Delft en Bolsward verklaarden zich gisteren voor een verenigd Europa Min* Cals tegen regerings televisie Minister Kernkamp had een zware avond DONDERDAG 18 DECEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 STEMBILJET MET TWEE HOKJES Tweemaal ja. Dan was er in Bolsward nog dat gelukkige paarde, dat gisteren voor de ambtenaar van de burgerlijke stand eeuwige trouw zwoer. De vermanende woorden, die de ge zagsdrager sprak, stonden natuurlijk in het teken van het Verenigde Europa en nadat de twee jongemen- sen eerst een zacht maar krachtig „ja" gezegd hadden voor de burger lijke stand werden zij voor een heel kort tijdje weer van elkaar geschei den om ieder in een apart hokje nog maals „ja" te zeggen alleen gebeur de dit niet hardop, maar in het ge heim. „Wat is er tegen?" Nu was de gehele stemming wel iswaar een beeije eenzijdig, want hoe de plaatselijke organisatiecom missie ook gezoch had, zij had geen enkele spreker kunnen vinden, die de stemmers i.u eens wist te vertel len, wat de nadelen van een Ver enigd Europa zijn. Dit was dan ook de klacht van het Fiiese boertje, dat aan de burgemeester vertelde, dat hij vóór gestemd had, mar toch erg benieuwd was om te horen, wat er nu feitelijk tegen een Verenigd Europa was. Veel belangstelling. Natuurlijk had deze proefstem- ming in deze twee plaatsen de no dige belangstelling. Vele buiten landse krantenmensen zwierven gis teren door de stadjes rond en ook veel afgevaardigden van de Euro pese Beweging uit andere landen waren een kijkje komen nemen om te zien hoe Nederland deze proef- stemming aangepakt had. Zij waren allen vol lof over de grote mede werking, die de organisatie hier in Nederland van de zijde van hun gemeentebestuur ontvangen heeft. Ook veel binnenlandse autoritei ten vertoefden gisteren in de „Euro- pese stadjes". De katholieke minis ter van buitenlandse Zaken, mr. I Luns, was gistermorgen al reeds Het ging er gemoedelijk toe, in het Friese stembureau, de leden van het bureau werden verwend met erw tensoep. Het percentage thuisblijvers uiterst gering De afgelopen weken zijn de plaatsen Delft en Bolsward geen Nederlandse maar Europese steden geweest, waarv an de bevolking voorbereid werd op de vraag, of men een Verenigd Europa wenselijk achtte of niet. Deze vraag, che al jarenlang tientallen geleerde commissies in diep gepeins en hevige debatten heeft gehouden, is gisteren in het Noord-Hollandse en Friese plaatsje op onverbloemde wijze beantwoord, want practisch de gehele bur gerij is in die twee plaatsen naar de stembus getogen, om daar te verklaren, dat men wel wat zag in een Verenigd Europa. van Europa een groot geheel te ma ken niet slechts de jongeren be roert, maar dat ook de oudjes er wel wat in zien. Nu had men het de oude mensen niet al te moeilijk gemaakt. Ten eerste was er enige dagen voor de stemming een grote bijeenkomst voor hen gehouden, waarin precies ver teld werd, waar het m feite om ging, terwijl twee grote radende stembu- reaux langs de rustoorden en zie kenhuizen reden om allen in de ge legenheid te stellen hun "mening ken baar te maken. De voorbereiding I De afgelopen weken heeft Bols-1 v/ard en Delft een verkiezingsstem- i ming gekend, die heel wat meer le- Ven in de brouwerij gebracht heeft, dan de Tweede Kamerverkiezingen I van de afgelopen zomer. Grote span-1 doeken waren over de straten ge-1 spannen en redenaars spraken voor overvolle zalen over de voor- en nadelen van een Verenigd Europa met een eigen grondwet en een eigen democratisch gekozen rege ring. Net echt. De voorbereidingen binnenska mers waren gelijk aan een echte ver kiezing. De