Rijnstreek Duinstreek B+P+M* schonk een millioen voor uitbreiding van Kam* Onnes~lab* Twee ministers aanwezig bij overdracht van installaties Verkoop van spoorkaartjes in Leidens nieuwe station Weer een woningpraatje WOENSNDAG 3 DECEMBER 1952 fjE LEIDSE COURAN3 CERSTE BLAD - PAGINA 2 LEIDSE TRADITIE DER LAGE TEMPERATUREN Dc Bataafsche Petroleum Maat schappij heeft een bedrag van 1.000.000,bestemd voor de uit breiding van het Kamerlingh Onnes Laboratorium der Rijksuniversiteit te Leiden. Hierbij werd beoogd dit la boratorium te voorzien, van de mo dernste installaties voor het verkrij gen van lage temperaturen, opdat de traditie van het Kamerlingh Onnes Laboratorium, te weten het funda menteel onderzoek van de eigen- scliappen van stoffen by verschillen de temperaturen, wordt voortgezet en de studenten zich hier in het bij zonder zullen kunnen bekwamen in de warmteleer. Deze uitbreiding werd gistermorgen officieel overgedragen. Het onderbrengen van de moderne apparatuur bracht verbouwing en nieuwbouw met zich mede, welke door het Rijk in overleg met de B.P.M. en de Directie van het Ka merlingh Onnes Laboratorium werd tot stand, gebracht. Voor de opzet en de uitwerking der plannen stelde de B.P.M. haar wetenschappelijke en technische staf ter beschikking, terwijl de Staat der Nederlanden het door haar bouwrijp gemaakte terrein beschikbaar stelde. Het geschonken bedrag kwam dus ge heel ten goede aan de gebouwen en dc inrichting daarvan. Ten minste 50 van de gelden werd bestemd voor de aanschaffing van werktuigen en apparaturen. De schenking omvat o.a. een be langrijke uitbreiding van de appara tuur voor de vervaardiging van vloeibare lucht, waterstof en helium. Tevens werd een inrichting voor het vervaardigen van vloeibare stikstof gebouwd. Een ander onderdeel van de uitbreiding betreft de aanschaf fing van een electromagneet met bij behorende apparatuur, waardoor magneetvelden van 100.000 Oersted kunnen worden opgewekt. De voor deze magneet (solenoïde) vereiste 4000 kW gelijkstroom vergde de aan leg van een hoogspanningskabel van de Gemeentelijke Centrale naar het Laboratorium, waartoe door de Ge meente Leiden alle medewerking verleend. Een klein gedeelte van de schen king werd gereserveerd voor de aan schaffing van instrumenten voor thermometrie en calorische metingen. Dc schenking van de B.P.M. heeft geleid tot het totstandkomen van de volgende projecten: een nieuwe cryogeen-installatie; een nieuwe installatie voor het verkrijgen van grote magneetvelden; een nieuwe, grote glasblazerij; een nieuwe, kleine glasblazerij; een nieuw accumulato- rcnlokaal; nieuwe magazijnen en plaatsen. Bij de overdracht waren o.a. aan wezig Z.E. mr. J. M. L. Th. Cals, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Z.E. J. van de Kieft, Minister van Financiën en mr. H. J. Woltjer, chef afd. Hoger Onderwijs van het Ministerie van O., K. en W., dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, voorzitter van het College van Curatoren; mr. A. F. Visser en jhr. mr. F. H. van Kinschot, curatoren, dr. K..Wiersma, secretaris van het College van Curatoren, dr. J. J. L. Duyvendak, rector-magnificus, jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, voorzitter Leidse Universiteits Raad en vele hoogleraren. DE OVERDRACHT Eerst werd het woord gevoerd door ir. H. Bloemgarten, directeur van de N.V. Bataafse Petroleum Maatschappij, die de vele gasten in de collegezaal van het laboratorium verwelkomde en