EISENHOWER LOOPT NIET AAN TAFTS LEIBAND WIE HOUDT DE VREDE OP KOREA TEGEN? Rode spion in Britse leger EERST DE BEGROTING ZEGT PINAY Zware strijd in Indo-China Hoog water in W. Europa Nieuwe benzine voordeliger Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSNDAG 3 DECEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12756 Taft boos op Eisenhower Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. rand., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DUIVELSE DEMOCRATIE? r\E beschouwing, die prof. dr. Jos. J. Gielen, Zaterdag jL in de jaar- beushal te Utrecht hieli over de de mocratie, ving hij aan met een kort overzicht van de diverse omschrij vingen, die bekende figuren aan dit begrip gewijd hebben. Prof. Huizin- ga noemde de democratie een ont wikkeling, die nooit vast te leggen is; 'n meer negatief denkende meende ontmoedigd dat er duizenden wijzen zijn om de democratie te omschrij ven. Uiteindelijk is de definitie van Paus Pius XII wellicht de meest con crete: „De democratie is het recht van de burger zijn mening te zeggen over zijn rechten en plichten en te vens het niet verschuldigd zijn van gehoorzaamheid, voordat hij in een kwestie gehoord is". Dit is democratie in zijn meest primaire vorm. Men kan zich voor stellen, dat een eenzame stam zo de mocratie pleegt. Wanneer een besluit genomen moei. worden, komt de ge hele stam bijeen; men overlegt het probleem, iedereen kan zijn goeakeu- ring of bezwaren kenbaar maken en tenslotte komt men tot een gezamen lijk besluit, waarbij dan natuurlijk allen zich bij de beslissing van de meerderheid hebben neer te leggen. Wanneer men echter in een millioe- nenstaat deze bestuursvorm volledig zou willen doorvoeren, stuit men natuurlijk direct op onoverkomelij ke technische bezwaren, daar een staat onbestuurbaar zou worden, wanneer bij iedere beslissing alle bur gers gehoord zouden moeten wor den. De practische democratie heeft daarom haar toepassing gevonden in het systeem van vertegenwoordi ging. Een groep, die het met de ge- dachtengang van een bepaalde per soon eens was, liet deze spreken na mens hen allen. Later heeft de de mocratie zich ontwikkeld tot het systeem, dat grote groepen, die ver bonden zijn door confessionele of ideële banden, zich aaneen sluiten en deskundigen uit hun midden naar de bestuurstafel liet zenden. VfU is daarnet het woord „deskun- dig" gebruikt en dit raakt een zeer belangrijk punt van de huidige staatkunde. De problemen zijn n.l. zo ingewikkeld en gespecialiseerd geworden, dat alleen deskundigen hen nog kunnen overzien en beoor delen. De burger dienl dus zijn af gevaardigde in zoverre te vertrou wen, dat hij er van overtuigd is, dat deze slechts zal streven naar de ver wezenlijking van het ideaal of prin cipe, dat zijn partij als grondslag heeft. Daar echter de problemen en de gevolgen van ae te nemen beslissin gen op staatkundig gebied dermate ingewikkeld en vérstrekkend zijn, dat de niet-politicus deze niet meer kan overzien, kan het voorkomen, dat er zekere beslissingen dooi zijn afge vaardigden worden genomen of be vorderd, die ogenschijnlijk in tegen spraak zijn met de beginselen van de partij, die hij Ertegenwoordigt. Nu heeft de burger zeer zeker het recht van critiek en zijn afgevaardigde heeft tot op zekere hoogte de plicht zijn beleid te verdedigen. Daar staat echter tegn^ver, dat de critiserende burger zich dan ook de moeite moet getroosten, een voorstelling te kry- gen van de omvat g en diepte der pro blemen, die hij meent verkeerd op gelost te zien. Zoals de practijk echter helaas dikwijls uitwijst, stimuleert de de mocratie de burger niet tot een be studering der staatkundige proble men, maar