gemeente-ambtenaren schreven ijverig de oproepen uit, de stemgerechtigde burgerij loreeg een oproep in de bus en er werden maatregelen genomen, dat de stem ming geheim kon geschieden. Gistermorgen om 8 uur werden de stemlokalen geopend en onmid dellijk drongen vele tientallen naar binnen, omdat men nu wel de storm en regen getrotseerd had, maar toch liever zo kort mogelijk in de regen en kou wilde blijven staan. Ja of nee. Binnengekomen, kreeg men een stembiljet, waarop twee hokjes ston den. Boven deze hokjes stond de vraag, die beantwoord moest wor den, nader omschreven: „Meent U, dat de Europese volkeren bepaalde gemeenschap pelijke belangen voortaan geza menlijk dienen te behartigen, en wenst u daartoe een Verenigd Europa onder een Eur overheid en met een democratische verte genwoordiging, te omschrijven in een Europese grondwet?" 93.8 pet. van de uitgebrachte stem men in Delft en 96.55 pet. van de uit gebrachte stemmen in Bolsward waren bevestigend beantwoord. Ook de opkomst van de stemgerech tigden, die natuurlijk niet aan een wettelijke verplichting onderworpen konden worden, was buiten ver wachting goed. In Delft toog 74.77 pet. van de stemgerechtigden naar de stembus en in Bolsward was dit per centage zelfs 88.26 pet. Vooruitstrevende ouderdom. Een zeer groot gedeelte van de stemgerechtigden in Bolsward wordt gevormd door ouden van dagen, want fle vijf rusthuizen in dit Friese stadje herbergen ongeveer het vier de deel van de burgerij. Gezien de stembusuitslag in Bolsward mogen we dus aannemen, dat het plan om Uitvoer zuivelproducten is gestegen De ontwikkeling van de export van zuivelproducten is in het afgelo pen jaar gunstig geweest, zo werd medgedeeld op ae Dinsdag te Leeu warden gehouden vergadering van de Bond van Coöperatieve Zuivel fabrieken in Friesland. Van 1948 tot 1951 was deze in waarde reeds gestegen van 231 mil- lioen tot 707 millioen per jaar. In de eerste helft van 1952 steeg deze waar de opnieuw met tvintig procent, zo dat aangenumen mag worden, dat deze uitvoer dit jaar op rond 850 millioen zal komen. Het totale beeld van de zuivelpo- sitie van dit jaar kan tot nu toe gunstig worde; genoemd. De toena me in de verkoop van consumptie- melk was in het eerste halfjaar drie procent. Gezien de toeneming der bevolking betekent dat een kleine verhoging. vroeg in Delft en heeft gewacht tot de uitslagen bekend waren. Meerdere stemmingen. Na deze stemmingen, die buiten verwachting zo goed geslaagd zijn, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat over enige tijd ook andere plaat sen voor de keus gesteld zullen wor den: „Voor of tegen een Verenigd Europa". Daarnaast staat wel vast, dat in België in de komende maanden ook enkele steden aan een referendum onderworpen zullen worden, waar bij men dan dankb. ar gebruik zal maken van de ervaringen, die deze eerste Europese ^.ernmingen in Ne derland hebben opgeleverd. Hoe ging het elders? Proefverkiezingen over Verenigd Europa werden reeds eerder gehou den in twee Duitse steden. De resul taten hiervan waren, dat in Castrop- Rauxel van de stemgerechtigde kie zers 73.06 percent opkwam. Van hen stemden 31.806, ofwel 95.70 percent vóór. In Breisach werd een opkomst van 80 procent genoteerd met een percentage voorstemmers van 96. Ameland koopt een vliegtuig Ameland, dat bij laag water en tijdens vorstperioden dikwijls geïso leerd is, zal in 1954 een eigen vlieg veld hebben. Hetgeen voor het ver voer van ernstige patiënten tijdens een isolement onmisbaar is. De gemeenteraad heeft thans be sloten voor de gemeente een vlieg tuig aan te kopen en daarvoor 35.000 uit te trekken. Eergisteren