Min» Suurhoff voelt niets voor vrije lonen JCeiótdtufiie in Zuieedö Jian. g.ezin NIEUWE VRAGEN OVER OUDE PROBLEMEN Maastrichter politie schoot op een ontsnapte dief en trof jongetje Wordt Nederland bedreigd door verzilting en verdroging 7 Welke vader kan het vlugst zijn baby een luier aandoen VRIJDAG 19 DECEMBER 1952 OE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 TWEEDE KAMER Mogelijkheid tot differentiatie naar beroep en prestatie is er In de gisteravond voortgezette vergadering der Tweede Kamer heeft minister SUURHOFF de in eerste termijn gemaakte opmerkingen be antwoord. Hij herinnert er aan, dat de heer Weiter belastingverlaging bepleit heeft. Tegelijkertijd vroeg hij verruiming van de emigratiebe moeiingen der overheid. Deze kost ook geld; „het komt meer voor, dat dergelijke pleidooien worden gehou den". Voor het komende jaar moet ge rekend worden met 130 a 140.000 werklozen. Men moet echter voor zichtig zijn met dergelijke prognoses. In een groot aantal gebieden gaat de werkloosheid het percentage, dat aanvaardbaar geacht kan worden, te boven. Daar is het scheppen van bij komende werkgelegenheid aanvaard baar en geboden. Afgewogen moet worden wat we ons voor additionele werkgelegenheid kunnen veroorlo ven in vergelijking met de blijvende werkverruiming. In totaal zal voor deze laatste no dig zijn 3 a 400 millioen gulden. De regering meent niet verder te kun nen gaan met de directe werkver ruiming dan de uitgaven die in de memorie van antwoord zijn opge somd. Bij de rijkswerkplaatsen wordt de opleiding van bouwvakarbeiders al afgeremd. Tegenover de opmerkingen van de heer Cornelissen stelt spr. zijn op vatting, dat voorzichtig moet worden voortgegaan met sociale voorzienin gen. Bijzondere aandacht zal de minis ter geven aan de kwestie der sei zoenwerkloosheid. Er zijn al enige maatregelen genomen om deze werk loosheid te bestrijden, b.v. ten aan zien van schilderwerk en woning splitsing. Een historisch overzicht gevende van de gevoerde loonpolitiek merkt hij o.a. aan het adres van de heer Weiter op, dat van een loonstop in feite geen sprake is geweest. Voorts wiist hij er op, dat er differentiatie is in de verschillende bedrijfstak hen. Daarbij is gebruik gemaakt van de werkclassificatie, waardoor meer onderscheidingen gemaakt worden naar geschooldheid. Zo is men geko men tot een meer rechtvaardige ver deling der beloning. Nog een andere differentiatie is nodig, n.l. die naar de individuele prestatie. Z.i. zijn er op het ogenblik meer mogelijkheden tot beloning van individuele prestaties dan toen men geen geleide loonpolitiek had. De ar- beidsvrede is daarmede zeer gediend, dat is een economisch goed van zeer grote waarde. Men wil nu meer vrijheid in de loonpolitiek. De vraag is maar hoe men die zal verwerkelijken zonder dat men de bijl legt aan de wortel van het systeem. Spr. twijfelt er aan of men daarin zou kunnen slagen. De daartoe geopperde mogelijkheden acht hij niet geschikt. De minister merkt o.a. op, dat er verschillende regelingen voor winst deling reeds bestaan. Daarvoor be hoeft men het systeem van de loon politiek niet los te laten. de gesalarieerde middengroepen, om dat de loonpolitiek zich met deze niet direct heeft beziggehouden. Er is ongetwijfeld een probleem ten aanzien van de beloning der midden groepen. Vervolgens komt de minister te spreken over het emigratieprobleem. Uitgegaan wordt van de grondslag van eigen verantwoordelijkheid en vrijheid van de betrokkene om te gaan of niet te gaan. In tegenstelling met vroeger komt thans ieder aspirant-emigrant in be ginsel voor subsidie in aanmerking; vroeger werd de emigratie van vak bekwame personen beperkt. Nu