S)e £eicbe(5oti^cmt KERSTBOODSCHAP VAN DE H. VADER Stalin wil wel praten met Eisenhower De kabinetscrisis in Frankrijk Kerstviering over de gehele wereld Twee maanden rauwe vis SATERDAG Z7 DECEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12774 Directeur: C. M. v. HAMEHSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2— p. mnd., f 6— p. kwart. Franco p. p. 1 6.80. - Advert.: IS ct. p. mm. Telefoontjes 1 1 JO Churchill naar de Verenigde Staten Premier Winstond Churchill heeft officieel medegedeeld, dat hij begin Januari naar Amerika zal gaan om daar besprekingen te voeren met pre sident Truman en diens opvolger, ge neraal Eisenhower. De premier ver trekt op 31 December met de „Queen Mary" om veertien dagen naar Ja maica te gaan. Onderweg zal hij twee of drie da- dagen te New York verblijven als gasl van mr. Bernard Baruch. In die tijd zal hij informele besprekingen voeren met generaal Eisenhower en vervol gens naar Washington reizen voor een bezoek aan president Truman. Daarna reist hij door voor zijn vacantie op Jamaica, aldus een mededeling van Downingstreet 10. Deze informele besprekingen sluiten overigens niet uit, dat de premier in het voorjaar nog een bezoek aan Ame rika zal brengen om dan officieel met de nieuwe republikeinse regering be sprekingen te voeren. Verwacht wordt dat de premier in het bijzonder ook met Eisenhower over diens reis naar Korea zal spreken, aldus verluidt het in welingelichte kringen. Z. H. Paus Pius XII gezeten op de troon tijdens het uitspreken van zijn Kerstboodschap, welke hij dit jaar in het bijzonder richtte tot de „armen en verdrukten". De Kerstboodschap, welke door de H. Vader in het Italiaans werd uit gesproken, werd vertaald en door Radio Vaticana over de gehele we reld in 23 talen uitgezonden. De menselijke persoonlijkheid op de voorgrond Z.H. Paus Pius XII heeft zich in zijn Kerstboodschap van dit jaar in het bijzonder gericht tot de „armen en verdrukten". Sprekende over de werk loosheid zeide de Paus, dat het heil niet alleen kan komen van de techni sche organisatie van de productie, omdat het sociale leven niet geconstrueerd kan worden als een reusachtige industriële machine. De Paus betreurt het „verlies van persoonlijkheid" van de moderne mens en wijst op de door de „verlaging van de menselijke waardigheid veroorzaakte verwoestingen". Elk pi-ogram, aldus zegt hij. moet ingegeven worden door het beginsel, dat de méns, als persoon, als bewaker en bevorderaar van de menselijke waarden, staat boven de dingen en de toepassingen van de technische vooruitgang en c'at bovenal de fundamentele vormen van de sociale orde bewaard moeten worden voor een ongezond verlies van persoonlijkheid. Overlevenden Catalinaramp terug Met het K. L. M.-vliegtuig uit Beiroet zijn Woensdagavond op Schiphol aangekomen de acht overlevenden van het ongeluk met de „Catalina"- vliegboot, welke in het Libanese bergland is neergestort. Zoals bekend kwam de sergeant vlieger J. H. Roeby uit Zandvoort bij dit vliegongeval om het leven. Zittend van links naar rechts: tweede luitenant ter zee vlieger tweede klasse A. de Haan, luitenant ter zee vlieger eerste klasse en gezagvoerder van de „Catalina" vlicgboot J. R. Schuiling korporaal K. Olthof en tweede luitenant ter zee tweede klasse H. R. M. Scheeren. Staande van links naar rechts: majoor vliegtuigmaker J. J. Visser, korporaal J, A. Dekker, vlieg tuig-telegrafist F. M. Ros en korporaal vliegtuig-telegrafist J. Mueller. Dulles „Doe liever concrete voorstellen" DADEN ZIJN BETER DAN WOORDEN Maarschalk Stalin heeft Donderdag laten weten, dat hij een oorlog tussen Rusland en Amerika niet onvermijdelijk blijft achten, dat hij gunstig staat tegenover het denkbeeld van een ontmoeting met generaal Eisenhower en dat hij bereid is mede te werken aan maatregelen ter beëindiging van de Koreaanse oorlog. Stalin antwoordde dit alles op een vragenlijst, welke hem was voorgelegd door de diplomatieke correspondent van de „New York