RIJNSTREEK Een korte inleiding tot de geschiedenis van Wassenaar De begroting 1953 werd afgewerkt Rustig weer ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Ernstig auto-ongeluk Twee personen uit Noordwijkerhout in de Vecht bij Loenen verdronken Mist belemmerde uitzicht van de chauffeur zoon om het leven gekomen was, terwijl even later een telefonische mededeling weer anders luidde. Ten slotte kwam uit Loenen de defini tieve mededeling over de toedracht van het ongeval, waarbij bleek, dat zoals wij reeds schreven twee personen om het leven kwamen en één gewond raakte. noordwijkerhout Tentoonstelling van kerkelijke kunst Van 1926 December wordt in het patronaatsgebouw van de St. i-torkerk te Noordwijkerhout een tentoonstelling gehouden van chris telijke kunst. De bedoeling van deze tentoonstel ling is de kunst meer tot de men sen te brengen. Het belooft een bijzonder mooie tentoonstelling te worden. Zo zullen er worden uitgestald de paramenten van de twee parochiekerken en van de kapellen van St Bavo en „Santa Maria", voorts voorwerpen van edel smeedkunst en voorbeelden van mo derne verantwoorde en van oude kunst, terwijl ook de leerlingen van de huishoudschool en de lagere school hun huisvlijt in verband met Kerst mis zullen laten zien. Er zal ook een grote boekenstal van godsdienstige en andere belangwekkende lectuur aanwezig zijn. De tentoonstelling zal Vrydags- schiedde, binnenkwamen, waren bui- avonds 19 December te 8 uur wor- Onder de gemeente Loenen aan de Veoht is gisteravond 'n errstig auto ongeluk gebeurd, waarbij de 32-jarige Is. P. van Denzen en de 20-jarige H. J. v. Kesteren, beiden uit Noord wijkerhout, door verdrinking om het leven zijn gekomen. Onder leiding van de heer Van Den zen werkten zeven personen uit Noordwijkerhout en één uit Noord- wijk als kabelleggers voor de PTT. Gisteren hadden zij in Baarn kabels gelegd en tegen de avond keerden zij per bellewagen naar huis terug. Onderweg had de chauffeur op ver schillende plaatsen last van 'n dich te mist en toen hij de gemeente Loe nen binnenreed, was het zicht wel bijzonder slecht. Hieraan is 't waar schijnlijk te wijten, dat hij de rode lichten niet heeft opgemerkt, die aangaven, dat de brug over de Vecht geopend was. De chauffeur is in ie der geval gewoon doorgereden met het gevolg, dat de wagen van een hoogte van ongeveer 3 1/2 meter in de Vecht is gestort. Het merendeel der inzittenden wist zwemmend de kant te bereiken, maar de hierboven genoemde Noordwijkerhouters ver dronken. De heer Van Denzen was gehuwd en had geen kinderen; de heer Van Kesteren was ongehuwd. De heer Fl. Mink uit Noordwijk brak by de val zijn sleutelbeen. De eerste berichten, die na het on geluk, dat om ongeveer 6 uur ge- teneewoon verward. Een familie had reeds bericht ontvangen, dat hun den geopend, in tegenwoordigd van vele autoriteiten. Moedercursus W.-G. Kruis. De „BLOEMLUST" Kerstentoonsteling beslaat gehele hal De stichting „Bloemlust" in» Lisse mag niet klagen!Want de be langstelling van de zijde der deelne mers voor de Kersttentoonstelling is zó groot, dat voor het eerst in de roemrijke geschiedenis de gehele hal aan de Grachtweg bezet zal worden. Het is nog niet zo heel veel jaren geleden, dat men rond Kerstmis slechts een paar soorten bolgewassen in bloei kon hebben. Maar de weten schap is ook op preparatiegebied met enorme sprongen vooruit gegaan. Vooral wat de behandeling van nar cissen voor vroegbroei betreft zijn verbluffende vorderingen gemaakt. Het is de Kerstten toonstelling, waarnaar ook en vooral de vakman met veel interesse uit kijkt. Daar kan men zien of de bollen vlot „ko men", zoals dat heet. En daar ziet men ook de mogelijkheden.. De meest vakkundige kwekers tonen