RIJNSTREEK DUINSTREEK Drie personeelsverenigingen gaven geslaagde feestavonden MAANDAG 22 DECEMBER 1952 DE LE1DSK COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 PERSONEELSAVOND VAN SMITS APPARATENTABRIEK. „Van ander Ras". Het personeel van de Leidse Rönt- genapparaten-fabriok Smit was Za terdagavond met zyn dames bijeen in het St. Antonius Clubhuis om dc eigen collega's van de toneelvereni ging te bewonderen in driedelig spel „Van Ander Ras", door A. d'Üsseau en J. Gow, dat handelt over het Ame rikaanse negervraagstuk. De neger Brett Charles komt na de oorlog uit Europa terug en wordt in Amerika opnieuw getroffen door het rassen onderscheid, dat men in Europa niet kent. Ongelukkige+nvijs wordt hij verliefd op de dochter van een sena tor, waardoor aanvankelijk moeilijk heden op de spits gedreven worden. Maar uiteindelijk zegeviert toch het nuchter verstand en wordt er een ge lukkig huwelijk tussen blank en zwart tot stand gebracht. Dit lang niet gemakkelijke spel werd behoorlijk voor het voetlicht gebracht. In het begin hadden de spelers weinig contact met de zaal maar naarmate het spel vorderde, ste gen spanning en aandacht, zodat de tonelisten, onder regie van de heer P. I. A. Wijnbeek, toch eer van hun werk hadden. Bij de aanvang waren allen ver welkomd door de vice-voorzitter, de heer J. J. Vermeulen, die speciaal de •heren P. A. en B. Th. Smit begroette, evenals de vertegenwoordigers van enige zusterverenigingen Na afloop van het spel leidde de heer J. Alphenaar het bal met mede werking van het uit personeelsleden samengestelde muziekgezelschap DE GROFSMEDERIJ OP DE PLANKEN. Zaterdagavond gaf de toneelclub van de Personeelsvereniging der Kon. Ned Grofsmederij voor haar leden een toneelavond in de uitstekend be zette schouwburg. Nadat ..The metal Players" (de band der K. N. G.) een opgewekte muzikale inleiding had gegeven cn de voorz van de P V., de heer N. B. v. d. Voort, een begroe tingsavond had gesproken, werd over gegaan tot de opvoering van een klucht in drie bedrijven, getiteld: „In de mist", van J. H Darnley. Met de keuze van dit stuk had men het zich niet gemakkelijk gemaakt; vooral aan de regie werden nogal eisen gesteld om alles vlot en slui tend te laten verlopen. De spelers hebben zich duchtig geweerd. Grime en toneelaankleding waren uitstekend verzorgd. Het was een genoeglijke avond, waarop ook de organisatoren ervan met voldoening kunnen terugzien. Aan het slot der voorstelling werden de medewerkende dames in de bloe metjes gezet. FOTO-FLITS-SHOW TROK VEEL BELANGSTELLING. Kunstlicht voor amateurs Het kunstlicht gaat in de fotogra fie een steeds belangrijker plaats in nemen en steeds worden er nieuwe vindingen op dit gebied gedaan, die het fotograferen met weinig of geen daglicht langzamerhand tot de ge woonste zaak ter wereld gemaakt hebben. De tijd is voorbij, dat de fotograaf met magnesiumpoeder moest werken; de tijd is zelfs voor bij, dat het publiek nret verwonde ring de fotograaf aan het werk zag, die flitslicht gebruikte. Tegenwoorig zijn de meest eenvoudi ge boxen met een llitsaansluiting ge bouwd waardoor deze mogelijkheid binnen het bereik van iedere ama teur is gekomen. Het moeizaam wer ken met overspanningslampen en an der kunstlicht is hierdoor zo niet verdwenen, dan toch wel sterk ge daald in de belangstelling. Of dat louter winst genoemd mag worden, is een andere kwestie. Ondertussen zyn de technici verder gegaan en hebben zij de multi-flits uitgevonden, zodat fotografen niet langer gebon den zijn aan de noodzakelijkheid voor iedere opname een nieuwe flits lamp te