kweekt zij een zekere vorm van apathie en een begerig streven naar bekrompen eigenbe lang, met i. erontachtzaming van het algemeen goed. Men meent dikwijls de democratie te kunnen gebruiken (misbruiken) ten eigen voordele, i.p.v. te pogen door de democratie zijn principiële levensbeschouwing tot uitdrukking te brengen. f"\E jongste V3rkiezing heeft hier- van een pijnlijk beeld gegeven, met name bij grote groepen katho lieke Nederlanders. Het merendeel dergenen, die de K.V.F. hun steun onthouden hebben, deden dit niet, omdat zij hun principiële levensbe schouwing in de^e partij niet meer gewaarborgd achtten, maar omdat zij vreesden, dat het eigen- of groepsbe lang niet of niet voldoende behartigd werd; zij kozen een andere partij niet uit principië e overwegingen maar met ci^ hoop, dat deze partij meer persoonlijk- of groepsvoordeel zou brengen. De democratie is echter geen stel sel waarmede men slechts kan pogen zichzelf of zijn maatschappelijke groep een zo groot mogelijk voor deel te bezorgen, maar de democra tie maakt de burger tot rechter over zichzelf en zijn medeburgers. Daar om eist deze staatkundige vorm een grote volksontwikkeling in de meest uitgebreide betekenis van het woord en tevens een nederige erkenning van eigen onmacht om over vele problemen een oordeel te kunnen vel len. Men kan als verantwoord de mocraat slecht' pogen een inzicht te verkrijgen in de bedoelingen der onderscheidenlijke partijen en verder de deskundigen, die door de bomen Felle critiek op ministersbenoeming „Wittebroodsweken zijn afgelopen" Toen Eisenhower gekozen was als president van de Ver. Staten meende men algemeen, dat hij bij de vaststelling van zijn politiek geducht rekening zou moeten houden met de republikeinse leidei Taft. Zodra de benoemingen van zijn ministers echter afkwamen, zag men, dat Eisenhower de door Taft voorgestelde candidaten voorbijging. Thans is Taft eindelijk in scherpe critiek uitgebarsten naar aanleiding van de benoeming van de democrati sche vakbondsleider Martin Durkin tot minister van arbeid. Taft noemde deze benoeming „ongelooflijk", omdat Durkin altijd een aanhanger van Truman is geweest, die tegen de verkiezing van generaal Eisenhower ge vochten heeft en die gepleit heeft^ voor het intrekken van de Taft- üartley-wet. EEN „BELEDIGING". Taft achtte deze benoeming een „belediging" voor millioenen georga niseerde arbeiders en arbeiderslei ders, die de moed gehad hadden zich niet te houden aan het advies van functionarissen als Durkin om voor Stevenson te stemmen. De bitterste tegenstanders van deze millioenen worden nu door Durkin in het het kabinet vertegenwoordigd. Taft kan in de Senaat een afkeu ring van de benoeming van Durkin uitlokken. Maar men gelooft niet, dat de senator zo ver zal gaan, omdat de traditie wil, dat de senaat de nieuw-gekozen president de vrije hand laat bij de keuze van zijn mi nisters. Maar Taft zal voorzitter zijn van de senaatscommissie voor arbeids zaken van het nieuwe congres. In die functie zal hij veel te zeggen hebben over de taken, welke aan het depar tement van arbeid toegevoegd moe ten worden en o\er de vraag of en welke wijzigingen aangebracht die nen te- worden in de arbeidswet, die mede door hem ingediend is. Een monsterverbond. Sinds de republikeinse conventie in Juli was het de grote vraag, hoe Taft en Eisenhower zouden samen- verken. Deze twee mannen stonden fel tegenover elkaar in de eerste ronde van de verkiezingsstrijd, waar in beslist moest worden, wie repu blikeins candidaat zou zijn voor het presidentschap. Na de zegepraal van Eisenhower sloten beiden een mon sterverbond. Taft beloofde Eisenho wer te zullen steunen in diens