S)e CddóeSoti^atit Het ingrijpen van Heuss in de strijd om de verdragen Heuss' besluit vangt veel critiek Installatie K.S.G.-gerechtshof te Luxemburg DE N. A. V. O.-BESPREKINGEN TE PARIJS In Latijns Amerika liggen goede kansen Bankroof te Boxmeer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 11 DECEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12763 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct p. mm. Telefoontjes t 1.50 Officieel motief: Geen bindend advies gewenst In een radiorede over alle West-Duitse zenders heeft bondspresident Heuss Woensdagavond zijn besluit om zijn verzoek aan het Constitutionele Hof in te trekken toegelicht. Hij had het Hof gevraagd, een „adviserende uitspraak" over de grondwettigheid van de verdragen tussen de Bondsrepubliek en de Westelijke mogendheden te doen. Hij verklaarde, dat hij zijn besluit niet genomen had om de politieke leiders van de regeringscoalitie ter wille te zijn, doch omdat hei Hof te Karlsruhe de wet, waarbij het werd ingesteld, had geïnterpreteerd op een wijze, die hij niet voor mogelijk had gehouden, toen hij de „adviserende uitspraak" had gevraagd. Het Hof in plenaire zit ting was nl. van mening, dat de beslissing op het verzoek van Heuss bindend zou zijn voor alle eventuele uitspraken van de beide kamers van het Hof. HET HOF VERDEDIGT ZICH. zelfs de officiële persdienst van één der regeringspartijen niet kunnen verheimelijken, dat ook in de coali tie vele afgevaardigden deze stap lie ver niet hadden gezien, omdat zij het aanzien van het staatshoofd erdoor in gevaar achten Alle officieel aangevoerde argu menten nemen niet de indruk weg, dat de regering door haar manoeu vres der laatste week tot elke prijs heeft willen voorkomen dat de vol tallige zitting der rechters te Karls ruhe de verdragen aan de Grondwet zou toetsen. Deze indruk vormt de grond van tal van pessimistische be schouwingen, die in de Duitse bla den zijn verschenen. Ook in bladen, verklaarde tegenover die de regering steunen, wordt ge- 1 wezen op het gevaar, dat het presti- Er moet niet een te zware last op het Constitutionele Hof gelegd wor den, zo meende de Bondspresident, die hieraan toevoegde: „Het Hof is één bewaarder van de Grondwet de federale president is de andere. Zij moeten bereid zijn elkaar halver wege te ontmoeten, overeenkomstig de behoeften van onze staat en de gerechtigheid". Het Constitutionele Hof heeft even als Heuss, zich tegen veronderstel lingen verdedigd als zou het zich door politieke drijfveren hebben la ten leiden. de beslissing bij uitsluiting De president van het Hof, Höp ker-Aschoff, journalisten, dat de beslissing van iwe - - I ge van het gerecht door deze handel- Dinsdag om het verzoek van Heuss wjjze van de regeringspartijen ern- voorrang te verlenen boven een ver- j stig zou worden aangetast. De zin zoek van Adenauer over heizelfde j van alle manoeuvres blijft immers onderwerp, was genomen mei een meerderheid van twintig teg.n twee stemmen. De 23e rechter was wegens ziekte afwezig. Höpker-Aschoff zeide, dat hij de ze getallen bekena maakte om „nieu we politieke gissingen en verkeerde uitlatingen" te voorkomen. In regeringskringen te Bonn was beweerd, dat de beslissing van Dins dag met de kleinst mogelijke meer derheid was genomen en dat het Hof streng was verdeeld in een groep die vóór en een die tegen de regering was. Het besluit van de Duitse presi dent werd niet door alle aanhangers van Adenauer toegejuicht. Een aan tal afgevaardigden van de Christen- Democratische