Hachelijk avontuur van Nederlanders op Atlantische Oceaan bij Brazilië Hamer- en bijl ruzie Geld wisselen strafbaar maar... Onderzoek naar moorden uit de bezettingstijd Sterke stroom op ondergelopen land sleurde het meisje mee St. Nicolaas kwam ook de gewonde militairen bezoeken Merkwaardig ongeval kost aan twee mannen het leven ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 JE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Ned. sleper verdween op Atlantische Oceaan Sleper raakte zoek en werd met vliegtuig opgespeurd Veertien dagen lang is de Nederlandse zeesleepboot .Amazone" zoek geweest jp de Atlantische Oceaan. Dit schip, dat baggerwerkzaamheden in Brazilië .errichtte, is thans veilig en wel de haven van Fortaleza (in Brazilië) bin nengesleept. Op 18 November jl. vertrok een klein Nederlands convooi uit de Braziliaanse havenstad Natal naar het verscheidene honderden kilome- :ers Noordelijker gelegen Fortaleza. De zeesleepboot ..Amazone" trok twee Dakken. Ook de motorvlet „Martin" behoorde tot het convooi. Aan boord /an deze schepen bevonden zich in totaal 12 personen Tweehonderd kilo- neter benoorden Natal kreeg de „Amazone" machineschade, welke tijdelijk jersteld werd. Enige tientallen kilometers verder was hei echter weer mis. Kapitein van de „Amazone" besloot het anker uit te gooien. De boot bevond :ich toen ongeveer 30.kilometer uit de kust. Vergeefse tocht In Fortaleza ontstond onrust toen het convooi daar niet op de verwach te datum, nl op 22 November, arri veerde. Men wachtte twee dagen vergeefs. Op 24 November nam men maatregelen. De leider van de werk zaamheden vertrok met de zeesleep boot „Zuiderzee" om. te zoeken naar de verdwenen „Amazone" Deze on derneming had aanvankelijk geen succes. De „Zuiderzee" slaagde er niet in radio-contact te krijgen met de „Amazone". Naar alle waarschijn lijkheid is men gedurende de nacht de vermiste sleepboot voorbij geva ren. Ondertussen was bij hen ver warring ontstaan door de berichten, welke zij van andere schepen -ont vingen. De vermiste boot zou n.l. weer op volle kracht over de Atlan tische Oeeaan stomen en wel spoe dig in Fortaleza arriveren. Toen de „Zuiderzee" echter in Fortaleza aan kwam, was er geen „Amazone" te zien. Opnieuw werd de sleepboot er op uit gestuurd en tevens werd een vliegtuig gecharteerd. Inderdaad ontdekte 't vliegtuig toen de „Ama zone" en de twee bakken, die op de Atlantische Oceaan (het was ruw weer) lagen te dobberen Het vlieg tuig had echter geen radio-installa tie aanboord, waardoor geen con tact kon worden opgenomen met de „Amazone". Daardoor kon d? zee lieden nog geen concreet nieuws worden meegedeeld. De Braziliaan se piloot had intussen zo lang rond gecirkeld, dat hij die avond geen vliegveld meer kon bereiken. Hij moest een noodlanding op een strand maken. De- volgende dag kon het vliegtuig weer op eigen krachten het luchtruim kiezen In Natal huurde men nu 'n ander vliegtuig Er kwam een eigen radio-apparaat in en op nieuw cirkelde hij boven de „Ama- Een man en een vrouw zijn ern stig gewond bij een ruzie tussen twee families in de Kerkstraat te Amster dam, welke Donderdagmiddag met een hamer en ^en houthakkersbijl is uitgevochten. Twee mannen en twee vrouwen zijn gearresteerd en overgebracht naar het bureau Singel Drie hunner zijn later op vrije voeten gesteld. Een vrouw blijft in bewaring, verdacht van zware mishandeling. Tussen de betrokkenen zouden reeds verscheide malen ernstige twisten zijn ontstaan Ditmaal liep de ruzie zo hoog, dat een der vrouwen een grote houthakkersbijl greep en daar mee op haar tegenstanders in sloeg. Een vrouw werd hierdoor ernstig aan het hoofd getroffen Een jonge man kreeg van een ander een hevige klap met een hamer en kreeg