zijn tijdens een nacht vlucht twee Harvard-lesvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht met elkaar in botsing gekomen. Eén van de inzittenden v.as de Ne derlandse tijdelijke reserve korpo raal-vlieger P. J. E. Peters. Hij en zyn instructeur kwamen om het le ven. Het ongeval gebeurde drie mijl ten Zuiden van Bainbridge Airforce Bridge. Korporaal Peters was afkomstig uit Steijl (gemeente Tegelen). Hij was 21 jaar oud en ongehuwd. In Juli van dit jaar was hij naar Amerika vertrokken om te worden opgeleid tot straal jager vlieger. Politiek in de aether wordt teruggedrongen Minister Cals heeft gistermiddag in de Tweede Kamer bij de beant woording van de opmerkingen, ge maakt over de afdelingen, oudheid kunde, kunsten, radio, en televisie van zijn begroting, gezegd, dat voor lopig bij voortduring een beroep op de overheid zal moeten worden ge daan voor cultuurfinanciëring. Mits er voldoende geld beschik baar komt, leek het de minister mo gelijk, dat binnenkort een v--»— ballet wordt gevormd. Uit de post van 50.000 voor balletkunst z;.i ae overheid subsidie geven. Om tot een Nederlandse ballet kunst te komen zal aan het nationale ballet een balletschool moeten zijn verbonden. Niet ten onrechte, zei de minister, heeft de heer Witte zich on gerust gemaakt over het verval van kastelen en landhuizen. Aan d^ kas telenstichting is een extra subsidie verleend om een rapport te maken. Voor de sanering van oude stadsker nen kan de minister geen gelden uit trekken. Wel heeft hij belangstelling voor afzonderlijke restauraties. Hij hoopte in 1953 gelden te kunnen uit trekken voor 't gebouw „Onze Lieve Heer op Solder" te Amsterdam. Hij zou het toejuichen als een oplossing kon worden gevonden tot behoud van de Geertekerk te Utrecht. Er is rapport uitgebracht door een commissie over de mogelijkheid om meer eenheid te brengen in de rege lingen voor de ieu^dzor- no;' niet worden gepubliceerd, de voornaamste conclusies zullen in e Handelingen worden oogenomen. Ze behoeven nog nadere uitwerking. Over de politiek in de aether merk te de minister op, dat buiten de ver kiezingstijd de omroepverenigingen vrij zijn in politieke uitzendingen. Men moet, zei de heer Sals, er uiterst voorzichtip mee zijn daarbij personen in het geding te brengen. De grens tussen hetgeen toelaatbaar kan wor den geacht en wat niet, is zeer moei lijk te trekken. Daarom wil hij in de nieuwe radio- wet terug naar de oude regelin-, dat alleen een stellige uiteenzetting van no'itieke beginselen gegeven mag worden. Hij is er intussen van over tuigd, dat de moe'l'ikbeden da"rdo«r niet geheel zullen worden opgelost. De minister acht aanvallen, gericht Onzekerheden over de uitleg van het Surinaams telegram Begroting toch goedgekeurd In de avondvergadering van de Tweede Kamer is voortgezet de be handeling van de begroting van het departement van Overzeese Rijksde- delen. Minister KERNKAMP vervolgt zijn gisternacht afgebroken rede ter beantwoording van de in eerste ter mijn gemaakte opmerkingen. Sinds 1950 is in Nieuw Guinea on miskenbaar vooruitgang gemaakt. Gepleit is voor de opvoering van het tempo van uitvoering der Neder landse taak. In grote lijnen is spre ker het eens met dit betoog van de heer De Graaf. De regering wordt gestuurd in de richting van een ver snelde politieke ontwikkeling, waar in intussen gevaren schuilen. Als rem werken de beschikbare financiën, zeide de heer De Graaf. Spr. meent dat het nog voortijdig zou zijn een beroep te doen op het fonds voor minder ontwikkelde gebieden. T.z.t. zal de regering zeker overwegen of een beroep op internationale hulp