RIJNSTREEK De stier is dood ACiemujawLóadvettentiën N.V. DE LEIDSCHE COURANT Om het bezit van de zeebodem Se luandexiiffie aaantuten van Jiappie JCappy. (2) VRIJDAG 19 DECEMBER 1952 DE LLIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN TEHUIS VOOR BEJAARDEN De kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente te Alphen aan den Rijn, is met een plan tot de bouw van een rusthuis voor bejaarden voor de dag gekomen. Het ontwerp is tot stand gekomen na bezichtiging van een modern te huis te Wolvega en te Winterswijk. Beide gebouwen bieden plaats aan 50 beiaarden. In het sousterrain van het geprojec teerde gebouw zijn de dienstgebou wen aangebracht, zoals keuken en bergruimten, terwijl op de begane grond eon aantal kamers gebouwd zullen worden met in het centrum de directiekamer en een vertrek voor verpleging van zieken. Ook is hier oen recreatiezaal. Op-de zolder in de kap zijn de linnenkamer en de slaap vertrekken van het inwonend perso neel. De ruimte in de kap wordt ui terst practisch benut. De frontbreedtc van het gebouw bedraagt 48 m. en de diepte 9.50 m. Aan weerszijden van het gebouw ko men beplantingen en groenstroken. Bil dit ontwerp is er rekening mee gehouden, dat indien nodig, aan bei de zijden vleugels kunnen worden bij gebouwd ter uitbreiding tot 100 bed den. Als plaats voor het tehuis is in het uitbreidingsplan de mogelijkheid open gelaten ten Zuid-Westen van de Ijsbaan langs de in de toekomst daar aan te leggen nieuwe Rijksstraatweg. Naar de mening van de kerkeraad is deze plaats echter beslist minder ge schikt. Liever had de commissie een perceel grond rechts achter het Bos- pnrk, waar in het uitbreidingsplan villa's geprojecteerd zijn. De totale bouwkosten, alsmede de kosten van Inrichten zullen bedragen 400.000, waarin dan ook de grondprijs is be grepen. TENTOONSTELLING ZANG- EN KLEURVOGEL8 „De Vogelvrienden" organiseert in de bovenzaal van café ,,'t Centrum" aan de Wilhelminalaan, Vrijdag en Zaterdag a.s. een tentoonstelling van zang- en kleurvogels. De keuring der vogels, ongeveer 115 inzendingen van plm. 14 leden, vond Donderdagavond plaats. Het resultaat van de keuring is: in de zangklasse, afd. A.: 1. M. J. Maas, 284 pnt. Klasse B: 1. M. J. Maas, 145 pnt. 2. J. J. Zaunbreoher, 135 pnt. 3. A. van Weeren, 135 pnt.Klasse C: 1, K. van Keules, 72 pnt. 2. J. J. Zaunbrecher, 72 pnt. 3. J. A. Strijk, 67 pnt. Klasse over jarigen: 1. J. A. Strijk, 78 pnt. 2. K. van Keulen, 76 pnt. 3. Idem, 70 pnt. Open klasse: 1. M. J. H. Maas, 72 pnt. 2. J. de Jong, 72 pnt. 3. A. van Weren, 72 pnt. Kleurklasse, Oranje-rood: 1. W. Grif fioen, 88-}-. 2. J. A. Strijk, 88—. 3. W. Griffioen, 87 Kleur Oranje: 1 en 2. D. C. Verhoef, 87 en 86 pnt. Kleur Zalm: 1. J. A. Strijk, 89 2. K. van Keulen, 89Combinatie kleuren: 1 en 2. E. Boender, 89 en 88 pnt Duits- wit: 1. J. de Jong, 88 Kleur over- Leve de politie van Bergen op Zoom Na een spannende klopjacht is gistermiddag in de bossen van de fa milie De Ram te Bergen op Zoom de losgebroken stier, die daar rond doolde, door de politie neergescho ten. Des morgens was de jacht in gezet, waarbij het dier zover moge lijk de bossen werd ingejaagd. Dit werd gedaan om bij het schieten het gevaar voor omwonenden of nieuws gierigen zoveel mogelijk te verklei nen. Gistermiddag krtgen de wacht meesters het Uier onder schot en toen was het spoedig gedaan. Het kadaver is naar het slachthuis te Bergen op Zoom overgebracht voor de vrij bank. INBRAAK TE BERGEN OP ZOOM. In de afgelopen nacht is inbraak gepleegd in het kantooi van de Bra bantse Buurtspoorwegen en Auto busdiensten (OBA) aan de Zuid- Oostsingel te Bergen op Zoom. Door het indrukken van een ruit kon men het kantoor betreden. De dief of die ven hebben daarna oe brandkast ge forceerd en hebben zich met een be drag van ongeveer 22.000 uit de voeten gemaakt. De politie speurt naar de dader(s). Vast staat dat de onbevoegden hun bezoek hebben gebiacht tussen mid dernacht en 5 uur, daar er 's avonds tot 12 uur en 's morgens reeds van 5 uur af, zoals gebruikebjk, perso neel in de garage aanwezig was en door hen niets is gemerkt. 