Min» Zijlstra hield boeiende rede, waarin hij overheids-ingrijpen beperking oplegde DE AUTO'S MOETEN TWEE ACHTERLICHTEN HEBBEN Rijksweg beoosten Leiden wordt voltooid Gezinspolitiek Arbeider kwam ongedeerd uit ruïne te voorschijn Enige Leeuwardenaren bekogelden Heilige Man met appels en stenen VRIJDAG 5 DECEMBER 1952 Oh LEIDSh CüüKAisr rWEEDE BLAD - PAGINA 1 Tweede Kamer Geert belastingverlaging maar verandering van structuur aanbevolen De minister van Economische Za ken, PROF. DR. J. ZIJLSTRA. heeft gistermiddag geantwoord op hetgeen in eerste instantie door de leden van de Tweede Kamer over zijn begroting was gezegd. De minister constateer de, dat ons economisch bestel wordt beïnvloed door interne en externe factoren, van welke laatste het dol lartekort de voornaamste is De ruil voet van grondstoffen plus voedings middelen enerzijds en industriële goederen anderzijds, vertoont een hardnekkige neiging tot* verslechte ring. De minister formuleerde de op lossing uit die moeilijkheden als volgt: 1. een krachtig streven naar een ex- portpolitiek, die de kwantiteit op voert zo ook de kwaliteit teneinde de ruilkracht der goederen te ver beteren en die de richting dier goederen naar het dollargebied sti muleert; 2. de productiviteit dient te worden opgevoerd; B. er dient een krachtige industriali satie-politiek te worden gevoerd, mede om de arbeidskracht uit de bevolkingsaanwas op te nemen; 4 de integratie, de Europese een heid, inclusief Benelux, moet krachtig worden bevorderd. De integratie zal een oplossing voor de dollartekorten in Europese lan den zijn. Van centrale verantwoordelijkheid voor de productie wilde de minister niets weten. Consumptievrijheid en arbeidsvrijheid zijn volgens hem twee hoog te waarderen vrijheden, die slechts bij grote moeilijkheden, en dan nog zo weinig mogelijk, mogen worden ingeperkt. In uiterste nood zaak zal misschien globaal op stra tegische punten moeten worden in gegrepen. Men zal echter, aldus de minister, bij hem nimmer de „diri gistische aap uit de mouw zien ko men". Over de actuele economische situa tie zei minister Zijlstra o.m., dat hij, zij het met voorzichtigheid, in 1953 een geleidelijke terugkeer verwacht naar de neigingen van 1950, die toen abrubt (Korea) verden afgebroken. In het lopende jaar kan een over schot op de betalingsbalans van wel licht twee milliard worden- verwacht, doch voor 1953 is de verwachting van de minister niet zo hoog gespannen. De „drie procent acceptabele werk loosheid" noemdr de minister een „thermostaat-politiek", waaraan hij zich niet gaarne wil vastklampen. Wel wil hij in de buurt van drie per cent een gevarenzone zien, waarbij zo nodig compenserende maatregelen dienen te worden genomen om 'defla- tiekiemen te verstikken. De eerste gevolgen- van frictiewerkloosheid worden echter reeds opgevangen door de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering. Daarnaast zal men een conjunctu rele politiek moeten voeren tot zover de polsstok van de betalingsbalans reikt en een structuele politiek in verband met de bevolkingsaanwas. Voorts zal aandacht moeten worden besteed aan een internationale ge coördineerde con junctuur-politiek, in het kader van de Europese Betaling? Unie. Investering, industrialisatie en be- lastingpolitiek waren onderwerpen waarover vele afgevaardigden het woord hebben gevoerd. In de hui dige faze, aldus de minister, praeva- leert de voorkeur van rendabiliteit bij investering boven liquiditeit. Hier mee dient het fiscale beleid ernstig rekening te houden. De voorkeur gaat uit naar risico-mijdend kaoi- taal, waardoor risico-dragend kapi taal krap is. Veeleer dan tot algemene