Trappisten in Indonesië „INGEBLIKT IN DE AUTOBUSSEN OF VAN KOUDE KLEUMEND AAN DE WEG" ,Het publiek heeft ook schuld Jonge arbeider moest waaghalzerij met afschuwelijke dood bekopen W erkloosheids verzekering heeft ernstige gebreken Interessante voorlichting over een doeltreffende rundvee-fokkerij Middenstand en belastingen DONDERDAG 18 DECEMBER 1952 DE LL1DSE COURANT rWEEDE BLAD PAGINA 2 Adres aan de Ministerraad Vakcentralen wensen actieve werkgelegenheidspolitiek De Raad van Vakcentralen heeft zich in een schrijven tot de Ministerraad gewend in zake de stijgende werkloosheid en er met klem op aangedrongen een aantal doeltreffende maatregelen te nemen. Eind November bedroeg liet aantal werklozen 139.000 tegen 122.000 eind November 1951. De gemid delde werkloosheid bedroeg het laatste Jaa« 135.000, hetgeen 40.000 meer Is dan de minister indertijd toelaatbaar heeft geacht, „Werkloosheid stijgt verontrustend" In het adres wordt er aan herin nerd, dat de Vakcentralen in Maart 1951 niet zijn teruggeschrokken van harde maatregelen als consumptie- en investeringsbeperking wegens de zorgelijke situatie van de betalings balans. Gemeend wordt dat bij" de thans geheel veranderde situatie het mone tair verantwoord is een actieve werk gelegenheidspolitiek te voeren. De Raad van Vakcentralen meent, dat het werkgelegenheidsprogramma van de regering zowel verhoging van de overheidsuitgaven ak verla ging van cle lasten op het bedrijfs leven en de verbruikers moet om vatten. Gedacht wordt in de terste plaats aan de uitbreiding van het epen,.-are werkcnprogiamma èn ver snelling van de uitvoering v*.n programma. In net adres wordt er d Verder zou de Raad van Vakcen tralen er op wilien aandringen, bij maatregelen tot huurverhoging de gevolgen voor de werkgelegenheid nauwkeurig te overwegen. Gevraagd wordt enerzijds deze huurverhoging voor de loontrekkers en de sociale zwakkeren volledig te compenseren. Voorts wordt gemeend dat „de onrechtvaardigheid bij de invoering van de Kinderbijslagwet 1950 be. toet v Kinderbijslagwet 1950 kent andere peildata dan de Kinderbijslagwet 1939. Het komt 1e Raad van Vak centralen gewenst voor, de nadelen, die hieruit voor sommige verzeker den zijn ontstaan, zoveel als tech nisch mogelijk is te compenseren. Gisteren is in de abdij „O. L. Vr. van Koningshoeven" van de Cister- ciënsers van de Strenge Observantie (de z.g. Trappisten) de mededeling ontvangen, dat de Indonesische rege ring toestemming heeft verleend voor de vestiging op Java van vier monniken dezer orde. Zij zullen zich vestigen te Temanggung, een plaats op de uitlopers van de Ungaran, waar pater Bavo van der Ham, even eens van de Tilburgse Abdij als pio nier de ruïne van een voormalige pastorie reeds als toekomstig verblyf heeft ingericht. De monniken, die voor deze eerste kloosterstichting van deze beschou wende orde daar, zijn aangewezen, zijn: de paters Balduinus ten Hac ken uit Amsterdam, Nicasius Schil ders uit Heeze, Silvester Oomen uit Breda en voorts broeder Maurus Corèl uit Amsterdam. De orde hoopt dit viertal spoedig Deze eerste stichting dezer orde in Indonesië beoogt een zeer bijzondere religieuze levensvorm van het Wes- Busnarigheid in Bollenstreek De TALRIJKE PASSAGIERS van de NZHVM in de Bollenstreek zijn in last. Grote ontstemming heerst er over de mate, waarin naar zij menen de directie deze „klandizie" waardeert en vooral wanneer de natuur met verrassingen strooit wordt de misère beklemtoond van hen, die dagelijks van de busdienst afhankelijk zijn voor vervoer naar en van hun werk. Hoewel de maatschappij op de spitsuren tussen Haarlem en Leiden v.v. een 10-minutendiensi rijdt, hetgeen toch een behoorlijke vervoerscapaciteit mag heten, blijkt zij niet in staat de vele honderden forensen uit de Bollen streek als „tevreden klanten" aan zich te verplichten. Bedroevend lange wachttijden