21 STUKS VLE BIJ BRAND OMGEKOMEN. Donderdagavond is bij een korte doch felle orand de koestal van de landbouwer C. Simons aan de Blau we Sluis te Steenbergen geheel in de as gelegd. Achttien koeien en drie kalveren kwamen in de vlammen om. Het vuur ontstond in de benzine motor, waarmede de melkinrichting werd gedreven. De brand sloeg zo snel om zich heen. dat slechts acht ':oeien losgesneden konden worden, "ijf van deze beesten hadden echter ernstige brandwonden, dat zij af maakt moesten worden. Van de in- %entaris kon niets worden gered. jarigen: 1. K. van Keulen, 90—. 2. J. A. Strijk, 89 pnt 3. K. van Keulen, 89 pnt. Open klas, H.kleur: 1. W. Griffioen, 89 2. Idem, 89— cn 3. Idem, 88 Klasse I, exote enkel: 1. P. Verkadè, 83 Klasse J, exote koppels: 1. J. de Jager, 85 pnt. 2. H. A. de Hertog, 84 pnt. Klasse K, 6 vogels: 1. L. D. C. Verhoef. 2. K. van Keulen. Kampioen meesterzanger: M. J. H. Maas verwierf één eerste-, en drie ere-prljzen. Ere-titel bij de kleurkanarieB viel ten deel aan J. A. Strijk, die hierdoor in het bezit kwam van de door de gemeente be schik/baar gestelde medaille. Bij de exotische vogels kreeg J. de Jager dc titel. Militaire diensttijd Overste L. Verleun heeft Donderdagavond in dc St. Josephzaal voor de KAJ een ant woord gegeven op de vraag: „Kan de militaire dienst verloren tijd zijn?" Zijn antwoord was bevestigend, maar het is niet nodig, voegde &pr. er onmiddellijk aan toe, want dat hangt van de militair zelf af. Na eerst geconstateerd te hebben, dat er met jaren terug wel een groot verschil is in het militaire leven, somde spr. talrijke pro-factoren op. In de mili taire dienst loer je op eigen benen staan, je wordt een zelfstandig mens, Stiptheid is een der eerste militaire deugden die men aanleert. Reinheid, gehoorzaamheid, zwijgzaamheid, wel licht het moeilijkste van alles te le ren. Discipline is een der peilers, waarop alles rust. Wat zeker ook be langrijk is voor heel het leven is cor rectheid, die men in de militaire dienst in al haar schakeringen aan kweekt. Spr. schetste vervolgens uitvoerig hoe men'in de diverse takken van de militaire dienst de nodige vakbe kwaamheid kan opdoen en daarvoor uiteindelijk de nodige en bruikbare diploma's voor de burger-maatschap- pij kan verwerven. Ook de vrije tijd, die voor velen ten val kan leiden, kan men in de militaire dienst, naar eigen wil, zo goed mogelijk benutten voor ontwikkeling, theoretisch of prac tisch, door middel van de instantie „Welzijnszorg". Spr vertelde ook veel over de gun stige omstandigheden die er zijn en welke in voorbereiding zijn ten be hoeve van de dienstplichtigen en be sloot met een lof-betuiging aan net adres van het Katholiek Thuisfront Hierop volgde een vruchtbare ge- dachtenwisseling. Koningin Julianabrug De Wil- helminavereniging, de Chr. Oranje vereniging, alsmede de vereniging Alphens Belang, de Ned. Ver. van Huisvrouwen en de Werkgeversver eniging hebben zich met een verzoek tot het gemeentebestuur gewend aan de nieuwe Rijnovergang de naam te willen geven van „Koningin Juliana brug." Het betreft de brug, welke thans gebouwd wordt tussen Emma- laan en Hooftstraat. ALKEMADE