belas tingverlaging ziet de minister aan leiding tot verandering van belas- tingstructuur, waardoor het mogelijk zal worden winsten en verliezen over grotere perioden uit te smeren. Prio riteit verdiende, volgens de minister, een structuurverandering» die van gunstige invloed zal zijn op rende mentsverwachtingen. Een totale be lastingherziening is in overweging. De minister voelde niet voor par ticiperen van overheidswege in on dernemingen. Hoewel nationalisatie van enige bedrijven nodig is, moet het genationaliseerde deel klein blij ven in verhouding tot de privaat-be drijven. Er zijn garantie- en steun regelingen en er zijn enige partici paties en daarbij moet het blijven. Hij meende voorts dat subsidiëring voor investering bij zwakke plekken in ontwikkelingsgebieden geen baat zal hebben. De export is van het grootste be lang voor ons land. De minister dank te voor de hulde door de heer Weiter aan de Prins, de ambtenaren en an dere betrokkenen gebracht en braent deze hulde voor diens werk voor de tentoonstelling in Mexico. Over de internationale economische betrekkingen zei de minister weinig Hij verwachtte geen grote verande ringen. Het overleg over de prijs van het aardgas is thans in een beslis send stadium. Middenstandsnota. Staatssecretaris VELDKAMP deel de mee dat zijn middenstandsnota tegen begin 1954 kan worden tege moet gezien. Zij zal een uitvoerige documentatie omvatten met een eco nomisch overzicht van het midder.- standsbedrijf in al zijn geledingen. De kwestie van het gelijkstellen van militaire vakdiploma's met midden standsdiploma's zal worden bestu deerd. Over de winkelsluitingswet met be trekking tot het bijvullen van auto maten- met kokswaren na sluitings tijd, zei dr. Veltkamp, dat de ge meentebesturen, naar plaatselijke be hoefte, ongeacht of het winkels of automaten betreft, bij verordening af wijkingen kunnen toestaan. Ten aan zien van- vragen over het liquiditeits- vraagstuk zei de staatssecretaris ten slotte o.m., dat hij niet de indruk heeft, dat de behoefte aan bijzondere credieten zeer zou zijn gestegen. Het aantal aanvragen zou dan zeker zijn toegenomen. Hij was er van over tuigd, dat de middenstanders de weg tot het aanvragen van bijzondere cre dieten wel kennen. De replieken. De heer SCHMAL (C.H.) vroeg de belangstelling van de minister voor morele herbewapening en hij drukte zijn spijt erover uit, dat de minister om historische redenen de nijverheidsvoorlichting niet onder het directoraat-generaal voor de midden stand wil brengen. De heer JANSEN (K.V.P.) informeerde naar het op gang komen van de werkgelegenheid. De heer ANKERSMIT (V.V.D.) wil de meer weten over de positie #fer. de import van grondstoffen in onze open economie en over de uitvoer- mogelijkheden. De heer NEDERHORST (P. v. d. A.) zou een verduidelijking willen hebben over 's ministers opvattingen over overheidsbedrijven in de demo cratie en voorts over overheidsparti- czpaties en risicospreiding. Voorts vroeg hij gegevens over regionale spreiding van nieuwe industrieën, ge zien de nieuwe Amerikaanse vesti gingen. De heer VAN LEEUWEN (V.V.D) zei, dat het betoog van de minister ook een liberaal goed in de oren klonk en dat de beklemming van een solidaristische economie van hem was geweken. De heer SCHILTHUIS (P. v. d. A.) vroeg aan dr. Veldkamp niet zo lang te wachten met de middenstandsnota als 1 Januari 1954. De heer SCHOUTEN (A.R.) kan in grote lijnen met de opvattingen van de minister instemmen. Als deze er in mag slagen het beleid langs de ze lijnen te voeren, zal spreker hem gaarne steunen. De heer ROEMERS (P. v. d. A.) informeerde nader maar mogelijkhe den