DUINSTREEK Prins Bernhard weer thuis Nieuw leven in Artis Het idee was eigenlijk niet onverdienstelijk De vader als spook de vrijer als beul VRIJDAG 5 DECEMBER 1952 DE LLIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Hedenmorgen om 9.50 uur is prins Bernhard met zijn gevolg van zijn reis naar Zuid- en Midden-Amerika met de DC 6 B „Jan van Riebeek" op Schiphol geland. De prins was Donderdag uit New York vertrokken. Z. K. H. heeft een reis van zes weken door Latijns Amerika en de Verenigde Staten ge maakt, en, na een kort verblijf in Washington, vier dagen in New York doorgebracht. De prins verklaarde voor zijn ver trek „zeer weinig inkopen in winkels te hebben gedaan", hieraan toevoe gend: „Maar in Mexico heb ik en kele jurken voor mijn dochters ge kocht". /Wat ben je bruin geworden!" Een half uur na schema tijd, in ver band met tegenwind op de Oceaan, zette de Prins persoonlijk de „Jan van Riebeek" op .Schiphol aan de grond. Bruingebrand door de Mexi caanse zon en fris door een prima nachtrust in 't vliegtuig, stapte hij, gekleed in het uniform van lt.-gen. van de luchtmacht naar buiten op het platform, waar H.M. de Konin gin en de tweeoudste prinsesjes hem opwachtten. „Wat ben je bruin geworden", luidde de hartelijke begroeting, die door vele officiële persoonlijkheden werd bijgewoond. Minister-president dr. Drees was een van de eersten die de Prins be groette, gevolge door de ministers prof. D. J. Zijlstra mr. J. M. A. H. Luns en mr J. W. Beyen. Voorts waren o.m. aanwezig de gezanten van Mexico en Columbia, de zaakgelastigde van Peru, mej. mr. M. Tellegen, directeur van het Kabi net der Koningin, de Commisaris der Koningin in Noord-Holland, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk bur- JUB1LEA BIJ DE MINDER BROEDERS FRANCISCANEN. Op 3 October 1953 hopen de paters Bentivolius Hacnraets en Paulus Stein (Brazilië) hun diamanten kloosterfeest te vieren. Voorts valt dat jaar nog het gouden klooster- feest van de paters Martinianus Briels, Gustavus Ammerlaan, Titus Plekker en Balduinus de Goede en wel op 7 September. Dezelfde dag vieren hun zilveren kloosterfeest de paters Jovinus Broekhuyse, Antoncllus Boere, Lon- ginus Tusch, Rodolf Pans, Gorrianus Wienk, Agatho de Mönnink, Aquili- nus Emmen, Sidon Mehring, Lactan- tius Engelbregt, Hyduiphus Frank, Torphin van Bueren, Germanicus Jacquemeins, Flor us Claessens, Fre- degandus Thelen, Gonsaldus Wlishaus Aurelianus van Dijk, Cantius An- dreoli, Adelhard Epping, Gandulf Bertels, Mgr Alcuinus van Milten burg, Floregius Kypma, Fraternus Beekman, Eleutherius Lohman, Ma- ximianius Sier en Edgar Neefjes. Van de Braziliaanse provincie. Ju- cundianus de Kok, Solanus Geubels, G ui bert Alders. Concordius van Ba- vel, Constantinus van Rijn, Benno van Buijtenen, Jordanus Noorder- meer, Bertram van Breukelen, Hil- debrand van Petten, Acharius van den Heuvel en Erasmus Veen. Zijn gouden kloosterfeest viert broeder Bonifatius Jong op 14 Aug. Hun zilveren kloosterfeest herden ken de broeders Cosmas Tap (9 Ja nuari), Hilarius Lardenoije (7 April), Egbert van Vliet (9 October), Jan- Jozef Jeucken (18 December), Jo seph Termeulen '.28 November) en Caspar van Geneijgen (11 October). 18 Maart viert zijn diamanten priesterfeest pater Sebastianus Haa- nen. Vier dagen ïater, op 22 Maart, valt het gouden priesterfeest van de paters Sixtus Fortuin, Mansuetes van Nieuwenhoven, Columbanus Postma, Albinus Frigge, Clementinus Vrij- moed, Heribert Mulder, Sulpitius van den Bosct .