Klachten over politiek in de radio Tent-hotel voor de Flora 1953? Overzeese Rijksdelen in de Tweede Kamer Griepbeslrijding met 4 middelen tegelijk Nieuw-Guinea komt op gang Majoor (woedend) fietste achter soldaat aan Wij verkopen uit Hele en halve ton viel in drie grote steden WOENSDAG 17 DECEMBER 1952 DE LEIDSE COULANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Tweede Kamer De behandeling van de begroting van Onderwas is gisteren door de Tweede Kamer voortgezet. By de afdelingen oudheidkunde en natuurbescherming, kunsten, radio, televisie en pers, gaf de heer ZEGE- RING HADDERS (VVD) te kennen, dat steun aan de kunst in de eerste plaats door particulieren dient te ge schieden. De overheid moet die steun mo gelijk maken door verlaging van de belastingdruk en vrijstelling van het schenkingsrecht. De heer CORNELISSEN (VVD) meende dat een financieringsplan voor de televisie voor negen of tien jaar nodig zal zijn. en dat daarvoor ongeveer 25 millioen beschikbaar zal moeten worden gesteld, waarbij hij dacht aan een fonds. Op die ma nier zou- de ontwikkeling van de te levisie gewaarborgd zijn. De heer STUFKENS (P.v.d.A.) wenste toestemming voor een korte re opleiding van jeugdleiders en jeugdleidsters, waaraan grote behoef- ^Ook^de heer DE RUITER (CH) was van oordeel, dat er van de te levisie niets terecht komt als de over heid niet krachtig helpt. De heer PETERS (KVP) hield een pleidooi voor het behoud van de Geertekerk te Utrecht. De heer WELTER (KNP) noemde de zorg voor kastelen en landhuizen van nationale betekenis. Hij klaagde er over dat er bij de radio te veel politiek aan te pas komt. Speciaal de P. v. d. A. is door de Vara het gehele jaar in de lucht. Voor de televisie zou hij daarom wil len komen tot een nationale organi se heer GORTZAK (CPN) wilde het bedrag voor aankoop van wer ken van kunstenaars verhoogd zien van 75.000 tot 200.000. Voorts vroeg hij een uepaald sub sidie over een zekere termijn te ga randeren voor het Nederlandse bal let. Hij sloot zich aan bij de critiek op de politiek via de radio bedreven. De heer WILLEMS (P. v. d. A.) had bezwaren tegen de monumen tenlijst waarop een aantal monu menten ontbreekt. De heer VAN SLEEN (P. v. d. A.) vroeg of de minister meent, dat de grenzen van het toelaatbare bij de politiek in de radio zijn overschre den. Indien dit zo is, heeft de minis ter er dan de aandacht op geves tigd? Hij verwachtte veel meer van besprekingen met de omroepver- gingen dan van strenge reglemente ring. De televisie had hij steeds ge zien als een avontuur en een duur experiment. De heer VAN DER ZAAL (AR) hoopte, dat de nieuwe radiowet er spoedig zal komen Er dient, zei hij, voor gezorgd te worde,n dat er geen politieke aanvallen door de radio worden gedaan. Vanmiddag zal minister Cals deze sprekers beantwoorden. De heer H. Thoolen, eigenaar van het restaurant „Corona" te Haarlem, heeft zowel aan het gemeentebestuur van Haarlem als van Heemstede een plan aangeboden tot inrichting van een groot nood-hotel-cafe-restaurant in een van deze twee gemeenten tij dens de Flora 1953. De heer Thoolen heeft de beschik king ovet de grootste tent, die in Nederland voor een dergelijk doel te vinden is. Zij heeft namelijk een oppervlakte van 2250 m2. Het hotel zal plaats bieden aan 150 gasten, ter wijl het cafe-restaurant 1200 bezoe kers tegelijk kan herbergen. Het plan van de heer Thoolen is reeds in studie bij de gemeente Heemstede. De middenstands Cen trale van die plaats heeft inmiddels haar adhaesic met het plan betuigt. Intussen heeft ook „Haarlems Bloei" belangstelling voor het plan aan den dag gelegd. Vijf restaura