daarna uiteenzette, dat de Mij. na de bevrijding tot het besef gekomen Was, dat de snelle groei van wetenschap en techniek belangrijke vernieuwingen en uit breidingen noodzakelijk maakte. De B. P. M. meende hierbij een taak te hebben en stelde drie millioen gul den beschikbaar. Voor twee millioen gulden werden aan de Technische Hogeschool te Delft twee proeffa brieken gebouwd en het andere millioen werd bestemd voor een dei- universiteiten. De keuze viel op Lei den, omdat de Leidse Universiteit de oudste in het land is en over een in stituut beschikt, dat werkzaam is op een der gebieden, waarvoor de B.P. M. bijzondere belangstelling heeft. Nadat ir. Bloemgarten de werk zaamheden gereleveerd had en de medewerking, die hierbij van vele zijden werd ondervonden, droeg hij de schenking officiëel over aan de Staat der Nederlanden. Dankbare minister. Minister Cals aanvaarde dit waar lijk koninklijke geschenk van de B. P.M. met grote erkentelijkheid. De minister weidde daarbij uit over de gezonde wisselwerking, die er moet bestaan tussen wetenschap en sa menleving en die de moderne tijd in toenemende mate vordert. Hoezeer dit geschenk op prijs werd gesteld, bleek wel uit de mededeling van de minister, dat het H. M. de Koningin had behaagd prof J. W. van Dijk en dr. J. Reynhart, beiden wetenschappelijke adviseurs van de B.P.M., te benoemen tot resp. ridder in de Orde van de Ned. Leeuw en officier in de Orde van Oranje Nas sau. Bovendien werd nog het woord gevoerd door dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, president-curator van de Leidse Universiteit, prof. dr. J. J. L. Duyvendak, rector-magnificus, en prof. dr. C. J. Gorter, directeur van het Kamerlingh Onnes-labora- torium die allen hun grote vreugde uitspraken over deze schenking, wel ke het laboratorium in staat zou stel len het roemrijke werk van Kamer lingh Onnes, Zeeman, Lorentz en De Haas voort te zetten. Nadat alle aanwezigen een boek werk was aangeboden, waarin de nieuwe installaties beschreven zijn, bezichtigden zij de uitbreiding van het laboratorium en de nieuwe in stallaties, waarna het gezelschap in Het Gulden Vlies een koude lunch gebruikte. MET INGANG VAN 12 DECEMBER Volgende week Vrijdag, 12 December, zal het nieuwe stationsgebouw te I eideu gedeeltelijk in gebruik genomen worden. Met ingang van die datum zal de verkoop van plaatskaarten niet langer in het oude gebouw plaats vinden, maar in het nieuwe station, dat reeds enige maanden geleden gereed kwam. Zoals bekend kon de ingebruikname begin October 1.1. geen door gang vinden, omdat de verzakking van de hoge spoorbaan bij de Haarlem mervaart zich herhaald en de directie van de Ned Spoorwegen het daar om niet verantwoord achtte over de hoge nieuwe baan te gaan rijden. Onlangs werd besloten over het bedreigde gedeelte van de baan, ter lengte van zestig meter, een betonnen draagplaat aan te brengen, waartoe de kop van de baan op die plaats zal moeten worden afgegraven. Dit brengt ook met zich mee, dat de reeds gelegde rails ter lengte van zestig meter eerst verwijderd moeten worden. Het zal zeker voorjaar 1953 (vermoedelijk Mei) zijn voordat de hoge baan in gebruik genomen kan worden. De Ned. Spoor wegen hebben wat het stationsgebouw betreft hierop niet willen wachten. Bij de verkoop van plaatskaarten in het nieuwe stationsgebouw blijft de oude regeling van kracht, dat de reizigers na het kopen van hun kaartje het stationsgebouw verlaten om via de thans reeds