WAT ZIJN DE MOGELIJKHEDEN VAN EMIGRATIE IN 1953? R* K* Bond „St* Antonius' behandelde varia Militairen van Leiden kregen Kerstavond van hoog gehalte V. De taak en werkwijze van het Medisch Opvoedkundig Bureau WOENSDAG 17 DECEMBER 1952 OF LLIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Cijfers van gewest, rayon en stad Leiden Voorlichting van vele zijden JJET VRAAGSTUK VAN DE EMIGRATIE blijft de gemoederen bezig houden. Met steeds meer aandacht moet deze moge.ijkheid om een goede toekomst op te bouwen onder ogen gezien worden, omdat Nederland jaarlijks voor de moeilijkheid zit aan 45.000 meer werkkrachten werk te verschaffen, want jaarlijks wordt de Nederlandse arbeidsmarkt met 45 000 werkkrachten vergroot Nu is emigratie een grote stap en de Ned. Regering denkt er dan ook niet aan op welke groep dan ook enige druk uit te oefe nen om te emigreren. De volledige verantwoordelijkheid hiervan moet de emigrant zelf dragen. Maar wel kan de Regering voorlichting geven in de meest uitgebreide zin en wel kan Nederland contracten afsluiten met het buitenland om zo gunstig mogelijke voorwaarden te scheppen voor de emi granten, die zelf de volle verantwoordelijkheid dragend de grote stap willen zetten. Die voorlichting wordt zowel door de Gewestelijkt Arbeids- bureaux gegeven als door de diverse Emigratie-bureaux, zuals de Katho lieke Centrale Emigratie-stichting, Badhuisweg 01, Scheveningen, telefoon K. 1700553734. Voor Leiden en omgeving bestaat er eer katholieke Emi gratie-cursus, waarvoor men zich kan aanmelden bij rector L. P. M. Vester, Zoeterwoudsesingel 33, Leiden. Nieuw Zeeland. Nieuw Zeeland is zeer voorzichtig geworden. Voor 1953 is er een over eenkomst gesloten voor slechts 3.000 Nederlanders, waarhij agrariërs took gehuwden zonder kinderen), vrou welijke arbeidskrachten en metaal arbeiders de voorkeur genieten. De handarbeiders moeten ervaring heb ben in zwaar lichamelijk werk De voorwaarden zijn o.a.: ongehuwd, tussen 18 en 35 jaar, bereid zijn een contract van 2 jaar aan te gaan. Buiten deze overeenkomst vallen o.a. gehuwden, die zelf voor werk en huisvesting kunnen zorgen, en onge- huwden, die zelf de reiskosten geheel kunnen dragen. Brazilië. Een nieuw emigratieland is Brazi lië. Voor 1953 is het aantal toe te la ten Nederlanders op slechts 600 ge steld, 50 per maand. Brazilië vraagt geen agrariërs, maar wel vaklieden Canada. De vooruitzichten voor 1953 zyn niet ongunstig. De Regering is er in geslaagd een aantal goede overeen komsten af te sluiten, o.a. met Cana da, welk land in de eerste plaats agrariërs wil opnemen. Van deze groep kunnen er in 1953 niet min der dan 12.000 worden toegelaten, eventueel met hun gezinnen. Voor een werkgever en huisvesting wordt gezorgd. Ook niet-agrariërs zijn welkom om Canada wanneer het tenminste prima vaklieden zijn in de beroepen metaalbewerkers, steenhouwers, metselaars, mannelijke en vrouwe lijke stenografen, verpleegsters en vrouwelijke verpleeghulpen. Van de ze groepen kunnen er 2.000 toegela- ten worden. Heeft men reeds naaste familie in Canada, die bereid is een aanvrage tot overkomst in te dienen, dan kan men ongeacht het beroep wor den toegelaten, uiteraard alleen wanneer voldaan wordt aan de eisen van gezondheid, betrouwbaarheid, enz. Tenslotte is in Canada ook de groepsemigratie mogelijk, waarbij jongemannen in groepsverband ver trekken als wegbereiders voor hun gezinnen, die later mogen overko men. Deze jongemannen blijven in hun eigen groepen en worden door de diverse kerkgenootschappen ont vangen. Over het algemeen geldt voor Ca nada, dat het aantal gezinsleden be neden de 16 jaar slechts twee maal zc groot mag zyn als het aantal bo ven de 16. Ouders mogen dus slechts 4 kinderen beneden de 16 jaar mee nemen. Wanneer