van een gecoördineerde conjunc- tuurpolitiek van de werkloosheid. De heer CORNELISSEN (V.V.D.) was blij, dat de minister en de staats secretaris geen gedwongen winkel nering wensen en geen bewonde raars zijn van het afbetaliragssysteem. Ook hij drong aan op een spoedig verschijnen van een middenstands nota, liefst voor de begroting 1954. Daarop drong ook de heer N. van den HEUVEL (K.V.P.) aan. Hij be pleitte opnieuw een afdeling am bachten onder het directoraat-gene raal voor de middenstand, waarvan staatssecretaris Veldkamp niet veel wilde weten. Volg het Franse en Duitse voorbeeld, zo ried de spreker de staatssecretaris aan. De minister. Minister Zijlstra verklaarde, dat hij met veel minder lood in zijn schoenen de Kamer zal verlaten, dan waarmee hij kwam. Ten aanzien van de morele herbewapening en het nij verheidsonderwijs handhaafde hij zijn standpunt. De minister zal nadere aandacht besteden aan uitvoercontingenten voor de industrii Met de heer An kersmit zal hij gaarne op een later tijdstip eens nader discussiëren over de positie van de grondstoffen- imoort en de uitvoer. De heer Nederhorst kreeg ten ant woord. dat de democratie getypeerd wordt door de privaat-onderneming De overheidsparticipatie? dienen zo beperkt mogelijk te blijven De mi nister zal spreiding van nieuwe be drijven bevorderen, al moet men de ondernemingen vrijlaten. Staatssecretaris Veldkamp beloofde alles te zullen doen om de midden standsnota zo spoedig mogelijk te la ten verschijnen. Ten aanzien van een functioneel middenstandsbeleid en het onderbrenger van een afdeling ambachten bij het directoraat-gene raal voor de middenstand, wilde de staatssecretaris zich nader oriënte ren. Nog enige jaren tijd Drie en half millioen aangevraagd voor nieuwe werkzaamheden Verscheidene millioener» voor ver beteringen in het net van rijkswe gen en voor de aanleg van nieuwe grote verkeerswegen zijn alsnog door min&ter Algera aan de Tweede Ka mer aangevraagd Dez<_ gelden zijn bestemd voor een verbindingsweg i de route Rotterdam-Amsterdam tus- seen Ypenburg en Leiden ten Oos ten van de Vliet, voor de weg Rot- terdam-Gouda, voor een weg rond Amersfoort en voor een uitgangs- weg van de nieuwe tunnel onder het Noordzeekanaal bij Velsen naar het Noorden. Voor de nieuwe weg Ypenburg Burgerveen vraagt de minister 3.400.000 gulden. Deze weg heeft moeten wachten op het gereedkomen van de verbinding Amsterdam Utrecht. Volgens de plannen zal in 1957 het verkeer van Rotterdam naar Amsterdam niet meer door Wasse naar en de Haagse Schouw behoe ven te gaan Dan zal namelijk het laatste gedeelte ten Noorden van de Oude Rijn, geref zijn en de aan sluiting tot staad zijn gekomen. Het gehele werk zal nog ongeveer twin tig millioen gulder eisen. De verbetering van de rijksweg Rotterdam- Goid (meer dan 5000 auto's per dag) zal in totaal zes mil lioen gulden kosten, maar voors hands heeft de minister anderhalf millioen aangevraagd. De weg wordt verbreed, er komen dubbele rijbanen en hier en daar zal er een viaduct moeten komen. Over het grootste gedeelte ligt de aaiden baan er reeds. Rond Amerst »ort komt een weg, die een grote verbetering zal zijn in de ve .