moet worden gedaan. De instelling der overheid ten op zichte van verdere verbreiding van het Christendom in Nieuw Guinea ziet spr. als een positieve factor en samenwerkking met missie en zen ding is noodzakelijk. Een goede ver houding van deze onderling is even eens nodig. Spr. is bereid te bevor deren, dat de ambtenaren gewezen wordt op hun plicht ten deze. Spr. meent, dat particulier kapi taal mede nodig zal zijn om de ontwikkeling van Nieuw Guinea te bevorderen. De belangstelling van die zijde is groeiende maar inmid dels mag de overheid niet werkloos blijven. Hierna gaat de minister in op staatkundige aangelegenheden met betrekking tot de West, waarbij hij allereerst een historische schets geeft. Na de tot standkoming van het overleg te New York te hebben ge schetst bespreekt hij de vijf punten van het memorandum. O.m. gaat hij daarbij in op de vraag wat is te ver staan onder zelfbeschikkingsrecht. Als standpunt van het positieve recht wordt aangenomen, dat in het zelf beschikkingsrecht het secessie-recht niet is opgenomen. In New York is men van practisch recht uitgegaan. Er is toen gezegd, dat het mogelijk was, dat aan het eind van een hele ontwikkeling, nog secessie aan de orde kon komen Men heeft dat niet voorop gesteld, doch juist naar ach teren geschoven. Geen der leden heeft bezwaar ge maakt tegen opneming van het zelf beschikkingsrecht. De heer De Kort heeft aan Suriname een matige keu ze gesteld, maar wat gebeurt als na derhand desondanks weer een keuze wordt gedaan? Zal men dan Suriname dwingen binnen het koninkrijk te blijven? Spr. acht dat ondenkbaar en ook niet overeenkomstig het beginsel van vrijwillige verbondenheid, dat de ba sis is van een nieuwe rechtsorde. Dat is een feitelijkheid, die men moet er kennen. De realiteit is niet, dat in Suriname bij de opstelling van het statuut de gedachte leeft het direct weer te veranderen. Het is een wan trouwen, dat het Surinaamse volk niet verdient. De besprekingen te New York hadden ten doel de wagen weer op gang te brengen. Suriname heeft zich herhaaldelijk uitgespro ken voor verbondenheid in hst ko ninkrijk. Suriname zal zich uitspre ken voor verbondenheid en zeker niet voor een kort ogenblik. De Nederlandse Antillen hebben zich uitgesproken voor integratie in het koninkrijk. Het communiqué, waarop de heer De Kort doelde, heeft de minister goedgekeurd al vond hij het niet pret tig dat het gepubliceerd werd. De heer De Kort heeft gevraagd of het kabinet met sprekers ziens wijze instemde. Spr. heeft uit New York getelegrafeerd. Het is hier blijkbaar anders be grepen. In de ministerraad heeft spr. rapport uitgebracht en toen is er verder niet over gesproken. Hij dacht dat het kabinet achter hem stond. Deze zaak moet nog worden uitgepraat en het standpunt is dus voorlopig voor 's ministers rekening. In het verdere verloop van zijn rede merkt de minister o.a. op, dat Suriname zal erkennen dat het voor zyn economische ontwikkeling niet voor tien jaar, maar voor lange tijd de steun van Nederland nodig heeft. Er is reden voor enig vertrouwen in de intenties onder partners, meent de minister. De vrees voor dreigin gen van secessie is z.i. een slechte raadsman. Het standpunt van de heer De Kort acht hij irreëel en 'n tikje naief. Spreker geeft nader als zijn oor deel te kennen, dat de door hem ge kozen conceptie voor de R.T.C. de minste kans op verschillen gaf en dat deze de meeste kans biedt het koninkrijk lang en mogelijk voor goed bijeen ie houden. Het lijkt spr. aangewezen niet he denavond een beslissing uit te lokken. Z.i. moeten regering en delegatie aan een gemeenschappelijk