daar, wat bereikt kan worden. In de lijst van deelnemers treft men firma's, die anders nooit exposeer den. En daaraan zal het bezoek uit Zweden wel niet vreemd zijn. U moet namelijk weten, dat de stichting Bloemlust" voor deze show een aantal Zweedse vak, en dagbladjour nalisten heeft uitgenodigd en dat deze de invitatie hebben aanvaard. De diverse firma's, die daar handels belangen hebben, zullen uiteraard hun best doen zo goed mogelijk voor de dag te komen. Vorig jaar had deze tentoonstelling een voortreffelijk arrangement met een echte Kerstmis-sfeer. Ook voor dit jaar is de heer Van der Lee, het heet, weer met een ontwerp van de tekentafel gekomen, dat een sprookjesachtig effect belooft, opening vindt plaats op Maandag 22 December, 's middags half vijf. katwijk aan den rijn VERBETERING HULPPOST KANTOOR. De toestand aan het hulppostkan toor is voor degenen, die er iets te verrichten hebben, erbarmelijk. Geen ruimte voor wachtgelegenheid, één loket met te weinig personeel, vooral sinds het met pl.m. 1500 man bevolkte vliegveld er bij is gekomen en het Missiecollege der Pater Fran ciscanen met een bevolking van pl.m 200 personen. De toestand lijkt hope loos, maar toch er is uitkomst Het gebouw „Het Wachtje", door de ge meente aangekocht met de bedoe ling hiervan 'n postkantoor te maken, zal in de tweede helft van 1953 dit probleem oplossen. De bewoners van dit pand is n.l. een woning toegewe zen in het „Molenblok". Schade. Een vleugel van de brugleuning aan de Sandtlaan, Oost zijde. is vermoedelijk door een auto aangereden en zodanig beschadigd dat een stuk metselwerk van min stens 200 kg. in het kanaal is geval len. Voor de veiligheid is een hek geplaatst. Voor zover het betreft de pa tiënten van de doktoren Hueting, Bergman of E. van der Laan te Rijnsburg en Katwijk a. d. Rijn, zal de dienst Zondag worden waargeno men door dokter H. Hueting, Rijn straat 33, Tel. 2102. noordwijk MSV. Het programma voor morgen is: 1 uur MSC cMSV a; 2 uur MSV I—MSV II. Voor deze laatste wedstrijd kan in verband met de goede beurten van het tweede elftal zeer spannend worden. Het 3e elftal speelt in Hillegom tegen Con cordia, vertrek 1.30 uur vanaf het Lindenplein. De Zondagsdienst zal morgen waargenomen worden door dr. Gou- driaan. deelneemsters aan de Moedercursus weg 20i Tel. 356. van het Wit Gele Kruis hebben hun gebruikelijke feestavond gehad. Daartoe waren mede uitgenodigd de scheidende voorz., de geest, advi seur en de secr. van de vereniging. De docente kreeg deze avond maar een kwartiertje het woord, waarna koffie en gebak werden geserveerd. Oud-burgeméester Van Iersel zeide, dat het hem zeer veel genoegen deed nog eens een avond te kunnen bij wonen. Maandag jl. nam hij in een ledenvergadering reeds afscheid. Het was toen teleurstellend, dat er slechts 3 leden buiten het bestuur aanwezig waren. Tenslotte dankte hij allen, doch in het bijzonder de docente zr. Loves, maar ook de beide wijkzusters voor de prettige avond. Er werd een kleine verloting ge organiseerd, waarbij verschillende deelneemsters een aardige verrassing wonnen. Hierna volgde een gezellig samenzijn. Aan het eind van de avond sprak zuster Loves enkele woorden tot de aanwezigen. Zij rekende er op, dat de deelneemsters de laatste les, welke volgende week wordt gehou den, zullen bijwonen. sassenheim Geboren: Johannes A., z. van D. N. Zoet en M. Pesschier; Maria A. A., d. van J. A. Bakker en A. C M. Berg man. Maria J. I. L., d van Chr. Vro lijk en M. H. Mosheuvel; Catharina Th. A., d. van J. J. G Grimbergen en J. A. M. van der Meer; Bastiaan H., z. van C. Braam en G. Struik; Jo- hannes C., z. van C. A van Sprang T. G. van der Waal Ondertrouwd: W. H. Ouwehand 26 jaar en A. Jonker 23 