enige jaren in gebruik zijnde nood controle de perrons te bereiken. De behandeling van snelgoed en bagage zal voorlopig nog in het oude gebouw gescnieden. De gedeeltelijke in gebruikneming van het nieuwe stationsgebouw zal zonder enig officiëel vertoon geschieden. MOORDZAAK WOERDEN Verdachten blijven in arrest Op 27 November j.l. had de rech- ter-commissaris te Utrecht termen aanwezig gevonden de twee ver dachten in de zaak van de moord op de Woerdense politieagent in bewa ring te stellen. Deze inbewaringstel ling gold voor 6 dagen. Hedenmor gen heeft de Utrechtse rechtbank I een bevel tot gevangenhouding ver leend voor een termijn van 30 da gen. Het betreft hier, zoals bekend, j de 31-jarige D. van H. werkzaam op de gemeentesecretarie te Oudewater en de 36-jarige Woerdense plaatwer ker K. V. LEIDERDORP Bij K.B. is met ingang van 1 De cember 1952 benoemd tot tweede Luitenant bij de Infanterie, de heer W. A. Zaagman. De beëdiging zal plaats vinderi te Venlo. R 1EÏ .OF A RENDS VEEN Oplichter gepakt. De Rijkspoli tie maakte procesverbaal op tegen J T., wonende te Haarl'meer, die on der valse voorwendsels een nieuw soort zaad genaamd „leeuwenbek ken" aan de man wist te brengen Doordat de man een heel mooi ver haal opdiste, trapten verschillende bloembollenkwekers er in. Hij zal zich nu terzake van oplichting heb ben te verantwoorden. Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen Minister Cals (geheel rechts) kijkt tijdens de rondgang na afloop van de overdracht met belangstelling naar een demonstratie, waarbij vloeibare lucht uit een ton door druk tot ontsnapping wordt gebracht. In het midden ir. Bloemgarten, directeur van de N.V. Bataafsche Petroleum Maatschappij. KATWIJK Onderzoek op TBC De doorlich ting op TBC heeft een aanvang ge nomen. In het Weeshuis aan de Voorstraat had de officiële opening plaats Dr. Borleffs, voorz. van het comité, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen en bracht hierbij dank aan de 250 vrijwilligers, die 't huisbezoek verricht hadden. Verder aan de penningmeester, de heer W. Blin^xma en niet het minst aan de secretaris, de heer W. Proost, die voor dit doel bergen werk verzet had. Daarna sprak burgemeester Wold- ringh van der Hoop. Spr. zette het grote nut van de doorlichting uit een en sprak er zijn blijdschap over uit, dat 85 pet. van degenen, die er voor in aanmerking komen zich had den opgegeven voor dit onderzoek. Spr hoopte en verwachtte, dat de resterende 15 pet. zich ook nog zal melden. Burgemeester Woldringh van der Hoop was de eerste, die zich liet doorlichten. IlSSE Lissese IJsclub. Toen de voorz. van de Lissese IJsclub, de heer Mee- loo, de jaarvergadering in café-res taurant „de Taveerne" opende, was de zaal flink bezet. Zoals het weer zich laat aanzien, is er goed seizoen te verwachten. Het is nog nimmer voorgekomen, dat met de jaarverga dering het reeds volop winter was. Spr. wees op het feit, dat het af delingslid, de heer E. van 't Oever het vorig seizoen is afgevaardigd naar de Olympische Spelen cn dat hij thans is opgenomen in de kern groep van de K.N.S.B. De verslagen werden uitgebracht. Er bleek een batig saldo te zijn. De aftredende bestuursleden H. W. Vreeburg, G. Verdegaal, W. van der Linden en D. Schaap werden herko zen. Hierna werd overgegaan tot het feestelijke gedeelte van de avond dat werd verzorgd door het gezel schap van K. Stet. Speeltuinvereniging „Marijke". De speeltuinver. vergaderde in „de Taveerne" o.l.v. de