DUINSTREEK Kerkelijke Kunst J. A,v,Herwaarden in gelijkgesteld De Leidse Professorenwijk heeft thans een Jeugd-natuurwacht Opening Leids Juweel 1952-' 53" VRIJDAG 19 DECEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT tERSTE BLAD - PAGINA 2 TRAGE POSTBESTELLING De laatste tijd komt het herhaalde lijk voor, dat brieven, die 's avonds gepost worden, ons pas de andere dag in de middagbestelling bereiken. Hierdoor komen vaak belangrijke be richten te Iaat in de krant. Voorscho ten is deze week reeds eenmaal het slachtoffer geworden; vandaag is Sassenheim aan de beurt. Het ver slag van de belangrijke raadsverga dering te Sassenheim die gisteravond werd gehouden, hadden wij bij het ter perse gaan van ons blad nog niet ontvangen. Wij hebben gemerkt, dat in sommi- ge plaatsen wel eens de mening ont staat, dat onze correspondenten te Iaat hun copie inzenden. Dit is ech ter niet het geval. Omdat zij vaak zeer laat nog werken, om de ver slagen op tijd In Leiden te krijgen, is voor hen deze gang van zaken dubbel onplezierig. Intussen doen wij alle moeite om deze onaangename kwestie weer in goede banen te leiden. HAAGSCHE SCHOUW HET BIER VLOEIDE RIJKELIJK.... Op het drukke kruispunt bij de Haagsche Schouw is gistermiddag tussen vijf en zes uur het verkeer vrij ernstig gestagneerd geweest. Een aanhangwagen van een vrachtauto was namelijk door nog onbekende oorzaak gekanteld, midden op het kruispunt. De wagen was geladen met flessen bier, die her en der ver spreid lagen, terwijl de weg was be zaaid met glasscherven. Na ongeveer drie kwartier was alles opgeruimd en kon het verkeer weer ongehin derd voortgang vinden. DE ZILK K.V.OJB. In de zaal v. dt Burght kwamen rond 30 leden van de L.T.B. bijeen met het doel te komen tot de oprichting van 'n afd. „Zilk en Om geving" der K.V.O.B. De vergadering werd geleid door de heer Grotteskes, voorz. der L.T.B. Er waren 10 candidaten voor het vormen van het bestuur der op te richten afdeling. Gekozen werden de heren: S. Heemskerk, Vogelzang, M- Lippens idem; G. Meskers, C. J. Ruig- rok en J. C. Ruigrok. allen De Zilk. De heer Meskers werd als voorz. gekozen. Tot afgevaardigden naar de Alg. Vergaderingen der K.V.O.B. werden gekozen de heren H. M. v. Haasteren en Th. Heemskerk, Bij de behande ling van de beschrijvingsbrief werd stelling genomen tegen de contribu tieverhoging. KATWTTK AAN DEN RIJN De Molenweg. Wie in lange tijd niet op de Molen weg is geweest en er nu weer eens komt, zal zich verwonderen over de veranderingen, die hier hebben plaats gehad. De Molenweg is thans vanaf de Valkenburgerweg aan beide zijden van een tegel trottoir voorzien; terwijl voor een zeer nette afschei ding is zorg gedragen. Aan de Noord- westzyde ziullen weer een 10-tal wo ningen worden gebouwd en aan de Zuidzijde wordt reeds hard gewerkt aan de bouw van een blok van 200 woningen. De oude „Rusthoek" is afgebroken, waarna binnenkort ver plaatsing van de benzinetankplaats zal plaats hebben om daarna de Was- senaarseweg rechtuit te kunnen door trekken. Allemaal veranderingen, die de omgeving daar ten zeerste zullen verfraaing. LEIDSCHEND AM Vrouwengilde Onder voorzitter schap van Mevr. J Kraayvanger-Bus- kens vergaderde het Vrouwengilde. Na afhandeling van de agenda gaf mej. Cecilia Herr, de diocesaan leid ster van de Mater Amabilis, een uit eenzetting over de vrouw in het mo derne leven. In het bijzonder sprak mej. Herr over het apostalaat van het goede voorbeeld, over het moe derschap en over het geestelijk moe derschap. Nadat mej. Herr haar met volle aandacht gevolgde uiteenzetting had beëindigd bleven de leden nog ge ruime tijd bijeen