jaar. Getrouwd: W W. Heijns 25 jaar en T. Hoogenes 22 jaar te Haarlemmer meer Th. C. Salman 30 jaar te Hille gom en M B Teemstra 25 jaar; J J. M. Borst 28 jaar te Oegstgeest en J. Knetsch 27 jaar. Overleden: Theodora M J. Baak, 2 dagen. voorschoten De medische Zondagsdienst der doktoren wordt gedurende dit week einde voor spoedgevallen waargeno men door dr. H. v. d. Stoel, Veurse- Zó was Wassenaar GEMEENTERAAD LISSE Reconctructie Loosterweg goedgekeurd In de tweede begTotingsvergadering omtrent het slaan van nortonputten van de raad van Llsse heeft burg. enz. mr. De Graaf uitvoerig geantwoord op de algemene beschouwingen, wel ke door de vertegenwoordiger der diverse fracties zijn gehouden. De financiële positie van de ge meente, zo zeide spr., moet men niet al te pessimistisch bezien, omdat er ook nog wel meevallers zijn. Het be leid van B. en W. zal zich evenwel blijven kenmerken door voorzichtig heid in het financieel beheer. In de toekomst zal gestreefd worden naar extra afschrijvingen, indien de ge wone dienst zulks toelaat, doch nim mer zullen, tenzij bij hoge uitzonde ring, hiervoor de reserves worden aangesproken. Uit de reserves van de batige saldi van voorafgaande ja ren wensen B. en W. de kosten van verbetering der straatverlichting te financieren. De reserve ad f 350.000. welke geblokkeerd is. wensen B. en W. te bestemmen voor het riolerings plan ad ƒ250.000 en het restant in petto te houden voor het garantie fonds van Keukenhof. J6t?HuiS te ZUIDTWTK. I Welwillend afgestaan door L. Bisterbosch, Amsterdam. Middeleeuwse kronieken willen ons doen geloven, dat de familie van J bewoonbaar werd gemaakt. Het was Wassenaer al in ons land aanwezig I een uitgestrekte wildernis, waar hier zou geweest zijn vóór de christelijke I en daar, armzalig en primitief, enkele tijdrekening en zij verhalen ons ook, I mensen woonden, die hun levensbe- De gemeente Lisse heeft gebrek aan een goed localiteit, waarin ver gaderingen kunnen worden gehouden B. en W. hebben nog vee1 te verwe zenlijken en dan denkt spr. aan uit breiding van het raadhuis, het bou wen van een bijzondere school voor lager onderwijs in het nieuwe pa rochie-centrum. de stichting van een zwembad e.a. Het stichten van een zwembad uit de kapitaals-investerin gen behoeft men evenwel niet te verwachten. De mogelijkheid zal worden bezien, of dit nöet tot stand kan komen door middel van werk verschaffing. Somber zijn de geluiden omtrent de woningbouw, omdat het contin gent van 1953 reeds is gebruikt en men van regeringswege heeft mede gedeeld, dat de gemeenten, die ach ter zijn met de bouw, het eerst aan de beurt zullen komen. De woning verbetering gaat hier gelukkig goed en er zijn reeds 50 aanvragen goed gekeurd, terwijl er nog 70 op afdoe ning wachten. Betreffende de gezinsverzorging zag het college gaarne meerdere de finitieve plannen van het particu lier initiatief. De doorlichting op T.B.C. zal in 1954 wederom worden herhaald. Aan het verzoek om verlaging van het vermenigvuldigingscijfer voor de schoolgelden l.o. kan geen gevolg worden gegeven, omdat de opbrengst niet gemist kan worden. Verheugend voor de raad is, dat B. en W. voor stellen de exploitatie-vergoeding voor het u.l.o.-onderwijs te brengen van ƒ42.op 45.per leerling en het subsidie voor het kleuteronderwijs wil verhogen van 20. op 22.— per leerling. De bouw van de Nijver heidsschool op grond aan de Achter weg acht ons college minder gewenst omdat dit een te grote concentratie wordt van gebouwer op een punt. Zy hebben gedacht aan het voormalige land van de heer Blokhuis. Met de uitvoering van de riole ringswerken aan de 3e Poellaan is inderdaad nog steeds niet begonnen. De grote kosten hieraan verbonden, n.l. 13.000.