heer Knoll. Me degedeeld werd, dat thans 360 leden ingeschreven siatr en dat het ui de bedoeling ligt on" thans een defini tief bestuur te kiezen Bij de hierna gehouden verkiezing werden tot be stuursleden gekozen de heren J C. M. A. de Boeck, C. Spaargaren; C. van Blitterswijk, J. B. van Graven, J. «Rusman en P. van Eijk. De heer Spaargaren werd met gro te meerderheid van stemmen tot voorzitter gekozen. Medegedeeld werd dat de heer Overbosch een cursus zou geven in het boetseren, zagen enz. Het ligt in de bedoeling ook een cursus te gaan geven voor spelleiding. NOORD WIJK Afscheid kapelaan Verhaar. Donderdagavond zal er in het Ju venaat gelegenheid zijn, om afscheid te nemen van kapelaan Verhaar, die Vrijdag a.s. naar Monnikendam ver trekt, waar hy tot pastoor benoemd is. Van 8 tot 9 uur kunnen de vereni gingen afscheid nemen en van 9 tot 10 uur de overige parochianen en belangstellenden. Eerste Hulp-diploma. Voor het Eenheids-Diploma voor E.H.B.O. van het „Oranje Kruis" zijn geslaagd: Dames: A. W. Alkemade, J. Alke made, C. M. Alkemade, J. C. C. Duin dam, A. E. Faase, G. H. Moek-Pleyte, J. A. de Jong, J. de Monyé, J. Mul der, C. M. Th. Roeleveld, C Vos, C. F. v. d. Weyden, A. M. C. de Witt, A. v. d Zwart Heren: J H. Admiraal, A. M. Baat- sen, A. A. v. d. Bol, K. Haasnoot, H. de Jong, F. Krau, C. M. F. Pleyte, J. Schelvis, J. Simon. Twee candidaten werden afgewezen. Gemeenteraad Alphen a.d. Rijn Bouwgrond verkocht aan R.K. Kerkbestuur NOORD WI|KERHOUT ZILVEREN JUBILEUM VRIJWILLIGE BRANDWEER. Er was gistermiddag: om 2 uur geen brand en toch stoven 2 volledig be mande brandweerwagens onder luid sirenegelöei plotseling de garage uit. Aan de wagens zelf was het echter reeds te zien, dat het hier geen ern stige maar een feestelijke gebeurte nis gold, want zij waren prachtig met herfstbloemen versierd. De jubi lerende vrijwillige brandweer maak te een rondrit doo* het dorp. Intussen verzamelden het gemeen tebestuur, de echtgenoten der brand weerlieden en vele genodigden zich met het feest-comité in de zaal van de St. Bavostichting voor de officiële huldiging van het zilveren corps en de beide zilveren jubilarissen onder de manschappen. Om even 3 uur marcheerden de brandweerlieden, gekleed in 'lederen uniformjassen met de baret o.l.v. de commandant de feestzaal binnen. Zij werden op de voet gevolgd door de brandweer van de St. Bavostichting. Nadat allen zich op het toneel had den opgesteld opende de heer Jeu- kens de bijeenkomst met een wel kom tot alle aanwezigen. Onmiddellijk hierna presenteerde commandant Stikkelbroeck de vrij willige brandweer aan de burge meester, die vervolgens het woord tot het jubilerende corps richtte. Spreker constateerde allereerst, dat een goede brandweer voor een gemeerite van onschatbaar belang is. Hij herinnerde aan de ramp van Bo degraven, dat bijna geheel afbrand de en aan de stadhuisbrand te Lei den in 1929. Ook tijdens de oorlog 19401945 is door het tijdig ingrijpen van de brandweer veel leed voorko men. Namens het gemeentebestuur bood spreker de commandant en de le den van heT korps gelukwensen aan. Tot slot sprak de burgemeester brandmeestei P. v. d. Klugt en hoofd brandwacht B. Zandbergen, die vanaf de oprichting actief lid van de brandweer zijn, toe, om hen te feli citeren met hun zilveren jubileum. De burgemeester spelde beide ju bilarissen de zilveren draagmedaille van de Koninklijke Nederlandse Brandweerbond op. Na een korte pauze, waarin thee