VAN NELLE ER Tweede Kamer IS HAAST BIJ R B* O. DOCH MINISTER WIL NIET DWINGEN Opnieuw vragen over „Fairsea" K.A.B. koos vcrbondsbestuurders Aanrijding bij Weert vloeitjes Bewonderaars van rozenstruikjes pleegden overval op bezitster WOENSNDAG 3 DECEMBER 1952 DE LE1DSE COUnAN l BLAD - PAGINA Communisten moeten niets van bezits vorming door arbeiders hebben De interpellatie-Gortzak inzake de uitwijzing van de Indonesiërs Sunito en Go Gien Tjwan trok in de Tweede Kamer een volle tribune. Ook van journalistieke zijde werd er veel aan dacht aan besteed. Speciaal door de buitenlandse persvereniging. Minis ter DONKER maakte duidelijk, dat arrestaties en uitwijzingsbevelen niet waren geschied op grond van de journalistieke arbeid van deze he ren, maar vanwege hun extreme po litieke activiteit, waarvoor hij op na tionaal en internationaal terrein tal van voorbeelden, die zij zelve toege ven, aanjiaalde. De minister ziet hier gaarne Indonesiërs indien daardoor de banden van vriendschap en sa menwerking versterkt worden. De In donesiërs zullen zich echter gelijk andere vreemdelingen aan de regels van het spel moeten houden. Aan in trekken van de bevelen tot uitwijzing denkt hij niet. Tweede lezing Grondwets wijziging. De tweede lezing van de Grond wetswijziging ten behoeve van ge makkelijker inpassing bij organisa ties op het gebied van internationale rechtsorde deed opnieuw bezwaren van de kant van de heren WELTER (K.NP.), ZANDT (S.G.) en HAKEN (Comm.) ryzen. De heer OUD (V.V. D.) betreurde vooral het inlassen van het amendement-Serrarens, waarbij het toetsingsrecht der overeenkom sten aan de rechter wordt gegeven. De heer WELTER waarschuwde te gen een te snel integreren, waarbij de kleine landen onder overheersing van de grote zullen komen. Minister BEEL beantwoordde de sprekers en zeide o.m. nog, dat dit ontwerp de regering geen blanco vol machten geeft en anderzijds betere mogelijkheden tot voor-overleg met het parlement geeft. Waarna het wetsontwerp met meer dan de nood zakelijke tweederde meerderheid, na melijk met 66 tegen 7 stemmen, werd aanvaard. Een regeling behelzende de samen stelling en bevoegdheid van de Raad van State, alsook een verzoek om een extra bedrag van ruim vier ton voor de restauratie van Huis ten Bosch gingen zonder debat of stem ming onder de hamer door. Zo ook het begrotingshoofdstuk 1953 „Hoge Colleges van Staat en Kabinet der Koningin'*. De regeringsvoorlichtingsdienst. Het budget 1953 voor de regerings voorlichtingsdienst bracht de heren WELTER (K.N.P.) en BEERNINCK (C.H.) op hc/. spreekgestoelte. Zij vinden de R.V.D. eigenlijk een geheel of gedeeltelijk overbodige instelling, die veel te veel geld opeist. De minister-president, de heer DREES gaf een uiteenzetting van de werkzaamheden van de R.V.D. in binnen- en buitenland. Voorlichting acht hij noodzakelijk ten behoeve van de bekendheid van ons land in het buitenland en goed begrip, geen pro paganda voor de regering echter, in het binnenland. Zoveel mogelijk wordt gecoördineerd. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming geaccepteerd. P.B.O. en bezitsvorming. In de niamiddag werd begonnen met de beraadslaging over de be groting van het departement van eco nomische zaken, voorzover zulks het terrein van minister A. C. de Bruyn, P.B.O., bezitsvorming en bevordering van de productiviteit, betreft. De heer STAPELKAMP (A.R.) verklaarde zich tegen het opleggen van P.B.O.'s en juichte het stand punt van de minister nopens vrij willigheid toe. Spr. meent, dat men zich bij het instellen van publiek rechterlijke bedrijfsorganisaties niet moet overhaasten, ook al, om de thans gewonnen goodwill in werkge verskringen, blijkende uit een re cente rede van de heer U. Twynstra, niet te verspelen. De heer Stapelkamp informeerde naar richtlijnen voor de bezitsvor ming en stelde, dat de bezitsvorming, echter ndet in de vorm van een her verdeling, ook in A.R.