— a 17.000.weerhou den het college. De wensen t.o.v. watervoorziening in de Rooversbroek en andere on rendabele gebieden zijn mede in ver band met de enorme kosten niet ver vulbaar. Met de Rooverebroek zijn evenwel nog besprekingen gaande Raad weer aan het woord. In tweede instantie betreurde de heer de Koning dat de mogelijkheid tot het stichten van een zwembad financieel niet mogelijk blijkt te zijn; hetzelfde geldt voor het vermenig vuldigingscijfer der schoolgelden- voor het lager onderwijs. Bij de begroting van de sportstich ting herhaalde de heer van Waveren zijn bezwaar om de subsidie met 1000.— te verhogen, omdat hij hier in geen algemeen belang kan zien. De begrotingen van het gasbedrijf en waterbedrijf gingen zonder meer onder de hamer door. Bij de besprekingen werd gezegd, dat spoedig een portret van> H. M. de Koningin zal worden aangeschaft voor de raadzaal. De gemeente-', egroting kwam tot slot aan de beurt en werd nagenoeg zonder verdere bespreking aangeno men. Wel werden by verschillende posten de nodige inlichtingen of op helderingen gevraagd. Op de brug irv de le Poellaan zal een straatlantaarn worden geplaatst. Hierna werden de begrotingen 1953 van de gemeente en haar bedryven en diensten door de raad goedge keurd. Overgegaan werd tot het voorstel tot reconstructie van een gedeelte van de Loosterweg Noord, verbreding van de brug in deze weg en aankoop van de nodige grond. De heer Scholtc merkte op? dat de totale kosten zeer aanzienlyk zün, n.l. 104.000— en vroeg zich af, of het wel verantwoord is zulk een be drag hieraan ten koste te leggen. De voorz. zei, dat de opzet sober is en dat geen mindere breedte kan worden aangehouden, zulks in be lang van het verkeer. Deze weg zal voor de gemeente van blyvende waarde zyn. De heer de Koning kon de nood zaak van een grotere breedte niet in zien, temeer daar het aldaar op druk ke verkeersdagen toch een-richtings- verkeer is. De heer Van der Zon zag in de aanleg van deze weg wel een byzon- óer groot belang voor Keukenhof, weshalve hy aandrong pogingen aan te wenden» om een bydrage te ver krijgen. De voorz. bepleitte, dat het de taak der gemeente is om deze weg geheel zelf op te knappen. Zonder hoofdelijke stemming werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Vervolgens werd behandeld het voorstel tot verbetering van de Ka naalstraat en diverse andere straten. De heer Van Waveren vond de ter. mym van afschryving te lang en zou deze teruggebracht willen zien van 20 op 15 jaren. De voorz. was dit niet met de heer Van Waveren eens en zette een en ander nader uiteen. De vergoedingen van het onderwys werden hierna met enkele opmerkin gen vastgesteld, alsmede de begro- tingswyzigingen 1952 en 1953. By de rondvraag wees de heer de Vries op de overlast welke de kerk gangers en andere mensen ondervin. den van de op het trottoir van het Vierkant staandj groepen jongelui en wat kan men hiertegen doen. De jonge mensen weten soms geen raad met zichzelf. De voorz. heeft een en ander reeds besproken met verschillende perso nen en hoopt op enig resultaat. dat dit geslacht zou zijn voortgespro ten uit Claudius Civilis, de bekende Bataafse veldheer, die in het jaar 69 na Christus oorlog voerde tegen de Romeinen. Dat alles is historisch volkomen onbewysbaar. Zeker is, dat het ge slacht van Wassenaer behoort tot de oudste Nederlandse adel en bekend is het oude vaderlandse rümpje: „Brederode de edelste, Wassenaer de oudste, Egmond de rykste, Arkel de stoutste". Wat vaststaat is, dat op 3 November 1200 te Leuven een verdrag werd ge sloten tussen Hendrik I, hertog van Brabant en Dirk VII, graaf van Hol land, waarbij Dirk o.a. Zuid-Holland in leen kreeg en dat daarby een Phi- lippus van Wassenaer