ver- NEDERLANDERS NAAR KOREA Naar ons van de zijde van de Le- gervoorlichtingsdienst wordt mede gedeeld, zal het aanvullingsdetache ment bestemd voor het Nederlands Detachement Verenigde Naties in Korea, dat aanvankelijk gisteren zou zijn vertrokken, heden scheep gaan. De reis wordt gemaakt per troepen- transportschip, dat hedenmorgen uit de haven van Rotterdam vertrokken is. Het detachement telt 5 officieren, twintig onderofficieren en 135 kor poraals en manschappen. Met hetzelfde schip vertrekken eveneens uit Rotterdam elf vrijwil ligers van het Belgisch Detachement Verenigde Naties naar Korea. van de problemen nog het bos van hun principe kunnen zien, zijn vol ledige vertrouwen te schenken. MU is het onnatuurlijk en onge- wenst dat de burger geer critiek zou hebben op het beleid van dege nen die hem vertegenwoordigen. Maar bovenal dient de burger het belang te zien van de partij, die hij heeft erkend als de uitdraagster van zijn levensbeschouwing. (Een critiek, zoals deze voor en na de jongste verkiezing in het katholieke kamp te beluisteren is geweest, kan niet meer gezien worden als een poging tot veredeling van de partij maar heeft bewezen slechts destructief te zijn. Deze afbrekende critiek heeft gro te groepen van on. katholieke volks deel de rust ontnomen en hun ver trouwen in de katholieke Eenheids partij geschokt. Wil het katholieke staatkundige plan niet in ernstig ge vaar komen, dan dien4 dit vertrou wen wederom hersteld te worden. Teneinde de staatkundige ongeïrite- resseerdheid van een niet onaanzien lijk deel van de Nederlandse katho lieke volksgroep op te heffen, dient er een intensieve vorming op staat kundig gebied ter hand te worden genomen. Wanneer de burger zich een in zicht heeft verworven en zijn prin cipe getoetst heeft aan bereikte re sultaten of niet-verwezenljjkte idea len, zal hij eerder tot de overtuiging komen, dat veel, vat vroeger als niet-principieel betiteld werd, óf een onvermijdelijk gevolg is van de sa menwerking met andere partijen waartoe de K.V.P als minderheids partij nu eenmaal verplicht is. óf dat de resultaten i het niet in vervul ling gaan van wensen zeer wel pas sen in het raam van de ware katho lieke principes. kiezingscampagne en Eisenhower bracht een bezoek aan Taft om met hem overleg te plegen over een pro gram. Er gingen toen vele stemmen op van tegenstanders van Ike, die betoogden, dat hij voor Taft door de knieën was gegaan. Thans is met één slag een einde gemaakt aan het uiterlijk vertoon van harmonie en samenwerking tussen beide republi keinse leiders. Velen hadden voorspeld, dat er een verwijdering zou ontstaan tussen Eisenhower en Taft. Maar verwacht werd, dat zij het met elkaar oneens zcuden blijken over buitenlandse en nie4 over binnenlandse kwesties. Nie mand had gedacht, dat de kloof zo spoedig zou ontstaan, zqlfs nog voor dat Eisenhower in functie is. Het commentaar in Washington luidt dan ook „De wittebroodsweken zijn voorbij nog voordat het huwelijk voltrokken is". Waarom deze benoeming? Waarom is Durkin eigenlijk be noemd? In Washington worden hier voor drie redenen opgegeven. Op de eerste plaats is deze benoeming in overeenstemming met een republi keinse traditie om een actief vak bondsleider te benoemen tot minis ter van arbeid. Op de tweede plaats is deze benoeming een gebaar van verzoening tegenover de arbeiders, dat de idee zal wegnemen dat de vakbeweging en een republikeinse regering onvermijdelijk met elkaar in botsing moeten komen. Op de der de plaats: Durkin is een vooraan staand katholiek en het is traditie om een katholiek woordvoerder op te nemen in de regering. Stille aanklacht van Weense vrouwen Ruim duizend fakkels