eveneens een hoofdv/onde. De toedracht van de bloedige twist is nog niet duidelijk gebleken Acht personen verdachten en getuigen zyn inmiddels gehoord. zone". Ditmaal lukte het radiocon tact tot stand te brengen en op 1 De cember 's morgens om 10 uur slaag de men er in de „Zuiderzee" naar de voor anker liggende „Amazone" te leiden. De „Zuiderzee" nam de „Amazone" en de bakken, die bij touw en gisteren kwam het convooi behouden in Fortaleza aan. Volgens berichten uit Brazilië is de houding van de mannen aan boord van de „Aamazone" en de bakken, die bij na twee weken lang 30 kilometer uit de kust op hulp wachtten voortref felijk geweest. De voorraden voedsel en water werden zeer krap, maar toen het convooi gisteren in de ha ven van Fortaleza arriveerde, was het moreel van de Nederlandse bag geraars opperbest. Ongelukken heb ben zich bij deze gehele onderne ming niet voorgedaan. De „Amazo ne" zal gerepareerd moeten worden door Nederlandse monteurs. Het her stel van de machineschade zal we ken vorderen. Goede zaken. Overigens verlopen de bagger werkzaamheden in Brazilië vlot. Driekwart van de daarvoor benodig de mensen en het materiaal is reeds in Zuid-Amerika. In April a.s. zal het restant volgen. Dan zullen 42 stuks baggermaterieel en honderd vijftig Nederlandse baggeraars in Brazilië zijn. Dezer dagen heeft de directeur een belangrijk contract ge sloten inzake het uitdiepen van de haven van Rio de Janeiro Deze Ne derlandse baggervloot heeft thans nog voor minstens drie jaar werk in Brazilië. De automaten De economische politierechter te Rotterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in twee principiële zaken, die aanhangig waren gemaakt tegen de 07-jarige J. D. B. uit Rottedam. De man zou op de Zondagavond van de 19 October buiten de winkel van een sigarenhandelaar aan de Oude- dijk geld hebben gewisseld, zodat kopers zich van de verkoopautoma ten konden bedienen. Hij zou dit hebben gedaan in opdracht, althans met medeweten en goedvinden van de winkelier en daar de winkel voor het publiek gesloten moest zijn zou de winkelsluitingswet 1951 overtre den zijn. De economische politierechter achtte de geldwisselaar in overtre ding en hij veroordeelde hem, con form de eis tot een geldboete van vijftig cent. B. zal tegen dit vonnis in beroep gaan. De verdachte, die de daaropvol gende dag toevallig 's avonds in de winkel was en toe geld heeft gewis seld. werd ook voor dit feit gedag vaard. Hij werd hiervoor veroor deeld, conform de eis, tot een geld boete van twee gulden De economische politierechter ver wierp het verweer, dat artikel twee van de winkelsluitingswet alleen op winkeliers van toepassing zou zijn. Onder. ofin de pantoffel (Advertentie.) Naar tal van oude moorden die in de bezettingstijd werden gepleegd door verzetslieden, wordt de laatste tijd door de rijksrecherche een na der onderzoek ingesteld. Zoals men weet werden in de oorlogsjaren on vaderlandlievende Nederlanders die verraad pleegden, door het onder gronds verzet geliquideerd. Dit geschiedde in verreweg de meeste gevallen nic rijp feraad en in overleg met de ondergrondse verzets organisaties. Men achtte de mensen die gedood moesten worden, een ge vaar voor tientallen goede Nederlan ders. Wij hebben ons gewend tot de fe deratieve raad van het voormalig verzet in Nederland, waarvan een hoofdbestuurslid deze berichten be vestigde. Vermoedelijk op verzoek van nage laten betrekkingen van de slachtof fers, gaat de rijksrecherche in vele gevallen grondig na wie de liquida ties verrichtte, welke motieven daar bij golden en onder welke omstan digheden de aanslagen werden ge pleegd. In enkele gevallen is het zelfs reeds voorgekomen dat oud-verzetslieden werden gearresteerd, doch later weer in