stand punt gaan werker- Bij de replieken zegt de heer VAN DE WETERING (CII), dat er in het antwoord van de minister punten zijn, die hem met zorg vervullen. Z.i. is er geen sprake van een geschil punt met Suriname. Sprekers fractie iKeft er geen be zwaar tegen als in de preambule het zelfbeschikkingsrecht wordt opge nomen. Maar dan wenst zij te we ten wat dat recht inhoudt en als de gelegenheid tot secessie erkend wordt is dat voor de fractie onaan vaardbaar. De heer VAN B^AL (AR) ver klaart, dat wat de West aangaat, de minister hem niet heeft kuniien overtuigen. De heer De KORT (KVP) zegt, dat 's ministers rede soms instemming, soms afwijzing bij hem heeft gewekt. Waar en nova zijn opgetreden kan spr. er zich mede verenigen, dat thans geen uitspraak wordt gevraagd. Af scheiding op lange termijn Valt naar sprekers mening niet te voorzien; ze kan worden 'oorkomen door een goed beleid. De heer ANKERSMIT (VVD) vraagt of goedkeuring der begroting ook goedkeuring berekent van de vijf punten van het memorandum, waarover de besprekingen nog niet zijn voltooid. De heer De KADT (Arb.) betreurt het gemis aan lijn en conclusies in het betoog van d< minister. Naar sprekers mening is de enige politiek die gevoerd kan worden de ze: De RTC voortzetten en het recht van secessie zodanig bepalen en clau suleren, dat het niet wordt een ge vaar voor het Koninkrijk en voor Ne'-r'and. De heer LEMAIRE (KNP) meent, dat de zaak nog niet rijp was voor behandeling, orndat men in het kabi net blijkbaar nog niet tot overeen stemming is gekomen. Spr. distan- cieert zich volkomen van 's ministers uiteenzetting ovr het New Yorkse memorandum bij de beoordeling van de begrotin.g. De minister-president, de heer DRFES, memoreert de pane van za ken met de vijf punten. Op 11 No vember heeft minister Kernkamp mede namens .ninister Luns uit New York de vijf punten getelegrafeerd als een ontv/erp, waarover overeen stemming met Suriname en de An tillen was bereikt. Hij deed weten, dat onmiddellijk an'.voord dringend gewenst was, zodat er geen minister raad voor behoefde te worden ge houden. De Surinaamse en Antil- laanse gedelegeerden achtten het vol doende als de m'nister-president en de vice-min.president bereid waren de punten in het kabinet te verdedigen. Dezen waren daartoe bereid en daar door heeft het kabinet de verant woordelijkheid voor de 5 punten op zich genomen. In de ministerraad bleek er geen bezwaar tegen te bestaan, zodat het kabinet voor de 5 punten de verant woordelijkheid draagt. Spr. merkt op, dat hij thans geen uitspraak vraagt over deze punten. Intussen is er misverstand gerezen bij de telegramwisseling over de precieze interpretati*». De minister-president zegt te me nen, dat er over de 5 punten in brede kring eenstemmigheid in de Kamer kan zijn. Er is geen sprake van op neming van het recht om secessie in het statuut. De minister van Over zeese Rijksdelen heeft rapport uitge bracht in de ministerraad. Een be slissing is niet gevraagd en niet ge nomen en er zou een nadere behan deling komen als we stonden voor het overleg met Suriname en de An tillen. Men moet niet menen, dat de secessie op de voorgrond heeft ge staan. Het kabinet kan de 5 punten niet loslaten. Nadat minister KERNKAMP nog in het kort heeft geantwoord merkt de heer DE KADT (Arb.) op, dat de onduidelijkheid, welke is ontstaan, niet ligt bij de minister. Hij begrijpt niet hoe in zulke belangrijke zaken verwarring kan ontstaan. Vervolgens geeft hij als zijr. me ning te kennen, dat goedkeuring der begroting de betekenis heeft van goedkeuring van het 'beleid van de minister. De heer SCHOUTEN (A.R.) ver klaart, dat zijn fractie haar goedkeu ring aan de begroting zal geven en dat zij daarmede de verantwoorde lijkheid nieemt, dat de bedragen der begroting beschikbaar worden ge steld. Maar daaruit mag door nie mand de conclusie worden afgeleid dat daarmede instemming wordt be tuigd met het gehele beleid. De heer ROMME (K.V.P.) sluit zich bij deze opvatting aan. Hij stelt vast, dat de heer De Kadt ook stemt voor het beleid van de minister als deze zijn beleidslijn wijzigt. De heer BURGER (Arb.), zegt het een onverantwoordelijke houding te vinden de minister te laten gaan naar de R.T.C.zonder dat hij weet wat de Kamer wil of niet wil. Als men voor de begroting stemt, stemt men tevens voor het beleid van de minis ter. De heer TILANUS (C.H.) merkt op, dat een begroting niet mag wor den verworpen om redenen buiten die begroting liggende. De heer ANKERSMIT (V.V.D.) meent, dat de Kamer nog mededeling kan krijgen van nieuwe inzichten var. het kabinet. Hij deelt de opvatting van de heer Schouten. De heer WELTER (K.N.P.) merkt op, dat men 't in 't kabinet eens was over de 5 punten, maar niet over de interpretatie. Stemmen voor de be groting ziet hij niet als goedkeuring van de 5 punten. De heer HAKEN (C.P.N.) zegt, dat als zijn fractie tegen de begroting stemt daaruit niet geconcludeerd mag worden, dat zij tegen het recht van afscheiding zou zyn. De minister-president, de heer DREES, verklaart zich thans niet te wagen aan een beschouwing over de betekenis van het stemmen voor of tegen de begroting. Hij meent, dat de 5 punten- in zichzelf grote betekenis hebben en dat het goed is, dat men weet, dat de regering zich er aan ge bonden acht. Dit is een grondslag voor een overeenkomst. Het zijn richtlijnen. De algemene beraadslaging wordt daarna gesloten. De begroting wordt z.h.s. aange nomen, met aantekening, dat de C. P.N. geacht wil worden te hebben tegengestemd. Te half een wordt de vergadering gesloten. De Kamer komt hedenmor gen te elf uur weer bijeen. JUWELIER BESTOLEN. Door vernieling van een etalage ruit van de juweliersfirma K. aan de Amersfoortseweg te Doorn, zijn on genode gasten er vannacht in ge slaagd een groot aantal horloges en andere waardevolle voorwerpen te bemachtigen. De waarde van het ge- stolene kan nog niet worden vast gesteld, maar zal zeker aanzienlijk zijn. Het door de politie ingestelde on derzoek, waarbij ook een speurhond werd ingeschakeld, heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. tot met name genoemde personen, ontoelaatbaar, omdat de zendtijd dan tegen de bedoeling van de regering gebruikt wordt voor doeleinden, waarvoor de zendtijdverdeling niet tot stand is gebracht. Ook vindt hij ontoelaatbaar, aanvallen op hen, van wie men weet, dat zij zich niet op de zelfde wijze kunnen verdedigen. Door overleg met de omroepvereni gingen wordt getracht een einde te maken aan aanvallen op politieke te genstanders. Dc minister constateerde, dat de gehele Kamer van oordeel is, dat de televisie in ons land niet kan worden tegengehouden. Over dc financiering kan echter nog geen beslissing geno men worden. Prov. Staten van Zuid-Holland Subsidie aan „Blijdorp" Bij de aanvang van de vergadering van Prov. Staten van Zuid-Holland werd de heer C. P. Vergouwen (K. V.P.) als lid geïnstalleerd in de va cature, ontstaan door het overlijden van mr. E. J. M. H. Bolsius. De jaarlijkse pensioen-toelage aan mevr. wed. Bolsiu^-Van Haarren werd bepaald op 1875. Aangenomen werd een reeks voor stellen, behelzende wijzigingen van polderreglementen. Tegen onttrekking aan het open baar verkeer van een gedeelte van de Papelaan te