Times", James Reston. Vrijdagavond reageerde de aanstaande Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles op deze uitlatingen met de uitnodiging aan Stalin eerst concrete voorstellen ter bevordering van de vrede te doen. Deze zouden „met ernst en sympathfe" worden ont vangen. ren eveneens sceptisch. Zo in Parijs en Rome en ook in Londen. Daar be schouwden diplomatieke waarnemers Stalin's woorden als een aanwijzing, dat de Sovjet-politiek niet zal veran deren, en dat het Kremlin ook weinig verandering in Amerika's houding ver wacht. Een beroep doende op de solidari teit tussen de mensen, spoort de Paus de gelovigen aan, in het bijzonder hulp te geven aan hen die lijden, zeggend dat geen enkele liefdadige organisatie voldoende hulp kan bieden aan de on gelukkigen zonder een „noodzakelijk persoonlijk optredeni, vol zorgzaam heid, om de afstand te overbruggen tussen de hulpbehoevenden en hen die hulp bieden, allen broeders in Chris tus". Ook sprak de Paus in zijn boodschap over de positie van de Christenen in de landen met communistisch regiem In uitgestrekte gebieden, waar de last van absolute macht zielen en lichamen verbrijzelt, aldus de Paus, is de Kerk de. eerste die lijdt. Een groot gedeelte van de hierom trent verspreide inlichtingen geeft echter slechts de halve waarheid, zo het deze al niet vervormt en geheel vervalst. Aldus onthoudt men het pu bliek, door een samenzwering van zwij. gen en verdraaiing der feiten, de kennis omtrent de harde strijd, welke bis schoppen, priesters en leken moeten voeren ter verdediging van het Ka tholieke geloof". Ten aanzien vara dc overbevolking in sommige delen van de wereld zegt de Paus, dat sommigen proberen dit probleem op te lossen door geboorte regeling. Hij noemt dit „mechanisatie van het geweten". Geen poging om deze problemen op te lossen met de formule, dat het aantal menselijke we zens bepaald moet worden door de openbare economie, mag de wetten van de natuur en de psychologische en morele werelden' die daaraan gebon den zijn, omverwerpen. Aandringend op hulp aan de behoef- tigen zegt de Paus: „Wij zouden willen dat een intenser en veelzijdiger liefde voor de armen als het ware een vloed golf van hulp zou opwekken". Het is niet voldoende de arme door te sturen naar het bureau of sociaal centrum in de mening dat men zijn persoonlijke verplichting voldoende is nagekomen door bijdragen aan dergelijke instel lingen. Ongetwijfeld, aldus de Paus, zal de arme aldus uw hulp ontvangen, maar dikwijls rekent hij ook op uzel- ven, minstens op een vriendelijk woord. Uw liefdadigheid moet gelij ken op die vani God, die in eigen per soon Zijn hulp kwam brengen. De autobusramp in Oostenrijk De heer Clasie uit Amstelveen, die, zoals bekend, jl. Maandag gewond is geraakt bij de autobusramp bij Langen in Oostenrijk, kon gisteren naar Ne derland vertrekken. Mevrouw Clasie, die ernstige heupfracturen heeft, nog enige weken in het ziekenhuis te Bludenz moeten blijven. Het echtpaar Clasie heeft, zoals ge meld, bij de ramp twee kinderen ver- De lijken van de vier omgekomen Nederlandse kinderen zullen naar Ne derland worden gezonden om hier te worden begraven. De Kerstdagen hebben de Franse kabinetscrisis niet dichter tot een op lossing gebracht. Thans is het een Gaullist, Jacques Soustelle, die de mo gelijkheden tot de vorming van een regering onderzoekt, waarbij hij, naar hij president Auriol gisteravond ver telde, de volledige steun geniet van het bestuur en de parlementaire frac tie van de Gaullistische partij. Het geen, op zichzelf, een nieuwe ontwik keling in de tactiek der Gaullisten schijnt in te luiden. Soustelle was de tweede politicus, tot wie Auriol zich gisteravond wend. de, nadat eerder op de dag de so cialistenleider Mollet een soortgelijk verzoek terstond had afgewezen. Sou stelle werd in Auriol's vliegtuig van Lyoni naar Parijs gebracht. Hij moest zijn Kerstviering in huiselijke kring afbreken. Al is men geneigd in het verzoek in Auriol