-\urelius Pompen en Cosmas de Kleijn. 18 Maart vierci hun zilveren pries terfeest de paters Lazarus Zonder land, Mgr. Oscar Cremers, Joël van Meer, Manuel Louwe, Alfons Ver meulen, Eul,gius Seelen, Januarius Stroux, Climacus Layer, Nerius Lou ter Auxentius van Schalen, Berch- mans Lambooy, Sigfried Stokman, Mgr. Constans Cramer, Parthenius Windhorst en Paschalis Lobo. ST. NICOLAAS BERISPTE DE UTRECHTSE RAAD. De goede oude Sint is vannacht boos geweest. Gedurende een van zijn nachtelijke ritjes over de daken van sluimerend Utrecht constateerde hij te over half twee uur, dat het licht in de vergaderzaal van Utrecht's vroeder vaderen nog volop brandde. En dit heeft hem er toe verleid af te dalen en de vroedschappelijke ver gaderzaal binnen te gluren En zo constateerde de goedheilig man tot zijn verontwaardiging dat de raad, klaarblijkelijk gesterkt door boter letter met koffie, nog vrolijk Utrechts problemen zat te bepraten Dit was de brave oude heilige een beetje te bar en hij is daarom verbol gen, maar desondanks niet minder statig de stedelijke vergaderzaal bin- i engetreden. Natuurlijk gaat de Sint zich niet te buiten aan woede-uitbar stingen, zodat het slechts in woorden vol ernst was, dat de goed neilig man owel de raad als de burgemeester •en welgemeende reprimande toe- 'iende over het vergaderen op zulk m laat tijdstip. Deemoedig heeft dit edelachtbare ezelschap dit aangehoord en de aan- lik van de verbolgen Sint heeft ijkbaar zulk een invloed gehad dat ndeidaad de vergadering een kwar tier later uiteen ging. j geaneester d'Ailly van Amsterdam en dr. A. Ple.-.nan. De heer U. F. U. Dellaert, direc teur van de luchthaven Schiphol en andere leide de personen van de K. L.M. en de luchthaven bevonden zich bij het grote begoetingsgezelschap. ,Zic ginds komt de stoomboot". Toen het vliegtuig landde speelde het stafmuziekcorps van de Amster damse politie „Zie ginds komt de stoomboot" en even late, klonk plech- tig het Wilhelmus over de wijde vlakte van Schiphol. Aan boord had de laatste uren een St. Nicolaasstemming geheerst. De Prins vond bij het ontwaken vier zilveren K.L.M -broches in zijn schoen, bestemd voor zijn dochters. 100 JAAR KROMSTAF T entoonstellingen van kruisbeelden? In September van dit jaar heeft de Stichting 18531953 een prijsvraag uitgeschreven voor de vervaardiging van een kruisbeeld, dat volgens jaar Mei ter gelegenheid van de „100 jaar Kromstaf"-feesten te Utrecht en daarna definitief te Nijmegen zal worden opgesteld. De belangstelling voor deze prijs vraag is zo groot gebleken bijna 200 beeldhouwers verzochten om toe zending van de voorwaarden dat ae stichting na overleg met het ge meentebestuur van Amsterdam heeft besloten zo mogeliik een aantal van de beste ontwerpen in het stedelijk museum te Amsterdam ten toon te stellen. Vermoedelijk zal deze expositie worden gehouden van Vrijdag 16 Ja nuari 1953 tot en met Zaterdag 14 Februari 1953. Tegelijk met de ope ning van deze expositie zal de uit spraak der jury officieel worden be kend gemaakt. Onderhandelingen zijn gaande om deze expositie ook in andere plaatsen van het land te houden. EUROLAND GEKAPSEISD. Het Duitse schip Euroland, dat eer gisteren in de buurt van Terschelling op een mijn is gelopen en door de sleepboot Holland 2 van de fa. Doek- sen op sleeptouw werd genomen, is in de afgelopen nacht gekapseisd. De bemanning was, zoals bekend, al eer der overgenomen door de Duitse Sleepboot Widder, die de Euroland en een ander schip sleepte toen