teurs hebben reeds in principe beslo ten om tijdens de Flora gemeen schappelijk „De Vleeshal" op de Grote Markt als vermaakcentrum te exploiteren. Goede hoop op ontwikkeling van Nieuw-Guinea 'n 4lje doet wonderen (Advertentie) Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. Ba. JJL" Guinea, men behoeft met het oog op ^sMB-^TJLChFI fB- de mogelijkheden niet te vrezen voor -1 een avontuur. Elk project van econo mische ontwikkeling, zo betoogde hij, zal moeten worden uitgevoerd met behulp De heer uit een officieel communiqué van de Surinaamse landsregering d.d 8 De cember opgemaakt, dat naar de me ning van deze regering, aan net recht van uittreding uit het Koninkrijk, na het met minister Kernkamp te New York gepleegd overleg niets meer in de weg staat, zonder dat een der andere rijksdelen zulks kan tegen houden. In de memorie van ant woord van de Nederlandse regering van 11 December heeft spr hierover niets kunnen vinden. Met name zou de K.V.P.-fractie zich in haar grootst mogelijke meerderheid alleen met uitzondering van mr. Van Rijckevor- sel kanten tegen een in de pream bule van het statuut van het nieuwe koninkrijk opgenomen voortdurend aanwezig recht van secessie van een der rijksdelen. Aan een eventueel door de minister te New York in de ze zin gedane toezegging acht spr.'s fractie zich niet gebonden. De heer ANKERSMIT (V V.D.) fisch, demografisch en economisch fisch, demografisch en ecanamisch juist is, dat Nederland de taak op zich neemt Nieuw-Guinea toi ont wikkeling te brengen. Het is juist ri sico te nemen. De heer DE KADT (P.v.d.A.) 'ver- Mij. van Landbouw pleit voor: Bodempensioen voor iedereen Op de algemene vergadering van de Maatschappij van Landbouw, die te Amsterdam wordt gehouden, heeft de directeur van het Centraal Beheer, mr. J. J. Hage, voorzitter van de commissie ouderagsvoorzie- ning der maatschappij, een rapport van de commissie ouderdagsvoorzie- ziening van boeren en tuinders De commissie komt o.m. tot dc con clusie, dat de Noodwct-Drees zo spoedig mogelijk moet worden ver vangen door een nieuwe ouderdoms wet, welke aan iedere Nederlander boven een bepaalde leeftijd aan spraak op een bodempensioen geeft Dit bodempensioen moet ten min ste gelijk zijn aan de kosten van het allernoodzakelijkste levensonder houd. Het zal moeten worden uitge keerd zonder aftrek van eigen in komsten en classificatie van gemeen ten zal achterwege moeten worden gelaten. De commissie is van mening, dat de kosten van dit pensioen zullen moeten worden gevonden langs de weg van het omslagstelsel, hetgeen een mogelijkheid biedt om de hoogte van het pensioen bij voortduring aan te passen aan wijzigingen in de kos ten van levensonderhoud. Het pen sioen zal niet uit de gewone belastin gen moeten worden betaald (pre- mievrij staatspensioen), doch iedere ingezetene zal jaarlijks zijn bijdrage moeten leveren. Boven het bodempensioen zal een aanvullend pensioen voor de agrari sche ondernemer langs de weg van vrijwillige verzekering tot stand moeten komen. De Invaliditeitswet zou, zo zegt de commissie, wanneer een algemeen bodempensioen vol gens bovengenoemde richtlijnen tot stand zou komen, kunnen worden teruggebracht tot een voorziening tegen het risico van vroegtijdige in validiteit. HERT GERED. In de Oude Rijn bij Wyk by Duur stede merkten arbeiders van de fir ma Goedkoop, die met een drijvende bok bezig waren een schip te lich ten, een hertje op, dat trachtte de overzijde te bereiken. Aangezien het dier uitgeput raakte, ontfermde de bemanning zich er over. Een pas serende sleepboot van de rederij, die op weg was naar Amsterdam heeft het hertje