-kringen leeft. Bezit zal de arbeider, die in de vo rige eeuw eenzaam kwam te staan, een nieuw gevoel van onafhankelijk heid geven, bijvoorbeeld in de vorm van een eigen woning of, vóór de landarbeider, een huis met een stuk je grond. De heer VAN DER PLOEG (K.V. P.) huldigt met de minister het standpunt van de vrijwilligheid bij de vorming van de P.B.O.'s. In het landsbelang echter moet het vormen van goede bedrijfsgemeenschappen door middel vai. P.B.O.'s, zo snel mogelijk geschieden. De overeen stemming tussen werkgevers en werknemers is volgens deze spreker ver gevorderd, zodat tegen bespoe diging geen bezwaar kan bestaan. „Hoe staat het met de P.B.O. voor de landbouw?" informeerde hij. Voorstander van collectieve winstdeling. De heer ROEMERS (Arb.) vindt het evenmin prettig, dat de P.B.O.'s, zo traag tot stand komen. Hij infor meerde wat de minister gaat doen. indien in bedrijfskringen geen alge hele overeenstemming zal bestaan. Zal hij dan zelf initiatieven nemen? Onder aanhalingen van uitlatingen van leidende figuren uit werkgevers kringen zeide spr. het te betwijfelen of in> deze kringen een zo grote be reidheid leeft als de minister wil doen voorkomen. Spr. hoopt dan ook van harte, dat het standpunt van de heer Twijnstra het meest represen tatief van alle is. De wet, aldus spr.. kan de vor ming van P.B.O.'s stimuleren, doch niet afdwingen. De maatschappelijke groei zal de organisaties stuwen. Daarbij wilde spr. opnieuw een po ging doen om het „spookbeeld van so cialisatie" met betrekking tot de P. B.O. te verdrijven. Over de kwestie van de bezitsvor ming zeide spr., dat hij hoopt, dat de gedachten van de minister niet in historisch-materialistische richting zullen gaan. Hij is het eens met een gedachtengang, die leidt tot stimule ring van de winstdeling. Deze winst- deling mag echter zijns inziens niet per bedrijf geschieden, omdat dan on gewenste spanningen tussen arbeiders van al of niet winstgevende bedrij ven zullen ontstaan. Spr. is voor stander van collectieve winstdeling. De voorzitter schorst de vergadering nadien tot 20 uur. Het lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal de heer Sassen (K. V.P.) heeft aan de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Heeft de minister kennis ge nomen van de feiten en omstan digheden die zich de laatste dagen voordeden met betrekking tot de emigratie per „Falrsea", met na me, dat gezinnen aan welke in uitzicht werd gesteld, dat zij per die gelegenheid konden emigreren, uit een dagblad moesten verne men, dat die emigratie niet kon doorgaan, een en ander na en on danks de mededelingen, die de mi nister ter zake onlangs deed in de Tweede Kamer? 2. Is de minister bereid, een vol ledige uiteenzetting dier feiten te geven en een verklaring hoc die zich hebben kunnen voordoen? 3. Is de minister niet van oor deel, dat zulke gebeurtenissen de emigratie ongunstig beïnvloeden en het vertrouwen ondermijnen in bepaalde, met de zorg en de orga nisatie der emigratie belaste orga nen? 4. Is de minster bereid mede te delen, welke maatregelen zijn of zullen worden getroffen om her haling van deze feiten te voorko men? De nivellering. Bij de voortgezette behandeling van de begroting voor Economische Zaken inzake aangelegenheden, be treffende de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie sprak vervolgens de heer KOERSEN (K.V.P.). Deze vroeg concretere mededelingen over de pro