om tc genieten van de zang van de presidente, die daar bij aan de vleugel werd begeleid door de heer Luc. Oudshoorn. Geboren: Adriana Johanna Maria, dr van A. C. Knijnenburg en J. M. van der Lubbe; Cornelia Maria dr van G. E. Belt en C. A. van der Krogt. Ondertrouwd: Wouter Steenhoff cn Louisa M. Rost. Getrouwd: Bastiaan van den Burg te Ridderkerk en Margaretha A. Ver meer. Overleden: Stijntje Quak 72 jr echtgenote van L. v. d. Wef te Voor schoten; Pieternella van den Akker 73 jr wed. van J. Gravesteijn; Gijs- bert de Jeu 81 j weduwnaar van Tr. Kelderman te Den Haag; J. Koordes 81 jr, echtgenoot van G. Middel te Rotterdam; G. Fiers 69 jr wed. van W. van Leeuwen. NOORDWITK Gemeente en Jeugdbeweging. Een lid van de commissie, die het voorstel aan dë Prov. Staten voor de verstrekking van subsidie aan de Ned. Jeugdherbergcentrale ten be hoeve van verbouwing en inrichting van de jeugdherberg te Noordwijk moest bestuderen vraagt of van de gemeente Noordwijk een financiële bijdrage hiervoor kan worden ver wacht. Ged. Staten merken op, dat B. en W. van Noordwijk bereid zijn de raad een voorstel te doen de be nodigde gelden beschibaar te stel len voor de aankoop van gronden en de bouw van een huis. Op deze ma nier kan de ontruiming worden be vorderd van het pand, dat tot jeugd herberg moet worden verbouwd, in dien tenminste het nodige extra bouwvolume wordt verkregen. Brandweergarage. Na de inge bruikneming van de Brandweergp ra ge enige weken geleden, zullen op ve ler verzoek op 2e Kerstdag van 11 tot 1 uur en van 3 tot 5 uur( de garage en de brandblusmiddelen te bezich tigen zijn. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: J. Heus, 96 p., 2e klasse. P. de Groot, 96 p., 2e klasse. J. de Ruiter, 93 p., 3e klasse. In de damesklasse behaalde mevr. Goudriaan met 92 p. het hoogste aantal. Geboren: Peter H. v. van J. Hoe' en C. Vianen. Gijsbertus J. A. F. z. van P. C. v Da men M. J. C. Mul der. Margriet d. van J. v. Duin en A. de Heus. Getrouwd: A. W. Weelen en P. Houwaart. Overleden: Petrus M. Bosman 87 j. Elisabeth A. B. Hesseling 32 j. geh. met E. de Ridder. Arendje v. Drongelen 71 j. wed. van D. de Haas. NOORD WIJKERHOUT In de loop van de jaren hebben de parochianen van St. Victor in Noord wij kerhout vaak de wens te kennen gegeven om nieuwe para menten eens van nabij te mogen be kijken en dit feit is eigenlijk de aan leiding geworden, dat men besloten heeft van 19 tot 26 December een tentoonstelling te houden van Ker kelijke Kunst. Niet dat deze tentoonstelling zich tot paramenten zal beperken. Toen men eenmaal aan het organiseren ging, is de opzet zo ruim mogelijk genomen. Behalve de paramenten staan er op het programma edel smeedkunst, boekwerken, voorwer pen, die door de leerlingen van de huishoud- en lagere school vervaar digd zijn, en huisvlijt van de patro- naats jeugd. Pastoor L. Brink heeft in de nog vrij uitgebreide catalogus, die pas verschenen is, de doelstelling van de tentoonstelling aangegeven. De meeste mensen, zo schreef hij, zijn over het algemeen geen bezoekers van musea. Zij hebben daarvoor de tijd niet beschikbaar. Maar met deze tentoonstelling brengt een beschei den museum een bezoek aan ons. Het is een welkome gast in onze ge meente. En deze tentoonstelling, hoe bescheiden ook, heeft ons veel te zeggen, omdat zij spreekt van kunst, geadeld door de christelijke gedachte. Kort geleden werd in Rome aan bevolen alle wansmaak in beeld, schilderij en versiering, die de ver ering van God en de heiligen neer haalt, uit onze kerken en huizen te weren. Deze tentoonstelling wil hiertoe een bescheiden bijdrage leveren. „De Duinklievers" Bij de in de afgelopen weken gehouden hokken- show is eerste prijs behaald door P. Duivenvoorden Pzn. 2e prijs J. Duin dam. 3e prijs P. Heshof. 