gebuiken. Het flitslicht is hierdoor voornamelijk een aangele genheid geworden voor de amateur, die zeer gebaat is met het goedkope flitslampje van 40 cent, dat Philips verleden jaar op de rr/arkt bracht. Deze evolutie op het gebied van kunstlicht is voor de foto-ciné Jan Wolfslag aanleiding geweest een foto-flitsshow te organiseren, waar voor gistermiddag cn gisteravond in de bovenzaal van Het Gulden Vlies zeer grote belangstelling bestond. Een bijzondere attractie was de Phi lips Kathode-straal-oscillograaf, waar mede de bezoekers hun eigen ioestel konden laten controleren op de ge schiktheid voor flitsen. Het toestel gaf duidelijk aan tot welke snelheid (1/25, 1/50, 1/100 sec.) het foto-appa raat met flitsen in staat was, om verzekerd te zijn van het volle bc- nutcn van de lamp. Bovendien werd gedemonstreerd hoe snel een electronen-flitser werkt (1.5000 sec). Bij het fotograferen van draaiende ventilator kan men de bla den doodstil vastleggen op de gevoe lige plaat. Er werd een geluidsfilm over foto grafie vertoond en in een ander zaaltje zag men projectie-beelden over dit onderwerp. Van enige grote foto-fabrieken was een groot aantal toestellen ter opluistering aanwe zig, die de aanwezigen konden be zichtigen. Bij elkaar een zeer interes sante demonstratie, die hedenavond herhaald wordt. PERSONEELSAVOND VAN ,.DEN HOLLANDER". Zaterdagavond had het personeel var. de fa. Den Hollander zich in de grote zaal van „Den Burcht" verza meld om daar, evenals de beide vo rige jaren, het jaarfeest te vieren. Dc voorzitter van de feestcommissie, dc heer H. Petiet, sprak aan het begin van dc avond een kort welkomst woord en gaf daarna ruim baan aan een rijk gevarieerd cabaret, dat ge durende 3 volle uren de zaal in non stop tempo zou laten lachen en in verbazing of verwondering bren gen. Het cabaret stond o.l.v. het duo „Bela", dat geassisteerd werd door Henny Chouffour, een verdienstelijk accordeonnist, Ge Berton, die met telepathie en blindschieten de aan wezigen in opperste verbazing wist te brengen, de jeugdige Mariska's naar onze smaak was de jongste hiervan te jeugdig en te luchtig ge kleed om op oen toneel gebracht te worden en Willy Lagas, die met populaire liedjes Lou Bandy imi teerde. Een grof,e verloting vormde het sluitstuk van het cabaret en de ope- van hun gebouwen zeer teleurstellend moeten zijn geweest Bij de klassieke voorbeelden van Middeleeuwse bouw kuns*, waar ook de ruimte primair is. zien we de buitenzijde als een af spiegeling van het inwendige. Aan het einde van de lezing dankte de voorzitter van „Oud-Leiden", prof. dr. T Sevensma, de spreker voor zijn uitermate belangwekkend betoog. Vaoi dt HAAGS GERECHTSHOF. Veediefstal. De procureur-gene raal bij het Haagse Gerechtshof heeft gisteren tegen de Katwijkse schel penvisser van R. een gevangenisstraf geëist van een jaar en drie maanden zonder aftrek van voorarrest. Dc rechtbank had van R. tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld terzake diefstal van vijf koeien uit de weide van twee land bouwers in Sassenheim en Noord wijk. Van R. zou samen met een vee handelaar uit Nieuwkoop de plannen ,-. tot de diefstal hebben beraamd. Ap- ning van het bal, dat onder leiding) peUant meende echter, dat hij ten onrechte was veroordeeld. De dief- stond van het duo Tijdens de pauze werd het bestuur van de personeelsvereniging gehul digd en kregen de dames van de be stuursleden bloemen aangeboden. Een bijzonder woord van dank, ver gezeld van een stoffelijk blijk van waardering, mocht de scheidende voorz. van de personeelsvereniging, de heer H. Vermeulen, in