S)e £aicbe(Bou4a/rtt Voorzichtiger met de militaire oefeningen Demonstratie te Kasjmir Het Europese leger De Bey houdt de Fransen aan de lijn Kerstgroepen Stallen Het krijgsgevangenenoproer op Pongam Vredesplan van Eisenhower Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 16 DECEMBER 1952 44stc JAARGANG No. 12767 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.57 p. w., f 2— p. mnd., f 6— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1.50 EEN RAMP? JA EEN RAMP DE bezorgdheid van pater E. Pe ters, Augustijn ir den lande als redenaar op kansels en katheders welbekend heeft de stoot gegeven tot een bespreking tussen Katholieke dagbladen in Nederland. Pater Peters vreest voor een ramp, welke het Katholieke volksdeel zou kunnen treffen. Wanneer we onthullen, welk een ramp hij op 't oog heeft, zal men hem misschien niet ernstig willen nemen en hem van ambtelijke neiging tot oratorische overdrijving betichten. De bezorgdheid van pater Peters leent zich echter niet bizonder goed voor een dramatische ontvouwing. De door hem geprofeteerde ramp zou in haar versplinterende gevolgen zeker een even allerakeligst drama tisch en tragisch effect hebben als een atoombom, maar het zou een atoombom zijn, welke alleen het Ka tholieke volksdeel trof en waarbij onze andere landgenoten hetzij be langstellend hetzij verheugd zouden toekijken. Tot nog toe speelt men in Kathq- lieke kring met. het gevaarlijke ont- ploffings-materiaal als onbezorgde kinderen. Men is er gewoon aan ge raakt het ding in huis te hebben. Er is uit den treure voor gewaar schuwd en de profetie van pater Pe ters is dus in 't geheel niet iets nieuws Wanneet hij zijn bezorgdheid meent te moeten lucht geven voor een gevaar, dat het Katholieke volks deel bedreigt, kan hij moeilijk ver onderstellen, dat van verbazing en angst de monden zullen openvallen. Er is dus geen enkele aanleiding hem van oratorische overdrijving te be tichten, wanneer hij als zijn overtui ging uitdraagt, dat het verbreken van de politieke eenheid onder de Katho lieken van. Nederland een ramp zou betekenen. Misschien Verwekt deze profetie van pater Peters onthutsing. De een zal zich afvragen, of „dat alles .is", omdat hij die eenheid niet zo hoog aanslaat; de ander zal zich afvragen, of „dat alles is", omdat hij die een heid altijd heeft voorgestaan. Het IS alles maar het is de moeite waard zich op die ramp te bezinnen, nu deze zomer is gebleken, dat die eenheid van twee kanten was aangevreten. Wanneer dat proces van uitholling zich gedurende een tiental jaren zou voortzetten, kan men de politieke eenheid van de Nederlandse Katho lieken als verloren beschouwen en daarmede vrijwel iedere Katholieke invloed op de gang van zaken in Ne derland. Als we het thans met een gesloten front, maar als een minder heid reeds niet voor het zeggen hebben, behoeft niemand zich enige illusie te maken, hoe het zal verlo pen, indien het front gebroken is. Het is op de persconferentie, die op instigatie van pater Peters werd ge houden (en waarop bijna eenstemmig zijn mening werd gedeeld) door een der deelnemers aan het gesprek fors gezegd: „Wie politiek geen hand heeft, kan geen vuist zetten". Men behoeft in blanke onnozelheid geen bewondering te hebben voor de gehaaidheid, welke de politiek vergt, men zou toch van wollige onnozel heid blijk geven indien men niet in ziet, dat de politiek in ons land met de Katholieke verlangens het sprook je van de wolf en de zeven geitjes begint te spelen, zodra we de deur van de eenheid achteloos open laten. Er zijn er. die een splitsing in ver scheidene Katholieke partijen aan bevelen, in een arbeiderspartij, een middengroepen-partij, een boeren partij, die te zamen even sterk of ster ker in de volksvertegenwoordiging zouden aantreden als de eenheids partij. Sterker of even sterk? Een zelfbedrog als een droom. Men zou in de vorming van de regering slechts bij wijze van gunst worden gekend. Een federatief ver band van Kath. partijen is namelijk in theorie doch niet in de practijk te verwezenlijken, want en de K.N.P. in de Kamer geeft daarvan een voorproef elk van die Katho lieke partijen zal.de „broeder en