dragende Weense vrouwen, wier bloedverwan ten nog steeds in Sowjet-Russische krijgsgevangenschap verkeren, trok ken Dinsdagavond zwijgend door 't centrum van Wenen, als een stal protest tegen deze thans reeds acht jarige afwezigheid van hun dier baren. Zelfs toen de vrouwen langs het gebouw, waar de Sowjet-auto- riteiten zijn ondergebracht, trokken, volhardden zij in hun zwijgend protest. Velen der vrouwen waren zeer oud en zij liepen, zwaar op hun stok ken leunend,in de stoet mede. Vóór de protestmars begon, had een „onbekend vrouw" een korte toespraak gehouden, waarin zij zeide: „dit is geen politieke demonstratie. Wij willen slechts de herinnering le vendig houden aan vele mannen, die binnenkort yoor de achtste achter eenvolgende maal het Kerstfeest niet op Oostenrijkse bodem zullen kun nen vieren". India's plan vandaag voor Assemble De politieke commissie van de algemene vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren de Russische resolutie voor een regeling van het Koreaanse conflict verworpen, met 41 stemmen van Westelijke en neu.ralr Tanden tegen en alleen de vijf stemmen van het Russische blok vóór. Verwacht wordt, dat het Indische plan, dat Zondag door de politieke commissie werd aanvaard, vandaag met overweldigende meerderheid in de voltallige ver gadering van de Assemblée zal worden goedgekeurd, de Chinese en Russische oppositie ten spijt. ffiepxaeaing. aan aude friug. Door de grote meerderheid, waar mee het Russische voorstel is ver worpen, blijkt wel zonneklaar, dat het de Russen zijn die een wapen stilstand op Korea verhinderen. Niet minder dan 53 van de 60 landen der Ver. Naties oordeelden het plan van India redelijk, alleen Wisjinski met zijn aanhang niet. De oplossing welke India voorstelt, houdt het volgende in: Alle krijgsgevangenen moeten worden toevertrouwd aan de zorgen van een neutrale, uit 5 landen be staarde commissie en wel in gede militariseerde zones. Allen die daar toe de wens te kennen geven, zullen naar huis worden gezonden Indien 60 dagen na het totstandkomen van een wapenstilstand nog steeds niet alle krijgsgevangenen gerepatrieerd zijn, zal het vraagstuk wat men met Tsjechisch minister ontslagen Radio-Praag meldt, dat Antonin Gregor, de Tsjechoslowaakse minis ter van buitenlandse handel, van zijn functie is ontheven. Volgens radio-Praag heeft presi dent Gottwald Gregor ontslagen op verzoek van premier Zapotocky. Cregors plaatsvervanger, Richard Dvorak, zal hem opvolgen. In politieke kringen legt men ver band tussen het recente massapro ces en dit ontslag, daar twee perso nen tot de beschuldigden behoorden, die plaatsvervangers van Gregor zijn geweest. Tony Dewick, een achttienjarige soldaat van het Britse leger, is door een krijgsraad veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens het ver schaffen van geheime militaire ge gevens aan de communisten. Hij was lid van de Liga van Jonge Commu nisten. Tot zijn verdediging voerde hij o.a. aan: „Wat heeft het voor zin om lid te zijn van een organisatie wanneer men niet een loyaal lid is?" Hij diende als secretaris van de ad judant van een tankschool en had daardoor inzage in rapporten uit Korea die betrekking hadden op tei kortkomingen van de daar gebruikte tanks. Ook moet het hem weinig moeite hebben gekost om de gege vens te bemachtigen over de meeste voertuigen van het Britse leger. de betrokken personen moet doen. voorgelegd worden aan een „politie ke conferentie voor het Verre Oos ten", die reeds gememoreerd wordt in het voorlopige accoord van Pan- Moen-jon. Krijgsgevangenen, die 30 dagen na het begin van de conferentie nog worden vastgehouden, zullen worden toevertrouwd aan de hoede van