meegnomen Het heeft onderdak gekregen in „Artis". klaarde voor een dreiging van se cessie niet uit de weg te willen gaan. Wanneer men zou blijven dreigen zou hij zich tegen een dergelijke chantage verzetten. Het recht op af scheiding is in de praktijk een on mogelijkheid. De heer STUFKENS (Arbwas van mening, dat er reden zou zijn geweest om in de ontwikkeling der zaken met betrekking tot Nieuw- Guinea doortastender op te treden. De kolonisatie der Indische Neder landers heeft niet aan de verwach tingen beantwoord. Pater STOKMAN (K.V.P betoogt, dat tussen missie en zending in Nieuw Guinea enerzijds en de over heid anderzijds een goede verstand houding cn samenwerking noodza kelijk zijn, maar ook een voortdu rende wisselwerking. Anders kunnen beide partijen haar taak niet naar behoren vervullen. Z.i. moet het ambtenarenkorps ambtelijk neutraal zijn tegenover missie en zending en beiden helpen en bevorderen Het spijt spr., dat er slechts weinig Ka tholieken onder de ambtenaren in Nieuw Guinea zijn. De heer HAKEN (C.P.N.) meent, dat van hulpverlening aan Nieuw- Guinea het grootkapitaal zal profite ren. De heer LEMAIRE (K.N.P.) meent, dat ten aanzien vai Nieuw Guinea ale moeilijkheden overwonnen kun nen worden. Missie en rending noemt van ppmerhanise~erde arheid hiJ de krachtbron voor het bescha- van gemechaniseerde ai beid. vjngSwer]c> cn behoren door de over- ;er DE KORT (K.V.P.) heeft heid te worden gesubsidieerd. Minister KERNKAMP maakt hier na een aanvang met zijn rede, die hedenavond zal vervolgen. Even na middernacht wordt de vergadering gesloten. In de avondvergadering kwam de begroting voor overzeese rijksdelen in behandeling. De heer VAN DE WETERING (C.H.) zei, dat de taak van de nieu we bewindsman er een is niet van liquidatie doch van consolidatie Het gaat om de bevordering van de rijksgedachte. Nieuw-Guinea moest, aldus de heer Van de Wetering, een Neder lands Australië worden. Hij wilde niet alleen landbouwspecialisten, doch ook economen in de commissie van advies over de landbouwontwik keling in Nieuw-Guinea. De heer DE GRAAF (K.V.P.) kon zich met zijn fractie over het algemeen verenigen met de inzich ten der regering over Nieuw-Guinea. Het belang van de Papoea's moest primair blijven, doch eigen belangen mogen zeker worden gediend als die met de belangen van de Papoea's niet in strijd zijn. Deze mensen moeten zo vlug mogelijk zelfstandig worden gemaakt. Hij vroeg of het juist is, dat aan de vooroorlogse kolonisten niet vergund wordt terug te kex-en naai de percelen, die zij voor de oorlog gebruikten. De heer VAN BAAL (A.R.) vond dat er een toekomst ligt in Nieuw- „Het gaat vrij goed" Dc gouverneur van Nieuw-Guinea, de heer S. J. L. van Waardenburg, is gistermiddag voor een verlof van twee maanden in Nederland aange komen. In een kort onderhoud met een aantal journalisten zeide hij over de toestand in Nieuw-Guinea o.m.: „Ik zou willen zeggen, dat in Nieuw-Guinea, waar het vrij goed gaat, de rangeerlocomotief de eerste wagons op het spoor heeft gereden. Binnenkort kan de eerste trein af rijden. Meer treinen zullen volgen.' Tijdens zijn verlof zal de heer v Waardenburg overleg plegen met de diverse regeringsinstanties.. Het antwoord op de vraag hoe de inheemse bevolking van Nieuw-Gui nea reageert op dc eisen van Soe- karno liet de heer Van Waardenburg over aan het hoofd van de afdeling Voorlichting van het gouvernement van Nieuw-Guinea, de heer P. A. Wansink, die enkele weken geleden in ons land is aangekomen en gister middag op Schiphol ter begroeting van de gouverneur aanwezig was. „Ik geloof naar waarheid te kun nen zeggen", zo