zij b.v. twee kinde deren boven de 16 hebben (dus met de ouders samen vier arbeidskrach ten), dan mogen er acht kinderen beneden de 16 jaar mee, enz. Australië. Ook met Australië heeft de Rege ring een overeenkomst gesloten, waarbij bepaald is, dat de emigran ten wanneer zij vakkundig zijn en een voor Australië nuttig beroep uitoefenen eventueel huisvesting in een kamp kunnen krijgen. Zy moeten dan volgens contract twee jaar werken op de aangewezen plaats en in het oorspronkelijke be roep. Australië heeft vooral belangstel ling voor agrariërs, maar ook voor metaalbewerkers en vrouwelijke ar beidskrachten. Buiten bovengenoemde overeen komst kan men naar Australië emi greren, wanneer men in het bezit is van 'n werkgevers- en huisvestings verklaring, of alleen een huisves tingsverklaring wanneer men daar bij kan aantonen dat men in de ge dachte toekomstige woonplaats een goede relatie heeft, die bereid is de eerste tijd hulp te verlenen. Boven dien bestaat er voor goede vaklieden, die zich in de Engelse taal kunnen uitdrukken en dus uitermate geschikt zijn voor emigratie, een mogelijk heid geplaatst te worden, door de Nederlandse instanties in Australië een relatie met een werkgever of een onderhoudsverklaring. Behalve on- gehuwden komen ook kleine gezin nen in aanmerking. Wie een cursus op de Rijkswerkplaats heeft gevolgd wordt als vakman beschouwd In te genstelling tot Nieuw Zeeland, Au stralië, enz. worden door Brazilië ook Indische Nederlanders geaccep teerd. Andere landen. Van de andere landen noemen we nog Zuid Afrika, dat vooral metaal- en bouwvakarbeiders vraagt, die zelf voor een u rkgever en huisves ting kunnen zorgen, de Ver. Staten, die in 1953 bereid zijn 3300 Neder landers toe te laten, wanneer dezen beschikken over een onderhoudsver klaring, de Belgische Congo en Ar gentinië. In principe kan iedere emigrant thans in aanmerking komen voor subsidie, wanneer hij niet in staat is de kosten zelf geheel te dragen. Met de meeste nadruk zij er nogmaals op gewezen, dat a.s. emigranten in ieder geval iets van de taal spreken en verstaan van hun toekomstig vaderland. Practisch alle moeilijkheden en mislukkingen komen voort uit tekort aan talenkennis, waar door de man moeilijk aan de slag kan komen en de vrouw vereenzaamt, omdat zij geen contact met de buitenwereld kan onderhouden. Daarom zyn de emigratie-cursussen van het al lergrootste belang. Tenslotte volgen hieronder nog enige cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Lelden In 1952 zijn vertrokken of zullen vertrekken 2300 personen uit het gewest Leiden. Hieronder bevinden zich 750 perso nen uit het rayon Leiden (Leiden Warmond, Oegstgeest, Leiderdorp, Voorschoten, Zoe'erwoude, Alkema de). Van deze 750 personen zijn er 500 uit de stad Le'den afkomstig In in de aardewerk-industrie grafische I 1951 waren de cijfers voor het ge bedrijven, bouwnijverheid, chemi- west Leiden 1737 voor het ravon sche industrie, metaalbedrijven en Leiden 492 en voor de stad Leiden textielfabrieken. De voorwaarde is 268 personen. De afd. Leiden van de R.K. Bond comité en enkele leden, die geduren- KATWIJK Geb.: Jean P. H., z. v. R. Dolders en H. Helgering; Hendrika J., d. v H. J. de Mol en M. Kruyt; Willem A., z. v. Abr. Minnee en A. P. van der Jagt; Neeltje, d. van G. Remmelz- waal en H A. van Rhijn. Ondertr.: P. van den Oever en J. van Rijn; A. van der Werf en G. Reus. Getr.: J. M. Salsman en W. J. A. Sohrama. Overl.: E. van der Plas, 91 jaar, wed. van D. van Velzen; G. van der Holst, 59 jaar, echtg. van D. van der Plas; D. Harteveld, 80 jaar, wedn. van KI. Kuyper; M. van der Plas, 50 jaar, echtg. van J. Paap. VOORHOUT Moedercursus. Maandagavond had de sluitingsbyeenkomst plaats voor de moedercursus, welke gehou den is