de neutrale repatriëringscommissie bij de V.N., die de bevoegdheid krijgt over hun toekomst te beslissen. De oude St. Nicolaasbrug over de Semois te Chiny, was in 1940 vernield; fij werd later herhaaldelijk hersteld. Maar de brug heeft zojuist gezorgd, voor een St. Nicolaasverrassing: een zware vrachtauto met aanhangwagen, die 10 ton hout vervoerde, heeft de te zwakke stutten van de brug doen bezwijken. Het middelste gedeelte van de brug stortte in. De vrachtwagen bleef boven de sterk stromende rivier hangen. Vertrouwenskwestie gesteld De Franse premier Pinay heeft Dinsdag besloten het bestaan van zijn regering op het spel te zetten, teneinde de Nationale Vergadering te bewegen de begroting als geheel met voorrang te behandelen in plaats van critiek te leveren op onderdelen hiervan. Over deze vertrouwens kwestie zal Donderdag worden ge stemd. Pinay verklaarde: „Er zal tegen 31 December een begroting zijn, of an ders zal er een andere regering moe- In Indo-China is een veldslag aan de gang, die waarschijnlijk de zwaar ste en grootste is van de gehele zes jaar oude oorlog tussen de Fransen en de communistische Viet Minh. De strijd gaat om de zeer belangrijke basis Nasam, ongeveer 160 kilometer ten Westen van de Noordelijke ha venstad Hanoi. Indien Nasam valt zullen de communistische strijdkrach ten waarschijnlijk zeer ver naar het Zuiden kunnen doorstoten. Het peil van de Seine is zodanig gestegen, dat verscheidene kaden in Parijs onder water staan. Volgens de stedelijke autoriteiten van Parijs bestaat er echter geen onmiddellijk gevaar voor de stad. Buiten Parijs staan tengevolge van overstromin gen van de Seine en de Saone hon derden hectares akkerland onder water. Inwoners van Portalban aan de Zuidelijke oever van het meer van Neuchatel (Zwitserland) hebben hun huizen ontruimd, daar het peil van het meer blijft stijgen. Het scheepvaartverkeer op de Rijn bij Bazel is gestaakt met het oog op het hoge water. De rivier is op enige plaatsen buiten haar oevers getre den. Ook in de Rijn-Palts staan ge bieden tussen Landstuhl, Kaisers- lautern en de grens van Saarland onder water. De mist, die enige tijd het scheep vaartverkeer langs de Westduitse kust belemmerd heeft, trekt lang zaam op. Met het oog op berichten over een naderende storm zoeken echter kleine vaartuigen bescherming langs de Beneden-Elbe. regering in, met 388 tegen 211 stem men de begroting van het ministerie voor de pensioenen met voorrang te behandelen. De vergadering zal deze uitspraak binnen 48 uur ongedaan moeten maken, wil zij Donderdag de regering niet tot aftreden dwingen. Als de Nationale Vergadering zich er mee accoord verklaart de begro ting als geheel met voorrang te be handelen, zal het debat over de bui tenlandse politiek, dat voor Donder dag en Vrijdag was vastgesteld, moe ten worden opgeschoven. Premier Pinay verklaarde, dat de regering een debat over haar buitenlandse- politiek na de verkiezingen m dc ten komen". Waarnemers zijn van j gaar minder Vreest dan ooit. Hij be - - T loofde, dat dit debat vóór het einde ning zal behalen, daar de afgevaar- „an vmi n.Ar^An rmVinn^nn mening, dat de regering de overwin- .van het jaar kan worden gehouden, digden h.i. nauwelijks kunnen wei-1 gen en ancjer za] minister Schumnn geren, een zo dringende kwestie als i gelegenheid geven, zijn bespre hin de begroting te behandelen. fien met West-Duitsland over de Saar Volgende week Dinsdag zal de re- j te hervatten. gering echter een zwaardere proef moeten doorstaan, wanneer een tweede vertrouwenskwestie aan de orde komt. Dan zal gestemd worden over het regeringsvoorstel „om de begroting nu artikelsgewijze te be handelen". Dinsdagochtend