en onverantwoordelijk volgepropte bussen staan op de klach tenlijst van hen, die ongeduldig om beterschap vragen, aldus de Telegraaf. Die mogen mee. Bij de olgende rijdt de bus door. De meisjes, die als dienstbode in Heemstede werken of in de wasserijen en fabrieken blij ven staan. Als de bus aan de „Kadijk" even stopt om 2 mensen uit te laten, glip pen wij er uit en wandelen terug naar een voorgaande halte. Daar Veel klachten 's Morgens tussen half acht cn ne gen uur en 's avonds tussen half vijf en zes uur kan men vrijwel dage lijks hun ellende uitschilderen. To nelen van overbelaste bussen. Op een willekeurige dag „pikten" we de bus. In Hillegom wachtten ca. 30 pas ten over te planten in het Verre Oos- sagiers op het vervoermiddel, dat om ten, waar deze dan door de Javanen kwart voor acht richting Haarlem zelf in hun eigen geest tot verdere ontwikkeling moet worden gebracht. breiding en versnelling op zo kort mogelijke ten-ijn dienen te geschie den cn ter bestrijding van de struc turele gevaren voor de werkgele- genhe'd zoveel na» gelijk aan een ver snelde ontsluiting van de onderont wikkelde gebieden dienstbaar dienen te worden gemaakt Een meer efficiënte organisatie van de uitvoering van soortgelijke middelen acht de Raad van Vakcen tralen dringend noodzakelijk. Coör dinatie in het' beleid van de desbe treffende organen wordt aanbevo len. Dramatisch ongeluk op het Ministerie van Oorlog Gisteren is door waaghalzerij op tijdens de draai in de kelder heden, grijpen zij hun vervoermid del weer en het is duidelijk, dat de directie daarmee bezwaarlijk reke ning kan houden. Dan zijn er de laatste tijd, vooral 's middags, veel passagiers, die in Haarlem of Leiden inkopen gaan doen voor de feestdagen. En juist 's avonds, als het forensenvervoer 't intensiefst is, keren ook zij naar huis terug. Ook worden er soms grote bouw werken uitgevoerd in de Bollen streek. Gevolg: de bussen moeten tijdelijk een aantal arbeiders ver voeren. Van dit alles worden uiter aard de vaste passagiers de dupe. Toch doet de maatschappij alles wat zij kan. Meer dan eens wordt 't gemiddelde van 17 staanplaatsen overschreden Extra bussen. Maar ook roert de heer Hetem een ander punt aan. Hij spreekt van een het ministerie van oorlog een jonge arbeider, die daar voor werkzaam heden aanwezig was, op afschuwe lijke wijze om het leven gekomen, terwijl een collega van hem als door een wonder voor eenzelfde lot be waard ls gebleven. Het ministerie van Oorlog kent, zoals zovele openbare gebouwen een zgn. „paternoster-lift". Deze liften bestaan uit een'lange reeks aaneen- gekoppelde liftkooien die voortdu rend in beweging zijn en waarvan de voorkant open is, waardoor men kan instappen. Deze liftkooien maken als het wa- Woningbouw. re een grote cirkel Zij lopen over de bovenste verdieping en onder de Daarnaast wordt gedacht aan een kelders door en vormen dus een aan- |eengesloten rin, verhoging van het woningbouwpro gramma boven het aantal van 55.000, dat door de regering in de troonrede is genoemd. Bovendien wordt een versnelling van de uitke ringen voor vergoeding van materiële oorlogsschade aanbevolen door de stimulering van de investeringen. Ten aanzien van de verhoging van over heidsuitgaven wordt er aan gedacht, het inkomen, dat niet in aanmerking komt bij het vaststellen der uitke ring van de noodvoorziening ouden van dagen, tot 200.per jaar te verhogen. Bovendien wordt in het adres gepleit voor invoering van deze maatrege^n met terugwerken de kracht, zulks uit rechtcaardig- hcidsoverwegingen en conjuncturele overwegingen. Daarnaast wordt gedacht aan het verlenen van credieter via de Her- stelbank of andere credietgevende instellingen aan klein- en middelbe- drijven. Belastingverlaging. In een totaal werkgelegenheids programma is, naar de mening van de Vakcentralen, belastingverlaging op zijn