ontvangst nemen. De architectuur bij „Oud Leiden" Voor de Vereniging „Oud-Leiden" sprak Vrijdagavond in de Lakenhal prof dr. E. II ter Kuile, buitengew. hoogleraar in de architectuur aan de T H. te Delft. In de aanvang van zyn betoog merkte spr. op dat in de historie de ideeën de essentie uit maakten van de archtectuur en niet bepaalde stijlkenmerken. De construc tiemethode was het tweede criterium van een tijdperk, dat nog niet zo heel lan.?, achter ons ligt. De handboeken leggen bijzonder de nadruk op detail en eigenaardigheden van de con structie. Massa-compositie en ruimte compositie zijn dingen, die uiteinde- lijk gehalte en wezen bepalen van een bouwstijl De moderne mens, al dus spr., staat, voorlopig, aan het einde van een lange ontwikkelings reeks Wij beschikken echtei over een rijkdom aan begrippen welke nog nooit in die mate aanwezig zijn ge weest. De historicus, die subjectief dient te zijn, moet echter toch er* zekere mate van objectiviteit nastre ven, die in zijn bereik ligt Wanneer wij in onkunde uitgaan van onze he dendaagse begrippen komen we tot decepties. Aan de hand van een aantal licht beelden gaf prof. ter Kuile hierna een overzicht van de geschiedenis der architectuur om te ontdekken, welke fundamentele begrippen zich hebben ontwikkeld en ons eigendom zijn ge worden. Uitvoerig stond spr. stil bij de verschillen, zoals deze zich voor doen bij de bouwkunst van de Egyp- tenaren, de Grieken en de Romeinen. Ging het bij de Egyptenaren primair om het inwendige en was voor hen de ruimte het belangrijkst, de Grieken hebben van de ruimte nooit veel werk gemaakt Bij hen was de tempel veel meer product van de beeldhou wer dan van de bouwmeester. De Ro meinse architectuur heeft zeldzame verdiensten. Zij hebben de ruimte ge cultiveerd, hoewel de buitenkanten stal van een koe uit een weide te Noordwük ontkende hij. Getuigen beweerden, dat van R. wel bij deze diefstal betrokken was geweest. Appellant zeide, dat hij de vee handelaar had geholpen vier koeien te halen uit een weide te Sassenheim. Hij zou echter niet hebben geweten dat het diefstal betrof. De veehande laar zou hem hebben gezegd,, dat hij opdracht had gekregen de koeien uit de weide te halen, De procureur-generaal achtte de ten laste gelegde feiten bewezen. Hü vroeg bevestiging van het vonnis, evenwel zonder aftrek van voorar rest. De verdediger achtte het wettige en overtuigende bewijs niet gele verd. Uitspraak op 31 Dec, a.s. De borrel. In hoger beroep stond te recht een masseur uit Oegstgeest, die voor het rijden onder drankin vloed was veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor vof jaar. Hij voelde zich onschuldig. Wel erkende hij op de 16e Juli een aantal de con- j borrels te hebben gedronken, maar daarna had hij gegeten, Dat hij te Wassenaar op de Rijksstraatweg met zijn auto tegen een boom op was ge botst was z.i. dan ook niet te wijten aan drank, maar aan het feit dat een motorrijder ongelukkig manoeu vreerde en hij plotseling het stuur moest omgooien, Jammer genoeg voor hem had geon van de getuigen ook maar iets van een motorrijder gezien. De proc. generaal, requireer- ae bevestiging. Arrest 31 December. Verduistering:. Aangezien verd, nu na lang tobben weer werk had was hij in beroep gekomen tegen het vonnis waarbij hij tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, was veroordeeld. Deze verd. was een reclamechef uit Leiden, die dekens, knotten wol e.d. had verduisterd bij de firma, waar hy indertijd werkzaam was. Een man van de reclassering had een rapport ingestuurd, maar de proc. generaal wilde dit niet