCC de navolgende kampioenschappen: J. v. Alphen 2e kampioen-generaal, J. Uiterdijk 6e, J. Sierat 7e, J. v. Tongeren 8e. Kampioenschap jonge Duiven: 1. G. Burgy, 2. J. v. Alphen, 3. W. Kapaan. lc kampioen navluchten: 1. A. v. d. Hulst, 2. J. v. Alphen. sirenegeluid het voorschrift luidt, dat men uitsluitend in dringende om standigheden van de sirene gebruik mag maken keerden de wagens van de brandweer naar de kazerne aan de Langebrug terug, even later gevolgd door de auto van de politie. Hier bleek men echter reeds maat regelen te hebben getroffen. DR J. KEUNING BENOEMD TOT WND. DIRECTEUR VAN „DE LAKENHAL" Met ingang van 1 Jan. a.s. is dr J. Keuning, conservator van de Indone sische afdeling van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, be noemd tot waarnemend directeur van het stedelijk museum „De La kenhal" te Leiden. Zoals bekend, heeft de directeur, drs. E. Pelinck, per 1 Jan. a.s. ontslag gevraagd, hetgeen hem eervol is ver leend. De tijdelijke benoeming van dr J. Keuning geldt voor drie maan den. Vrijdag 2 Januari a.s. is het 25 jaar geleden, dat de heer S. G. van Looy tot directeur van A. W. Sijthoff's Uit gevers Maatschappij N.V. te Leiden v/erd benoemd. Op uitdrukkelijk ver zoek vindt de herdenking van dit feit slechts in intieme kring plaats. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Nieuwjaarskaarten >n-boekjes IN KERK OVERLEDEN. Donderdagmorgen tijdens de kerk dienst in de Remonstrantse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht, werd de 71-jarige mej. A. Driesens, die vele jaren lerares aan de Meisjes-U. L. O., Breestraat is geweest, door een be roerte getroffen. Zij overleed enige minuten daarna. Doktersdienst. De Zondags dienst wordt morgen waargenomen door de dokters: Gaasbeek, Kort- mann, Lahr en Sneep. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 27 Dec. 18 uur tot Woensdag 31 Dec. 8 uur waargenomen door: de Apotheek Her- ding Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steen- straat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door- de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, tel. 26274. Kerstuitvoering van „Het Zonnelied o.l.v. Bram Martijn Geslaagde Kerstwijding in de St. Leonarduskerk Evenals voorgaande jaren heeft gankelijk Kerstlied van een onbe- het Gemengd R.K. Koor „Het Zon nelied" onder auspiciën van O.K.O. een keurig verzorgd Kerstconcert gegeven onder leiding van Bram Martijn. Voor hen, die dit nog niet moch ten weten memoren wij, dat O.K.O. (een bloeiend orgaan in de Leonar- dusparochie) zich bezig houdt met Ontwikkeling, Kunst en Ontspan ning. Aan het Kerstconcert ging een kprt Lof vooraf. Na een orgelinlei ding door hem persoonlijk, ging Em manuel van Niekerk tot een keurige vertolking van de Liturgische ge zangen over, waarbij de heren koor zangers hun beste beentje voorzet ten. Een beknopt inleidend orgelspel werd door Bram Martijn gegeven, en dan kregen wij voor 4 st. gemengd a cappella koor het sinds 1818 ge liefde en alom gezongen „Stille Nacht" van de Oostenrijkse compo nist-organist Franz Gruber. De a cap pella zang klonk eenvoudig en smet teloos. Do bekende Rotterdamse koor dirigent Bernard Diamant heeft zich eveneens op 't gebied van gewijde mu ziek en Kerstliederen verdienstelijk gemaakt. Van hem maakte Martijn het liedeke op middel-Nederlandse tekst: ,,Ons ghenaket die avondt- ster". Een welluidend effect bereikt hij door het refrein „a bouche fer- méo" te laten zingen. Laat ons zeg gen, dat dit inderdaad zeer wellui dend, maar ook heel eenvoudig aan deed. Toen maakte Martijn een sprong r.aar de grote diepzinnige Oosten rijkse componist Anton Bruckner. Diens „Tota pulchra es Maria" vorm de een waar sieraad op dit program ma, waarin gedacht was aan het stichten van ieder geoefend of min der getraind luisteraar. Daar waar de tenor-solist elke strophe Grego riaans heeft in te zetten, hadden de tenoren, (slechts luttel in aantal) en minder voorbereid door 't onderha vige geval, zwaar werk, nu de so list verstek liet gaan. 