vrijheid werden gesteld. De rijksrecherche zou nog bezig zijn met het onderzoek naar 28 liqui daties die In de oorlogsjaren in ons land hebben plaatsgevonden. (Alg. Dgbl.). INTREKKING BANKBILJET 25, MODEL 1945. De Nederlandsche Bank brengt nogmaals onder de algemene aan dacht, dat de gelegenheid tot ver wisseling van de opgeroepen bank biljetten van 25, model 1945, bij hrfar bijbank, agentschappen en cor respondentschappen op 1 Februari 1953 wordt gesloten. Van genoemde datum af zullen be doelde biljetten nog slechts bij haar lioofdbank te Amsterdam kunnen worden verwisseld. In herinnering wordt gebracht dat opgeroepen zijn: de bankbiljetten van 25, gedateerd 7 Mei 1945, aan de voorzijde bedrukt met een meis jeskopje. Man en Meisje verdronken Ondanks waarschuwingen toch met de fiets door het water! Een meisje, dat gistermiddag om streeks half zes over de overstroom de Veerweg te Wamel fietste, is ten- ge van de sterke stroom van het on geveer 30 cm. hoge water van haar fiets geslingerd m verdronken. Een man, die achter haar fietste en het ongeval zal gebeuren trachtte het meisje te redden Ook hij verdronk in het stromende water. Ondanks herhaalde waarschuwin gen reeds gistermiddag omtsereks half zes een aantal wielrijders over de ondergelopen Veerweg. De wiel rijders waren juist door de veer dienst van Tiel naar Wamel over gezet. In verband met de hoge wa terstand, waardoor de rivier de Uiterwaarden, w.o. de Veerweg, on der water heeft gezet, wordt van de aanlegplaats van de veerdienst af met kleine botorboten over de on dergelopen vennen een dienst on derhouden tot de denk. Omdat deze motorboten een geringe accomodatie •hebben, moeten degenen, die door de veerdienst zijn overgezet, enige tijd wachten bij de aanlegplaats. Een aantal arbeiders en vrouwelijke werknemers van Tielse fabrieken stapte evenwel direct op de fiets. Zij stoorden zich niet aan de waarschu- Vorst deed aantal werklozen stijgen Het aantal werklozen is gedurende November in Nederland gestegen met ruim achttien duizend tot 129.560 In het bijzonder oefende de reeds vroeg ingetreden vorstperiode een ongunstige invloed uit op het werk loosheidscijfer, omdat hierdooor ver schillende werkzaamheden moesten worden uitgesteld. Het aantal werk lozen steeg in de bouwnijverheid met acht duizend en in de landbouw met ruim vijf duizend. De Psalmen in een nieuwe berijming (Vervolg van pag. 1, tweede blad). Niet alle psalmen spreken, zelfs niet in het golvend gewaad waarin Gabriel Smit ze heeft gekleed, de Christelijke lezer aan. De psalmen, waarin wraak wordt afgeroepen voor de vijanden, zijn in normale tijden moeilijk verteerbtar. Het merkwaar dige is, dat tijdens de Duitse bezet ting de dichter zich aangezet voelde deze heftige psalmen in het Neder lands te berijmen, waarbij hij zich nogal eens „liet gaan". Maar dat is nu net geheim van het Boek der Psalmen: het geeft ons sterkte in de meest uiteenlopende stemmingen van het leven en er is geen boek, dat zo geëigend is om nu en dan te worden opengeslagen voor een „goede gedachte" die richting geeft aan het leven: Maar ik ben zwak, toon mij uw paden geleid mij langs het rechte spoor. Van U alleen komt mij genade, hoe kan ik ooit de wereld door wanneer uw trouw en sterk geleide mij niet der kwaden weg doet mijden? Mijn God, ik volg U ga mij voor. Daarom is het Boek der Psalmen- hoewel het uit de aandacht der me nigte vrijwel is verdwenen door de Kerk altoos hoog in ere gehou den. Het brevier is niet anders dan psalmen, afgewisseld met enkele ge zangen en lezingen. Elke week leest iedere priester en kloosterling het gehele Boek der Psalmen van de lste tot de 150ste psalm. Men handelt daarom zeker in de geest der Kerk door het Boek der Psalmen een ver