4e prijs C. Broekhof. 5e prijs Pav. St. Pieter. De jaarlijkse postduivententoonstel- ling zal dit jaar worden gehouden op 10 en 11 Januari. Geb.: Cornelis Maria, z. v. P. van den Burg—Warmenhoven; Maria Jo hanna Elisabeth, d. v. Th. J. de Groot Pijpers: Maria Johanna Antonia, d .v. J. S. GeerlingsDe Groot: Cla- sina Johanna, d. v. C. F. Bakker- Van den Heuvel; Anna Maria Petro- nella, d. v. C. J. Duivenvoorden Van Werkhoven; Johanna Cornelia Gemma, d. v. P. C. van den Berg Geerlings; Alida Huberts Maria, d. v. Q. M. LooijestijnVan der Put- ten; Hendrikus Jacobus Maria, z, v. H. W. van SaaseKoot; Martinus Johannes, z. v. M. J. Heemskerk Rolvers. OEGSTGEEST Kerstviering De R. K. Bond voor het Gezin had de parochianen van Kerkwerve uitgenodigd voor een Kerstviering in het parochiehuis. Jammer genoeg moesten we ook hier weer constateren, dat dc belang stelling omgekeerd evenredig was aan de kwaliteit van het gebodene; er waren veel kinderen, maar vele ouderen lieten verstek gaan, en dit was des te meer te betreuren, omdat het doel van deze avond was, de mensen op te wekken tot een intense Kerstviering, zoals voorz. mr. C. Mol ook in zijn openingswoord tot uit drukking bracht. Het Kerstspel, dat ten tonele werd gebracht, boeide van begin tot eind. Sober en toch pakkend klonk het Kerstverhaal, gebracht door de de clamatrice Maria Mackelenbergh, ge ïllustreerd door een aantal tableau's op het toneel, die de verschillende episoden in dit verhaal uitbeelden Het werd muzikaal omlijst door de heldere jongensstemmen van het koor der St. Petruskerk uit Leiden o.l.v. de heer A. Devilé en begeleid door de heer Gordijn, terwijl de heer Raaphorst als violist meewerkte. Aangrijpend was vooral het slot, toen een stoet van kinderen aan het Jezuskind hun gaven kwamen offeren en hun kleine wensjes en verlang ens aan de voeten van het Kerstkind neerlegden. Mr Mol bedankte de aanwezigen voor de belangstelling en vestigde de aandacht op de grote Kerstmarkt, die Zondag as. van 12.30 tot 20 uur in het parochiehuis zal worden gehou den en waar van vele attracties te genieten zal zijn. „Rapiditas". Zaterdagmiddag 4 uur zal de verloting plaats hebben van de pop Lucy in het St. Willibrord gebouw. Wie komen wil, is welkom. Kwestie aandeelhoudersvergadering Stemrecht werd hem ten onrechte onthouden De Hoge Raad heeft heden uit spraak gedaan in de zaak betreffende het stemrecht over de aandelen in de N.V. van Herwaarden's Kalkzand steenfabrieken te Hillegom en daar bij het cassatieberoep, ingesteld door jhr. mr. dr. J. R. Clifford Kocq van Breugle en W. van Waveren tegen het arrest van het Hof te Amsterdam d.d. 26 Juni 1952, verworpen. Gelijk bekend had een minder heidsgroep in genoemde N.V. op 12 Mei 1952 een algemene vergadering van aandeelhouders uitgelokt, op welke vergadering de gehele Raad van Beheer werd geschorst en een nieuwe tijdelijke Raad benoemd, w.o. jhr. mr. J. M. de Beaufort, als gede legeerd lid, tevens directeur der ven. nootschap, en jhr. mr. dr. J. R. Clif ford Kocy van Breugel, beiden te Driebergen als president-commissa ris. Dit was mogelijk geworden, door dat men drie dagen vóór de vergade ring eerst een uitspraak van< de Pre sident van de Rechtbank te Haarlem tegen de N.V. had weten te verkrij gen, waarbij het de heer J. A. van Herwaarden te Aerdenhout als groot ste aandeelhouder verboden werd op zijn aandelen, welke door de Justi tie te Haarlem in beslag waren geno men en naar de griffie Van de Recht- VALKENBURG Geb.: Petrus G. J., z. v. Petrus G. van Stijn en Anna C. Koppers. VOORHOUT IJsclub. In zijn openingswoord zeide voorz. H. Vester, dat het afge lopen jaar weinig aan ijssport is ge daan. Dit zal ook wel de reden zijn, dat de penn. zo'n groot batig saldo had 310.38. In de verlotingskas was een batig saldo van 103.40. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging 200 leden telt. De voorz. las een schrijven voor van Kees Broekman, waarin hij nog maals dank brengt voor zijn grootse ontvangst in Voorhout. De aftredende bestuursleden, de heren P. J. v. d. Hulst, J. v. d. Blom, A L. Pennings en C. Prins werden bij acclamatie herkozen. Een bericht van de gemeente, dar in het vervolg wel een verloting mag worden ge houden. mits dit geschied tot fonds vorming voor een ijsbaan, ontlokte nogal enige critiek. Door P. A. v. Werkhoven werd verslag uitgebracht van vergaderin gen in de Kaag en van de K.N.S.B. in Gouda Bij een event, hardrijderij zal ook dit jaar wederom de beker worden verreden, Uit de kas werd 10.gegeven voor het kledingfonds voor de mu ziekvereniging. Geboren: Petrus J. Th., z. van J. W. Turenhout en P. A. Th. Berkhout; Wilhelm H., z. van W. D. Th. v. Werkhoven en M. Pieterse; Cornelis S. M., d. van H. C. Damen en A. C. Hogervorst; Theodora M., d. van N. van Dam en J. van der Post; Hendri- cus A. M., z. van J. P. A. v. d. Berg en M. M. H. Lakeman; Gerardus A. J., z. van P. G. v. d. Lans en A. M. van Diemen; Paul V.. z. van C. W. A. Hageman en G. M. E. van der Burg. Overleden: C. Reyer, weduwe van van Geldrop 90 j. VOORSCHOTEN Kerstviering R.K. Vrouwenbewe ging In het RK Verenigingsgebouw heeft de Vrouwenbeweging 'n Kerst viering gehouden, waaraan een kleine huishoudelijke vergadering vooraf ging. De presidente, mevr. Van Don gen, deelde mede, dat zij zich in het komende jaar niet meer voor deze functie beschikbaar kan stellen en het bestuurslid, mevr. Bohemen, gaf eveneens te kennen, per 1 Januari a.s. te willen aftreden, Het verzoek van het Vrouwelijk Hulpcorps aan de R. K. Vrouwenbeweging om me dewerking te verlenen zal nog door het bestuur bekeken worden. Na de pauze vertelde kapelaan P. J. L. van Reisen een kerstverhaal van Ch. Dic kens, „Scrooge en Marley" en ver toonde daarbij lantaarnplaatjes. De traditionele verloting vormde ook nog een punt van het programma. Verzilvering vacantiebonnen Maandagavond 22 December a.s. be staat er gelegenheid om bonnen te verzilveren voor Land- en Tuinbouw tussen 8 en 10 uur bij J. G. van der Ploeg, Leidseweg 10. Pondjes-Actie Nu het Kerst feest nadert willen de Welpen-en de Verkenners van de St. Laurentius- groep hun Kerst-Goede-Daad voor de meer behoeftige gezinnen van on ze parochie in overleg met het R.K. Armbestuur verrichten. Graag wil len ze deze gezinnen iets extra's ge- •'en. middelen hiervoor ontbreken en daarom organiseren zij Zaterdag- morgen) -middag een pondjes ac tie. Zij komen bij U langs voor een pondje margarine, worst, kaas. meel boter, vet suiker, enz. enz. even tueel flessen of verpakte levensmid delen of tegoedbonnen bij slagers e.d. Geb.: Annie J., d. v. L. van der Zwan en A. J. Braggaar; Maria, d. v. J. Koster en G. Groot; Linda R., d. v. W. Passchier en H. I. Kölner; Cornelia S. M., d. v. H. J. Have en A. W. Niersman. Geb. te Leiden: Sohwanette H. M., d. v. L. van der Bent; Rolanda A., d. v. A. J. de Wit en M. C. de Joode. Ondertr.: Jacobus J. Tiemeijer, 27 jaar en Maria C. Quist, 33 jaar. Geh.: Hendrik J. Heimig te Den Haag en Hendrika J. van Olderen; Emil Blok en Olga L. M. Regout; Frits F. van der Mark te Leiden en Johanna Zeilstra; Cornelis Wouterse te