en een rokertje gepresenteerd werd nam de voorzitter van het actie-co mité, de heer Jeukezs het woord. Deze spreker huldigde het jubilerende corps namens de burgerij. Spr. bood als feestgeschenk de lichte brandweeruitrusting aan d.w.z. voor commandant en manschappen een uniform bestaande uit jacket en pantalon uitgevoerd met de brand weeremblemen. Na deze spreker voerden achter eenvolgens het woord oud-burge meester van Iersel, die in zijn huldi ging natuurlijk de hem zo goed be kende zilveren jubilarissen v. d. Klugt en Zandbergen betrok, de heer v. Diepeningen, die de vrijwillige brandweer een tuk van de burgerij noemde, de heer Gerth van Wijk. die vanzelfsprekend de aandacht vroeg voor de taak van de brand weer in het kade. van de Bescher ming Burgerbevolking en tenslotte de heer Roelofs, die vermeldde, dat bij het examen, de prestaties der brandweerlieden zeer goed geweest zijn. Deze spreker betrok ook de beide jubilarissen in zijn hulde en sprak bij zonde* waarderende woor den aan het adres van de comman dant. Nadat ook Vader Overste nog het woord had gevoerd en een vertegen woordiger van de Hillegomse brand weer met zijn gelukwensen een ca deau onder xotivert had aangeboden, reikte de burgemeester de door de Na aanneming van een aantal schoolzaken besloot de gemeenteraad van Alphen aan den Rijn gister avond tot verkoop van bouwgrond aan het R.K. Kerkbestuur van de H. Bonifacius te Alphen aan den Rijn, met bestemming tot stichting van een R.K. Kerk met pastorie. De heer Ruijssenaars was zeer er kentelijk voor de geste van het ge meentebestuur om op de prijs ad 15.60 ca. een korting van 25 pet toe te staan, in achtgenomen het doel. De heer Rogaar informeerde of het korting geven voor dit doel een algemeen gevolgde gedragslijn is in andere gemeenten. Of kan de ge meente in dit opzicht moeilijkheden verwachten van G. S.? De voorz. wees erop, dat dit nog moet worden afgewacht. Als de ge meente alle aandacht wil besteden aan industrialisatie etc., dan is het juist, en ook aan de geestelijke kant van het leven de nodige zorg te be steden en die zaken te stimuleren. De heer Gesman informeerde of de prijs van 16.50 niet afwijkt van het eertijds vastgestelde bedrag voor fronden. Weth. v. d. Berg vertelde at de prijzen over de gehele linie inderdaad iets verlaagd zijn, ook voor de lage zijde. Dit zal de heer Gesman t.z.t. wel ervaren. Woningbouw. I Bij behandeling van het voorstel 1 tot intrekking van het raadsbesluit j tot aangaan van een geldlening j groot 364.000.— met de C. C Bank j te Eindhoven, welke destijds werd aangegaan voor de bouw van 70 eengezinswoningen door de fa. IJs- selstein te Gouda, speet het de heer Brouwer, dat deze zaken zo zijn ge lopen. Spr. was van mening, dat de firma IJsselstein ook voor een ex tra contingent zou zorgen. Dit is nu niet geschied, hoewel het was gega randeerd. Moet het contact met deze firma nog gehandhaafd blijven? Vindt de zaak dermate zwak, dat hij voorstelde te breken met de fa. en adviseerde de plannen van de pl. woningbouwverenigingen met kracht ter hand te nemen en hieraan uit voering te geven. De voorz. zeide, dat de plannen van de woningbouwverenigingen nog niet eens bestekklaar zijn. Het plan van de 70 woningen is door We deropbouw hier geïntroduceerd en deze instantie zal Alphen zeker niet in de steek laten. B. en W. stelde voor deze aange legenheid nog eens in het college te overwegen en met nadere medede lingen te komen. Ook de heer Ges