trouwde plaats in zijn- dagelijks leven te geven en dan weer eens deze, dan die psalm te lezen. Niet meer dan één tegelijk. Want dat is een nèdeel van het vóórdeel der vloeiende berijming van Gabriël Smit: Zij laat zich zo ge makkelijk lezen, dat men er licht toe komt zich te laten drijven op het schone rhythme en de muziek van het berijmde woord en aldus over de zin van het psalmwoord heen te glij den. Niettemin, is deze berijming wel bizonder geschikt een publiek, dat het psalmen-lezen heeft verleerd, binnen te leiden in die hof van gees telijke verkwikking. Aan de dichter Gabriël Smit, die gedurende twaalf jaren zich op deze Nederlandse berij ming heeft bezonnen, maar ook aan de uitgeverij „Het Spectrum", welke de goede gedachte had het Boek der Psalmen in de voor ieder bereikbare ,,Prisma"-reeks op te nemen, is Ka tholiek Nederland grote dank ver schuldigd. Het moge een echt huis boek worden, opdat in vervulling ga wat in de laatste verzen van de laat ste psalm wordt verkondigd: Prijst Hem en brengt Hem lof, zijn ryke vrede zij voor en na verkondigd, uitgedragen en beleden. Alles wat adem heeft zinge nu Me: Halleluja! DE ONBEKENDE DAME Door de grote medewerking van vele winkeliers en fabrikanten uit het gehele land is het mogelijk ge worden ook de zieke en gewon de militairen in de ziekeninrich- tingen met St. Nicolaas extra te be denken. Wat velen niet weten is het feit, dat de grote promotor van deze actie een dame is die niets liever wil dan onbekend blijven, docb aan de andere kant toch zo graag de door baar ontvangen grote stenn van win keliers en fabrikanten wereldkundig wil maken. In» 1946 is zij door een toevallige omstandigheid, nl. toen zij door een geldinzameling bij kennissen een oor logsinvalide aan een invalidewagen wist te helpen, met dit werk begon nen, aanvankelijk op zeer beschei den schaal De aard van het werk ondervond bij de aangezochten zulk een goed onthaal, dat de belangrijk heid van de presentjes evenzeer uit groeide als het aantal militairen waaraan zij weruen uitgereikt. Bleef dit aantal in de eerste jaren nog beneden de 500. dit jaar hebben met St. Nicolaas niet mindr dan 1450 zieke militairen door middel van de ze actie ondervonden dat zij door hun landgenoten eh dan meer speciaal ACHT JAAR GEëlST TEGEN AMBONEES. De officier van Justitie bij de rechtbank te Assen, jhr. mr. De Ra- nitz, heeft Vrijdagmiddag, na een op zienbarend proces een gevangenis straf van acht jaar geëist tegen de 36-jarige Ambonees L. S. uit het woonoord Geesbrug, die een 18-jarige land- en kampgenoot met schoten uit een revolver had gedood. Reeds lange tijd had het verdachte dwars gezeten, dat de 18-jarige kampgenoot J. Matujessi, een ver houding had met zijn 14-jarige doch ter. Op Zaterdag 26 Juli wilde hij de geliefde van zijn dochter met een boksbeugel een afstraffing geven. Toen deze echter de benen nam, ont stak verdachte zo in woede, dat hij zijn pistool greep en vuurde. J. werd gewond en smeekte drie maal om vergeving, doch S. was zo door het dolle heen, dat hij op vijf meter afstand nog viermaal schoot. door het bedrijfsleven niet worden vergeten. Zowel in Aardenburg, Arn hem, Assen, Austerlitz als in de hos pitalen te Den Haag, Utrecht en het neurosehospitaal, kortom in alle elf militaire ziekeninrichtingen die ons land telt, is St. Nicolaas de pakket ten van de naamloze actie komen brengen. De militairen in het bur gersanatorium te Renkum, maar ook de militairen die hier en daar ver spreid liggen, zijn bedacht. In het. klooster „Mariënburg" te 's-Hertogenbosch is ondei voorzit terschap van Mgr. W Mutsaerts het nieuwe hoofdbestuur van de Congre gatie der Zusten van het Gezelschap van J. M. J. gekozen. Dit hoofdbe stuur is tham als volgt samenge