-binding tussen het Westen en het Oosten en Noorden. Het verkeer daarheen zs dan niet meer door de nauwe binnen tad van Amersfoort behoeven te gaai. In totaal zal er zes millioen gulden mee gemoeid zijn. Voor het aankopen van de grond is nu een half millioen aange vraagd. St. Nicolaas voor wereldomroep Nieuw rapport bij K.V.P. Bij het Algemeen Secretariaat der K. V. P. is heden verschenen een K1: SS'/'i schrijver 'van Wethouders traden af Niet eens met benoeming De heer P. J. S Serrarens (KVP) heett ontslag genomen als lid van de Tweede Kan.er, omdat hij is benoemd tot rechter in het Hoge Gerechtshof van de Europest Kolen- en Staal gemeenschap. Hij wordt vermoedelijk opgevolgd door de heer De Kort, die reeds eerder voor de K.V.P. in de Tweede Kamer heeft gezeten. Drs Th. Platenburg schrijver van het 2e rapport van de Comm'ssie Middengroepen der Partij geti teld: „Gezin als basis voor Gezins poli, iek". Ofschoon dit rapport geen vervolg In Putten moest een gemeente zere.aris benoemd worden en de k> op de reeds eerder verschenen I voor ra?ht vermeldde een C.H.U. rapporte,, over de Middengroepen j secretaris uit Vreeswijk, waaraan de zijn laatstgenoemde rapporten er politieke gezindheid van twee wet- de directe aanleiding .e ge-I houders niet geheel vreemd was. Aan de memorie van antwoord van de Minister van Verkeer en Wa terstaat is het volgende ontleend. Het ligt in het voornemen te be vorderen, dat bij de eerstvolgende wijziging van het wegenverkeersre glement wordt voorgeschreven, dat op 1 Januari 1956 alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen met twee achterlichten moeten zijn uitgerust. Reeds thans is het voeren van twee rode reflectoren voorgeschreven. Zoals reeds onlangs werd gemeld, Voor wagens wordt het voeren van 'tet het in de bedoeling het ver- één achterlicht met één rode reflee- plichte sluitingsuur voor kappersza- tor voorshands voldoende geacht ken, viswinkels en sigarenwinkels la- Zolang het gebruik van niet-goed- j ter te stellen dan hel in de Winkel- gekeurde typen koplantaarns i.i Ne- j siuitingswet voor alle winkels be weest. In het tweede rapport im mers werd door dhr. Platenburg aangetoond, dat het gemiddelde aan tal kinderen van de zogenaamde le- ger-gezinnen 5.28 bedroeg, hetg.en door verschillende ii-stant ss zo niet ontkend dan doch ten minste in twij fel getrokken werd. In de brochure, welke rijk me ta bellen en prafieken is voorzien, wordt bovenstaande basering niet al leen bevestigd, maar bovendien een aanvulling gegeven over de nage noeg alleen bekende cijfers over het standaardgezin van 2.03 kinderen, dat inderdaad het gemiddeld aantal kinderen is van alle huwelijken met die op een bepaald mo- trambedrijven te voorkomen is, in overleg met de betrokken maat-t schappijen, daarvoor een overgangs- kinderen, termijn van vijf jaren aangehouden, ment bestaan. Het ligt derhave in de bedoeling té Tene:nde meer bekendheia te ge- bevorderen, dat in artikel 28 van ven aan de feitelijke huwelijks- het wegenverkeersreglement wordt vruchtbaarheid en de consequenties bepaald dat op 1 Januari 195C trams daarvan heeft de samensteller van van richtingaanwijzers moeten zijn de brochure alle in Nederland geda KAPPERSZAKEN LANGER OPEN. ne onderzoekingen vanaf 1930 nader geanalyseerd en daaruit telkens die gegevens naar voren gebracht, die voor een juiste gezinspolitiek nood zakelijk zijn. Uitermate belangrijk in dit opzicht zijn de onderzoekingen naar de hu welijksvruchtbaarheid van die hu welijken, die op een bepaald mo ment bestaan en meer dan 20 jaren hebben geduurd, waarvan de vrouw KeKturue tyuen tiupidiilddi iu> 1.1 iic- aiuiuu^wci ywj aiirr w imcu UL- .,„_u derland voortduurt is. een effectief paalde tvjdstip van (uur. Naar de n. d_„ toezicht op de juiste instelling van staatssecretaris voor de middenstand koplantaarns zeer bezwaarlijk uit te gisteren in de Tweeae Kamer mede voeren. Ten^ gevolge van het grotedeelde, zal de algemene maatregel van bestuur, waarin aan kappersza ken wordt toegestaan tot halfzeven geopend te zijn deze» dageD worden afgekondigd. Voor de vis. en sigarenwinkels zal ken organisaties