ductiviteit, de aard van objecten van onderzoek en cijfermateriaal. Spr. vroeg de aandacht van de mi nister voor de nivellering bij belo ning van geschoolde en ongeschoolde arbeiders. Voor de oorlog zag men hierbij een verschil van 30 percent, lm 1950 was dit slechts 13 percent. Dit werkt remmend op de bezitsvor ming en de productiviteit. Hij acht het bij de huidige staat van zaken mogelijk 25 percent meer der arbei ders geschoold werk te doen verrich ten. Bij de graad van geschooldheid stijgt de arbeidsvreugde en daarmee de prestatie. Zulks is weer recht streeks van invloed op bezitsvorming met een persoonlijk karakter van dit bezit. Ten aanzien van de bezitsvorming zeide spr., dat men deze niet te eng hetrekken mag op de arbeiders en de industrie. Hoe zou de situatie an ders worden voor lieden, die niet in winstgevende bedrijven werken? Col. Iectief bezit uit winsten in de vorm van sociale verzekeringen e.d. acht spr. hoogst belangrijk, docli even be langrijk acht hij het persoonlijk be zit uit eigen inkomen en besparingen verworven. Hij zal met kracht blij ven pleiten voor private bezitsvor ming. De heer WELTER (K.N.P.) klaagde over de heilloze nivellering der be leningen van geschoolden en onge schoolden. Hij verheugt zich over de mededelingen van de regering om door „verfijning" tot betere verhou dingen te komen. De heer Weiter zou die „verfijning der lonen" ten behoe ve van de vakbekwamen wel eens in concrete cyfers willen zien uitge drukt. Spr. maakte zich zorgen, dat de regering, blijkens uitlatingen in de memorie van ant .voord, het beginsel van vrijwilligheid bij de vorming vam P.B.O.'s zou willen loslaten. Hjj vroeg een concreet antwoord op deze vraag. Met de opvattingen over bezitsvor ming van de minister kan spr. wel instemmen. De heer CORNELISSEN (V.V.D.) bracht de gedachte in het midden om, mede ter bevordering van de be zitsvorming, de organisatie van mid- denstandsbouw met persoonlijke af betaling te stimuleren. Hij zeide met nadruk, dat zijn par tij geen bezwaren had om een minis ter uit kringen van de vakbeweging in het kabinet op te nemen. Harte te hij tot minister De Bruyn achter de groene tafel en noemde diens mi nisterschap de bekroning van een goed, arbeidszaam leven. De heer KIKKERT (C.H.) merkte op ,dat voor de publiekrechtelijke or ganen aan de maatschappelijke struc tuur, die hy overigens niet volmaakt wil noemen, geen veranderingen op gedrongen worden. Deze organisaties moeten groeien in de bedrijven tot bevordering van gezonde bedrijfsge meenschappen. Dwang moet uitgeslo. ten zijn. De bezitsvorming bezorgde ook de ze afgevaardigde nog enige vraagte kens, speciaal ten aanzien van de col lectieve en individuele bezitsvorming. De heer VAN LEEUWEN (V.V.D.) il er zeer verheugd over zijn, in dien de bezitsvorming een stimulans zal zijn voor de productiviteit. Spr. wees er op, dat de outillage der be drijven in hoge mate van invloed is op de productiviteit. Voor outillage is investering nodig en die kan uit persoonlijke besparingen worden ge put. Een gespreide bezitsvorming zal bevruchtend kunnen werken op be drijfstakken, waarin minder wordt verdiend. Spr. zeide, dat het huidige streven naar bezitsvorming, welvaart en winstdeling een rechtstreekse spruit is van aloude liberale beginselen. Tegenstander van bezitsvorming. De heer REUTER (C.P.N.) moet niets hebben van bezitsvorming, die de arbeiders zal ketenen aan bezit daardoor tot „slaven van een Amerikaans systeem", waarbij winst het enige oogmerk is. Opvoering van productiviteit zal tot ontslagen lei den. Kortom, deze spreker was tegen het ganse streven naar de publiek rechtelijke bedrijfsorganisaties