zei de. neer Wan sink, „dat dat deel van dc Papoeabe volking op Nieuw-Guinea, dat eni germate in staat is om over deze kwestie na te denken, zich met grote animo stelt achter het streven van de Nederlandse regering tot opvoe ring van het sociale en culturele peil STENEN OP DE RAILS TOEN TREIN NADERDE. Vier jongens uit Bergen op Zoom hebben bij de z.g. zanderijen tussen Roosendaal en Bergen op Zoom ste nen op de rails gelegd toen een elec- trische trein met grote snelheid na derde. Gelukkig zag de bestuurder van de trein de stenen; hy kon de trein nog bijtijds doen stoppen De politie heeft de vier jongens van 14 a 15 jaar achterhaald. Zij heb ben bekend, de stenen op de rails te hebben gelegd toen zij de trein za gen naderen Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. GAS STROOMDE NAAR DE KINDERSLAAPKAMER. Mevr. B. aan de Lammert Majoor- laan te Bussum was Maandagavond omstreeks 8 uur de was op het gas fornuis in haar woning aan het ko ken. De vijf kinderen van zes tot anderhalf jaar waren reeds naar bed op de bovenverdieping. Waarschijnlijk ten gevolge van een verkeerde afstelling van het gas- toestel ontsnapte er gas, dat zich door het gehele huis verspreidde, ook naar de kinderslaapkamer, waarvan de deur openstond. Mevr. B. merkte niets van het uit stromende gas, maar hoorde plotse ling de kinderen huilen. In de slaap kamer gekomen merkte zij dat de kinderen half bedwelmd waren. Ter stond werd het vyftal naar de Ma- jella-stichting vervoerd voor onder zoek. De toestand der kinderen laat i BW zich gunstig aanzien.* Het jongste Vurige race voerde dwars door gevaar- Onmiddellijke gevangenneming en zes maanden militaire straf klasse eiste mr. J. Zaayer gistermiddag voor het Hoog Militair Gerechtshof tegen de 27-jarige vrijwillige soldaat le kl., Ch. S. van het bewakingscorps der K.L. Aan deze oud-KNIL-militair was ten laste gelegd, dat hij op 4 Septem ber 1.1. opzettelijk had nagelaten ge hoor te geven aan het bevel van de hem per fiets passerende majoor J. P. van der G., toen deze hem aan de arm trok en zei: „Jongeman, stop eens even". Hi.i was doorgereden zon der deze meerdere te groeten. De soldaat was bij het HMG in appèl gegaan tegen het vonnis van de Krijgsraad die hem tot 2 maanden milita're detentie had veroordeeeld. De hele geschiedenis waarvoor sol daat S. terechtstaat heeft veel weg van een Wild-West-verhaal, zo luidt het verslag in de „Tel." Zowel hij als de zich beledigd ach tende majoor, die aan het ministerie van oorlog verbonden is, zat op de fiets en beiden bevonden zich in het verkeersgewoel bij het Haagse station S.S. Majoor Van der G. meende, dat de militair hem als meerdere had moe ten herkennen en groeten. De soldaat houdt echter vol, de officier niet te hebben opgemerkt. Toen hij na de ruk aan zijn arm de sommatie doorreed en een zij straat insloeg, zette de majoor de achtervolging in. Steeds harder fietste de soldaat en de majoor bleef als een terrier vol gen. Nu en dan pobeerde de officier S. tegen het trottoir te drukken, maar deze ontglipte hem telkens. De lang- kind (zeven weken oud) dat in een gesloten kamer apart had geslapen deerde niets. NEDERLANDS MOTORSCHIP GEZONKEN. Vanmorgen om twintig voor negen heeft het Zweedse schip „Laponia" zes opvarenden van het motorschip „Spica" uit Groningen gered, die in een reddingboot op de Noordzee ronddobberden. De „Spica" is gis termiddag om zes uur 180 mijl ten Oosten van Glasgow gezonken. ljjkc verkeersknooppunten en ten slotte moest de majoor het opgeven bij de Veen kade. De officier begaf zich naar de Fre- derikskazerne, waar het onderdeel van soldaat S. gelegerd