overleggen. Een rap port was z.i. alleen maar nodig op verzoek van het Openbaar Ministerie of van de Reclasseringsraad. VertJ. was niet eerder veroordeeld. Een scheve huwelijksverhouding zou me de oorzaak van zijn daden zijn ge weest. De proc. generaal vroeg bevesti ging van het vonnis. Uitspraak 31 December a.s. Meer wellevendheid, naar minder ongevallenl ALPHEN AAN DEN RIJN AUTO EN MOTOR IN BOTSING. In de Emmalaan, ter hoogte van de scheepswerf fa. G. de Vries Lentsch, vond Zaterdagavond om streeks 7.45 uur een verkeersongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afge lopen. De luxe auto, bestuur door de heer K. H. als Soesterberg, reed in de rich ting Leidon, nagenoeg midden op de rijweg. Uit de tegenovergestelde rich ting naderde de motorrijder J. W. Kempen uit Alphon aan den Rijn, eveneens zo goed als midden op dc Rijksstraatweg. Door dc slagregens merkte deze de automobilist pas op geveer 20 meter afstand op. De bei de voertuigen konden elkaar niet meer ontwaken. Een botsing volgde. De motorrijder kwam te vallen en liep een diepe ernstige snijwond aan de linkerarm op. Beide Voertuigen werden ernstig beschadigd. Geb.: Jacobus A. M„ z. v. W. M. de Lange en M. C. Kok; Bastiana J„ d. v. L. Wiegman en G. P. ter Wal; Jo- han H„ z. v. E. H. Stolp en J. Brand; Frederik, z, v. H. van Klaveren en D. Lekx; Thea, d. v. T. Verduijn en S. P. J. van Wieringen; Cornelis J„ z. v. J. van Rijswijk en W. B. van Dijk; Martinus C„ z. v. H. J. van Es en G. C. de Heü- Huwelijksaang.: Jan Oudenes, 30 jaar en Anna G. Bosman, 21 jaar. Huw.: Adrianus de Beer, 52 jaar en Margaretha C. Kapteijn, 43 jaar; Dirk van der Vliet, 27 jaar en Anna I. van Beek, 25 jaar; Gerrit de Heer, 43 jaar en Willemina J. Vos, 23 jaar. Overl.: Willem C. Meijers, 50 jaar; Dirk de Roode, 93 jaar. BODEGRAVEN Schoolfeest. Traditiegetrouw had de St. Willibrordusschool op de laat ste dag voor de Kerstvacantie haar groter» verkeersveiligheid, feestmiddag. Steeds wordt dan door dc schooljeugd de verjaardag gevierd van paslvór W. P. J. Janus, die ook nu met beide kapelaans in hotel Overkamp aanwezig was. Al maanden had de kabouterclub van mej. Van Miert zich ingespannen om een spel te brengen, dat ook voor groten het aanzien en beluisteren waard was. Nadat een koortje o.l.v. de heer H. v Beek enkele nieuwe en alleraar digste liedjes had doen klinken, sprak het hoofd der school, de heer W. H. W. van Liempt, een kort woord tot dc feestvierende pastoor. Een der oudere leerlingen bood met een toe passelijk rijmpje ccn nuttig en aan genaam geschonk aan namens de schooljeugd. Tijdens het boeiende spel luister den de jongens gespannon. Opval lend was de uitstekende rolkennis der jeugdige tonelisten. Bijzonder goed de costumering en de grime, de laatste verzorgd door de heer J. Akkermans. Mej. v. Miert heeft weer alle eer van haar werk gehad. Dat onderstreepte ook pastoor Janus, die na afloop een woord van dank sprak. Geb.; Ronald Erick z. v. A. Anker —Zwaan; Cornelis Klaas z. v. A. BurggraafDomburg; Frans z. v. H. KnolHogendoorn; A-nthonius Tho mas z. v, A. v. VeldhuizenBunnik; Ondertr.: Johannes Weber 45 jaar en Teuntje Beüerr.an 39 jaar. Getr.: Herman v. Dijk 20 jaar en Maria Heenhuis 17 jaar, Jacobus Cor nelis v. d. Berg 52 jaa en Maria Ver boom 55 jaar. Willem Teil Over 10 series van 60 pnt. heeft de schietver. weer het kampioenschap '52 mc; Mauser-ge weren verschoten. Daar de bovenste van elke afdeling zou prmoveren, en de laagste degraderen, was er volop spanning. De titel van algemeen kampioen ging ook nu weer naar de heer G. Martens met 592 pnt.. 2 