aan Soustelle niet meer te zien dan een onderdeel in het gewone proces van de „uitschakeling" van on waarschijnlijke candidates voor het formateurschap en al geeft men Sou stelle niet veel kans, toch is het op merkelijk, dat de Gaullist de invitatie accepteerde. Tijdens de kabinetscrisis van Maart jl. werd een dergelijk verzoek door de Gaullisten zonder meer verworpen op grond van de overweging, dat het nutteloos was, deel te nemen aan een regering, zolang de door de Gaullisti sche beweging voorgestane grondwets herziening niet was doorgevoerd. Nadien zijn de leiders van verschil lende andere (rechtse) partijen vol gens Reuter dichter gekomen tot ge neraal De Gaulle's opvattingen om trent grondwetswijzigingen. DE WERELD IS NIET ENTHOUSIAST. Dulles had over dit antwoord over leg gepleegd met Eisenhower. Hij meende, dat de UNO de beste gelegen heid biedt voor het doen van derge lijke voorstellen, omdat de Ameri kaanse en Russische delegaties daar voortdurend gelegenheid hebben tot snel en informeel contact. Overigens konden zij ook via de normale diplo matieke kanalen worden gedaan. In het algemeen waren de reacties op Stalin's antwoorden in Washington en andere Westelijke hoofdsteden be trekkelijk lauw. De algemene tendenz was: De verklaring bevat weinig nieuws en laten de Russen eens met daden tonen, dat zij hun woorden waar willen maken. Reston's vrogen en Stalin's antwoor den werden het eerst bekend via ra dio-Moskou, die ze met veel ophef wereldkundig maakte. Officiële kringen te Washington leg den voor Stalin's antwoorden weinig meer dan- een beleefde belangstelling aan de dag. Zij zeiden, dat, tenzij de Sovjotregering in haar buitenlandse politiek meer bewijzen van goede trouw toont, een ontmoeting tussen de Russische en Amerikaanse leiders wei nig kans van slagen heeft. Van de zijde van de huidige Ame rikaanse regering, de regering-Tru- man, was geen commentaar op Stalin's verklaring te verkrijgen. Michael McDermott, de woordvoerder van het State Department, zei, dat het niet waarschijnlijk is te achten, dat Tru man of zijn ministers commentaar zul len geven, omdat het een zaak is, die de nieuwe regering aangaat. De reacties elders in de wereld wa- Kard. Mindszenty weigerde de vrijheid Kardinaal Mindszenty, Primaat van Hongarije, aartsbisschop Gröss van Kalosca en aartsbisschop Beran van Praag hebben de vrijheid geweigerd, die hun door de communisten is aan geboden, op voorwaarde, dat zij be reid zouden zijn op het vredescon gres te Wenen te verschijnen. Ook andere hooggeplaatste Hongaarse en Tsjechische en Slowaakse geestelij ken, die om hun geloof in dc gevan- nissen en concentratiekampen ach ter het IJzeren Gordijn vertoeven, hebben dit aanbod afgewezen Aldus verneemt de „Standard", het te Du blin verschijnende Katholieke week blad. Reeds enige tijd geleden kon het KN.P. melding maken van berichten, volgens welkge de' commnuisten van zins waren Kardinaal Mindszenty op het vredescongres te laten spreken. Thans blijkt, dat dc communisten alles in het werk hebben gesteld dit plan tot uitvoering te brengen. Aan Kardinaal Mindszenty is het eerst gevraagd op het vredescongres te willen verschijnen en daar te spreken tegen het Noord-Atlantisch Ver drag, en de Katholieken van het Westen op te roepen Stalin als hun verlosser te zien. Toen men bij hem geen succes oogstte, heeft men zich tot Mgr. Gröss de in 1951 veroor deelde aartsbisschop van Kalosca, gewend, die eveneen' weigerde. Ook bij dc gevangen aartsbisschop van Praag, Mgr. Beran, stuitten de com munisten op een botte weigering. Nog 50 priesters, die in de gevan genis van Vacs verblijven, hebben het verzoek gekregen en afgewezen. Koningin Elizabeth naar N. Zeeland De Nieuw Zeelandse premier, Sid ney Noliand, heeft in zijn Kerstbood schap medegedeeld, dat koningin ElizaJbeth en de hertog van Edin burgh volgend jaar Kerstmis Nieuw-Zeeland zullen zijn. Midden October werd te Londen officieel bekendgemaakt, dat de ko ningin