zus- ter"-partijen bevechten en wel moe ten bevechten, omdat elk zijn be staansrecht moet bewijzen. Dat is een zeer betreurenswaardig en onstichtelijk verschijnsel, dat ook nu reeds binnen de K.V.P. zich voor doet. In plaats van het „Zie, hoe ze elkander liefhebben" wat van de eerste Christenen werd gezegd, heeft men nu schamper gezegd: „Zie, hoe ze elkaar plukharen". Tweedracht, bittere tweedracht onder de Nederlandse Katholieken is een onverkwikkelijk schouwspel. Aan dat heilloze gekrakeel dient een einde gemaakt te worden en er kan heel goed een eind aan gemaakt wor. den, omdat alle Katholieken niet al leen dezelfde godsdienstige, maar ook de daaruit afgeleide sociale beginse len kunnen aanhangen. Een eerste voorwaarde voor het hecht aaneen smeden der Katholieke eenheid L daarom, dat de sociale organisaties tot overeenstemming komen, pp de richtlijnen, de beginsel-richtlijnen van het sociaal beleid. Op deze over eenstemming kan de partij een basis vinden voor een krachtige, doelbe wuste politiek, waardoor, naar de mate van haar vermogen (doch zij is en blijft een minderheid), deze richt- NAVO-Raad vergadert te Parijs De Atlantische Raad heeft Maandag in zijn eerste zitting in het Palais Chaillot te Parijs een beslissing genomen, die de vrijheden van de militaire leiders in de NAVO inperkt. De Navo-generaals zullen voortaan geen mili taire oefeningen op grote schaal op touw mogen zetten zonder dat de poli tieke implicaties ervan door de raad onderzocht zijn. Deze beslissing is een ritvloeisel van het bekende Bornholm-incident tijdens de vlootoefenïng Mainbrace" in de Scandinavische wateren, dat tot Russische protesten in Kopenhagen heeft geleid. Eerst (vandaag) zal de Atlantische Raad met zijn politieke discussies beginnen over de vraag, in welke gevarenklasse het Europese toneel op dit ogenblik dient te worden gerangschikt. DIRECTE BEDREIGING VERMINDERD. Hoezeer de vrees voor een directe bedreiging verminderd is, bleek Maandag al wel uit de drie redevoe ringen, waarmede de zitting van de Raad plechtig en in het openbaar werd geopend De Deense premier Ole Bjornkraft, die de raad presi deert, verklaarde: ,Wij naderen thans het punt, waarop wij ons vei lig kunnen gevoelen tegen buiten landse aanvallen". Een uiting van toenemende gerustheid, ook al voeg de de Deen eraan toe, dat deze niet tot verzwakking der vastberaden heid zou mogen leiden, omdat „het beeld zeer plotseling zou kunnen veranderen." De Franse minister van buiten landse zaken Robert Schuman, die de veertig ministers en hun ruim vierhonderd medewerkers welkom heette, sprak over „de redelijke overtuiging, dat het doel dat wij ons hebben gesteld voor het grijpen ligt". En de Italiaanse minister-pre sident de Gasperi, de derde woord voerder, trok de aandacht voorname lijk naar het thuisfront door de noodzaak voorop te stellen, de so ciale problemen der veertien Navo- landen door gezamenlijke economi sche inspanningen aan te pakken. Sociale problemen. Het waren deze sociale problemen, die bij de eerste besloten zitting van de Raad de meeste aandacht vroe- gen. De Italiaanse, de Griekse en de j Turkse vertegenwoordigers deden een gezamenlijk beroep op de bond genoten om ernst te maken met de gegeven beloften van samenwerking op sociaal gebied. In het bijzonder wensten zij, dat de partners, hun sluizen verder zouden openen om emigranten door te laten uit die lan den 'die onder overbevolking te lij den hebben. „Er zijn sociale proble- De voorlichtingsdienst van de rege ring van Kasjmir heeft Maandag te Nieuw Delhi een voor de pers be stemde mededeling uitgegeven, waar in wordt gezegd, dat politie van Kasj mir gedwongen was te vuren op een bijna achthonderd man sterke „ge welddaden plegende menigte", die po- litiegebouwen te Tsjamo, tachtig ki lometer van het nabij de Pakistaanse grens gelegen Djammoe, heeft aange vallen. Verklaard wordt, dat de aanvallers, die met staven, speren en bijlen be wapend waren, poogden de vlag van de „Praja Parishad", een uiterst rechtse Hindoe-organisatie, welke een campag envoert tegen de rege ring van Kasjmir, onder sjeik Ab- doellah, en die er naar streeft Kasj mir geheel in India te