n' p geen overeen stemming is bereikt. aantal motorrijtuigen met koplam pen zonder rijkskeurmerk, dat op het ogenblik nog in Nederland in ge bruik is, is het evenwel op econo mische gronden te bezwaarlijk ge bleken het in het wegenverkeers reglement vastgestelde tijdstip (nl. 1 Januari 1953), waarop alle koplan taarns van een rijkskeurmerk zou den moeten zijn voorzien, aan te houden. In overleg met de vertegenwoor digers van fabrikanten en gebruikers is het mogelijk gebleken een rege ling te treffen, welke economisch aanvaardbaar is. Deze zal ertoe lei- derland op 1 Januari 1954 met kop- bewoner M. W. uil Best. lampen van een goed te keuren type en op 1 Januari 1955 met Koplam pen, voorzien van een rijkskeur merk, zullen zijn uitgerust. Een meer effenctief toezicht door de politie op de juiste instelling van de koplampen zal derhalve pas na 1 Januari 1954 mogelijk zijn. Het aanbrengen van rich ingaan- wyzers aan trams dient met het oog op de daaraan verbonden werkzaam heden en kosten, geleidelijk te ge schieden. Ten einde stagnatie in de jaar was of jonger. De uil deze huwelijken geproduceerde cijfers immers geven aan hoeveel kinderen een vrouw in Nederland, die huwt en kinderen krijgt gemiddeld kans heeft voort te brengen. Een gezins politiek op deze cijfers gebaseerd moet dan ook daarom een voor Ne derland rechtmatige gez'nspolitiek het beslui* nog ever op <ich laten i genoemd worden, omdat in dat wachten, aangezien met i° betrok- val ieder wordend gezin een rede lijke kans maakt daarvan te profite ren. De door de heei Platenburg ge- NA AANRIJDING DOORGEREDEN. I analyseerde cijfers over de^ gezins situatie De raad die echter voor de helft plus ;en uit A.R.-aanhangers bestaat ver wierp deze voordracht en benoemde een secretaris uit Nieuweramstel, die een bewonderaar van de heer Jan "tehouten is. Dit verdrootte de twee wethouders zo zeer. dat zij onmiddellijk hun functies neerlegden. De raad is hierop uiteen gegaan en zal zich nader beraden. Met gestolen jacht naar Zuid-Afrik a Maar Enre'and is ver. Twee negentien-jarige jongens, die gistermiddag voor de Rotterdamse rechtbank terechtstonden, werden er van- verdacht begin Augustus te Hoek van Holland een zeiljacht te hebben gestolen. De jongelui hadden het plan, zo bleek, om naar Afrika te gaan, maar de reis verliep niet zo vlot als ze hadden gedacht. Na eerst op de pier te zijn gestrand, liepen ze vast bij Scheveninpen. Ze dachten in Enge land te zijn-. De officier eiste tegen ieder van hen een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De raadslieden wezen op verschil lende verzachtende omstandigheden. Uitspraak over veertien dagen. ROEKELOZE SPRONG. De 34-jarige metselaar G. van G. uit Oosterhout is Donderdag veroor deeld tot drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar, benevens 100 boete subs. 30 dagen hechtenis. Verdachte was op 27 Juli j.l. op Nederland zouden niet - De Eindhovens. politie heeft in volledig geweest zijn, indien nü zijn de rivier de Amer op roekeloze wyze nauwe samenwerking met de politie materiaal niet gegroepeerd had naar overgespronj-n van de ene boot op aanvaarnoaar is. ueze za. enoe iei- te Geldrop, Iersel en Best, de hand maatschappelijke groepermgen, naar de andere, waarbp een der boten den dat alle motorrijtuigen in Ne- weten te leggen op_de. woonwagen- I over— en naar geo- kapsetsde en twee personen verdrom Tunnelbouw Velsen versneld Dezer dagen zal naar minister Al gera aan de Tweede Kamer heeft medegedeeld, een commissie worden samengesteld onder voorzitterschap van de Commissar's der Koningin in Zuid-Holland ter bestudering van de vraag of de bouw van een