plaats. Daarom wordt aange drongen op "»oc enige maatregelen tot belastingverlaging, dat een zo goed mogelijke garantie ontstaat, dat de dientengevolge beschikbaar ko mende middelen inderdaad voor in- vesteringsdoeleino'en worden aange wend. Als één van de maatregelen, die daartoe kunnen iciden, wordt ge noemd de verlenging van de moge lijkheid van de toepassing van ver vroegde afschrijving. Gisteren tijdens de koffiepauze kregen twee jonge arbeiders het idee om boven op het dak van eer. der liftkooien een tochtje door hei ge hele gebouw te maken. Dooi tot nu toe onverklaarbare omstandigheden werd cle 20-jarige P B. op de tweede etage van het dak geslingerd en deze val redde hem het leven. Zijn 18-ja- rige collega W. F. v. d. H. beschikte moest vertrekken. De bus is te laat. Het is mistig en bar koud op dit vroege uur. Mensen kleumen in por tieken, want wachthuisjes ontbre ken. Anderen trappelen op de rand van het trottoir hun voeten warm. Daar is ze dan. Zes minuten te laat. En propvol. Er stappen negen mensen uit Iedereen dringt op, want ergens wacht het werk. Veertien reizigers weten zich naar binnen te wurmen en een overigens welwil lende conducteur roept: ,.'t Sp;it me, maar we zijn vol, mensen. Volgende I bus!" „Gelost" voorbij halte. waardoor de lift in feite onderstebo- ven komt te liggen niet over vol-1 doende reactic-vermor en terwijl hij j lJU1I&Cütlul 0-.. v.. tevens geen rekening had gehouden;uit de kluwen achterblijvers, die nog erkende, dat de maatschappij de'enige vertraging. Zo kan het voor wachten 16 passagiers, door en door soms onwelwillende houding van koud. Er is inmiddels een bus voor- publiek, dat voor de door de maat- bii gereden en er komt een volgende. I schappij geboden service niet altijd „Vol!" ontvankelijk blijkt. Naast de 10- We blijven wachten. V«f bussen minutendienst op de spitsuren wor- zijn gepasseerd. Van de zeventien den Haarlem naar Hillegom, - - -a- - soms naar Lisse en ook van Leiden Sassenheim, extra bussen in gelegd. Het euvel doet zich hierbij echter voor, dat bijv. passagiers voor Hil legom in Haarlem rustig in de bus naar Leiden stappen, ook als er een extra bus naar Hillegom rijdt. Dit komt waarschijnlijk aldus de heer Hetem omdat de passagier» over het algemeen een hekel hebben aan de extra bussen. Het zijn meestal z.g. éénmansbussen, dus zonder conduc teur. De chauffeur moet ook voor de plaatsbewijzen zorgen en dat geeft wachtenden konden er dertien mee. In de zesde bus, die om vijf over j half zes arriveert, is plaats voor ons. Enkele passagiers hebben dan bijna drie kwartier gewacht. „Het is moordend werk," zegt een conducteur. „Er zijn grenzen. Vol is vol! En als er wat gebeurt? De ver antwoordelijkheid rust op mij." Moeilijkheden. De heer Th. Hetem, hoofd van de vervoersdienst van de NZHVM, Langzaam ontwringt de bus zich wiens oordeel wjj eveneens vroegen, met het feit, dat door de draai de een wanhopige poging wagen. Maar opening tussen twee liftkooien aan merkelijk kleiner wordt Hij werd getroffen door de liftkooi boven hem en tussen de lift en de muur ver morzeld. Gealarmeerd door een hevig gegil, kwamen velen toelopen, maar men was onmachtig om de jongen te hel pen De brandweer is ruim een uur bezig geweest om met snijbranders en bijlen het verminkte lichaam tus sen de liftkooien vandaan te krijgen. Dit jaar zal de koninklijke familie het kerstfeest op het paleis 't Loo met het personeel van 't Loo vieren. Op Dinsdag 23 December om 5 uur 's middags zullen op het paleis al daar met de koninklijke familie allen die op 't Loo werkzaam zijn aanwe zig zijn om de geboorte van Christus te gedenken. H M. de Koningin zal het Kerstevangelie voorlezen en Z. K. H. prins der Nederlanden zal een Kersttoespraak houden. De radio zal deze Kerstviering uit zenden. De Rijkspolitie te Maasland heeft een loondorser aangehouden, die on der