Geboren: Paulus H. M. zn van H. J. N. Volwater en P. M. Huigsloot; Wilhelmus Th. M. zn van P. E. van Ruiten en G. C. Kuipers; Maria A. C. dr van H. J. de Jeu en C M. Hoo- fenboom; Johannes A. M. zn van J. v. Seggelen en H. C. Straver; Eli sabeth M. B. dr van Th. Vermelj en J. A. van Schie; Johannes A. A. M, zn van W C. J. Reijnders en W M. Ham; Hendrikus L. J. zn van H. C. van Berkel en Th. J. W Bakker; Neeltje dr van S. Kinkel en A. Hors man; Petrus G. M. zr van Th. F. van Veen en J. C. v. Amsterdam. Ondertrouwd: H. van der Loo en M. J. Bakker. De moord te Woerden Een van do verdachten van de moord op de politieman v. Eek te Woerden heeft via zijn verdediger appél aangetekend tegen zijn gevan genhouding. Deze zaak zal vandaag behandeld worden voor het Amster damse Gerechtshof, Zoals men zal weten, betreft de in houd van dit stuk' het negervraag- stuk in Zuid Amerika, Tavenu kan terug zien op een zeer geslaagde avond. Na afloop bracht de voorz. dank aan allen, die aan het welslagen van deze voorstelling hebben medegewerkt, in het bijzon der de regisseur de heer P. Ver- kaaik. Het kapwerk werd verricht door Maup Bakvis uit Leiden. HAZERSWOUDE IJsclub Gisteravond vergaderde onder grote belangstelling de Hazers- woudse ijsclub onder voorzitterschap van de heer N. van Rijssel in het café „Sport". Uit het jaarverslag van de penn. bleek, dat de kas er zeer goed voor staat. Door de heer D. Hassefras werd warme hulde gebracht aan de heren N. van Rijssel, C. Opdam, en J. C. Windhorst, voor hetgeen zij als be stuursleden gedurende de 25 jaren voor de IJsclub hebben gedaan. Als blijk van waardering overhandigde hij hun ieder een doos 'sigaren. Daarna had een bestuursverkiezing plaats. In de plaats van de heer C. Opdam, die zich niet herkiesbaar stelde, werd met algemene stemmen de heer L. Rietveld gekozen. Na de pauze werd en gratis ver loting gehouden. Ie prijs, de heer W. van Vliet; 2e prijs, mej. J. Natzeyi; 3e prijs, G. de Frankrijker. LANGERAAR Voetbalprogramma. Voor Altior zijn voor Zohdag dezelfde wedstrij den vastgesteld als vorige week. die toen werden afgelast. Altior 2Lug- dunium 7, 2.30 uur; Altior 3SJC 4, 12 uur; Altior A-Jun.DOSR A-jun., 2 uur; Altior B-jun.Stompw. Boys B-jun., 12 uur. LEIMUIDEN GROTE BELANGSTELLING VOOR GERESTAUREERDE MOLEN. Bij de ingebruikneming van de ge restaureerde molen te Leimuiden, werd na het welkomstwoord van burgemeester Bakhuizen het woord gevoerd door de heer De Ren, secr. van het polderbestuur, die de ge schiedenis van de restauratie nog eens besprak, waarbij uiteraard aan vele instanties en personen dank werd gebracht. Namens het hoog heemraadschap feliciteerde mr. Slag ter, de dijkgraaf, het polderbestuur met het bereikte resultaat. Ook ande re sprekers uitten gelukwensen o.a. ir. BMruggeman van de Prov. Water staat, ir. Kuiperi van de Cult Techn. Dienst der provincie, ir Stockhuyzen van de ver. De Hollandse Molen, de heer Zier Jusz namens de Stichting opwekking electri-.iteit door wind molens, de heer van Zwieten namens V V. V., de heer P. Kraan, de mole naar van de gerestaureerde molen en mr. P. G. Knibbe. secr van de Kamer van Koophandel te Leiden. Met een koffiemaaltijd werd de plechtigheid besloten. Parochiale Bibliotheek. De bi bliothecaris heeft de laatste jaren ge en prettige taak gehad. Er was geen andere opbergplaats voor de Kesting, N.N. verliest van K Lek- veld. De stand na de 8ste ronde luidt. 