is. Onmiddellijk liet hij dc gehele bezetting aantre den, maar de fietser was er niet bij. Later bleek, dat deze militair juist met verlof was. Aan de hand van dienstfoto's kon de identiteit van soldaat S ten -slotte worden vastgesteld. Hij werd gecon fronteerd met de majoor en zijn ka pitein vroeg hem: „Ken je deze ma joor?" De soldaat antwoordde ontken nend. „Dan stel ik je onder arrest", repliceerde de kapitein. Naar de smaak van de verdediger van soldaat S„ de Haagse advocaat mr. D. Huisman, konden de woorden van de majoor op het gevaarlijke kruispunt bezwaarlijk als een bevel worden opgevat. Hoe kan men het 'n militair kwalijk nemen, dat hij ont kent een meerdere te hebben her kend? vroeg pl. zich af. Aan soldaat S. had hoogstens belediging tenlaste kunnen worden gelegd. Nu is hij lou ter op de verklaringen van de ma joor veroordeeld. Ms. Huisman laakte de houding van deze officier en wilde zijn oordeel illustreren met een anneedote van Napoleon. De president maakte daar tegen bezwaar, zodat het verhaal on- verteld bleef. Tenslotte wees pl. er op, dat het in verband met het drukke verkeer zeer begrijpelijk was, dat de soldaat de majoor niet gezien heeft. Hij con cludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 6 Januari. Onze enorme voorraad De winkeliers mogen er nota van nemen, dat zij in hun reclamestunts niet behoeven te trachten de wet op de uitverkopen te ontduiken door ge zochte of geraffineerde woordenkeus. Ook daar trapt de rechter niet in, zo als gisteren bewezen wérd door de Maastrichtse Rechtbank. Daar werd de Sittardse winkelier G. P., bekend als de cocoskoning, in hoger beroep veroordeeld tot tweemaal f 30 boete. G. P. had een reclamebord op zijn winkelpui aangebracht met de woor den: „Wij verkopen uit onze enorme voorraad". Hij had „Wij verkopen uit" heel erg groot beschilderd en de rest kleiner op de tweede regel. De dag daarna had hij iets anders verzonnen: „Uit verkoop oogpunt" had hij in kleurige letters laten aan brengen en weer „uit verkoop" in hoofdletters en de rest kleiner op de tweede regel. De rechtbank achtte hem schuldig omdat hij de indruk wekte uitverkoop te houden en ver oordeelde hem voor de twee overtre dingen. van de bevolking Voor deze mensen is het een grote teleurstelling ge weest, dat de uitvoering van deze plannen zo lang op zich heeft laten wachten. Er is zelfs ongerustheid over ontstaan. De recente officiële verklaring van de Nederlandse regering, dat Neder land niet dacht aan overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië, is voor de Papoea's, die ik genoemd heb, voor zover ik heb kunnen na gaan, een pak van het hart geweest. Men heeft zich op Nieuw-Guinea af gevraagd: gaan wij dezelfde fatale weg op als Ambon? Op Zaterdagmiddag 24 Januari a.s. zal de Jongeren Organisatie in de KVP, te Utrecht een grote Jongeren- raadsvergadering houden. Zijne excellentie minister A. C. de Bruyn zal op die vergadering een rede houden over :„De PBO en de jongeren". Tevens zal de nieuwe voorzitter van de Jongeren Organi satie, drs. C. Cosyn, plannen ontvou wen voor de komende activiteiten. De Jongerenraad is samengesteld uit de leden van het Jongerenbestuur en van de Bestuursraad, uit afge vaardigden van de Jongerenkringen en personen uit de Jeugdstandsorga- nisaties. Tezamen ongeveer honderd personen. Vrouwe Fortuna is ditmaal dc Rotterdammers wel heel gunstig ge zind geweest. Niet alleen is er de ton twee maal gevallen, maar ook van de 50.000 Is er een heel lot ver kocht. De collecteur A, J. van den Bergh in Rotterdam-Zuid kon gisteren een clubje arbeiders van een klein fa briekje gelukkig