onder auspiciën van het Wit- Gele Kruis te Voorhout. De cursus werd geleid door de dis- trictszuster Lover. Ongeveer 30 moe ders en a.s. moeders namen er aan deel. Op leerzame en prettige wijze werd behandeld allei. wat a.s. moe ders en moeders moeten weten over het kind, voor de geboorte en na le geboorte, de nehandeling van de baby en de kleuter. In vervolg hierop wordt Vrijdag a.s. om 7.45 uur in. de „Bonte Koe" nog een lezing gehouden over de voeding in de .wangerschapstjjd. Een en ander zal toegelicht worden met een film. van hotel-, café- en restaurant geëmployeerden „St. Antonius" kwam hedennacht in ledenvergade ring bijeen in hej café van de heer Rooyakkers aan de Korevaarstraat. De voorz., di heer P. Feiten, sprak een kort openingswoord, waarin hij vooral de geest, adviseur, kap. J. W. de Jong verwelkomde. Spreker deelde vervolgens me de dat de bondsvoorzitter, de heer J F. van Bysterveld, in het zieken huis Antoniushove te Voorburg is opgenomen. Spr. vroeg van alle le den een hartelijk gebed voor een spoedig herstel. Mede naar aanleiding hiervan las de secr. een schrijven voor van de heer v. Bijsterveld, waarin hij me dedeling hiervan deed. In dit schrij ven deelde de bondsvoorzitter tevens mede, dat de heer Hurkmans, vrijge stelde van de bond voor het Zuiden en hoofdbestuurslid, voor alle func ties van de bond heeft bedankt. De secr. deelt vervolgens mede, dat père Henri de Greeve op Eerste Kerstdag zijn 60ste verjaardag hoopt te vieren. Er heeft zich een comité gevormd om de jarige een blijvend" herinnering aan te bieden, waarvoor ook een beroep op de afdeling wordt gedaan. Het bestuur zal deze aan vraag nader onder de ogen zien. Van Herwonnen Levenskracht was een uitvoerige circulaire ingekomen over de voorwaarden van opname of vergoeding van kosten voor degenen die donateur van H.L. zijn of lid van de K.A.B. De secretarie deed hier uit voerig mededeling van. Vervolgens kwam in behandeling de beschrijvingsbrief voor de op 27 en 28 Januari te houden bondsverga dering in- Leeuwarden. Hierbij kwam o.m. nogmaals uit voerig ter sprake het percentage- bedieningsgeld. De secr. deelde hier bij mede, dat alle voorstellen betref fende salaris- en andere financiële regelingen zoveel mogelijk uit de bondsraadvergadering gehouden zul len worden, omdat deze kwesties herhaaldelijk een punt van bespre king uitmaken in de gecombineerde vergaderingen van Unie. college van Rijksbemiddelaars en Stichting van de Arbeid. De bondssecretaris, de heer J. M. van Asperdt. is aan de. beurt van af treden, tegenover wie de heer Kie- zenbrink zich weer candidaat stelt. De Leidsche afdeling zal de herver kiezing van de heer v. Asperdt ver dedigen. De afdeling stelt zich ten- deze nog steeds op het standpunt, dat het niet gewenst is, dat een le raar aan een vakschool zoals de heer Kiezenbrink niet in het hoofdbestuur zitting moet hebben. De afgevaardigde naar de Bonds raad als hoedanig de heer Fr. God- dijn weer werd benoemd zal op de vergadering tevens weer ter sprake brengen te komen tot de gewenste reglementswijziging om de functies van leraar en hoofdbestuurslid on verenigbaar te verklaren. Na behandeling der agenda van de beschrijvingsbrief bracht de secreta ris verslag uit van het gehouden St. NicolaasfeesL Daarby bracht de secr. hartelijk dank aan de leden van het dames de het afgelopen jaar wekelijks voor het welslagen van dit feest hebben gewerkt. De leden brachten ƒ36.50' bijeen, aan gifter kwam f 176.50 bin nen, waarvoor veertig beschermelin gen van de Zusters Carm^litessen en een aantal kinderen van de leden een aangename middap hebben gehad. Een hartelijk woord van dank daar bij werd tevens gebracht aan de heer Alsem, die zijn zaal in de Harmo nie hiervoor welwillend beschikbaar