en haar echtgenoot in Decem ber 1953 uit Engeland zullen vertrek ken en het merendeel van Januari in Nieuw-Zeeland zullen doorbrengen. Vervolgens zal een bezoek aan Australië worden gebracht, waarna op de terugreis Ceylon zal worden aangedaan. TREINONGELUK IN BRAZILIë. Op de Mogyana-spoorweg in de Bra ziliaanse staat Sao Paulo heeft zich Donderdag een ongeluk voorgedaan. De trein liep uit de rails en stortte in een ravijn. Volgens de laatste berichten zijn vijf personen om het leven gekomen en acht ernstig gewond. VLIEGTUIGONGELUK IN PERZIë. Een vliegtuig van de Perzische lucht vaartmaatschappij is Donderdagavond tengevolge van de mist bij het vlieg veld van Teheran neergestort. 24 Personen zijn omgekomen en een ernstig gewond. Het toestel kwam uit Abadan. KERSTMIS VERPLICHTE SCHOOLDAG IN JOEGO-SLAVIë. De communistische overheid in Joego-Slavië heeft een bevel uitge vaardigd, krachtens welke leraren en onderwijzers verplicht zijn op Kerstmis de trimester-proefwerken te houden. Docenten en leerlingen, die op 25 Dec. de school verzuimen, worden met zware straffen bedreigd. Een dergelijke bepaling bestond ook de drie voorafgaande jaren reeds omdat noch de leerkrachten, noch de leerlingen zich hier aan hielden, heeft het Ministerie van Onderwijs besloten er dit jaar streng de hand aan te houden door jarenlange dwangarbeid in het vooruitzicht te stellen van diegenen, die op Kerstmis in plaats van „hun plichs te doen" te genover de communistische maat schappij, hun „tijd verdoen met het vieren van oude kapitalistische ge bruiken". Tot zelfs in de grimmige kou van Korea Cver de gehele wereld is op de traditionele wijze het Kerstfeest gevierd. In de kleine kerk van Bethlehem werd de Nachtmis bijgewoond door pel grims en herders uit de omgeving, tezamen met een aantal diplomaten en consulaire functionarissen, die toestemming hadden gekregen, de door mij nenvelden en prikkeldraadversperringen versterkte demarcatielijn op d» weg tussen Jeruzalem en Bethlehem te overschrijden. Zelfs aan het front in Korea, waar een grimmige koude heerst, waren Kerstbomen opgesteld en versieringen aangebracht. Dank zij een speciaal transportstelsel konden de troepen van de V. N. langs het gehele front gosdienstige plechtigheden bij wonen, geleid door geestelijken, onder wie kardinaal Spellman van New- York, die met jeeps, lichte vliegtuigen en hefschroeftoestellen de eenheden bezochten. In Washington deed president Tru man, alvorens de nationale kerstboom op het grasveld voor het Witte Huis te ontsteken, een beroep op de Ameri kanen om te bidden voor hun vijan den, „opdat Gods geest in hun leven zal komen en in hun landen zal heer sen". De nieuw gekozen president der V. S., generaal Eisenhower en zijn gezin ontvingen in hun woning in de Colum bia universiteit te New York talrijke kerstgeschenken. De pakketten, die door vreemden aan de generaal wer den gezonden, zullen echter eerst door leden van de geheime dienst met X- stralen worden onderzocht. De drie kleinkinderen van de generaal kregen zoveel speelgoed, dat de familie besloot de geschenken aan weeshuizen te ge. ven. In Engeland vierden de meeste men- sen het Kerstfeest thuis, ondanks het stralende weer. In Sandringham (Nor folk) juichten 2500 mensen het ko ninklijke gezin toe, toen het bij de parochiekerk aankwam voor het bij wonen van de morgendienst. Later luisterden millioenen naar de eerste Kerstboodschap van koningin Eliza beth. Vierduizend personen waren aanwezig bij de dienst in de kathe draal van Westminster. In Parijs en Brussel was het prachtig weer. In de Franse hoofdstad was de temperatuur hoger dan» in de afgelo pen vijftien jaar met Kerstmis het ge val is geweest. In West-Berlijn troffen de ruim 300 personen, die zojuist uit Oost-Duits land waren uitgeweken, het vluchte lingenkamp in Kerststemming aan. In een andere omstreden en verdeel stad, Triëst, verleende de Britse Incident te Berlijn Russische militairen hebben Don derdagochtend een