Wassenaar en van het voetpad te Alphen a. d. Rijn werd geen bezwaar gemaakt. Het voorstel van Ged. Staten in zake de continuering van de subsi dieregeling voor het Residentieorkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest het totaal voor elk orkest per jaar beschikbare bedrag kwam, krachtens het besluit der Prov. Sta ten d.d. 19 December 195i, op maxi maal 12.500 500 per concert, ge geven in de provincie Zuid-Holland buiten 's Gravenhage en Rotterdam bood gelegenheden tot het hou den van algemene culturele beschou wingen, die daardoor bij de begro tingsbehandeling niet zullen geschei den. Subsidie aan Blijdorp en niet aan Wassenaar? Het voorstel werd daarna z. h. s. aanvaard, zoals eveneens 't geval was met een tweetal voorstellen om afwij zend te beschikken op subsidie-aan vragen van de volksmuziek-scholen te Den Haag en Rotterdam en van het gemeente-bestuur van Delft voor een gemeenschappelijke regeling in. zake sport en lichamelijke opvoeding buiten schoolverband.- Een voorstel van Ged. Staten om een aanvraag van de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp om subsidie af te v/ij zen bracht heel wat tongen in be weging. De heren Van Eijbergen (C. H.), Herweyer (V.V.D.Van Praag (C.P.N.De Kwaadsteniet (A.R.) en Zeelenberg (P. v. d. A.) spraken met warmte en enthousiasme over Blij dorp als belangrijke culturele instel ling en waren van mening dat als nog subsidie aan deze instelling dient te worden gegeven. Een bedrag van 10.000 werd hierbij genoemd. De heer Van Es (P. v. d. A.) miste bij al de vorige sprekers algemeen inzicht in de subsidie-politiek. Hij vroeg zich af, met alle waardering voor Blijdorp, of er wanneer er geld voor subsidie is, dat niet voor andere cultuurterreinen eerder dient te wor den gebruikt. De heer Van Dijck trok een vergelijking tussen dieren park Wassenaar en Blijdorp en was van oordeel dat eerstgenoemd park veel groter culturele waarde heeft en bovendien een niet-commerciëlc stichting is. De heer Noteboom (A.R.) was van mening dat veel belangrijker culturele objecten eerder voor sub sidie in aanmerking zouden komen. Het lid van Ged. Staten, mr. Schmal, bleef van mening dat sub sidie verlening aan Blijdorp momen teel niet verantwoord was en bracht hierbij in herinnering dat voor 3 ton aan noodzakelijke waterstaatswerken moest worden uitgesteld. Mej. Zeelenberg diende daarna, mede namens enkelen van haar mede voorstanders, een voorstel in tot een subsidieverlening aan Blijdorp voor 1953 van 10.000. De voorzitter schorste daarna de vergadering tot hedenochtend 11 uur. Boerderij in vlammen Gezin op het nippertje gered Een felle brand in do stal van de landbouwer J, Verhulst in de Haar lemmermeer heeft gisteren het leven gekost aan vijf paarden en een koe. Dc boer, zijn vrouw en een pleeg dochter, konden er ternauwernood het leven afbrengen. Omstreeks zes uur bemerkte de vrouw van de landbouwer een brand lucht. De man, die pas uit het zieken- hu's was gekomen en nog met zijn been in het gips zat, strompelde naar het achtergedeelte van de woning. Toen hij de keukendeur opendeed, stond hij meteen voor een vuurzee. Een andere landbouwer had intus sen de brand reeds opgemerkt en de brandweer gealarmeerd. Met grote moeite wist men de boer en zijn pleegdochter uit de vlammen te red den. De brandweer van Hoofddorp heeft enkele uren nodig gehad om het vuur met zes stralen meester te worden. Slechts het woonhuis kon behouden worden. Behalve het reeds genoemde vee, gingen vele kostbare werktuigen verloren. Men vermoedt dat d« oor zaak van de trn-' 1

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5