wordt ieder geval individueel beoor deeld; er hebben nog geen afwij zingen van aanvragen plaats ge had. Er is dus een hele verruiming gekomen voor de geschoolden. O.m. verklaart de minister zich bereid overleg te plegen met zijn ambtgenoten van onderwijs en van landbouw over de mogelijkheid van les in de Engelse taal op landbouw scholen. De „pater-Maas"-emigranten, die door de Australische regering zijn aanvaard, kunnen in Januari ver trekken. DUW-kwcsties besprekend zegt de minister, dat hij van de wenselijk heid om zoveel mogelijk additioneel werk door aannemers te doen aan nemen, overtuigd is. Maar hij heeft er zich van kunnen overtuigen, dat de leus „alles in vrij werk" geen op lossing biedt. Er zijn namelijk niet altijd aannemers voorhanden en vaak wordt de begroting dusdanig over schreden, dat men het werk niet kan gunnen, zodat het in regie moet wor den uitgevoerd. Wanneer er iets aan de kampen is te verbeteren, zal spr. dat trach ten te bevorderen. De minister meent, dat bij de loon regelingen en voorwaarden voor de DUW-objecten het juiste midden is getroffen, al zal er wel eens wat te wensen zijn. Met betrekking tot de noodwet ouderdomsvoorziening zegt hij, dat de regering zal overwegen of het vrijlaten van 200,mogelijk is metvhet oog op de grote uitgaven die gedaan moeten worden. Daarbij zul len tevens andere wijzigingen onder het oog worden gezien o.a. in ver band met compensatie voor de huur verhoging. Ten aanzien van de kinderbijslag heeft hij zich nog niet kunnen con cretiseren hoe dit vraagstuk moet worden opgelost. Hij hoopt binnen een jaar met afgeronde denkbeelden te kunnen komen. Staatssecretaris VAN RHIJN ver klaart een vacantie-regeling voor jeugdige werknemers wenselijk te achten. De vraag is echter of men moet komen tot een dwingende re geling. De staatssecretaris is van oordeel, dat er geen tegenstelling behoeft te bestaan tussen de sociale zekerheid en de persoonlijke verantwoordelijk heid. Het streven naar sociale zeker heid moet men zien als een reactie op de periode, waarin de arbeider de speelbal was van de vrije econO' Terecht is z.i. weinig gezegd over mische krachten, het streven naar Millioenen families over de gehele wereld bereiden zich voor op de viering van het Kerstfeest. Ook in de keuken van het Paleis van de Zweedse Ko ninklijke Familie wordt ..koortsachtig" gewerkt om alle versnaperingen op tijd klaar te krijgen. Onze fotograaf snapte de Zweedse Kroonprins Carl Gustaf en zijn zuster Prinses Christina op weg naar de oven, met bakplaten speculaas. een maatschappij met meer gerech tigheid. Spr. zegt begrip te hebben voor de wena naar vereenvoudiging der so ciale verzekeringen. Dit is echter niet zo eenvoudig. Tegen het maken van misbruik van de werkloosheidswet zal moeten worden opgetreden, erkent de staats secretaris. Het gaat om kinderziek ten bij de uitvoering van de werk loosheidswet en het is zeker geen janboel. De uitvoering is z.i. wel ge slaagd. Voor de werkverruiming voor hoofdarbeiders, die werkloos zijn, zijn er enige voorlopige plannen op het departement. O.a. is een ruime salariëring in voorbereiding en een verhoging van het subsidie aan de gemeenten. Er is nog overleg gaande met het ministerie van financiën. Een kerstgratificatie aan de werk lozen is naar sprekers oordeel niet nodig, omdat hun positie is verbe terd. Hij merkt op, dat in Oost-Duits- land de Kerstgratificaties zijn afge schaft, omdat deze vernederend voor de arbeiders werden geacht. Hierna wordt gerepliceerd. Bij de replieken dient de heer REUTER (CPN) drie moties in. In de eerste wordt gevraagd het verle nen van een kerstgratificatie moge lijk te maken, in de