doen opgaan, op de politiegebouwen te hijsen. Demonstranten, dei zich niet wil den verspreiden, vochten met de po litie, waarbij drie politiemannen ge wond werden. lijnen in het bestuur des lands zicht baar worden gemaakt. I^r zal zowel over de nadere uit werking der Christelijke sociale richtlijnen in de pauselijke ency clieken gegeven naar plaats en omstandigheden wel verschil van me ning mogelijk zijn. Dat is ook niet zo verschrikkelijk, indien men het maar over de grote lijnen eens is en in dien men onder Katholieken in de politiek eens een voorbeeld wilde ne men aan bijna alle andere politieke partijen in ons land. Voor de poli tieke omgangsvormen van de Katho lieken kunnen we de laatste jaren geen bewondering hebben. Critiek op het beleid gerechtvaardigd of niet uit zich bits en bitter, venij nig, heftig, inhalerig en eenzijdig en maar direct op hoge toon en dat onder „huisgenoten des geloofs", die moesten zijn de klare spiegel, het le vend voorbeeld van Christelijke eens gezindheid, verdraagzaamheid en be. zorgdheid voor elkanders lasten. Er is op ontstellende mate wantrouwen gezaaid door Katholieken zelf en de enige die daarbij glimlacht is de Partij van- de Arbeid. Zulk wantrou wen is een „ill-sheathed knife" zo als Shakespeare zijn koning „Hen drik IV" laat zeggen: „een mes in slechte schede, dat zijn eigen meester wondt". Over de gevaren, de zeer ernstige gevaren, welke het Katho lieke volksdeel van socialistische zij. de dreigen echter een andere keer. men die onopgelost dreigen te blij ven door gebrek aan voldoende prac- tische solidariteit", zo zeide de Gas peri. De drie ministers van de Zui» delijke vleugel van het Natofront eisten snelle actie om de migratie van arbeiders mogelijk te maken en zij werden daarbij gesteund door mi nister Acheson en de speciale ver tegenwoordiger van de Verenigde Staten in Europa William Draper. Sedert verscheidene maanden wordt dit probleem door een commissie uit de Atlantische Raad bestudeerd en de secretaris-generaal heeft bij de regeringen reeds aangedrongen op een ruime gebruikmaking der be staande mogelijkheden. De Raad heeft zich overigens Maandagmiddag bezig gehouden met een groot aantal technische proble men. Daarbij werd geconstateerd, dat inzake de standaardisering van wa pens „langzame vooruitgang" is ge maakt, het minste in de categorie der lichte wapens, waar de mogelijkhe den nog afhangen van nieuwe proef nemingen. Sobere openingszitting. De openingszitting van de Atlanti sche Raad heeft een uiterst sober ka rakter gehad. Zij duurde niet langer dan een half uur. De delegaties arri veerden langs de vlaggen der veer tien naties in het noodgebouw aan de voet van het paleis Chaillot, waar de Navo thans haar hoofdkwartier heeft opgeslagen. De republikeinse garde zorgde voor de gebruikelijke kleuri ge omlijsting en voor het even ge bruikelijke trompetgeschal. Binnen was alles sober en zakelijk. Mr. Beyen, het hoofd der Neder landse delegatie, werd geflankeerd door minister Staf en minister van de Kieft, naast wie ook de perma nente Nederlandse vertegenwoordi- fer bij de Navo jhr. Tjarda van Star- enborgh Stachouer had plaats ge nomen. Daarachter zaten als hun mi litaire adviseurs de chefs van staven, vice-admiraal J. van Holthe, luite nant-generaal B. Hasselman, vice- admiraal A. de Booy, luitenant-ge neraal I. S. Aler. Toen 's avonds de ministers, de hoge militairen en d§ ambtenaren het hoofdkwartier weer verlieten, was er geen eregarde meer aanwezig. In plaats daarvan joegen sneeuw stormen over de vlaggen der Navo- landen. Koningsbeeldjes vervaardigd door monnik Maandagavond hebben vijf minis ters van buitenlandsge zaken van sta ten, die het verdrag van Brussel hebben ondertekend, namelijk Frai.k- rijk Groot-Brittannië, België, Neder- lUid en Luxemburg, te Parijs verga derd om te spreken over de vooruit zichten der totstandbrenging van een Europees leger. Naar verluidt, is hoofdzakelijk gesproken over de be krachtiging van het E.V.G -verdrag door de zes betrokken landen. Een Engelse monnik, broeder Gilbert, vervaardigt in zijn klooster, Prink- uash Abbey, in Gloucestershire, beeldjes, dit zijn bedoeld als