man wil met de fa. IJsselstein bre ken en zich wijden aan eigen plan nen. Bouw eengezinswoningen, want daar vragen de arbeiders om! De heer Rogaar kreeg de indruk, dat Alphen in de zak van Zwarte Piet is gestopt. Had leuk gevonden als B. en W. met een concrete me dedeling kwamen wanneer er weer gebouwd zal worden. De voorz. antwoordde, dat de eni ge Sint Nicolaas in deze kwestie de huidige minister van Wederopbouw, ir. Witte is. Die kan woningen „strooien". Spr. heeft vertrouwen in deze minister, die heeft toegezegd, dat de gemeenten welke om een of andere reden achterstand hebben in de woningbouw, in de gelegenheid zullen worden gesteld door extra contingent bouwvolume, hun achter stand in te halen Van de financiële achterstand met betrekking tot de woningbouw zal de gemeente der halve geeq nadelen ondervinden, maar we moeten wachten tot het nieuwe jaar. De heer Kroon vraagt of B. en W. willen informeren bij het huidige ministerie, of dat geen gewijzigd in- zich draagt ten aanzien van het eer der toegezegde extra-contingent voor de 70 woningen. Ook de heer Ruijssenaars drong aan op bevordering van de plannen der pl. woningbouwverenigingen en vraagt het schrijven van B. en W. spoedig naar de verenigingen te la ten uitgaan, opdat er spoed achter gezet kan worden. Er is dringend behoefte aan woningen. Centrale Speeltuinverenigingen. In de vergadering van de Centrale van Speeltuinverenigingen te Al phen aan den Rijn. waarin de heer D. Vijlbrief uit Leiden, secr. van de Ned. Unie van Speeltuinverenigin gen een nadere uitleg gaf van de nieuwe statuten, trad het voltallig dagelijks bestuur, als gevolg hiervan af. Vervolgens werd het nieuwe be stuur samengesteld als volgt: H. Overbeek, le voorz., A. P. Stuiven- berg 2e voorz., J. J. Zaunbrecher, le. secr. J. v. Veen, 2e secr., A. de Jong pennm. De speeltuinverenigingen zullen dit bestuur aanvullen, elk met twee afgevaardigden. De nieuwe sta tuten werden met algemene stem men door alle speeltuinverenigingen ter plaatse aanvaard. brandweerlieden behaalde diploma's uit. Tenslotte was het woord aan de commandant van de jubilerende vrij willige brandweer, de heer Stikkel- broek. Spr. voegde zijn gelukwensen bij die, welke reeds gericht waren aan het adres van de jubilarissen Zandbergen en v. d. Vlugt. Hierna betrad de muziekver. „De Harpe Davids" de zaal om het jubi lerende corps een muzikale hulde te bereiden. De voorzitter van het mu ziekkorps sprak enige woorden van gelukwens. Tijdens de bijeenkomst kwamen fe licitatie telegrammen binnen van het secretariepersoneel van Noordwyker- hout en van de brandweer uit Voor schoten. 's Avonds hebben de brandweerlie den met de jubilarissen in hun mid den nog wat gefeest in de zaal van gebrs. Brama. Tijdens dit feestje bracht de R Harmoniever. St. Jeanne d'Arc een serenade. De heer J. A. P. Warmerdam A. M. zn., slaagde te Haarlem voor het diploma detailhandel in melk, boter, kaas en eieren. VOORSCHOTEN EERSTE HYACINTHEN De heer Th. Ravensbergen voerde vanrr/ongen op de veiling te Rijns burg de eerste hyacinthen aan. De witte brachten 60 cent per stuk op, de rose 75 cent. De collecte voor father L. van der Geest, die Vrijdag j.l. naar zijn mis siegebied is vertrokken, heeft opge bracht 361,61. WARMOND Warmondse IJsclub. De best bezochte vergadering in Warmond, de alg. jaarvergadering van de War mondse IJsclub, werd dit jaar in Hotel De Stad Rome gehouden o.l.v. de heer J. Uit den Boogaai-d. In zyn openingswoord