't Is een fraai werk, waarin de jonge Bruckner de kracht van zijn talent volkomen be wust, ontplooit. Succesvol heeft men er zich doorheen geslagen. Dan volgde er weer een meer toe kende componist. De Gloria uit de Missa II Pontif van Don Lorenzo Perosi werd uitgevoerd in diens stijl van ware blijheid, welke de onschul dige gelovige geest van de priester componist verraadt. Aan elke stem- mengroep wordt hier de volle maat toegemeten en zij allen hebben aan de eis voldaan. Dan een grootse orgelinzet en de meerstemmige „Magnificat" van Hen drik Andriessen vangt aan met een volumineus koor-ensemble. Afwisse lend doet de componist de koorstro- phen a cappella of door orgelbege- leid, vertolken. Aan de moderne klankkleur ligt het Gregoriaans ten grondslag. De liturgische dienst is door Andriessen verrijkt met een prachtig werk, dat evenwel een naarstige studie vereist. Bravo voor het Zonnelied, dat met zon' grote toewijding en energie dit moeilijke kerklied heeft vertolkt. Bravo voor Bram Martijn, die hoewel hij ziek was en bedrust no dig had, niet heeft geschroomd zijn vele werkzaamheden op de beide Kerstdagen, dus ook dit Kerkcon- cert, te laten doorgaan. Wij hebben respect voor deze dirigent, die (wan neer hem dit gevraagd wordt) met 't grootste enthousiasme een Toccata op het grote orgel verklankt, maar bok even ambitieus met een eenvou dig koor van parochianen de studie opneemt en volbrengt, van mooie en grootse liederen van vooraan staande componisten. Aan de wens van de Zeereerw. Heer Pastoor is wèl voldaan. De kerk was vol om het mooie onderdeel van de Kerstviering van de St. Leo- nardus-parochie mede te maken. Nog iets meer rust onder de toehoorders, zodat de Kerstmuziek nog tot groter devotie tot het Kerstkindje zal lei den. De heer Piet van Remundt heeft met grote toewijding zijn omvatten de taak aan het orgel volbracht. Er waren twee mooie Kerstliederen ge kozen om gezamenlijk te worden ge zongen en uit volle borst zongen alle aanwezigen deze mede, om uiting te geven aan hun medeleven en innigheid. J. KORTMANN. H1LLEGOM GLADIOLENCONTINGENT DUITSLAND Het bedrag van het Gladiolencon- tingent voor Duitsland is volgens me dedeling van dc Bond van Bloembol lenhandelaren niet 200.000 dollar, doch 300.000 dollar of D.M. 1.260.000. De uitschrijving heeft vrij zeker nog in deze maand plaats en wel zodanig dat ieder in Duitsland zal kunnen in schrijven tot het bedrag dat hij deze zomer aan bloembollen heeft geïn- porteerd. Later zal daarop de toewij zing volgen; deze ligt dan rond de 10 pet. Gemeenteraad De raad verga dert Maandag 29 December 1952 des avonds te 8 uur. De agenda vermeldt o.m; hiuiur van het gymnastieklokaal der sportver. „Concordia" en be schikbaarstelling van dit lokaal met sportvelden aan het schoolbestuur der St. Josephparochie; benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school, de voordracht luidt 1. W. M. Winterink, te Haarlem. 2. R. J. Jan sen te Oude Tonge. 3. G. H. J. van der Horst te Hilversum; benoeming van een directeur aan het bedrijf voor Openbare Werken, de voor dracht luidt: 1. Chr. G. F. de Jong te Nieuwer-Amstel. 2. K. Zwering te Hendrik -Ido-Ambacht. 