partij (de partij van van de Westduitse bondskanselier) verklaarde, dat Adenauer reeds veel verwarring in de openbare mening had gesticht door het uitstellen van de derde lezing van de behandeling van de verdragen met de Westerse mogendheden en door zelf een stap te doen bij het Constitutionele Hof in Karlsruhe. Door het intrekken van zijn ver- IrTj J idiiu ujueitru sicuiicu, £.ai uiiuci u„ubevel van de Amerikaanse admiraal Carney blijven. Dr. Philipp Etter den te leggen van die kamer van het gerecht, waar men een gunstig oor deel meent te kunnen verwachten. In Bonn wacht men niet alleen op een socialistische tegenzet, maar daarnaast ziet men ook gespannen uit naar het rechterlijke college in Karlsruhe, dat nog altijd moet be slissen of het de vorige week door de coalitie ingediende klacht zal be handelen. Zou de klacht niet ontvan kelijk worden verklaard, dan zou de impasse, waarin de regering Ade nauer zich bevindt, volkomen zijn. Dr. Adenauer heeft naar verluidt Woensdagmiddag de hoge commis sarissen over de crisis bericht. Zijn mededelingen werden evenwel niet door een discussie gevolgd. In diplomatieke kringen in Bonn volgt men de ontwikkeling van de strijd tussen de hoogste organen van de Westduitse democratie met de grootste bezorgdheid. De wijze, waarop bondspresident Heuss in de j politieke strijd heeft ingegrepen, Dr. Philipp Etter, hoofd van het heeft algemene verrassing gewekt. Zwilserse Departement van Binnen- Velen beschouwen zijn stap als een landse Zaken cn Vice-President van zwichten voor een politieke druk der regeringspartijen, waardoor hü zich <>e Bondsraad in dit jaar, is door de tot speelbal van de partijen zou j Bondsraad te Bern, gekozen tot Pre- hebben gemaakt. sident van de Zwitserse Bondsrepu- Tenslotte wordt in diplomatieke bliek voor het jaar 1953. Dr. Philipp kringen ook de verwachting uitge-1 £^jer jg recds drie maal tot deze be sproken, dat de regering gevaar i loopt door haar verrassende en el- langrijke post gekozen, nl. in 1939, kaar weersprekende manoueuvres j 1942 en 1947. aan respect bij de bevolking in te boeten. De diepe kloof die o.m. door de discussie der verdragen tussen de beide helften van het Duitse politie ke leven is gaan gapen, belooft naai de mening van buitenlandse waar nemers niet veel goeds voor de ont- I „Socialistische Eenheidspartij", meldt wikkeling van stabiele verhoudingen j dat de Oostduitse regeringscommis- han- in de Bondsrepubliek. i sie de arrestatie heeft gelast van „een aantal' hoge Oostduitse mijn- bouwbeambten. ZONDEBOKKEN GEZOCHT. „Neues Deutschland", het officiële van de (communistische) Het eerste Europese hof in de historie Het eerste Europese Hooggerechts hof in de geschiedenis is gisteren een feit geworden doordat zeven rechters in een procureur-generaal, kortelings benoemd door de raad van ministers van de Kolen- en Staalgemeenschap, zwoeren „geheel onpartijdig en naar geweten" te zullen oordelen. De 73-jarige president van het Hof, Massimo Pilotti van Italië, zeide na de plechtigheid, welke In het stad huis van Luxemburg plaats vond, dat „de Europese rechters bekleed zijn met een grote en delicate macht". Hun taak is, aldus zeide hij, de be trokken partijen of het leden-sta- ten zijn, industriële ondernemingen, of individuele personen garantie te geven voor het in acht nemen van de beperkingen, welke aan het optre den van de leidende instanties van de K.S.G. gesteld zijn. Jean Monnet, de Franse president van het Hoge Gezagsorgaan, het be sturend lichaam