kroningssou venir. De monniken werken daar in hun eigen poi.ebakkcrijen, en vervaar digen de beeldjes naar origineel ontwerp waarbij ze de klei uit de tuinen van de Abdij, gebruiken. Broeder Gilbert maakt ongeveer 30 dozijn van deze beeldjes per week! EN GROTE SORTERING bij Fa. J. N. GEIJER Botermarkt 26 - Lelden - Tel. 20510 lAdvertentie.) Weigert decreten te tekenen Hoewel de Bey van Tunis aanvan kelijk resident-generaal dc Haute clocque had toegezegd, dat hij zijn zegel zou hechten aan twee decreten, die betrekking hebben op plaatselijke hervormingen, is het Maandag toch niet tot ondertekening van de stuk ken gekomen. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen zou de Bev een „lichte ongesteldheid" hebben voor gewend teneinde de plechtigheid uit te stellen. Massale uitbraak- poging uitbraak der communistische krijgs gevangenen dreigde, werd door de bewakers gevuurd Ten tijde van de opstand stond de wind dwars over het terrein, hetgeen Omtrent de opstand van commu- gebruik van traangasbommen nistische krijgsgevangenen in het onmogeiijk maakte. Kamp op het eiland Pongam, waar- Zodra het oproer was bedwongen, bij 82 krijgsgevangenen het leven werd hulp 2eb.,der aan de slachtof- hebben verloren, terwijl 120 werden jers> De gewondei. werden naar het gewond, wordt nog gemeld, dat de strand en vandaar per schip naar een opstand waarschijnlijk een onderdeel veldziekenhuis en een hulpverle- was van een plan tot een algemeen ningSpost op het eiland Koje ver uitbreken der negen duizend doorge- voerd_ winterde Noord-Koreaanse commu- Dit was de derde maal, dat com- nistische militairen, die in het kamp munistisihe krijgsgevangenen op het op Pongam krijgsgevangen zijn. Zij ejiand Pongam in opstand zijn ge- hebben allen verklaard naar door de tornen De eerste twee oproeren communisten bezet gebied terug te vonden jn jujj en November jl. plaats, willen worden gezonden. Als kampbewaking fungeerde een Zuid-Koreaans bataljon. Voorts be vindt zich een aantal Amerikaanse officieren van administratie op het e>il3ncf In het Zuidwestelijke deel De stenen, die de kr.jgsgevange- Zuid-Slavië sijn tengevolge van over- nen naar de wachten wierpen, wer- stromingen drie personen om het le den gegooid vanaf hoger gelegen ven gekomen. De stad Koniza staat plaatsen, waardoor de uitwerking der geheel onder water. Vijf bruggen Steenworpen werd vergroot, tatus- °ver Neretva zijn vernield, waardoor sen stormden de drie rijen van krijgs- het verkeer tussen Serajewo en Bel- gevangenen op de bewakers af. fado is gestremd. In de haven van Waarschuwingsschoten hadden geen Split sloegen schepen los van de an- uitwerking. Eerst toen een massale toen cen hevige storm over- Generaal Eisenhower is bezig aan een plan voor wereldvrede, dat eerst in Korea moet worden beproefd, al dus een bericht in het Britse blad „Daily Mail" va nde correspondent te Washington. Voorrang zou worden gegeven aan het gehele Verre Oosten, terwijl Europa op de tweede plaats zou komen. AMERIKAANS SCHTP IN TWEEcN GEBROKEN. Het revitailleringsschip „Gronett Reefer" van de Amerikaanse marine is ter hoogte van Livorno door een hevige storm in tweeën gebroken. Op het achtergedeelte van het schip dat nog drijvende is, bev'^den zich ongeveer veertig personen. Het voor ste gedeelte is gezonken. Helicopters en sleepboten zijn naar het wrak vertrokken. De toe stand van de schipbreukelingen is vreper s de zware zee critiek. Men weet thans nog nier of er slachtoffers te betreuren zijn. Volgens een Franse zegsman heb bende Hauteclocque en de Tunesi- J sche premier, Bakkoesj, 's middags nog gepoogd de Bey te overreden, j Diplomatieke kringen waren aanvan- kelijk van oordeel, dat het feit, dat de Bey de decreten nog niet bekrach-1 tigd heeft, niet wilde zeggen dat hij J van zijn aanvankelijk gedane belofte zou zijn teruggekomen. Men hoopte, dat de Bey binnen de komende 24 uur zijn belofte gestand zou doen. Uit een nader bericht blijkt even wel, dat de Fransen deze hoop heb ben laten varen. Een woordvoerder van de residentie-generaal, deelde nl. mee, dat de Hauteclocque Dinsdag avond vroeg naar Parijs vertrekt voor dringende besprekingen