te stellen. De voorz. sloot zich hierbij volko men aan en bracht een bijzonder woord van dank aan de secretaris voor het zeer vele werk, dat hij voor het welslagen van dit feest heeft ver richt. eer. verzocht machtiging der vergadering om de dame? van het comité een gezellige bijeenkomst aan te bieden, waartoe de vergadering be sloot. Langdurige discussies ontaponnen zich vervolgen? over de wachtgeld werkloosheidswet. waarna de secr. mededeelde, dat met Kerstmis weer een Nachtmis gehouden zal worden in de kapel van het Carme- litessen-klooster te 1 15 uur. Deze H. Mis is alleen toegankelijk voor be- driifsgenoten. Gegadigden moeten zich zo spoedig mogelijk opgeven bij de heer J. v. Acoerdt Maresinael 48. Bij de rondvraag kwamen nog verschillende punter van besoreking ter tafel, waarn-a ten slotte door de geest, adviseur tot besluit van de vergadering een nieuw lid werd ge ïnstalleerd. Kap. de Jong memoreerde hierbij, dat hii nog zelden een ver eniging heeft meegemaakt waarin zoveel activiteit zit als in „St. Anto nius". Spr. hoopte daarom, dat het nieuwe lid een vurig lid van de af deling zou moge zijn. Bij deze woorden sloot de voorz. zich ten volle aan, waarna hij allen een Zalig Kerstfeest toewenste. Verkouden T DflMPO (Advertentie). Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Scheikunde de heren A. L. Koe voet Lelden, K de Jong, Leiden, M. P Rappold, Oegstgeest; voor het doc toraal examen Natüurkunie de heer J A. Beun, Leiden; voor het docto raal examen Wiskunde de heer J. P. Murre, Leiden; voer het doctoraal examen Pharmacie mej. E. van Zoe ten Den Haag en de hee: A. v d. Kuy, Leidschendam; voor het docto raal examen Mineralogie de heer M. G. van Oosterom Leiden; voor het doctoraal examen Biologie de heer P J. van Muilen Leiden; voor het candidaatsexamen wis en natuur kunde (J.) de heer J. P. v. d. Plas, Oegstgeest; idem (C) de heer A. D. Douma Leiden, mej N. Maas Lei den. idem (D.) de heeren F. Nom- mensen Leiden. J. R. van Geuns Leiden; idem (C) E. Raimond Voor burg; idem (L.) J. I M. de Jong, Katwijk aan Zee, idem (K.) J. J. Ver- hoeks. Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Philippus Franciscus z. v. P. F. Stouten en H. W. Witten; Jo- hanneke d. v. L. de Vries en J. H. Th. Kuijer; Johannes Willem z. v. C. v. Kralingen en E. Wichter; Josepha Maria d. v. J, Lagerberg en E.M.E. Werdmuller; M*ria d. v. J. Lagerberg en E. M. E. Werdmuller Gerard Bertus d. v. G. Koolhaas en C. E. Stam; Wilfried d. v. A. Leune en W v. d. Neut; Veronica Josina d v. J. v. Duivenboden en J. F. v. Lieshout; Adriana d. v. M de Jong en B. Otten; Maria Johanna d. v. J. P. v. d. Linden en M. C. Bijle- veld; Carla Adriana d. v. L. Boom en A. van Polanen; Jan z. v. M. H. v. Tongeren en M E. van Steijn; Overleden: H. W. P. v. Veen, doch ter, 1 jaar; H. Sonneveld. huisvr. van Van der Does. 66 jaar; W. Baerveldt, huisvr. van Heemskerk, 78 jaar; E. Liese, man, 66 jaar. Gehuwd: J. W. de Wekker en J. Plug. GEMEENTERAAD. Aan de agenda van de gemeente raad van Leiden, op Maandag 22 De cember te 2 uur zijn de volgende punten toegevoegd. Benoeming van een tweetal tijde lijke leerkrachten aan het Gymna sium. Voorgesteld worden mevr C. M ScholteKolf en de heer Ph. C. v d. Pant. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het aanschaf fen van een z g Jakobsladder ten be hoeve van de dienst van Gemeente werken en voor het uitbreiden van de electriciteitsvooi ziening van Stadshulpwerf, resp. voor 4.000. en 1.500. Voorstel inzake het aankopen van het perceel Pasteurstraat no. 21-21a, voor 5.000. Voorstel tot het wijzigen van de begroting der gemeente voor het dienstjaar 1952 en de begroting voor dat dienstjaar van de Inrichtingen Endegeest" c.a van het Gemeente lijk Grondbedrijf, van de Gemeente lijke Dienst voor Sociale Zaken, van de Dienst van Gemeentewerken er van het Gemeentelijk Financierings fonds. Kerstspel in St. Antoniusclubhuis „U hebt ons iets gebracht, dat 'ge heel buiten het genre ligt, dat wij op onze avonden gewoon zijn" sprak gis teravond de kapitein H. W. Wester hof, „U bent in staat geweest door Uw spel een snaar in ons hart te ra ken en U hebt ons een Mar uur doen liven in een gedachtemvereld, waar de rum°erige mens van tegen woordig zo bitter weinig vertoeft, maar waarin hij feitelijk altijd moet leven". Deze lof die „Het Haags Toneel" in het St. Antoniusclubhuis ten deel viel, was meer dan verdiend, want het gezelschap, had van een moei lijke opdracht een succes gemaakt. Het is al meer in deze kolommen geschreven, dat de dienst RA.O voor de in Leiden gelegerde militairen avonden organiseert, die van zeer goede kwaliteit zijn Dit bliikt niet alleen uit het feit, dat altijd zeer veel soldaten deze voorstellingen bij wonen, maar tevens omdat een zeer groot aantal onderofficieren en offi cieren waarbij meestal de garni zoenscommandant, majoor Gertb van Wijk tot de vaste bezoekers van deze avonden behoren Gir*eravond werd bil wijze van proef op aanraden van It. kol. Mul der, hoofd dienst R.A.O.. een stem mige avond gebracht en de reacties uit de goed bezette zaal toonden aan, dat het experiment volkomen ge slaagd is. De avond werd ingezet door een mannenkoor o.l.v de heer W. J Mizée, dat het stemming^fundament moest leggen voor het stuk van Felix Timmermans. Waar de sterre bleef stillestaan". Met een viertal liederer, bracht het mannenkoor de zaal in een stemming, waarin men niet slechts genoegen wil nemen met lachen, maar waarin men ontvanke lijk wordt voor schone kunstuitingen. Het Kerstspel van Felix Timmer mans is in geheel Nederland overbe kend en wellicht kennen sommieren dit spel niet de waarde toe. die het toekomt, omdat te veel amateurge- zelschanpen onmachtig geooogd heb ben dit sterke Vlaamse stuk ten to nele te brengen. „Het Haagse Toneel" o.l.v. Cees Pimers wist echter de schat van mo- ge'ijkheden, di" Felix Timmermans de ware tonelist in zijn werk ge schonken heeft, volledig uit te bui ten. De scènes waren natuurgetrouw en de hoogtepunten maakten alle aanwezigen stil van ontroering. Tussen het wisselen van de tone len hiervoor zal het gezelschap een betere technische oplossing moeten vinden, want c'eze pauzen duurden te lang werden kerstliederen ten gehore gebracht. Een ovationeel applaus, het dank woord van kapitein Westerhof waarin spr. ook het mannenkoor be trok en bloemen voor de dames van het gezelschap besloten deze zeer geslaagde avor.'d. Naar wij vernemer zal Het Haag se Toneel" tijdens de a.s. Kerstdagen een tournee langs de kampen in de Veluwe maken, om de militairen, die de Kerstdagei in de kampen moeten doorbrengen, een paai riemmige uren met het spel van Felix Timmermans te' bezorgen. Maaót 11 niet om het raodekapsel van net ogenblik na te bootsen en er zo gauw mogelijk mee in het cpenbaar te verschijnen om te zien, of ge het wel precies zo hebt als millioenen andere vrou wen zonder oorspronkelijkheid. Een Toulouse-Lautrec-kapsel staat de een geweldig terwijl het de ander potsierlijk maakt. Wanneer U het zélf niet kunt uitmaken, weet een goede kap per daarin wel raad te geven. En wanneer U met de a.s. feest dagen keurig verzorgd onder fa milie, vrienden en kennissen wilt verschijnen, zult U tóch naar een goede kapper moeten. Op vaardigheid en routine, maar ook op kunstzinnig inzicht komt het bij de dameskapper aan. Zowel voor de echte mode kapsels ais voor de meer klassie ke. Een permanent is niet zó maar, zonder meer, een perma nent. Alle handelingen moeten tot in de perfectie worden ver richt. Er moet