Katwijk en Rosa M. Ohr. Beekema. bank waren overgebracht, stemrecht uit te oefenen. De N.V. van Herwaarden is onmid dellijk van dat in kort geding gewe zen vonnis in beroep gegaan bij het Gerechtshof te Amsterdam, dat bij voormeld arrest d.d. 26 Juni 1952 het vonnis van de president vernietigde en besliste, dat ook op de door de Justitie in beslag genomen en zich ten tijde der vergadering ter griffie van de Rechtbank bevindende aande len stemrecht kon worden uitge oefend. Volgens het Hof was de heer van Herwaarden dus ten onrechte op be doelde aandeelhoudersvergadering van de stemming uitgesloten en dien. tengevolge waren alle op die verga dering genomen besluiten nietig. De Hoge Raad heeft zich thans met die zienswijze van het Hof te Amsterdam verenigd en het tegen het arrest door de wederpartij ingestelde cassatieberoep verworpen. WASSENAAR Dieven keerden terug. In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een onbekende zich toegang verschaft tot de garage van de fam. H aan de Rijksstraatweg. Uit een in de garage gestalde auto wercf een plaid gestolen. De volgende nacht werd wederom ingebroken in de wo ning en mevr. H. Door het ver nielen van een ruit heeft de onbe kende dader zich toegang tot de wo ning weten te verschaffen De heer H liep de dader tegen het lijf, maar deze laatste wist tt ontkomen. De recherche stelt een onderzoek in. Ongeluk in bakkerij. In de bak kerij van de heer O. in de Langstraat werd de bakkersknecht J. de B. aan het hoofd getroffen door een om vallende trap. Hij liep een grote vleeswond pp, die door dokter Plink werd verbonden. De man Icon daar na naar huis worden gebracht. Fiets gestolen. - Ter nadele van P. aan de Pape-vcg, werd een heren- fiets gestolen, die op het erf bij zijn i woning stond. Geboren: Judith F. d. v. L. Uitenbroek en P. Dcutekom. Pieter z. v. T. de Ruig en M. J. Pik. Aga tha M. P. d. v. C. P. Ruijgrok en E. M. Overdevest. Jacobus L. z. v. L. .J Deutekom en M. A. F. van Rooijen. Theodora C. d. van H. J. van der Boog en C. C. Noordover. Overleden: Charlotte Burger 83 j., vrouw van C. F. Rammelt. Hendrik van der Veen. 71 j. wednr. van A. Koster. Stefana 1/ Barendse, 88 j., weduwe van J. Korbee. Adriaan Kui per 81 j. wednr. van H. Jansen. Jo hanna C. Boerma 84 j., vrouw van M. Hefting. Mathijs Blankers 60 j., man van G. J. Knor. Geert Douma 49 j., man van C. Clarenbach. Hendrik J. S. Nieuwenburg 72 j., man van A. P. Faas. Mathilde M. J. d'Aquin 82 j., weduwe van P L. M. Driebeek. Con- stand A. de Meijier 79 j., man van H. L. W. Vervooren. Daniël Th. Ruys 19 jman van Z. Baronesse von Haerdtl. Anna M E. Lurken 9 j. Ondertr.: L. M C. Sicking en W. M. Strengers. A. M. Reijerse en A. Breedijk. D. Vos en W. Nell. D. P. W. Houppermans en M. Oostwou- der. L. A. Wouterlood en C. M. E. Bots. Getrouwd: G. Hendriksen en G. H. Flameling. A. F. Wissink en C. M. Duijndam. J van der Oever en V. van der Lecq. C. J. van Wissen en W. F. van den Heuvell. ZOETERMEER POSTDUIVENTENTOONSTELLING. Uitslag tentoonstelling ,,Dc Witpen". Klasse I: 1. J. Caspers; 2. en 3. A. J Heemskerk. Klasse 2: 1. G. Coops; 2. M. Ponse. Klasse 3: 1. en 6. G. Coops; *2. en 3: Jac. N. v. d. Sman. Klasse 4: 1 en 7. Jac. N. v. d. Sman; 2 en ZEV P. Heijnen; 3. A. Hermus. Klasse 5: 1. aJc. N. v. cl. Sman; 2. 4. .5 Gebr. Hoogendoorn; 3. A. Hermus. Klasse 6: 1. Gebr. v. d. Burg; 2. en 6. M. C. v. d. Goes; 3. Gebr. Hoo gendoorn; Klasse 7: 1 P. Heijnen; 2. en 4. A. Hermus; 3. A. Hörters. Klasse 8: 1. P. Heijnen; 2. Gebr. v. d Burg; 3. Th. Hörters. Klasse 9: 1. A. Hermus; 2. Jac. N. v. d. Sman; 3. en 4. Th. v. Galen Klasse 10: 12. en 3. L. J. v.