tweede worden verbeteringen in de wachtgeld- en werkloosheidswet gevraagd en in de derde verhoging tot 200,van de vrijstelling van eigen inkomsten in de noodwet ouderdomsvoorziening. De heer KIKKERT (CH) meent, dat het voor de heer Haken goed zou zijn als hij zijn motie inzake kerst gratificatie intrekt. In Oost-Duits- land is verleden jaar de kerstgrati ficatie ingetrokken omdat ze een uit vloeisel van het kapitalisme is. Met verwijzing naar het proces- Slansky zegt hij, dat het met het oog op een eventuele zuivering goed ware als de motie werd ingetrokken. Te een uur is de vergadering ge sloten. Wensen der K.V.P. werkgroepen Belastingen, middengroepen en kleuteronderwijs vormen de hoofdschotel De werkgroepen in de K.VJP. heb ben aan de leden van het Partijbe stuur en de partijraad der K.V.P. ver slag uitgebracht over hun werkzaam heden in de periode 1 September tot 15 December. Daarin wordt met be trekking tot de belastingen o.m. het volgende gezegd: 1. Alhoewel de overheid mo menteel voor grote financiële moeilijkheden is geplaatst, dient de ondernemer toch niet zodanig belast te worden, dat zijn initia tief wordt geremd. Enige beducht heid werd ten deze uitgesproken. Bovendien dient de inning van de belasti.-g zodanig te geschieden, dat de liquiditeitspositie niet wordt aangetast. 2. Met het oog op het gelijk- heidsbeginse. drong men aan op zoveel mogelijk terug dringen van de indirecte belastingen. De weeldebelasting moet beperkt blijven tot werkelijk luxe goede ren. 3. De belastingpolitiek mag de "eigendom niet uithollen. Naar de mening van enige werkgroepen is de tendenz van de huidige be lastingpolitiek ,dat door middel van de hoge tarieven socialisatie in de hand wordt gewerkt. 4. Men is van mening dat voor gehuwden de belastingvrije grens voor het succesierecht hoger ge steld viient te worden. 5. Afgekeurd werden de snel opeenvolgende wijzigingen in de fiscale wetgeving. 6. Bevordera moet worden, dat de fiscale wetgeving zo spoe dig mogelijk vereenvoudigd wordt. Aan de opmerkingen over andere onderwerpen ontlenen wij de vol gende: I>ipgmaals werd gepleit voor een spoedige wijziging van de gemeente classificatie. Door verschillende werkgroepen werd ernstige critiek uitgeoefend op het. advies van de S.E.R. inzake de kinderbijslag. Meerfdere werkgroepen zijn van mening, dat er grote behoefte be staat aan een uitgewerkt Katholiek Sociaal Program- In de huidige situatie is een vrijere loonvorming noodzakelijk hoewel minimumlonen gegarandeerd moeten blijven. Voor zelfstandigen (midden stand) dienen zodanige fiscale faci liteiten te worden geschapen, dat zij in staat zijn de kosten te dragen verbonden aan de verzekering te gen de eventualiteiten des levens. Voor het bijzonder kleuteronderwijs wordt volkomen financiële gelijk stelling geëist met het openbare. Het ingediende ontwerp van wet op het kleuteronderwijs voldoet hier aan niet. Voor het bedrijfsleven werd de nog steeds uit de Duitse tijd bestaan de vereveningsheffing voor het be drijfsleven onbillijk en bezwaarlijk genoemd. Alle werkgroepen wezen een sys teem af, waarbij een overschot op de gewone Dief toch gearresteerd en jongetje niet ernstig gewond Donderdagavond omstreeks half zeven werd op de Parkweg te Maas tricht een dame door een man van haar boodschappentas beroofd. Op haar hulpgeroep snelde een toevallig voorbijkomende schipper toe, die on middellijk de vluchteling nazelte, doch hem in het duister van het stadspark uit het oog verloor. Hierop begaf hij zich per rijwiel naar het hoofdbureau van politie. Een politie-agent begaf zich onmid dellijk met hem in de richting van het stadspark, waar zij een man troffen van