met ziin regering, zulks in verband met de hardnekkige boudinp van niet-samen- werking van de Bey van Tunds, Naar verluidt zullen de resident-generaal en minister Schuman de mogelijkheid onder ogen zien om de Bey van zijn functie te ontheffen. Naar verluidt had de Hauteclocque de Bey tot Maandagmiddag 17 uur de gelegenheid gegeven de beide de creten te bekrachtigen. In de afgelo pen maanden heeft de Bey geregeld geweigerd zijn zegel te hechten aan besluiten van enige belangrijkheid, hetgeen het bestuur van het land ten zeerste belemmerde. Franse kringen zien in de houding van de Bey een nrotest tegen de Franse politiek in Tunesië. Amerika antwoordt Peking De Amerikaanse regering heeft Maandag in een officiële verklaring geantwoord op de verwerping van de Indiase resolutie inzake Korea door communistisch China. Hierin wordt gezegd, dat de Chinese afwijzing een „bespotting" is van de „eerlijke en redelijke voorstellen", welke 54 van de 60 leden-staten der V.N hebben atnvaard. De Amerikaanse regermg zal echter haar taak in Korea olijven vervullen, terwijl het opperbevel der V N. bereid blijft de onderhaadelin- gen te Panmoendjom te hervatten, „indien de communistische onder handelaars de voorstellen, vervat in de resolutie der V.N. of een van de ta,.ijke voorstellen, welke het opper- be^l de» V.N. hun gedaan hebben, aanvaarden, of wanneer zij zelf con structieve voorstellen indienen, die ki nnen leiden tot een eervolle wa penstilstand", zo wordt in de ver- k.aring gezegd. De V.S. houden evenwel vast aan „de grondbeginsel van menselijk- reid", neergelegd in de Indiase reso lutie. Zolang de communisten deze principes niet aanvaarden, ziet de Amerikaanse regering er gern nut in dat de V.N. de Noordelijken nieu we voorstellen doen ter uitvoering van het Indiase plan. Tenslotte ver klaart de Amerikaanse regering, dat de verantwoordelijkheid voor de kwestie, of er in Korea vrede zal zijn, duidelijk ligt bij de aut-»r,Vvten van communistisch China en Noord- Korea en haar aanhangers". Een kras oudje „Pijproken," zegt Claus Dubbels, „heeft mij geholpen de 100 te halen, en de bacteriën te weerstaan." Want Claui Dubbels is al honderd jaar, en heeft nog nooit ziek in bed gelegen. Hij heeft zeven kinderen en 39 klein kinderen. Toen hij lang geleden in Duitsland voor de militaire dienst werd afgewezen omdat hij „niet ge zond genoeg was" vertrok hij naar Amerika, waar hij dus, al pijprokend de bacteriën de baas is gebleven. Een concurrent van Opa KUjzing? Mgr. B. van Leeuwen t Hedenmorgen omstreeks half elf is in zijn pastorie overleden de hoog eerwaarde heer mgr. B. van Leeu wen, pastoor van de St. Jozefkerk te Hillcgom. Gisteren waren hem uit voorzorg de H. Sacramenten der Stervenden toegediend. Vanmorgen was de pa tiënt weer opgestaan, doch in de loop van de ochtend gaf hij de geest. Hij bereikte de leeftijd van 73 jaren. Monseigneur Bernard van Leeu wen werd geboren tc Rijpwetering 25 September 1879. Hij werd priester gewijd 16 Augustus 1903, waarna hij achtereenvolgens kapelaan was te Haastrecht, Egmond, Zwaag, Oudorp, Scheveningcn (St. Antonius Abt), Rotterdam (St. Barbara) en Amster dam (Begijnhof). Op 18 Juni 1921 werd hij benoemd tot bouwpastoor te Hillegom, De bouw van de St. Josephkerk, van scholen en zusterhuis vormen het monument van zijn nceste werk kracht en ondernemingszin. Wegens zijn zeer bijzondere ver diensten voor de tijdelijke en gees telijke belangen van de oud-zouaven werd hij 26 Juli 1947 benoemd tot geheim kamerheer van Z.H. de Paus. Hij was adviseur van de bond van oud-zouaven en wist voor hen veel goeds te bereiken, dank zij zijn on verzettelijkheid en welsprekendheid. Mgr. Van Leeuwen was ^een wel luidend, doch wel een boeiend pre dikant, die op originele, soms grap pige, maar altijd pakkende wijze zijn schaapjes leidde en ze zoals hU het zelf uitdrukte zo nu en dan ook schoor. Een markante persoonlijkheid is met het heengaan van mgr. B. van Leeuwen aan de Haarlemse clerus ontvallen. 3\Caiiettje Hoe arm zijn zij, die geen geduld hebben, want welke wond heelde ooit anders dan geleidelijk? Shakespeare.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1