besloot de Natio nale Vergadering, tegen de wens der Venezuela nu ook z'n „sterke man" Venezuela's „sterke man", luite nant-kolonel Marcos Perez Jimenez, is door de strijdkrachten benoemd tot voorlopig president, nadat de uit drie leden bestaande regeringsraad, waarin Jimenez zitting had, zijn ont slag bij de strijdkrachten had inge diend. Het nieuws van de regeringswijzi ging werd door de regeringsradio te Caracas omgeroepen, nadat de Vefle- zolanen Zondag j.l. een nieuwe con stituerende vergadering hadden ge kozen. Kolonel Jimenez heeft een nieuw kabinet samengesteld, Waarin hij zelf minister van defensie is. In een te Havanna opgevangen uitzending van radio-Caracas is la ter meegedeeld, dat kolonel Jimenez had beloofd de uitslagen der verkie zingen te zullen eerbiedigen. Vol gens de centrale kiesraad was de stand op dat ogenblik: regerings partij 570.123 stemmen, de republi keinse democratische unie 473.880 en de christen-socialisten 138.003 stem- men. NAGUIB NAAR AMERIKA? Uit welingelichte bron te Caïro wordt vernomen, dat generaal Na- guib tot een bezoek aan de Verenig de Staten zal worden uitgenodigd na de installatie van generaal Eisenho wer als president. Het hoofd van de Egyptische regering zal dan de gast van de Amerikaanse regering zijn. In bevoegde Egyptische kringen kent men grote betekenis aan dit be zoek toe met het oog op de toekom stige betrekkingen tussen beide lan den. Weer een wervelwind in Zuid-Afrika Een tweede wervelwi-.J binnen enkele dagen heeft de Zuid-Afri kaanse plaats Payneville, op vijftig kilometer van Johannesburg. Dins dag getroffen, waardoor dertien in boorlingen om het leven zijn geko men. De meeste gebouwen in het ge troffen gebied zijn hetzij met de grond gelijk gemaakt hetzij zwaar beschadigd. Drie duizend inboorlin gen zijn dakloos geworden. Van ve le gewonden is de toestand ernstig. Een „Douglas-Z.Gluchttrein van de Amerikaanse luchlmacht is in de nacht van Maandag op Dinsdag Bernordino-bergen, in Californiü, ge- op 2500 meter hoogten tegen de San vlogen. Er bevonden zich dertien man aan boord. Te Nederland in dc Ameri kaanse staat Texas heeft zich Zater dagavond in een olie-arffinaderij een ontploffing voorgedaan die door een hevige brand is gevolgd. Zes perso nen kwam om het leven. Eind Dec. verkrijgbaar Naar aanleiding van het bericht dat binnenkort het octaangctal van de benzine tot 7476 zal worden ver hoogd. deelt de K.N.A.C. mede, dat deze betere benzine tegen het einde van deze maand aan de pompen ver krijgbaar zal zijn Zulks houdt onder meer verband met cc distributie van deze betere benzine aan de pomp houders, hetgeen naar wordt :ian;c- twee a drie weken zal duren. De veel gestelde vraag welke bete kenis aan het octaangetal moet wor den toegekend, kan in het algemeen worden beantwo' 'd inet de medede ling, dat het octaangetal van motor brandstof een vergelijkingscijfer i.s waarmede de klopvastheid wordt aangegeven Tot nu toe was het oc taangetal van de Nederlandse pomp- benzine 7072. Dit is vrij laag en onze automobielen reageerden daarop met een meer of minder sterke nei-» ging tot „pingelen". Hoe sterk deze neiging is hangt af van de construc- tie en van de inwendige conditie van de motor. De nieuwe brnzine met een hoger octaangetal is dus klopvaster en onze auto /al minder neiging tot pingelen hebben en beter „trekken". In de meeste gevallen kan dc ont steking dientengevolge vroeger ge steld worden (meer voorontstc- ken), het acceleratievermogen wordt daardoor beter en het benzine-ver- bruik lager. JiaweUje Zij nooit; altijd. die altijd drinken, proeven zij die nooit denken praten

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1