wie vermoed werd dat Deze man werd aangehouden, doch tijdens het overbrengen naar het hij de dader van de overval was. politiebureau zag hij kans te ont snappen. De agent sommeerde hem halt te houden en toen dat niet hielp, loste hjj twee waarschuwingsscho ten. Toen ook daarop niet werd ge reageerd, vuurde de politieman op de benen van de vlucnteling. Het schot miste echter ie vluchteling, maar trof, zoals later bleek een jongetje van 12 jaar, genaamd P. H., die met enige vriendjes bij het horen van de waarschuwingsschoten en het halt- geroep van de politie was komen toelopen. De vluchteling zag kans te ontkomen, doch werd even later door enige te hulp gesnelde agenten in een café aangehuden en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Het was de 27-jarige G. K., afkom stig uit Hoensbroek. Na zijn arresta tie legde hij een volledige bekente- RIJBEWIJS-AANVRAGEN 75 CENT DUURDER. Het inschrijfgeld voor een rijeexa- dienst wordt gebruikt j men is ingaande 1 Januari 1953 vast- dekking van de kapitaaldienst. Men hoopt, dat de fractie zal tonen, dat het haar ernst is met de aan drang op de regering om dit over schot op de gewone dienst aan te wenden tot verlaging der belastingen. Veel gehoord werd de klacht, dat de militairen tijdens hun diensttijd niet steeds intensief getraind wor den. Ais hierin niet spoedig verbe- (ering kan worden georacht dient de diensttijd verkort te worden. gesteld op 5.50 en de prijs voor een geneeskundige verklaring op f 1— Dit houdt in, dat een aanvrager, die voor de eerste keer een rijexamen doet, op postrekening nr. 124149 van het Centraal Bureau voof de af gifte van Rijvaardigheidsbewijzen 'n bedrag van 6.50 dient over te ma ken, zijnde Je kosten voor het rij examen en de geneeskundige ver klaring. Totnogtoe was hieivoor ƒ5.75 verschuldigd. Ons land kan zichzelf helpen, mits Gistermiddag is te Goes een breed voerige bespreking geweest van de commissie voor waterbeheersing en verzilting over het gevaar, dat niet alleen Zeeland, maar practisch geheel Nederland loopt, doordat steeds meer zeewater en steeds minder zoetwater in haar bodem dringt. Het probleem, waaraan in Zeeland grondige studies worden gewijd, bleek verschillende neven vraagstuk ken op te brengen, die dikwijls van even groot belang moeten worden geacht, als het hoofdprobleem. Want de verzilting van de bodem brengt in de droge perioden een te kort aan drinkwater met zich mee, zoals Zeeland dit in droge zomers al kent. Verschillende deskundigen, die gis teren in Goes het woord voerden, waren tot de volgende conclusies ge komen: 1. Men zal in- de wintermaanden zoetwater-reservoirs moeten vormen in de vorm van afge damde binnenwaters, teneinde een eventueel tekort tijdens de zomermaanden te kunnen op vangen. 2. Men zal bij het inpolderen van binnenwateren rekening moeten houden- met de watervoorzie ning. 3. Voor Zeeland zag men heil in het afdammen van de Ooster- schelde, alhoewel men de moei lijkheden, die dit meebrengt voor de scheepvaart, niet gering achtte. Algemeen was de commissie van Communisten proberen het nog eens Burgemeester van Beerta gemolesteerd met assistentie uit Finsterwolde Het valt soms erg moeilijk om te bedenken, dat de communisten niet meer dan een paar procent van ons volksdeel uitmaken en het schijnt, dat deze paar procent angstvallig bij elkaar kruipen, om zodoende op en kele plaatsen nog een machtje te kunnen vormen. Hebben we ruim een jaar geleden de chaotische toestanden in Finster wolde leren kenen, thans bereikt ons weer een bericht uit het nabijgele gen Beerta, waar enige communisti sche raadsleden, te zamen met tra wanten uit Finsterwolde, een gedeel te der