J. Hoogen- doorn 580pnt„ 3 A. Veelenturf 578 pnt., 4 H. Göbel 570 pnt., 5 J Zek- veld 570 pnt., 6 T. Arends 568 pnt., 7 T. Oskam 567 pnt. Afd. B. B. Uithol 569 pnt.. 2 D. v. Dijk 568 pnt., 3 B. Verhagen 567 pnt. 4 J. Sloten 567 pnt., 5 P. Martens 561 pnt., 6 T. Boer 542 pnt. Afd. C. R Zijlstra 544 pnt., 2 G. Kraayenbrink 540 pnt3 L. v. Noort 522 pnt4 M. Verhulst 517 pnt. Promotie In Amerika. De heer R. Steijn promoveerde in Philadelphia aan do Universiteit van Pensylvanie tot doctor in de Metallurgie. HAZERSWOUDE OUDSTE INWONER OVERLEDEN. De oudste inwoner van Hazerswou- de. de heer L. Straver, die op 1 Febr. 1859 werd geboren, is Zaterdagmid dag overleden. De heer S. Huisman is thans de oudste inwoner. Hij werd in Aug. 1859 geboren. LEIMUIDEN AUTO IN HET WATER. Chauffeur misleid door tolbomen. Zaterdagavond omstreeks 9 uur kwam een personenauto in het wa ter terecht tussen de brug en de tol. De brugwachter, die een moment in 't tolhuis was, hoorde een plons. Toen hij buiton kwam, stapte juist dc chauffeur, de enige inzittende, reeds uit de wagen, die van de hoge kant was gevallen. Het bleek een jongeman te zijn, die met verlof is uit Afrika. Deze avond was hij van Amsterdam vertrokken met bestem ming Boskoop. Op de voor hem on bekende weg had hij de brug gepas seerd en beschouwde de tolboom met het rode licht als een opgebroken rijweg. Toen hij remde, kwam de wagen op zijn zij in het water te recht. De chauffeur had geen letsel. De auto is door een kraanwagen van de fa. Boot uit Alphen a. d. Rijn ge licht. T.B.C.-onderzoek. In de week van 27 Februari—5 Maart 1953 ral in deze gemeente het massa-onderzoek op T.B.C. plaats hebben. In een ver gadering met een groot aantal dames en heren werden de werkzaamheden, voorafgaande aan het onderzoek, be sproken. De burgemeester, dc heer J A. Bakhuizen, gaf een overzicht van de werkzaamheden. De gemeen te-secretarie zal voor het nodige pro- paganda-materiaal, dat huis aan huis verspreid zal worden, zorgen. In eer. ste instantie werden do hoofden van gezinnen uitgenodigd om zich on hun gezin te melden voor het onderzoek. De gemeente-secretarie zal deze meldingen opnemen en ook de kosten ad ƒ1.05 per persoon in ontvangst nemen. De gezinnen die zich niet ge meld hebben zullen dan door de da mes en heren bezocht worden. Do aanwezige dames en hereq gaven zich allen op om aan do voorbereiding van het onderzoek deel to nemen. NIEUWKOOP E.H.B.O.-revue. Zaterdagavond toonden de EHBO-ers van Nieuw koop, dat zij ook nog wat anders kunnen, dan alleen verbinden. In dc zaal van het Sporthotel draaide men op een vlotte wijze de revue af, welke, om in de sfeer te blijven, was genoemd: „Draai er maar een zwach- teltje om!" Do vertoning geschiedde met medewerking van het muziekge zelschap „The Niplaviplayers". Verschillende humoristische schet sen vulden het programma, uitge voerd door de EHBO-ers, terwijl „The Players" zorgden voor vlotte muziek en zangnummertjes. Nederlandse po pulaire liederen werden gezongen, maar het publiek werd ook meege nomen naar Wenen en Zuid-Amerika. Zelfs zwierf men een tijdje op de prairie rond. Zorgden de Weense walsen voor een aparte sfeer, het „Oosterse ballet" vonden we wel heel Seed geslaagd. Groot was ook de verrassing, toen we te weten kwamen, dat cr in het dorp nu ook „zingende zusjes" zijn, want Nelly en Barry Kalshoven oogstten met hun optreden als de „Niplavi-zusjcs' 'een goed succes. Mogen we tenslotte nog noemen Simon de Koker, die als accordon- nist en pianist goed voor de dag i kwam. LTJ. In hotel ,Het Vliegende i Paard" vergaderde de afd. Nieuwkoop van