zijn dorsmachine een gehei me bak had aangebx-acht, waarin hij een gedeelte van het gedorste graan opving dat door hem ten eigen bate werd aangewend. Bij verschillende boeren had de loondorser op deze wijze een hoeveelheid graan verduis terd ter waarde van enkele honder den guldens. de tbc-bestrijding onder het rundvee. Met voldoening deelt minister Mansholt in een nota aan de Tweede Kamer mede, dat de bestrijd'ng van de rundertuberculose in het kader van het 5-jarenplan zeer goede vor deringen maakt, Enkele cijfers mogen dit illustre ren. Van de in het basisjaar 1949/'50 aanwezige 406 194 reactiedieren is tot 1 November 1952 een aantal van 148,827 ter slachting aangeboden. Mede hierdoor is het aantal tuber- culosevrije bedrijven gestegen met de deuren klappen dicht. Bij de vol gende halte, enkele kilometer, ver der, een nieuwe drom wachtenden. De bus rijdt door. Een honderd me ter voorbij de halte worden snol en kele mensen „gelost". Dan snort zij weer verder, nagestaard door kleu mende forensen. Even later arriveert de speciale diexxst tot Hillegom. In Hillegom gaat deze terug naar Haarlem en kan de rest van de passagiers meenemen. Er zijn intussen echter alweer zoveel laatste tijd op de spitsuren tussen Haarlem en Leiden met vervoers- moeilijkheden te kampen heeft. Deze enorme drukte bracht hij vooral in verband met het slechte weer en de feestdagen in de Decem bermaand Er doen zich omstandig' heden voor, dat de bussen het ver voer niet aan kunnen, maar daaraan is niets te doen. De NZHVM kan de frequentie van de dienst onmogelijk nog meer opvoeren. Met stabiel vervoer zal altijd re kening worden gehouden. „Maar afgeladen vertrekt, met het gevolg, dat aan de volgende halte we-r pas sagiers moeten blijven staan. Om acht uur zijn er al drie bussen achter elkaar uit Hillegom vertrok ken, alle eivol De passagiers hangen maar wat tegen elkaar. Er zijn 42 zitplaatsen en in de paden en op het middenbalkon tellen we nog 28 staande feizigers. Onwillekeurig stelt men zich vragen: Als er nu eens wat gebeurt in deze mist? En hoe zal het vanavond gaan? Verhaal van de avond. De avond brengt een al even som ber verhaal. We'zijn om 10 over half 32.162, zodat c.a. 75 pet. van het to- I vijf uit Haarlem vertrokken. Vooi*- tale aantal bedrijven thans vrij van dat de bus de stad had verlaten, passagiers bijgekomen, dat deze bus daar zit m iu^ de kneep,aldus de heer Hetem. Wanneer het 's mor gens slecht weer blijkt, nemen velen, komen, dat de diensten naar Leiden overvol zijn en de extra bussen voor Hillegom vaak maar half. Van Leiden uit gaat het beter. Hipr rijden tussen de 10-minuten— diensten naar Haarlem, ook extra bussen naar Sassenheim Typisch is het, dat men in Leiden veel meer van de extra diensten gebruik maakt dan in Haarlem. De mening, dat de reizigers tussen Haarlem en Leiden reden tot ern stige klachten hebben, kan de heer Hetem niet delen. Het busvervoer zo zegt hij is niet te vergelij ken met de tram van voorheen. Maar als het publiek zelf mee werkt kan die anders per fiets gaan, de bus. De het aantal .klachten tot een minimum volgende dag, bij betere omstandig- worden beperkt. Rijnstreek West' „LIEVER LUI DAN MOE" „De verplichte wachtgeld- en door hij direct financieel voordeel werkloosheidsverzekering, waarvan heeft van een vast dienstverband. rundertuberculose is. Hoezeer bij de veehouders begrip bestaat voor de bestrijding en de wil tot medewerking aanwezig is. moge blfjken uit het feit. dat van de 32.162 sedert de aanvang van het 5 jaren plan vrijgemaakte beslagen 12 205 bedrijven zijn vrijgemaakt één of meerdere jaren vóór dat dit volgens de proviniciale reglementen verplicht was. Indien de thans aanwezige mede werking van de georganiseerde land bouw en de individuele veehouders ook in het moeilijke gebied van het Westen des lands bestendigd blijft en de prijsverhoudingen