autotun- nel bij de Hembrug voorrang moet hebben boven de aanleg van de tuD- nel onder het IJ. Inmiddels wordt overwogen om het gri te oponthoud Dij de pontveren te Velsen en bij de Hembrug te ver minderen door by de Hembrug een pont van grote caoacteit in te scha- kelen Een der thans bij de Hem- b.iup gebruikte ponten zal dan in Veisen worden mgescnakeid, zodat daar «teeds vier po aten in de vaart zullen zijn. De tunnelbouw n Velsen zal wor den versneld Het voor 1953 uitge- tiokken bedrag is van 8 tot 12 mil- noen gulden verhoogd. w un Diai grafisch milieu. Vele zijn in dat op- ken. Deze man had Dinsdagmiddag als 1 Het is St. Nicolaas' grootste wens zoveel mogelijk kinderen te bereiken, in de korte tijd, die hij in ons land vertoeft. Zo kwam het, dat de eer biedwaardige grijsaard, de weldoe ner van de Nederlands jeugd en de schutspatroon van de zeel'eden, die generatie op generatie, al die eeu wen op eeuwen aan zich heeft zien voorbijgaan, een dankbaar gebruik maak e van een van da populairste 1 ulpmi "delen van deze tijd de radio. Op de dag die voor hem ieder jaar weer, het hoogtepunt in zijn bezoek aan Nederland betekent, zijn ver jaardag, kon hij nog tijd vinden zich naar Hilversum te begeven. Daar heeft de Sint voor de Wereldom roep, tot alle Nederlanders, maar vooral 'ot He Nederlandse k'nderen, waar ook ter wereld een woordje gesproken. Hier ziet U Sint Nicolaas tijdens de uitzending. Hermans opnieuw voor de rechter Vrijspraak geëist Gistermiddag heeft voor het Am sterdams gerechtshof de procureur- generaal, mr. W. P. Bakhoven be- 'ag gevraagd van het vrijspre kende vonnis, dat de Amsterdamse Rechtbank in April j.l. heeft gewe zen tegen de Nederlandse schrijver W. F. Hermans. Naar men zich zal herinneren werd deze ervan beschuldigd zich over het Rooms Katholieke volksdeel van ons land in zijn roman „Ik heb altijd ge lijk" op beledigende wijze te hebben uitgelaten. Een fragment uit deze roman was gepubliceerd in het tijdschrift „Po dium". De rechtbank sprak in April ver dachte vrij conform de eis van- de of ficier van justitk, mr B. Kist. Deze tekende nochtans hoger beroep aan, omdat hij gaarne zag, dat ook een hoger rechtscollege een oordeel over deze principiële zaak zou uitspreken. De rechtbank betoogde, dat afge zien van de vraa;, of zij dit geschrift al of niet sympathiek vond. in dit ge val de gebezigde uitdrukkingen niet weergegeven zijn als de eigen ge dachten of gevoelens van de schrij ver. Indien zich al de vraag zou voor doen of de schrijver misschien toch op deze gecamoufleerde wijze zijn gevoelens van minachting of haat te genover de katholieken in zijn boek tot uitdrukking wenst te brengen, dan was dit volgens de procureur-gene raal, in ieder geval niet te bewijzen. Een en ander gaf hem aanleiding zich geheel achter het vonnis van de rechtbank te stellen en dus bevesti ging te eisen van het vrijsprekend Het hof onder presidium van mr. F. L. Nepperus, zal in deze zaak op 18 December a.s. uitspraak doen. bestuurder van een auto waarin nog ënd^Uneenvan dezi met deZA L DE SINT DIT JAAR LEEUWARDEN OVERSLAAN? vyf andere woonwagenbewoners wa- Jerke,iike. e6n onkerkelüke-groepe- ren gezeten, op de Geldropseweg te j rin-en en stad platteland Eindhoven twee wielrydsters aange-1 Niet alleen echter verschaft het reden van wie de ene ernstig en de rapport 0.m. gegevens over de hu- andere levensgevaarlijk werd ge wond. Zonder zich iets van de slacht offers aan te trekken hadden de zes mannen het hazenpad' gekozen. De wagen was over de kop geslagen en zwaar beschadigd. welijksvruchtbaarheid, maar ook over kinderloosheid van onze hu welijken alsmede over de