en al les wat er mee samenhangt. Minister DE BRUYN beperkte zich bij de beantwoording van de negen sprekers tot de punten B.P.O., bezits vorming en bevordering van de pro ductiviteit. Het is welbewust de bedoeling, al dus spr., om door middel van de wet op de P.B.O. de maatschappelijke structuur te wijzigen. Dat is precies het aantrekkelijke in deze wet. De wet beoogt de arbeiders te ont- proletariserer. en het individualisti sche streven om te buigen naar meer organische vormen. In de bedrijfsor ganisatie krijgt de arbeider de plaats, die hem zedelijk toekomt. De arbeid is een van de wezenlijke elementen het productie-proces. In het belang van land en volk, aldus het regeringsstandpunt, ,moet de P.B.O. zo snel mogelijk tot stand komen. Het slagen van de P.B.O. zal beslissende betekenis zijn voor de staatkundige en sociaal-economi sche structuur van ons land. Er is baast met de toepassing van de wet, omdat in het westen meer nodig dan het verbeteren en handhaven van het levenspeil. Een krachtig, or ganisch antwoord is nodig. Geen dreigement met P.B.O. De uitlating in de troonrede over de realisatie van de wet op de P.B.O. moet niet opgevat worden als een dreiging om de P.B.O. bij kracht van wet door te voeren, doch als aan kondiging, dat de voorbereidingen thans zo ver gevorderd zijn, dat de P.B.O. ini de komende vier jaren Ideels gerealiseerd zal kunnen worden. De onderbouw van de vrije orga nisaties moet gereed zijn, voordat de bovenbouw van de B.P.O. kan wor den opgetrokken. In redelijk tempo zullen in het komende jaar bedrijfs organisaties voor landbouw, voedsel voorziening en de brede sector van het midden- en kleinbedrijf tot stand komen. De bedrijfstak-organen, zijnde be- drijfscommissies, bedrijfsraden en be drijfspensioenfondsen zullen ter ver mijding van over-organisatie, zo veel en zo ver als de karakters ervan het toelaten in één huis en in één appa raat moeten worden ondergebracht. Ten aanzien van de hoofdlijnen van- het beleid zeide de minister, dat een tamelijk ingewikkelde procedure als voor het landbouwschap nodig is, voor de industrie niet nodig zal zijn. Haken en ogen zitten nog aan de verordenende bevoegdheid. Onderne mers zijn bang, dat een bedrijf- schapsbestuur op hun stoel zal gaan zitten. De besturen krijgen echter uitsluitend bevoegdheid verordenend op te treden, indien het goed function- neren van de bedrijfstak als geheel zulks vereist. Hierover bestaan nog te veel mis verstanden, die d~ onderhandelingen bemoeilijken. Op grond van de ervaringen heeft de minister de verwachting dat in de komende vier jaar de realisatie van vele P.B.O.'s bij algemene maatregel van bestuur, dus op grond van vrij willigheid, tot stand zullen komen. Indien deze redelijke verwachting niet wordt vervuld, zal men na omme komst der vier jaar zich nader kun nen beraden over instellingen bij de wet. Uit de rede van de heer Twijnstra tijdens het congres van het verbond van Ned. Werkgevers put de minister optimisme ten aanzien van het tot stand komen van de P.B.O.'s. Deze en anderen in werkgeverskringen zien de P.B.O. als een belangrijk maat schappelijk instituut en dit inzicht zal, naar gehoopt wordt, snel verder baan breken. De bezitsvorming. De bezitsvorming dient gericht te zyn op versteviging van de maat schappij in- politiek en sociaal opzicht. Zij moet leiden tot een deproletarisa- tie van de brede massa bezitlozen, tot geestelijke en culturele verheffing der individuen, tot vergroting van persoonlijkheids- en verantwoorde lijkheidsbesef ten opzichte van ge zin en maatschappij en mogelijke verhoging van de productiviteit. De bezitsvorming' mag de ondernemin gen en het