maken, omdat zy een deel van de 100.000 gewonnen hebben. Zij moeten „de buit" met z'n twintigen delen en krijgen nu voor de Kerstdagen ieder een sommetje van 2125 uitgekeerd. Nog gelukkiger was een kantoor in Rotterdam Noord. De collecteurs W. F. en J. Griekspoor verkochten zowel van de 100.000 als van de 50.000 een heel lot en wachten nu geduldig tot de gelukkige winnaar zich komt aanmelden. Ruim 50 inwoners van Den Haag zijn in de „grote prijzen" gevallen. De collecteur H. Th. L. van der Kamp in Den Haag verkocht een he le serie van het lot 16843, waarop de 100.000 is gevallen. Ongeveer 30 personen zijn de ge lukkige bezitters van het fortuinlij ke lot. De collecteur G. Paardenhaar ver kocht een lot van het nummer 7325, waarop de 50.000 is gevallen. Het lot is in zeer kleine gedeelten verkocht. Er zijn bijv. drie personen die een „twintigje" moeten delen en 8 per sonen een „tientje". Zes personen zullen bij dc collec- trice mevr. Sick dezer dagen de 50.000" in ontvangst kunnen ne men. Mevr. Sick verkocht aan een persoon een half lot van het nummer 7325 en aan vijf personen de rest van het lot. Een serie van het lot, waarop de 100.000 en een serie van dat waar- Putten nog zonder wethouder C. H. verliet de zaal In de gisteren gehouden raadsver gadering te Putten kon nog niet wor den voorzien én dc vacatures, die enige tijd geleden zijn ontstaan na het aftreden van de twee wethou ders, die zich niet konden verenigen met de benoeming van een nieuwe gemeente-secretaris, die niet voor kwam op de voordracht van B. en W. Vlak voor de verkiezing van twee nieuwe wethouders verliet de Clir. Hist, raadsfractie namelijk de zaal. De stemming kon toen niet doorgaan omdat het vereiste aantal raadsleden ontbrak. De voorzitter van de raad, jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford, herinner de er aan, dat na het aftreden van de beide wethouders vier leden van de woningcommissie, één lid van de gas-commissie, twee leden van de commissie voor openbare werken en drie leden van de commissie tot we ring van het schoolverzuim voor hun functies hebben bedankt. Eén van dc afgetreden wethouders, de heer Schuitemaker, legde namens de C.H.-fractie een verklaring af. Hij diende een motie in, waarin de raad wordt verzocht uit te spreken, dat aan de benoeming van de gemeente secretaris, de heer B. van 't Riet, niet die voorbereiding ten grondslag heeft felegen, welke daarbij in aanmer ing genomen had moeten worden. De heer Schuitemaker had namelijk bezwaar gemaakt, dat de heer Van 't Riet voor zijn benoeming geen kennis had gemaakt met het meren deel van de raad. Na enige discussie werd de motie in stemming gebracht. De stemmen staakten evenwel (77), (vóór stem den alleen de C.H.-raadsleden). In de volgende raadsvergadering zal de motie opnieuw in stemming worden gebracht. Vakgroep rijwielen verdwijnt De Vakgroep Detailhandel Rijwie len, waarvan het bestuur onlangs in opspraak is gekomen door het bij zonder mandaat verlenen van subsidie aan de Stichting Ronde van Neder land, zal, ondanks aanvankelijke plaatsing op de regeringslijst der voorlopig te handhaven organisaties per 15 Februari moeten verdwijnen. Minister A. C. de Bruyn, die de PBO beheerst, deelt namelijk in zijn nota in zake de wetswijziging be- op de 50.000 in de Staatsloterij vie len, zijn in Amsterdam verkocht. In een groot bedrijf heerste onder de leden van dc personeelsvereni ging grote blijdschap. Deze vereni ging heeft op een heel lot de f 50.000 in ae wacht gesleept. De loten van het eerste nummer zijn verkocht door een collecteur op de Haarlemmerweg. (Advertentie) DE OPHEFFING VAN