zuigelin gen en kleutersterfte, waardoor het aan waarde belangrijk heeft gewon- nen. Zware ontploffing in Utrecht Een vreselijke ontploffing alar meerde gisteren het gehele zuidelijk stadsgedeelte van Utrecht en rukte van een fabriek aan de Jutphase weg practisch het gehele dak af. Door nog onbekende oorzaak kwam een smelt kroes, die in die fabriek in werking was, plotseling tot ontploffing, waar door het gehele gebouwtje, waar de kroes opgesteld was, in een paar se conden tijd veranderde in een ver zameling van verwrongen staal. Op het moment van de ontplof fing was slechts een arbeider in de loods werkzaam en alhoewel hij door de kracht der explosie tegen een muur geworpen werd en de eerste ogenblikken blind door de rookont wikkeling en versuft door de lucht- komen, heeft hij geen noemenswaar dig letsel opgelopen. Onmiddellijk na de ontploffing schoten mede-arbeiders, die in an dere gebouwen werkzaam waren te hulp en door roepen wisten zij de man bij zijn positieven te brengen en de weg naar de uitgang te doen vinden. Men vermoedt, dat tussen het me taal, dat de arbeider op het moment van de ontploffing aan het smel ten was, een granaat heeft gezeten, die door de hitte tot ontploffing is gekomen. Alhoewel de brandweer een begin van brand wist te voor komen, moet het gehele gebouw als verloren worden beschouwd, daar zowel de oven als de smeltkroes vol ledig vernield zijn en de muren en druk niet in staat was tot actie te het dak grote scheuren vertonen Voor de Leeuwarder kindertjes zal gonnen enkele oproermakers met ap- deze 5 December niet een dag van 1 pelen en stenen te gooien. onverdeelde vreugde betekenen, want het gehele feest is daar in Leeuwarden op losse schroeven ko men te staan door het onbeheerst en onwaardig optreden van enige drift koppen gistermiddag tijdens een St. Nicolaasfeest De goed Sint was met een aantal knechts op een kinderfeest aange komen, maar er waren veel te veel kinderen voor de betrekkelijk kleine zaal en er ontstond een vreselijk ge drang waarbij vele kinderen in de verdrukking raakten Ook een van de knechten werd onder de voet ge- Lopen en verloor zijn gehele lading speculaas. Ook voor het gebouw verdrongen zich vele mensen en toen Sint Nico laas op het balkon ging staan, om de menigte tot kalmte te brengen, be- De goede heilige Man heeft zo'n behandeling nog nooit ondervonden en is onmiddellijk vertrokken. De kindertjes van Leeuwarden wachten nu met een angstig klop pend hartje af, ot de Goede Sint dit jaar helemaal niet meer in Leeuwar den zal komen, of dat hij zijn hand maar weer eens over zijn grote hart zal strijken. BRAND IN SIGARENFABRIEK. Gisteravond te zes uur werd de Nijmeegse brandweer gealarmeerd voor een grote fabrieksbrand in de sif renfabriek „De Indische Post", aan de Rogstraat in het centrum van Grave aan de Maas. De regionale brandweer uit Mill en die uit Grave verleenden ook medewerking bij de I blussing. Het vuu» was op de zolder 1 der fabriek ontstaan. Dank zij dit snel BIJNA 9000 RADIO-LUISTE- en krachtig optreden kon worden RAARS ER BIJ IN ééN MAAND, voorkomen, dat de gehele fabriek tot de grond toe afbrandde. De zolder en Het aantal aangegeven radio-ont- -Je bovenverdieping brandden geheel vangtoestellen in Nederland bedroeg I uit. Omtrent de oorzaak van de 1 December 1.719.435 tegen 1.170.815 op 1 November. Op 1 No vember waren er 485.875 aangeslo- nen op het rijksradiodistributienet tegen 484.920 op 1 October. brand tast men in het duister. De schade loopt volgens de voorlopige raming in de duizenden gulden. Zij wordt grotendeels door verzekering gedekt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6