3. Jos. Hu- gens te Berkel en Rodenrijs; aankoop gedeelte voormalig Concordiaterrein van het R. K. Kerkbestuur van St. Martinus voor doortrekking van de Prinses Marijkestraat; vaststelling Winkelsluitingen. De heer W. P. Assendelft slaagde voor het le gedeelte Staatspraktijk- diploma Bedrijfsadministratie. Voor het le gedeelte Staatspraktijkdiplo- ma Boekhouden, slaagde de heer Th. Angevaare. KATWIJK AAN DEN RIJN Middenstand Gisteravond gaf de R. K. Middenstand een gezellige avond in het Parochiehuis met mede werking van de toneelclub „De derde Slag"; de pauzen werden gevuld door een bandje. „De derde Slag" bracht de klucht, „Het begon in een gracht" ten tonele en mocht zich in een da verend succes verheugen. Er werd uitstekend gespeeld, en de lachspie ren werden flink aan het werk ge zet. Na afloop was er dansen, waarbij de muziek verzorgd werd door ge noemde band. De R. K. Middenstand en zeer zeker ook de toneelclub, mo gen terugzien op 'n geslaagde avond. IISSE JAARVERGADERING ,H. B. G." De Coöp. Bloemcnveilingver- eniging H. B. G. hield onder voor zitterschap van de heer D. van Eg- mond haar jaarvergadering in de vei lingzaal. Met dankbaarheid constateerde de voorzitter, dat het afgelopen seizoen weer het bewijs geleverd is, dat H. B. G. een zeer belangrijke pdaats in neemt. Op alle werkterreinen werd een mooie vooruitgang geboekt. Niet in het minst werd dit bereikt door het In- en Verkoopbueau, dat een grote activiteit ontplooit en waarvan de omzet met sprongen om hoog gaat. Het seizoen 1952 vertoont een heel wat minder gunstig beeld. Door in terne financiële moeilijkheden heb ben enkele landen een drastische in voerbeperking toegepast, hetgeen tot uiting kwam in veel lagere ver koopsprijzen en een groter surplus. Hoewel de kortingspercentages uit eindelijk nog meevielen, hebben de kwekers toch geen best jaar gehad. Ook de resultaten door de veiling in dit seizoen behoudt, zullen in geld uitgedrukt, wel lager liggen dan het afgelopen boekjaar. Evenwel nam de omzet in hoeveelheden sterk toe, zodat de groei van het bedrijf zich ook dit jaar voortzette. Alle door het bestuur ingediende voorstellen, die vervolgens in behan deling werden genomen werden door de leden aangenomen. LISSE K.A.B. De K.A.B. heeft in haar gebouw in de Schoolstraat een ont wikkelingsavond gehouden, waarop pastoor Roelvink het onderwerp „100 Jaar Bisschoppelijke Hiërarchie" be handelde. Spr. behandelde zijn onderwerp aan de hand van het boek van dr. Rogier. De voorz. dankte spr. voor de in teressante inleiding. Hierna bracht „Nut en Genoegen" een toneelspel over dc Kath. arbei ders van 1890. Dit spel gaf een aan grijpend en historisch overzicht van de toestand der arbeiders in die da gen. Bond van het Gezin. Ruim 1100 kinderen hebben op 2e Kerstdag een prettige middag gehad, georganiseerd door de R.K. Bond van het Gezin, ter gelegenheid van het Kerstfeest. Zij werden vergast op enige vrolijke films en toegesproken door de voor zitter van de bond. Tot slot kreeg elk kind een kleine tractatie. NOORD WIJK TWEE GOUDEN ECHTPAREN Op 2 Januari a.s. zullen de echt paren J. Klinkenberg-van Duyn en J. J. Korbee-v. Duyn, de dag te her denken, dat zij vöor 50 jaar in de echt werden verbonden. Visite in voortuin Woensdag reed een volkswagen op de Oude Zeeweg ter hoogte van de huizen tegenover de poelier Waal, dwars door en over 'n muurtje heen, waar bij de wagen midden op het muur tje bleef hangen. Waarschijnlijk is dit ongeval, hetwelk met een flinke materiele schade en zonder persoon lijke ongelukken afliep, te wijten aan een uitwijkmanoeuvre, welke de be stuurder van de volkswagen moest maken voor een tegenligger. SJCNoordwijk 100 Tweede Kerstdag had in het SJC-sportpark de jaarlijkse ontmoeting plaats tus sen SJC en Noordwijk om de KAB- beker. Met rust was de stand 20. In de tweede helft wist SJC de stand op te voereen tot 100. Schietvereniging De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: D. A. Luschen, 97 pnt., le kl., D. v. d. Hoonaard, 95 pnt., 2e kl., P. Smit, 94 pnt., 3e kl. Mevr. Goudriaan behaalde in de dames-klasse met 94 pnt, het