der gemeenschap, zeide: „Europa's eerste federale Hooggerechtshof zal de bewaarder zijn van de wet van de Europese gemeenschap." Joseph Bech, de Luxemburgse mi nister van Buitenlandse Zaken, volg van het werk van deze bende", aldus Hengst. Hij deelde het partij bestuur mede, dat de man, die sinds 1945 de leiding heeft van de steenkoolwinning in hetnoemde de oprichting van het Hof gebied van Muelsengrund in Sak- j een revolutionaire ontwikkeling in 't sen, had verklaard, dat uitrusting internationale recht. De dag van he- voor het aanleggen van koelinstalla-1 den, aldus zeide hij, betekent een ties in de Oostduitse mijnen slechts w-j—.i- in West-Duitsland worden gekocht. „En dat is cabotage", aldus Hengst. Ridgway tevreden, maar niet voldaan Te militaii-e commissie van de N. A. V. O., waarin stafchefs var. dertien N. A. V. O.-landen zitting nebben (IJsland is niet vertegenwoordigd) hebben Woensdag de verslagen van generaal Ridgway en ïdmiraal McCormick, de twee N. A. V.O.-opperbevelhebbers, behandeld. Officiëei is medegedeeld, dat generaal Ridgway verklaarde zeer tevreden te zijn over de opbouw van zijn strijdkrachten in Europa gedurende 1952, doch hij waarschuwde, dat de beschikbare strijdkrachten nog niet voldoende waren om de N. A V. O.- xeden voldoende veiligheid te verschaffen. Adalbert Hengst, Voorts benoemde de miltaire com missie op voordracht van de perma nente groep de Britse admiraal lord Louis Mountbatten tot onderbevel hebber van de N A.V.O.-marine in de Middellandse Zee. Naar verluidt zal Mountbatten de beveiliging der ver bindingen van het Westen naar het Oosten worden opgedragen. De N.A. V.O.-vloot, die eventueel de strijd te land zal moeten steunen, zal onder voor de behandeling van het ver zoek van Adenauer. Het verzoek van laatstgenoemde wordt zoals bekend behandeld door een van de twee ka mers van Hof, die naar de advoca ten van de regering verwachten, op de hand van de regering is. In kringen, die nauwe betrekkin gen met het Hof onderhouden, werd Woensdagavond vernomen, da' Ade nauer er misschien toch niet in zal slagen zijn doel te bereiken, daar verscheidene rechters van hei Hof van plan waren af te treden als zijn zaak voor de tweede kamer van het Hof behandeld zal worden. Het ver eiste aantal rechters zou dau niet aanwezig zijn. Na het ingrijpen van president Heuss in de strijd tussen regering en staatsgerecht is het wachten in Bonn thans op de tegenzet van de sociaal democratische oppositie. Deze heeft Woensdagavond grote krijgsraad ge houden in de barakken bij het Bun- deshaus, waar het hoofdkwartier der partij is gevestigd. Over de door de socialisten te ondernemen stappen is nog niets bekend gemaakt. Partijlei der Ollenhauer zal hedenavond in een radiotoespraak president Heuss van antwoord dienen. Zijn stelling is dat het land door de terugtrekking van Heuss' verzoek in een crisis is beland. De socialisti sche fractie van de Bondsdag zal Za terdagmorgen opnieuw bijeen ko men om de toestand te bespreken. Howel de gezichten van de afge vaardigden der regeringspartijen gisteren iets opgefleurd leken, heeft Aanslag op Sowjet-ambassadeur Volgens de „Sunday Times" blijkt uit thans doorgekomen berichten, dat onlangs een aanslag is gepleegd op de Sovjet-Russische ambassadeur in Oost-Duitsland, Semjonof. In de nieuwe Sovjetambassade „Unter den Linden", zou een kleine bom ge plaatst zijn onder het bureau van de ambassadeur, die tien minuten nadat de bom was ontploft in het gebouw ^as aangekomen. Door de ontplof fing