1. H. Lekveld 8 gesp. 11 pnt, 2. L. Kesting 6—10, 3. N.N. 7—10; 4. A. Straathof 7—7, 5. J. Pietersen 56, 6. G. J. v. d. Berg 66, 7. J. v Eijk 7—8, 8. J. Bader 9—6, 9. J. v. d. Berg 55, 10. P. Lenting 34, 11. A. J v. Trigt 64, 12. T Oosterman 43, 13. W. Lenting 32, 14. A. J. v. Dan 5—2. ROELOFARENDSVEEN Charitas-tentoonstelling. Sinds jaron is het een traditie, dat tegen het Kerstfeest de charitas-naaikrans een tentoonstelling organiseert, waar zij, alvorens de door ijverigo meis jeshanden vervaardigde kledingstuk ken e.d. als een kerstgave aan de minder bedeelden te verstrekken, de aandacht vraagt voor dit mooie werk en tevens alle inwoners in de gelegenheid stelt finantieel eniger mate bij te dragen Steeds heeft men hiervoor een goede belangstelling weten te trekken, hetgeen begrijpe lijk is, want naast deze mooie ten toonstelling zijn er aanlokkelijke at tracties. De tentoonstelling wordt ge houden in de Pancratiuszaal. Zater dagmiddag te 3 uur officiële opening, waarna voor belangstellenden van 410 uur en Zondag na de Hoogmis tot 's avonds te 9 uur, waarna te 9.30 uur verloting. Bloemenveiling. In verband met het Kerstfeest wordt er bloemenvei ling gehouden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag 's morgens te 8.30 uur. Getrouwd: J. Snaterse en W. van 1 boeken dan een vochtige kast, wat 'fM'T L ook de oorzaak was. dat de onder houdskosten abnormaal hoog zijn geweest. Deze moeilijkheden zijn thans uit de weg geruimd, want de collectie is deze week ondergebracht in 'n mooie afdeling van het Paro chiehuis. Voor deze heropening be gint men bovendien met een flink aantal nieuwe boekwerken, die on danks de hoge kostprijs tegen het oude tarief worden uitgeleend Ook is weer een nieuwe catalogus met suplement verkrijgbaar. Aanstaande Zondag wordt de bibliotheek weer geopend en voorlopig elke Zondag morgen om 11 uur. Het bestuur heeft dus weer zijn best gedaan om de le zers zo goed mogelijk van dienst te zijn. NTEUWVEEN Biljarten. Gisteravond werd de 8e ronde gespeeld van het tournooi om het persoonlijk kampioenschap. De uitslagen luiden als volgt: J Pie tersen wint van A. Straathof H. Lekveld speelt gelijk met J. v. d. Berg. A. J. van Dam verliest van G. J. v. d. Berg, J. Bader verliest van L. Wieringen; P. J. van den Broek en C. J. Vaneman; J. Th. Ooman en J. Th. van Klink.. BODEGRAVEN Landjuweel. Voor de vijfde maal trokken vele honderden naar het Landjuweel, dat zijn laatste op voering gaf in hotel Overkamp. Hoe wel buiten mededinging, was nu de beurt aan de plaatselijke vereniging „Rederijkerskamer H. K. Poot", die met een stuk van J. Priestly voor het voetlicht kwamen: „De gevaarlijke bocht". Laten we beginnen met vast te stellen, dat dit stuk minder waar dering oogstte dan de overige uit voeringen. Daar kwam nog bij dat aanvankelijk achter in de zaal het gesprokene nauwelijk verstaanbaar was. Het geheel was het ophangen van de vuile was in socitety-kringen met enige ongemotiveerde moorden als climax. Het vond bij het publiek slechts matige waardering. Dat neemt niet weg, dat de dames-rollen uitste kend gespeeld werden de herenrol- len daarentegen minder goed Op vallend goed was de toneelschikking 't gehele spel door. Na afloop sprak mr H. La Gro een woord van dank aan spelers en speelsters, en aan de jury, welke met fraaie geschenken werd verrast. De organisator van het landjuweel, de heer Boosman, werd niet vergeten. Toen kreeg de jury het woord om in grote lijn het goede en de feilen aan te geven van de diverse concurrende verenigingen. Dit werd gedaan door mevr. Y. Wegener-Sleeswijk Utrecht, die op geestige en rake wij ze de verschillende deugden en zwakheden aanstipte. De eerste prijs werd toegekend aan „Jan van Beers" te Utrecht met „Dreigend huwelijk" 198 pt., de tweede prijs was voor ,.De Spelewaghe" uit Den Haag