de LTJ onder voorzitterschap I van de heer Kees Verhaar. j Besloten werd om eventueel deel i te nemen aan de schaatswedstrijden, welke door het district Rijnland van de LTJ zullen worden georganiseerd. Ook zal de afd. tegenwoordig zijn t.z.t. op het LTJ-carnavalsfeest in Avifauna le Alphen aan den Rijn. Pastoor Vloothuis behandelde hier na het leven van de H. Isidorus, pa troon van do landslieden na afloop waarvan er een gezellige gedachten- wisseling plaats vond. NIEUWVEEN De wachtm. der Rijkspolitie J. C. Tintel en E. Geitenbeek slaagden Zaterdag voor het eenheidsdiplomo E.H.B.O. ROELOFARENDSVEEN GESLAAGDE CHARITAS- TENTOONSTELLING. Zaterdagmiddag te 3 uur verrichtte pater Van Dijk in dc Pancratiuszaal de officiële opening van do charitss- tentoonstelling en maakte hierbij ge wag van het vele werk. dat de meisjes een geheel jaar lang voor dit mooio doel hebben verricht. Na dat de Moeder-overste van het St. Jacobusgesticht het lint had doorge knipt was de toegang vrij en konaen de genodigden, w.o. dr. E. G. A. M. Muskens en dc heer M. Nieuwint, hoofd der jongensschool, de tentoon stelling gaan bezichtigen. Op de ach tergrond prijkte een prachtige kerst boom, waaronder een kerstkribbe. Voorts waren er mooie geschenken, die boschikbaar waren gesteld voor de verloting. Vooral voor de dames viel cc veel te bewonderen. De Vcenders kennende zal ook dit keer, niettegen staande de minder gunstige weers omstandigheden, het financieel re sultaat voor de charitas wel weer zijn meegevallen. Bridsclub D. V. II. Vrijdag avond zijn er onderlinge wedstrij den gespeeld en or waren weer en kele' nieuwe leden aanwozig. Bi) het nog korte bestaan van deze club is het begrijpelijk, Jat men nog voor zeer veel moollijkhedcn staat. Daarom wordt cr op gerekend, dat nog velen zullen komen voor do bridge drive op 2 Jan. a.s.. Wel dient men zich vóór 1 Jan. op te geven bij Jac. Termcu- len, Noordeinde 170, of bij Arie Ver del, Witte Singel 18, of telefonisch bij de heer Hogenboom, cafó „Vier Heemskinderen". Vrijdagavond, Kerstdag, geen clubavond. HILLEGOM DOOR AUTO GESCHEPT. Per rijwiel stak de heer S. v. d. H. uit de Middenstraat de Haarlemmer straat over; hü deed dit niet recht streeks, doch hield enige tijd de rij baan. Vanuit de richting Haarlem kwam de heer P. H. met z'n luxe auto. Hij zag plotseling een schim op de rijweg. Ofschoon hij krachtig remde, werd de wielrijder door de auto geschept en vloog met 't hoofd door de voorruit. Met ernstige ver wondingen en een hersenschudding werd het slachtoffer in de gebouwen van de Stichting Vogelenzang binnen gedragen, waar dr Wiersma hem voorlopig verbond. Per ambulance werd v. ei H. daarna naar de Maria- stichtlng vervoerd. Het rijwiel werd vrijwel geheel vernield en de auto aan de overzijde beschadigd. Gashouder defect. Wegens een defect aan een dor gashouders is cr weinig druk op het gas. Vooral op de spitsuren is dat lastig. Laat de burgerij zo zuinig mogelijk zijn met het gas, totdat het euvel is verhol pen. Tot lid van het Hoofdbestuur van de Bond van Bloembollcnhande- laren is benoemd de heer C. Ph. Frc- riks. KATWIJK Doorlichting op t.b.c. Het comi té Doorlichting Katwijk maakt hier bij bekend, dat voor hen die uitslui tend op een Zaterdag aan het bevol kingsonderzoek op t.b.c. kunnen deelnemen, daartoe gelegenheid be staat op Zaterdagmiddag, 3 Januari 1953 van 2—4.30 in het N.H. Wees huis. Teneinde hier en daar misverstand weg te nemen wordt er voorts de aandacht op gevestigd, dat van 5—14 Januari 1953 de rest van de bevol king van Katwyk aan Zee wordt doorgelicht. Men wachte rustig