liepen enkele personeelsleden verwondingen op. De bom zou ge plaatst zijn door twee Duitsers, die de electrische installatie kwamen na zien. Tevens werd bekendgemaakt, dat de miltaire commissie een voorlopig pro'gram voor aar leg van nieuwe vliegvelden en bouw van militaire installaties in Europa voor 1953 goed keurde. Volgens onbevestigde berich ten worden de kosten van dit pro gram op ruim anderhalf milliard gul den geraamd. In Washington heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson Woensdag verklaard, niet te verwachten, dat de N.A.V.O.- raad van ministers van buitenlandse zaken, financiën en defensie, die de volgende week te Parijs zal vergade ren, verreikende conclusies over De Londense mist Het blijkt thans, dat 160 personen om het leven zijn gekomen tenge volge van it dichte mist, die van vo rige week Vrijdag tot Dinsdagoch tend boven Enge.am hee't gehangen. Vooral bejaarde lieden zijn het slacht offer geworden. In het Londense stadsdeel Croydon was het aantal doden het hoogst. Hier stierven Zondag en Maandag 53 personen. plannen voor de Atlantische verdedi ging in 1953 zal bereiken. Het had langer geduurd dan verwacht was om de inlichtingen *an de ledenlan- den te verwerken in een compleet jaaroverzicht en daarom zou de raad slechts tot een voorlopige beschou wing kunnen komen, zo voegde Acheson hieraan toe. De voedselcrisis in Oost-Duitsland In geheel Oost-Duitsland zijn „voedselreddingsp'.oegen'" in actie gekomen. Naar het Oost-Duitse pers bureau A.D.N. Woensdag meldde, hebben dergelijke ploegen in vier dorpen bij Schwering in twee da gen tijds 150 biggen, 15 stuks vee, 1.000 liter melk en hoeveelheden eieren verzameld. Voorts heeft de Oostduitse regering 6.000 Mark uit geloofd voor het eerste district in het gebied van Schyerin, dat zijn graanlevering zal hebben voldaan. Na de verklaring van premier Grotewohl over de Oostduitse voed selcrisis (hij gaf o.m. Westelijke spe culanten, de imperialistische haat- piopaganda en het weer de schuld) hebben functionnarissen in Schwe- .m de boeren verzocht aanvullende hoeveelheden melk en vlees te leve ren als voorschot op hun leverings quota voor het volgend iaar. Geallieerde deskundiger, menen dat tenzij uit het bu.tenland voor raden naar Oost-Duitsland worden commissie, heeft drie weken geleden een toespraak tot het S.E.D.-partij- bestuur gehouden, waarin hij ver klaarde, dat de Oost-Duitse steen koolproductie maand na maand daalt en dat de toestand in de mij nen, „tengevolge van sabotage en kuiperijen door een georganiseerde bende bandieten" die haar voor naamste vertakkingen onder hoge mijnbouwbeambten heeft, thans ge vaarlijk" is. „Het dagelijks voorko men van branden en ongeluken in de Oostduitse mijnen, waardoor mijn werkers de dood vinden, is het ge- Afzetting van de Bey overwogen Naar in goedingelichte politieke kringen te Parijs is bekend gemaakt, heeft de Franse regering Woensdag de mogelijkheid besproken om de Bey van Tunis af te zetten wegens gebrek aan samenwerking met Frankrijk. Er waren echter geen be sluiten genomen, omdat de meeste I ministers een dergelijke maatregel op dit ogenblik ongeschikt achtten, voorzitter der aldus deze kringen. Een woordvoerder van het Fran se ministerie van buitenlandse za ken heeft verklaard, dat Frankryk gekant is tegen een uitnodiging aan de Bey van Tunis om gedurende de huidige bespreking van de toestand in Frans Noord-Afrika in de V.N. een vertegenwoordiger naar New York te zenden. Aangezien Frakyrijk bij het standpunt