de ontploffing geschiedde. De Holland 2 heeft de Euroland, die bestemd was voo" de sloop, opgege ven en koers geze naar Terschelling. Terschellings duinen verdwijnen in zee Oude scheepswrakken komen aan oppervlakte De herfststormen hebben de duinen van het eiland Terschelling zwaar aangepakt en bij die worsteling tus sen water en duin kwam het strand in de verdrukking: het moest veel zand aan de golven prijs geven. Door deze afschuring kwam in het voorjaar het wrak van een bij de Slufter gestrand vaartuig, de Ben- brack, bloot en thans is een paar hon derd meter zuidwaarts wederom een wrak aan de oppervlakte gekomen nl. de resten van de Engelse drie mastschoener Revolvinglight, welke op 18 December 1902 verging. De i7 opvarenden konden toen door een sleepboot worden gered. De duinafslag bij paal 23 en 24 heeft de laatste drie jaar zo'n omvang aan genomen, dat een aan de rand van het duin gebouwde bunker thans in een wijde zandvlakte staat, ruim honderd meter van het dichtsbijlig gende duin. INTREKKING BANKBILJET VAN 25. De Nederlandse Bank brengt nog maals onder de algemene aandacht, dat de gelegenheid tot verwisseling van de opgeroepen bankbiljetten van 25, model 1945, bij haar bijbank, agentschappen en correspondent schappen op 1 Februari 1953 wordt gesloten. Van genoemde datum af zullen bedoelde biljetten nog slechts bij haar hoofdbank te Amsterdam worden verwisseld In herinnering wordt gebracht, dat opgeroepen zijn: de bankbiljetten van 25, gedateerd 7 Mei 1945, aan de voorzijde bedrukt met een meisjes kop. DE KAPPERS EN DE WINKELSLUITING. De Nederlandse Kappersbond heeft een telegram gezonden aai, de mi nister van economische zaken, lui dende. „In het kappersbedrijf heerste ern stige ontstemming over het uitblij ven van de reeds op 28 April door alle organisaties in het kappersbe drijf gevraagde algemene maatregel van bestuur ou de winkelsluitings wet. In een groot aantal ondernemin gen wordt thans schade geleden, die 10 tot 25 pet. van de bruto winst be draagt. Het hoofdbestuur van de Neder landse kappersbond dringt er met klem bij uwe excellentie op aan t^ willen bevorderen, dat de gevraagd' algemene maatregel van bestuur zo spoedig mogelijk wordt afgekon digd". Gisteren is in Artis een nijlpaardje i Hoe ze dat maken, hetzij met de geboren; een bijzonderheid als men keeltanden hetzij door het schuren weet, dat «lit roor het laatst in Mei van skeletdelen over elkaar, daar- 1941 het geval is geweest. De moeder over zijn de geleerden het nog niet van de baby. die ruim 60 kg. weegt, eens, maar het geluid, in Artis via gevoelige microfoons op versterkers overgebracht is er zeer duidelijk. is een van de twee wijfjes, die Artis vorig jaar heeft g« kregen. Het merkwaard-ge van deze baby is, dat men nog niet weet of het een „hij" of een „zij" is, wat overigens in dit stadium bij nijlpaarden nor maal is. Wat ook des nijlpaards is, is het feit, dat de baby onder watei wordt geboren en gezoogd en dit laatste kan men dan in artis zien. Fluisterende vissen. Maar dit is niet het enige bericht, dat ons vanuit he- dierenparadijs be reikte; hei tweede is wellicht nog merkwaardiger dan het „nijlpaar den-bericht" Men spreekt namelijk in Artis over nieti anders meer, dan over de sprekende vissen. Het verhaal dat vissen stom zijn, doet geen opgeld meer, als men de kleine expositie in het aquarium van Artis heeft gezien en gehoord. Want om het „horen" g^at het bij deze ex positie speciaal en dank zij de mo derne techniek kan men