steld: Algemene Overste zuster M. Daniella Swigemakers; le Assisten- te zuster M Léon Eijsen: 2de Assis tente zuster M. Gertruce van de Berg. 3e Assistente zuster M Ste phanie Meijer; 4e Assistente zustei M Crescent'ana de Vrede. Verder werden gekozen tot Algemeen Se. cretaresse zuster M. Regina Brink hof en tot Algemeen Econome zus ter M. Rosa de Lima Swarte. Duw-arbeiders hielpen Sinterklaas Bijna een maand lang is een groep uit Friesland en Groningen afkom stige en in de Peelontginning werk zame arbeiders tij', ens hun vrije uren in het DUW-kamp te Sevenum bezig geweest met de vervaardiging van houten speelgoederei. De man nen hebben met groot enthousiasme gewerkt en ongeveer 150 stuks speel goederen vervardigd, zoals knikker- trekspelen, erpspelen, speelgoedwin keltjes, miniatuur ameublementen, poppenwagens en/. Gisteren is het speelgoed overge dragen aan een -•omité, dat de arti kelen door Sinterklaas in behoeftige gezinnen in Sevenum en omgeving zal laten bezorgen. Wegens het feit, dat de arbeiders zelf met vorstverlet huiswaarts waren gezonden konden zij bij de overdracht niet tegenwoor dig zijn. SINT-BURGEMEESTERS IN SINT-NI KL AAS. Een groep van elf Durgemeesters van Nederlandse gemeente waarvan de naam met ,Sintbegint, onder lei ding van de burgervader van Sint Laurens op Walcheren, is op het feestelijk versierde stadhuis van de Belgische gemeente Sint Niklaas ontvangen. Burgemeester Viets heette zijn gas ten welkom en wees op het belang van deze ontvangst, die in het teken stond van Sint-Nikolaas. Deze deed vervolgens in hoogst tigen persoon, omringd door juichende kinderen, zijn intrede in het stadhuis waar hij door de 12 burgemeester met de nem verschuldigde eerbied werd ontvan gen De goede Sint onderhield zich geruime tiic! met ieder der burge meesters, waarna de gasten hem een geschenk aanboden, afkomstig uit uun onderscheiden gemeenten. Op hun beurt ontvingen de burgemeesters een grote speculaaspop van de „goed heilig man" alsmede een zilveren lepeltje met het wapen van de ge meente Sint Nlklats. De hartelijke ontvangst werd besloten met een ere- wijn, waarbij ook Sint-Nikolaas zich niet onbetuigd liet. KOLENDAMPVERGIFTIGING IN K.A.B.-VERG ADERING. In Ewijk heeft zich Donderdagavond een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat gelukkig goed is af gelopen. Toen 40 K.A.B.-ers des avonds om half 11 wilden opstappen na een vergadering van twee en een half uur werden zij de een na de ander onwel. Vier van hen raakten bewusteloos. Ofschoon de toestand van deze laatsten zich aanvankelijk ernstig liet aanzien kon de plaatse lijke arts, dokter Wilkes, hen met behulp van een zuurstof-apoaraat bij brengen. (Volkskr.). KRAANWAGEN KANTELDE Donderdagmiddag vond op de rijksweg AmsterdamDen Haag een tot nu toe onopgehelderd ongeval plaats, dat aan twee mensen het le ven heeft gekost. Een 3y3 ton zware kraanwagen was op weg om een gestrande auto op te halen, toen hij plotseling hoewel het niet glad was en de wa gen niet met een grote snelheid reed op het linkergedeelte van de weg belandde en vervolgèns in de vrij diepe sloot langs de weg terecht kwam. Het ongeval geschiedde onder de wingen van het veerpersoneel. Op de Veerweg verloor plotseling een van de wielrijdsters de macht over het stuur. Zij kwam te vallen en werd door de sterke stroom meegesleurd. Een man, die achter haar reed en het ongeluk zag gebeuren, wilde het meisje hulp bieden. Ook hij werd door de stroom meegesleurd. Het personeel van de veerdienst, dat het drama op enige afstand zag gebeu ren, spoedde i.ch naar de Veerweg om de drenkelingen hulp te bieden. Hun poging faalde. Onmiddellijk werden enige boten over de weg ge trokken. Met inspanning van alle krachten werd naar de