blijft, dat de Verenigde Naties niet bevoegd zijn om deze kwestie te bespreken, heeft het geen zin om een vertegenwoordiger van de Bey te horen, aldus de woord voerder. keerpunt in de rechtsgeschiedenis van de wereld, omdat voortaan een nieuw verbindend gemeenschappe lijk gezag, onder zes souvereine Eu ropese staten vrijwillig aanvaard, voorrang zal hebben boven nationale tegenstelling en van elkander ver schillende belangen tot harmonie zal brengen. GEHEIME COMMUNISTISCHE ORGANISATIE IN TURKIJE. De Turkse pers meldt, dat te Istanbul een geheime communisti sche organisatie is ontdekt. Verklaard wordt, dat de onwettige organisatie vertakkingen had en dat zij in ver binding stond met het „Comité van Jong-Turken", waarvan het bestuur te Parijs is gevestigd. Via dit co mité zou de ondergronds werkende communistische organisatie in ver binding staan met Moskou. Een aantal personen is gearres teerd; een gedeelte hiervan is uit Turkse intellectuele kringen af komstig. Tijdens de reis is door hem en zyn vrienden goodwill gekweekt, die als het ware geconserveerd moet worden in „follow-ups". De belangstelling gaat nu naar Nederland uit. Onze di plomatieke vertegenwoordigingen hebben zeer veel gedaan om ons land in het brandpunt van de aandacht te plaatsen. „Het was, alsof men al ja ren op ons gewacht had", zo vertelde de prins. Thans komt het er op aan de kansen, die er zeker zijn, te be nutten. In Mexico liggen goede kansen voor onze verbruiks- en kapitaalgoe deren. Columbia, Peru en Ecuador bieden brede kansen voor de land bouw, voor gezamenlijke industrie vestiging en ook voor het vestigen van banken voor gezamenlijke of gezonden, in de volksrepubliek hon- eenzijdige rekening Het enthousias- gersnood zal ontstaan. me, dat ontstond in Ecuador en Co- DE PRINS VERTELT VAN ZIJN REIS Prins Bernhard heeft gisteren in een brede kring van journalisten verteld ven zijn laatste reis naar Mexico, Columbia, Ecuador en Peru. Het is een bijzonder vermoeiende tocht geweest, waarvan hy echter zeer veel genoten heeft. De prins gaf een schildering van de culturen, van de prachtige steden en natuurtaferelen, die hjj op zijn reis mocht aanschouwen, van de bijzon der vriendelijke en enthousiaste ontvangsten, die hem ten deel vielen en daarnaast in hoofdlijnen de mogelijkheden van samenwerken tussen de Midden- en Zuid-Amerikaanse landen en Nederland. lumbia, toen werd medegedeeld, dat Nederlands vee, vrij van mond- en klauwzeer, weer zou worden toegela ten, is een indicatie, dat men op Ne derlandse producten zeer gesteld is. In de drie Zuid-Amerikaanse lan den is grote vraag naar deskundigen op het gebied van de tropische land bouw, zowel voor vestiging als voor opneming in- bestaande cultuurbedrij- ven. Men vraagt specialisten voor de teelt van suiker, rijst, citrus, koffie, thee en rubber en heeft daarbij in het bijzonder het oog op de Nederlanders, die uit Indonesië zijn vrij gekomen. Vestigingen van Nederlanders acht de prins gunstig, mits by voorkeur m groepsverband. Hjj haalde de gro te Duitse vestigingen in Zuid-Chili aan ten bewijze, dat zulks zeer wel mogelyk is. Moeilijl heden op reli Oltittó ffiemfiaid houdt pewcanfeientie Gistermorgen werd er in het gebouw van de Regeringsv oorlichtingsdienst te Den Haag een persconferentie ge houden, waar Z. K. H. Prins Bernhard vertegenwoordig ers van de Nederlandse pers ontving om mededelingen te doen en vragen te beantwoorden over zijn Zuid- Amerikaanse reis. Rechts achter de Prins, de directeur van de R. V. D. de