met 193 pt. Deze groep gaf Molière's „De Vrek" en kreeg de meeste prijzen, o.a. voor de hoofdrol, de oeste rol- kennis, de beste regie (Henk Zouten dijk) en de beste bijrollen. „Ken- nemerland" te Beverwijk ontving met 187 pt. de 3e prijs en de 4e was voor „Harmonie" uit Heerhugowaard. BOSKOOP „Van ander ras". Dit toneelstuk, door Arnaud d'Usseau en James Gow, werd gisteravond door de toneelver. „Tavenu" voor 't voetlicht gebracht.'telde de juffrouw in de luidspreker, TER AAR Coöp. Bloemistenver. Gister avond vergaderde in café Verhoef de Coöp. Bloemistenver. Brandstoffen- crediet en vervoer hebben bevredi gend gewerkt. Met voldoening deed de voorz. mededeling over de hoge re omzet. Vorig jaar bedroeg de om zet ruim 567.000. Op 1 Nov. 1952 was de omzet de 1 579.000 reeds ge passeerd. De voorz. meende, dat de tijd niet zo heel ver meer zal zijn, dat de vereniging 1 millioen per jaar zal omzetten. Hieruit blijkt wel van hoe grote betekenis de bloemenkwe- kerij hier ter plaatse is geworden. Vorig jaar was er een besluit ge nomen om 1/2 extra in te houden om de kosten van het corso te be strijden. Door samenloop van om standigheden was de inhouding ech ter niet geschiedt. Door een niet ver wachte Inkomsten post van f 1500, was dit overbodig geworden. Daar om werd dit besluit nu herroepen. Verder deelde de voorz. mede, dat de Tuinbouwgidsen dit jaar niet gratis verstrekt zullen werden. Met algemene stemmen besloot de vergadering gezien het succes, ook in 1953 weer aan het bloemencorso deel te nemen. Wel zou men graag eens deelnemen met een wagen die meer het publiek aanspreekt. De deelname 1952 had 1500 gekost. Hiervan is ongeveer 350 terug ont vangen en ook is er in begrepen de aanschaffing van de wagen, wat ge steld kan worden op f 400.— Op 1 Febr. 1953 zal de vereniging 25 jaar bestaan. Gaarne wil het be stuur dit feit vieren met b.v. een ge zellige avond voor de leden en hun echtgenoten. Dan is er een persoonlijk feit aan de orde. In dit voorjaar is door een vergissing aan de veiling Aalsmeer de goede naam van de heer A. J. v. Emmerik in het gedrang gekomen. Dit heeft voor hem onaangename ge volgen gehad, en heeft misschien ge noemde zelfs zijn bestuurszetel ge kost» Gelukkig kon hij nu volledig gerehabiliteerd worden. De vaststelling en herziening der aandelen kreeg spoedig haar beslag Wel gingen enkele stemmen op om de aandelen af te schaffen en een rekening courant bij een bank te openen, doch statuaire bepalingen maken dit niet mogelijk. Hierna volgde een geanimeerde bespreking over het vervoer der bloemen naar Aalsmeer. De voorz. deelde mede, dat op de post vervoer momenteel 300 over is. Omdat ge bleken is dat op deze manier het vervoer rendabel is, stelde het be stuur voor om dit voor het komende jaar op dezelfde wijze te regelen. Verschillende meningen werden bij deze bespreking gehoord. Er waren tevredenen en hoe kan het ook anders er waren ook wensen. Bij dit alles bleef toch de goede toon be houden en uiteindelijk besloot men dat het bestuur naar aanleiding van het gehoorde de zaken zal regelen en enkele mogelijkheden zal onder zoeken. Jaarvergadering „Heta". De On derlinge Broeiglas-verzekering „Helpt Elkander" Ter Aar, hield haar jaar vergadering in café Verhoef. De voorz deelt mede dat tot nu toe 90 procent der schade is uitgekeerd, voortaan zal er na aftrek van eigen risico 100 procent der schade worden kunnen van heden af worden aangeboden TARIEVEN: 1 tot 15 m.mI 1.50 elke m.m. meer I 0.12 In verband met de feestdagen is spoedige opgave gewenst. UITERSTE TERMIJN VAN INZENDING 24 DECEMBER PAPENGRACHT 32 LEIDEN uitgekeerd. De secr -penningm., de1 neer N. A. Hoogervorst bracht finan cieel verslag uit. De tellingen in acti va en passiva beliepen 11.472.05 Het waarborgfonds bedraagt de som van 10.388.35 De verlies- en winst- i ekening geeft een v/instsaldo aan van 2134.80. De totaaltelling in lasten en baten f 3.464.99. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat 19511952 gunstig is geweest voor de Heta. Het ledental is met 17 vooruitgegaan en bedraagt thans 252. Uit het verslag bleek, dat er verze kerd zijn: 40169 eenruiters tegen 36629 op 30 Sept. '52. Vooruitgang 3540 kas?las 22/18 nu 4/2757 vorig jaar 425281, vooruitgang 47476; kasglas 19/14 nu 152425 vorig jaar 152345, vooruitgang 80 Dit is alles glas op kassen en warenhuizen. Platglas nu 43135 eenruiters. vorig jaar 39976, vooruitgang 3159. Lijsten nu 2019 vorig jaar 1979 vooruitgang 40. Het stuktal glas op warenhuizen ging vooruit met 50096 stuks Platglas ging vooruit met 2093 stuks De totale vooruitgang van het ver zekerd kapitaal bedraagt f 132 723. De schade is dit, jaar zeer gering geweest. Dit oedrag is 444.16. Door de herverzekering werd hiervan te rug ontvangen f 394 74. De eigen schade bedroeg slechts 49 42. Op 10 Mei 1954 zal de verzekering 25 jaar bestaan Het streven is erop gericht dat men dan een verzekerd kapitaal 1 millioen gulden zal hebben bereikt De aftredende bestuursleden A Hydra, J. Egberts en P. v. d. Ster werden herkozen. De contributie werd vastgesteld op hetzelfde bedrag als voorheen. Nooit Gedacht. Uitslagen van de gespeelde Dam. en Schaakwedstrij den om het kampioenschap van Ter Aar die tevens gelden voor de on derlinge borden-competitie, gespeeld op 17 Dec.: Dammen: Jac. v. d. Starren—W. Esveldt 11; W. SnaterseW. van Vliet 20; D. SpekJ. v. d Starren 2—0; J. CosterusW. v. d. Starren afgebr,; Ant. Hartveld—Nic. Kalsho- ven 20. Schaken: H. BosB. Rietveld 01; Jac. Rietveld—Jo de Bruyn 10; H. AaftinkJac. Rietveld 01; A. Koel man—A. W. v. d. Jagt 10. Geboren: Jacob C., zn van J. C. Schuurho' en H. Koers; Cornelia A. M. dr van C. J. v d. Geest en P. M. v. d. Geest; Josephus J„ zn van C. v. d. Loan en C. C. Bakker; Anna. M. G., dr van C. A. J. Valentijn en C. C. Nieuwenhuizen; Barbara M. Th., dr van C. F. Droogh en A. v d. Coolwijk; Geertje dr van G. Vos en A. v. d. Valk; Catharina C. M dr v. P. W. v. d Pijl en C. M. Campfens; Johannes J. zn van L. Slof en A G. Ba'der; Marius G. zn van G. de Blan ken en J. H. v. Vliet; Maria Cl A., dr van A. den Haan en H. v. Kesel. J. W. Roessingh v. s. Overleden: M. Th. Pieterse 80 jr., wed. van P. W. Egberts; C. don Haan 61 jr; W. Janson 71 jr, wed. van J. Kroon, overleden te Oegstgeest. De rijkdom der Oceaan Slechts weinigen zijn bekend met het feit dat de Ver. Staten hun ge- zagsgebied hebben uitgebreid met 1,8 millioen km2. grond. Dat dezé reus- achte annexatie over het algemeen aan de aandacht van de wereld is ontsnapt, vindt zijn oorzaak in het feit dat het hier gaat om het bezit vande zeebodem. Met de procla matie van de president, waarin als reden voor de annexatie de bescher ming van de petroleumvoorziening werd genoemd, zijn wij thans op de drempel van de oceaan-exploitatie komen te staan. De oceanen zijn n.l. de vruchtbaarste en rijkste gebieden ter wereld. Naar schatting bevinden zich 80 pet. van de oorspronkelijke rijkdommen van de aarde zich in het zeewater of onder de zeebodem. Uit een klein gedeelte van al deze rijk dommen zou de gehele mensheid zich kunnen voeden en kleden. De plan tengroei in de zee en op de zeebodem is vele malen groter dan die op het land. Maar terwijl op de aarde al leen op de bovenste „laag" planten groei