aanwezig was en als getuige tekende. De overleve ring wil dat de stamvader van het geslacht, de bovengenoemde Philips, een zoon was van burggraaf Halewyn van Leyden. Een ander verhaal zegt, dat zyn kleinzoon, ook Philippus ge heten, zoon van Dirk van Wassenaer en Bertha van- Kuik, van graaf Wil lem IV van Holland, in 1339 het burggraafschap van Leiden kreeg. Voorheen waren de heren van Kuik, tevens burggraven van Leiden ge weest. In zijn boekje: „De vroege middeleeuwen in Holland", zegt dr. Honig, dat de kasteleins van Britten burg, een oude vesting aan de mon ding van de Rijn in de buurt van Katwijk, tevens heren van Wasse naer waren en grote invloed uitoefen den op de toestanden in Rijnland, ook nog, toen de Hollandse graven al in Maasland en Kennemerland de heer sers waren geworden. Deze machtige heren van Brittenburg hadden het recht tol te heffen van de scheep vaart op de Rijn. Reeds in de Ro meinse tijd was de monding van de Ryn de oversteekplaats naar Enge land. een provincie van het grote Ro meinse keizersrijk en daarom, wat we tegenwoordig zouden noemen, een marinebasis van de Romeinen, voor wie de Ryn een belangrijke verkeers weg te water betekende. In de Ka rolingische tyd w-rd er aan die mon ding van- de Ryn een vesting ge bouwd; al tijdens de regering van keizer Karei de Grote dreigden de invallen van de Noormannen en hy organiseerde een wacht langs de kust, zodat de burcht Brittenburg behoor de tot de kustverdediging. De bijzondere machtspositie van de kasteleins van deze burcht was de latere graven van Holland wel een doorn in het oog en de overlevering vertelt dat tussen beide partijen het tot een overeenkomst kwam, waarbij de heren van Brittenburg en Wasse naer, het burggraafschap van Leiden kregen en dat graaf Dirk van Hol land de burcht Brittenburg mocht slechten. De burcht te Leiden zou dan de opvolger zyn van Britten burg. Niet lang daarna zouden de ruïnes van de verwoeste vesting by Katwijk door de zee zyn verzwolgen en een feit is, dat tot in de eerste helft van de 17de eeuw, de oude fun damenten bij Katwijk bij laag water nog te zien waren. Want de kustlijn van Nederland veranderde sterk in de loop der eeuwen; heel het aan zien van de lage landen langs de zee trouwens. Omstreeks 4000 jaar geleden moe ten die lage landen er ongeveer uit gezien hebben als een grote rivier delta, doorsneden door vele rivier armen van de Ryn, Maas en Schelde en met bos, hei of biezen begroeid. Engeland is dan nog door een land engte verbonden met het vasteland. Maar die verbinding wordt verbro ken en de vloedstroom van de Oceaan komt nu de Noordzee binnen, brengt puin mee, dat tot zand vergruizelt en langs onze kusten ontstaan de dui nen, hier en daar doorbroken door een rivieruitmonding. Later gaat de zee die duinenrij weer afbreken en er vormde zich meer landinwaarts een nieuwe duinenrü- De strijd van de bewoners van deze streken begon In de Romeinse tijd; de Romeinen legden langs de grote rivieren de eerste dyken. Ook liet veldheer Cor- bulo in het jaar 47, een gracht gra ven om Maas en Ryn met elkaar te verbinden; de Vliet, het water dat naar Voorburg loopt, is een overblyf sel van die gracht, die in de buurt van Leiden, by Roomburg in de Ryn uitmondde. Achter de duinen vormde zich de oude geestgrond en daarachter strek te zich een groot moeras uit, laag- vecn, dat later door toedoen van de Hollandse graven ontgonnen werd en (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Plaatselijk nevel of mist, ove rigens half tot zwaarbewolkt, overwe0end droog weer. Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. staan vonden in wat visserij en stro pery. Al vroegtijdig begon men voor uitgeschoven posten te maken in dit veenland, wanneer de alleroudste veencultuur gaat ontstaan; dergelijke eerste veroveringen op het wilde veen zyn o.a. geweest Zoeterwoude en Zoetermeer, waar dan ook in het begin van de 13de eeuw kleine kerk jes geweest zyn. Achter de duinen vormden zich grote wouden en bos sen; men sprak van het woud zon der genade en een Romeins keizer, Claudius, zou het aldus genoemd heb ben, omdat beren en wilde zwynen er het leven van de bewoners onvei lig maakten. Waar de Ryn i de zee uitmondde, week dit woud terug, zowel naar het noorden als naar het zuiden en daar door ontstonden plaatsen als Noord- wyk en Zuidwyk, een buitenplaats en een heerlykheid, die eens lag, daar ongeveer, waar nu Den Deyl ligt. Deze uitgestrekte zware bossen gingen ter* slotte ten gronde, toen het stijgend grondwater en ook het zou ter worden van het water, de oude bomen aan de wortels aantastten en zware stormen de verzwakte bomen deden neervallen. Zo verhaalt een oude kroniek uit de tyd van St. Wil- librord, dat, toen de heilige in Rome was, er zo'n sterke 6torm opstak, dat in ééni nacht „alle die groote boomen, 7 Dec. zon op 8.33 en onder 16.30; maan op 22.36 en onder 12.24 uur. 8 Dec.: zon op 8.35 en onder 16.29; maan op 23.46 en onder 12.37 uur. Het K-N.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen heeft zich een uitgebreid hogedrukgebied boven het Europese vasteland ontwikkeld. Het strekte zich vanmorgen uit van Engeland via ons land en Duitsland tot bij de Zwarte Zee. In het Oos ten komt in dit hogedrukgebied overal vorst voor. De vorst is er ech ter over het algemeen niet streng. In ons land stroomde gisteren voch tige lucht binnen, die gisteravond en vannacht tot veel bewolking en mist aanleiding gaf Hierdoor kwam vannacht alleen in het Noord-Oosten van het land lichte vorst voor. Ook in de komende nachten is hoogstens wat lichte vorst mogelyk. Het hogedrukgebied zal het weer ook morgen beheersen, zodat geen de pressie-invloeden tot onze omgeving kunnen doordringen en dus op droog weer kan worden gerekend. V/el zal plaatselijk mist blyven voorkomen. die in dat wilde Wc ut sonder ghe- naden stonden" werden geveld. Willi- brord zag er bij zijn thuiskomst, een teken van de hemel in, dat hy nu „dat lant sonderlinge bekeeren sou- de"; het woud zonder genade, van ouds de heidenen heilig en een schuil plaats voor hem, als zy zich aan een bekering wilden onttrekken, was als door een wonder van God verdwe nen. Vaak heeft men op de bodem of in het veen van de oude polders in Ha- zerswoude en andere plaatsen, zware boomstammen gevonden en ik herin ner me in myn jeugd zelf nog eens een paar van die eeuwenoude stam men» naar boven t hebben zien bren gen bij graafwerkzaamheden onder Hazerswoude. aj..phen aan den rijn Geluk gehad De heer C. A. van Wilgen, wonende Kortsteekterweg 3, is Vrijdagmiddag ternauwernood aan een ernstig ongeval ontkomen. In de Prins Hendrikstraat passeerde hem een truc met oplegger, bestuurd door de heer De H. uit Oegstgeest Op hetzelfde moment rolde van de open laadbak een zwaar reservewiel af en dit kwam op het rijwiel van de heer D. Het rijwiel werd ernstig be schadigd. De heer v. W. bekwam ge lukkig slechts lichte verwondingen. Gemeentelijk nieuws B en W stellen de raad voor aan het bouw bedrijf S. D. van Hemsbergen, te verkopen een perceel bouwgrond aan de Potgieterstraat, groot plm 900 rrf2 a 10,per m2 voor de bouw van 4 woningen. hazerswoude PLOTSELING GESTORVEN Toen gisteravond de vrachtryder W. van Vliet op een ver jaarpartijtje was by zyn broer in de Tuinstraat, werd hij plotseling onwel en stierf binnen enkele minuten. de kwakel K.A.B. De K.A.B. heeft in café Pouw een ledenvergadering gehou den, welke goed bezocht werd. Ook deze winter