bevolking zo tegen de burge meester wist op te ruien, dat deze de burgemeester na een raadsverga dering belette de raadzaal te ver laten. voordat hij enige eisen van hen ingewilligd had. De communistische raadsfractie had een voorstel tot onmiddellijke ondersteuning van enkele gemeente naren voorgesteld, maar de burge meester meende, dat dit voorstel niet met de door deze oproerkraaiers ge ëiste urgentie behandeld behoefde te worden. De communisten hadden echter enkele van hun handlangers op de publieke tribune gezet en toen de burgemeester de raadzaal wilde verlaten, barricadeerden dezen de uitgang en ontzegden de burgemees ter de doorgang, voordat hij aan de communistische eisen gehoor had ge geven. De burgemeester verklaarde, dat hij zich neit liet dwingen, doch dat hij hun wensen in behandeling zou nemen. Na enig heen en weer gepraat gaf de communistisce fractie aan de her rieschoppers bevel de uitgang vrij te maken, hetgeen geschiedde. Een ongeopend melkflesje, dat enkele dienstertjes van de cantine van de Volksbond tegen drankmis bruik te Rotterdam op de koffieke tel hadden gezet, sprong uit elkaar en verwondde twee van de meisjes. Een van her» moest met brand- en snijwonden naar het Ziekenhuis a. d. Bergweg opgenomen worden. oordeel, dat Nederland voldoende zoetwater kan winnen om het verzil- tingsproces tegen te gaan, maar dat men dan wel tot grote technische ver beteringen zal moeten overgaan, daar anders de kans niet Klein is, dat het verziltingsproces, dat momenteel Zee land en de kustprovincies aantast, spoedig het hart van Nederland be reikt zal hebben. BROEDE. 28 CENT. Deze maand werd door de ver eniging van vermeerderaars op de Veluwe de prijs- van het broedei op 28 cent gesteld. Dit is aanleiding ge weest tot verschillende besprekin gen met als resultaat, dat door de verenigingen van vermeerderaars in Nederland en de Alg. Ned. Pluim veeteeltvereniging A.N.P.V. de prijs van 28 cent per broedei is gehand haafd. nis af. De tas met inhoud werd te ruggevonden. De gewonde jongen werd onmid dellijk ter verpleging in het zieken huis St. Annadal opgenomen doch bleek gelukkig niet ernstig gewond te zijn. Hij was aangeschoten in de heup, en volgens berichten uit het ziekenhuis had hij alleen een vlees wond. Reisbureau-employé met fantasie Anderhalf jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen de 41-jarige employé vani een reisbureau uit Wassenaar. In November 1951 had deze zich, volgens de tenlastelegging, voorge daan als „general-agent" van de Trans-Canada-Airlines. Hij had vals briefpapier gebruikt en de K.L.M. voor ƒ1191.70 opgelicht. Voor een cliënt boekte hij n.l. passage, waarbij hij zo manipuleerde, dat de K.L.M. het geld moest storten om de tegen waarde in dollars uitbetaald te krij gen. Merkwaardig genoeg waren er inderdaad in Amerika dollars gestort en geboekt op naam van die cliënt, zodat eigenlijk de K.L.M. niet de be nadeelde was, maar de Amerikaanse maatschappij die er ook bij betrokken werd. Voorts had hij verschillende ma len valse traveller-chéques, die hij bij een drukkerij in Den Haag en Wassenaar liet maken, als onderpand gegeven of anderszins uitgegeven. Hü had voorts een valse uitnodiging uit Canada opgemaakt, waarop door de Canadese ambassade een visum was gegeven. De verd. had een uitvoerige me morie van toelichting naar de recht bank gezonden. Hij betreurde de fei ten, die hij in grote lijnen toegaf, maar hij zou niet het voornemen hebben gehad om oplichting te ple gen. Verd. verklaarde dat hij wel agent van de Trans Canada Airlines zou worden, althans dat had hij gedacht. Hij had maar vast briefpapier laten drukken. Toen de benoeming niet