maatschappelijke kapitaal daarvan ndet aantasten. In beginsel dient persoonlijke bezitsvorming als de meest wenselijke worden gezien, al zal men niet altijd aan mengvor men kunnen ontkomen. Collectieve bezitsvorming heeft niet die eigen schappen, welke leiden tot de eerder genoemde doeleinden. Bij de bezitsvorming zal men be stedingen niet altijd in de consump tieve sfeer mogen laten vallen. Een vraag is of de inkomensver schuiving tengevolge van de bezits vorming gewenst moet worden ge acht. Indien men, aldus de minister, van oordeel is, dat het aandeel van Plaquette onthuld voor A.C. de Bruijn De Verbondsvergadering van de BENOEMING ALG. SECRETARIS Kath. Arbeidersbeweging werd gis terochtend te Utrecht voortgezet met de verkiezing van Verbondsbestuur- ders. Herkozen werden de heren C. Col- lignon, Jan Maenen en J. Zwenik- ken. In de vacature G. de Vos (bis dom Haarlem) werd gekozen de heer J. Kortink, die Zaterdag j.l. voorzit ter werd van de Haarlemse Bond. Als opvolger van de heer P Serra- rens werd na drie stemmingen geko zen de heer J. M Blommers voor zitter van „St. Raphael". In de va cature A. C. de Bruijn werd als ge salarieerd Verbondsbestuurder be noemd de heer W. D. Lelieveld, se cretaris van de R.K. Bond van Over heidspersoneel. De wnd. voorzitter Van den Akker dankte de afgetreden bestuursleden en herdaoht de overleden bestuur ders J. Reijers van de Bouwvakar beidersbond, Jos van Zeggelen van het Overheidspersoneel en J. Kerse makers van de Tabaksbewerkers. Daarna hield de vergadering van de Verbondsraad zich in besloten zitting vele uren bezig met tal van huishoudelijke aangelegenheden O.a. kwam hierbij de begroting 1953 ter sprake. In de middagbijeenkomst hield de heer Vanistendael van de Belgische Kath. Arbeidersorganisatie een in leiding over de ontwikkeling van de internationale organisatie, welk on derwerp grote belangstelling by de aanwezigen vond. Er bleek tijd over te zijn, zodat er nog enkele besprekingen volgden. Nadat besloten was bij de begro ting een voorstel tot uitbreiding van het aantal gesalarieerde Verbondsbe- stuurders te behandelen, kwam de vraag aan de orde of niet praktise rende katholieken lid van de K.A.B. kunnen worden. Na een langdurige gedachtenwisseling werd besloten deze kwestie te laten bestuderendergelijke plaquette zal worden door de commissie, die tijdens de vastgelegd. Tot besluit werd een be- studiedagen van LI. zomer werd in-1 sloten vergadering gehouden over lijke en waarderende woorden richt-gesteld. Aangedrongen werd op een Herwonnen Levenskracht. VAN DE K. A. B. Naar wij vernemen zal de heer W. D. Lelieveld in de eerstvolgende ver gadering van het Verbondsbestuur der K.A.B. worden benoemu tot al gemeen secretaris als opvolger van de heer J. A. Middelhuis. De heer Lelieveld is 38 jaar oud. Voor de oorlog was hij commies bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Winterswijk. Wegens illegaal werk kwam hij in Neuengamme terecht Na de bevrijding trad hij in dienst bij de K AB.; hij werd secretaris van de Kath. Bond van Overheids personeel en j.l. Maandag gekozen als gesalarieerd Verbondsbestuurder. rapport op korte termijn. De bond van vervoerspersoneel „St. Raphaël" had twee voorstellen ingediend. Het eerste vraagt maat regelen ten aanzien van de taak der K.A.B. als 'vakcentrale; het andere bepleit permanent, contact voor de uitwisseling van ervaringen rond de werkloosheidswet en de sociale ver zekeringswetgeving. Beide voorstel len vonden instemming. Besloten werd vervolgens om met ingang van 1 Januari a.s. van de con tributie-afdracht een kwart cent per lid per week te bestemmen voor het solidariteitsfonds. Tot dusverre was