IIET ZIEKENFONDS DER SPOORWEGEN v Het Tweede Kamerlid Mol (KVP) heeft aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Sociale Zaken er. Volksgezondheid schriftelijk vra gen gesteld betreffende het zieken en ondersteuningsfonds der Neder- iar.dschc Spoorwegen, dat wordt op geheven en overgaat naar Algemene Ziekenfondsen. Hebben de ministers kennis geno men van de motieven, waarom deze opheffing ook al is deze op zich zelf misschien wel toe te juichen is aangekondigd tegen een zodanige datum en in zulk een tempo, dat dc gelegenheid ontbrak tot het in acht nemen der goede vormen en het uoen plaats heoben /an het regle mentair voorgeschreven nerleg met de medewerkers van dit fonds, zodat deze na jarenlange en soms exclu sieve activiteit voor de leden van dit fonds te elfder ure bericht kregen van hun ontslag? Hebben de ministers kennis geno men van de circulaire d.d. 28 No vember jl. div. no. 31, welke door het bestuur van het zieken- en onder steuningsfonds werd gezonden aan deze medewerkers, naar aanleiding van hun protest tegen oc ondervon den onreglementaire cn naar hun mening onbehoorlijke behandeling, alsmede van de verontwaardiging, welke dc in deze circulaire meege deelde, door hen als even formeel als onwaardig aangevoelde procedure in verband met dit ontslag verwekt heeft bij deze medewerkers, zowel als bij hun beroepsorganisaties cn beroepsgenoten? Zyn de ministers niet van mening, dat ten aanzien van de medewer kers morele genoegdoening dient ge geven te worden voor bovenbedoelde handelwijze en dat daarnevens maatregelen behoren te worden ge troffen, die kunnen leiden tot tege moetkoming van de materiële gevol gen van dit ontslag voor de betrok ken medewerkers? Zijn de ministers bereid, na ken nisneming van alle feiten en hande lingen, op deze aangelegenheid be trekking hebbend, opening van za ken daaromtrent te geven en hun mening kenbaar te maken? Apotheek van arts vernietigd Naar wij vernemen is dc volledige apotheek van de arts O. te Berkel, die zoals bekend is wegens veiaenking van moord op zijn echtgenote in ar rest wordt gehouden, gisteren op last van de geneeskundige hoofdinspec teur vernietigd. Zoals men zich zal herinneren, wa ren bij het onderzoek in een groot deel der aanwezige geneesmiddelen sporen van cyaankali aangetroffen. Als bijzonderheid kunnen wij nog melden, dat in de apotheek een fles zwaar vergift werd aangetroffen, die vermoedelijk nog uit de practijk van de vorige dokter afkomstig is, waar mede de dader zonder dat hiervan sporen zouden zijn achtergelaten, ook het slachtoffer had kunnen ver moorden. PRINS BERNHARDFONDS NIET OPGELICHT. Van de zijde van het Prins Bern- hardfonds het culturele fonds van dc witte anjer v/ordt medegedeeld, dat het bericht, dat dit fonds zou zyn opgelicht door enige loterij-col porteurs, onjuist is. Het fonds or ganiseert geen loteri.' het heeft geen enkele colp^tcur in dieact en het is gebleken is, dat de verrichte taken van deze vakgroep haar handhaving niet voldoende rechtvaardigen. Zo is het ook mogelijk, dat de hand having van enige andere vakgroepen, die voor verlenging in aanmerking kwamen, niet strikt noodzakelijk blijkt. Na 15 Februari zal eveneens tot opheffing van vakgroepen wor den overgegaan, zodra haar voortbe staan niet langer noodzakelijk lijkt, aldus de bewindsman. niet opgelicht. Hier is een naamsverwarring met de Prins Bernharc Stichting, een der organistics van hulp aan mili tairen. Dc Apollohal te Amsterdam zal verbouwd worden tot bioscoopthea ter en als zodanig aan ongeveer 850 personen zitplaats bieden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5