in de vee houderij geen ingrijpende wijziging ondergaan, kan men naar de mening van de minister vertrouwen, dat de opzet, om in 5 jaren de rundertuber culose in ons land uit te roeien, praktisch zal slagen. kath. fabrieks arbeiders (sters) bond „st. willibrordus" koos Nieuwe bondsvoorzitter. naar Leiden, was zij vol. In Heem stede staan omstreeks 5 uur min stens vijftig meisjes bij de diverse halten. Bij de eerste staan er negen. n.c.r.v. 300.000 leden. Hedenavond zal de voorzitter van de Ned. Chr. Radio Vereniging, A. B. Roosjen-, voor de microfoon me dedelen, dat het ledental van.de N.C. R.V. de 300.000 is gepasseerd. Het 300.000e lid werd Dinsdag j.l. inge schreven. Deze omroeporganisatie is thans een van de twee grootste in ons land. voor de landbouw niet veel goeds hebben verwacht, blijkt inderdaad grote bezwaren te hebben, hoewel een totaal overzicht natuurlijk, gezien korte werkingsduur, nog ont wil men deze richting niet uit dan zullen al spoedig maatregelen moe ten worden genomen om door indi recte of directe dwang een bepaald aantal arbeiders op de bedrijven te breekt. Werken cn tévens toucheren houden. Wetend dat de meerderheid van werkloosheidsuitkering wijst op der boeren deze kant nog niet op wil, misbruik van de wet. De handehvij- vreesde de heer Starke niettemin ze van de ondernemer, zowel als van een zodanige ontwikkeling, daar de de werknemer, die zich hieraan gaat bittere noodzaak geen andere weg bezondigen of dit In dc hand werkt, openlaat. is ten zeerste af te keuren. Men moet Met alle respect en sympathie voor zich bovendien wel ernstig bezorgd de goede bedoelingen dér moderne maken, waar het naar toe gaat, als sociale voorzieningen is het toch ge- ccn arbeider liever 80 pet. ontvangt raden, dat de wetgever er naar zonder te werken, dan 100 pet. bij j streeft dat deze niet haar doel voor liet vervullen van een normale dag- bijschieten. Het thans voorkomende taak, waarbij het leven voor hem feit dat een zieke meer netto-inkom- Gisteren is op de vliegbasis Writ- tenhouse nabij „Williams Airforce Base" in Arizona in de V.S een Har vard lestoestel verongelukt. De In zittenden de Nederlandse reserve korporaal leerling-vlieger L. I. P G. Lecocq d'Armandville cn zijn Ame rikaanse instructeur kwamen om het leven. De korporaal Lecocq d'Armandvil- Op 15 en 16 December j.l. is dei le vertrok op 8 April 1952 voor de Ned. Kath. Fabrieksarbeiders(sters) vliegeropleiding naar de VS. Hij bond ..St. Willibrordus" in algemene was gehuwd en in Den Haag woon- vergadering bijeen te 's Gravenhage. I achtig. Wegens het bereiken van de pen-1 „onrrnrorhtiorle. Irort Ho hoor toch aanmerkelijk duurder wordt", aldus de voorzitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw, de lieer H. R. Starke, in zijn Woensdag middag gehouden rede in de algemene vergadering van deze maatschappij. sten heeft dan iemand die aan het werk gaat, mag dan moreel te verde digen zijn» het leidt niettemin tot ver keerde toestanden. En de vex-zuchting van een plattelandarts: „Het zijn geen zieken, die ik op mijn spreek- uur krijg" zegt toch wel iets. Laat „Al te veel ziet men ook nog", zo men toch meer het verstand en min- vervolgde de heer Starke, „de aan- der het gevoel doen spreken, trekkingskracht van de DUW en het Verontrustend noemde de voorzit- dringend vragen om een ontslag- ter van de Groninger Maatschappij briefje aan de boer om een begeerd ook het probleem van een bekwa- i het zestien jaar Ts geleden dat mgr! plaatsje in de DUW te bemachtigen, me landarbeidersstand, voldoende in i Huibei's tot bisschop werd gewijd Zeer jammer is, dat men de vaste ar- j aantal om een op hoog peil staande heeft de vergadering een telegram beider zelf geen tastbare faciliteiten intensieve land- en tuinbouw moge- van hulde en erkentelijkheid gezon- geeft bij de premiebetaling, waar- I lijk'te