met eigen oren waarnemen, dat de vissen geluid maken. Aal onder spanning. Een tweede bijzonderheid op deze tentoonstelling is het zichtbaar maken van de stroomstoten die de sidderaal uitzendt. En men moet van deze stroomstoten nie gering denken, want ze kunnen als de aal kwaad wordt of sterk geirriteerd is soms wel 500 tot 600 volt bedragen. Deze stroomstoten worden overge bracht op twee electrische draden die in het aquarium hangen. Zij bren gen de electriciteit over naar een versterker waarop neonlampjes zijn aangesloten. Naarmate de vis meer stroom uitzendt gaan er meer lamp jes flikkeren en als ae aal sterk rea geert brandt de hele batterij en knet tert het oorverdovend in de luidspre ker. Een sidderaal is eigenlijk een com plete electrische installatie, waarin zelfs radar is verdisconteerd. Het telkens weer aanflikkeren van een lichtje als de vis in rust is kalm zwemt toont de werking van het radarelement. Meijer; W. Gravenkamp en J. K. Kromhout; L. L. Steenbeek en M J. van Klaveren; C. Messemaker en B. Groen; C. Verhoef en J. van Duvven- bode W. Klok en M. A. Zwanenburg; C. G. Bloot en J. Ch. van der Plas; V. Stokhuyzen en L. L. J Ochtman Overleden: D. van Duyvenbode 50 jaar, geh. met G de Jong; D A. Zwa nenburg 84 jaar wed van P Schuite maker; A. van den Burg 68 jaar geh. met J. Haasnoot: M. G. M. Reijers 80 jaar wed. van A M Hartong; H. van Rijn 3 weken; B. E. Kruyt 42 jaar Jac. van Duyn 79 j?ar echtgen. van Ondertrouwd: M. J. Dubbelden en A. Bonefaas. NOORDWTTK AFSCHEID KAPELAAN VERHAAR. Zo eenvoudig als kapelaan Verhaar steeds geweest is, zo eenvoudig was •zijn afscheid als pastoor Verhaar gis- teravond.De parochianen waren voor deze gelegenheid in groten getale op gekomen. Kapelaan Verhaar heeft in de afgelopen 6 jaar zijn beste krach ten gegeven aan het parochiële leven en aan de vereniging van het H. Sa crament, de Missiegenootschappen, de H. Familie, Kath. Thuisfront, L.T.B., N.KJ.B., Hulp in de huishouding, Bond van 't grote gezin, Tafeltennis, enz. Dat kapelaan Verhaar een stille doch harde werker is geweest, zo zei- de kap. Hartog, welke deze bijeen komst opende, waarbij de plaatselij ke geestelijkheid, Kerk- en Armbe stuur en bijna alle vereniguvgsbe- stuurders tegenwoordig waren, is" voor allen duidelijk. Spr. roemde de blijmoedigheid, eenvoud en de grote toewijding voor zijn priesterlijk werk, doch ook de amicale omgang in het dagelijkse leven, waarvoor hij hem gaarne dank bracht. Kap. v. d. Spek sloot zich in een geestig speechje hierbij aan. Namens de N.K.J.B. sprak Joop v. d. Zalm waarderende woorden tot de scheidende aalmoezenier. Mevr Eist- geest namens de A. Familie, A J. v. d. Meer namens de L.T.B., S. Neef jes namens de R.K. Ulo, mevr. v. d. Weijden-de Groot namens de Hulp in de Huishouding, de heer Schreurs namens de Bond van het grote gezin, SJC en MSV en de heer v. d. Ploeg namens de Tafeltennisclub. De spre kers lieten hun dank vergezeld gaan van de nodige geschenken. Deken Brinkman, welke zijn gevoe lens reeds had neergeschreven in Sursum Corda, bracht allereerst dank aan alle parochianen, welke op zo spontane wijze blijk hebben gegeven hun priesters te eren. Grote bezogrd- heid was wel eens bij hem opgeko men, als hij zag dat kap. Verhaar, als er een beroep op hem gedaan werd. letterlijk alles weggaf, zodat hij niets voor zien zelf overhield. Het Godsvertrouwen van d<aze priester bracht voor hem altijd uitkomst. Hij dankte hem voor de goede stemming, welke hij steeds in de pastorie