die afdracht een halve cent Door deze wijziging wordt op de begroting 30.000 vrij gemaakt voor andere activiteit o.a. de werkloosheidsdiens.t Het solidariteitsfonds heeft momen teel een bezit van 172.000. PLAQUETTE VAN A. C. DE BRÜYN In de loop van Dinsdagmiddag heeft de nieuwe voorzitter, de heer Middelhuis, in de hal van het Ver- bondsbureau een plaquette onthuld ter herinnering aan het voorzitter schap van de heer A. C. de Bruijn. Spreker sprak hierbij de wens uit, dat t.z.t. ook de waardering voor de werkzaamheden van de geestelijk adviseur, mgr. Van Schaik, met een de arbeiders in de bedrijfsresultaten te gering is, dan is inkomstensprei ding gewenst. Wel zal een zodanige verdeling van de bedrijfswinsten moeten worden gevonden, dat hieruit nieuw risicodragend kapitaal ontstaat. Het particuliere initiatief kan hier zelfstandig de meest juiste wegen in economisch opzicht vinden. De mi nister ziet bij voorbeeld mogelijkhe den in beleggingen in de eigen be drijven. De productiviteit. Tenslotte sprak minister de Bruyn, die twee uur aan het. woord was, over de bevordering van de productiviteit. Grondbeginsel is, dat de bedrijven zelf het opsporen van verborgen pro ductiviteit tot taak hebben als ge wichtig onderdeel van de onderne mers-functie. De overheid heeft hier geen verantwoordelijkheid te nemen, doch slechts mogelijkheden en on derzoek te combineren en te coördi neren. In dit licht zal men- de beste ding van de 30 millioen gulden van de tegenwaarde-rekening, beschik baar voor de bevordering van de pro ductiviteit, moeten bezien. Resultaten heeft het werk tot ver groting van de productiviteit zeker. In sommige bedr jven werd een ver hoging van 20 tot 30 percent verkre gen, alleen al door verbetering van de verhoudingen in de bedrijven. De minister besloot met een na drukkelijke verklaring, dat ook hij de tot stand koming van publiekrech telijke organisaties langs vrijwillige weg wenst. Afstand doen van de mo gelijkheid om deze krachtens de wet tot stand te brengen wil hij zeker niet, omdat het algemene belang het hanteren van deze mogelijkheid noodzakelijk kan maken. Te middernacht verdaagde de voor zitter de vergadering tot Woensdag middag 13 uur. PATER COX O.F.M. VERONGELUKT Op weg naar zijn nieuwe stand plaats is pater Honorius Cox OFM, die van Bleierheide naar Weert was overgeplaatst, Maadagavond op de Roermondseweg onder de gemeente Weert, dodelijk verongelukt, geen kilometer van zijn einddoel. Dit ge beurde bij een botsing tussen de auto van de heer H. Hermans uit Bleierheide, een vriend van pgter Cox, die hem wegbracht, en een vrachtauto. De personenauto werd geheel open gescheurd en de inzittenden van wie er drie ernstig gewond waren, kon den met moeite worden bevrijd. Door de harde schok kantelde de vracht auto achterstevoren in de wegberm. Een der gewonden, pater Cox, is Dinsdagmorgen overleden. De twee anderen zijn met een zware hersen schudding en een schedelbasisfrac- tuur in het ziekenhuis opgenomen. De 35-jarige pater Cox was onlangs benoemd tot missieprocurator van de paters Franciscanen. Hij was tevoren assistent in Bleierheide. Zowel de heer Hermans als diens echtgenote, werd zwaar gewond. De vierde inzit tende, pater Athanasius Janssen, bleef ongedeerd. Aalsmeerse dokter op vrije voeten Geert sprake van opzet De Haarlemse Rechtbank heeft gisteren in raadkamer besloten de Aalsmeerse arts, die Vrijdag gearres teerd werd omdat bij enige tijd gele den zou hebben ^e^'aeht met zijn auto een politieman omver te rijden, op vrije voeten te stellen. De verdediger van de dokter, mr. K. Heimig, betoogde dat er van opzet geen sprake kan zijn geweest, zodat het voorval