maken. I den aan mgr. Huibers. sioengerechtigde leeftijd trad de heer Fred Brussel af als bondsvoorzitter. Bij deze gelegenheid werd door vele afgevaardigden gebruik gemaakt de heer Brussel dank te zeggen voor het vele werk, dat hij heeft verricht in het belang van de werknemers, zo wel nationaal als internationaal. Als nieuwe bondsvoorzitter is met grote meerderheid van stemmen ge kozen de hoofdbestuurder H B. Vink Het ligt in het voornemen van het hoofdbestuur te gelegener tijd aan ieder die daaraan behoefte gevoelt, de gelegenheid te geven van de heer Fred Brussel afscheid te nemen. In deze vergadering, die van huis houdelijke aard was. is voorts een aantal voorstellen behandeld, betrek king hebbende op het toekomstig beleid van de bond. Op voorstel van het hoofdbestuur werden o.m. be langrijke wijzigingen voorgesteld van de statuten en het huishoude lijk reglement, beogende een aanpas sing aan de inwendige organisatie vorm van de band ten aanzien van de zioh ontwikkelende maatschappe lijke verhoudingen, Hoewel de vergadering haar in stemming betuigde met de aard der voorstellen zijn de voorstellen om redenen van juridische aard aange houden tot een volgende vergade ring. Naar aanleiding van het feit dat „Om het nationale inkomen en daardoor ook het inkomen van de boer te verhogen, is Onderzoek, On derwijs en Voorlichting noodzake lijk", aldus de voorzitter, de heer C. van Zij ver den, in zijn openingsrede. De doelstelling van de Ver. voor Be- drysfvoorlichting „Rijnstreek-West" die gisteren haar jaarlijkse studieoch tend in „Den Burcht" hield, is voor lichting te geven op allerlei gebied. stier verkoos de vrijheid. In de bossen rond Bergen op Zoom zwerft op het ogenblik een wilde stier. Hij verkoos de vrijheid boven het slachthuis, waarheen hij vanuit 2ijn warme stal bij de landbouwer Ooms in Steenbergen per auto moest worden gevoerd. Want onderweg ontsnapte hij. Boeren en arbeiders en zelfs rijkspolitie met stenguns za ten achter hem aan en cle stier liep voor zijn leven. Eindelijk kreeg men hem onder schot. De koude loop van een stengun was op 20 meter afstand van zijn borst. Toenketste het wapen cn de stier verdween weer, snuivend en wilder dan ooit. De Federatie van R.K. Midden- ïtandsverenigingen van Wassenaar, Voorschoten, Leidschendam, Stomp- wijk, Voorburg, Rijswijk en Noot dorp heeft een vergadering belegd in „Vronestyn" te Voorburg, waarin het Tweede Kamerlid dr. A. M. Lu cas op deskundige wijze alle voor de middenstand van belang zijnde be lastingproblemen heeft besproken. Dr. Lucas stelde in het licht, dat in de loop der jaren veel veranderd is. In de tijd van Cicero was het al leen de landbouw, die aller belang stelling en steun ondervond omdat alleen de landbouw de consumptie op peil hield. Thans is de landbouw in een dusdanige positie dat financiële steun niet meer broodnodig is, maar nu is het na de arbeiders, en de middengroepen, vooral de midden stand, die in nood verkeert. De ves tigingswet heeft wel enige verbete ring gebracht maar toch heeft deze wet geen algemene bevrediging ge bracht. Men verlangt van de ene kant, dat de staat financieel bij springt, maar men bedenkt niet dat voorschotten en anderszins alleen gegeven kunnen worden indien de opbrengst van de belasting toereikend is. Er moet dus belasting betaald worden- om de vele uitgaven van de staat te financieren. Ook de klachten over de steeds voortschrijdende staatsbemoeienis zijn in vele gevallen ongegrond. Als RftFRnFRMRRANm iM VAAQCRv voorbeelden noemde spr. de winkel. boerderijbrand in vaassen. I sluiting, de kinderbijslag voor kleine Woensdagmiddag tegen half vier zelfstandigen. Bij de actie om veria- werd de Vaassense brandweer ge- ging van belasting moet toch vooral waarschuwd voor een boerderij-1 bedacht worden of de verlaging niet brand aan het kanaal Apeldoorn Hattum. Toen zij