wist te wekken en wenste hem vele ge lukkige jaren en Gods beste zegen in zijn nieuwe parochie toe. Pastoor Verhaar dankte voor de waarder.ende woorden en de vele ge schenken. Deze treffende bijeenkomst werd opgeluisterd met muziek van de Blue Star Band. het zangkoortje van de H. Familie zong een afscheidslied. St. Nicolaas bij K.V.O.B. Woens dagmiddag bracht Sint Nicolaas een bezoek bij de kinderen van de K.V. O.B. in het Juvenaat. Sinterklaas deelde hierbij met milde hand zijn geschenken en versnaperingen uit. De kinderen hebben verder genoten van de poppenkast, zo zelfs dat het Juvenaat soms op zijn grondvester, stond te schudden. Het was verba zingwekkend hoe de goede Sint van alles op de hoogte was. Hij wist, dat de gewassen dit jaar best zijn ge weest, de prijzen slechts matig, doch de export prima. Groene Kruis. Op de jaarverga dering van de Z.H.V Het Groene Kruis te Rotterdam is de presidente van de afd. Noordwijk mevr. A van Schaken. De achtkamp om de Seinpostwisselbeker zal Maandag avond te 7.30 uur aanvangen. De deelnemers zijn W. F. Schuss, J Koet en M. v. Steenis uit Leiden, E. Kett- nig uit Katwijk, A. Humer Den Haag, P. de Groot en J. Turk, Noord- wijk, E. H, Galen, Katwijk. Oranjevereniging. Voor de na jaarsvergadering van de Oranjever. Noordwijk-Binnen bestond een goe de belangstelling.In het jaarverslag van de secr. kwam tot uiting de goed geslaagde kroningsfeesten. Aan de commissies werd dank gebracht voor de' perfecte organisatie van de verschillende spelen. Uit het jaar verslag bleek, dat er een behoorlijk batig saldo in kas is. Het ledental be droeg 1967. De voorzitter merkte op, dat dit ledental voor Noordwijk-bin- nen te klein is en hij drong er op aan dat iedere Noordwijker lid van de O.V. wordt. De bestuursverkie zing had tot uitslag dat de aftreden de N. Kruyt, J. Gravendaal, J. Land man en P. Ruigrok, werden herko zen. NOORD W1IKERHOUT St. Nicolaasfeest. Sint Nicolaas in Donderdag bijna de gehele dag op bezoek geweest in Noordwijkerhout in de grote bioscoopzaal van café de Zwaan. Het St. Nicolaas-Comité van de K. A.B. in combinatie met L.T.B. en R.K. Middenstand was al weken in de weer geweest, om dit feest voor 1500 kinderen van het dorp voor te be reiden. Bij de parochianen van St. Jozef en St. Victor-parochie tevoren gecollecteerd, om in de kosten te dek ken. De kinderen werden allemaal ge- tracteerd op een heerlijke krentenbol en ontvingen uit de handen van Zwarte Piet en een aantal helpsters een zak met taai en suikerbeesten. Leuke films werden voor de jongens en meisjes gedraaid. OEGSTGEEST R.K. Fonds voor Ziekenhuisverple- ging Onder voorzitterschap van de heer C. H. J. Paardekoper, kwa men de leden van het R.K. fonds voor ziekenverpleging, gisteravond in café Knijnenburg bijeen. De agenda vermeldde o.m. het be stuursvoorstel tot opheffing der vere niging over te gaan, daar gezien de slechte financiële resultaten veroor zaakt door een stijging der kosten bij ziekenhuisverpleging enz en 't daar mede geen gelijke tred houden van de inkomsten, voortzetting niet ver antwoord was. Door de verplichte verzekering der werknemers zijn vele leden afgevallen. Uit de discussie bleek, dat de ver gadering niet tot opheffing wilde overgaan, daar dit fonds bij contri butieverhoging voor middenstanders, renteniers en gepensioneerden als onderling fonds nog heilzaam kan werken. Besloten werd de contribu tie met 100 pet. te verhogen, want daarmede is deze contributie nog ver beneden die van andere