te wijten moet zijn aan de geprikkelde stemming waarin de arts, die nog een drukke dag voor zich had, verkeerde. Het geval had zich als volgt toege dragen: Op 27 October was in de Haarlem mermeer een verkeersopstopping, waarbij de-rijkspolitie assisteerde. De dokter moest met zijn wagen in de file wachten en begon te toeteren, hetgeen de rijkspolitie irriteerde. La ter sommeerde een politieman de dokter opzij van de weg te wachten, terwijl de andere wagens mochten doorrijden. De politieman wilde de dokter nl. een proces-verbaal geven. Dr. K. zou daarop vol gas gegeven Advtr.entie) hebben, terwijl de politieman op een meter afstand voor zijn wagen stond. Deze heeft, volgens de lezing van de politie, zijn leven kunnen redden door opzij te springen. Na een langdurig onderzoek gaf de Officier van Justitie te Haarlem Vrij dag jl. bevel tot arrestatie van de arts. Hij zal zich t.z.t. voor de Haar lemse Rechtbank moeten verant woorden. WESTERLINGS GASTHEER VRIJGESPROKEN. De Arnhemse rechtbank heeft he denmorgen overeenkomstig de eis van de officier van justitie A. C. H. graaf van Rechteren Limpurg te Angerlo vrijgesproken van het ten laste gelegde in zake artikel 189 Wetboek van Strafrecht. Volgens de dagvaarding was aan verdachte ten laste gelegd, het van 11 tot 16 April dit jaar opzettelijk verbergen van de gewezen K.N.I.L.-kapitein Wes terling, die, naar hij zou weten, door de officier van justitie bij de arron dissementsrechtsbank te Amsterdam werd vervolgd. BRUG DOOR SCHIP AAN GEVAREN Tegen half zes gistermiddag is de spoorbrug over de Maas te Maas tricht in de lijn MaastrichtLanaken Hasselt aangevaren door het 342 ton metende schip Hendie, waarmee schipper Broekhuis op weg was van Charleroi naar de Roer. Het schip is daarna dwars voor de doorvaart komen te liggen en zat enkele uren later onwrikbaar vast. De sterke stroom ter plaatse verhin derde een sleepboot de Hendie vlot te trekken Omdat het in de duisternis niet mogelijk was, de eventuele schade aan de spoorbrug vast te stellen, werd het treinverkeer voorlopig ge staakt. Reizigers werden gisteravond met autobussen vervoerd. Gistermiddag omstreeks twee uur hebben twee mannen in een woning aan de Maarsbergenstraat in Den Haag een overval gepleegd op de bewoonster, mevr. v. d. B., De over vallers sloten haar in een kast op. Uit de woning worden een radio, 'n reisklokje en een damesportemon- naie, inhoudende ongeveer 4, vermist. Omstreeks twee uur vervoegden zich twee mannen van ongeveer twintig jaar aan een perceel in de Maarsbergenstraat. Aan de bewoon ster stelden zij de vraag of ze even in de achtertuin de in het voorjaar geleverde rozenstruiken mochten zien. De dame liet de mannen bin nen en begeleidde hen naar de ach tertuin. Vervolgens vroeg zij in de achterkamer van de woning belang stellend naar de heesters, die zij ook wilde bestellen. Op een gegeven mo ment, toen de dame de mannen even de rug had toegekeerd, werden haar waarschijnlijk met een gummi stok enkele harde klappen op het hoofd gegeven. Het slachtoffer werd hierna in een kast opgesloten. Even later werd zij er weer uitgehaald, waarop de jongemannen vroegen waar zich het geld bevond. Na het stellen van deze vraag werd mevr. v. d. B. een prop in de mond ge stopt. Ook werd haar nog een doek om de mond gebonden. Vervolgens werd het lichaam in een laken ge wikkeld, waarna de dame wederom in de kast werd opgesloten. Omstreeks half vier kwam een in wonende student thuis, die haar uit de benarde positie bevrijdde. Onmid dellijk werd de politie ingeschakeld Het voorlopig onderzoek heeft nor* geen resultaten opgeleverd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6