doorging zat hij met het papier en had hij het toch maar gebruikt. De reischèques had hij laten maken voor reclame. Hij had achterop een recla metekst willen laten drukken, maar hij wist nog niet welke en daarom was hij maar begonnen met alleen de chèques te laten drukken. De valse uitnodiging uit Canada had hij alleen maar geschreven om dat een vriend van hem hiermee zijn moeder had kunnen gerust stellen. De vriend ontkende echter dat dit de bedoeling van het schrijven was. In derdaad had hij zich laten verleiden om in een garage chèques te geven als onderpand bij het huren van een auto. Zijn vrienden zou hij alleen maar de chèques hebben gegeven op dat deze er een beetje groot mee konden doen. Zo had hij zijn vriend ook een perskaart waarvan hij er een voorraadje had laten drukken omdat hij naar zijn zeggen voor een Amerikaans persbureau werkte verkocht voor 5.Het geld dat hij van zijn vrienden had ontvangen zou niet voor de chèques zijn geweest, maar ter betaling van schulden. Zo zou hy zijn vriend geld hebben ge geven om naar Duitsland te gaan. De verdediger bepleitte een straf gelijk aan het voorarrest. Hij betoog de o.m. dat er eigenlijk geen schade geleden was, al wa- zijn cliënt wel „vindingrijk" geweest. Uitspraak 31 December. CRITISCHE MOEDERS VORMEN JURY Ter gelegenheid van de première van de film „Ik heet Niki' zal er op Zaterdag 27 December een liefdadig heidsvoorstelling in het Utrechtse City-theater woraen gegeven, waar van de baten ten goede komen aan de behoeftige babies uit de Domstad. Daarom zullen er ook geen entrée- gelden worden geheven, doch be- OUD-MINISTER WEMMERS VOORZITTER STAATSMIJNEN. De minister van Economische Za- staat de toegangsprijs uit kleertjes voor babies en kleuters. De Utrecht se sociale raad draagt zorg voor de distributie dezer kleiingsstukken. De toeschouwers krijgen behalve de hoofdfilm ook nog een orgineel lachnummei te zien Op ne. toneel zullen namelijk diverse vaders in de gelegenheid worden gesteld om el- kaars krachten te meten op het ge bied van luiers aandoen. De in de zaal aanwezige moeders zullen hiervoor de jury vormen. Met deze wedstrijd, waarvoor prijzen ter beschikking worden ge steld, heeft Utrecht een Nederlandse ken heeft de ondernemingsraad van ?,rj™u0r' ï8" ™rluidt iUnvbej!X" de Staatsmijnen medegedeeld, dat ste,Un8 reeds nu opmerkelijk groot, hij voornemens is oud-minister H. H. Wemmers, die onlangs zijn func tie als directeur van de Staatsmij nen heeft hervat, tot voorzitter van de directie der Staatsmijnen te be noemen. De tegenwoordige president-di recteur van de Staatsmijn n, dr. ir. Ch. Th. Groothof, zal n.l. op 1 April 1943 zijr. functie neerleggen wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Tevens heeft de minister van Eco nomische 2aken het voornemen ir. A. Hellemans, thans bedrijfsinge- nieur van Staatsmijn Wilhelmina. tot directeur der Staatsmijnen te be noemen. De leden van de ondernemingsraad der Staatsmijnen hebben eenparig instemming met deze plannen be tuigd. ARTS WEIGERDE DOODS OORZAAK IN TE VULLEN. De Bredase Rechtbank deed gis termorgen uitspraak ir dt zaak te gen de Tilburgse arts J. S., die in hoger beroep was gegaan tegen een vonnis van de Tilburgse kantonrech ter. Deze had hem n.l. veroordeeld tot 6 gulden boete subs. 1 dag hech tenis, omdat de arts geweigerd had nauwkeurig de docchsoorzaak in te vullen op een over lijdensformulier, dat bestemd was voor d- gemeen telijke secretarie. D Bredase recht bank vernietigde het vonnis van de kantonrechter en opnieuw rechtspre kende, werd de - :ts veroordeeld tot 6 gulden boett sub_ 1 dag hechte nis.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5