vermisten gezocht. Men heeft de lichamen van de slachtoffers nog niet gevonden. In Tiel en in het gebied van Maas en Waal bestaat grote ontsteltenis door het ongeval. Raadsleden blijven garant Tijdens de gemeenteraadsvergade ring van Meliskerke (Walcheren) hebben de leden van de raadsfractie der staatkundig gereformeerde partij zich persoonlijk garant gesteld voor fraude bij de gemeente gedurende de jaren 1953 tot en met 1955. Zij deden dit om te voorkomne, dat een ver zekering zou moeten worden afge sloten bij de fraude-onderlinge voor Nederlandse gemeenten. VERHOGING POSTTARIEVEN NIET VóóR JUNI '53. De aangekondigde tariefsverhogin gen van de P.T.T. zullen niet vóór 1 Juni 1953 ingaan. Wanneer de post wet is gewijzigd zullen de tarieven vermoedelijk worden: brieven 12 cent (thans 10 cent); briefkaarten 7 cent (6), druk werken per 50 gram 4 cent (2) etc. AANVARING IN DE NIEUWE WATERWEG. Tijdens dikke mist zijn gister avond ongeveer half twaalf op de Nieuwe Waterweg twee schepen met elkaar in aanvaring gekomen tussen Vlaardingen en Maassluis. Het bin nenkomende Noorse s.s. Ragni heeft tussen Westgeul en dukdalf wit 18 de uitgaande Arendsdijk aan stuur boordzijde aangevaren. De Ragni bleef onbeschadigd, de Arendsdijk kreeg geringe schade boven de wa terlijn. Beide schepen zijn voor an ker gegaan. Moxte GOLF Bij een jach op bunzingen tus sen Blokzijl en Vollenhove vond Don derdag de heer F. Nijenhuis uit Vol lenhove de doo doordat hij zich op een diepe kolk begaf welke met ijs was bedekt. Op een gegeven ogen blik zakte de man er door en ver dronk. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw en en kind ach ter. Een botsing tijdens het spel in de gymnastiekzaal van de H B.S. te Venlo had tot het noodlottige ge volg, dat een der leerlingen een her senbloeding kreeg en aan de gevol gen overleed. Het skelet van een kind, dat aan het begin onzer jaartelling in een zgn hurkgraf bij het huidige Slappe- terp begraven werd, is tijdens graaf werkzaamheden gevonden. De Rijks dienst van Oudheidkundig Bodem onderzoek heeft een onderzoek inge steld. gemeente Hoofddorp. Onmiddellijk ter assistentie toegeschoten automo bilisten stonden in het begin mach teloos, daar de zware wagen op zijn kop gerold was. Toen men er met behulp van kettingen in slaagde de wagen op zijn kant te treken, trof men in de cabine de levenloze licha men van twee inwoner? van Hilver sum aan. De politie heeft de wagen in beslag genomen en stelt ren onderzoek in. Naar tot dusverre is komen vast te staan verkeert de kraanwagen in goede conditie ei is het ongeluk niet toe te schrijven aan een defect. POLEN UIT UNESCO GETREDEN. Polen is uit protest tegen de toe lating van Spanje uit de Unesco, de VN.-.-organisatié voor onderwijs, wetenschap en cultuur, getreden. Radio-Warschau heeft omgeroe pen dat de Poolse zaakgelastigde in Parijs op het secretariaat van de Unesco een nota heeft overhandigd, waarin werd verklaard, dat Polen zich terugtrok, omdat „de Unesco een gehoorzaam werktuig in de door het Amerikaanse imperialisme ont ketende koude oorlog is geworden. De toelating van Spanje was „de be kroning van dit soort activiteit", al dus de nota. ANNA PAUKER GEARRESTEERD. Volgens reizigers, die Vrijdag te Wenen aankwamen doen in Boeka rest hardnekkige geruchten de ron de, volgens welke Anna Pauker, voormalig Roemeens minister van buitenlandse zaken, is gearresteerd. Deze berichten werden ook aange haald door radio-Ankara. Tot Mei was Anna'Pauker een van de meest vooraanstaande communis ten in Roemenië. Zij werd echter beschuldigd van „afdwaling van de partijlijn" en geraakte op de politieke achtergrond. Zij erkende in het openbaar haar „fouten".

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6