hoog ste aantal. Mej. A. Langelaan slaagde te Den Haag voor het examen Maatschap pelijk werk met de aantekening Alg. Maatschappelijke Zorg. Voor het Staatspraktijkdiploma voor Bedrijfsadministratie 2e deel, slaagde de heer W. Meertens. STOMPWIJK LTJKJMV Evenals vorige ja ren kwamen dit jaar op 2e Kerstdag de leden van de LTJ en KJMV op het toneel om door middel van een leuk toneelstuk de kaspositie te verster ken. Een nobel doel, waard om allen het beste beentje voor te zetten. De spelers, vanzelfsprekend jonge krach ten, hadden dit jaar de keuze laten vallen op „Hoera, petroleum", een humoristisch stuk in drie bedrijven, van Gerard Nielen. Sam Crane, een jongmens met fan tasie, droomt ervan op een of andere dag een millioenenzaak te hebben, ofschoon hij nauwelijks kans ziet een kruidenierswinkel te kopen, waar zijn a.s. vrouw op aandringt, omdat zij de voorkeur gee'ft aan een rustig bescheiden leven. Twee grond- öpeculanten draaien Sam een rad voor het oog en Sam tippelt er in; voor 6000 dollar koopt hij een waar deloos stuk grond. Een jong mijnin genieur, Joe Plage, op opvallende goede wijze vertolkt door P. Olyhoek, heeft tevergeefs geprobeerd olie te boren op de gekochte grond. Als bij na alle hoop vervlogen is, spuit een geweldig straal uit de grond. De grondspeculanten, die hiervan uit de verte ooggetuigen waren, ruiken meer winst. Na vele verwikkelingen kopen zij de grond weer terug voor 190000 dollar. De olie is echter zout water. Enfin, de bedriegers zijn er in getippeld en het gezin Crane is overgelukkig. Sam kan trouwen met zijn uitverkorene en de mijninge nieur krijgt de zuster van Sam. Het stuk geeft in overvloed gele genheid eens flink te lachen. Regis seur Jan Post heeft hier een uitste kend gebruik van gemaakt en de jonge speelsters en spelers tot suc ces geleid. De aanwezigen zullen geen spijt gehad hebben van deze avond, welke gegeven werd in de Bles. Zondag a.s. wordt een herhaling gegeven. Voor mensen, die eens flink willen lachen, is het altijd de moeite waard. ZOETERMEER Schaken.De nieuwe Schaakver eniging te oZetermeer heeft in de onderlinge competitie de volgende partijen gespeeld: F BreugemP. v. d. Waal 10; H. v. PuffelenA. v. Vulpen 01; L. BreugemP. v. d. Waal 10; T. KalisvaartT. Blom 10; H. BreijerL. Breugem 10; J. RoosA. J. Blom 10; P. v. d. WaalL. Breugem 01. Geboren: Frederik Rer.e, z. van G. v. d. Wees en J. Flissijn; Abraham Izaak, z. van A. Luteijn en J. Schalk; Wilhelmus Petrus Adrianus, z. van A. H. v. Ballegooyen en M. W. de Wit; Leonardus, z. van A. J. v. d. Helm en G. Dorst. Ondertrouwd: A. de Gidts 25 j. en M. Vis 20 j.; H. Lammerts 39 j. en C J. v. Reeuwijk 43 j. Getrouwd: J. W. Jansen 22 j. en H. M. Kneppers 24 j.; A. Bakker 29 j en A. Karens 27 j. Overleden: M. Ooms 71 jaar echtg. van J. Akkerman; R. Kerkhoven 70 j., wedn. van F. Hoogendoorn. Zaterdag 27 December. Vindt U het ook moeilijk na twee vrije dagen weer aan het werk te gaan? Enfin, kop op. Het weekend staat al voor de deur. Maar voordat het zover is, willen wij u eerst toch vertellen, dat de dames S. van Roo- ren en A. Goddijn ui- Leiden aan de Kath. School voor Maatschappelijk Werk in Den Haag is geslaagd voor het examen maatsch. werk met de aantekening Algemeen Maatschappe lijke Zorg. Tweede Kerstdag werden in de Stadsgehoorzaal twee voorstellingen gegeven voor de Leidse Jeugd van DE LEIDSE Lido. In de film „Let's go Navy", de Navy. welke deze weck in het Kerstpro gramma van het Lido-theater wordt vertoond, maken we kennis met twee heel originele matrozen Joe en Red. Origineel, omdat het geen matrozen, doch gangsters blijken te zijn, die het nodige leven in de brouwerij aan boord weten te brengen. Zij beroven als matrozen gekleed, Slip en Sach van een aardig sommetje, opbrengst