Westberlijnse poli- tie-agent in de Franse sector dood geschoten. De agent had met een aantal andere agenten Russische mili tairen tegengehouden, die, gewa pend met automatische wapenen, een honderdtal meters <fe Franse sec tor waren binnengegaan om, naar Westberlijnse politie verklaarde, drie personen te ontvoeren. De Franse commandant te Berlijn heeft bij de Russische autoriteiten geprotesteerd De 72-jarige gewezen Duitse veld maarschalk Wilhelm List, die wegens oorlogsmisdaden tot levenslange ge vangenisstraf was veroordeeld en deze straf in de gevangenis te Lands berg uitdiende, is, op last van de Amerikaanse hoge commissie in West-Duitsland, op vrije voeten ge steld. De gezondheidstoestand van List is zeer slecht. KERSTBOODSCHAP VAN GENERAAL NAGUIB. De Egyptische premier, generaal Naguib, heeft Woensdagavond voor radio een kerstboodschap Uitge sproken, waarin hij alle Christenen in Egypte en in de wereld geluk en voorspoed wenste. De generaal, die Mohammedaan is, heeft in dc St. Jozefskerk te Cairo de Nachtmis bij gewoond. tertoni, amnestie aan 40 personen, die wegens geringe vergrijpen waren ver oordeeld. Duizenden kinderen liepen in Rome mee in een processie, waarin het met juwelen versierde beeld van het Kin- deke Jezus, bekend als de „Bambino", werd meegedragen. Aan dit beeld worden duizenden wonderbaarlijke ge nezingen van kinderen toegeschreven. In de catacomben aan de rand van de Italiaanse hoofdstad werden H.H. Mis sen opgedragen als „teken van gees telijke verbondenheid met de Katholie. kern, die thans aan vervolging bloot, staan". In vele delen van Oost-Europa deel de „grootvader vorst" in plaats var het kerstmannetje geschenken uit aan de kinderen. De Oostduitse radio ein digde echter een uitzending met de luisteraars een „heel gelukkig Kerst feest" te wensen. In de Sowjet-Unie wordt het Kerst feest in overeenstemming met de ka lender van de Russische Orthodoxe Kerk eerst in het begin van het nieu we jaar gevierd In te Wenen uit Boedapest ontvangen berichten wordt medegedeeld, dat Woensdag, 24 December, in alle Hon gaarse fabrieken orders zijn ontvan gen om, na de werktijd, bijeenkomsten van het fabriekspersoneel en van leden der communistische partij te doen hou den. In sommige gevallen moest een Russische film worden vertoond. Het doel van deze maatregel was te verze keren dat de arbeiders niet in staat zouden zijn aan enige Kerstmisviering de huiselijke kring deel te nemen. Tweede Kerstdag was in Hongarije een gewone werkdag. Arbeiders, die op die dag niet op hun werk verschenen De Franse arts dr Alain Bombard, die, zoals gemeld. Dinsdag na 'n reis van ruim twee maanden over de At- lantische Oceaan te Barbados is aan gekomen, heeft enige bijzonderheden over zijn tocht meegedeeld. Hij zeide geleefd te hebben van rauwe vis, die hij gevangen had met behulp van een apparaat voor do jacht-onder-water. Als drank had hjj gebruikt het vocht, dat hij uit de vis sen geperst had. en verder regenwa ter, dat hij opgevangen had in reser voirs op zijn vijf m'eter lange vlot. Het vangen en doden van haaien was niet moeilijk geweest. Het vlees hiervan was echter een weinig te zout. Zijn ergste vijanden waren de zwaardvissen, die herhaaldelijk het rubbervlot lek hadden gestoten. Ook tengevolge van de hoge golf slag had hij enige benauwde ogen blikken doorgemaakt. Bombard ver klaarde voorts, dat hij 27 dagen met windstilte te kampen had gehad en bovendien uit de juiste koers geraakt was, waardoor, hij een maand later aankwam dan hij had verwacht. Twee dagen voor zijn aankomst in Barbados had hij een ontmoeting ge had met het Nederlandse vrachtschip „.Bennekom" van de K N.S.M. dat op weg was naar Port of Spain (Trini dad). De Franse arts heeft op zijn reis 20 kilo aan gewicht verloren. commandant, generaal sir John Win- werden op staande voet ontslagen. 3{j0fvteU\e Hoe grievender dan slangenbeten is het een ondankbaar kind te heb ben.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1