de oproepingskaart af. LEIDSCHENDAM Geb.: Johannes C„ z. v. J. C. van den Bos en C. de Vrede; Theodorus A. M„ z. v. G. J. A. Ammerlaan en E. A. M. van Leeuwen; Nicolaas C. J„ z. v. J. Schouten en Wè C. Lans; Jo hanna L. M., d. v. C. M. van Vliet en M. C. van Bohemen; Francina H. M., d. v. J. C. Kulker en F. J. H. van Adrichem. Ondertr.: Wilhelmus J. G. Kuikho- vcn te Doorn en Elizabeth J. Vleu gels; Douwe Cupido en Maria Ka rens. Getr.: Gerrit van Es, te Oude Tongo en Geertruida M. Boers; Jan H. Schuringa en Wilhelmina Hartveld. Over.: Adriaan Kuiper. 81 jaar, wedn. van H. Jansen (Wassenaar); Cornelis de Fonde, 79 jaar, echtg. van I. Stok (Rotterdam). NOORDWIJK Snoeiwagen kantelde Hedenmorgen waren enkele ge meentewerklieden lindebomen aan het snoeien in het begin van de Wil- helminalaan. Hiervoor wordt een stel lage gebruikt, welke gebouwd is op het onderstel van een platte wagen. Bij het verrijden kwamen dc wielen in een kuil terecht, waardoor het ge vaarte zijn evenwicht verloor cn kan telde. Van do drie mannon welke zich bovenop de stellage bevonden, wisten zich twee nog in veiligheid te bre- gen, doch dc derde, de heer v. D„ kwam met een smak op dc grond te recht en moest, nadat gcnceekundigc hulp was verleend, met ccn zieken auto naar zijn woning worden ver voerd. NOORDWÏJKERHOUT Kerstspel van ODI Dat het po gen van ODi, om in Noordiwijkerhout eens iets anders te geven dan een „lach en een traanstuk", niet gewaar deerd wordt is gisteravond gebleken, toen voor een zeer klein aantal toe schouwers het kerstspel „Koning Kasperke" van David Lefeber, werd opgevoerd. Het spel geeft in verschillende tafe relen de geschiedenis weer van een oude zwerver, Kasperke genaamd, die na 5 jaar afwezigheid zijn geboor tedorp opzoekt en daar op de voor avond van Kerstmis, als het hard vriest, aankomt. Hij gaat moe en hon gerig langs de kant van de weg zit ten bij een oude knotwilg en valt in slaap. In zijn droom maakt h(j het gehele Kerstgebeuren mee en gaat als 3e koning, met Melchior en Bal thazar naar de kribbe. De decors waren goed verzorgd. Vooral de herberg van Mijntje Mik, was een kunststukje. Laten we voor ODI hopen, dat er vanavond meer belangstelling i* Gemeenteraad Zoetermeer Woonruimtecommissie vergde enige tijd Vrijdagmiddag om half drie kwam de raad,, van Zoetermeer onder voor zitterschap van de burgemeester, mr, N. Vcrnede, in vergadering bijeen. Zonder hoofdelijke «temming werd besloten de Interimregeling ziekte kosten ambtenaren 1952 van overeen komstige toepasing te verklaren. Naar aanleiding van de in de vorige vergadering bij de alg. beschouwin, gen van dc gemeentebegj oting ge maakte opmerking over het beleid van B. en W„ vroeg de heer Verbeek het woord. Hij verklaarde, dat hem na grondig onderzoek gebleken was, dat hij niet goed waa ingelicht en daarom speet het hem. dat hü een opmerking had gemaakt. Hü trok thans zijn woorden terug De voorz. nam met Instemming kennis van de mededeling van de heer Verbeek. De voorz. kwam nog eens terug op de kwestie van de onjuistheid ir. de leerlingen-admin:stratie bij de Chr, school cn het bouwen van do nieu we school op een under dan het goedgekeurde oestek, zulks met het gevolg da: niet een vlotte alroke- ning mogelijk is. Dc heer Scheer (AR) betoogde dal niet het school- beituur, doch de schoolhoofden on derscheidenlijk de arch:Urt«r ver antwoordelijk waren. Bü de benoeming van de .et'cn der comjnissi? van advies «is bedce.d in aitilccl <1 der Woonruimte wet werd het vooritei van B. en W. niet zonder meer aanvaard. Als tcge.ncandidaat van dc hee- Balvert werd dc heer C. Kerstens naar voren gebrjrhl Na stemming bleek, dat op do hier Kar stens 1 .;t:.