van een liefdadigheidsvoorstelling en deze op hun beurt besluiten, te za- men met drie vrienden, dienst te ne men bij de marine, om te trachten de beide boeven op het spoor te ko men. Eenmaal bij de Marine ko men zij in de vreemdste situaties. Zij landen op een eiland, waar zij ken nis maken met Paphula, een danse res, die Sach een intelligente pape gaai verkoopt. Op weg naar Amerika wint Sach, geholpen door David, de papegaai, 200C.Via Louis, een cafetariahouder, die het hun in zijn onschuld vertelt, vernemen ook de beide gangsters Joc en Red, dat Sach met zo'n grot bedrag zal aankomen! De jongens verlaten voor goed de Marine en op weg nar huis worden ze alweer door Red en Joe overvallen! De papagaai en een grote blonde vrouw, de nieuwe aanwinst van Longnecker, hun sergeant, weten hen echter op tijd te redden. Zij betalen de 1600.terug aan de liefdadig heidsinstelling en komen dan op een zéér bijzondere wijze weer terug bij In het gevarieerd voorprogramma wordt o.m. gegeven Marten Toonders' tekenfilm; „De Gouden Vis" een uit stekend getekende Nederdandse film met een grappige geschiedenis. Trianon. „Een avond in Parijs'" is een vrolijke geschiedenis van een drietal Amerikaanse jongelui, die graag naar Parijs willen, maar geen geld hebben. Zij hebben wel reden voor dit verlangen naar Parijs,* want één van hen heeft in Parijs een er fenis gekregen en wil zijn pas ver kregen onderneming wel eens zien. Het geld voor de overtocht krijgen zij ook al in de schoot geworpen doordat de verloofde van één der jongelui, die de ster is van een show, het geld voorschiet. Dan gaan ze ge zamenlijk naar Parijs, maar daar is niet alles koek en ei, hoewel het uitstekend afloopt, want aan het eind zijn er drie gelukkige paartjes. Wegens de kleding en de dansen dient de leeftijdsgrens voor deze film, welke door de Rijksfilmkeuring is vrij gegeven voor alle leeftijden, verhoogd te worden tot 18 jaar. Luxor draait deze week een span nende en tegelijk amusante film „Operatie Cicero", welke een episo de behandelt uit de laatste wereld oorlog. Het is een spionnage-geschie- denis, die plaats heeft in Ankara. Een bediende van de Britse ambassa deur fotografeert geheime documen ten. De Duitsers hebben hiervoor grote belangstelling en betalen enor me bedragen, om de foto's in hun bezit te krijgen. De zogenaamde spion voelt zioh eigenlijk meer een handelaar, want hy heeft een hekel aan de Duitsers, maar door de om standigheden moet hij nu eenmaal zijn koopwaar bij hen aanbieden. Data van allerlei aanvallen gaan naar Berlijn en intussen zijn de ge heime diensten van Engeland en Duitsland in de weer. De spion wordt geschaduwd, maar weet aanvanke lijk steeds door de mazen te glippen. Dat is het spannende aspect van de film. Het amusante, weliswaar enigs zins aan de wrange kant, schuilt in het feit, dat bijna iedereen niet te vertrouwen blijkt. De helpster van de spion gaat er met zijn geld van door, de Duitse agenten zitten el kaar in de haren en door een loos telegram smijten ze de meest be langwekkende papieren weg, terwijl de Engelsen zich maar beet laten ne men en steeds opnieuw de data moe ten veranderen, omdat er in Berlijn over allerlei data beschikt wordt. Het grappigste van het geval is, dat het geld, waarom alles in deze film draait, tenslotte vals blijkt te zijn, waardoor dieven en „dievenbeste- lers" allemaal tegen de lamp lopen. Een boeiende film, die de aan dacht geen moment kans geeft om te verslappen. Boven 14 jaar. Casino. De Sica heeft in „Kin derogen" met een gevoelig verhaal het menselijk gevoel willen raken en is hierin uitstekend geslaagd. Het is een film over een kind, dat heen en weer geslingerd wordt in het ver driet, dat egoïme en kortzichtigheid veroorzaken. De film is ook een fel