arriveerde bleek het achterhuis van de boerderij bewoond door G. Kamphuis - reeds een vlammenzee te zijn. Niettemin kon een deel van de inboedel alsme de het voorhuis worden behouden, doch vijf koeien werden een prooi der vlammen. Drie varkens werden zodanig gewond dat zij moesten wor den afgemaakt Dc schade wordt door verzekering gedekt. HOGE PREMIE OP LOT 12171. In de 517de Staatsloterij, vijfde klasse, zestiende lijst is op nummer 12171 een prijs van 100Ü.gcVal- Ien met premie van ƒ30.000. al leiden tot grotere werkloosheid. Na een kleine pauze was het wóórd aan de vergadering, die omtrent vele belastingzaken informaties inwon. De eerste vraag was al zeer type rend, want de vragensteller maakte zich bezorgd dat de K.V.P. niet sterk genoeg zal zijn om de a.s. belasting- ontwerpen aangenomen te krijgen. Dr. Lucas meende dat de midden stand mede verantwoordelijk is, dat de K.V.P. bij de laatste verkiezing verzwakt uit de bus is gekomen. Vele vragen hadden betrekking op de om zetbelasting. Een der aanwezigen klaagde over de stugge houding, spe ciaal in Leiden, op het belastingont vangkantoor. P. Verhoeven, Rijksveeteelt- consulent uit Den Haag, was bereid gevonden een zeer belangrijk onder deel, misschien wel het belangrijkste onderdeel van het veehoudersbedrijf, de rundveefokkerij, te bespreken. „De keuze van de vader kan won deren doen, maar dan moet het ook een goede keuze zijn. Om tot een goe de keuze te komen, dient men met de grondbeginselen van de erfelijkheids leer en de wetten van Mendel op de hoogte te zijn. Op duidelijke, zeer eenvoudige wijze werden deze grond slagen voor de fokkerij aan de hand van practijk-voorbeelden uiteengezet. Om met succes de wetenschap der erfelijkheidsleer en het Mendelisme toe te passen, is grondige kennis van de yeestapel noodzakelijk. Dit laat speciaal in Zuid-Holland veel te wen sen over. Het bestuderen van de kwa liteiten der voorgeslachten en het nagaan van hun overerfing, is de eni ge weg om hoogwaardige gebruiks- dieren te fokken. Wanneer we dit doen, moeten er tegenslagen komen, die het gewone bearijf niet op kan vangen en het ten gronde doen gaan. Nederland heeft de grootste export van levend gebruiksvee en heeft dus een wereldnaam op dit gebied. Door een juiste fokkeuze en de bestude ring van bloedlijnen en erfelijke eigenschappen hebben we deze plaats weten te bereiken. Dit is niet alleen een boerenbelang maar ook een nationaal belang. De vereniging voor K. I. heeft een flinke stoot in de goede richting ge geven. Vooral hierbij is de keuze van het vaderdier zeer belangrijk. Deze keuze kan wonderen doem zowel ten goede als ten kwade. Het is geen goede keuze, wanneer men een omvormingskruising toepast door b.v. een zwartblaar veeslag met een bonte stier te kruisen. Wc gaan hiermee de fok-onzuivere weg op, die volgens de bekende wetten van Men del, tot grote teleurstellingen kan lei den. Deze omvormingskruising moet dan ook ten sterkste worden ontra den. Wanneer bij de normale fokkerij ongewenste eigenschappen naar vo ren komen, zoals b.v. een gladde tong, vergroeiing van tepels, rode haar kleur e.d., dient hiervan melding te worden gemaakt. Blijkt na een on derzoek, dat de stier deze slechte eigenschappen heeft vererfd, dan dient een dergelijke vader voor de fokkerij te worden uitgeschakeld. Ook familieteelt, die soms grote successen oplevert in doorgefokte stallen, moet voor dit gebied voor lopig nog ten sterkste worden ont raden. Deze fout zal gemaakt worden op bedrijven, waar men de veestapel niet voldoende kent ilï het voorge slacht. Bestudeer Uw vee en leer het ken nen in al haar voorgeslachten, zodat U de juiste vader kunt kiezen, 'n Va derdier, dat slechte eigenschappen vererft, maakt 'n foksel van een a twee jaar waardeloos; terwijl een goede keuze wonderen kan doen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6