-d. Goes. Klasse 11: 1. Jac. M. v. d Sman; 2. P. Heijnen; 3. A Brusse. Klasse 12: 1. G. Coops; 2. Jac. N. v. d. Sman; 3. M. Ponse Klasse 13: 1. Jac. N. v. d. Sman; 2. A. Brusse; 3. P. Heijnen. Klasse 14: 1 Jac. N. v. d. Sman; 2. J. Caspers; 3 M. C. v. d. Goes Schoonste duif van ed gehele tentoonstelling Jac. N. v. d. Sman. Schoonse oude doffer Jac. N. v. d. Sman. Schoonste oude duivin L. J. v. d. Goes. Schoonste jonge doffer Jac. N. v. d. Sman. Schoonste jonge duivin Jac. N. v. d. Sman. In de serie van 5 duiven be haalde A. Brusse een eerste prijs; 2e Jac. N. v. d. Sman: 3e L. J .v. d. Goes en 4e J. Caspers. Bescherming van bloem en plant In navolging van enkele grote ge meenten, w.o. Den Haag, 's-Herto- genbosch, Hilversum, en Schiedam heeft thans ook Leiden zijn jeugd- natuurwacht, die zich in 't vervolg in zal zetten voor de bescherming van bloemen, planten, bomen en hees ters in de Leidse lanen, parken, plantsoenen en particuliere tuinen. Indachtig het gezegde „wie de jeugd heeft, heelt de toekomst", heeft men om tot dit doel te geraken op initia tief van het gemeentebestuur sinds kort een actie onder de Leidse schooljeugd ingezet. Momenteel Diefstalle i uit garages en auto's, j heeft men zich nog beperkt tot de Door midd 1 van inbraak heeft leerlingen van de 5e en 6e klasse, die een onbekende zich toegang ver- een openbare of bijzondere school in schaft tot de garage van de land- de Professorenwijk of omgeving be- bouwer W. aan de Rijksstraatweg, zoeken. Het resultaat heeft de ver- Er werden ontvreemd een auto- I wachtingen verre overtroffen. De plaid, een brood een pakje room- animt° °?der de jeu&d was bijzonder boter en een blikje zalm. Ook heeft j l»root; niet minder dan 300 jongens men geprobeerd de aut van W. mee en ™,e,sJes hebben zich als natuur- te nemen, maai vermoedelijk is de ?c™eld'.w'er.va^te ™orne- dader daarhii fatoord men het ,s de natuur te beschermen aaoer daarbij gestoord. |en door hun voorbeeld anderen daar- Ook mevr. de u., wonend aan de j toe aan te sporen Lange Kerkdam deed aangifte van een poging toi diefstal van haar Woensdagmiddag waren auto, die zich in haar garage be vond. Uit een auto, dir geparkeerd stond op het terrein van de Zieken- inrichting Dorestad werd een beige lederen week-end tas ontvreemd. Ruiteravonden van „Koningin Em ma" Woensdag- en Donderdag- avond' werden door de Landelijke Rijver. „Koningin Emma" in het Ver enigingsgebouw de jaarlijkse Ruiter avonden gehouden. Nadat de avond met trompetgeschal geopend was, hield de voorz. de heer G. v. d. Ma- rel, een toespraak, waarin hij allen dankte, die de Rijvereniging in het afgelopen jaar steunden, hetzij door donaties, hetzij door medewerking bij het organiseren van oefeningen. Nadat een tweetal meisjes accorde- onmuziek ten gehore gebracht had had, werd het jaarverslag op een zeer originele wijze uitgebracht door een koortje, dat zich verscholen had onder een enorme theemuts. De hoofdschotel van de ruiter avonden vormde de opvoering van een blijspel „Tot wederdienst 'bereid". Er wordt op jullie gerekend. Wethouder Van Schaik, sloot zich bij de woorden van de heer Timmer aan, wees de jongens en meisjes op hun aangegane verplichting en bracht hen onder het oog, dat Van dit mo ment af op hen wordt gerekend. Het gemeentebestuur, dat met bijzonde re belangstelling het optreden van de jeugdige natuurwachters afwacht en aan deze proef in de toekomst ook uitbreiding denkt te geven, verwacht, dat „De Professorenwijk" me: om geving thans aan alle andere stads wijken het voorbeeld zal geven hoe het moet en hoe het kan Hierna ging de heer Van Schaik tot de