fondsen ge lijk door meerdere leden duidelijk werd aangetoond. Ook meende men, dat vele parochianen nog onbekend zijn met het bestaan van dit fonds. Een actie tot ledenwerving en ver dere publicatie zou het ledental be langrijk doen stijgen. Daar er nog slechts twee bestuursleden waren, n.l de heren C. F. J. Paardekoper en J. W v. d.Fort. benoemde de ver gadering de heren L. Menken, J. v. d. Fort en M. Elshof tot tijdelijke bestuursleden. Dit bestuur zal een en ander be spreken en bestuderen en op de eerstvolgende ledenvergadering met voorstellen koir/en. Ook werd nog de vraag gesteld of het niet gewenst was, de in deze gemeente gevestig de katholieke arts, dr. Van Glabbeek in het bestuur of commissie van toe zicht op te nemen, indien hij daartoe bereid is. RIJNSBURG UITBREIDING VEILING. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van de Veilingvereniging „Flora" om bij het veilingsgebouw een nieuw koelhuis te bouwen. De kosten worden geraamd op f 120.000. Een voorstel daartoe zal in de eerst volgende ledenvergadering" op de agenda staan. VOORHOUT Geboren: Maria A., d van J. C. S van Gent en K. van den Broek; Jan, z. van H. van Reenen en H. J. Kruit; Catharina Th L. M.. d. van Th. P. v. d. Hulst en P J G Vester; Cornelia J. M M„ d van K. Schols en J. M. v. d. Post; Gerarda J. A. M., d. van J. P. van Werkhoven en J C. Granneman; Cornells J z van J E. v. d Lans en M. E. Slobbe. Getrouwd: J T. van Kampen 27 j. en C C. v. d Nouland 27 jaar; J. P. C. v d. Helm, 28 jaar (Rotterdam) en B D. de Zwart 27 jaar. Overleden: Ph. J. van der Maat, man 50 jaar; G de Groot, man 57 jaar en M. C. Kooloos, echtg. van H. Geerlings, 66 jaar. VOORSCHOTEN R.K. Jongensschool aanbesteed Gisteren heeft het architectenbu reau ir. H. van Oerle en J. J. Schra- ma aanbesteed de bouw van een Kath. Jongensschool aan de Elstlaan te Voorschoten. De volgende inschrij vingen zijn binnengekomen: Gebr. G. H. en J. Niersman, Voorschoten 148.980; firma Strijk. Rijpwetering 145.000; Ponsenc Aam. Bedrijf, IJs- selmonde 142.000; Kooyman Slik kerveer 141.300; Mouton en De Wijs, den Haag ƒ139.350; Oudshoorn en Everts, Leiden 137.800; C. Boel, Voorburg 137.700; W. Jansen, Voor schoten 137.690: Joh. Schout, Leid- schendam 135.900; A. J. Langeveld, Leiden 135.496; Gebr. G. en P. Niersman, Voorschoten 132.920; Fir ma Strijk, Oegstgeèst 132.000; Stik- voorts Bouwbureau 129.700; firma De Lange en Van der Plas 127.680; W. van Noort, Benthuize 125.700. De gunning is aangehouden. De Sint bij de wapendragers. Gisteravond heeft St. Nicolaas een bezoek gebracht aan de Nat. Reser ve, verband Voorschoten. Het was een langdurig bezoek, want eerst wa ren de kinderen "an- de manschappen bij de Sint geweest, waar zij verrijkt met geschenken weer vandaan kwa men. Voor de reservisten had de Sint niets dan lof, al was er wel eens eentje bij die beter kon. De instruc teur van het verband werd goed be dacht op allerlei wijze, waaruit bleek, dat hij zich spoedig gezien gemaakt had. Met voordrachten en zang werd de avond verder doorgebracht, die ook.werd bijgewoond door het dag. bestuur van Steun Wettig Gezag. Geboren: Adriaan H„ z van B. M. Keyzer en Chr A. Varkevisser; Heleno, d'. van F. van Vreedendaal en H. M. de Beer- Anne M-, d. van W. J. Holl en M. G. A- van Dam; Johannes Adr J., z. van P. J. Karre- mans en C. M. Slingerland- geb. te 's-Gravenhage: Josine L„ z van W. L. R. Koolemans Beijnen en M. A A. Wouiers; geb. te Leiden: Elisabeth, d. van J. W. de Jong en M. E Kwaad