voorkomt, is er een geweldige plantenrijkdom op verschillende diepten der oceanen. Als men weet dat het heel goed mogelijk is, en proefnemingen hebben dit reeds be wezen, om planten te doen groeien en te kweken in water zonder dat men één korrel aarde nodig heeft, dan begrijpt men dat de mogelijkheid van „zeebouw" inplaats van „land bouw" tot de mogelijkheden van de mensheid behoort. Reeds heden verwerkt men ver- 17. Koppie ging weer zitten en keek toe hoe Paul Parel een knopje aan de luidspreker op zijn tafel om haalde en de telefoonjuffrouw op dracht gaf, Bas Brom te bellen. Kop pie was erg verbaasd over het gedrag van Paul Parel, maar hij nam zich voor daarvan niets meer te laten merken. Hij vond die juwelier een vteenrd heerschap. Even later ver- dat Bas Brom niet meer aanwezig was Hij was weggegaan en zou pas over twee uur terugkomen. Maar de juffrouw had een boodschap achter gelaten. Zodra Bas Brom terugkwam, moest hij meneer Parel opbellen. „Hm", zei Paul Parel weer, toen hij had geluisterd naai wat de luidspre ker allemaal vertelde. Toen keek hij weer naar Koppie Kopij. „Waar heb ik U al eerder gezien?" vroeg hij opeens, ,.ik ken U Waar ken ik U van? Ik moet U ergens hebben ont moet of wacht eens, kan ik ergens Uw foto gezien hebben? Ah ik weet het! U bent de man, die die bankrovers gesnapt heeft! Bas Brom's Blad stond er vol van. Juist, dat is ook zo. Nu weet ik het weer. Dan moet ik U net hebben" En bij deze woorden keek Paul Karei Koppie erg lang en doordringend aan. Koppie voelde zich niet erg op zijn gemak. schillende soorten zeeplanten tot menselijk voedsel en textielvezels, terwijl ook xitstekend veevoeder ver vaardigd wordt. Of liever gezegd, ge oogst en daarna bewerkt. Vooral de toekomst van de textiel zou wel eens in de zee te vinden kunnen zijn-. Men vervaardigt reeds 'n soort kunstzijde van de allerbeste kwaliteit die prac- tisch onverslijtbaar is. Als men de reeds bekende feiten overziet, kan men aannemen dat een hectare zee 10 tot 100 maal meer zal opleveren dan een hectare land. De oceanen zijn b.v. ook in staat onze gehele behoefte aan leder te dekken. Niet alleen echter is de oceaan rijk aan levende organismen, vooral delf stoffen behoren tot de grote rijkdom men der wereldzeeën. In de procla matie van de president, werd dan naast de petroleum ook gedoeld op de delfstoffen die in de zee en de zeebodem aanwezig zouden zijn. Voor een deel werd reeds gebruik gemaakt van de enorme voorraden magnesium dié zich in het zeewater bevinden. Een aanzienlijk gedeelte van de vliegtuigen uit de laatste oorlog wa ren vervaardigd met het magnesium dat uit het zeewater gewonnen was. Als wij de trotse eskaders zagen overtrekken, zullen wij dan ook wel niet gedacht hebben dat daar stukjes Atlantische Oceaan vlogen. Thans produceren fabrieken aan de Golf van Mexico nog steeds tiendui zenden tonnen magnesium' per jaar uit het zeewater. Ook Jodium en So da haalt men reeds in grote hoe veelheden uit het rijk van Neptunus. Door de milloenen jaren heen, heb ben de weergoden en de erosie kost bare mineralen en vruchtbare gron den naar zee gespoeld, die thans zulke rijke hoeveelheden kos-tbare grondstoffen bezit, dat wij ons er geen voorstelling van kunnen maken. Het zou daarom wel eens kunnen zijn dat de proclamatie van de president der Ver. Staten als een van de be langrijkste in de geschiedenis zal worden opgetekend De zee is het „land" van de toekomst en de Ver. Staten hebben dit begrepen en de eerste stap gezet op een nieuw be grip dat grote politieke betekenis krijgen n.l. oceaan-exploitatie.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6