zullen er weer studieda gen gegeven worden, waarvoor de leden zich bij het bestuur kunnen opgeven. Ook werd bekend gemaakt, dat met ingang van 1 Juli 1953 ieder lid verplicht is aan het aanvullings fonds te betalen voor opnamen in sanatoria. Uit het verslag van de penn. bleek, dat op heden 350 kas geld aanwezig was. Hierna volgde be spreking feestavond. Twee jaar ach tereen is een feestavond gegeven, welke door de vereniging bekostigd werd Na langdurige bespreking werd besloten dit jaar een entree te heffen van f 1 per persoon. leimuiden RK. S.V. Udi. Voor de kleuters van de gymnastiekvereniging is er Zondag om half drie een bescheiden St. Nicolaasfeestje in de zaal van mevr. Sneeboer. Hier hebben alleen toegang die jongens en meisjesleden, die weke lijks gymles hebben om 2 45 en 3.15 uur. Ook de ouders van deze kleu ters zyn hier van harte welkom. St. Nicolaasfeest. Op de Bilder- dam bestaat geen officiële buurtver eniging, maar hieraan is ook geen behoefte, want wanneer enkele per sonen het nodig achten dat er iets op touw gezet moet worden, heeft men direct de medewerking van alle inwoners, en het plan slaagt zeker. Zo was het ook deze week toen alle schoolgaande kinderen en aelfs nog kleinere uitgenodigd waren in het café van de neer H. Roos voor een bezoek aan St. Nicolaas. Ongeveer 100 kinderen waren aanwezig toen de goede Sint een vriendelijk woord BESHULSTVEILING IN BOSKOOP. De eerste Beshuist-veiling gaf geen byzonder grote aanvoer te zien. De kopers gaven blijk van voorzichtig heid kennehjk om eerst de „kat" eens uit de boom le kijken. De prij zen waren: Hulst met rode bes 1.70 —2.50, idem 2e soort 0 801.60; idem met gele bes 2 90. idem Zil verbont 3.idem Goudbont 1.80 2.00; Blauwe Spar l 001.15; groene spar 0 90—1 00; Heestertak- ken met rode bes per stuk f 11.50, Overigens waren dt prijzen per kg. Dinsdag 9 December a.s zal geen Beshulst-veiling worden gehouden verder tot Kerstmis elke dag, aan vangend 10 uur. sprak en royale tractaties ronddeel de. Het St. Nicolaasfeest van de R.K. Vak- en Standsorganisaties werd dit jaar niet gehouden, maar de ver schillende organisaties nodigde St. Nicolaas uit om de kinderen van de St Jozef- en StJanssohool Vrijdag morgen in htm klas wat verrassin gen te bezorgen. Aanrijding. Gistermorgen had op de W. v. d. Veldenweg een aan rijding plaats. Vermoedellyk door de gladde weg botste een bestelauto van de fa- Vis en de Jonge tegen een auto beladen met aardappelen. Beide auto's liepen flinke beschadegingen op aan de voorkant, maar de inzit tenden kregen geen letsel. roelofarendsveen ST. NICOLAAS ONTVING 800 KINDEREN Vrijdagmiddag was Sint Nicolaas met zijn knecht in de Pancratiuszaal en bezorgde in een tweetal bijeen komsten aan ruim 800 kinderen een onvergetelyk St. Nicolaasfeest. Als inleiding zorgde het gezelschap „Ge- raldini" met clownerie, sneltekenen, goochelen en poppekast voor een op gewekte stemming. De kinderen werden rijkelijk getracteerd op li monade en snoep. Voor de begelei dende moeders was er thee met ban ket en voor allen een prachtige prijs in de gratis verloting. rijns aterwoudf Gemeenteraad De raad der ge meente vergadert Donderdag a.s. des namiddags te 8 uur in het gemeente huis. De agenda vermeldt o.m.: Vaststelling kinderbyslagverordening Benoeming leden Commissie tot We ring van Schoolverzuim. Aanbieding gemeentebegroting dienst 1953. Be noeming commissie van onderzoek dienst 1953. Aangaan rekening-cou rant-overeenkomst voor 1953. Geb.: Maria M.. d. v. Th. J. Bartels en H. A. Akerboom; Catharina, d. v. J. D. Verzaal en G. Kinkol; Lena A., d. v. J. G. van Iperen en A. Schyff; Sophia J., d. v. H. van Dijk en J. de Boer.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2