gras. Johanna E M„ d. van H. A. M. Akerboom en M. J. C Bank; Anna Maria Bernadette d. van J P. Ant. Westgeest en J. M Kroon. Ondertrouwd; A H Wegerif 64 jaar te Wassenaar en H. S. van der Zwart 44 jaar; F. F. van der Mark 24 jaar te Leiden en J. Zeilstra 17 jaar; E. Blok, 30 jaar te Amsterdam en O L. M. Regout 30 jaar. Overleden: Cornelis H„ de Ruijter 80 jaar wed. v P. Verhoog; Jacoba C. Ruijgrok, 75 jaar, echtg van P. J. van Wissen. iiiiiiiiiiiiiliiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimmiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiiimmiiHiiiiiiiiitiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiliiiiiiiiiii VAN HET ZIEKER FRONT 'WIJK AAN DEN RIJN L.T.B. De afd. Katwijk aan den Rijn van de L.TJ3. vergaderde gister avond onder leiding van voorz F. C. Meijer in het Parochiehuis. De voor zitter brengt als afgevaardigde ver- s.ag uit van de onlangs gehouden vergadering van de Vaxgroep tuin ders in Haarlem. In bespreking komt dan de agenda voor de L.T.B.-ver gadering op a.s. Maandag in Haar lem. In deze vergadering zullen de statuten weer opnieuw moeten wor den vastgesteld. Onuer de te benan- delen punten is er een voorstei tot wijziging van de contributieregeling waarmee het hoofdbestuur niet kan instemmen. Ook de afd. niet. Met 'n voorstel Leiden om net retraitebezoek te bevorderen gaat ae vergadering sccoord. Leiden wil ook een wij ziging van de pachtwet, waar men het ook mee eens is Bij een desbe treffend punt komt ook ter sprake dat ei geruchten gaan, dat de nieu we Provinciale weg niet door de duinen doch door de teeltgronden ter- Oosten der bestaande weg zal komen. Hiertegen zal de afdeiing ageren. Westland, Amsterdam en an dere willen de InKomst^nbelasting- aanslagen vastgesteld zien niet over een doch over 5 jaar, waar èn het hoofdbestuur én de afdeling voor zijn. Een andere afd ding vraagt de sociaJe wetten in één administratie onder te brengen, waarmee de ver gade.» ;ng accoord gaat Hierbij wordt gewezen op teiten dat steuntrekkers clandestien werk verrichten. Dit zal onder de aandacht var. de desbetref fende instanties gebracht worden. Tct afgevaardigde wordt gekozen de heei F. C. Meijei met als plaats vervanger de heer Hub. N. van Pa- lition. KATWIJK Geboren: Gerda Md. van D. van der Plas en H. Spierenburg; Jan C., z. van P Plug en A. W. van Tricht; Huig, z van G C. van Velzen en L. Ouwehand-, Willem, z. van N. M. G van Vliet en G Kerkhoff; Wil- helmina M. J., d. van W. C Aanhaa- i.en en J. W. de Mooy; Maria Jd. van G. Blok en C. van Rijn; Jacobus Nic., z' van R Geyteman en C. van der Plas. Jacoba, d van P van den Oever en A. van Duyn; Arendje, d. van W. Ritsma en P. Ouwehand; Jan, W„ z. van D Kuyt en D. Harteveld: Jacob z. van H. Plokker en C. de Jong- Dirk z. van D. Haasnoot en P van Duyvenvoorde; Jacob zn van A Kuyt en C Houwaard; Leendert, z. van A. van der Laken en F. Boe- zaard Getrouwd: J. L. Uljee en A. M. Vandaag zijn we weer eens in de gelegenheid om enkele onthullingen te doen over het liefdeleven in De Zilk, welk onder werp sinds de avond dat een minkozend paar door de leuning van een brug zakte en achterover de Zandsloot intuimelde niet meer door ons werd aangeroerd. Ja, het gaat weer over een moeilijke dochter. Als we de krantenleg gers van de laatste jaren raadplegen, schijnen er in De Zilk heel wat moeilijke dochters te zfjn De vaders laten zich daardoor echter allerminst ontmoedigen. Dagelijks peinzen ze op tegenmaatregelen en dat deze niet zonder succes