heer Lammers. BUITENGEWONE PARTIJRAAD VAN DE K V P. Een buitengewone vergadering van de Partijraad der Katholieke Volks partij zal op Zaterdag 20 December a.s. gehouden worden te Utrecht. Deze vergadering heeft ten doel een bespreking van de huidige situa tie der K.T't optreden dr A. Olierook, die de staatkundige situatie in ons volks deel zal behandelen, vanuit ie Ka tholieke maatschappijbeschouwing en mr J. Derks, die deze situatie zal bespreken, gezien in het licht der po litieke verhoudingen in en buiten ons volksdeel. De gewone partijraadsvergadering van 1953 zal worden gehouden op Vrijdag 30 en Zaterdag 31 Jan. a.s. HOGER RENTEPERCENTAGE BIJ DE RIJKSPOSTSPAARBANK. Vooruitlopende op de herziening van de wetgeving betreffende PTT en Rijkspostspaarbank heeft de mi nister medegedeeld, dat de spaarzin in het algemene niet bevorderd wordt door renteverhoging. Wel is het rentepercentage van 2.4 pet van de Rijkspostspaarbank niet in over stemming met de rentepercentages van andere spaarbanken. De vraag in hoeverre het gewenst is de rente van de Rijkspostspaar bank te verhogen is in studie. Dinsdagavond tussen negen uur en halftien waren drie postambtenaren van de binnendienst op het post- gieus terrein acht hij uitgesloten. De kantoor tc Boxmeer bezig het geld in te pakken dat op die dag was ontvangen. Een pakje was er ge maakt met bankbiljetten ter waar de van 39.000. Bovendien was er nog wat los geld ter waarde van f 60 in een trommeltje gelegd. Dit geld werd geplaatst in de safe. Het schijnt dat de betrokken ambtenaar de deur van de safe niet gesloten, maar op een kiertje heeft laten staan. Even daarna gingen de drie ambtenaren naar het kantoor van de directeur om iets te bespreken. Toen zij later terugkwamen ontdekten zy tot hun schrik, dat de safe openstond en dat het geld, dat daarin had gelegen, was verdwenen. Zij stonden voor een raadsela OgenblikkelijK wer i de directie en ook de rijkspolitie ge waarschuwd. De rijkspolitie stelde onmiddellijk een onderzoek in en nam de drie employé's, die by het inpakken van het geld aanwezig wa ren geweest in verhoor Deze men sen werden later weei op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt voort gezet. autoriteiten der landen hebben in dit opzicht geen voorkeur. Gebrek aan kapitaal. Voor Nederlandse landbouwers be staan zeker goede mogelijkheden. Aan land is geen gebrek, wel echter aan kapitaal. Het lijkt de prins wen selijk, dat aan emigranten door de Ned. regering aanzienlijke faciliteiten op het gebied van kapitaal en goede ren zullen worden verleend. De bo demschatten, vooral in Peru, zijn groot. Aan exploitatie is door gebrek ~nn kapitaal nog weinig gedaan. Duitsland werkt in Zuid-Amerika hard voor de afzet van industrie producten. Het Franse bankwezen heeft er grote belangstelling. Waar om zouden wij er gèen moeite doen, zo zeide de prins. Vooral Peru is een land in opkomst. De bodem is er vruchtbaar, doch behoeft irrigatie. Het klimaat is goed. De kansen voor ontginning van mineralen en het ves tigen van banken zyn er goed. ..Ik zou graag zien, dat competente figuren uit ons bedrijfsleven, die zelf besluiten kunnen nemen, naar de vier landen zouden toegaan", aldus prins Bernhard. Half werk is geen werk. Hy acht het zeer belangrijk, dat ook journalisten de lanten zullen afreizen om het Nederlandse publiek een scherp omlijrid beeld van het le ven daar te kunnen geven. JCavteÜje Het geldt beheerst of dient zijn bezitter.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1