installatie van de natuur wachters over. Aangezien het te veel tijd in beslag zou nemen om per soonlijk aan alle jongens en meisjes een insigne uit te reiken, deed de wethouder dit aan een jongen en meisje uit elke klas. De overige leer lingen werden aan het einde van de sair^'-imst in het bezit van hun in signe gesteld. zij in de klei ne Stadszaal bijeengekomen om als zodanig te worden geïnstalleerd. Om aan deze plechtigheid, zoals wethou der J. C, van Schaik het uitdrukte, een enigszins officieel tintje te ge- yen, waren mede aanwezig de gem. insp. van het Onderwijs, de heer H. A. Vriend, mej mr. M. J. Zeelen- berg namens de commissaris van po litie, een vertegenwoordiger van de gem. Plantsoenendienst, de heer C. I H. Voorhoeve, directeur van het uitvoerend comité van de Stichting Natuur en Jeugd tal van hoofden van scholen en onderwijzers. De heer A. O. Timmer, wnd voor zitter van het wijkcomité ..De Pro fessorenwijk", sprak een inleidend woord, waarin hy op eenvoudige wijze wees op de mooie en zinvolle gedachte de natuur te willen be schermen. Spr. hoopte, dat door het goede voorbeeld, dat de jeugdige natuurwachters zich voorstellen te geven, de vernielzucht zal worden tegengegaan en dat jongeren en ouderen zullen worden geprikkeld de natuur haar ongerepte schoon heid te doen behouden. In de Stadsgehoorzaal De eerste avond van het „Leids Ju weel", welke Woensdag i. d. Gehoor zaal gegeven werd, is één ware feestavond geworden, van verbroede ring en eens gezinde samenwerking, misschien wel het voornaamste en zeker van meer intense kracht dan alle concours by elkander genomen. De voorzitter van K. en O., de heer H. de Wilde, sprak het welkom uit tot burgemeester van Kinschot en mevrouw, tot de jury, de wethouders en de dames en heren Raadsleden. Hij gaf een beknopt inzicht in de werkwijze, en ook het succes van K. en O., die in 't laatste jaar ong. 58000 bezoekers telde op haar avon den en cursussen. Mensen uit alle rangen en standen en religies. Dan gaf de voorzitter het woord aan bur gemeester Van Kinschot, die dit een zeer bijzondere avond noemde. K. en O aldus spreker stelt de Leid se amateurs in staat te laten ho ren, wat zy in groepsverband preste ren; hoe de vrije tijd besteed wordt om als liefhebbers van zang, harmo nie-orkest of toneel goed en prettig bezig te zijn. Het Leids Juweel is een vriendschappelijk plaatselijk tournooi, met open viezer en vrij van jalou sie. De burgerij zal kunnen horen, wat er op deze eerste avond ge presteerd wordt door hard werken en ware krachtsinspanning. Maar wat men op de avonden van K. en O. nooit meemaakt: de zaal was jam mer genoeg maar karig bezet. De burgemeester zeide in zijn openings woord dat critiek nooit uitgesloten is en eerlijke critiek ook goed en nuttig is. Zonder vooruit te lopen op de uitspraak van de jury, bestaan de uit de heren Jos. de Klerk, Gijs- bregt Nieuwland en Henri Verhaar, volgt hier een beschouwing over wat de toehoorder werd voor gezet. Trots de veel en wijd uiteenlopende presta ties was er ware hartelijkheid, die meelevend ambieerde. Om te begin nen trad het Dubbel gemengd Kwar tet „Musica" op onder leiding van dirigent Arnoldus, die zelf als een van de twee bassen- meezong. Dit achttal sprong niet verder dan z'n stok lang was en zong twee a cap- pella kwartetten van Herman de Wolff en van Bortnianski, die zich specialiseerde op het terrein van de Russische Kerkmuziek en graag oude liturgische melodieën in zijn compo sities verwerkte. Toegewijd heeft dit kleine ensemble zich van zijn 'taak gekweten. Het Socialistisch Zang koor „Morgenrood" was als no. 2 aan de beurt, onder leiding van Piëtro Midero. 