zijn gebleven, moge de ge achte lezers duidelijk ge worden zijn uit de moed willig verzwakte brugleu ning en de geteerde schut ting waaraan wij in deze kolommen reeds uitvoerig aandacht hebben gewijd. De tegenmaatregel van de vader, welke wij van daag onder de loupe gaan nemen, is minder succes vol geweest hoewel het idee, dat er aan ten grond slag lag, niet onverdienste1 lijk was Die vader was reeds enkele malen ern stig verstoord geweest over het late thuiskomen van zijn dochter en had beslo ten haar eens danig aan het schrikken te maken. Toen het meisje een de zer dagen tegen het mid dernachtelijk uur huis waarts keerde, stond haar vader op een honderdtal meters van het huis te wachten met een laken on der zijn arm. ..Daar komt ze", dacht hij op een gegeven mo ment. Ach lezer, waarschijnlijk is het een overbodige ver klaring, maar voor alle ze kerheid moeten we het U toch even vertellen. Er was een jongeman bij Die jongeman had het niet ge makkelijk gehad. Een hele boel jongens hadden hun den, dat hij wel blauwe ogen en bloedneuzen kon krijgen, maar niet de Zil- ker schone. U begrijpt dus, dat de zenuwen van die jongeman heel erg gespannen waren. Misschien houdt het zelfs verband met zijn achter docht. dat zij zo laat op straat liepen. „Nu zijn alle concurrenten naar bed", meende hij, „en kan ik even rustig wandelen." Maar ineens klonk het door de avond: „Boe boe De vader had tegen zich zelf gemompeld: „Nu of nooit! en was met het keuze op de betreffende dochter laten vallen en na veel strijd had hij de over winning behaald Een over winning overigens, waar hij nog niet zo heel erg zeker van was. Ze moest zogezeid nog geconsoli deerd worden en aange zien deze periode pas was ingeluid was de jongeman op de realistische gedach te gekomen om in ieder mannelijk persoon bene den zeventig jaar een me destander te zien. wien op een of andere wijze dui delijk gemaakt moest wor- laken om achter de boom weg gesprongen. Hij stond plotseling mid den op de weg als een heel grote sneeuwvlok, die niet smelten wilde. En nu zijn er bij een der gelijke spokerij slechts twee mogelijkheden. Het paar kan zich een ongeluk schrikken en er vandoor gaan of ze schrikken niet en dan staat het spook in zijn hemd, respectievelijk zijn laken. Dit laatste nu was het geval. De jongeman, die alleen dacht aan behouden, bleek door deze materialistische instelling niet vatbaar voor vreemde, nachtel'ike ver schijningen en dacht der halve niet: „Een spook", maar „Een medeminnaar". Regeren is vooruitzien en voor het minnen geldt een soortgelijke stelregel. De jongeman liep der halve met een knuppeltje in zijn binnenzak en begon het spook af te rossen op een verschrikkelijke ma nier. Uit de kreten, die onder het laken vandaan kwa men meende het meisje enkele bekende geluiden waar te nemen. ..Waar heb ik die meer gehoord" dacht ze. Lang behoefde ze er niet over na te denken, want plotseling werd het spook ontmanteld en stond een ruim van bulten en andere tekenen van mishandeling voorziene vader op de weg. „Dat is mijn vader", zei het meisje. „Maar de jongen zei niet: „Aangenaam". Hij verdween schielijk en het is de vraag, of hij nog ooit boven water zal komen Over het onderhoud tus sen vadei en dochter kun nen wij helaas niets me- - dedelen. Dat heeft binnens huis plaats gehad. Maar wel weten we uit betrouwbare bron, dat zelfs de kippen en konijnen in die buurt 's nachts geen oog hebben dicht gedaan.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2