herdacht de voorz. de heer G. Tijssen, die kortgeleden overleed. De penn. had een batig saldo van ƒ531,89. In de controle-commissie voor 1953 werden benoemd de heren L. H. de Nie en J. W. Stol. De heer R. Stijnman werd aangewezen als reserve. Bij de ingekomen stukken bevond zich een voorstel, om voor de Me ren- en- Molentocht over 50 km., Warmond als startplaats te gebrui ken. Ook werd aanbevolen om de tocht over de Kagermeren aan te merken als standaardtocht, waarvoor aan de deelnemers een herinnerings teken beschikbaar wordt gesteld. Dc bestuursverkiezing had een vlot verloop, de aftredende bestuursleden: de heren W. S. van Noort, P. M. Sik- king, G. Ramp en C. v. d. Voort wer den bij acclamatie herkozen. In plaats van de heer P. L. A. van Wissen werd gekozen de heer A. Beugelsdijk. Als adso.-foestuurlid werd gekozen de heer J. van Rijn P.zn. De contributie werd, evenals vo rig jaar, op f2,vastgesteld. De rondvraag bracht slechts wei- nie naar voren. De heer Jac. Biemond uit Den Haag, gaf een verslag van de verga dering van de KNSB, welke onlangs was gehouden en gaf de redenen aan, waarom er op 8 December a.s. een buitengewone ledenvergadering gehóuden wordt, n.l. in verband met het aftreden van de voorz. van het district Zuid-Holland. De vergade ring werd nog bezocht door St. Nico laas en zijn knecht die, nadat de voorz. hem verwelkomd had en de aanwezigen hem hadden toegezongen, de nummers trok voor de verloting. ZOETERMEER Etalage-wedstrijd. Uitslag etala gewedstrijd winkelweek 1952. Grote ramen: Eereprijs J. A. Vollebregt; le prijs G. A. v. d. Hoogen; 2e A. J. Ka ren; J. C. Henneken; J. v. d. Berg. 3e I. J. Roos; P. J. Houtman; W. v. d. Tas; A. v. Waay. Eevolle vermelding: C. Fischer. Kleine ramen: Ereprijs C. Klos; le B Pieterse; 2e J. Vos; 3e W. v. d. Tas. (Centrum etalage"» J. Veelenturf. Eervolle vermelding fa. Verhoeff. HAAGSE POLITIERECHTER. Mishandeling. Een los-werkman uit Alphen aan den Rijn zou op 7 Augustus 1952 een meisje hebben mishandeld. Hij zou haar tegen het hoofd hebben geslagen en tegen het lichaam hebben geschopt. „Bij mijn weten heb ik ze niet ge schopt of geslagen", zei verd., maar er waren getuigenverklaringen ge noeg van het tegendeel. „Ik heb al leen maar geduwd en misschien een beetje hard", mompelde verd. nog. Conform de eis werd hy tot 25, boete of 10 dagen veroordeeld. Berouw. Erg veel spijt had de los-werkman uit Alphen aan den Rijn van het feit, dat hij op 20 Juli 1951 een meisje had geslagen en ge stompt. De verd. bekende. Hij was zo driftig dat hij niet meer wist wat hij deed. Getuigen wisten het zoveel te beter. Hij was nogal aardig te keer gegaan. Spr. vertelde veel last van zijn drift te hebben. Hij vocht anders nooit, maar hij was toen geen 100 procent, door allerei olmstandig- heden. „U bent hier toch al vaker ge weest," merkte de officier van jus titie op. Conform de eis werd verd. veroordeeld tot f 15,boete of drie dagen. „Zou er nog iets afkunnen," begon verd., maar hij werd met zachte aandrang gemaand het plat form vrij te maken voor de volgende patiënt. Valse aangifte. Voor de Haagse Politierechter verscheen een inwoner uit Alphen a. d. Rijn, die tegenover een hoofdagent van politie een valse aangifte van diefstal had gedaan. De officier van justitie wilde re kening houden met alle verzachten de omstandigheden. Hij eiste f 1000.— boete of 50 dagen. Veroordeling con form de eis.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2