-Tn meer was uitgebracht dan op de heer Balvert. Om te kun nen beoordelen of deze benoeming met in strijd was met de ministeriële vo«.rschrifv.n werd op voorstel van ae heer van 't Hoff (P. v .d. A.) deze aangelegenheid onderzoch'. Ne en- At ie andere agendapunten te hebben afgehandeld werd overgegaan tot een e sloten zitting om deze legen- héld nader te bespreken. Na herope- r.'ng deelde de voorzitter n ede. dat ca neer Kcrstens gekozen wis in de arcialc sector. De heer Balverl werd herbenoemd in do sector Huiseigena ren en hypotheekhouders. Do overige n-den Smits, Stier.stra on Kaluvaart v/erder herbenoemd Het vt-.menig- vudlgingscijfer schoolgeld voor ULO werd bepaald op 0,8 (tot dusver). Op voorstel van B. en W. Werd besloten tot verhoging van de straatbelasting. Per 1 Januari 1953 zal voor gebouw de eigendommen worden gchoven: le klasse C pet; 2o klasse 5 pet.; 3o klas se 4 pet., 4e klasse 3 pet. Voor onge bouwde eigendommen zal 3 pet. wor den geheven. Met ingang van 1 Ja nuari 1953 zullen rcinigingsrechtecn worden ingevoerd Van degenen, die gebruik maken von de gemeentelü- kc reinigingsdienst zal 5 per jaar worden geheven. De nieuwo ulge- menc politic-verordening werd over eenkomstig het door B. en W. aange boden ontwerp vastgesteld. Foto-Amateurs Een bijzondere en intoreiiante „Fot©- flits-show", neorgenlteerd door Foto-C Iné Jan Wolfslag, Breeitr.1 23 wordt In de bovenzalen van .Het Guldon Vliei" (naait de fotozaak) gehouden Hedenavond v. 8—11 uur. Vraag gratis toegangsbewijzen bij FOTO-CINÉ JAN WOLFSLAG BREESTRAAT 123 Kaarten ook ver «rljgbaar aan de zaal N««m Uw olgen toestel maal (Advertentie) VOORSCHOTEN Goede Kerst voor dc armen De „Pondjesactie" van dc R.K. Verken ners is een groot succes geworden; ruim 600 pond levensmiddelen en een flink bedrag aan waardebonnen werd Zaterdagmiddag opgehaald. Met acht auto's en cci. aantal hand wagens en bakfietsen zün de welpen en verkenners er Zaterdag op uitge trokken. Zelfs de parochianen over de Vliet werden bezocht en vrijwel elk adres was raak, er waren gezin nen waar „hutje bij mutje" was ge legd om royaal te kunnen geven. In het troeplokaal werden dc aange voerde goederen gesorteerd. De pastoor die ook kwam küken toonde zich zeer verheugd cn dc jongens waren het niet minder. De enige den, waren van dc zijde van de po- moeilijkhcdcn, die ondervonden v/cr- litie gekomen. Twee welpen waren naar hot bureau gebracht on een an dere groep werd ccn tydlang ver hinderd tc werken. Er word naar een vergunning gevraagd, die wel bü de bevoegde instanties aangevraagd was, maar niet nodig bleek fc zün. Dc jongens waron de schrik vlot te bo ven. Een greep uit het verzamelde laat zien: 260 pakjes margarine of boter. 36 kg. suiker, 20 kg. havermout, 33 pakken custard, 26 pakjes thee, 5 pond koffie, 23 kg. rijst, 33 kg. meel en bloem; 30 pak vermiccllie en een groot getal worsten. De levensmidde len zullen door het armbestuur wor den verdeeld en bü het pakket, wat het armbestuur steeds met Kerstmis verzond, worden gevoegd als extra gaven van de parochie. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 22 Dec. Vee. Aanvoer: 1332 stuks waarvan 1037 vette koeien, 278 varkens en 17 scha pen. Prüzen: vette koeien 2.70— f 2.85, 2.50-2 652.00—f 2.20 en varkens 1.9, 1.88 cn 1.84 per kg. Vette koeien aanvoer kleiner, handel zeer slecht, prijzen aanmerkelijk la ger; varkens aanvoer kleiner, handel vlug, prüzen hoger prima's boven notering.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3