immers voor ge zorgd worden, dat de cliënte mooi en soepe: haar houdt, ook als zy een „speciaal geval" is, d w. z. geverfd of gebleekt haar heeft of helemaal wit is. Door onoordeelkundige behandeling wordt het haar vaak volkomen vernield. Dan gaat de dame met wit haar geel naar huis, die ge verfd was, wordt rood en de ge bleekte haren knappen af. En wie gewatergolfd moet worden, bedenke, dat ook dit een kunst is. Zie maar eens naar de kapsels om U heen en let er op, of die byv geen ovale golven of z. g. n. gerekte ruggen verto nen. Daarmee zovdt U toch niet aan de Kersttafel willen ver schijnen of een Nieuwjaarsvisite willen afleggen. Kies daarom óók voor Uw kapsel een goed adres. Ga naar J. P. van der Blom Steenstraat 57, Tel. 22171 (Advertentie) Sociaal Char. Centrum, Leiden „EN TOEN KWAM OMA. Bij de Sleutelspelers. Stelt u zich voor een welgestelde familie op een landhuis ergens in En geland. Ónder leiding van mevrouw nemen de dames een alles overheer sende positie in en hebben bij de he- volkomen onder de duim. Als „tennissen of niet tennisseneen „coktail of een vermouth" vraagstuk ken worden, dan is dat een bewijs, dat men zich verveelt en dat doet men dan ook grondig. Tot het mo ment, dat oma, de moeder van me- vrouws eerste man plotseling uit Australië overkomt. Deze oma is 66 jaor, doch is levenslustig, drinkt whiskys, rookte sigaretten, vertelt moppen, kleedt on gedraagt zich als een vrouw van 25, kortom wordt in een oogwenk in dit huishouden de alles-overheerseude figuur. De man nen aanbiicien haar, vragen haai op een middernachtelijk uur om raad in hun huwelijksmoeilijkheden. Is het wonder, dat de dames haar nu niet bepaald vriendelijk gezind zijn? De kunst om te leven brengt oma dagelijks in de practijk. Zij weet de heren te bewerken 'n meer mannelyk standpunt in te nemen. Op het mo ment, dat de dames dit „slikken', komt de echte >mr binnen en wordt de pseude oma, de schrijfster Betty Brenson van hei boek „De kunst om te leven" ontmaskerd. Zy heeft zich dan inmiddels verloofd met een vriend des huizes. Een blijspel, hier en daar besproeid met wijsheden. daf niet. anders pre tendeert te geven dan een avond van luchtig amusement. Dit is de Sleutel spelers, die geen zware taak haaden, volkomen gelukt. Zij gaven allen eer uitstekende vertolking van hun rollen Moeten wij een naam noe men, dan is bet die van mevr. T. v. d MarkSmits, die van de f'guur van mrs Hartley -Merrick de vrouw des huizes, over de gehele linie een aanvaardbare vertolking gaf. Ook mevr. Staats—Janzen zette de pseudo oma soms een tikje overdreven recht op de planken. Het was weer zoals gebruikelijk bij de Sleutel spelers een tot in alle finesses goed verzorgde uitvoering. Een woord van lof voor het prachtige décor. Het Sociaal Charitatief Centrum, waarin alle kath. sociale en of cha ritatieve verenigingen in Leiden sa menwerken, hield Maandag een con tactavond in Het Gulden Vlies, waar op dr. Th. Berkvens, leider van het Kath. Medisch Opvoedkundig Bur. te Rotterdam, sprak over het Medisch Opvoedkundig Bureau. Na een inleidend woord van de oorzitter, mr. H. F. A. Donders, ging dr. Berkvens de ontwikkelingsgang van de baby als instinctief wezen tot een persoonlijkheid na, hierbij wij zend op de remmingen, die veroor zaakt worden door een dictatoriale opvoeding, verwaarlozing, verwen ning stoornis in de kind-ouder-relatie, disharmonie tussen de ouders, enz. De kernfout is telkens gelegen in een tekort aan liefde. Het Medisch Opvoedkundig Bur. houdt zich in de eerste plaats bezig met de afwijkende gedragsvormen van het kind, die een gevolg zijn van de stoornis in de kind-ouder relatie. De observatie van het kind in zyrt spel waarvoor het M.O.B. een uitgebreide speelkamer heeft is een der belangrijkste