le aanklacht tegen de ouders, die het geluk van hun kinderen vertrappen omdat zij elkander niet willen be grijpen en een doel najagen dat slechts een wrange smaak achterlaat. De film is een typische mengeling van realisme, waarin het sentiment tevens een grote rol speelt. Voor 18 jarigen. Rex. „Yankee Buccaneer" is een goed geslaagde film welke het ro mantisch leven der zeelieden uit de 18e eeuw in beeld brengt en laat zien op welke manier de Amerikaanse marine aan het optreden der pira ten een einde trachtte te maken. Luitenant David Farragut wordt met een geheime opdracht naar de Essex gezonden om de naar huis verlan gende mariniers te verrassen met de opdracht als piraten vermomd deze op te sporen en hun geheimen te ontfutselen. Kapitein Porter is evenmin met deze opdracht als met zijn nieuwe officier ingenomen, Vooral wanneer door Farragut's toe doen tijdens een storm het roer on klaar raaKt en zij met de golfstroom medegevoerd worden naar een eiland, dat een Spaanse kolonie blijkt te zijn. Dit brengt echter het grote avontuur, wanneer Farragut door Indianen gevangen genomen wordt en deze hem dwingen een jonge gra vin als passagiere op zijn schip te nemen. Eenmaal aan boord blijkt, dat zij grote rijkdommen naar Bra zilië wil voeren doch dat de Portu gezen daar op loeren. Nu begrijpt de kapitein dat de Spaanse Gouverneur van het eiland daar achter zit en na een spannende strijd weet hij deze te ontmaskeren. Boven 14 jaar. de avonturen van Sjors Jimmie, welbekend uit het kinderblad van het weekblad Panorama. Beide keren was de zaal goed bezet en hebben de kinderen een paar prettige uren ge had met de dolkomische avonturen die Sjors en Jimmie beleefden bij Ali Baba en de veertig rovers. Een geslaagde middag voor de spelers en de enthousiaste kinderschaar. Op het Utrechtse station is de 44- jarige vertegenwoordiger W, L. M. C. van E. uit Rotterdam gearresteerd. Hij wordt er van verdacht verduiste ringen te hebben gepleegd in Leiden, Rotterdam en Den Haag, ó.a door als vertegenwoordiger van een Haagse firma weegschalen en snijmachines in huurkoop te verkopen, de termijn betalingen zelf te incasseren doch niet af te dragen. Er was vanmorgen nogal enige dei ning op het Leidse Station, omdat do Ned. Spoorwegen vandaag Zondags dienst hebben, hetgeen niet alle rei zigers bekend was Vooral de arbei ders, die gewend zijn met de eerste treinen te vertrekken, keken vreemd op, toen zij hoorden, dat er vandaag geen vroege treinen waren. Voor de weekkaart-houders betekende het overigens alleen maar een uurtje wachten; hun kaarten waren geldig voor de eerste trein, ongeacht welk uur. De greep Gilde van de Ncd. Kath. Vrouwenbeweging, afd. Leiden zet het nieuwe jaar goed in door op Vrij dag 2 Jan. a.s. een bijeenkomst te houden' in In den Vergulden Turk. Het programma zal staan in het teken van Kerstmis en Driekoningen. Mevr. A. Neuwahl-Sanders zal de Drieko ningenvertelling uit „De klokkenma ker van Venetië" voordragen. Mej. N. van Paridon zal enige declamaties zeggen. En het bekende Sleutelkoor van de St. Petrusparochie zorgt voor de muzikale omlijsting. Een mooi pro gramma, de belangstelling 'van alle leden waard! Nu de jeugd Kerstvacantie heeft, zullen, te beginnen met a.s. Maan dagochtend en vervolgens op 30 en 31 December en 2 Januari, in het Ca sino-theater filmvoorstellingen wor den gegeven voor kinderen, die deel nemen aan de Vacantie-bezigheden of in het Speeltuin- en Clubhuizenwerk zijn opgenomen. In totaal zullen hier voor pl.m. 1800 kinderen in aanmer king komen. Als noofdfilm draait „Ezeltje Bim". De kinderen van de R.K. Vacantiebezigheden hebben hun voorstellingen Maandag 11 uur. Dins dag 11 uur, Woensdag 9 en 11 uür. STADSKOK.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2