't Beste van de twee gekozen nummers voldeed „De Mei is geko men" van Olman; „Hollands Polders" van de Waal, lijkt ons minder geluk kig geschreven. Alles werd uit 't hoofd gezongen en er werd nauw keurig gelet op de levendige direc tie van Midero. Ook Archangelski, van wie het Mannenkoor „Kunst na Arbeid", onder leiding van dirigent Van der Bos Wouveschi Bodre zong, hield zich nagenoeg alleen met Rus sische kerkzang bezig. Als 2e num mer volgde „Wachter wat is er van de Nacht" van Nico Verhoeff. Wij hoorden „Kunst na Arbeid" wel eens mooier zingen; warmer van klank, met meer verscheidenheid en meer geacheveerd van toon. De Gehoor zaal in haar huidige toestand ver raadt elk vlekje. Het „Nederlands Madrigaalkoor", onder leiding van Willem Mizeée, heeft door de we dergave van het „Recordare Jesu pie" van Orlandus Lassus (1522 1594) een fraai staal gegeven op ge bied van het polyphone lied. Naast een uitmuntende toonvorming kon men genieten 'van de expressieve zijn! BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath Film-Centrale als volgt gekeurd: Ca9ino: „Het complot der 39 stap pen", 14 jaar. Lido> „Tarzan en de Wazuri- diamanten', 14 jaar. Luxor: „Anna", volwassenen. Trianon: „Opmars der vrouwen", 18 jaar. Rex: „Simson en Delila", valwas- senen. goed zingende heren is toch erg! Vooral de tenoren moeten versterkt worden. Maar er werd door allen kranig gezongen. Ook in het „15e eeuws Bruiloftslied" geestig en mooie muziek met gepuncteerd rhythme van de hoogste orde. Het R.K. Alma Materkoor zong eveneens onder Wil lem Mizée. 't Is een mooi en fris klinkend koor, warm van klankkleur. Gezongen werd het rijk geornamen teerde lied „Dis Al", van de Vlaam Flor Peeters, en tot besluit een prach. tig geconstrueerd Koorwerk van v. d Sigtenhorst-Meyer* Canticum Fra- tris Solis, San Francesco. Vol wijding en zuiver aangevoeld liet Mizée het zingen. Ook hier deed zich 't gemis van mannenstemmen gevoelen. De componist was in de zaal aanwezig en zal zeker content geweest zijn over de kunstzinnige uitvoering. Na de pauze lieten twee harmoniecorpsen zich horen. Eerst de Arbeiders Mu ziekvereniging Nieuw Leven onder leiding van de heer P. Baart, die be gon met een „Fantasie op motieven" van Mozart. Wij hoorden allerlei mo tieven uit 't omvangrijk oeuvre van de meester, maar zij kwamen niet heel en al tot hun recht. Men mag niet uit 't oog verliezen, dat Mozart meestal transparant van bouw schreef., expressief-fel van accent, en innerlijk bewogen. De charme en fijnheid van de componist is nog niet met volle erkenning doorvorst. Van Joh. Christian Bach hoorden wij een „Sinfonia". Deze Bach is de jong ste zoon van Joh. Sebastian met wiens stijl hij ten enenmale brak. De ..Sinfonia" is een driedelig werk, met de karakteristiek voor de thematiek van deze componist en een sierlijke geest. De begeleidende instrumenten ieggen zich toe op groter bescheiden heid, waar 't solo-instrument (de cla rinet) op de voorgrond treedt. Met genoegen hoorden wij het Leids Po- litie-muziekgezelschap. waarvan ka pelmeester Anderson de leiding heeft. Het speelde twee werken van Gerard Boudijn „Caesar en Cléopatra" en diens „Ouverture Symphonique". An derson dirigeert met overrompelend er.thouiasme, dat hij overbrengt op zijn muzikanten, die fors en sonoor spelen, krachtig en toch welluidend. De effectvolle muziek van Boudijn vond een warm onthaal en na het langdurig applaus volgde een voor treffelijk gespeelde fonkelende mars ten afscheid. Moge er voor de vol gende avonden meer belangstelling J. Kortmann.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2