onderdelen van het onderzoek. Bovendien wordt het kind getest. Tijdens de herhaalde observaties moet het kind in zijn ge zinsmilieu blijven; dr. Berkvens zag dit als een conditio sine qua non. evenals een gelijktijdige behand ling van ouders en kind in afronderlijke gesprekken. Aan het bureau zijn zowel een psycholoog als een psy chiater, een maatschappelijk werk ster en een kinderarts verbonden. De maatschappelijke werkster heeft o.a. tot taak het gezinsmilieu te ob serveren. bureau gebruik te maken, zeker wan neer de behandeling lange tijd duurt (6 a 9 maanden). Tenslotte werd er de aandacht op gevestigd, dat de behandeling nooit gratis geschiedt. De ouders moeten betalen naar vermogen, minimaal 'n rijksdaalder. Zaak Sloos uitgesteld Verzoek tot in vrijheid stelling afgewezen Voor de Haagse Rechtbank, onder praesidium van mr. Veldman zou gis termorgen de zaak tegen de direc teur-accountant J. J. Sloos uit Noord- wijk dienen. Zodra echter de officier van just'tie klaar was met het voor lezen van de uitgebreide tenlasteleg ging, deelde de president mede, dat de Rechtbank niet voldoende op de hoogte was van de inhoud van het omvangrijke dossier en dat de zaak daarom aangehouden werd tot Dins dag 3 Febr. a.s. om 9.45 uur. Nadat de beide verdedigers van de heer Sloos een uiteenzetting hadden gegeven, lichtten zij het schriftelijk ingediende verzoek tot in vrijheid stelling nader toe. De heer Sloos zit reeds tien maanden in voorarrest. De president concludeerde echter, dat de verdedigers geen nieuwe feiten naar voren gebracht hadden en dat er daarom geen aanleiding was aan dit verzoek te voldoen. Het verzoek tot in vrijheidstelling werd derhalve af gewezen. Spr. achtte het moeilijk over de resui ten te spreken, omdat deze in cijfers weergegeven kunnen worden. Bovendien is het aantal ge vallen niet zo groot, omdat de behan deling meestal zeer intensief moet zijn. Hoewel er dus over de psycho therapie geen cijfers zijn te geven, had spr. toch wel de indruk, dat het werk zin heeft. In zijn slotbeschouwing benadrukte dr. Berkvens, dat het gezin van het grootste belang is voor de ontplooi ing van een kind tot mens en dat de liefde de centrale factor is in de opvoeding, ook met betrekking tot de ontwikkeling der verstandelijke ver mogens. Verhelderende gedachtenwisse- ling Een zeer geanimeerde en langdu rige gedachten wisseling werkte na de pauze verhelderend op deze inlei ding. Duidelijk werd gesteld, dat aan dit werk een belangrijk levensbe schouwelijk aspect zit. In verband hiermede werd besproken hoe de katholieken van Leiden en omgeving tegenover het Medisch Opvoedkundig i Bureau te Leiden (op neutrale grond slag) moeten staan. Van verschillen de zijden werd opgemerkt, dat dit bureau herhaaldelijk bewijzen van respect voor de kath. levensovertui ging heeft gegeven. Dit bureau wijst I er de kath. ouders zelfs op, dat er in j Wassenaar een kath. Medisch Opvoed kundig Bureau is. Reiskosten maken het meestal moeilijk van dit kath. MARKTBERICHTEN BESHULST EN KERSTGROEN. BOSKOOP, 16 Dec.: Hulst met rode bes 1ste soort 2 75 -3 90 idem 2de soort 1.752 50; Hulst met gele bes 0 75—1 30; Zilverbont f 2 80—3 70; idem goudbont 2.703 10; blauwe spar f 1.001 30- groene spar 0.90 25; Snijgroen 85- -95 cent alles per kg. Per stuk- Hulstplanten 1.30 1 85; Kerststukjes f 1.001 35; Spar- rebomen groot formaat 4.10; idem klein 0.752.50; Pernetty-planten met witte bes le soort 3 253 85 idem 2e soort f 1 40—1 80 idem met rode bes 0 851 10; Heestertakken met rode bes le soort 4275 cent: idem 2 soort 3038 cent. WOERDEN, 17 Dec Kaas. Aan voer 92 partijen Prijzen: 1ste soort 2.37—2.41 2de soort f 2.33- f 2 36. extra zware 2.45 per kg. Handel flauw. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2